PDA

View Full Version : Optimate 5 ή CTEK MXS 5.0



MikeG
20/01/2015, 13:35
Χαιρετώ σας,

Ήρθε η ώρα να αγοράσουμε σοβαρό φορτιστή μιας και το μηχανάκι κάθεται στο garage αρκετό καιρό. Είμαι ανάμεσα στους 2 που αναφέρω στο τίτλο. Παραθέτω τα τεχνικά χαρακτηριστικά του καθενός.

Optimate 5

Technical Specifications
1 x 12V STD / AGM-MF / GEL / CYCLIC CELL
7.5 - 120Ah (48 hour charge) +


Recommended for: AGM / MF, STD, GEL and spiral cell batteries from 7.5Ah to 120Ah
Programme control: 5 stages, fully automatic
Input current max: 0.35A @ 230V
Typical annual energy cost: less than £1.00 per year (continuous maintenance)
Reverse drain current: less than 1 mA
Output current (bulk charge): 2.8A
Automatic desulphation: yes
Charge time limit: Safe to leave connected for months
Maintain / test cycles: 30 min/30 min (alternating hourly)
Charge retention test: 2 possible results - ‘good’ & ‘bad’
Size: 200 x 75 x 61mm
Weight: 900g
Enclosure classification: IP54
Mounting: easy direct wall mounting
Input cable length: 2m
Output cable length: 2m
Included Accessories: O1 (SAE-71) weatherproof eyelet lead; O4 (SAE-74) clamps lead for bench charging
Operation temperature range: -40°C / +50°C
Warranty: 3 years
Certification (230V model):TUV/GS conformity


Manual Here (http://www.accumate.co.uk/Optimate%205%20Instructions.pdf)


CTEK MXS 5.0


Volt 12V
Rated Voltage AC 220–240VAC, 50–60Hz
Charging voltage SMALL, NORMAL: 14.4V, COLD/AGM: 14.7V, RECOND: 15.8V
Min battery voltage 2.0V
Charging current 5A max
Current, mains 0.6A rms (at full charging current)
Back current drain <1Ah/month
Ripple <4%
Ambient temperature -20°C to +50°C, output power is reduced automatically at high temperatures
Charger type 8 step, fully automatic charging cycle
Battery types All types of 12V lead-acid batteries (WET, MF, Ca/Ca, AGM and GEL)
Battery capacity 1.2–110Ah up to 160Ah for maintenance
Dimensions 168 x 65 x 38mm (L x W x H)
Insulation class IP65
Weight 0.6kg
Temperaturkompensation Built in charge voltage compensation according to ambient temperature

Model number 1075
Rated Voltage AC 220–240VAC, 50–60Hz
Charging voltage 14.4V, AGM 14.7 V, 15.8V
Min battery voltage 2.0V
Charging current 5A max
Current, mains 0.6A rms (at full charging current)
Back current drain* <1Ah/month
Ripple** <4%
Ambient temperature -20°C to +50°C , output power is reduced automatically at
high temperatures

Charger type 8 step, fully automatic charging cycle
Battery types All types of 12V lead-acid batteries (WET, MF, Ca/Ca, AGM and GEL)
Battery capacity 1.2–110Ah up to 160Ah for maintenance
Dimensions 168 x 65 x 38mm (L x W x H)
Insulation class IP65
Weight 0.6kg
Temperature Compensation Built in charge voltage compensation according to ambient temperature.

Manual here (http://www.ctek.com/Archive/ProductManualPdf/MXS%205.0_EN.pdf)

Λεπόν τι λέτε; Κλείνω νομίζω προς το CTEK. Η άποψη σας; Ιδανικά θα με ενδιέφερε να μπορώ να φορτίζω και αυτοκινήτου.

toyar
20/01/2015, 14:50
πηρα τον ctek γιατι εχει μεγαλυτερη εγγυηση
τον πηρα απο μεγαλο μπαταριομαγαζο το οποιο ειχε στησει μονιμα σε παγκο μερικους ctek για να φορτιζει τις μπαταριες που πουλαγε και δουλευαν ασταματητα για χρονια
επισης ο ctek πωλειται σαν εξτρα απο καποιες αυτοκινητοβιομηχανιες πολυτελειας για τα ακριβα τους μοντελα

harris_x
20/01/2015, 14:51
Εγώ έχω τον c-tek 3600 και είμαι ικανοποιημένος.
Και για του αυτοκινήτου την μπαταρία.

Πιστεύω πως κι ο ΜXS 3.8 σου κάνει εκτός κι αν έχεις κανα θηρίο για αυτοκίνητο ;)

pano kato
20/01/2015, 20:13
CTEK MXS 5 Φορτιζω μπαταρια 100ah[τρακτερ],74ah[Αυτοκινητο], 8Ah [μηχανη] Πολυ καλος! Το μονο που μ΄ενοχλει ειναι το σκληρο καλωδιο που εχει για την μπριζα! Κοστος 82Εu.

Grafton 505
20/01/2015, 20:45
Αγόρασα πρόσφατα τον CTEK αλλά τον XS 0.8 οπότε μόνο για την ποιότητα κατασκευής μπορώ να σε πω. Άψογη συναρμολόγηση, καλής ποιότητας καλώδια-κροκοδειλάκια, απλό και κατανοητό βιβλιό οδηγιών.
Δείχνει ότι θα κρατήσει αρκετά χρόνια.

vaska
21/01/2015, 06:09
Έχω 2 οπτιμειτ τον 4 και τον 6. Ο 4 είναι dual program φορτίζει νορμάλ μηχανάκια αλλά και αυτά που έχουν CAN bus. Ο 6 όχι. Άριστοι και οι δύο από ποιότητα κατασκευής αλλά και στην λειτουργία τους. Επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι ανάγκες θα σου προκύψουν, κι επειδή δεν γνωρίζω αν ο 5 είναι Ο 4 αναβαθμισμενος κοίτα να πάρεις αυτόν με τις περισσότερες λειτουργίες.

edit μιας κι έγραφα πρωί πρωί από τάμπλετ
* δεν φορτίζουν άλλες μπαταρίες εκτός εκείνων που έχουν τάση 12V
* έχουν προστασία από βραχυκύκλωμα αμφότεροι
* έχουν προστασία κι ένδειξη λάθους συνδεσμολογίας (αντίστροφη πολικότητα)
* δεν δίνουν τάση στην έξοδο (για προστασία) αν δεν ανιχνεύσουν τάση στους ακροδέκτες όπερ μεθερμηνευόμενον δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν έστω για λίγο σαν 12βολτο τροφοδοτικό
* σε όσα τεστ τους έχω υποβάλει έχουν ανιχνεύσει σωστή την κατάσταση της μπαταρίας
* η αποθειίκωση που υπόσχονται δουλεύει. Το έχω δει να γίνεται σε 2 εντελώς πεθαμένες από την αχρησία μπαταρίες.

Αυτιά!

stam2
21/01/2015, 10:14
πολλά από αυτά δεν ξέρω δυστυχώς απλά να πω το εξής...
ο ctek που έχω επειδή είναι αυτόματος ηλεκτρονικός έχει mode λειτουργίας βάσει των οποίων και λειτουργεί.
επιλογή 6V 12V 24V τάσης.
Το κακό είναι ότι αν τον βάλεις πάνω σε κλασμένη μπαταρία νομίζει ότι δεν έχει συνδεθεί κάπου, και έτσι δεν δίνει καθόλου ρεύμα. Αυτό σε περίπτωση που απλώς θέλεις να βάλεις μπροστά τη μηχανή ίσα που να πας για αλλαγή μπαταρίας, δεν εκκινεί λόγω του ότι δεν δίνει ρεύμα. Θα πει κανείς ότι αυτό είναι δουλειά του στάρτερ, αλλά είχα πιο παλιά έναν φορτιστή einhell με αναλογική ένδειξη, ο οποίος ακόμα και σε πεθαμένη μπαταρία, έδινε λίγο ρευματάκι ίσα να πάρει μπροστά...

zannisvel
21/01/2015, 10:27
Tην CTEΚ δεν την ξερω και δεν την εχω δουλεψει αλλα ειχα τον Optimate 4 (νομιζω) και δεν το ειχα βγαλει απο τη πριζα για χρονια. Ηταν στο garage με θερμοκρασιες το χειμωνα στους -15C. Και δεν καταλαβαινε τιποτα. Τον εδωσα μαζι με τη μηχανη.

OldMan
21/01/2015, 13:04
Μιχάλη, θα πρεπει να διαλέξεις μεταξυ 2 "παθητικών καταναλώσεων"...

Ο Optimate έχει drain current γύρω στα 24mAh/ημέρα και βγαζει 2.8Α ενώ ο CTEK έχει γύρω στα 33mAh/ημέρα και βγαζει 5Α..

Τουτων δοθεντων, σε φαση "χαλαρώματος" ο Optimate καταναλώνει λιγότερο αλλά αργεί περισσότερο να φτασει στην συντήρηση..
To ακριβώς αντίθετο συμβαίνει με τον CTEK...

Αν υποθέσουμε ότι και οι 2 θα φορτίσουν τις μπαταρίες που θέλεις με το ΙΔΙΟ ρευμα φορτισης, τότε θα πρέπει να υπολογίσεις το πόσο σκοπευεις να αφήσεις την μπαταρία να "καθεται" στον φορτιστή ώστε να βγάλεις τα "χαμένα" αμπερώρια, να πολλαπλασιάσεις με 0,05 (12V/230V) και με την τιμή της κιλοβατώρας για να βρεις αν υπαρχει "πραγματική" διαφορά στην τιμή αγοράς...

MikeG
21/01/2015, 15:00
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μόλις παρήγγειλα τον CTEK MXS 5 μαζί με έξτρα καλωδίωση που την αφήνεις μόνιμα στη μπαταρία για να φορτίζεις εύκολα στα 81 euros στη πόρτα μου.

Όταν παραλάβω θα σας βάλω και photos.

& μια τελευταία σχετική ερώτηση. Αν υποθέσουμε ότι μια μπαταρία δεν έχει πεθάνει (κόψει στοιχείο ή ότι άλλο) αλλά έχει τάση κάτω από 2V, πως την επαναφέρω αφού και οι 2 φορτιστές αν δεν έχει η μπαταρία minimum 2 V δε κάνουν τίποτα; Τη συνδέω σε μια άλλη πχ η οποία είναι σε όχημα, με το όχημα εν λειτουργία;

:wave2:

foogr01
21/01/2015, 15:06
Μεγειές !

Από που;

MikeG
21/01/2015, 15:08
Μεγειές !

Από που;


Ebay.de (http://www.ebay.de/itm/CTEK-MXS-5-0-3-Kabel-Batterie-Ladegerat-12V-Auto-Motorrad-PKW-KfZ-Angebot-/331354323273?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item4d2641b949)

Ευχαριστώ!!

OldMan
21/01/2015, 15:30
Αν υποθέσουμε ότι μια μπαταρία δεν έχει πεθάνει (κόψει στοιχείο ή ότι άλλο) αλλά έχει τάση κάτω από 2V, πως την επαναφέρω αφού και οι 2 φορτιστές αν δεν έχει η μπαταρία minimum 2 V δε κάνουν τίποτα;
Την αφήνεις να συνεχίσει τον γαλήνιο και ειρηνικό ύπνο της...

(αλλα αν την βάλεις κάπου:a36: φρόντισε να υπαρχει περιορισμός ρεύματος γιατί θα σου τραβήξει τον ατράβηχτο..)

toyar
21/01/2015, 15:56
80 ευρω τον πηρα απο ελλαδα και τα καλωδια τα ειχε μεσα

MikeG
21/01/2015, 16:00
Εκανα μερικα τηλεφωνα και εγω εδω, για την ακριβεια σε 4 μαγαζια εκτος Κρητης, αλλα κανεις δεν ειχε τα εξττα καλωδια μεσα και ο πιο φτηνος ηθελε 87 ευρω με μεταφορικα μεσα. Τωρα θα μου πειτε για 6 ευρω; Οχι, για τα εξτρα καλωδια περα απο το κλασσικο κροκοδειλακι τα οποια εδω τα χρεωναν αλλα 15. Ισως α νμπορουσα να παω απο κοντα στα μαγαζια να μου εκαναν καλυτερη τιμη.

vaska
21/01/2015, 17:30
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μόλις παρήγγειλα τον CTEK MXS 5 μαζί με έξτρα καλωδίωση που την αφήνεις μόνιμα στη μπαταρία για να φορτίζεις εύκολα στα 81 euros στη πόρτα μου.

Όταν παραλάβω θα σας βάλω και photos.

& μια τελευταία σχετική ερώτηση. Αν υποθέσουμε ότι μια μπαταρία δεν έχει πεθάνει (κόψει στοιχείο ή ότι άλλο) αλλά έχει τάση κάτω από 2V, πως την επαναφέρω αφού και οι 2 φορτιστές αν δεν έχει η μπαταρία minimum 2 V δε κάνουν τίποτα; Τη συνδέω σε μια άλλη πχ η οποία είναι σε όχημα, με το όχημα εν λειτουργία;

:wave2:

Αν 12v μπαταρία έχει καταφέρει να έχει τάση 2v είναι σίγουρο ότι έχει ταξιδέψει προ πολλού εις τόπον χλοερόν εις τόπον αναψύξεως οπότε την αφήνεις να τελειώσει ήρεμα και ειρηνικά όπως λέει ο Αντώνης. Αν δε κάνεις το λάθος να την συνδέσεις με άλλη μπαταρία πλήρως φορτισμένη, καλύτερα να είσαι σε απόσταση ασφαλείας γιατί τα βεγγαλικά παράγουν και ήχο και φως.

Grafton 505
21/01/2015, 20:21
Αν υποθέσουμε ότι μια μπαταρία δεν έχει πεθάνει (κόψει στοιχείο ή ότι άλλο) αλλά έχει τάση κάτω από 2V, πως την επαναφέρω αφού και οι 2 φορτιστές αν δεν έχει η μπαταρία minimum 2 V δε κάνουν τίποτα; Τη συνδέω σε μια άλλη πχ η οποία είναι σε όχημα, με το όχημα εν λειτουργία;

Θα σε πω τι έκανα σε μια ξεφορτισμένη, αλλά καλή μπαταριά αυτοκινήτου, αν και το βλέπω να έρχετε ---> :tomates:

Την σύνδεσα με τα καλώδια στο αυτοκίνητο( πού λειτουργούσε) και την άφησα για ένα 15λεπτο με τον κινητήρα στις 1000 στροφές σταθερά. Αφού άρπαξε μερικά βόλτ, τον κούμπωσα στον XS 0.8 και την φόρτισε κανονικά. Πρίν δεν την ''έβλεπε'' καθόλου.

virus
21/01/2015, 21:39
Θα σε πω τι έκανα σε μια ξεφορτισμένη, αλλά καλή μπαταριά αυτοκινήτου, αν και το βλέπω να έρχετε ---> :tomates:

Την σύνδεσα με τα καλώδια στο αυτοκίνητο( πού λειτουργούσε) και την άφησα για ένα 15λεπτο με τον κινητήρα στις 1000 στροφές σταθερά. Αφού άρπαξε μερικά βόλτ, τον κούμπωσα στον XS 0.8 και την φόρτισε κανονικά. Πρίν δεν την ''έβλεπε'' καθόλου.


εχμ.... κι εγω το εκανα αυτο. ηθελα να παρει μερικα βολτ για να μπορεσει να την δει ο φορτιστης :smokin:


αλλα με αυτα που ειπε ο βασκα καλυτερα να μην το ξαναδοκιμασω.

Grafton 505
21/01/2015, 23:17
εχμ.... κι εγω το εκανα αυτο. ηθελα να παρει μερικα βολτ για να μπορεσει να την δει ο φορτιστης :smokin:


αλλα με αυτα που ειπε ο βασκα καλυτερα να μην το ξαναδοκιμασω.

Σε μπαταρία ανοιχτού τύπου, δεν υπήρχε περίπτωση να το δοκιμάσω. Και είχα τον πυροσβεστήρα παραμάσχαλα και ήμουν σε ανοιχτό χώρο.

Δεν το προτείνω βέβαια σαν λύση, απλά είπα τι έκανα εγώ.

OldMan
22/01/2015, 13:28
Σε μπαταρία ανοιχτού τύπου, δεν υπήρχε περίπτωση να το δοκιμάσω.
'Ίσα ίσα που η ανοιχτού τύπου θα σου πετούσε τα καπακια και θα επαιρνες πρέφα τι σουρχεται...;)

Bowleno
22/01/2015, 14:33
Αν 12v μπαταρία έχει καταφέρει να έχει τάση 2v είναι σίγουρο ότι έχει ταξιδέψει προ πολλού εις τόπον χλοερόν εις τόπον αναψύξεως οπότε την αφήνεις να τελειώσει ήρεμα και ειρηνικά όπως λέει ο Αντώνης. Αν δε κάνεις το λάθος να την συνδέσεις με άλλη μπαταρία πλήρως φορτισμένη, καλύτερα να είσαι σε απόσταση ασφαλείας γιατί τα βεγγαλικά παράγουν και ήχο και φως.


Αναπαύσεως, Βασίλη, αναπαύσεως.

Τι ακριβώς παίζει αν και γίνεται αυτό; (με ενδιαφέρει λόγω δουλειάς....)

vaska
22/01/2015, 18:59
Αναπαύσεως, Βασίλη, αναπαύσεως.

Τι ακριβώς παίζει αν και γίνεται αυτό; (με ενδιαφέρει λόγω δουλειάς....)


ΙΕΡΕΥΣ
Ο Θεός των πνευμάτων και πάσης σαρκός, ο τον θάνατον καταπατήσας, τον δε διάβολον καταργήσας, και ζωήν τω κόσμω σου δωρησάμενος, αυτός, Κύριε, ανάπαυσον την ψυχήν του κεκοιμημένου δούλου σου [.....], εν τόπω φωτεινώ, εν τόπω χλοερώ, εν τόπω αναψύξεως, ένθα απέδρα οδύνη, λύπη και στεναγμός. Παν αμάρτημα το παρ’ αυτού πραχθέν εν λόγω ή έργω ή διανοία, ως αγα­θός και φιλάνθρωπος Θεός, συγχώρησον ότι ουκ έστιν άνθρωπος, ος ζήσεται και ουχ αμαρτήσει, συ γαρ μόνος εκτός αμαρτίας υπάρχεις, η δικαιο­σύνη σου δικαιοσύνη εις τον αιώνα, και ο νόμος σου αλήθεια.
Ότι συ ει η ανάστασις, η ζωή, και η ανάπαυσις του κεκοιμημένου δούλου σου [.....], Χριστέ ο Θεός ημών, και σοι την δόξαν αναπέμπομεν, συν τω ανάρχω σου Πατρί, και τω παναγίω και αγαθώ και ζωοποιώ σου Πνεύματι, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων.
ΧΟΡΟΣ: Αμήν.

πηγή
http://www.christopherklitou.com/the_memorial_service_greek.htm

Μόλις λοιπόν παραδεχτείς την ανωτερότητά μου Και στα Θεολογικά, με μεγάλη μου χαρά να σου απαντήσω στα όποια ερωτήματά σου και ηλεκτρολογικές ανησυχίες σου
:bawl::bawl::bawl:

Bowleno
22/01/2015, 23:01
ΙΕΡΕΥΣ
Ο Θεός των πνευμάτων και πάσης σαρκός, ο τον θάνατον καταπατήσας, τον δε διάβολον καταργήσας, και ζωήν τω κόσμω σου δωρησάμενος, αυτός, Κύριε, ανάπαυσον την ψυχήν του κεκοιμημένου δούλου σου [.....], εν τόπω φωτεινώ, εν τόπω χλοερώ, εν τόπω αναψύξεως, ένθα απέδρα οδύνη, λύπη και στεναγμός. Παν αμάρτημα το παρ’ αυτού πραχθέν εν λόγω ή έργω ή διανοία, ως αγα­θός και φιλάνθρωπος Θεός, συγχώρησον ότι ουκ έστιν άνθρωπος, ος ζήσεται και ουχ αμαρτήσει, συ γαρ μόνος εκτός αμαρτίας υπάρχεις, η δικαιο­σύνη σου δικαιοσύνη εις τον αιώνα, και ο νόμος σου αλήθεια.
Ότι συ ει η ανάστασις, η ζωή, και η ανάπαυσις του κεκοιμημένου δούλου σου [.....], Χριστέ ο Θεός ημών, και σοι την δόξαν αναπέμπομεν, συν τω ανάρχω σου Πατρί, και τω παναγίω και αγαθώ και ζωοποιώ σου Πνεύματι, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων.
ΧΟΡΟΣ: Αμήν.

πηγή
http://www.christopherklitou.com/the_memorial_service_greek.htm

Μόλις λοιπόν παραδεχτείς την ανωτερότητά μου Και στα Θεολογικά, με μεγάλη μου χαρά να σου απαντήσω στα όποια ερωτήματά σου και ηλεκτρολογικές ανησυχίες σου
:bawl::bawl::bawl:

:bawl::bawl: Δεν παίζεσαι λέμε :a23::a23::p


Πάμ΄παρακάτ΄;

vaska
23/01/2015, 07:46
:bawl::bawl: Δεν παίζεσαι λέμε :a23::a23::p


Πάμ΄παρακάτ΄;

Εφαρμόζοντας τον νόμο του Ωμ I=V/R όπου V είναι η διαφορά τάσης της πλήρως φορτισμένης με την "πεθαμένη" μπαταρία,όπου R είναι η αντίσταση που θα έχει το κύκλωμα (καλώδια σύνδεσης και εσωτ. αντίσταση της μπαταρίας) και παρ' όλο που η εσωτ. αντίσταση της μπαταρίας μεγαλώνει όσο πιο βαθιά εκφορτισμένη είναι αυτή, το ρεύμα που θα παραχθεί είναι αρκετά μεγάλο αλλά και ο ρυθμός εκφόρτισης της καλής μπαταρίας είναι επίσης μεγάλος και εκτός ορίων κατασκευής (οι LiPo μπορούν να φορτίζονται και ν' αποφορτίζονται με μεγάλους ρυθμούς, οι μολύβδου ψευδαργύρου όχι). Το αποτέλεσμα είναι πολύ μεγάλες θερμοκρασίες τόσο στα καλώδια όσο και στην μπαταρία και αν είσαι επίμονος έρχεται ο βρασμός και το μπάμ αν τα καλώδια είναι καλής ποιότητας και αντέξουν τα φορτία. Το μπαμ θα το κάνει η καλή μπαταρία.

Ένας τρόπος να "ξυπνήσεις" μια καλή αλλά κοιμισμένη μπαταρία με χαμηλή τάση στους πόλους της από αχρησία είναι η μέθοδος της "σφαλιάρας" να δίνεις δηλαδή τάση όπερ και ρεύμα με δόσεις. Έτσι αναγκάζεις την μπαταρία να ενεργοποιηθεί χωρίς να κινδυνεύει ν' ανατιναχθεί γιατί δεν προλαβαίνει ν' αναπτύξει θερμοκρασίες. Αυτό κάνουν και οι φορτιστές στην λειτουργία της"ανάνηψης ή αποθειίκωσης", στέλνουν σφαλιάρες με υψηλό ρεύμα και υψηλή συχνότητα στην μπαταρία για μικρά χρονικά διαστήματα. Αν η μπαταρία έχει ζωή θα ανταποκριθεί, θ' ανεβάσει τάση και θα κρατήσει φορτίο. Όταν αυτό το ανιχνεύσει ο φορτιστής περνάει στο στάδιο της κανονικής φόρτισης.

Στο έγραψα αρκετά μπακαλίστικα για να μην μπλέξουμε με ιδιαίτερη ορολογία αλλά αν θέλεις να μπεις πιο βαθιά έχει πολύ πράμα στο δίχτυ, μου λες και βάζω λίνκ.
Με μια γρήγορη αναζήτηση τσίμπησα μια διπλωματική μιας ηλεκτρολόγας από τον Παν/μιο της Πάτρας ΕΔΩ (http://nemertes.lis.upatras.gr/jspui/bitstream/10889/5949/1/%CE%94%CE%99%CE%A0%CE%9B%CE%A9%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97.pdf) που θα είχε ίσως ενδιαφέρον να διαβάσεις. Μετά την σελίδα 44 αναφέρεται στις μολύβδου οξέως που έχουμε στα μηχανάκια μας και στ' αυτοκίνητά μας.

Bowleno
23/01/2015, 08:29
Εφαρμόζοντας τον νόμο του Ωμ I=V/R όπου V είναι η διαφορά τάσης της πλήρως φορτισμένης με την "πεθαμένη" μπαταρία,όπου R είναι η αντίσταση που θα έχει το κύκλωμα (καλώδια σύνδεσης και εσωτ. αντίσταση της μπαταρίας) και παρ' όλο που η εσωτ. αντίσταση της μπαταρίας μεγαλώνει όσο πιο βαθιά εκφορτισμένη είναι αυτή, το ρεύμα που θα παραχθεί είναι αρκετά μεγάλο αλλά και ο ρυθμός εκφόρτισης της καλής μπαταρίας είναι επίσης μεγάλος και εκτός ορίων κατασκευής (οι LiPo μπορούν να φορτίζονται και ν' αποφορτίζονται με μεγάλους ρυθμούς, οι μολύβδου ψευδαργύρου όχι). Το αποτέλεσμα είναι πολύ μεγάλες θερμοκρασίες τόσο στα καλώδια όσο και στην μπαταρία και αν είσαι επίμονος έρχεται ο βρασμός και το μπάμ αν τα καλώδια είναι καλής ποιότητας και αντέξουν τα φορτία. Το μπαμ θα το κάνει η καλή μπαταρία.

Ένας τρόπος να "ξυπνήσεις" μια καλή αλλά κοιμισμένη μπαταρία με χαμηλή τάση στους πόλους της από αχρησία είναι η μέθοδος της "σφαλιάρας" να δίνεις δηλαδή τάση όπερ και ρεύμα με δόσεις. Έτσι αναγκάζεις την μπαταρία να ενεργοποιηθεί χωρίς να κινδυνεύει ν' ανατιναχθεί γιατί δεν προλαβαίνει ν' αναπτύξει θερμοκρασίες. Αυτό κάνουν και οι φορτιστές στην λειτουργία της"ανάνηψης ή αποθειίκωσης", στέλνουν σφαλιάρες με υψηλό ρεύμα και υψηλή συχνότητα στην μπαταρία για μικρά χρονικά διαστήματα. Αν η μπαταρία έχει ζωή θα ανταποκριθεί, θ' ανεβάσει τάση και θα κρατήσει φορτίο. Όταν αυτό το ανιχνεύσει ο φορτιστής περνάει στο στάδιο της κανονικής φόρτισης.

Στο έγραψα αρκετά μπακαλίστικα για να μην μπλέξουμε με ιδιαίτερη ορολογία αλλά αν θέλεις να μπεις πιο βαθιά έχει πολύ πράμα στο δίχτυ, μου λες και βάζω λίνκ.
Με μια γρήγορη αναζήτηση τσίμπησα μια διπλωματική μιας ηλεκτρολόγας από τον Παν/μιο της Πάτρας ΕΔΩ (http://nemertes.lis.upatras.gr/jspui/bitstream/10889/5949/1/%CE%94%CE%99%CE%A0%CE%9B%CE%A9%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97.pdf) που θα είχε ίσως ενδιαφέρον να διαβάσεις. Μετά την σελίδα 44 αναφέρεται στις μολύβδου οξέως που έχουμε στα μηχανάκια μας και στ' αυτοκίνητά μας.

Νάσαι καλά, μου αρκούν αυτά, μου έλυσες αρκετές απορίες και επίσης τώρα ξέρω πως θα ξυπνήσω αρκετές μπαταρίες που έχω εδώ :D με (σχετικά...) ασφαλή τρόπο, αυτό που θέλουμε είναι να μην προλαβαίνουν να αναπτύξουν μεγάλες θερμοκρασίες, σωστά;

Κάτι ανάλογο είχα διαβάσει σε ένα τόπικ στο e-kapnisma.gr όπου έλεγαν να μην συνδέουν εντελώς άδειες μπαταρίες με γεμάτες στα ηλεκτρονικά τσιγάρα και παρέθεταν φωτό με ανατιναγμένα mod :eek::sick:

toyar
23/01/2015, 08:49
μια και το συζηταμε.....
με δεδομενο οτι οι μπαταριες καλο ειναι να φορτιζονται με ρευμα στο 1/10 της χωρητικοτητας τους αν συνδεσουμε μια καλη με μια ψοφια που θελουμε να ξυπνησουμε θα μπορουσαμε να χρησιμοποιησουμε μια αντισταση σε σειρα ωστε το ρευμα να μην υπερβει τα 10Α;
και τι αντισταση θα επρεπε να ειναι αυτη;

vaska
23/01/2015, 09:12
μια και το συζηταμε.....
με δεδομενο οτι οι μπαταριες καλο ειναι να φορτιζονται με ρευμα στο 1/10 της χωρητικοτητας τους αν συνδεσουμε μια καλη με μια ψοφια που θελουμε να ξυπνησουμε θα μπορουσαμε να χρησιμοποιησουμε μια αντισταση σε σειρα ωστε το ρευμα να μην υπερβει τα 10Α;
και τι αντισταση θα επρεπε να ειναι αυτη;

10 Amps ρεύμα σημαίνει μπαταρία 100 Αμπερώρια πολύ μεγάλη ακόμα και για αυτοκινήτου.
Τέλος πάντων αυτό που έγραψα παραπάνω είναι ασφαλής μέθοδος και την κάνω χρόνια χωρίς πρόβλημα. Αν πεις να βάλεις αντιστάσεις μιλάμε για βατικές (τα λεγόμενα τουβλάκια) και μπαίνεις σε διαδικασίες χωρίς λόγο. Έτσι κι αλλιώς αν είναι να ξυπνήσει αυτό θα γίνει σχετικά σύντομα (μαξ κανένα 15άλεπτο παιχνίδι με τα καλώδια) οπότε μετά την βάζεις σε κανονική φόρτιση και είσαι οκ.
Από την άλλη υπάρχουν περιοριστές ρεύματος αν θέλεις να είσαι σίγουρος αλλά είναι εξτρά δαπάνη που δεν έχεις λόγο να την κάνεις. Υπάρχουν κι έτοιμα κυκλώματα που μπορείς και μόνος σου αν πιάνει το χέρι σου να φτιάξεις, αλλά για τα ρεύματα που κουβεντιάζουμε τα υλικά είναι μπόλικο ακριβά.

Bowleno
23/01/2015, 11:36
μιας και έχουμε πιάσει το θέμα με τις "κοιμισμένες", "νεκροφανείς" (βάλτε ότι σας βολεύει) μπαταρίες, πως καταλαβαίνουμε ότι μια μπαταριά αν και πολύ πεσμένη, (έστω στα 2 volt που αναφέρθηκε) είναι ακόμα ¨καλή" και αξίζει να προσπαθήσουμε να την "ξυπνήσουμε";

vaska
23/01/2015, 11:48
μιας και έχουμε πιάσει το θέμα με τις "κοιμισμένες", "νεκροφανείς" (βάλτε ότι σας βολεύει) μπαταρίες, πως καταλαβαίνουμε ότι μια μπαταριά αν και πολύ πεσμένη, (έστω στα 2 volt που αναφέρθηκε) είναι ακόμα ¨καλή" και αξίζει να προσπαθήσουμε να την "ξυπνήσουμε";

Από το ιστορικό της σε πρώτη φάση, αν έχει δουλέψει 3-4 χρόνια και αντικαταστάθηκε από άλλη αλλά δεν πετάχτηκε και ξαφνικά μετά από 6 μήνες την θυμηθήκαμε και είπαμε να την αναστήσουμε, απλά δεν γίνεται, έχει φάει τα ψωμιά της. Αν όμως καινούρια μπήκε κάπου κι έμεινε "ακίνητη" και μετά από κάμποσο καιρό θελήσαμε να την αναστήσουμε, έχει νόημα να προσπαθήσουμε.
Καλύτερος κριτής από την δοκιμή δεν υπάρχει, δοκιμάζεις και βλέπεις.

OldMan
23/01/2015, 12:54
με δεδομενο οτι οι μπαταριες καλο ειναι να φορτιζονται με ρευμα στο 1/10 της χωρητικοτητας τους αν συνδεσουμε μια καλη με μια ψοφια που θελουμε να ξυπνησουμε θα μπορουσαμε να χρησιμοποιησουμε μια αντισταση σε σειρα ωστε το ρευμα να μην υπερβει τα 10Α;
Τσου...

Αν κανεις "παθητικό" περιορισμό ρεύματος θα έχεις σαν αποτέλεσμα ΜΕΓΑΛΗ πτώση τάσης...
(για την ακρίβεια, αν θεωρήσουμε αμελητέες τις εσωτερικές αντιστασεις των μπαταιών, ΟΛΗ η διαφορά τασης μεταξύ της φορτίζουσας και την φορτιζόμενης μπαταρίας θα καταναλωθεί πάνω στην αντίσταση και δεν θα περισσέψει διαφορά δυναμικού για να ζΜΠρώξει τα ηλεκτρονιάκια κατ' ευχήν..)

Grafton 505
23/01/2015, 22:51
spam on


'Ίσα ίσα που η ανοιχτού τύπου θα σου πετούσε τα καπακια και θα επαιρνες πρέφα τι σουρχεται...;)

:lol:

Αλλά επείδη το έχω δει το έργο με μια τέτοια

330147
θα ήμανε πολύ μακριά !!! :D

spam off

sapila racing
24/01/2015, 12:50
Το θέμα αναλύθηκε και μαθαμε και ωραία πράγματα.

Εγώ εχω όμως μια ερώτηση σχετικά με τους μοντέρνους Optimate, Ctek κλπ φορτιστές με τα εξυπνα κυκλώματα και τις ακριβές τιμές και κατα πόσν αξίζουν τα λεφτά τους.

Τι εχει να ζηλέψει πχ ο Einhell BT-BC 8 που κοστίζει περίπου 30 Ευρώ?
Εχει διπλή λειτουργία για μοτο/αυτοκίνητα, ρύθμιση 6/12 Volt, αμπερόμετρο ένδειξης ρευματος φόρτισης κλπ.
Specs:
Charging voltage:
6 V/12 V

Charging current (A arith./A effect.)
6: 5.6/8 (auto)/0.55/0.85 (motorcycle)
12 V: 4.6/6.5 (auto)/0.8/1.2 (motorcycle)

For lead-acid batteries (min./Max./Ah):
20-120 (auto)/3.7 - 30 (Motorcycle)

Αν έψαχνα φορτιστή θα τον αγόραζα παντως.

MikeG
24/01/2015, 13:03
Το θέμα αναλύθηκε και μαθαμε και ωραία πράγματα.

Εγώ εχω όμως μια ερώτηση σχετικά με τους μοντέρνους Optimate, Ctek κλπ φορτιστές με τα εξυπνα κυκλώματα και τις ακριβές τιμές και κατα πόσν αξίζουν τα λεφτά τους.

Τι εχει να ζηλέψει πχ ο Einhell BT-BC 8 που κοστίζει περίπου 30 Ευρώ?
Εχει διπλή λειτουργία για μοτο/αυτοκίνητα, ρύθμιση 6/12 Volt, αμπερόμετρο ένδειξης ρευματος φόρτισης κλπ.
Specs:
Charging voltage:
6 V/12 V

Charging current (A arith./A effect.)
6: 5.6/8 (auto)/0.55/0.85 (motorcycle)
12 V: 4.6/6.5 (auto)/0.8/1.2 (motorcycle)

For lead-acid batteries (min./Max./Ah):
20-120 (auto)/3.7 - 30 (Motorcycle)

Αν έψαχνα φορτιστή θα τον αγόραζα πάντως.

Άργησες ρε Άρη. Γι'αυτό το έβαλα το θέμα μήπως γλύτωνα μερικά χρήματα. Θα δείξει τώρα όταν έρθει τι καλύτερο μπορεί να προσφέρει σε σχέση με ένα φτηνό. Μέχρι πρόσφατα είχα ένα απλό με τις λειτουργίες που λες, αλλά διαβάζοντας λίγο είδα ότι σε κλειστού τύπου και gel μπαταρίες δεν κάνει, παρά μόνο σε μπαταρίες με πλήρωσης υγρών.

Ευχαριστώ.

vaska
24/01/2015, 13:06
Το θέμα αναλύθηκε και μαθαμε και ωραία πράγματα.

Εγώ εχω όμως μια ερώτηση σχετικά με τους μοντέρνους Optimate, Ctek κλπ φορτιστές με τα εξυπνα κυκλώματα και τις ακριβές τιμές και κατα πόσν αξίζουν τα λεφτά τους.

Τι εχει να ζηλέψει πχ ο Einhell BT-BC 8 που κοστίζει περίπου 30 Ευρώ?
Εχει διπλή λειτουργία για μοτο/αυτοκίνητα, ρύθμιση 6/12 Volt, αμπερόμετρο ένδειξης ρευματος φόρτισης κλπ.
Specs:
Charging voltage:
6 V/12 V

Charging current (A arith./A effect.)
6: 5.6/8 (auto)/0.55/0.85 (motorcycle)
12 V: 4.6/6.5 (auto)/0.8/1.2 (motorcycle)

For lead-acid batteries (min./Max./Ah):
20-120 (auto)/3.7 - 30 (Motorcycle)

Αν έψαχνα φορτιστή θα τον αγόραζα παντως.

Νεότερη τεχνολογία περισσότερες λειτουργίες (αν εξαιρέσεις ότι ο optimate δεν σου δίνει την δυνατότητα φόρτισης 6βολτης μπαταρίας) περισσότερα mode φόρτισης, αποθειίκωσης, περισσότερα από 1 στάδια συντήρησης με έλεγχο σε ενδιάμεσα χρονικά σημεία κλπ. Όλα αυτά εξασφαλίζουν ότι η μπαταρία θα πάει σίγουρα μέχρι το τέλος της ζωής της και αυτό θα είναι τόσο μακρινό όσο σχεδίασε ο κατασκευαστής της.
Τώρα αν αξίζει η διαφορά δεν ξέρω να σου πω αλλά μάλλον μας έχουνε πάρει χαμπάρι ότι έχουμε πολλά οχήματα που δεν γίνεται να τα κυκλοφορούμε όλα ταυτόχρονα και μας εκμεταλλεύονται ;)

toyar
24/01/2015, 13:08
οι καλοι ηλεκτρονικοι διαβαζουν τη μπαταρια και αναλογα με την κατασταση της κανουν παλμικη αποθειικωση, φορτιση με σταθερη ταση και μεταβλητο ρευμα, φορτιση με σταθερο ρευμα και μεταβλητη ταση
επισης την τεσταρουν για να δουν αν κραταει φορτιση, κοβουν την φορτιση οταν ειναι ετοιμη και τη βαζουν σε φαση συντηρησης
o einhell ειναι καλος για τα λεφτα του κανει ομως μονο σταθερη φορτιση ουτε ξυπνημα ουτε τεσταρισμα ουτε συντηρηση

sapila racing
24/01/2015, 13:28
Άργησες ρε Άρη. Γι'αυτό το έβαλα το θέμα μήπως γλύτωνα μερικά χρήματα. Θα δείξει τώρα όταν έρθει τι καλύτερο μπορεί να προσφέρει σε σχέση με ένα φτηνό. Μέχρι πρόσφατα είχα ένα απλό με τις λειτουργίες που λες, αλλά διαβάζοντας λίγο είδα ότι σε κλειστού τύπου και gel μπαταρίες δεν κάνει, παρά μόνο σε μπαταρίες με πλήρωσης υγρών.

Ευχαριστώ.

Ο συγκεκριμμένος δεν κανει για gel απο το λενε τα τεχνικά χαρακτηριστικά, οπότε δεν κανει για ολες τις χρήσεις, δεν το είχα προσέξει!
Η ιδια εταιρεία όμως έχει πολλά μοντέλα που ειναι κατάλληλα και για gel με εξυπνο κύκλωμα κλπ.
Κοστίζουν πολύ φτηνότερα από Optimate/Ctek κλπ και ίσως είναι καλύτερη λύση.

πχ ο Einhell BT-BC 4 που κοστίζει γυρω στα 34 Ευρω που λεει οτι εχει ολα τα εξυπνα κόλπα.

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ 3 φορτιστές ολους εξυπνους υποτίθεται. Εχω 2 μικρούς που δουλευουν 6/12 Volt με χαμηλό ρεύμα 800mAh για τις μοτό (μια που εχω και 6βολτο μηχανακι τρομαρα μου) κι εναν ψιλοτερας που βγαζει εως και 6 Amp για μεγαλες μπαταρίες αυτοκινήτων.
Oλους τους χρησιμοποιώ και σε κλειστές μπαταρίες χωρίς προβλήματα μεχρι τώρα. Δεν τους αφηνω ποτε πανω και να φυγω βεβαια, αλλά τους παρακολουθώ.

Επίσης στο εγγύς μέλλον θα παρω και μια μπαταρία LiFePo4 να την δοκιμάσω.
Ειχα σκοπό να την εχω για την πίστα αρχικά (στο R6 η στο Bimota), αλλά και για καθημερινή μοτο μολις κλάσει καποια απο αυτες που εχω. Ειναι μικρή και χωράει παντού σε ολες τις μοτο κι ετσι αν πανε ολα καλα θα μου λύσει το πρόβλημα των τόσο πολλών μπαταριών που σύντομα θα αρχίσουν να τα παίζουν και δεν με παίρνει να τις αντικαταστήσω όλες.
Αυτες λοιπόν θελουν φορτιστή που να μην εχει πρόγραμμα αποθειίκωσης....;)

OldMan
26/01/2015, 12:37
Αν έψαχνα φορτιστή θα τον αγόραζα παντως.
Και όταν χαλούσε θα σούμενε ο κλασσικός μετασχηματιστής να τον κοτσαρεις σε ένα τροφοδοτικό και να μην τραβιεσαι με τα κωλοswitching...

MikeG
29/01/2015, 14:25
O CTEK παρελήφθη. Στο κουτάκι του με τα κροκοδειλάκια αλλά και ένα μόνιμο κονέκτορα + άλλον ένα δώρο + ένα σακουλάκι αποθήκευσης. Σύνδεσα τον ένα μόνιμο κοννέκτορα στο BMW και αυτή τη στιγμή φροντίζει τη μπαταρία του BMW. Δείχνει αρκετά στιβαρός και ποιοτικός, διαθέτει πλήρες manual λειτουργίας. Φορτίζει και μπαταρίες LiPo με βάση τα όσα αναφέρει στο manual στη λειτουργία AGM.

Αν προκύψει κάτι στο μέλλον ή οτιδήποτε άξιο αναφοράς θα το γράψω εδώ.

toyar
29/01/2015, 14:57
καλοριζικος :beer:

vaska
29/01/2015, 19:32
O CTEK παρελήφθη. Στο κουτάκι του με τα κροκοδειλάκια αλλά και ένα μόνιμο κονέκτορα + άλλον ένα δώρο + ένα σακουλάκι αποθήκευσης. Σύνδεσα τον ένα μόνιμο κοννέκτορα στο BMW και αυτή τη στιγμή φροντίζει τη μπαταρία του BMW. Δείχνει αρκετά στιβαρός και ποιοτικός, διαθέτει πλήρες manual λειτουργίας. Φορτίζει και μπαταρίες LiPo με βάση τα όσα αναφέρει στο manual στη λειτουργία AGM.

Αν προκύψει κάτι στο μέλλον ή οτιδήποτε άξιο αναφοράς θα το γράψω εδώ.
Καλορίζικος μάστορα. Λύσε μου όμως μια απορία, έχει επιλογέα ή καταλαβαίνει μόνος του ότι είναι LiPo ??? Και μέχρι πόσα κελιά μπορεί να φορτίσει??

MikeG
29/01/2015, 19:33
έχει επιλογέα ή καταλαβαίνει μόνος του ότι είναι LiPo ??? Και μέχρι πόσα κελιά μπορεί να φορτίσει??

Έχει επιλογέα, για τα κελιά let me check the manual.

edit : Δεν αναφέρει. Γράφει μόνο από 14-160Ah

sapila racing
29/01/2015, 19:44
Καλορίζικος μάστορα. Λύσε μου όμως μια απορία, έχει επιλογέα ή καταλαβαίνει μόνος του ότι είναι LiPo ??? Και μέχρι πόσα κελιά μπορεί να φορτίσει??


Έχει επιλογέα, για τα κελιά let me check the manual.

edit : Δεν αναφέρει. Γράφει μόνο από 14-160Ah

Για LiPo λοιπόν κανει κι εχει και χωριστή επιλογή. Αυτό είναι ενδιαφέρον!
Για LiFePo4 κανει? Δεν είναι ίδιες, γι αυτό ρωτάω.
Οι μπαταρίες μοτο που ξέρω οτι είναι ελαφρες και ασφαλείς είναι οι LiFePo4 ενώ για τίς LiPo ακούγονται διάφορα περίεργα.

turist
29/01/2015, 20:50
Τον Ctek MXS 5 έχω κι εγώ αλλά δεν είδα κάπου να αναφέρει για LiPo.

Όταν έχεις την επιλογή για μοτοσυκλέτα φορτίζει με 0,8A και όταν έχεις του Αυτοκινήτου με 5Α

vaska
29/01/2015, 22:11
Έχει επιλογέα, για τα κελιά let me check the manual.

edit : Δεν αναφέρει. Γράφει μόνο από 14-160Ah

Τα κελιά "cells" στις LiPo είναι κάτι σαν τα στοιχεία στις μολύβδου ψευδαργύρου
Οπότε δεδομένου του ότι ένα κελί έχει τάση 3,7V και ότι μιλάμε για 12V μπαταρίες που έχουμε στα μοτοσακά μας και στα αυτοκίνητά μας να υποθέσω οι μπαταρίες έχουν 4 κελιά (συνδεδεμένα σε σειρά) 4*3,7=14,8V. (δεν έχω δει καμία μπαταρία LiPo για χρήση σε 12 βολτη εγκατάσταση, υποθέσεις κάνω)
Αν λοιπόν τα πράγματα είναι όπως τα λέω και ο φορτιστής έχει μόνο 2 ακροδέκτες σημαίνει ότι απλά εφαρμόζει τάση φόρτισης για τον συγκεκριμένο τύπο μπαταρίας χωρίς να λαμβάνει υπ' όψιν του τις επιμέρους τάσεις ανά κελί. Και στις LiPo μπαταρίες είναι πολλή σημαντική και για τον κύκλο ζωής τους αλλά και για την χωρητικότητά τους η εξισορρόπηση των τάσεων των κελιών το γνωστό balance.
Με σύνεση, προσοχή και μόνο σε ανάγκη η χρήση του συγκεκριμένου φορτιστή για LiPo μπαταρίες λοιπόν.

Bowleno
29/01/2015, 22:30
ΡΕ σεις....πήρατε είδηση ότι τούτος εδώ, (vaska) πάει να φάει την δουλειά του παλιΟγερου; :D

vaska
29/01/2015, 22:56
ΡΕ σεις....πήρατε είδηση ότι τούτος εδώ, (vaska) πάει να φάει την δουλειά του παλιΟγερου; :D

Πολιτεύτηκε με τον ΣΥΡΙΖΑ και δεν θα έχει χρόνο πια να γράφει στο moto, οπότε παρέδωσε σκυτάλη.

:D

μαλάκα μου ξύλο που θα φάω αν το πάρει πρέφα.........

Bowleno
30/01/2015, 00:15
μαλάκα μου ξύλο που θα φάω αν το πάρει πρέφα.........

ένοια σου και θα το πάρει...το μεσημέρι κατά τις 14.00-1500...φρόντισε να έχεις καθαρό βρακί:D

OldMan
30/01/2015, 14:28
Τα κελιά "cells" στις LiPo είναι κάτι σαν τα στοιχεία στις μολύβδου ψευδαργύρου
Οπότε δεδομένου του ότι ένα κελί έχει τάση 3,7V και ότι μιλάμε για 12V μπαταρίες που έχουμε στα μοτοσακά μας και στα αυτοκίνητά μας να υποθέσω οι μπαταρίες έχουν 4 κελιά (συνδεδεμένα σε σειρά) 4*3,7=14,8V. (δεν έχω δει καμία μπαταρία LiPo για χρήση σε 12 βολτη εγκατάσταση, υποθέσεις κάνω)
Αν λοιπόν τα πράγματα είναι όπως τα λέω και ο φορτιστής έχει μόνο 2 ακροδέκτες σημαίνει ότι απλά εφαρμόζει τάση φόρτισης για τον συγκεκριμένο τύπο μπαταρίας χωρίς να λαμβάνει υπ' όψιν του τις επιμέρους τάσεις ανά κελί. Και στις LiPo μπαταρίες είναι πολλή σημαντική και για τον κύκλο ζωής τους αλλά και για την χωρητικότητά τους η εξισορρόπηση των τάσεων των κελιών το γνωστό balance.

Το ίδιο ισχύει και για τις μολυβδου, σπληναντεράκι μου....:a07:
(2.15 Χ 6 = 12.9V)

Και είναι εξίσου σημαντικό το balance στα στοιχεία τους, γαρδουμπουλίνι μου...:a07:

Και γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις με εφαρμογή equalizing charge, φρυγαδελάκι μου..:a07:

Πραγμα που δεν το γουσταρουν και τόσο οι LiPo, κοντοσουβλίνι μου...:a07:

amyroukai
30/01/2015, 22:04
Λαζαρου, εσυ;

McTalas
08/03/2015, 15:21
Λοιπον επαναφερω το θεμα. Σκεφτομαι να παρω τον ctek. Τωρα εχω τον φοβερο και τρομερο του λιντλ ο οποιος δουλευει μια χαρα. Θελω να φτιαξω μια φυσα οπως αυτη που εχει ο ctek για να τον κουμπωνω πανω στο μηχανακι. Θυλικια φυσα βρισκω του ctek εξτρα αλλα δεν βρισκω αρσενικη ωστε να μετατρεψω αυτον του λιντλ. Δλδ θελω σερνικη φυσα του σε-τεκ να την συνδεσω στου λιντλ και οταν θα παρω τον σετεκ θα κουμπωνω αυτον.

toyar
08/03/2015, 15:58
προφανως αποκλειεται να βρεις την ιδια στο ελευθερο εμποριο
μονο σε εισαγωγεα-service της ctek και αν υπαρχει σαν ανταλλακτικο προς πωληση

McGyver
08/03/2015, 17:35
Λοιπον επαναφερω το θεμα. Σκεφτομαι να παρω τον ctek. Τωρα εχω τον φοβερο και τρομερο του λιντλ ο οποιος δουλευει μια χαρα. Θελω να φτιαξω μια φυσα οπως αυτη που εχει ο ctek για να τον κουμπωνω πανω στο μηχανακι. Θυλικια φυσα βρισκω του ctek εξτρα αλλα δεν βρισκω αρσενικη ωστε να μετατρεψω αυτον του λιντλ. Δλδ θελω σερνικη φυσα του σε-τεκ να την συνδεσω στου λιντλ και οταν θα παρω τον σετεκ θα κουμπωνω αυτον.

Εγώ είχα βάλει πρίζα στο παξιμάδι του λαιμού και την είχα και για συντήρηση της μπαταρίας και για παροχή ρεύματος.

Grafton 505
08/03/2015, 20:35
...

Ο ctek κουμπώνει πάνω στην μπαταρία με αυτήν γιατί το μηχάνημα καταλήγει σε αρσενική.

332125

Εσύ θές να φτιάξεις κάτι τέτοιο :

332126

McTalas
08/03/2015, 21:15
Ο ctek κουμπώνει πάνω στην μπαταρία με αυτήν γιατί το μηχάνημα καταλήγει σε αρσενική.

332125

Εσύ θές να φτιάξεις κάτι τέτοιο :

332126

Ακριβως αυτα τα δυο θελω
πωλούνται ξεχωριστα?
Το πρωτο το βρισκω στο δευτερο κολαω...

Grafton 505
08/03/2015, 22:59
Ακριβως αυτα τα δυο θελω
πωλούνται ξεχωριστα?
Το πρωτο το βρισκω στο δευτερο κολαω...

Το πρώτο έρχετε μαζί με τον φορτιστή στο κουτί.
Το δεύτερο από εδώ με μια πρόχειρη αναζήτηση : http://www.amazon.co.uk/CTEK-56-344-Comfort-Conversion-Connector/dp/B00ADIHUX4

Και στο επίσημο site : http://www.ctek.com/gr/en/accessories/56-308

Τσέκαρε το λινκ του MikeG.

devil's animal
20/03/2015, 15:36
επαναφερω γιατι βρηκα εναν ctek multi xs4003 με 55€...αξιζει ή καλυτερα κανενα einhell?

toyar
20/03/2015, 15:52
ctek........
δεν συγκρινονται
οι eihell δεν ειναι αυτοματοι φορτιστες ειναι απλα σταθεροποιημενα τροφοδοτικα

devil's animal
20/03/2015, 16:28
ctek........
δεν συγκρινονται
οι eihell δεν ειναι αυτοματοι φορτιστες ειναι απλα σταθεροποιημενα τροφοδοτικα

μαλιστα...
με μια μικρη ερευνα ειδα οτι ο xs4003 ειναι το μοντελο που αντικατεστησε ο mxs 5.0, βγαζοντας ενα αμπερ λιγοτερο, αλλα και παλι ειναι αρκετος για αυτοκινητο και μηχανακι...
επισης ειδα οτι εδω τον εχουν 99€ (http://www.katavatistools.gr/ecommerce/product.aspx?ProId=1419)...:eek:
και στο amazon παιζει στις 80 λιρες (http://www.amazon.co.uk/Ctek-CTE-XS4003-Multi-Battery-Charger/dp/B003B344NC)...

οποτε παραγγελθηκε καινουργιος στο κουτι του στα 55€ στην πορτα μου...
:beer::beer:

toyar
20/03/2015, 18:15
εχω τον 5.0 και ειναι πραγματικα επαγγελματικο εργαλειο
τον ειχα παρει 80 και ο 4003 στα 55 ειναι απαιχτη αγορα
καλες φορτισεις:beer:

αν ψαξεις λιγο θα δεις οτι οι ctek παρεχονται απο ακριβες μαρκες αυτοκινητων ως γνησια αξεσουαρ