PDA

View Full Version : Service Kaze-R



motolover@@
21/01/2015, 22:01
Καλησπέρα φίλτατοι.

Έχω ένα παπί-σκυλί Καζε-Αρ από το 2001, στο οποίο έχω να κάνω γενικό σέρβις από τα 25.000 χλμ. (αν και αμφιβάλλω για το τι έκανε ο μάστορας τότε μιας και δεν ήμουν μπροστά αλλά τεσπα...) και έχω ήδη φτάσει τα 37.500 χλμ. Το χρησιμοποιώ κάθε μέρα για να πάω στη δουλειά και δεν έχω κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα, ίσως μόνο με την ντίζα γκαζιού που κόβεται κάπως συχνά αλλά νταξει. Λάδια, φίλτρα αλλάζω κάθε 3.000-3.500 χλμ. Λόγω άδειας για εκλογές Παρασκευή την κάνω και γυρίζω Τρίτη.
Πιστεύετε πρέπει να το πάω και να το αφήσω για σερβις, ώστε να ναι έτοιμο όταν γυρίσω?
Ευχαριστώ!

Billymuse
21/01/2015, 22:10
Καλησπέρα φίλτατοι.

Έχω ένα παπί-σκυλί Καζε-Αρ από το 2001, στο οποίο έχω να κάνω γενικό σέρβις από τα 25.000 χλμ. (αν και αμφιβάλλω για το τι έκανε ο μάστορας τότε μιας και δεν ήμουν μπροστά αλλά τεσπα...) και έχω ήδη φτάσει τα 37.500 χλμ. Το χρησιμοποιώ κάθε μέρα για να πάω στη δουλειά και δεν έχω κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα, ίσως μόνο με την ντίζα γκαζιού που κόβεται κάπως συχνά αλλά νταξει. Λάδια, φίλτρα αλλάζω κάθε 3.000-3.500 χλμ. Λόγω άδειας για εκλογές Παρασκευή την κάνω και γυρίζω Τρίτη.
Πιστεύετε πρέπει να το πάω και να το αφήσω για σερβις, ώστε να ναι έτοιμο όταν γυρίσω?
Ευχαριστώ!

Ναι γιατι αμα βγει ο Τσίπρας ίσως είναι το τελευταίο του service

motolover@@
21/01/2015, 22:14
Ναι γιατι αμα βγει ο Τσίπρας ίσως είναι το τελευταίο του service

Σωστό κι αυτό...

Bob_o_mastoras
21/01/2015, 22:39
:bawl: Πανε κρυψτο καλυτερα καπου μπας και γλυτωσει! :lol:

Καλο θα ηταν να κανεις κανα σερβις του στυλ, καθαρισμα φιλτρου, βαλβιδες, καθαρισμα καρπυρατερ κλπ (οχι τιποτα αλλο αλλα να το παρει ετοιμο ο συριζα :lol::p).
Και ετσι να το αφησεις βεβαια δεν παθαινει τιποτα αφου αλλαζεις λαδια. Αθραυστο.

toyar
22/01/2015, 01:58
κρατα τα λεφτα του service σε ενα σεντουκι
αν βγει ο τσιπρας σε κανα διμηνο με τα λεφτα αυτα και το παπι ανταλλαγη θα παρεις tdm που θα πουλιεται ενα μυριο δρχ

john-z
22/01/2015, 08:55
Ενα service για το παπί, εκτός απροόπτου, είναι 1 με 2 ώρες δουλειά για ένα επαγγελματία μηχανικό. Άρα δεν βλέπω το λόγο να μην το αφήσεις για service.
Επίσης θα σε συμβούλευα παράλληλα με το service, να σφάξεις τις κότες (άμα έχεις κοτέτσι), γιατί άμα βγει ο τσίπρας δεν θα κάνουν αυγά πλέον. :panic:

sapila racing
22/01/2015, 10:52
Το θέμα με την ντίζα γκαζιού που κόβεται συχνά, φτιάχεται εύκολα με μια λίμα.
Λιμάρεις μια προεξοχή που υπάρχει στην γκαζιέρα και δεν ξανακόβεται ποτέ.

motolover@@
22/01/2015, 15:28
Σας ευχαριστώ όλους. Το πήγα σήμερα τελικά και μου είπε κι ο ίδιος για το θέμα με την γκαζιέρα και γενικά για καθαρισμό μοτερ κ.λπ.

Billymuse
22/01/2015, 18:32
Σας ευχαριστώ όλους. Το πήγα σήμερα τελικά και μου είπε κι ο ίδιος για το θέμα με την γκαζιέρα και γενικά για καθαρισμό μοτερ κ.λπ.

Ωπα τι ακριβώς σου πε για καθαρισμό μοτερ?

motolover@@
22/01/2015, 18:43
Ωπα τι ακριβώς σου πε για καθαρισμό μοτερ?

Βαλβίδες, καρμπυρατερ κ.λπ.

Billymuse
22/01/2015, 19:01
Βαλβίδες, καρμπυρατερ κ.λπ.

Ετσι όπως το πες νόμιζα οτι θα σου άνοιγε το μοτερ...αυτα είναι πιο απλά πράγματα ;)

o_gavros
22/01/2015, 22:38
όταν είχα το κάζερ μου είχε σπάσει τα ούμπαλα η ντίζα στο γκάζι που δεν ήξερες που θα σε αφήσει.
την άλλαξα (μετά τις 10+ φορές που έσπασε ) με αλλη, απο άστρεα;
δε θυμαμαι γιατι πανε πολλα χρονια.

Και γιατι σε μάστορα ρε μάστορα;
το μηχανακι,αν εξαιρέσεις τις εναμιση εκατομμύριο βίδες που έπρεπε να λυθουν, συντηρείται πανεύκολα και χωρίς μάστορα.(αντε να το πας για τις βαλβίδες ξερω γω)

andreaspetr
23/01/2015, 02:53
εχω καζε απο το 2005 και αλλαξα μια φορα ντιζα και αυτο επειδη ειχε σκληρυνει πολυ αλλα ποτε δεν ειχε κοπει.
μηπως δεν την περνατε σε σωστη θεση και τσακιζει καπου?

Bob_o_mastoras
23/01/2015, 03:07
Και γιατι σε μάστορα ρε μάστορα;
το μηχανακι,αν εξαιρέσεις τις εναμιση εκατομμύριο βίδες που έπρεπε να λυθουν

Eκανα service ενος φιλου φετος και δεν το πιστευα. 1 εκατομυριο βιδες για να φτασεις στο μοτερ. Αι στα διαλα παλιο kawa. :lol:

o_gavros
23/01/2015, 09:37
εχω καζε απο το 2005 και αλλαξα μια φορα ντιζα και αυτο επειδη ειχε σκληρυνει πολυ αλλα ποτε δεν ειχε κοπει.
μηπως δεν την περνατε σε σωστη θεση και τσακιζει καπου?

ήταν μάστιγα για κάμποσα φεγγάρια το θέμα με τη ντίζα γκαζιού στα καζερ φιλε. το έχω ακούσει και απο αρκετούς ακόμα.
Μου το είχε παραδεχτεί μάστορας καβασακαίος.Μου'χε δώσει μάλιστα και καναδυο τζάμπα καθότι ημουν τακτικός πελάτης :bawl:


Eκανα service ενος φιλου φετος και δεν το πιστευα. 1 εκατομυριο βιδες για να φτασεις στο μοτερ. Αι στα διαλα παλιο kawa. :lol:

ναι ρε οι μαλακες δεν ξέραν τι να τις κάνουν και σου λέει βάλε βίδες, έτσι να στάξουνε λίγο τα νιαμού που θένε και να τα σερβάρουν μονάχοι τους.

andreaspetr
25/01/2015, 03:00
Μαλλον θα ειμαι απο τους τυχερους που δεν εχουν θεμα με ντιζα.
το οτι εχει πολυ βιδα δεν ειναι και κακο,εχει ισως την καλυτερη πιοτητα σε πλαστικα απο παπια και δεν τριζει τιποτε