PDA

View Full Version : Κυλινδρος Τελος.. HONDA STEED 400



axilleas samos
19/01/2015, 14:03
Καλησπερα στην παρεα!
Πριν λιγες μερες,καθως πηγαινα στην δουλεια, αρχισε η μηχανη να τα φτυνει.
Την πηγα στο συνεργειο,και εμαθα τα νεα! κολλησε ο ενας κυλινδρος. ( 2κυλινδρο)
Ο μαστορας μου ειπε μια τιμη που ειναι αδυνατον να τα δωσω! Θα ηθελα να ρωτησω τους γνωστες, Τι ανταλλακτικα χρειαζεται για να φτιαχτει ο ενας κυλινδρος; Δεν εχει χτυπησει μπιελα,απλα κολλησε λογω λαδιων,ο ενας απο τους δυο. Μεταλλικος θορυβος δεν ακουγεται,ακους ενα πραγμα σαν αερας να βγαινει απο την εξατμιση και δεν εχει υποπιεση. Ο μαστορας μου ειπε γυρω στα 800 ευρω. Ειναι παρα πολλα τα λεφτα, οντως τοσο πολυ παει; Μου ειπε οτι δεν αξιζει να το φτιαξω και να το πεταξω στην θαλασσα. Παιδια! η μηχανη σε ολα της ειναι μια χαρα! Την προσεχω παρα πολυ,απλα την πατησα με το καψιμο λαδιων,δεν το περιμενα οτι θα μεινω απο λαδια διοτι 2 μηνες πριν ειχα συμπληρωσει.
Τι μου προτεινεται να κανω; Να φτιαξω τον ιδιο; να βρω αλλον κινητηρα; Να ψαξω για τιμες κι αλλου; Με την μηχανη παω στην δουλεια μου,και τωρα μου εδεσε τα χερια!
Παρακαλω,οποιος γνωριζει ας δωσει μια βοηθεια! Η μηχανη εινα HONDA STEED 400-1996 μοντελο
Ευχαριστω εκ των προτερων!

kordix
19/01/2015, 14:10
Το ανοιγμα κι η επισκευή αυτού του μοτέρ γενικώς κοστίζει αρκετά. Γνώμη μου είναι ότι αξίζει να το φτιάξεις μόνο αν θα το κρατήσεις για πολλά πολλά χρόνια μετά την επισκευή.

Υπάρχουν και μεταχειρισμένα μοτέρ αλλά είναι λιγο λοττο η όλη ιστορία.

alex14
19/01/2015, 14:17
Ρεκτιφιε αραγε γινεται σε αυτο το μοτερ ?

axilleas samos
19/01/2015, 14:19
Το ανοιγμα κι η επισκευή αυτού του μοτέρ γενικώς κοστίζει αρκετά. Γνώμη μου είναι ότι αξίζει να το φτιάξεις μόνο αν θα το κρατήσεις για πολλά πολλά χρόνια μετά την επισκευή.

Υπάρχουν και μεταχειρισμένα μοτέρ αλλά είναι λιγο λοττο η όλη ιστορία.

Ναι φιλε μου! δεν θελω να το δωσω,ουτε να το πεταξω! Εχω ριξει λεφτα επανω στην μηχανη. Απλα λογω οικονομικων,αδυνατο να δωσω αυτα τα χρηματα. Σκεψου οτι 2 μερες πριν το παθω,ειχα βγαλει το αμαξι απο συνεργειο. Με το αμαξι δεν με συμφερει να πηγαινω στην δουλεια διοτι ειναι turbo και καιει πολυ. Κανω καθε μερα σχεδον 40 χιλ. Με την μηχανη πηγαινα μια χαρα. Δεν ξερω τι να κανω! Εχω σκασει απο την στεναχωρια μου!

axilleas samos
19/01/2015, 14:20
Ρεκτιφιε αραγε γινεται σε αυτο το μοτερ ?

Για το ρεκτιφιε μου ειπε τοσα φιλε μου! Ειναι πολλα τα λεφτα ρε γαμωτο!

GFawkes
19/01/2015, 14:24
Βρες ενα αλλο μοτερ 600 πιο φτηνα θα σου παει...


τηλεφωνο ανα χειρας και δωσε σε ολους τους μαντραδες.

Παντως τα 800 ειναι πολλα.Αθηνα σου βρισκω με τα μισα....

alex14
19/01/2015, 14:28
Για το ρεκτιφιε μου ειπε τοσα φιλε μου! Ειναι πολλα τα λεφτα ρε γαμωτο!

800 για ρεκτιφιε ?? Μηπως να ρωταγες και σε αλλο συνεργειο ?

axilleas samos
19/01/2015, 14:29
Βρες ενα αλλο μοτερ 600 πιο φτηνα θα σου παει...


τηλεφωνο ανα χειρας και δωσε σε ολους τους μαντραδες.

Παντως τα 800 ειναι πολλα.Αθηνα σου βρισκω με τα μισα....

Αθηνα μενω φιλε μου!

axilleas samos
19/01/2015, 14:37
329949

axilleas samos
19/01/2015, 14:40
800 για ρεκτιφιε ?? Μηπως να ρωταγες και σε αλλο συνεργειο ?

Και σ'εμενα φιλε μου πολλα μου φανηκαν!

Tycho Moon
19/01/2015, 15:06
Aν έχεις σκοπό να την κρατήσεις, φτιάχτη. Ψάξου όμως και σε άλλα συνεργεία.

Το "συμπλήρωσα λάδια πριν 2 μήνες" με το ότι γράφεις 40χιλ/μέρα (δηλ 2500 χλμ περίπου το 2μηνο) και να έμεινες από λάδια, δεν είναι φυσιολογικό. Ψάξτο.

Γνώμη μου είναι να μην μπλέξεις με αγορά μοτέρ. Δεν έχεις και τόσο τραγική ζημιά για να θες μοτέρ.

GFawkes
20/01/2015, 09:25
Αθηνα μενω φιλε μου!
Αν θες σε στελνω καπου να το δεις...

stam2
20/01/2015, 09:35
Σε κάθε περίπτωση θα έπαιρνα δεύτερη γνώμη...
Το ρεκτιφιέ αν αφορά αλλαγή εμβόλου είναι πολλά τα 800... αλλά αν έχει αρπάξει μπιέλα,
κομβίο στροφάλου, κύλινδρο κλπ τότε θέλει ολικό άνοιγμα εκτεταμένη επισκευή και οι τιμές της honda είναι αμείλικτες....
Από κει και πέρα ανάλογα με το αν έχεις χώρο, χρόνο, και όρεξη μπορείς να ασχοληθείς και μόνος σου.
Το να σου καίει τόσο λάδι πάντως είναι ένδειξη ότι δεν δούλευε καλά και ήταν θέμα χρόνου να συμβεί κάτι....
Επωφελήσου λοιπόν από την ευκαιρία και φτιάξε το σωστά. Αυτό το μηχανάκι, δεν πρέπει να καίει....

kordix
20/01/2015, 09:53
Για το ρεκτιφιε μου ειπε τοσα φιλε μου! Ειναι πολλα τα λεφτα ρε γαμωτο!


Οχι δεν μπορεί να σου είπε 800 Ε μόνο για το ρεκτιφιέ. Αν είναι ετσι πρέπει να πάρεις και από άλλα συνεργεία προσφορές.

Κοίτα για να σου έκαιγε τόσο πολύ λάδι, σίγουρα θα θέλει και τσιμουχάκια, ελατήρια πιστονιών, πιστονια οπότε ανεβαίνει το κόστος.



Για κάνε και μια ερευνα αγοράς στα μεταχειρισμενα αν υπάρχουν μεταχειρο μοτέρ.

axilleas samos
20/01/2015, 16:41
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις.
Οταν το πηγα στο συνεργειο,το αφησα 2 μερες για να το ψαξουν.
Οταν πηγα να δω τι εχει γινει,μου ειπε ο μαστορας ακριβως οπως το γραφω....Η μηχανη εκαψε λαδια και κολλησε ο ενας απο τους 2 κυλινδρους.Για την ακριβεια ο πισω!
Αν θελεις να το ψτιαξουμε θα παει γυρω στο 1000... Απανταω τοσα πολλα;....Αντε στην καλυτερη να παει 800. Γιατι τοσα πολλα;....Εγω μονο για να κατεβασω μηχανη θελω 400..απο κει και περα ανταλλακτικα μαζι με το θεμα λαδιου θα παει αλλα 500 με 600 συνολο 1000... Αντε να τα βρουμε κοντα στα 800.
Αυτα ακριβως ειπαμε κι εφυγα. Δεν την πηγα σε αλλον να παρω τιμες γιατι παιρνει με δυσκολια μπροστα η μηχανη,και φοβαμαι μη με αφησει πουθενα και τρεχω. Για να μου πει καποιος τιμες.θα πρεπει να παω την μηχανη απο κει,για να την δει.
Παντως ρε παιδια! ειναι παρα πολλα τα λεφτα για επισκευη κυλινδρου. Μπιελα δεν εχει χτυπησει,το ρωτησα αυτο! Μονο ο πισω κυλινδρος κολλησε απο λαδια,ο μπροστα ειναι ενταξει. Η μηχανη οταν την βαζω μπροστα,δεν κρατει ρελαντυ και ακουγεται διαφορετικος ο ηχος, σαν να βγαινει πιο πολυ αερας. Μεταλλικος ηχος δεν ακουγεται,και οταν την οδηγησα μεχρι το σπιτι ανοιγε,απλα ηταν λιγο σφιγμενο, αργουσε να τα δωσει. Πρεπει να δω τι θα κανω,γιατι με το αμαξι,εχω τρελαθει στην βενζινη.

axilleas samos
20/01/2015, 16:45
Αν θες σε στελνω καπου να το δεις...

Αν θελεις φιλε μου! Στειλε το συνεργειο που ξερεις σε π.μ.
Εγω μενω στο Νεο φαληρο,αν εινα σχετικα κοντα μου,θα παω να κανω μια ερωτηση

axilleas samos
20/01/2015, 16:52
Aν έχεις σκοπό να την κρατήσεις, φτιάχτη. Ψάξου όμως και σε άλλα συνεργεία.

Το "συμπλήρωσα λάδια πριν 2 μήνες" με το ότι γράφεις 40χιλ/μέρα (δηλ 2500 χλμ περίπου το 2μηνο) και να έμεινες από λάδια, δεν είναι φυσιολογικό. Ψάξτο.

Γνώμη μου είναι να μην μπλέξεις με αγορά μοτέρ. Δεν έχεις και τόσο τραγική ζημιά για να θες μοτέρ.

Ειχε ενα θεματακι με τα λαδια! Οταν συμπληρωσα λαδι,εβαλα 1 λιτρο. Οταν εκανε κακοκαιρια,την επερνα καθε μερα και φοβαμαι οτι απο κει θα προκαλεσε το θεμα,γιατι ανεβαζε θερμοκρασια. Το προβλημα οπως λες,μπορει να μην ειναι τοσο τραγικο! τα χρηματα ομως ειναι φιλε μου! Μου φαινεται μεγαλο το ποσο για την ζημια που εχω! εκτος κι αν κανω λαθος.

MG-KTiNoS
20/01/2015, 17:03
Καλησπερα στην παρεα!
Μεταλλικος θορυβος δεν ακουγεται,ακους ενα πραγμα σαν αερας να βγαινει απο την εξατμιση και δεν εχει υποπιεση.

Δηλαδή πως κάνει.... Φςςςςςςςςς..... Έτσι?

:lol:




τα λεφτά που σου είπε είναι κουφά...
Αθήνα είσαι?

Bob_o_mastoras
20/01/2015, 17:06
Ακριβα μου φαινεται και 'μενα. Ψαχ'το και αλλου.
Οπως το βλεπω δεν αξιζει να το πεταξεις γιατι το 'χεις σε αρκετα καλη κατασταση.
Βρες ενα καλο και οικονομικο μαστορα να στο κανει τζιτζι και να το χαρεις για πολλα χρονια ακομα.
Η συνολικη επισκευη του ομως και η επαναφορα του μοτερ σε αριστη κατασταση θα κοστισει.

axilleas samos
20/01/2015, 17:11
Δηλαδή πως κάνει.... Φςςςςςςςςς..... Έτσι?

:lol:




τα λεφτά που σου είπε είναι κουφά...
Αθήνα είσαι?

:bawl: αν βαλεις κι ενα βουουουουου εισαι μεσα!:bawl: Κι εμενα πολλα μου φαινονται,αυτο λεω συνεχεια!! Ναι στο Νεο φαληρο μενω.

MG-KTiNoS
20/01/2015, 17:12
Έχεις πι εμ...

axilleas samos
20/01/2015, 17:20
Ακριβα μου φαινεται και 'μενα. Ψαχ'το και αλλου.
Οπως το βλεπω δεν αξιζει να το πεταξεις γιατι το 'χεις σε αρκετα καλη κατασταση.
Βρες ενα καλο και οικονομικο μαστορα να στο κανει τζιτζι και να το χαρεις για πολλα χρονια ακομα.
Η συνολικη επισκευη του ομως και η επαναφορα του μοτερ σε αριστη κατασταση θα κοστισει.

Ναι φιλε μου! δεν θελω να το αφησω και ουτε να το πεταξω!
Γι'αυτο εστειλα μηνυμα εδω,για να παρω γνωμες για το τι παιζει με το θεμα τιμες! Αν οντως ειναι αυτες οι τιμες που παιζουν! τοτε ειναι αδυνατον να το φτιαξω. 700 ευρω παιρνω, κι εχω ενοικια,κι ενα σωρο εξοδα. Θα πρεπει να μαζευω καιρο για φτασω αυτο το ποσο που ζητανε.

notakos600
20/01/2015, 17:39
Ρεκτιφιέ εννοεί και για τους 2 κυλίνδρους ο μηχανικός, άρα δεν είναι τόσο τραγικό το ποσό.
Σημειωτέον πως ο πίσω κύλινδρος σε όλα τα V2 ρυθμίζεται πάντα πιο πλούσιος από τον μπροστά, μήπως την πάτησες από ρύθμιση και όχι από λάδια;
Στη θέση σου θα προσπαθούσα με κάποιο φιλαράκι να το λύσω μόνος μου, δεν είναι και τόσο πολύπλοκο, και θα πήγαινα μόνος μου τους κυλίνδρους στο ρεκτιφιέ.
Πάντως υπάρχουν κι άλλα συνεργεία για να ψαχτείς, εννοείται πως θα πάρεις κι άλλες γνώμες.
Τα παιδιά εδώ θα σε καθοδηγήσουν, μην βιαστείς.

axilleas samos
20/01/2015, 17:57
Ρεκτιφιέ εννοεί και για τους 2 κυλίνδρους ο μηχανικός, άρα δεν είναι τόσο τραγικό το ποσό.
Σημειωτέον πως ο πίσω κύλινδρος σε όλα τα V2 ρυθμίζεται πάντα πιο πλούσιος από τον μπροστά, μήπως την πάτησες από ρύθμιση και όχι από λάδια;
Στη θέση σου θα προσπαθούσα με κάποιο φιλαράκι να το λύσω μόνος μου, δεν είναι και τόσο πολύπλοκο, και θα πήγαινα μόνος μου τους κυλίνδρους στο ρεκτιφιέ.
Πάντως υπάρχουν κι άλλα συνεργεία για να ψαχτείς, εννοείται πως θα πάρεις κι άλλες γνώμες.
Τα παιδιά εδώ θα σε καθοδηγήσουν, μην βιαστείς.

Ναι! Ρεκτιφιε γινεται και στους 2. Το ξερω οτι ειναι πολυπλοκο γιατι μου το ειπαν και καποιοι που ειχαν το τρανσαλπ. Πανω κατω ιδιος κινητηρας ηταν ο 400αρης.
Το ξερω οτι τα παιδια εδω μεσα βοηθανε παρα πολυ,και τους ευχαριστω πολυ γι'αυτο. Εννοειται οτι δεν βιαζομαι! Και να ηθελα, δεν μπορω! δεν εχω αυτα τα χρηματα. Γι'αυτο ψαχνω να βρω μια λυση! Αν μου εβγαινε γυρω στα 400 κατι θα γινοταν,αλλα 800 αδυνατον!

jiannys
20/01/2015, 19:26
μήπως έχει κάψει ηλεκτρονική και δουλεύει "μανοκιλινδρο

axilleas samos
20/01/2015, 20:01
[QUOTE=jiannys;2549599]μήπως έχει κάψει ηλεκτρονική και δουλεύει "μανοκιλινδρο[/QUO

Δεν νομιζω! Θα το ελεγε ο μαστορας γιατι το μετρησε. Τα ρευματα του ηταν οκ! Και στα 4 μπουζι ερχοταν κανονικα ρευμα,ειδε μπαταρια και ασφαλειες και οτι αλλο σε σχεση με το ρευμα.

notakos600
20/01/2015, 20:12
μήπως έχει κάψει ηλεκτρονική και δουλεύει "μανοκιλινδρο

Κόψε τα πιτόγυρα από το βρώμικο της γωνίας ή άλλαξε σουβλατζίδικο.

axilleas samos
20/01/2015, 20:54
Κόψε τα πιτόγυρα από το βρώμικο της γωνίας ή άλλαξε σουβλατζίδικο.



Μη το μαλωνεις το παλικαρι,να βοηθησει θελει!:(
Οταν λεμε οτι γινεται ρεκτιφιε και στους 2 κυλινδρους,παει να πει οτι, γινεται η ιδια εργασια και στον εναν και στον αλλο; ανταλλακτικα, κτλπ; η απλα ανταλλακτικα στον εναν και ρυθμιση στον αλλο,ετσι ωστε να συγχρονιστουν μαζι;
Γραφεις οτι αν ειναι και στους 2 το ρεκτιφιε, τοτε δεν ειναι τραγικη η τιμη.
Αρα μπαινουν ανταλλακτικα και στους 2; Γιατι γινεται αυτο αν ο ενας απο τους 2 ειναι οκ;
Εμενα μου φανηκαν παρα πολλα τα λεφτα,οχι επειδη δεν τα εχω,αλλα επειδη για εναν κυλινδρο πρεπει να πληρωσω 800.
Το ξερω οτι δεν ειναι ευκολο να λυνεις και να κατεβαζεις μοτερ αλλα ρε φιλε μου! μηχανη ειναι. Εγω στο αμαξι μου starlet gt turbo 180 αλογα, το 2005 εβαλα μοτερ,τουρμπινες,κτλ και πληρωσα μαζι με εργασια 1500 ευρω και για εναν κυλινδρο 400αρας μηχανης παει 800; Δεν ξερω μπορει να κανω και λαθος και να ειναι οντως τοσα!
αλλα πολλοι εδω μεσα μου λενε οτι ειναι παρα πολλα!
Ξερω οτι γενικα οι εργασιες και τα ανταλλακτικα σε μια μηχανη,πανε πιο ακριβα απο ενα αμαξι (αναλογως) αλλα τοσο πολυ πια; Δεν ξερω! Θελει ψαξιμο το θεμα!

notakos600
20/01/2015, 21:02
Μην συγκρίνεις αμάξι με μοτό σε ανταλλακτικά-εργατικά, καμία σχέση.
Αφού θα γίνει ρεκτιφιέ στον έναν κύλινδρο και από 200cc θα πάει 210cc(για παράδειγμα), θα πρέπει και ο άλλος να γίνει ακριβώς το ίδιο.
Είναι κάτι που συνηθίζεται ξέρεις σε κινητήρες με περισσότερους του ενός κυλίνδρους.
Ρώτησε κι αλλού αν σου φαίνονται πολλά, που μπορεί και να είναι.

SHOOTER045
20/01/2015, 21:12
400 για κατέβασμα μοτέρ steed???
Σαζμαν στο Subaru αλλαγή δίσκο πλατό μου πήρε, 100 χωρίς τα ανταλλακτικά

axilleas samos
20/01/2015, 21:35
400 για κατέβασμα μοτέρ steed???
Σαζμαν στο Subaru αλλαγή δίσκο πλατό μου πήρε, 100 χωρίς τα ανταλλακτικά

Θα εννοει πιστευω μαζι με εργασια.Αλλα και παλι τα αλλα 400 για ανταλλακτικα πολλα δεν ειναι;
Το αμαξι ειναι διαφορετικο. 750 εδωσα για γενικη επισκευη στο μοτερ και γενικο σερβις στο starlet. Αυτα τα χρηματα ομως τα εδινα απο το αυγουστο λιγα λιγα. Αλλα εκανα ενα σωρο πραγματα και δεν εφτασα τα χρηματα που μου ζητανε για εναν κυλινδρο μηχανης.

Dant3
20/01/2015, 21:41
Και εγω θα σου ελεγα εαν πιανουν τα χερια σου να το κατεβασεις μονος σου και να τα στειλεις για ρεκτιφιε και στο δεσιμο που ειναι πιο δυσκολο,πηγαινε το σε ενα μαστορα.
Παντως εφοσον λειτουργει η μηχανη,δεν εχει κολλησει,αλλα παει προς τα εκει μαλλον η ιστορια οποτε μη το ξαναβαλεις μπροστα σε καμια περιπτωση.

axilleas samos
20/01/2015, 21:45
Μην συγκρίνεις αμάξι με μοτό σε ανταλλακτικά-εργατικά, καμία σχέση.
Αφού θα γίνει ρεκτιφιέ στον έναν κύλινδρο και από 200cc θα πάει 210cc(για παράδειγμα), θα πρέπει και ο άλλος να γίνει ακριβώς το ίδιο.
Είναι κάτι που συνηθίζεται ξέρεις σε κινητήρες με περισσότερους του ενός κυλίνδρους.
Ρώτησε κι αλλού αν σου φαίνονται πολλά, που μπορεί και να είναι.

Ααα! οκ! καταλαβα! Ναι φιλε μου! θα ρωτησω κι αλλου,απλα ξερεις,οι ποιο πολλοι ειναι του στυλ,(οχι ολοι) φερτω απο δω,και θα δουμε! Αυτο θελω ν'αποφυγω,δεν μπορω να πηγαινω την μηχανη απο συνεργειο σε συνεργειο,γι'αυτο αλλωστε μιλαω με παιδια εδω μεσα,για να δω απ'αυτους που ξερουν,το τι παιζει με το συγκεκριμενο προβλημα.
Σ'ευχαριστω πολυ παντως για την βοηθεια!:wave2:

axilleas samos
20/01/2015, 21:49
Και εγω θα σου ελεγα εαν πιανουν τα χερια σου να το κατεβασεις μονος σου και να τα στειλεις για ρεκτιφιε και στο δεσιμο που ειναι πιο δυσκολο,πηγαινε το σε ενα μαστορα.
Παντως εφοσον λειτουργει η μηχανη,δεν εχει κολλησει,αλλα παει προς τα εκει μαλλον η ιστορια οποτε μη το ξαναβαλεις μπροστα σε καμια περιπτωση.

Ναι λειτουργει! απλα ειναι σφιγμενη. Τα χερια μου πιανουν αρκετα θα ελεγα,απλα αν κατι δεν το γνωριζω και δεν το εχω ξανα κανει,το αφηνω στους ειδικους. Δεν θελω να του προκαλεσω χειροτερα.Παντως ειναι μια λυση κι αυτη! Σ'ευχαριστω!

notakos600
21/01/2015, 07:40
Ναι λειτουργει! απλα ειναι σφιγμενη. Τα χερια μου πιανουν αρκετα θα ελεγα,απλα αν κατι δεν το γνωριζω και δεν το εχω ξανα κανει,το αφηνω στους ειδικους. Δεν θελω να του προκαλεσω χειροτερα.Παντως ειναι μια λυση κι αυτη! Σ'ευχαριστω!

Βρες το manual και τόλμησέ το.
Όπως έγραψε και ο Dant3, αν κολλήσεις στο δέσιμο πήγαινε σε μάστορα.
Κατέβασε το μοτέρ και βάλτο πάγκο, συνήθως είναι ευκολότερη η επισκευή από όσο δείχνει αρχικά με το μάτι.

sapila racing
21/01/2015, 09:32
Κανενας σωστός μάστορας δεν θα αναλάβει να δέσει μοτέρ λυμμένο απο άλλον, η αν το αναλάβει θα τον πληρώσεις ανάλογα.
Ρισκάρει να μπλέξει με πράγματα που μπορεί να λείπουν ή και να εχει γίνει καποια ζημιά ήδη και να πρέπει να την αντιμετωπίσει αυτός.

Το Steed σαν V2 εχει και την διπλή δουλειά απο ενα μονοκύλίνδρο η και από 2κύλινδρο σε σειρα.
Φυσικά το σωστό είναι εφ όσον εχει αρπάξει ο ένας να γίνει ρεκτιφιέ και στους 2 κυλίνδρους, αλλά φυσικά το κόστος είναι πιο μεγάλο.
Φίλε axilleas samos μην συγκρίνεις με το Starlet, δεν υπάρχει σύγκριση.
Για το μηχανάκι σου μόνο το ενα σετ ελατήρια/πιστόνι κανει 100 Ευρω και θέλεις 2 αρα 200 Ευρω μόνο γι αυτα.
Συν φλάντζες, την εργασία, το ρεκτιφιέ κανα τσιμουχακι βαλβίδων, κλπ που θα βρεθούν να θελουν άλλαγμα θα ανέβει το κόστος.
Επίσης λες οτι ανέβαζε θερμοκρασία οταν την καβαλούσες με την κακοκαιρία, πράγμα περίεργο.
Μπορεί να ηταν λόγω ελειψης λαδιού, αλλά ίσως και να είναι αλλο το πρόβλημα.

Καλά ξεμπερδέματα εύχομαι. :wave2:

notakos600
21/01/2015, 09:39
Ρεκτιφιέ εννοεί και για τους 2 κυλίνδρους ο μηχανικός, άρα δεν είναι τόσο τραγικό το ποσό.
Σημειωτέον πως ο πίσω κύλινδρος σε όλα τα V2 ρυθμίζεται πάντα πιο πλούσιος από τον μπροστά, μήπως την πάτησες από ρύθμιση και όχι από λάδια;
Στη θέση σου θα προσπαθούσα με κάποιο φιλαράκι να το λύσω μόνος μου, δεν είναι και τόσο πολύπλοκο, και θα πήγαινα μόνος μου τους κυλίνδρους στο ρεκτιφιέ.
Πάντως υπάρχουν κι άλλα συνεργεία για να ψαχτείς, εννοείται πως θα πάρεις κι άλλες γνώμες.
Τα παιδιά εδώ θα σε καθοδηγήσουν, μην βιαστείς.


Κανενας σωστός μάστορας δεν θα αναλάβει να δέσει μοτέρ λυμμένο απο άλλον, η αν το αναλάβει θα τον πληρώσεις ανάλογα.
Ρισκάρει να μπλέξει με πράγματα που μπορεί να λείπουν ή και να εχει γίνει καποια ζημιά ήδη και να πρέπει να την αντιμετωπίσει αυτός.

Το Steed σαν V2 εχει και την διπλή δουλειά απο ενα μονοκύλίνδρο η και από 2κύλινδρο σε σειρα.
Φυσικά το σωστό είναι εφ όσον εχει αρπάξει ο ένας να γίνει ρεκτιφιέ και στους 2 κυλίνδρους, αλλά φυσικά το κόστος είναι πιο μεγάλο.
Φίλε axilleas samos μην συγκρίνεις με το Starlet, δεν υπάρχει σύγκριση.
Για το μηχανάκι σου μόνο το ενα σετ ελατήρια/πιστόνι κανει 100 Ευρω και θέλεις 2 αρα 200 Ευρω μόνο γι αυτα.
Συν φλάντζες, την εργασία, το ρεκτιφιέ κανα τσιμουχακι βαλβίδων, κλπ που θα βρεθούν να θελουν άλλαγμα θα ανέβει το κόστος.
Επίσης λες οτι ανέβαζε θερμοκρασία οταν την καβαλούσες με την κακοκαιρία, πράγμα περίεργο.
Μπορεί να ηταν λόγω ελειψης λαδιού, αλλά ίσως και να είναι αλλο το πρόβλημα.

Καλά ξεμπερδέματα εύχομαι. :wave2:

Κατά τα λοιπά συμφωνώ με τον Άρη.

axilleas samos
21/01/2015, 16:55
Κανενας σωστός μάστορας δεν θα αναλάβει να δέσει μοτέρ λυμμένο απο άλλον, η αν το αναλάβει θα τον πληρώσεις ανάλογα.
Ρισκάρει να μπλέξει με πράγματα που μπορεί να λείπουν ή και να εχει γίνει καποια ζημιά ήδη και να πρέπει να την αντιμετωπίσει αυτός.

Το Steed σαν V2 εχει και την διπλή δουλειά απο ενα μονοκύλίνδρο η και από 2κύλινδρο σε σειρα.
Φυσικά το σωστό είναι εφ όσον εχει αρπάξει ο ένας να γίνει ρεκτιφιέ και στους 2 κυλίνδρους, αλλά φυσικά το κόστος είναι πιο μεγάλο.
Φίλε axilleas samos μην συγκρίνεις με το Starlet, δεν υπάρχει σύγκριση.
Για το μηχανάκι σου μόνο το ενα σετ ελατήρια/πιστόνι κανει 100 Ευρω και θέλεις 2 αρα 200 Ευρω μόνο γι αυτα.
Συν φλάντζες, την εργασία, το ρεκτιφιέ κανα τσιμουχακι βαλβίδων, κλπ που θα βρεθούν να θελουν άλλαγμα θα ανέβει το κόστος.
Επίσης λες οτι ανέβαζε θερμοκρασία οταν την καβαλούσες με την κακοκαιρία, πράγμα περίεργο.
Μπορεί να ηταν λόγω ελειψης λαδιού, αλλά ίσως και να είναι αλλο το πρόβλημα.

Καλά ξεμπερδέματα εύχομαι. :wave2:


Η αληθεια ειναι οτι,ειχα ενα ψιλο θεμα με τα λαδια.Τα εκαιγε σχετικα γρηγορα,αυτο σιγουρα θα ηταν απο τσιμουχακια βαλβιδων. Το θεμα ειναι οτι,δεν μου αναψε η ενδειξη λαδιων,οποτε εγω πιστευα οτι θα εχει λαδια μεσα. Τελη Νοεμβριου ειχα προσθεσει 1 λιτρο,και οταν την πηγα στο συνεργειο ηταν κατω κατω η σταθμη.
Η μηχανη με την κακοκαιρια δουλευε ασταματητα ειδικα βραδυνη ωρα που το κρυο ηταν υπερβολικο (χιονια) Οταν εφτανα σπιτι.η μηχανη εκαιγε υπερβολικα! γι'αυτο λεω οτι με την κακοκαιρια ανεβαζε θερμοκρασια. Τους προηγουμενους μηνες,δεν ειχα προβλημα,το παρατηρησα οταν αρχισαν τα χιονια.
Πριν συμπληρωνα λαδια καθε 2 - 3 μηνες,και ξαφνικα μεσα σε ενα μηνα τα εκαψε ολα ( σχεδον )
Μπορει να ηταν και απλα συμπτωση, η απλα μερα με την μερα μεγαλωνε το προβλημα που ειχα.
Απλα΄μου κανει εντυπωση, πως κολλησε ο κυλινδρος! Λαδακια ειχε λιγα μεσα,δεν ηταν εντελως αδειο.
Τελος παντων! το κακο εγινε,τωρα πρεπει να δω τι θα κανω.
Αυτο που ειπα για το starlet, δεν εκανα συγκριση,ξερω οτι δεν εχει καμια σχεση η εργασια και τα ανταλλακτικα με μια Μοτο,απλα ανεφερα οτι εβαλα κινητηρα και διαφορα αλλα πραγματα συν εργασια με 1500 ευρω,και τωρα για εναν κυλινδρο ζητανε 800. Δηλαδη αν αποφασιζα να πουλησω την μηχανη ποσο θα πηγαινε; πανω απο 1200 αποκλειεται να επιανε ( με κανονικο μοτερ χωρις προβλημα ) Αρα 800 μονο το μοτερ ( επισκευη ) συν 400 η υπολοιπη μηχανη; Μονο οι εξατμισεις εχουν 600. Δεν ξερω ρε παιδια λιγο κουφο μου ακουγεται. Οποτε συμφερει να την κανω βιδες και να την πουλαω κομματι κομματι. Δεν μπορεις να ζητας 800 για μια επισκευη κυλινδρου ειδικα στην εποχη που ζουμε και τα λεφτα που παιρνουμε.
Συγνωμη για το κουραστικο μηνυμα,αλλα εχω ψιλο φρικαρει με το ολο θεμα.

Bob_o_mastoras
21/01/2015, 17:25
Παντως ειναι οξυμωρο το να ανεβαζει περισσοτερη θερμοκρασια σε συνθηκες ψυχους. Η απαγωγη θερμοτητας θα επρεπε κανονικα να γινεται ακομα πιο αποτελεσματα λογω της μεγαλυτερης διαφορας θερμοκρασιας.
Μηπως εχεις θεμα με το κυκλωμα της υδροψυξης;; Επισης τι ιξωδους λαδια ειχες μεσα;;

edit: Καλοσυντηρημενα steed πιανουν ενα 2χιλιαρο ανετα αν εχεις λιγο υπομονη. Δεν χανουν την αξια τους τα τσοπεροειδη ευκολα.

axilleas samos
21/01/2015, 17:35
Παντως ειναι οξυμωρο το να ανεβαζει περισσοτερη θερμοκρασια σε συνθηκες ψυχους. Η απαγωγη θερμοτητας θα επρεπε κανονικα να γινεται ακομα πιο αποτελεσματα λογω της μεγαλυτερης διαφορας θερμοκρασιας.
Μηπως εχεις θεμα με το κυκλωμα της υδροψυξης;; Επισης τι ιξωδους λαδια ειχες μεσα;;

edit: Καλοσυντηρημενα steed πιανουν ενα 2χιλιαρο ανετα αν εχεις λιγο υπομονη. Δεν χανουν την αξια τους τα τσοπεροειδη ευκολα.

Δεν θυμαμαι πια εβαλα,10w-40w ηταν το μονο σιγουρο.
Θα σε γελασω σε αυτο που λες για το κυκλωμα υδροψυξης! Αν υπηρχε προβλημα εκει,δεν θα ειχα θεμα με το νερο; η καμια σχεση; Θεμα με νερο δεν ειχα ποτε παντως!
Το μονο που εβλεπα ηταν,οτι εσταζε λιγο λαδακι απο τα καπακια ( πισω κυλινδρο ) Αυτο ομως μου ειπε ο μηχανικος οτι δεν ειναι και τοσο σοβαρο,διοτι ηταν ελαχιστα mlg.
Παντως το πισω αριστερο μπουζι γεμιζε λαδακι,φαινοταν γιατι συνεχεια το καθαριζα σε εκεινο το σημειο.

notakos600
21/01/2015, 17:46
Φυσιολογική φθορά μοτέρ με πολλές δεκάδες χιλιόμετρα.
Κάποτε που τα γκαφρά υπήρχαν μπορεί και να μην το συζητούσαμε καν, τώρα όμως...
Καλά κουράγια μαν.

axilleas samos
21/01/2015, 18:07
Φυσιολογική φθορά μοτέρ με πολλές δεκάδες χιλιόμετρα.
Κάποτε που τα γκαφρά υπήρχαν μπορεί και να μην το συζητούσαμε καν, τώρα όμως...
Καλά κουράγια μαν.

Ευχαριστω!:(
Θα βρεθει λυση! που θα παει! Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να το δωσω.
Οπως ειχα παλαιοτερα το YZ 250 και το εδωσα σχεδον τσαμπα,ειχα σκασει που το εδωσα.δεν ειχε κανενα προβλημα απλα λογω καθαροαιμου δεν μπορουσα να το κυκλοφορησω στη πολη και αναγκαστηκα να το δωσω οσο οσο.
Τωρα το συγκεκρημενο θελω να το κρατησω,απλα ψαχνω να δω το εαν με συμφερει η επισκευη του,η αν βρω μαστορα να μου το φτιαξει.

notakos600
21/01/2015, 18:43
Ευχαριστω!:(
Θα βρεθει λυση! που θα παει! Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να το δωσω.
Οπως ειχα παλαιοτερα το YZ 250 και το εδωσα σχεδον τσαμπα,ειχα σκασει που το εδωσα.δεν ειχε κανενα προβλημα απλα λογω καθαροαιμου δεν μπορουσα να το κυκλοφορησω στη πολη και αναγκαστηκα να το δωσω οσο οσο.
Τωρα το συγκεκρημενο θελω να το κρατησω,απλα ψαχνω να δω το εαν με συμφερει η επισκευη του,η αν βρω μαστορα να μου το φτιαξει.

Θα έπαιρνες ένα κινέζικο παπί για την πόλη και θα κρατούσες το YZ 250.
Καλά, πως μπόρεσες και το σκότωσες το YZ; :cry:

axilleas samos
21/01/2015, 19:02
Θα έπαιρνες ένα κινέζικο παπί για την πόλη και θα κρατούσες το YZ 250.
Καλά, πως μπόρεσες και το σκότωσες το YZ; :cry:

Παπι ειχα ενα CUB 90 GLX και μου το εφαγαν το 2005. Το YZ το εδωσα επειδη δεν πηγαινα πλεον στο βουνο για βολτες λογω δουλειας.
Το ειχα στην αποθηκη και καθοταν. Ειχα φαει και κλησεις που το εβγαλα στην πολη και ψιλο στραβωσα. Το ξερω δεν ειναι δικαιολογια αυτο αλλα ηθελα χρηματα για να παρω κατι αλλο. Τοτε ειχα ριξει και πολλα λεφτα στο αμαξι, οποτε δεν ειχα αλλη λυση για να παρω κατι αλλο. Το εδωσα 700 ευρω. Αστα ακομα ποναει!

motomaniac
21/01/2015, 21:25
εγω παλι θα επεμενα με ευρεση μοτερ. απο οσο ξερω ταιριαζει απο transalp και bros. φυσικα εχουν αλλο αριθμο (τυπο) κινητηρα και δεν περναει κτεο. βρες εναν φτηνοτερο μαστορα. αλλιως μπορεις και να εξοικονομησεις χρηματα (και χρονο απο τον μαστορα) κατεβαζοντας μονο σου τον κινητηρα και πηγαινοντας τον. φυσικα θα κανεις το αναποδο και μετα.

Bob_o_mastoras
21/01/2015, 21:32
Υπαρχουν στο car.gr διαφορα μοτερ απο steed. Tιμες δε λεει. Δεν θα ειναι πανω απο 500-600 euros πιστευω.
Απο 600cc steed ταιριαζει αραγε το μοτερ;;

axilleas samos
21/01/2015, 22:10
εγω παλι θα επεμενα με ευρεση μοτερ. απο οσο ξερω ταιριαζει απο transalp και bros. φυσικα εχουν αλλο αριθμο (τυπο) κινητηρα και δεν περναει κτεο. βρες εναν φτηνοτερο μαστορα. αλλιως μπορεις και να εξοικονομησεις χρηματα (και χρονο απο τον μαστορα) κατεβαζοντας μονο σου τον κινητηρα και πηγαινοντας τον. φυσικα θα κανεις το αναποδο και μετα.

Αν βρω μοτερ και το δηλωσω,θα εχω προβλημα;
Το θεμα ομως δεν ειναι αυτο! Αν βρω μοτερ θα παει πολυ παραπανω η τιμη,βαλε αγορα,λυσιμο δεσιμο,(εργατικα) σε τι κατασταση θα ειναι το μοτερ,μπορει να θελει μικρο επισκευες μαζεματα κτλ.Ειναι μεγαλο ρισκο η αγορα του.Καλυτερα πιστευω ειναι να βρω εναν οικονομικο μαστορα και να φτιαξω τον δικο μου.
Πω! πω! σε μεγαλους μπελαδες μπηκα. Δεν μπορω να λυσω εναν κινητηρα ετσι απλα! Δεν το εχω ξανα κανει σε μηχανη.
Στα παπακια που ειχα παλιοτερα,αυτο ηταν σχετικα ευκολο,τωρα σε μηχανη,δεν το εχω ξανα κανει και ψιλο φοβαμαι να σου πω την αληθεια.

axilleas samos
21/01/2015, 22:18
Υπαρχουν στο car.gr διαφορα μοτερ απο steed. Tιμες δε λεει. Δεν θα ειναι πανω απο 500-600 euros πιστευω.
Απο 600cc steed ταιριαζει αραγε το μοτερ;;

Και 500 να παει η αγορα,δεν θα θελει μαζεμα,ρυθμισμα κτλ; Βαλε και την εργασια του μαστορα,παλι ξεφευγουμε πολυ απο τα 800 που μου ειπε ο μαστορας.
Απο την αλλη βδομαδα που παιρνω αδεια,θα ξεκινησω απο συνεργειο σε συνεργειο να παιρνω τιμες,αν δω οτι ολοι τους ειναι πανω κατω τα ιδια,τοτε θα την αφησω στην ακρη κι οτι γινει. Με τα 700 που παιρνω ειναι αδυνατον να τα δωσω.Θα κανω υπομονη μεχρι το καλοκαιρι που παιρνουμε το δωρο της αδειας,θα εχω μαζεψει και κατι μεχρι τοτε οποτε θα μπορω να τα δωσω.Απλα θα ξεπατοθω στην βενζινη με το αμαξι. Η δουλεια μου ειναι στο Ψυχικο,κι εγω μενω Νεο φαληρο οποτε καταλαβαινεις!

notakos600
22/01/2015, 07:33
Κάνε κάνα ψαχτήρι:

http://www.car.gr/parts/view/2195422/

http://www.car.gr/parts/view/4944497/

http://www.car.gr/parts/view/3234853/

http://www.car.gr/parts/view/5916634/

sapila racing
22/01/2015, 10:59
Εχεις κολλήσει οτι είναι πολλά τα 800 Ευρω για εναν κύλινδρο.
Δεν είναι έτσι. Απο αυτα που λές εσύ ο ίδιος το μηχανάκι σου εκαιγε λάδια εδώ και καιρό και ηταν θέμα χρόνου να το παρεις στο χέρι εκτός κι αν ησουν σχολαστικός με τα λάδια, που δεν ήσουν.
Αυτα τα μοτέρ δεν καίνε λάδια γενικώς, ενώ εσύ συμπλήρωνες συχνά, οπότε πιστεύω οτι εχει αρκετές φθορές και δεν ειναι απλά ενα κόλλημα.

Σε αυτην την περίπτωση μαλλον ενα ολόκληρο μοτέρ ειναι η καλύτερη λύση, αρκεί να βρείς ενα καλό και να ειναι απο Steed.

daz
22/01/2015, 14:48
Βρες το service manual, μελέτησέ το και μετά κρίνε αν μπορείς ή όχι να το κάνεις μόνος σου. Αν νομίζεις ότι το μανουαλ γράφει κινέζικα προφανώς και δεν θα τα καταφέρεις, εφ' όσον όμως έχεις μια μικρή εμπειρία και τα χέρια σου πιάνουν μη θεωρείς αδύνατο να τα καταφέρεις.

Τα παλιά μηχανάκια χρειάζονται προσωπική ενασχόληση, αλλιώς είναι ασύμφορα σε περίπτωση τέτοιας βλάβης.

axilleas samos
22/01/2015, 16:23
Κάνε κάνα ψαχτήρι:

http://www.car.gr/parts/view/2195422/

http://www.car.gr/parts/view/4944497/

http://www.car.gr/parts/view/3234853/

http://www.car.gr/parts/view/5916634/

Σ'ευχαριστω που εψαξες αγγελιες!
Θα παρω τηλεφωνο σ'αυτην με τα πιστονια και με την ολοκληρη. Θα δουμε τι θα γινει!

axilleas samos
22/01/2015, 16:42
Εχεις κολλήσει οτι είναι πολλά τα 800 Ευρω για εναν κύλινδρο.
Δεν είναι έτσι. Απο αυτα που λές εσύ ο ίδιος το μηχανάκι σου εκαιγε λάδια εδώ και καιρό και ηταν θέμα χρόνου να το παρεις στο χέρι εκτός κι αν ησουν σχολαστικός με τα λάδια, που δεν ήσουν.
Αυτα τα μοτέρ δεν καίνε λάδια γενικώς, ενώ εσύ συμπλήρωνες συχνά, οπότε πιστεύω οτι εχει αρκετές φθορές και δεν ειναι απλά ενα κόλλημα.

Σε αυτην την περίπτωση μαλλον ενα ολόκληρο μοτέρ ειναι η καλύτερη λύση, αρκεί να βρείς ενα καλό και να ειναι απο Steed.

Οχι σχολαστικος δεν ημουν! Εβαζα, οταν εβλεπα οτι εχει κατεβει η σταθμη.
Εχω κολλησει με τα 800 διοτι απ'αυτα που μου λενε και καποιοι γνωστοι μου,ειναι παρα πολλα για την συγκεκριμενη μηχανη.
Το θεμα μου ειναι να βρω καποιον οικονομικο μηχανικο. Τα 800 ετσι κι αλλιως,δεν προκειται να τα δωσω! Δεν αξιζει να δωσω αυτα τα λεφτα,και εχω παρατηρησει οτι εδω στην Αθηνα οι τιμες σε σχεση με την επαρχια,ειναι τεραστιες!! Που κανονικα θα επρεπε να ειναι το αντιθετο.
Εδω διπλα στην δουλεια μου,υπαρχει ενα συνεργειο με μοτο και του εκανα μια ερωτηση για το προβλημα μου. Μου απαντησε οτι τα λεφτα που μου ειπε,ειδικα 400 για εργατικα ειναι παρα πολλα! Αυτος αναλαμβανει μονο bmw. Σκεψου οτι τα bmw ειναι ακομα πιο ακριβα απο τα honda,και του φανηκαν πολλα! Η μια λυση που μου ειπε ειναι αυτο που λετε οι ποιο πολλοι εδω μεσα,να βρω μοτερ! Οποτε φιλε μου! λογικο ειναι να ειμαι κολλημενος με τα 800 γιατι δεν ξερω τι παιζει. Ο αλλος μπορει να βγαλει απο εμενα καποια σπασμενα,τετοιες ευκαιριες ψαχνουν!

Bob_o_mastoras
22/01/2015, 16:57
Eλα μη σκας, μολις βγει ο Συριζα θα καταργησει και θα δεσμευσει τα Γιαπωνεζικα μηχανακια ουτως ή αλλως. Ειναι γνωστο οτι ο Τσιπρας κυκλοφορουσε με BMW F650 GS.
Πανε παρκαρε το απο τωρα Πειραιως με Κουμουνδουρου να ξενοιασεις. :lol:

Ιδου:

330055

taisteal
22/01/2015, 17:00
Eλα μη σκας, μολις βγει ο Συριζα θα καταργησει και θα δεσμευσει τα Γιαπωνεζικα μηχανακια ουτως ή αλλως. Ειναι γνωστο οτι ο Τσιπρας κυκλοφορουσε με BMW F650 GS.
Πανε παρκαρε το απο τωρα Πειραιως με Κουμουνδουρου να ξενοιασεις. :lol:

Ιδου:

330055



Αριστερος και bmw;;;
Και γαλαζιο;;
Απαραδεκτος ο Αλεξ...



:lol:

Σορι για το σπαμ

axilleas samos
22/01/2015, 17:09
Eλα μη σκας, μολις βγει ο Συριζα θα καταργησει και θα δεσμευσει τα Γιαπωνεζικα μηχανακια ουτως ή αλλως. Ειναι γνωστο οτι ο Τσιπρας κυκλοφορουσε με BMW F650 GS.
Πανε παρκαρε το απο τωρα Πειραιως με Κουμουνδουρου να ξενοιασεις. :lol:

Ιδου:

330055

Χα!χα!χα!:lol: Ναι! Θα του ζητησω τωρα που θα ειναι στα κολπα,μηπως εχει κανενα κονε με κανεναν μηχανικο και με φτιαξει! :D

Bob_o_mastoras
22/01/2015, 17:10
Αριστερος και bmw;;;
Και γαλαζιο;;
Απαραδεκτος ο Αλεξ...



:lol:

Σορι για το σπαμ

Που και που καβαλαει και κανα Honda του λαου για ξεκαρφωμα μπας και παρει ψηφους απο το λομπι των made in Japan. :lol:

330056

Μην υποκυπτετε στα ψευτικα διληματα συντροφοι!! Μονο URAL!! :D

330057

axilleas samos
22/01/2015, 17:14
330058

Ετσι θα ειμαστε σε λιγο:D