PDA

View Full Version : Fjr 1300 2004 μοντελο,αποψεις...???



dimitris86
21/01/2015, 14:50
Γεια σας παιδια,
τι γνωμη εχετε για το Fjr 1300 μοντελο γυρω στο 2004 ??? πριν την αλλαγη δλδ που του εκανε και αλλαξε αρκετα πραγματακια η Yamaha....
τι λεει απο αξιοπιστια ???
τι προβληματα βγαζουν ???

thalasinos
21/01/2015, 16:05
Ως πρωην κατοχος εχω να πω πως το μοναδικο μηχανικο προβλημα που ειχα ηταν στον τεντωτηρα καδενας κατα τ' αλλα δουλευε πολυ καλα!

Απο Αναρτησεις δεν εχεις πολλες επιλογες η πισω εχει δυο σκαλες ως προς την σκληροτητα ομως και στο HARD να το εχεις δεν βλεπεις αισθητη Διαφορα.

Απο Σασμαν πολλες φορες θα ψαχνεις για 6η ταχυτητα, δουλευει πολυ ψηλα το στροφομετρο ομως δεν χρειαζεται να κατεβαζεις ταχυτητα ξεκολας ευκολα, τωρα οσο αφορα το κουμπωμα της 1ης ταχυτητας κατα την εκκινηση ειδικα οταν ειναι κρυο και δουλευει ψηλα το τσοκ ειναι αστα να πανε νομιζεις οτι θα σπασει (ΓΚΡΑΠ) καλυτερα να βαλεις 1η και με πατημενο συμπλεκτη να πατησεις τη μιζα.

Προσωπικη μου εμπειρια !! τα μειον = Αναρτηση -Σασμαν !!
Κατα τ' αλλα ειναι μια πολυ καλη τουριστικη μηχανη να τη φορτωσεις για δυο Ατομα και να οργωσεις
ολοκληρη την ευρωπη !!

spyrakos35
21/01/2015, 16:38
είναι δύο γενιές πίσω....

σε τι τιμή το βρίσκεις?

dimitris86
22/01/2015, 13:47
είναι δύο γενιές πίσω....

σε τι τιμή το βρίσκεις?


γυρω στις 3500-4000 ευρω

dimitris86
22/01/2015, 13:48
Ως πρωην κατοχος εχω να πω πως το μοναδικο μηχανικο προβλημα που ειχα ηταν στον τεντωτηρα καδενας κατα τ' αλλα δουλευε πολυ καλα!

Απο Αναρτησεις δεν εχεις πολλες επιλογες η πισω εχει δυο σκαλες ως προς την σκληροτητα ομως και στο HARD να το εχεις δεν βλεπεις αισθητη Διαφορα.

Απο Σασμαν πολλες φορες θα ψαχνεις για 6η ταχυτητα, δουλευει πολυ ψηλα το στροφομετρο ομως δεν χρειαζεται να κατεβαζεις ταχυτητα ξεκολας ευκολα, τωρα οσο αφορα το κουμπωμα της 1ης ταχυτητας κατα την εκκινηση ειδικα οταν ειναι κρυο και δουλευει ψηλα το τσοκ ειναι αστα να πανε νομιζεις οτι θα σπασει (ΓΚΡΑΠ) καλυτερα να βαλεις 1η και με πατημενο συμπλεκτη να πατησεις τη μιζα.

Προσωπικη μου εμπειρια !! τα μειον = Αναρτηση -Σασμαν !!
Κατα τ' αλλα ειναι μια πολυ καλη τουριστικη μηχανη να τη φορτωσεις για δυο Ατομα και να οργωσεις
ολοκληρη την ευρωπη !!

τι μοντελο ειχες ??

notakos600
22/01/2015, 14:32
Δεν το είχα ποτέ αλλά πιστεύω πως αυτά τα μηχανάκια είναι οι ναυαρχίδες της κάθε εταιρείας.
Βαριά, αξιόπιστα και ταξιδιάρικα με όρεξη για πολλά-πολλά χιλιόμετρα.
Για κάποιον που ταξιδεύει πολύ είναι το απόλυτο όπλο.
Για μέσα στη πόλη είναι σαν φορτηγό.

thalasinos
22/01/2015, 16:01
τι μοντελο ειχες ??

μοντελο 2004 abs σε μπλε χρωμα και πριν απο αυτο σε μαυρο χωρις abs και μπροστινα φλας εξω!

thalasinos
22/01/2015, 16:03
Δεν το είχα ποτέ αλλά πιστεύω πως αυτά τα μηχανάκια είναι οι ναυαρχίδες της κάθε εταιρείας.
Βαριά, αξιόπιστα και ταξιδιάρικα με όρεξη για πολλά-πολλά χιλιόμετρα.
Για κάποιον που ταξιδεύει πολύ είναι το απόλυτο όπλο.
Για μέσα στη πόλη είναι σαν φορτηγό.

Συμφωνω απόλυτα!! για μεσα στην πόλη δυσκολα

spyrakos35
22/01/2015, 16:56
δες μόνος σου και κρίνε

http://www.yamaha-motor.eu/designcafe/en/index.aspx?view=article&id=442654&fromsite=Yamaha%20Motor%20Europe&fromurl=http://www.yamaha-motor.eu/eu/products/motorcycles/sport-touring/fjr1300a.aspx

stynikop
22/01/2015, 21:15
Αυτα ειναι μηχανακια...
Πας για τσιγαρα... και πας και μεχρι Διδυμοτειχο αμα λαχει!

dimitris86
22/01/2015, 23:22
Συμφωνω απόλυτα!! για μεσα στην πόλη δυσκολα

ευελικτο εννοειται πως δεν ειναι αλλα δεν βολευει καθολου ?? σιγουρα εχει φτιαχτει για αλλα πραγματα αλλα θα το χρησιμοποιω και μεσα στην πολη

dimitris86
22/01/2015, 23:23
δες μόνος σου και κρίνε

http://www.yamaha-motor.eu/designcafe/en/index.aspx?view=article&id=442654&fromsite=Yamaha%20Motor%20Europe&fromurl=http://www.yamaha-motor.eu/eu/products/motorcycles/sport-touring/fjr1300a.aspx

τι εννοεις Σπυρο ???

spyrakos35
23/01/2015, 01:10
τι εννοεις Σπυρο ???
τι να εννοώ?
δες τα μοντέλα, τις κατά καιρούς αναβαθμίσεις και κρίνε μόνος σου αν 3,5-4Κ είναι πολλά ή λίγα

dimitris86
23/01/2015, 21:04
τι να εννοώ?
δες τα μοντέλα, τις κατά καιρούς αναβαθμίσεις και κρίνε μόνος σου αν 3,5-4Κ είναι πολλά ή λίγα

ναι συμφωνω πως πρεπει να τα βαλω κατω και να συγκρινω αλλα το θεμα εδω το ανοιξα για μια επιπλεον αποψη ειδικα απο καποιους που ειχαν/εχουν αυτο το μηχανακι...καθε αποψη δεκτη...θα χαιρομουν να ακουγα και την δικια σου μιας και απο οτι βλεπω στο αβαταρ σου εχεις fjr 1300

spyrakos35
24/01/2015, 02:12
ναι συμφωνω πως πρεπει να τα βαλω κατω και να συγκρινω αλλα το θεμα εδω το ανοιξα για μια επιπλεον αποψη ειδικα απο καποιους που ειχαν/εχουν αυτο το μηχανακι...καθε αποψη δεκτη...θα χαιρομουν να ακουγα και την δικια σου μιας και απο οτι βλεπω στο αβαταρ σου εχεις fjr 1300

ναι έχω αλλά του 2008.... μεγάλη διαφορά όπως θα δεις και από το λινκ που σου έδωσα....

σου είπε την άποψή του παιδί που είχε το μοντέλο που ψάχνεις, η δική μου, μαλλον τσάμπα θα πάει...

αυτό όμως που μπορώ να σου πω ειναι οτι αν δεν κινείσαι ομόνοια, μια χαρά μπορείς να το κυκλοφορείς και καθημερινά.... άσε τους άλλους να λένε, γατάκια είναι :p

dimitris86
27/01/2015, 19:57
ναι έχω αλλά του 2008.... μεγάλη διαφορά όπως θα δεις και από το λινκ που σου έδωσα....

σου είπε την άποψή του παιδί που είχε το μοντέλο που ψάχνεις, η δική μου, μαλλον τσάμπα θα πάει...

αυτό όμως που μπορώ να σου πω ειναι οτι αν δεν κινείσαι ομόνοια, μια χαρά μπορείς να το κυκλοφορείς και καθημερινά.... άσε τους άλλους να λένε, γατάκια είναι :p

Σπυρο τσαμπα δεν θα παει η αποψή σου,για αυτό εχω ανοίξει αυτό το θέμα για να ακούσω απόψεις απο κατόχους ειδικά...!!!

Shaolin Monk
27/01/2015, 21:43
Δεν ειμαι κατοχος αλλα το εχω οδηγησει παρα πολλες φορες και για μεγαλες αποστασεις. Εχει πολυ καλη ποιοτητα κυλισης, ειναι πολυ καλα ζυγισμενο και ειναι πολυ πιο ευκολοδηγητο απ'οτι φαινεται. Θεωρω οτι ειναι μια εκπληκτικη μοτοσυκλετα, ειδικα αν εχεις συνηθισει σε μοτοσυκλετες με καποιο ογκο. Ιδιαιτερα απολαυστικο με δυο ατομα και οι αναρτησεις αν και θα μπορουσαν να ειναι καλυτερες, ειναι πολυ καλες για τον χαρακτηρα της μοτοσυκλετας. Τωρα για προβληματα αξιοπιστις δεν εχω ιδεα.

spyrakos35
28/01/2015, 01:14
ό,τι είπε ο απω πάνω...

επιπλέον, δεν έχει προβλήματα αξιοπιστίας που να γνωρίζω αλλά η μαμά πίσω ανάρτηση θα επρεπε να είναι καλύτερη σε ότι αφορά στις ρυθμίσεις της

:beer:

dimitris86
02/02/2015, 19:04
Δεν ειμαι κατοχος αλλα το εχω οδηγησει παρα πολλες φορες και για μεγαλες αποστασεις. Εχει πολυ καλη ποιοτητα κυλισης, ειναι πολυ καλα ζυγισμενο και ειναι πολυ πιο ευκολοδηγητο απ'οτι φαινεται. Θεωρω οτι ειναι μια εκπληκτικη μοτοσυκλετα, ειδικα αν εχεις συνηθισει σε μοτοσυκλετες με καποιο ογκο. Ιδιαιτερα απολαυστικο με δυο ατομα και οι αναρτησεις αν και θα μπορουσαν να ειναι καλυτερες, ειναι πολυ καλες για τον χαρακτηρα της μοτοσυκλετας. Τωρα για προβληματα αξιοπιστις δεν εχω ιδεα.


ό,τι είπε ο απω πάνω...

επιπλέον, δεν έχει προβλήματα αξιοπιστίας που να γνωρίζω αλλά η μαμά πίσω ανάρτηση θα επρεπε να είναι καλύτερη σε ότι αφορά στις ρυθμίσεις της

:beer:

θενκς for the info !!!
απο καταναλωση που περιπου παιζει ????
με 2 ατομα και φορτωμενο ας πουμε σε χαλαρους ρυθμους ~120km/h ???

endopandou
02/02/2015, 19:07
FJR για χαλαρά ταξιδάκια με 120 ε; :wlae: #TheSameOldStory

dimitris86
02/02/2015, 19:09
FJR για χαλαρά ταξιδάκια με 120 ε; :wlae: #TheSameOldStory

με το κοριτσι πανω και σε ρυθμους που να μπορεις να βλεπεις και λιγακι γυρω σου και να παρατηρεις νομιζω αρκετα ειναι...τωρα σε εθνικη που απλα πας για να καλυψεις αποστασεις εκει αλλαζει και ανεβαινουν οι ρυθμοι...

endopandou
02/02/2015, 19:31
με το κοριτσι πανω και σε ρυθμους που να μπορεις να βλεπεις και λιγακι γυρω σου και να παρατηρεις νομιζω αρκετα ειναι...τωρα σε εθνικη που απλα πας για να καλυψεις αποστασεις εκει αλλαζει και ανεβαινουν οι ρυθμοι... :beer:

dimitris86
03/02/2015, 20:24
....
θενκς for the info !!!
απο καταναλωση που περιπου παιζει ????
με 2 ατομα και φορτωμενο ας πουμε σε χαλαρους ρυθμους ~120km/h ???

Δεινόσαυρος
24/02/2015, 14:04
απο καταναλωση που περιπου παιζει ????
με 2 ατομα και φορτωμενο ας πουμε σε χαλαρους ρυθμους ~120km/h ???
Γυρω στα 14-15χλμ ανα λίτρο αν είναι προσεγμὲνη.

ΥΓ. Άκυρο το ὰνωθεν, σορυ έκανα λάθος στη μετατροπή από mpg σε χλμ/λιτρο
17-18 χλμ/λίτρο το σωστό.

kostaspetrou
24/02/2015, 14:08
Πολύ καλό μηχανάκι.
Έχω οδηγήσει τόσο αυτό(για περίπου 100χλμ) όσο και hayabusa(300χλμ σερί).

Όντως μια 6η σχέση θα του έκανε καλό, όχι πως θα έχεις θέμα να πηγαίνεις με 5η.

Γιατί δεν κοιτάς και για hayabusa;

dimitris86
25/03/2015, 18:36
Γυρω στα 14-15χλμ ανα λίτρο αν είναι προσεγμὲνη.

ΥΓ. Άκυρο το ὰνωθεν, σορυ έκανα λάθος στη μετατροπή από mpg σε χλμ/λιτρο
17-18 χλμ/λίτρο το σωστό.

οσο περιπου λενε ολοι οι κατοχοι του δλδ,καθολου ασχημα νομιζω για μια μοτο τετοιου μεγεθους...

dimitris86
25/03/2015, 18:36
Πολύ καλό μηχανάκι.
Έχω οδηγήσει τόσο αυτό(για περίπου 100χλμ) όσο και hayabusa(300χλμ σερί).

Όντως μια 6η σχέση θα του έκανε καλό, όχι πως θα έχεις θέμα να πηγαίνεις με 5η.

Γιατί δεν κοιτάς και για hayabusa;
μου φενεται πιο αβολη η μπουσα,ειδικα σε μακρινα ταξιδια φοβαμαι μην με κουραζει....και εννοειται πως ειναι και το φορτωμα ενα θεμα