PDA

View Full Version : Triumph Tiger 800 - Πλαϊνές Βαλίτσες



NikGR
19/01/2015, 01:40
Παιδιά καλησπέρα!
Είμαι κάτοχος ενός Τ800 και ετοιμάζομαι για το πρώτο μου καλοκαιρινό ταξίδι, εκτός συνόρων.
Έχω στα άμεσα σχέδια μου, να αγοράσω πλαϊνές βαλίτσες.

Το δίλλημα είναι το εξής:

1) Εργοστασιακές βαλίτσες από τη μαμά Triumph, 62 συνολικών λίτρων, με "float" τοποθέτηση;
Η Triumph υποστηρίζει πως η "κινούμενες" βάσεις εξασφαλίζουν σωστή κατανομή βάρους, καλή αεροδυναμική και αυξημένη ασφάλεια.
Γενικά με την μαμά πίσω βαλίτσα, δεν έχω βιώσει ποτέ "ψαλιδίσματα" ή στροβιλισμούς στην ουρά της μοτοσυκλέτας και μάλλον το "sliding carriage" κάνει δουλειά..

ή

2) Στα ίδια χρήμματα aftermarket & universal βαλίτσες (μάλλον Givi), με τις βάσεις τους.
Συνολικά λίτρα ~80 αλλά με μείον την δεξιά βαλίτσα να εξέχει περισσότερο από την αριστερή λόγο εξάτμισης (ενώ στις εργοαστασιακές δεν συμβαίνει αυτό λόγο, εξού και τα λιγότερα λίτρα).

Τί λέτε;
Κάποιοι μου λένε:
ΠΑΡΕ ΤΙΣ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΕΣ. Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΞΕΡΕΙ!
Ενώ κάποιοι άλλοι:
Πάρε universal, αν αλλάξεις μηχανή τις κρατάς..

Ευχαριστώ!

Pan (dvs)
19/01/2015, 07:27
Για τι ποσο μιλαμε?

akis_trevor
19/01/2015, 08:17
Στα ιδια χρηματα πλαινες givi/kappa δηλαδη 600€;
Προσφατα πηρα 2 πλαινες givi keyless μεταχειρισμενες σε αριστη κατασταση 180€. Καινουργιες αυτες εχουν 300κατι.βαλε και 100 κατι τα καγκελα....

πυξιδας990
19/01/2015, 08:39
γιατι να βαλεις τοσο μεγαλες?35 στο πλαι δεν σε καλυπτουν?

NikGR
19/01/2015, 10:27
Για τι ποσο μιλαμε?
Το ποσό παίζει περίπου στα 600€


Στα ιδια χρηματα πλαινες givi/kappa δηλαδη 600€;
Προσφατα πηρα 2 πλαινες givi keyless μεταχειρισμενες σε αριστη κατασταση 180€. Καινουργιες αυτες εχουν 300κατι.βαλε και 100 κατι τα καγκελα....

Την σκέφτηκα και εγώ αυτή τη λύση αλλά προς το παρόν δεν θέλω να περιπλέξω τα πράγματα με τον οικονομικό παράγοντα.
Τα κάγκελα για τη μοτοσυκλέτα μου έχουν περίπου 200€
Προς το παρόν θέλω να δώ αν τελικά το "float" σύστημα τοποθέτησης κάνει δουλειά ή αν είναι μάρκετινγκ μόνο και άν αξίζει τη διαφορά σε λίτρα!


γιατι να βαλεις τοσο μεγαλες?35 στο πλαι δεν σε καλυπτουν?
Αυτό που ρωτάς είναι ύπο διερεύνιση ακόμα..
ΔΕΝ έχω ξανακάνει ταξίδι εκτός Ελλάδας. Θα είμαι δικάβαλος.
Θεωρείς ότι για 2 εβδομάδες αρκούν από 30 λίτρα στον καθένα;

Γενικά παιδιά σας παρακαλώ πείτε απόψεις, γιατί με τη συζήτηση σιγά σιγά θα βγάλω άκρη..
Κανένα ιδιοκτήτης που να έχει έρθει στο ίδιο δίλλημα πρίν από εμένα;

Ευχαριστώ!

McGyver
19/01/2015, 10:36
Με 600 Ευρώ βάζεις βάσεις Givi Rapid Release (PLR6401) και δύο βαλίτσες Givi Trekker 46 (TRK46N) & 33 (TRK33N) λίτρων.
Λογικά δε θα εξέχει (πολύ) περισσότερο η βαλίτσα στην πλευρά που είναι η εξάτμιση και θα έχεις και 17 λίτρα περισσότερο χώρο από τις εργοστασιακές.

329942

Cpt. Haddock
19/01/2015, 10:58
'Η δυο Hepco Becker junior, 40 και 30 λιτρα αντιστοιχα, με καγκελα quick release που μπορεις να τα βγαζεις απο τη μηχανη σε 5'

McGyver
19/01/2015, 11:08
'Η δυο Hepco Becker junior, 40 και 30 λιτρα αντιστοιχα, με καγκελα quick release που μπορεις να τα βγαζεις απο τη μηχανη σε 5'

Ή SW-Motech κάγκελα και βαλίτσες (Trax) κι άλλες aftermarket επιλογές :).

πυξιδας990
19/01/2015, 12:10
επιλογες πολλες,οπως ειπαν τα παιδια.
θεωρω οτι 40αρια πλαινα και εξεχουν πολυ και κοβουν αρκετα το μηχανακι.με35αρια και top εισαι μια χαρα.
εκτος αν η συνβια θελει να παρει μαζι ολον τον καλοπιστικο εξοπλισμο της

Pan (dvs)
19/01/2015, 13:29
επιλογες πολλες,οπως ειπαν τα παιδια.
θεωρω οτι 40αρια πλαινα και εξεχουν πολυ και κοβουν αρκετα το μηχανακι.με35αρια και top εισαι μια χαρα.
εκτος αν η συνβια θελει να παρει μαζι ολον τον καλοπιστικο εξοπλισμο της

Kαπως ετσι εχουν τα πραγματα.Αν κατανοησετε οτι με τη μηχανη δεν γινεται να παρετε οσα χωραει ενα αυτοκινητο,θα ειστε μια χαρα με τα 35 αρια.

amyroukai
19/01/2015, 18:42
Και στα υπ'οψη οτι το μαμα συστημα σπαει ευκολα με το παραμικρο ζορι και ψαξε πως θα γυρισεις σπιτι τη βαλιτσα.

spyrakos35
19/01/2015, 20:48
Αυτό που ρωτάς είναι ύπο διερεύνιση ακόμα..
ΔΕΝ έχω ξανακάνει ταξίδι εκτός Ελλάδας. Θα είμαι δικάβαλος.
Θεωρείς ότι για 2 εβδομάδες αρκούν από 30 λίτρα στον καθένα;


είναι πολύ απλό...

α. "μωρό μου η βαλίτσα σου, και η δικιά μου... ό,τι έχεις θα μπει εκεί, ό,τι έχω θα μπει εδώ"... και την 40άρα να πάρεις θα σου λείπει η πενηντάρα....

β. στα ταξίδια μου έξω με μοτό ή αεροπλάνο, ποτέ, το ξαναλέω ΠΟΤΕ, δεν χρησιμοποίησα πάνω από το 1/3 των ρουχων που πήρα.... ποτέ όμως.... αυτό ας σε βάλει σε σκέψεις....

taisteal
19/01/2015, 20:58
Αυτό που ρωτάς είναι ύπο διερεύνιση ακόμα..
ΔΕΝ έχω ξανακάνει ταξίδι εκτός Ελλάδας. Θα είμαι δικάβαλος.
Θεωρείς ότι για 2 εβδομάδες αρκούν από 30 λίτρα στον καθένα;

Γενικά παιδιά σας παρακαλώ πείτε απόψεις, γιατί με τη συζήτηση σιγά σιγά θα βγάλω άκρη..
Κανένα ιδιοκτήτης που να έχει έρθει στο ίδιο δίλλημα πρίν από εμένα;

Ευχαριστώ!


Εξαρταται το μερος που θα πας.
Αν πας βορεια που κανει κρυο,δεν σου φτανει το τριβαλιτσο...
Αν πας κλασικα Ιταλια,Αυστρια μια χαρα θα εισαι.
Εγω με 74 λιτρα οι πλαινες,και με 58 η κεντρικη βαλιτσα μια χαρα παω δικαβαλος.
Αρκει να εξηγησεις στην συμβια οτι στο μηχανακι παιρνουμε τα απαραιτητα.

NikGR
20/01/2015, 09:17
Με 600 Ευρώ βάζεις βάσεις Givi Rapid Release (PLR6401) και δύο βαλίτσες Givi Trekker 46 (TRK46N) & 33 (TRK33N) λίτρων.
Λογικά δε θα εξέχει (πολύ) περισσότερο η βαλίτσα στην πλευρά που είναι η εξάτμιση και θα έχεις και 17 λίτρα περισσότερο χώρο από τις εργοστασιακές.

Η συγκεκριμένη λύση είναι ένας σχετικά τίμιος συμβιβασμός μεταξύ λίτρων/τιμής αλλά παραμένει το ερώτημα για το ζύγισμα και την αεροδυναμική που υπόσχονται οι εργοστασιακές βαλίτσες..


Kαπως ετσι εχουν τα πραγματα.Αν κατανοησετε οτι με τη μηχανη δεν γινεται να παρετε οσα χωραει ενα αυτοκινητο,θα ειστε μια χαρα με τα 35 αρια.
Η αλήθεια είναι ότι εγώ κατανοώ πως θα πάρω μονάχα τα απαραίτητα (που έτσι και αλλιώς συνήθως με ένα σακβουαγιάζ ταξιδεύω ακόμα και με το αμάξι..)


Και στα υπ'οψη οτι το μαμα συστημα σπαει ευκολα με το παραμικρο ζορι και ψαξε πως θα γυρισεις σπιτι τη βαλιτσα.
Γνωρίζουμε κάτι σχετικά; Έχει όντως συμβεί; Και τι εννοούμε με το "παραμικρο ζόρι";
Σκόνταψε κάποιος και στηρίχτηκε από τη βαλίτσα
ή
αγκαλίτσες με το διερχόμενο λεοφωρείο;


είναι πολύ απλό...
"μωρό μου η βαλίτσα σου, και η δικιά μου... ό,τι έχεις θα μπει εκεί, ό,τι έχω θα μπει εδώ"... και την 40άρα να πάρεις θα σου λείπει η πενηντάρα....

Και κάπως έτσι φαντάζομαι όντως θα κατανοήσει και η συμβία πως θα πάρουμε μόνο τα απαραίτητα μαζί μας..


Εξαρταται το μερος που θα πας.
Αν πας βορεια που κανει κρυο,δεν σου φτανει το τριβαλιτσο...
Αν πας κλασικα Ιταλια,Αυστρια μια χαρα θα εισαι.
Εγω με 74 λιτρα οι πλαινες,και με 58 η κεντρικη βαλιτσα μια χαρα παω δικαβαλος.
Αρκει να εξηγησεις στην συμβια οτι στο μηχανακι παιρνουμε τα απαραιτητα.
Μάιο μήνα λέω να πάω στη Ρουμανία.
Κρύο δεν πιστεύω να συναντήσω..

Κανένας που να έχει οδηγήσει την μοτοσυκλέτα με official & aftermarket για να μας πεί τη γνώμη του;

amyroukai
20/01/2015, 09:26
Γνωρίζουμε κάτι σχετικά; Έχει όντως συμβεί; Και τι εννοούμε με το "παραμικρο ζόρι";
Σκόνταψε κάποιος και στηρίχτηκε από τη βαλίτσα
ή
αγκαλίτσες με το διερχόμενο λεοφωρείο;



Κανένας που να έχει οδηγήσει την μοτοσυκλέτα με official & aftermarket για να μας πεί τη γνώμη του;

Έχω δει σχετικές "γκρίνιες" στο Advrider, σε αμερικάνικο τεστ αλλά δεν θυμάμαι πια ποιό site και στο megatest του περιοδικού ΜΟΤΟ στο οποίο είπαν ότι η βάση της πλαϊνής βαλίτσας έσπασε γιατί ακούμπησε σε γεφυράκι κάνοντας όπισθεν για τη φωτογράφηση φαντάζομαι, άρα όχι σε πέσιμο με χιλιόμετρα κλπ. Από την άλλη, έγραψαν ότι πήγαινε ωραία με την μία μόνο, χωρίς να το επηρεάζει. Κατά βάση μην περιμένεις ότι δικάβαλο και φορτωμένο με όλα τα καλά του μωάμεθ και του ισραήλ σε τρεις βαλίτσες θα πηγαίνει σαν ξεφόρτωτο, μαούνα θα είναι και πιθανότατα να πρέπει να εξετάσεις την αγορά/τοποθέτηση άλλου ελατηρίου πίσω για το ταξίδι.

Μάιο μήνα στη Ρουμανία και κρύο και βροχές πιθανότατα. :)

panos_zip
20/01/2015, 09:38
Σε παρόμοιο δίλημμα πριν 2 περίπου χρόνια τελικά διάλεξα την λύση του μαμά τριβάλιτσου.
Το βρήκα μεταχείρο αλλά αχρησιμοποίητο και το θεώρησα τύχη λόγω τιμής κατάστασης!
Τελικά από το πρώτο κιόλας ταξίδι κατάλαβα πόσο μη πρακτικές είναι οι μαμά βαλίτσες. Και το μετάνιωσα που τσιγγουνευτικα τότε τα 170 περίπου ευρώ για τις trax.
Εγώ έχω tiger 1050 και σίγουρα έχουν διαφορά απλά σου το ανέφερα για να το έχεις στο νου σου. Προσπάθησε πρώτα εάν μπορεις να βρείς ένα μαμά τριβάλιτσο για να δεις αν σου κάνει.
Η λύση των aftermarket βαλιτσών κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερη.

Cpt. Haddock
20/01/2015, 12:07
Η συγκεκριμένη λύση είναι ένας σχετικά τίμιος συμβιβασμός μεταξύ λίτρων/τιμής αλλά παραμένει το ερώτημα για το ζύγισμα και την αεροδυναμική που υπόσχονται οι εργοστασιακές βαλίτσες..
Μάιο μήνα λέω να πάω στη Ρουμανία.
Κρύο δεν πιστεύω να συναντήσω..


@@ αεροδυναμικη υποσχονται οι μαμα βαλιτσες, αν ειναι δυνατον αυτο το κουτι να ειναι αερδυναμικο. Η triumphβγαζει μια χαρα μοτοσυκλετες, αλλα απο βαλιτσες, απο τοτε που σταματησε το 955 (που ειχε τις καμπυλωτες που "κουμπωναν" στο μηχανακι) και μετα, βγαζει κατι αθλια καφασια. Ειδικα το πισω ειναι για κλαματα και σαν σχεδιο αλλα και λειτουργικοτητας αφου δε χωραει 2 κρανη.

Του 1050 οι μαμα βαλιτσες ειχαν και απαραδκτη χωρητικοτητα.

Επισης, οσο και μεγαλες βαλιτσες να εχεις, τοσο θα τις γεμιζεις. Μια βαλιτσα πισω για τα αμεσα χρειωδη (αδιαβροχα, ισοθερμικα, κουλουρες για κλειδωμα κλπ), ενα μικρο τανκ μπαγκ για κινητα, πορτοφολια κλπ και απο εκει και περα μια 40αρα για εκεινη και μια 30αρα για σενα (βαλιτσες ενοοω) και τελος.

Μάιος στη Ρουμανια ειναι σαν Μαρτιος Ελλαδα, σε περιβαλλον με βουνα. Εξοπλισου αναλογα.

McGyver
20/01/2015, 13:47
Του 1050 οι μαμα βαλιτσες ειχαν και απαραδκτη χωρητικοτητα.

Ω ναι, καμία σχέση με τις "μαμά" του VFR.