PDA

View Full Version : Habemus Papam



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

dimmie_72
19/02/2015, 12:46
Συμφέρον και μένος μαζί. Αντιφατικό ή μΕ φαίνεται έτσι;


Τώρα αν αυτό είναι αφορμή να εκφραστεί το μένος των "προλετάριων", βαράτε ελεύθερα.

Μένος για τις απόψεις μου, γιαυτό και το "βαράτε".


εδιτ: η κρίση φυσικά έπληξε κυρίως τους "προλετάριους" γιατί όσοι έμειναν χωρίς δουλειά αυτομάτως μετετράπησαν σε άστεγους ή πεινώντες μελλοντικούς άστεγους αφού χωρίς δουλειά δεν μπορούν να συντηρηθούν με κανέναν τρόπο. Οι μεσαίοι είναι οι επόμενοι που πέφτουν σιγά σιγά.

Οι προλετάριοι έμειναν χωρίς δουλειά γιατί πρώτη απαξιώθηκε η ιδιοκτησία αλλά και η εργοδοσία η οποία τους την παρέχει, τουτέστιν η επόμενη τάξη.

amyroukai
19/02/2015, 13:02
Μένος για τις απόψεις μου, γιαυτό και το "βαράτε".



Οι προλετάριοι έμειναν χωρίς δουλειά γιατί πρώτη απαξιώθηκε η ιδιοκτησία αλλά και η εργοδοσία η οποία τους την παρέχει, τουτέστιν η επόμενη τάξη.

Για το πρώτο που λες δεν έχω άποψη (μάλλον δεν μου φαίνονται και κουλές οι απόψεις σου)

Οι προλετάριοι δεν εξαρτώνται από την αξία της ιδιοκτησίας αλλά από την ικανότητα των ανώτερων στρωμάτων να τους παρέχουν εργασία.
Αν απαξιωθεί πχ το σπίτι μου δεν χάνει αυτομάτως ένας εργάτης την δουλειά του, εγώ χάνω από την περιουσία μου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα μπορώ να απασχολώ εργατικό δυναμικό στην επιχείρησή μου.
Αν σταματήσω να μπορώ να είμαι εργοδότης, τότε χάνει ο εργάτης-προλετάριος άμεσα γιατί έχει μόνο τον μισθό του.
Σταματώντας να είμαι εργοδότης θα χάσω και εγώ, αλλά όχι σε πρώτο χρόνο.

Βέβαια για την Αλέκα και τον Δημητράκη ο εργοδότης είναι και ταξικός εχθρός που πρέπει να τον τσακίσει ο εργάτης και τα γενικότερα λαϊκά στρώματα, οπότε τουλάχιστον τώρα που έγινε αυτό που ευχόντουσαν και επιθυμούσαν τόσα χρόνια, ελπίζω εκεί στο Perissos Fortress να είναι χαρούμενοι και να κάνουν ένα παρτάκι με γνήσιο ρώσικο χαβιάρι και βότκα. Ο Αντώνης ήταν πολύ φίλος τους τελικά :bawl:

dimmie_72
19/02/2015, 13:24
Οι προλετάριοι δεν εξαρτώνται από την αξία της ιδιοκτησίας αλλά από την ικανότητα των ανώτερων στρωμάτων να τους παρέχουν εργασία.
Αν απαξιωθεί πχ το σπίτι μου δεν χάνει αυτομάτως ένας εργάτης την δουλειά του, εγώ χάνω από την περιουσία μου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα μπορώ να απασχολώ εργατικό δυναμικό στην επιχείρησή μου.


Δεν γνωρίζω την κύρια ενασχόλησή σου, αλλά πιθανόν από επαγγελματική διαστροφή ( με την καλή έννοια :) ) επικεντρώνεις την ιδιοκτησία στο real estate. Ιδιοκτησία ως όρος του δικαίου αναφέρεται στην κυριότητα, το απόλυτο δικαίωμα στην χρήση και εκμετάλλευση ενός πράγματος.

Καταληκτικά, ιδιοκτησία είναι και η επιχείρηση που ενώ έκανε κύκλο εργασιών πολλαπλάσιο του σημερινού σήμερα υπολειτουργεί με συνεπακόλουθο την απόλυση αριθμού εργαζομένων.

gior-gos
19/02/2015, 14:52
Αν απαξιωθεί πχ το σπίτι μου δεν χάνει αυτομάτως ένας εργάτης την δουλειά του, εγώ χάνω από την περιουσία μου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα μπορώ να απασχολώ εργατικό δυναμικό στην επιχείρησή μου.

Αν απαξιωθεί το σπίτι σου, στην προσπάθειά σου να ανακτησεις τα απαξιωθέντα "μετακυλιοντας" τη χασουρα της απαξιωσης του όποιου περιουσιακου σου στοιχειου προς τον ευκολο στοχο - τον εργατη δηλαδη, ένας ή και περισσοτεροι εργατες της επιχειρησης σου ειναι πιθανον να :

- αναγκαστουν να δεχτουν μία (γενναία) μειωση μισθου

- χασουν τη δουλεια τους επιβαρυνομενοι οι εναπομειναντες εργατες (με τον ιδιο μισθο φυσικα) τη δουλεια των απολυθεντων.

Εννοειται οτι οι δυσαρεστες αυτες ενεργειες γινονται για την βιωσιμοτητα της επιχειρησης και σε καμία περιπτωση για τη μη μειωση του πλουτου σου :rolleyes:

Κανονικα τα πραγματα θα επρεπε να ειναι οπως τα λες εσυ (βλεπε quote σου). Στην (ελληνικη) πραγματικοτητα ομως..

:)

amyroukai
19/02/2015, 14:59
Ναι δεν είχα σκεφτεί ένα εργοστάσιο σαν "ιδιοκτησία" όπως το περιγράφεις, γιατί ναι μεν έχει "ιδιοκτήτη" σπάνια αυτός είναι φυσικό πρόσωπο πιά (άλλη προσωπική διαστροφή αυτή).
Νομίζω ότι λογιστικά αυτό που λες ονομάζεται "αξία καθαρής θέσης" της επιχείρησης αλλά πιθανώς ο καβαμαν να ξέρει καλύτερα λόγω επαγγέλματος.
Η διαφωνία (ή η αντίρρηση αν προτιμάς) είναι ότι απαξιώνοντας μια επιχείρηση πλήττεις τον όποιο ιδιοκτήτη, αλλά ας πούμε μειώνοντας το μέγεθος ή κλείνοντας μιά επιχείρηση ο εργάτης μένει άμεσα χωρίς μισθό και άρα πτωχεύει, ο εργοδότης θα επιβιώσει με μειωμένο κύκλο εργασιών και μέγεθος επιχείρησης ή θα πτωχεύσει επίσης σε δεύτερο χρόνο αν υποθέσουμε ότι είχε αυτήν και μόνο την πηγή εσόδων η οποία έπαψε να υπάρχει. Οι "προλετάριοι" πέφτουν στο μηδέν άμεσα και χωρίς μαξιλάρι, οι μεσαίοι πέφτουν στο μηδέν πιο αργά (όχι πάντα, συνήθως). Βέβαια οι "προλετάριοι" σε μιά χώρα με ποσοστά ιδιοκατοίκησης 90% δεν είναι πολλοί και εκεί πόνταραν οι εμπνευστές του ΕΝΦΙΑ με όσα ονόματα έχει αλλάξει ως σήμερα, γιατί τον "προλετάριο" ως έχοντα μόνο το σαρκίο του και τον όποιο μισθό του δεν μπορείς να τον υπερφορολογήσεις γιατί θα σου πει ουκ αν λάβεις. Τον μεσαίο μπορείς να κανονίσεις το φορολογικό ώστε να του πάρεις ότι έχει (μετατρέποντάς τον σε προλετάριο) εκμεταλλευόμενος τον φόβο του να μην γίνει προλετάριος, πράγμα το οποίο συστηματικά έγινε τα τελευταία χρόνια. Και επειδή στην χώρα μας τάξη "προλετάριων" δεν υπήρξε εδώ και καιρό γιατί όλοι είχαν ένα "κεραμίδι" κάπου (πλην οικονομικών μεταναστών οι οποίοι όμως έχουν πιά ακίνητη περιουσία σε ικανό ποσοστό) η επανάσταση των όσων πραγματικά δεν έχουν τι να χάσουν θ'αργήσει ή δεν θα γίνει.

Πάντως το πείραμα της ΕΕ που μας θέλει να βρεθούμε όλοι σε προλεταριακό καθεστώς και κατά συνέπεια στο "έλεος" αυτού του 5% που λέγεται ότι έχει τον πλούτο όλης της χώρας, θα έχει ενδιαφέρον για τους μελλοντικούς οικονομολόγους. Ελπίζω να μην το ζήσουμε κιόλας.

Bob_o_mastoras
19/02/2015, 15:14
Eγω ειμαι τρολεταριος! :lol:

amyroukai
19/02/2015, 15:35
Eγω ειμαι τρολεταριος! :lol:

καλά εσύ έχεις χόντα και μονοκύλινδρο, τα λόγια είναι περιττά. :bawl:

dimmie_72
19/02/2015, 15:37
ο εργάτης μένει άμεσα χωρίς μισθό και άρα πτωχεύει, ο εργοδότης θα επιβιώσει με μειωμένο κύκλο εργασιών και μέγεθος επιχείρησης ή θα πτωχεύσει επίσης σε δεύτερο χρόνο

Ο εργάτης φτωχός ήταν και πριν.
Άρα μάλλον δεν μιλάς για φτωχούς αλλά για εξαθλιωμένους.
Οι εξαθλιωμένοι στις μεγάλες πόλεις υπήρχαν και πριν την κρίση και πριν το ΔΝΤ...
Η φτωχοποίηση της μεσαίας τάξης απλώς αυξάνει τον αριθμό των φτωχών, έτσι για να καταλαβαινόμαστε. ;)

amyroukai
19/02/2015, 15:43
Να γιατί δεν γούσταρα ποτέ και δεν θα γουστάρω ποτέ το ΚΚΕ. (δεν σε τοποθετώ απαραίτητα εκεί, απλά μου το θυμίζεις σαν τρόπο σκέψης/λόγο και μπορεί να μην έχεις καμμία σχέση, δεν με ενδιαφέρει κιόλας δηλαδή, κουβέντα να γίνεται)
Όλα είναι θεωρία και όλα σοφιστικά έρχονται στο "πάρε Ριζοσπάστη να μορφωθείς και μετά τσάκισε το κεφάλαιο τον ταξικό εχθρό" :bawl:

Τελικά την παράταση την πήραμε; Με το σπαμ, το μαγείρεμα και κάτι επεισόδια από σειρές που είχα μείνει πίσω, δεν το πρόλαβα αυτό.

dimmie_72
19/02/2015, 16:27
Να γιατί δεν γούσταρα ποτέ και δεν θα γουστάρω ποτέ το ΚΚΕ. (δεν σε τοποθετώ απαραίτητα εκεί, απλά μου το θυμίζεις σαν τρόπο σκέψης/λόγο )


κοίτα να δεις εκεί, που μέχρι πριν μερικά ποστ ήθελα να σου προτείνω να με κάνεις και like! :rotflmao:


μάλλον δεν μου φαίνονται και κουλές οι απόψεις σου

Pan (dvs)
19/02/2015, 19:22
Αν κάποιος έχει 30 στρέμματα στην Ομόνοια, χωρίς άλλο εισόδημα, και δεν μπορεί να τα εκμεταλλευτεί γιατί δεν πουλιούνται ή δεν νοικιάζονται και παραλληλα πρεπει να πληρώσει το χαράτσι (ΕΝΦΙΑ/ΦΜΑΠ/Whatever), αυτός είναι φτωχός ή πλουσιος;

Πλουσιο θεωρει η κοινωνια αυτον που εχει την τσεπη γεματη.Στην συγκεκριμενη περιπτωση και με τα σημερινα δεδομενα θα ελεγα οτι ειναι φτωχος.

Φυσικα παρομοιο προβλημα ειχε και ο παγΚαλος.Ειχε καμμια 20αρια ακινητα και δεν μπορουσε να πληρωσει τα χαρατσια του.Μαλλον ομως ανηκει στη κατηγορια αυτων που εχουνε και λεφτα,αλλα ξερουνε πως να τα κρυψουνε.

amyroukai
19/02/2015, 19:28
Πάνο και ο Βωβός μόνιμα υπό καθεστώς κατάσχεσης είναι για διάφορα χρέη, αλλά φτωχό δεν τον λες επ' ουδενί.
Περιουσιακά στοιχεία ατομικά μάλλον δεν έχει, οπότε σαν φυσικό πρόσωπο μάλλον δικαιούται κοινωνικού τιμολογίου ΔΕΗ, επιδομάτων απορίας κλπ κλπ κλπ :lol:


Διάβασα ότι οι Γερμανοί μας τρολάρουν και λένε ότι η πρόταση της Ελληνικής κυβέρνησης είναι δούρειος ίππος για ανυπακοή στο μνημόνιο. Ε πιά... Αυτό δεν είναι το νόημα βρε Σόιμπλε;

Pan (dvs)
19/02/2015, 20:12
Γι αυτο ρε εβαλα και τις δυο περιπτωσεις.Θα πω φτωχο τον Παγκαλο?

SHOOTER045
19/02/2015, 20:13
Την ελληνική πρόταση λέει το νετ, την απορριψαν οι Γερμανοί, αλλά θα συζητηθεί στο αυριανό γιουρογκρουπ

DrEvil
19/02/2015, 20:15
Την ελληνική πρόταση λέει το νετ, την απορριψαν οι Γερμανοί, αλλά θα συζητηθεί στο αυριανό γιουρογκρουπ

Αρχηγου παροντος, πασα αρχη παυσατω.....



εντιτ X 2: το πληκτρολογιο δεν επρεπε να εχει πιει μπυρα....

Μικe777
19/02/2015, 21:02
τι θελει πια αυτος ο παρλιακος ο σοιμπλε ρε γμτ!
τι ναζιστικο παλιο @@ ειναι???
αμαν πια!!!:evil::evil:

MG-KTiNoS
19/02/2015, 21:17
Γιατί τα τσιράκια του στην Ελλάδα δεν σε χαλάνε?
Γέμισε το χαζοκούτι... προσκυνητές.

:mad:

Μικe777
19/02/2015, 21:30
Γιατί τα τσιράκια του στην Ελλάδα δεν σε χαλάνε?
Γέμισε το χαζοκούτι... προσκυνητές.

:mad:

κοιτα εδω υπαρχει μεγαλο θεμα!!
εγω εχω μπερδευτει..:confused:
κατανοω οτι οι Ευρωπαιοι πρεπει να παρουν τα χρηματα τους..
λογικο!
εγω τι φταιω ομως που καποιοι τα φαγανε?και αυτοι εξω αμετοχοι ειναι δηλ?
τοσα χρονια που δινανε τα λεφτα δεν ξερανε τιποτα?
επισης μας εχουν πρηξει με αυτο το GREXIT
Αν φυγουμε θα πεινασουμε!!αν μεινουμε..:a021:..θα καλοπερασουμε..
βγαλε εσυ ακρη που βρισκομαστε..:wave2:

stefanos
19/02/2015, 22:07
κοιτα εδω υπαρχει μεγαλο θεμα!!
εγω εχω μπερδευτει..:confused:
κατανοω οτι οι Ευρωπαιοι πρεπει να παρουν τα χρηματα τους..
λογικο!
εγω τι φταιω ομως που καποιοι τα φαγανε?και αυτοι εξω αμετοχοι ειναι δηλ?
τοσα χρονια που δινανε τα λεφτα δεν ξερανε τιποτα?
επισης μας εχουν πρηξει με αυτο το GREXIT
Αν φυγουμε θα πεινασουμε!!αν μεινουμε..:a021:..θα καλοπερασουμε..
βγαλε εσυ ακρη που βρισκομαστε..:wave2:


Κοίτα οι Ευρωπαίοι θα τα πάρουν τα λεφτά τους έτσι κι αλλιώς.
Τα λεφτά για να τα φάμε μας τα δώσαν (επενδύσαμε).
Τα Grexit είναι άσχετα με τα παραπάνω έχουν να κάνουν με τις διαδικασίες αποπληρωμής,
Φύγουμε ή μείνουμε το ίδιο είναι θα απολαύσουμε τους καρπούς των επενδύσεών μας:lol:.

fkol k4
19/02/2015, 22:53
Κοίτα οι Ευρωπαίοι θα τα πάρουν τα λεφτά τους έτσι κι αλλιώς.
Βασικά οι Ευρωπαίοι δεν πρόκειται να πάρουν τα λεφτά τους ούτε έτσι ούτε αλλιώς γιατί είναι περισσότερα από ότι γίνεται να ξεχρεωθούν και το ξέρουν. Το θέμα τους είναι να μη χάσουν άλλα.

Τα λεφτά για να τα φάμε μας τα δώσαν (επενδύσαμε).
:D

Τα Grexit είναι άσχετα με τα παραπάνω έχουν να κάνουν με τις διαδικασίες αποπληρωμής,
Το Grexit είναι ένα ωραίο σενάριο για τους δημοσιογράφους εδώ κι έξω.
Έχει άμεσες αναφορές σε παλιά παραμυθάκια (ο τζίτζικας κι ο μέρμυγκας) και βάζει τον καλό κι εργατικό Ευρωπαίο να παρακολουθεί την κάθαρση (μέσω της φλόγας της φτώχιας) του ανέμελου και τεμπέλη Έλληνα, κι όλα αυτά λέγοντας όχι ψέμματα, αλλά μισές αλήθειες (κάτι ακόμα πιο πανούργο).
Έτσι, είναι ιδανικό για να κάνεις νούμερα στην πλάτη των νούμερων που σε διαβάζουν/βλέπουν.
Για τους σκεπτόμενους (από οποιοδήποτε μέρος του κόσμου) είναι ένα μη επιθυμητό σενάριο λόγω του ότι είναι απρόβλεπτο.

Φύγουμε ή μείνουμε το ίδιο είναι θα απολαύσουμε τους καρπούς των επενδύσεών μας:lol:.
:D:D

KAWAMANRIDER
20/02/2015, 00:50
τι θελει πια αυτος ο παρλιακος ο σοιμπλε ρε γμτ!
τι ναζιστικο παλιο @@ ειναι???
αμαν πια!!!:evil::evil:

δηλαδη ρε συμφορουμιτη - μην με παρεξηγεις παρμενος ειμαι με τους ξεφτιλες - εσυ τωρα πηρες γραμμη οτι οι μαγκες ειναι αποικιοκρατες , μαφιοζοι στηνουν το παιχνιδι , θεριζουν και διατασουν τον θανατο ,

να μην ξεχναμε πια ειναι η γερμανια και στην τελικη πια ειναι η ευρωπη , εχουνε αιματοκυλισει σε ολο τον κοσμο δεκα φορες τον πλυθησμο τους , εγω θα γελαω αν ποτε οι κιτρινοι θα συζητησουν το δικο τους αιμα που ποτισαν τις αποικιες τους πισω , θα τους καταβροχθισουν

https://www.youtube.com/watch?v=oG4ndbhOkpI

h, the wind, the wind is blowing,
through the graves the wind is blowing,
freedom soon will come;
then we'll come from the shadows.

KAWAMANRIDER
20/02/2015, 01:19
Ναι δεν είχα σκεφτεί ένα εργοστάσιο σαν "ιδιοκτησία" όπως το περιγράφεις, γιατί ναι μεν έχει "ιδιοκτήτη" σπάνια αυτός είναι φυσικό πρόσωπο πιά (άλλη προσωπική διαστροφή αυτή).
Νομίζω ότι λογιστικά αυτό που λες ονομάζεται "αξία καθαρής θέσης" της επιχείρησης αλλά πιθανώς ο καβαμαν να ξέρει καλύτερα λόγω επαγγέλματος.
Η διαφωνία (ή η αντίρρηση αν προτιμάς) είναι ότι απαξιώνοντας μια επιχείρηση πλήττεις τον όποιο ιδιοκτήτη, αλλά ας πούμε μειώνοντας το μέγεθος ή κλείνοντας μιά επιχείρηση ο εργάτης μένει άμεσα χωρίς μισθό και άρα πτωχεύει, ο εργοδότης θα επιβιώσει με μειωμένο κύκλο εργασιών και μέγεθος επιχείρησης ή θα πτωχεύσει επίσης σε δεύτερο χρόνο αν υποθέσουμε ότι είχε αυτήν και μόνο την πηγή εσόδων η οποία έπαψε να υπάρχει. Οι "προλετάριοι" πέφτουν στο μηδέν άμεσα και χωρίς μαξιλάρι, οι μεσαίοι πέφτουν στο μηδέν πιο αργά (όχι πάντα, συνήθως). Βέβαια οι "προλετάριοι" σε μιά χώρα με ποσοστά ιδιοκατοίκησης 90% δεν είναι πολλοί και εκεί πόνταραν οι εμπνευστές του ΕΝΦΙΑ με όσα ονόματα έχει αλλάξει ως σήμερα, γιατί τον "προλετάριο" ως έχοντα μόνο το σαρκίο του και τον όποιο μισθό του δεν μπορείς να τον υπερφορολογήσεις γιατί θα σου πει ουκ αν λάβεις. Τον μεσαίο μπορείς να κανονίσεις το φορολογικό ώστε να του πάρεις ότι έχει (μετατρέποντάς τον σε προλετάριο) εκμεταλλευόμενος τον φόβο του να μην γίνει προλετάριος, πράγμα το οποίο συστηματικά έγινε τα τελευταία χρόνια. Και επειδή στην χώρα μας τάξη "προλετάριων" δεν υπήρξε εδώ και καιρό γιατί όλοι είχαν ένα "κεραμίδι" κάπου (πλην οικονομικών μεταναστών οι οποίοι όμως έχουν πιά ακίνητη περιουσία σε ικανό ποσοστό) η επανάσταση των όσων πραγματικά δεν έχουν τι να χάσουν θ'αργήσει ή δεν θα γίνει.

Πάντως το πείραμα της ΕΕ που μας θέλει να βρεθούμε όλοι σε προλεταριακό καθεστώς και κατά συνέπεια στο "έλεος" αυτού του 5% που λέγεται ότι έχει τον πλούτο όλης της χώρας, θα έχει ενδιαφέρον για τους μελλοντικούς οικονομολόγους. Ελπίζω να μην το ζήσουμε κιόλας.

αμυρου φιλε μου οι περισσοτερες μικρες και μικρομεσαιες επιχειρησεις αυτη την στιγμη στην χωρα δεν εχουν "καθαρη θεση" αλλα ακαθαρτη , ενεργητικο μονο στα χαρτια και αυτο με πατεντα , δεν μπορω να εξηγω εδω με λεπτομερειες τι και πως , το οποιο για να βαστηξουν λιγο γινεται , απαιτηση επι της ουσιας του τραπεζικου συστηματος αλλα δυστυχως με υποθηκευμενες ολες τις "θετικες εγγυησεις" εναντι τριτων ετσι ονομαζεται το αμεσα ρευστοποιησιμο παγιο ενεργητικο για τις τραπεζες και παραλληλα βαλε μεσα των εγγυητων που ειναι τα φυσικα προσωπα που ευθυνονται για την εταιρεια , ή αν δεν εχει υποθηκευτει εχει απαξιωθει εντελως ,

συμφωνω οτι ο εντελως μικρος εργαζομενος θα φαγωθει αμεσα και η μεσαια αστικη ταξη θα κρατησει λιγο παραπανω , αλλα πλεον μιλαμε για ενα νεο οικονομικο καθεστως αυτη την στιγμη , τον αναρχικο καπιταλισμο , που ειναι βιαιος , ακραιος και ανεξελεγκτος , αυτη την στιγμη τι να σου πω εχει χαθει η μπαλα , τολμω να πω - πριν καποια χρονια δεν θα το σκεφτομουνα καν , οτι μια επιχειρηση στην χωρα αυτη την στιγμη ακομα και να τζιραρει 3 ή 4 εκατομμυρια ειναι η επιχειρηση "προλεταριος" που κατασπαραζετε εν ριπη οφθαλμου , αν εξαιρεσουμε τους πολυ μεγαλους που ειναι οι λιγοτεροι και τα διεθνη λαμογια-μ@υνοπανα , σε δευτερο χρονο και οι μικρομεσαιοι ειναι εν δυναμη προλεταριοι , χθες , δυστυχως με επιπλεον βαρη , ας μην ξεχναμε οτι μπορει να στερηθουν και την ελευθερια τους , πραγμα που η αριστερα πρεπει να σκεφτεται και να πραττει σαν αριστερα για ολους αυτη την στιγμη , να μην εξαθλιωθουνε να μην σκλαβωθουνε οι ανθρωποι ακομα και αν πριν μια βδομαδα ηταν στην μεσαια ταξη και εκαναν βουτια με το κεφαλι στον πατο

tsompanis
20/02/2015, 06:30
δηλαδη ρε συμφορουμιτη - μην με παρεξηγεις παρμενος ειμαι με τους ξεφτιλες - εσυ τωρα πηρες γραμμη οτι οι μαγκες ειναι αποικιοκρατες , μαφιοζοι στηνουν το παιχνιδι , θεριζουν και διατασουν τον θανατο ,

να μην ξεχναμε πια ειναι η γερμανια και στην τελικη πια ειναι η ευρωπη , εχουνε αιματοκυλισει σε ολο τον κοσμο δεκα φορες τον πλυθησμο τους

Να μη ξεχναμε ομως και του δικους μας οπως ο σαμαρας ,που για το σκανδαλο της siemen s εχασε το ελληνικο κρατος 2 δις και πηραμε πισω 200 μυρια οχι μετρητα αλλα στην αποπληρωμη τοκων!!!

stefanos
20/02/2015, 09:49
Μου αρέσει που όλοι αναφέρουμε χαλαρά νούμερα με (μισό να μετρήσω...) 9 μηδενικά χωρίς να γνωρίζει κανένας
απο ποιά εργολαβία τα χάσαμε πόσος ήταν ο προυπολογισμός...
Αφορμή πήρα, δεν αναφέρομαι προσωπικά...

dimmie_72
20/02/2015, 11:42
πραγμα που η αριστερα πρεπει να σκεφτεται και να πραττει σαν αριστερα για ολους αυτη την στιγμη , να μην εξαθλιωθουνε να μην σκλαβωθουνε οι ανθρωποι ακομα και αν πριν μια βδομαδα ηταν στην μεσαια ταξη και εκαναν βουτια με το κεφαλι στον πατο

Τελικά έχουν έρθει τα πάνω-κάτω πράγμα που πρέπει να ερευνηθεί ως πρωτοεμφανιζόμενο κοινωνικοπολιτικό γεγονός.

- Η αριστερά από καταβολής δεν επικοινωνούσε την πάλη του προλεταριάτου ενάντια στην αστική τάξη;

- Το μανιφέστο του Κομμουνιστικού Κόμματος δεν διακηρύττει την ανοιχτή επανάσταση με το προλεταριάτο να θεμελιώνει την κυριαρχία του με τη βίαιη ανατροπή της αστικής τάξης;

- Στόχος του προλεταριάτου, του κατώτερου στρώματος της σημερινής κοινωνίας δεν ήταν να αγωνίζεται να σηκωθεί, ν' ανυψωθεί τινάζοντας στον αέρα όλο το εποικοδόμημα των στρωμάτων που αποτελούν την επίσημη κοινωνία;

- Πλέον το προλεταριάτο που πετυχαίνει το στόχο του έστω και μέσα από τον "αναρχικο καπιταλισμο" βλέπει συμπαθητικά την κατάρρευση της μεσαίας τάξης αντιλαμβανόμενο, τι;

Δεν ξέρω για κωλοτούμπα, πάντως εγώ μπερδεύτηκα :confused::confused::confused:

SHOOTER045
20/02/2015, 11:48
Τελικά έχουν έρθει τα πάνω-κάτω πράγμα που πρέπει να ερευνηθεί ως πρωτοεμφανιζόμενο κοινωνικοπολιτικό γεγονός.

- Η αριστερά από καταβολής δεν επικοινωνούσε την πάλη του προλεταριάτου ενάντια στην αστική τάξη;

- Το μανιφέστο του Κομμουνιστικού Κόμματος δεν διακηρύττει την ανοιχτή επανάσταση με το προλεταριάτο να θεμελιώνει την κυριαρχία του με τη βίαιη ανατροπή της αστικής τάξης;

- Στόχος του προλεταριάτου, του κατώτερου στρώματος της σημερινής κοινωνίας δεν ήταν να αγωνίζεται να σηκωθεί, ν' ανυψωθεί τινάζοντας στον αέρα όλο το εποικοδόμημα των στρωμάτων που αποτελούν την επίσημη κοινωνία;

- Πλέον το προλεταριάτο που πετυχαίνει το στόχο του έστω και μέσα από τον "αναρχικο καπιταλισμο" βλέπει συμπαθητικά την κατάρρευση της μεσαίας τάξης αντιλαμβανόμενο, τι;

Δεν ξέρω για κωλοτούμπα, πάντως εγώ μπερδεύτηκα :confused::confused::confused:

βουαλα
διπλη τουμπα μαλιστα https://www.youtube.com/watch?v=pLtRW_7_piY

dimmie_72
20/02/2015, 11:55
βουαλα
διπλη τουμπα μαλιστα

το χειρότερο δεν θα είναι ότι θα ζούμε όλοι στην εξαθλίωση, αλλά ότι δεν θάχουμε εχθρό ν' αντιπαλέψουμε :cry:

SHOOTER045
20/02/2015, 11:59
Τι λες?
και οι γερμανοι που θα ερθουν για μπανια εδω,τι ειναι?
Το 40 κατι τις % τους μας θελουν εξω.
Τουτεστιν 4 στους δεκα που θα ερθουν εδω δεν μας θελει....

amyroukai
20/02/2015, 12:00
@Ντιμι72 Οταν μπω απο πισι δυο βρουμ τα εχεις.

pipe_smoker
20/02/2015, 12:36
........Δεν ξέρω για κωλοτούμπα, πάντως εγώ μπερδεύτηκα :confused::confused::confused:

Βρε μαζί σου και συμφωνώ με αυτό που εννοείς.

Απλά έχουμε μπερδέψει λίγο τα πράγματα.

Δεν είναι όλα μια αριστερά. Ένα τουρλουμπούκι.

Θα μπορούσαμε να γράψουμε σελίδες επί σελίδων αλλά δεν έχει νόημα στην παρούσα φάση.
Υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλοί οι οποίοι διαφωνούν με το Σύριζα. Κι εγώ διαφωνώ, δεν ψήφισα Σύριζα, δεν ψήφισα τίποτα γιατί δεν αναγνωρίζω την εκλογική διαδικασία ως τέτοια με τη μορφή που αυτή έχει.

Δεν είναι όλοι οι προλετάριοι υπέρ του Σύριζα.
Επίσης εκτός από τους Μπολσεβίκους, υπήρχαν και οι Μενσεβίκοι. Υπήρχαν και οι αναρχικοί, που αν δεν είχαν συνταχθεί για να γίνει η επανάσταση ένας θεός ξέρει τί θα είχε γίνει. Ο αγαπητός μου κατά τα άλλα Λένιν βέβαια φρόντισε να τους εξαφανίσει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

Για να μην πλατιάζουμε, όση σχέση έχει το ΠΑνελλήνιο ΣΟσιαλιστικό Κίνημα με το σοσιαλισμό, άλλη τόση έχει κι ο Σύριζα με τον κομμουνισμό και το/α μανιφέστο/α του.

Ο αναρχικός καπιταλισμός είναι λάθος έκφραση που χρησιμοποίησε ο κάβαμαν για να περιγράψει τον άκρατο και ασύδοτο φιλελευθερισμό που επικρατεί/τείνει να επικρατήσει.
Ο αναρχικός καπιταλισμός (http://en.wikipedia.org/wiki/Anarcho-capitalism) είναι άλλη πατέντα και το έχουν άλλοι το κόπιράιτ. Είπαμε, και το τί λογίζουμε αριστερά έχει τα όριά του, σαφώς βεβαια και η αριστερά μπορεί να χτυπηθεί έντονα από τη νόσο της μαλακίας:lol:

Από κει κι έπειτα.
Όσοι περιμένουν ή περίμεναν από το Σύριζα τα αβάντι πόμολο θα πάρουν ένα μύδι (αχνιστό).
Αυτοί ανήκουν αλλού και ο Σύριζας γι'αυτούς είναι μία η άλλη με τους υπόλοιπους (και σε πολλά έχουν δίκιο).

Ξαναλέω.
Αφήνοντας τα ιδεολογικά στην άκρη (κακώς μεν, αλλά αναγκαίο στην παρούσα φάση).
Μπορεί ο Τσίπρας να καταφέρει κάτι καλύτερο συνολικά (όχι για τώρα και να κλαίμε αύριο) από τους υπόλοιπους?
Αν ναι θετικό.

Το τί θα ήθελε και τί θα φαντασιωνόταν ο καθένας μας είναι μια πολλή ωραία κουβέντα για να γίνει με μπύρες και λουκάνικα (τσέχικες οι μπύρες για να γουστάρουμε τα κουμμούνια, γερμανικά τα λουκάνικα για να γουστάρουν οι ευρωπαϊστές :bawl:)

KAWAMANRIDER
20/02/2015, 12:47
Τελικά έχουν έρθει τα πάνω-κάτω πράγμα που πρέπει να ερευνηθεί ως πρωτοεμφανιζόμενο κοινωνικοπολιτικό γεγονός.

- Η αριστερά από καταβολής δεν επικοινωνούσε την πάλη του προλεταριάτου ενάντια στην αστική τάξη;

- Το μανιφέστο του Κομμουνιστικού Κόμματος δεν διακηρύττει την ανοιχτή επανάσταση με το προλεταριάτο να θεμελιώνει την κυριαρχία του με τη βίαιη ανατροπή της αστικής τάξης;

- Στόχος του προλεταριάτου, του κατώτερου στρώματος της σημερινής κοινωνίας δεν ήταν να αγωνίζεται να σηκωθεί, ν' ανυψωθεί τινάζοντας στον αέρα όλο το εποικοδόμημα των στρωμάτων που αποτελούν την επίσημη κοινωνία;

- Πλέον το προλεταριάτο που πετυχαίνει το στόχο του έστω και μέσα από τον "αναρχικο καπιταλισμο" βλέπει συμπαθητικά την κατάρρευση της μεσαίας τάξης αντιλαμβανόμενο, τι;

Δεν ξέρω για κωλοτούμπα, πάντως εγώ μπερδεύτηκα :confused::confused::confused:


εγω αναλυσεις για την κουμουνα εδω μεσα δεν προκειται να κανω , υπαρχουν αλλοι χωροι που συζητιουνται αυτα , αλλα η αναγκη για ταξικη παλη και λαικο ξεσηκωμο προυπηρχε και πολυ σωστα μαλιστα του μανιφεστου ,

αποψη μου , η αριστερα με ολες τις διατυπωσεις της οφειλει να ειναι επικαιρη και μεσα στο λαο , μην αδικουμε τους λαους που ξεσηκωθηκαν και προ κομμουνισμο οταν δεκα πατουσαν τον λαιμο χιλιαδων , τα κεφαλια των χιλιαδων σηκωθηκαν και εκοψαν τα δεκα ποδια που τους
παταγανε , τραγικο για τους αστους , τους φεουδαρχες και τους ευγενεις , αλλα γ@μουσαν λαους ασαλιωτα επι αιωνες , το αποτελεσμα σε πολλες περιπτωσεις ηταν λαικη εκδικηση χωρις οριο αλλα οχι αδικαιολογητη , αν θες την γνωμη μου , μακαρι να αλλαζαν οι συνθηκες για τους αδυναμους χωρις να χυθει ουτε σταλα αιμα , σε αλλο συμπαν πιθανον να γινει ,

στην σημερινη ελληνικη πραγματικοτητα ομως αυτο που αποκαλουμε μεσαια αστικη ταξη και ιδιωτικη περιουσια δεν εχει καμμια σχεση με το νοημα που ειχε σε αλλο τοπο και χρονο , στην χωρα μας στο σημερα ειναι αλλη η κοινωνικη δομη , αλλα τα ποσοστα του πλυθησμου , αλλο το βιωτικο επιπεδο , το καθεστως , τα δικαιωματα , η κουλτουρα κτλ , μια εντελως αλλη πραγματικοτητα , οποιος θελει να κατσει κλεισμενος μεσα σε ενα ιδεολογικο πυθαρι και να μην βλεπει με ρεαλισμο την πραγματικοτητα ειναι δικαιωμα του να το κανει ,

οταν δεν βλεπεις την αληθεια σε τιποτα δεν μπορεις να προσφερεις και ειναι μ@λακια και καψιμο εγκεφαλου στον σημερινο ελληνικο λαο με τα δικα του ιδιομορφα δεδομενα που τοσο δοκιμαζεται , η αριστερα να μην θελει και να μην μπορει να τον στηριξει , να κανει αυτο που πρεπει να κανει καθε γνησια αριστερα , θυσια και μαχη για τον λαο ,

δηλαδη να δω ως αστο και εχθρο τον αλλο που εκλεισε η επιχειρηση του , εχασε το σπιτι του και ειναι ανασφαλιστα τα παιδια του χωρις φαρμακα και να βαραω και πεντε μ@λακιες απο υδονη γιατι ξεσπαθωσε το ταξικο μου απωθημενο ,

δεν σηκωνω κουβεντα , το αιμα ειναι κοκκινο , αλλα αυτη την στιγμη στην δικια μας πραγματικοτητα ματωνουν και θα ματωσουν οι πολλοι και οχι οι λιγοι

amyroukai
20/02/2015, 12:57
Θυμαμαι καποτε τα κοκκινοπαιδα να πωλουν τον ριζο στους διαδρομους της πολυτεχνικης, "στηριξτε την εργατια, τα αδερφια μας".

Θυμαμαι και την κοκκινη εργατια να μας κανει κηρυγμα στο εργοταξιο για τον αγωνα απεναντι στα αφεντικα, εμ, δηλαδη εμενα εκεινη την περιοδο :lol:
Οπως δεν ξεχνω και τα βανακια με τα ταγματα εφοδου που εδερναν οσους δεν απεργουσαν...

Η αριστερα γενικως καβαμαν και το κουκουε ειδικως ειναι αλλα εντελως πραγματα. Αυτο που περιγραφεις στην προτελευταια σου παραγραφο, αυτο ισχυει, απο τοτε που τους θυμαμαι. Δυστυχως.

dimmie_72
20/02/2015, 14:13
στην σημερινη ελληνικη πραγματικοτητα ομως αυτο που αποκαλουμε μεσαια αστικη ταξη και ιδιωτικη περιουσια δεν εχει καμμια σχεση με το νοημα που ειχε σε αλλο τοπο και χρονο , στην χωρα μας στο σημερα ειναι αλλη η κοινωνικη δομη , αλλα τα ποσοστα του πλυθησμου , αλλο το βιωτικο επιπεδο , το καθεστως , τα δικαιωματα , η κουλτουρα κτλ , μια εντελως αλλη πραγματικοτητα , οποιος θελει να κατσει κλεισμενος μεσα σε ενα ιδεολογικο πυθαρι και να μην βλεπει με ρεαλισμο την πραγματικοτητα ειναι δικαιωμα του να το κανει ,

σύντροφε χωρίς παρεξήγηση και για να ευθυμήσουμε και λίγο φαντάζομαι αν ζούσε σήμερα ο αείμνηστος Λ. Κύρκος πως θα προλόγιζε με την ψιλή φωνή του:

Ανάδοχε σύντροφε κατασκευαστή, καπιταλιστή υπεργολάβε, αποδομημένε ομολογιούχε, απαξιωμένε μέτοχε του Χ.Α.Α., εξαθλιωμένε imagemaker, άνεργες συντρόφισσες της showbiz, αξιολύπητε σύντροφε Γαβαλά, εκπαραθυρωμένε μεζονετούχε, εσύ, εσύ κι εσύ συμπαθή celebrity, σύντροφε και συντρόφισσες... :cool:

amyroukai
20/02/2015, 14:29
Α ρε ντιμι τι μου θυμισες...

http://youtu.be/fSxc2V0-IHc

sniper
20/02/2015, 14:34
Α ρε ντιμι τι μου θυμισες...

http://youtu.be/fSxc2V0-IHc

:bawl::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

KAWAMANRIDER
20/02/2015, 15:23
σύντροφε χωρίς παρεξήγηση και για να ευθυμήσουμε και λίγο φαντάζομαι αν ζούσε σήμερα ο αείμνηστος Λ. Κύρκος πως θα προλόγιζε με την ψιλή φωνή του:

Ανάδοχε σύντροφε κατασκευαστή, καπιταλιστή υπεργολάβε, αποδομημένε ομολογιούχε, απαξιωμένε μέτοχε του Χ.Α.Α., εξαθλιωμένε imagemaker, άνεργες συντρόφισσες της showbiz, αξιολύπητε σύντροφε Γαβαλά, εκπαραθυρωμένε μεζονετούχε, εσύ, εσύ κι εσύ συμπαθή celebrity, σύντροφε και συντρόφισσες... :cool:

τι να παρεξηγηθω , ετσι ειναι οπως τα λες , αυτη ειναι η πραγματικοτητα , τι να του πεις τωρα του αλλου που ξαφνικα δεν εχει να φαει και ειναι οπως τον περιγραφεις , ασπασου αυτο ξαφνικα - ισοτητα και παγκοσμια ευθυγραμμιση - http://greek.llco.org/%CE%B9%CF%83%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%85%CE%B8%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7/

αυτες οι κουβεντες γινονται ευρεως αυτην την στιγμη σε αριστερους χωρους , δογματικη αριστερα και γεμιζουμε με το ζορι ταξι χωρις τον λαο αφου θα εχουν ψοφησει ολοι οι απο πανω που περιγραφεις ή λαος ζωντανος και μπας και ξυπνησουν , λιγο πριν ξεψυχησει ο αλλος να αποκτησει ταξικη συνειδηση και αριστερα χωρις λαο ζωντανο στα ποδια του , - μιλαμε για την τωρινη ελληνικη πραγματικοτητα - αν κατι καλο εχει παρολα τα στραβα η αριστερα να κραταει σαν βαση , ειναι η ανθρωπιστικη της αντιληψη και οι κοινωνικες της ευαισθησιες

tsompanis
20/02/2015, 15:45
Μου αρέσει που όλοι αναφέρουμε χαλαρά νούμερα με (μισό να μετρήσω...) 9 μηδενικά χωρίς να γνωρίζει κανένας
απο ποιά εργολαβία τα χάσαμε πόσος ήταν ο προυπολογισμός...
Αφορμή πήρα, δεν αναφέρομαι προσωπικά...

Αν σκεφτεις οτι ακομα και οι τορπιλες των ελληνικων υποβρυχιων ειναι siemens (τουλαχιστον μεχρι πριν μερικα χρονια,τωρα δεν ξερω) φτανουν χαλαρα τα μηδενικα! Μην σου πω οτι ειναι και λιγα...

amyroukai
20/02/2015, 17:52
αυτες οι κουβεντες γινονται ευρεως αυτην την στιγμη σε αριστερους χωρους , δογματικη αριστερα και γεμιζουμε με το ζορι ταξι χωρις τον λαο αφου θα εχουν ψοφησει ολοι οι απο πανω που περιγραφεις ή λαος ζωντανος και μπας και ξυπνησουν , λιγο πριν ξεψυχησει ο αλλος να αποκτησει ταξικη συνειδηση και αριστερα χωρις λαο ζωντανο στα ποδια του , - μιλαμε για την τωρινη ελληνικη πραγματικοτητα - αν κατι καλο εχει παρολα τα στραβα η αριστερα να κραταει σαν βαση , ειναι η ανθρωπιστικη της αντιληψη και οι κοινωνικες της ευαισθησιες

Βρε αγόρι...
Οι ατάκες και η φιλολογία από ότι ακούσαμε, η ίδια από τριάντα χρόνια πίσω που ΗΔΗ τότε γελούσαν οι ίδιοι οι αριστεροί με την γραφικότητα του λόγου των ηγεμόνων του κόμματος "μας πολεμάνε τα μέσα" μπλα μπλα μπλα. Από τότε αλλά ακόμα και τώρα η Αλέκα ούρλιαζε πχ "Το ΚΚΕ λέει ΟΧΙ στην ανακύκλωση αν είναι να γίνει από ιδιώτες, δεν θα επιτρέψουμε σε κανέναν να πλουτίσει" και λοιπά τραγελαφικά, λες και υπάρχει επιχείρηση που δουλεύει τσάμπα. Ούτε οι δικές τους, τυποεκδοτική, 902 κλπ δούλεψαν ποτέ με γνώμονα το συμφέρον του "λαού" αφού πρώτοι προέβησαν σε μειώσεις μισθών όταν το επέτρεψε ο νόμος, το αυτό και με τις απολύσεις αλλά φυσικά δεν ήταν απολύσεις αλλά έστειλαν τους υποστηρικτές του κόμματος να ξεκουραστούν μέχρι το κόμμα να ξαναχρειαστεί βοήθεια. Ο χειρίστου είδους καπιταλισμός, βαφτισμένος αλλιώς. Οπότε όταν τώρα διαβάζω από εσένα για το ότι "έχουν αλλάξει τα πράγματα και οι νέοι αστοί είναι οι παλιοί προλετάριοι" και μαλακίες τούμπανο (με συγχωρείς πολύ για την έκφραση) ενώ μέχρι τώρα η επίσημη γραμμή του κόμματος είναι τσακίστε τα αφεντικά, βάζω λίγο πικρά γέλια για τον κάλο που έχουν στον εγκέφαλο. Αλλά από ανθρώπους που -όπως οι μπλε και πράσινοι- δεν πολυδούλεψαν ποτέ, τι περιμένεις. Μίσος ταξικό και πλασματικοί εχθροί, δοκιμασμένη συνταγή. Το χρήμα να μπαίνει στην τσέπη και όλα καλά.

Για το ανθρωπιστικό του πράγματος: Απ' έξω από το φρούριο του ΚΚΕ στον περισσό έχει από τον σεισμό του 1999 κοντέινερς. Δίπλα "πόρτα" όποιος είναι στην νότια ή την ανατολική πλευρά του κτιρίου τα βλέπει. Το γκουβέρνο είναι δεξιό ή πολύ δεξιό ανάλογα το αν κυβερνούσε το πασοκ ή η νδ και ανάλγητο και αυτοί οι παλιοκαπιταλιστές δεν νιώθουν. Το ανθρωπιστικό ΚΚΕ που βλέπει ανθρώπους άστεγους, ανθρώπους προφανώς φτωχούς γιατί αν είχαν λεφτά θα έμεναν αλλού, απορώ τι έχει κάνει. Ακούμε για το "πιο πλούσιο κόμμα" ακούμε πολλά. Και αποδεικνύεται απλά ότι ίδια φούμαρα πουλάει. Θα μου πεις, θα σώσει το ΚΚΕ την ελλάδα ή θα ταΐσει όλους τους φτωχούς και θα στεγάσει όλους τους άστεγους; Δεν μπορεί, αντιληπτό. Αλλά ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥΣ είχε μεγαλώσει μιά γενιά με συνθήκες αφρικής, πολλά χρόνια. Ευαισθησία...

SHOOTER045
20/02/2015, 18:37
Την σκαπουλαραμε....



Μάλλον..........

amyroukai
20/02/2015, 18:46
ρε μανίτσο, τώρα δεν ξεκίνησε το γιουρογκουπ;

Θα βγει ο Ντίμης και θα γράψει "Ο σούτερ ξέρει τι θα κάνει ο Ντάισελμπλουμ πριν τον Ντάισελμπλουμ" και θα έχει και δίκιο.

stam2
20/02/2015, 18:49
inside info....:ninja:

fkol k4
20/02/2015, 19:20
ρε μανίτσο, τώρα δεν ξεκίνησε το γιουρογκουπ;

Θα βγει ο Ντίμης και θα γράψει "Ο σούτερ ξέρει τι θα κάνει ο Ντάισελμπλουμ πριν τον Ντάισελμπλουμ" και θα έχει και δίκιο.

Μπα, μάλλον παρακολουθεί το live feed... (http://www.newsit.gr/politikh/live-oi-ekselikseis-gia-to-eurogroup-ellada-2002)

amyroukai
20/02/2015, 19:29
Μάλιστα...

http://www.lifo.gr/now/economy/61184

Για συμφωνία σε κείμενο δύο σελίδων την οποία επεξεργάζονται αυτή τη στιγμή στο Γιούρογκρουπ ώστε να υπογραφεί από τους υπουργούς Οικονομικών, κάνουν λόγο πληροφορίες που επικαλείται το ΑΜΠΕ. Όπως αναφέρουν πληροφορίες που προέρχονται από την ελληνική πλευρά και μόλις μετέδωσε ο Αντ1, η παράταση θα είναι 4μηνη και δεν θα περιλαμβάνονται νέα μέτρα λιτότητας ενώ φαίνεται ότι η ελληνική πλευρά κερδίζει να μην ολοκληρωθεί η 5η αξιολόγηση αλλά αυτό να αντικαταστασθεί από μια ευελιξία σε συνεννόηση με τους εταίρους. Το μέιλ Χαρδούβελη μπάινει στην άκρη ή θα επαναδιαπραγματευτεί η χώρα τι από αυτά τα μέτρα που προβλέπει θα εφαρμόσει και τι όχι. Δύσκολα όμως θα εφαρμοστούν -τουλάχιστον κατά τη διάρκεια της τετράμηνης παράτασης- οι πολύ δραστικές προεκλογικές υποσχέσεις της κυβέρνησης μιας και η συμφωνία αποκλείει μονομερείς ενέργειες της Ελλάδας. Προηγήθηκαν εντατικές διαβουλεύσεις μεταξύ των θεσμικών παραγόντων της ευρωζώνης και του ΔNΤ με την ελληνική και τη γερμανική πλευρά.

SHOOTER045
20/02/2015, 19:46
Μπα, μάλλον παρακολουθεί το live feed... (http://www.newsit.gr/politikh/live-oi-ekselikseis-gia-to-eurogroup-ellada-2002)


http://www.palo.com.cy/a/nea-kathisterisi-sto-eurogroup-sigkratimeni-esiodoxia-gia-ellada-live-177459

dimmie_72
20/02/2015, 20:25
Θα βγει ο Ντίμης και θα γράψει "Ο σούτερ ξέρει τι θα κάνει ο Ντάισελμπλουμ πριν τον Ντάισελμπλουμ" και θα έχει και δίκιο.

είπα και γω πως κι έχει άδεια ο σούτερ απ τη δουλειά τέτοια περίοδο, τώρα ξεκαθαρίζουν όλα! :a013:

amyroukai
20/02/2015, 20:32
To έκτακτο Κυριακάτικο γιουρογκρουπ ακυρώθηκε γιατί ο σούτερ έπρεπε να φτιάξει το τράνσαλπ;

dimmie_72
20/02/2015, 20:35
Ειδικότερα, από τις 16:00 ο πρόεδρος του Eurogroup Γερούν Ντάισελμπλουμ από κοινού με την γενική διευθύντρια του ΔΝΤ Κριστίν Λαγκάρντ επιδόθηκαν σε ένα μαραθώνιο παράλληλων διαπραγματεύσεων με τον Έλληνα και τον Γερμανό υπουργό Οικονομικών. Οι πληροφορίες λένε ότι ο Γιάνης Βαρουφάκης και ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε βρίσκονταν σε διαφορετικά δωμάτια και αυτοί που μετακινούνταν ήταν ο Γερούν Ντάισελμπλουμ και η Κριστίν Λαγκάρντ, οι οποίοι ουσιαστικά έκαναν παράλληλες διαπραγματεύσεις με την Αθήνα και το Βερολίνο, προκειμένου να αμβλύνουν τις διαφορές και να προετοιμάσουν το έδαφος για την επίτευξη -έστω και αρχικής- συμφωνίας στο Eurogroup.



Έτσι, έτσι οι υπάλληλοι στο ρόλο τους! Όσο θυμάμαι τις υποκλίσεις, τα προγεύματα, τα σάντουϊτς και τα δείπνα στον ανεκδιήγητο Τόμσεν και την παρέα του... :a36:


Φαντάζομαι σένα δωμάτιο με τα πόδια στο τραπεζάκι το Βαρουφάκη να διαβάζει στο moto συγκριτικό του XJR και τον Ντάισελμπλουμ με την Κριστίν να τρέχουν πανικόβλητοι και ιδρωμένοι από δωμάτιο σε δωμάτιο... :lol:

dimmie_72
20/02/2015, 20:38
To έκτακτο Κυριακάτικο γιουρογκρουπ ακυρώθηκε γιατί ο σούτερ έπρεπε να φτιάξει το τράνσαλπ;

είχε πάρει την ασφάλεια φεύγοντας να μη το πειράξει κανείς. ο σούτερ το σάββατο θάχει τελειώσει τη δουλειά, μετά αναλαμβάνουν οι θεσμικοί για τις υπογραφές

SHOOTER045
20/02/2015, 21:19
Mε τρολαρετε ασύστολα ε???

teogtp
20/02/2015, 21:35
Mε τρολαρετε ασύστολα ε???

Θα εγραφα και εγω,αλλα εχε χαρη τα λουκανικα..................
:tooth:

sniper
20/02/2015, 21:47
Ειδικότερα, από τις 16:00 ο πρόεδρος του Eurogroup Γερούν Ντάισελμπλουμ από κοινού με την γενική διευθύντρια του ΔΝΤ Κριστίν Λαγκάρντ επιδόθηκαν σε ένα μαραθώνιο παράλληλων διαπραγματεύσεων με τον Έλληνα και τον Γερμανό υπουργό Οικονομικών. Οι πληροφορίες λένε ότι ο Γιάνης Βαρουφάκης και ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε βρίσκονταν σε διαφορετικά δωμάτια και αυτοί που μετακινούνταν ήταν ο Γερούν Ντάισελμπλουμ και η Κριστίν Λαγκάρντ, οι οποίοι ουσιαστικά έκαναν παράλληλες διαπραγματεύσεις με την Αθήνα και το Βερολίνο, προκειμένου να αμβλύνουν τις διαφορές και να προετοιμάσουν το έδαφος για την επίτευξη -έστω και αρχικής- συμφωνίας στο Eurogroup.



Έτσι, έτσι οι υπάλληλοι στο ρόλο τους! Όσο θυμάμαι τις υποκλίσεις, τα προγεύματα, τα σάντουϊτς και τα δείπνα στον ανεκδιήγητο Τόμσεν και την παρέα του... :a36:


Φαντάζομαι σένα δωμάτιο με τα πόδια στο τραπεζάκι το Βαρουφάκη να διαβάζει στο moto συγκριτικό του XJR και τον Ντάισελμπλουμ με την Κριστίν να τρέχουν πανικόβλητοι και ιδρωμένοι από δωμάτιο σε δωμάτιο... :lol:

Παρ' όλα αυτά, εγώ δεν είδα να αλλάζει κάτι... Παράταση 4 μηνών μόνο. Τα υπόλοιπα θα τα δούμε τον Μάιο.

MG-KTiNoS
21/02/2015, 09:36
Παρ' όλα αυτά, εγώ δεν είδα να αλλάζει κάτι...

Το ότι το ιμέιλ Χαρδούβελή που δεν έπαιξε δεν είναι αλλαγή?
Το ότι δεν ζητάν +4,5% δεν είναι αλλαγή?

Λέω...
Πάντως τα πράγματα είναι παρά πολύ δύσκολα
και ο πόλεμος στη φοροδιαφυγή (δηλαδή το μαύρο χρήμα) ούτε εύκολος είναι, ούτε ανώδυνος.
Θέλω να πω ότι οι Ιταλοί έχουν ένα στρατό για αυτό και άκρη δεν έχουν βγάλει (αν κι είναι πιο καλά από εμάς)
Εμείς τέτοιο στρατό δεν έχουμε ακόμα και δεν έχουμε καν καταλάβει ότι έχουμε πρόβλημα μαφίας.
Θέλω να εκφράσω τη σιχαμάρα μου για όλους αυτούς που τόσες μέρες είναι... με τους άλλους
και για όλους αυτούς που έτρεξαν να πάρουν τα λεφτουδάκια τους από τις τράπεζες.
Είμαστε χώρα ηρώων αλλά κι ο Εφιάλτης πάντα εκεί.
Ήθελα ακόμα να πω στην άλλη πλευρά ότι καλά θα κάνει ν αδειάσει όλους αυτούς τους άσχετους, μη πω τίποτα
πιο χοντρό, και να βάλει ανθρώπους που πραγματικά μπορούν να κάνουν κριτική για να βοηθήσουν της κατάσταση.
Οι μαλακίες του κάθε Άδωνι και του κάθε δρακουλόπαιδου δεν πείθουν πια κανένα και είναι και άκρως εκνευριστικές.
Το ότι έκανες λάθος δεν λέει πολλά, το ότι συνεχίζεις να υπερασπίζεσαι το λάθος σου ομως είναι μαλακία.
Ελπίζοντας τα πράγματα να πάνε λίγο πιο καλά.
:)
υγ
Όποιος νομίζει πως μια ψήφος αρκεί κάνει ΤΕΡΆΣΤΙΟ λάθος.
Ο δρόμος δεν είναι μακρύς, είναι ατελείωτος και περνάει και μέσα από την προσωπική μας στάση

sniper
21/02/2015, 09:40
Το ότι το ιμέιλ Χαρδούβελή που δεν έπαιξε δεν είναι αλλαγή?
Το ότι δεν ζητάν +4,5% δεν είναι αλλαγή?
...

Ακόμα όχι. Όχι αν δεν δουμε το τελικό σχέδιο.

amyroukai
21/02/2015, 09:57
Ο σνιπερ έχει δίκιο, ας περιμένουμε ως τη Δευτέρα. Είναι σαφές το ότι είναι καλό βήμα το να περιμένουν οι ευρωπαίοι να τους πούμε εμείς τι θα κάνουμε αντί να μας διατάζουν να υπογράψουμε ότι έφεραν, το τι περιθώρια υπάρχουν όμως...


Και μέσα σε όλα αυτά τα διάφορα, το κουτσουμπίνι εκεί στο κάστρο του παρεα με τα υπόλοιπα κατάλοιπα του ανωτάτου σοβιέτ, βγάζει δελτία τύπου σαν αυτό:
Μισούμε το κεφάλαιο, όχι στα κέρδη, όχι στην ανάκαμψη, όχι όχι όχι όχι και κυρίως να μην καταφέρετε τίποτα παλιο ντεμέκ αριστεροί σας μισούμε και εσάς.
Και μένω με την απορία, αν φύγει το κεφάλαιο, οι επιχειρηματίες, όλοι οι "ταξικοί εχθροί" οι λατρεμένοι του προλετάριοι εργάτες θα τρώνε... Από το κρατικό μονοπώλιο που θα γίνει στα πάντα με πρόεδρο εκείνον, με ότι δελτίο τους βγάλει; All hail the king. Αλήθεια, τα γκούλαγκ, έχουμε σκεφτεί που θα τα στήσουμε;


Ανακοίνωση από το γραφείο Τύπου του ΚΚΕ:

"Ανεξάρτητα από το πώς θα το ονομάσουν, η συμφωνία της κυβέρνησης αποτελεί ουσιαστικά και τυπικά ξεκάθαρη επέκταση του μνημονίου, με αυστηρή επιτήρηση, με αξιολόγηση από τους θεσμούς (τρόικα) και κυρίως με συνέχιση των αντιλαϊκών μεταρρυθμίσεων.

Η όποια αναθεώρηση του προγράμματος π.χ. χαμηλότερα πρωτογενή πλεονάσματα, δεν θα γίνει για να ανακουφιστεί πραγματικά ο λαός, αλλά για να ενισχυθεί περαιτέρω η καπιταλιστική ανάκαμψη, δηλαδή η κερδοφορία του κεφαλαίου, ενώ για το λαό παραμένουν τα αντιλαϊκά μέτρα που πάρθηκαν τα προηγούμενα χρόνια.

Γι’ αυτό άλλωστε ακόμη και τα ψίχουλα που έταξε η κυβέρνηση με το πρόγραμμά της, θα εξαρτώνται από τη συμφωνία με τους εταίρους και με την προϋπόθεση ότι δεν θα τίθεται σε κίνδυνο η δημοσιονομική πειθαρχία και η ανάκαμψη της οικονομίας.

Ο λαός, που μάτωσε όλα αυτά τα χρόνια και ήλπιζε σε κάτι καλύτερο, δεν πρέπει να απογοητευτεί, πολύ περισσότερο δεν θα πρέπει να εγκαταλείψει το στόχο της πραγματικής κατάργησης των μνημονίων, των εφαρμοστικών νόμων και της ανάκτησης των απωλειών.

Μπορεί να τα καταφέρει βαδίζοντας στο δρόμο του αγώνα με στόχο την αποδέσμευση από την ΕΕ, τη μονομερή διαγραφή του χρέους, την κοινωνικοποίηση του πλούτου της χώρας".

SHOOTER045
21/02/2015, 10:02
Το ότι το ιμέιλ Χαρδούβελή που δεν έπαιξε δεν είναι αλλαγή?
Το ότι δεν ζητάν +4,5% δεν είναι αλλαγή?

Λέω...
Πάντως τα πράγματα είναι παρά πολύ δύσκολα
και ο πόλεμος στη φοροδιαφυγή (δηλαδή το μαύρο χρήμα) ούτε εύκολος είναι, ούτε ανώδυνος.
Θέλω να πω ότι οι Ιταλοί έχουν ένα στρατό για αυτό και άκρη δεν έχουν βγάλει (αν κι είναι πιο καλά από εμάς)
Εμείς τέτοιο στρατό δεν έχουμε ακόμα και δεν έχουμε καν καταλάβει ότι έχουμε πρόβλημα μαφίας.
Θέλω να εκφράσω τη σιχαμάρα μου για όλους αυτούς που τόσες μέρες είναι... με τους άλλους
και για όλους αυτούς που έτρεξαν να πάρουν τα λεφτουδάκια τους από τις τράπεζες.
Είμαστε χώρα ηρώων αλλά κι ο Εφιάλτης πάντα εκεί.
Ήθελα ακόμα να πω στην άλλη πλευρά ότι καλά θα κάνει ν αδειάσει όλους αυτούς τους άσχετους, μη πω τίποτα
πιο χοντρό, και να βάλει ανθρώπους που πραγματικά μπορούν να κάνουν κριτική για να βοηθήσουν της κατάσταση.
Οι μαλακίες του κάθε Άδωνι και του κάθε δρακουλόπαιδου δεν πείθουν πια κανένα και είναι και άκρως εκνευριστικές.
Το ότι έκανες λάθος δεν λέει πολλά, το ότι συνεχίζεις να υπερασπίζεσαι το λάθος σου ομως είναι μαλακία.
Ελπίζοντας τα πράγματα να πάνε λίγο πιο καλά.
:)
υγ
Όποιος νομίζει πως μια ψήφος αρκεί κάνει ΤΕΡΆΣΤΙΟ λάθος.
Ο δρόμος δεν είναι μακρύς, είναι ατελείωτος και περνάει και μέσα από την προσωπική μας στάση

Πάνω σε αυτό πού λες, χτες κάπου έπαιξε και το διάβασα στο νετ, ότι οι Έλληνες συγκαταλέγονται μέσα στους πρώτους που τις τελευταίες μέρες έσπευσαν να ρευστοποιησουν τα χρήματα τούς και να αγοράσουν χρυσό.
Ναι χρυσό, σκληρό νόμισμα όπως στην κατοχή.
Μάλιστα ένας Γερμανός που δουλεύει σε ελβετική τράπεζα είπε πώς η ζήτηση για αγορά χρυσού από Έλληνες είναι πρωτοφανής, ούτε πριν λίγα χρόνια δεν είχε γίνει αυτό.
Μάλιστα σημείωσε πώς η αγορά γίνεται μέσω μεσαζόντων ( γιατί άραγε....)
Μάλλον περίμεναν ένα γενικό κραχ σε όλη την ευρωζωνη,και επιστροφή σε συνθήκες του 40' .
Υπάρχουν ακόμα < εφιάλτες > και φαίνεται είναι αρκετοί.

sniper
21/02/2015, 10:02
Τουλαχιστον στον Περισσό, έχουν σταθερή γραμμή.

Όσο με θυμαμαι, κι ότι εχω διαβάσει, τα ίδια νον στοπ.

Οι υπόλοιποι, εχουν κάνει την κεντροδεξιααριστερα λουνα πάρκ.

sniper
21/02/2015, 10:05
Πάνω σε αυτό πού λες, χτες κάπου έπαιξε και το διάβασα στο νετ, ότι οι Έλληνες συγκαταλέγονται μέσα στους πρώτους που τις τελευταίες μέρες έσπευσαν να ρευστοποιησουν τα χρήματα τούς και να αγοράσουν χρυσό.
Ναι χρυσό, σκληρό νόμισμα όπως στην κατοχή.
Μάλιστα ένας Γερμανός που δουλεύει σε ελβετική τράπεζα είπε πώς η ζήτηση για αγορά χρυσού από Έλληνες είναι πρωτοφανής, ούτε πριν λίγα χρόνια δεν είχε γίνει αυτό.
Μάλιστα σημείωσε πώς η αγορά γίνεται μέσω μεσαζόντων ( γιατί άραγε....)
Μάλλον περίμεναν ένα γενικό κραχ σε όλη την ευρωζωνη,και επιστροφή σε συνθήκες του 40' .
Υπάρχουν ακόμα < εφιάλτες > και φαίνεται είναι αρκετοί.

Υποθέτω είναι οι ίδιοι που έκαναν ουρές στα "Αγοραζω χρυσό" πριν 2-3 χρονια..

Μην πιστεύεις ό,τι διαβάζεις.

Κι αυτοί που έχουν το χρήμα, έχουν τρόπους να το φυλάξουν, ο χρυσός τους μαρανε...

dimmie_72
21/02/2015, 10:17
Mη ξεχνάμε πως στις εξαγγελίες του ο ΣΥΝ και μάλιστα ούτε μήνας δεν έχει περάσει, ήταν λάβρος και κατά της παράτασης ενώ στα σχέδια ήταν η επαναδιαπραγμάτευση των όρων της δανειακής σύμβασης aka -φτου κακά- μνημονίου.

Αν μάλιστα λάβουμε υπόψη και ότι οι συνομιλητές είναι ίδιοι θεσμικοί aka -φτου κακά- τρόϊκα, καταλήγουμε ότι η μεγαλοπρεπής κωλοτούμπα έχει ήδη συντελεστεί.

Απλά διασκεδάζουμε πως η σύγχρονη επιστήμη της επικοινωνίας με το XJR, τους ανεκπλήρωτους έρωτες και τους στυλίστες καταφέρνουν να εμφανίσουν αυτή την κωλοτούμπα σα φιγούρα συγχρονισμένης κολύμβησης.

SHOOTER045
21/02/2015, 10:25
Φαντάζομαι αυτοί για τους οποίους μιλάς, είναι στην κατηγορία των < ανεγγιχτων >
Ενώ αυτά που διάβασα μάλλον θα αναφερόταν σε κάποιους που είχαν 10 φράγκα παραπάνω.
Πριν κάτι μήνες που είχαμε παρομοιο σκηνικό στην χώρα,ειμαι σε τράπεζα χρηματαποστολή,και εμφανίστηκαν αρκετοί που < άκουσαν > ότι φέρανε δραχμές - ήταν απόγευμα και λίγο ξένισε η ώρα - τέλος πάντων, ρώταγαν αν τα κουτιά έχουν δραχμές.
Δυο συνταξιούχοι μιλώντας μεταξύ τούς έλεγαν για να αγοράσουν χρυσό να είναι σίγουροι.
Ένας άλλος άφησε χαρτάκι ( μου το έδειξε συναδελφος) που έκανε ανάληψη 20 και είχε 6 ψηφίο υπόλοιπο

MG-KTiNoS
21/02/2015, 10:51
Αυτό το βάζω για να γίνει κατανοητό πως το να ψάχνεις λεφτά στην Ελβετία δεν είναι και τόσο απλό όπως πολλοί πιστευουν.

http://www.koutipandoras.gr/article/133896/mploko-apo-tin-elvetia-gia-ti-lista-lagkarnt

Η σκουάντρα αντιμάφια (ο στρατός που έλεγα πιο πάνω) πολλές φορές δεν έχει καταφέρει να βρει λεφτά.
Θα έλεγα ότι τις πιο πολλές φορες δεν τα έχει καταφέρει.
Πολλοί έχουν χάσει και τη ζωή τους προσπαθόντας να βρουν τα λεφτά.
(και δεν μπορώ να μην ονομάσω τον ΑΘΑΝΑΤΟ πια δικαστή Falcone)

amyroukai
21/02/2015, 11:20
Mη ξεχνάμε πως στις εξαγγελίες του ο ΣΥΝ και μάλιστα ούτε μήνας δεν έχει περάσει, ήταν λάβρος και κατά της παράτασης ενώ στα σχέδια ήταν η επαναδιαπραγμάτευση των όρων της δανειακής σύμβασης aka -φτου κακά- μνημονίου.

Μια στιγμή.
Κατά της παράτασης υπό τους ίδιους όρους ήταν, εκτός αν δεν ξέρω καλά ελληνικά.
Εδώ συζητείται ολιγόμηνη παράταση με άλλους όρους (θα τους δούμε) πάντως πιο χαλαρούς και η συνέχεια φαντάζομαι αφού θα έχουν χρόνο να την επεξεργαστούν θα είναι ακόμα καλύτερη. Ή έτσι ελπίζω για να χρησιμοποιήσω το εκλογικό σύνθημα. Δυστυχώς φρόντισε ο Αντουάν να μας μπλέξει τόσο που κανείς δεν μπορεί να μας ξεμπλέξει έτσι απλά. Και ελπίζω επίσης να αποδοθούν ευθύνες και να πάνε και άλλοι παρέα στον Άκη.

skylaros
21/02/2015, 11:24
Όλα είναι θέμα πολιτική βούλησης, μπορούμε να αναφέρουμε δεκάδες παραδείγματα. Υπάρχει δυναμική από τα κάτω, ας φανούν σωστοί και δυναμικοί εκεί που πρέπει. Ακόμα είναι νωρίς, ούτε προβοκάτσιες έχουν γίνει (που θα γίνουν) από τους άλλους αλλά ούτε και δαύτοι έχουν σχηματίσει ακόμα τις δομές τους. Θα χρειαστεί χρόνος και όπως φαίνεται ο κόσμος τους τον δίνει. Δεν ελπίζω προσωπικά σε τίποτα αλλά αφήνω και ένα παραθυράκι ανοιχτό μπας και κάνουν κάτι σωστό. Το να ασκεί κάποιος στείρα κριτική σε ένα τόσο καινούργιο μόρφωμα είναι το λιγότερο κουτό στη χειρότερη ύπουλο και βρώμικο.

skylaros
21/02/2015, 11:29
Μια στιγμή.
Κατά της παράτασης υπό τους ίδιους όρους ήταν, εκτός αν δεν ξέρω καλά ελληνικά.
Εδώ συζητείται ολιγόμηνη παράταση με άλλους όρους (θα τους δούμε) πάντως πιο χαλαρούς και η συνέχεια φαντάζομαι αφού θα έχουν χρόνο να την επεξεργαστούν θα είναι ακόμα καλύτερη. Ή έτσι ελπίζω για να χρησιμοποιήσω το εκλογικό σύνθημα. Δυστυχώς φρόντισε ο Αντουάν να μας μπλέξει τόσο που κανείς δεν μπορεί να μας ξεμπλέξει έτσι απλά. Και ελπίζω επίσης να αποδοθούν ευθύνες και να πάνε και άλλοι παρέα στον Άκη.

Ιστορικά πάντως αυτό παίζει, ότι αν δε του βγει πολιτικά τόσο καλά με το εξωτερικό θα προσπαθήσει να τσακίσει τον ντόπιο αντίπαλο. Από τα μέσα του ΣΥΡΙΖΑ επίσης αυτό ακούγεται, ότι όποιος φέρει ευθύνη ή έκλεψε θα μπει μέσα. Ίδωμεν...

MG-KTiNoS
21/02/2015, 11:32
Από βδομάδα πάντως το πάρτι αρχίζει.
ΙΧ νοσοκομεία και άλλες ιστορίες με αρκούδες.

dimmie_72
21/02/2015, 11:51
Μια στιγμή.
Κατά της παράτασης υπό τους ίδιους όρους ήταν, εκτός αν δεν ξέρω καλά ελληνικά.


ναι, ε;

δεν τα λέω εγώ, οι ίδιοι τα λένε:

http://www.iefimerida.gr/news/192624/anavrasmos-ston-syriza-den-theloyme-programma-theloyme-dimopsifisma

pipe_smoker
21/02/2015, 12:02
.....

Ανακοίνωση από το γραφείο Τύπου του ΚΚΕ:.....

Η κουτσουμπίλω λέει τις γνωστές μαλακίες που έχουμε βαρεθεί να ακούμε.

Κάνε μια αναγωγή (μέχρι αηδίας όμως).
Έχει άδικο? Όχι.
Απλά είναι εκτός τόπου, χρόνου και πραγματικότητας.

Και δε θα μπορούσε να είναι κι αλλιώς.

Το ΚΚΕ μιλάει υπό μια συνθήκη.
Κομμουνισμό. Τελεία και παύλα. (κι όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά παντού, αλλά τέσπα μην πάμε εκεί)
Έστω ότι κομμουνισμός = πραγματικότητα (πώς λέμε και στα μαθηματικά έστω χ=5).
Τότε αυτά που λέει το ΚΚΕ μια χαρά στέκουν.
Το θέμα/πρόβλημα/τραγικό/κωμωδία της υπόθεσης (ανάλογα πού στέκεται και πώς το βλέπει κανείς) είναι ότι το χ δεν είναι ίσο με 5 και δεν έχουμε κομμουνισμό.

Το ΚΚΕ το έχω σιχαθεί κυρίως γιατί κουβαλάει τόση και τέτοια ιστορία που είναι ντροπή να συνεχίζει να λέγεται έτσι.
Είναι ντροπή να ταυτίζεται το ΕΑΜ του κάποτε, ο Άρης, ο Μπελογιάννης, με αυτή την αηδία που έχει καταντήσει σήμερα.

Υπάρχουν μονάδες μέσα στο ΚΚΕ που είναι αξιολογότατες αλλά δυστυχώς χάνονται στο βούρκο, και το ίδιο το κόμμα δε θέλει καν να τους βγάζει μπροστά και να φαίνονται γιατί χαλάνε την πιάτσα.

Περίμεναν όλοι (κι εγώ έτρεφα μια μικρή ελπίδα για να πω την αλήθεια) να φύγει η Αλέκα μπας και πάρει κάποιος ικανός τα ηνία του κόμματος, και βάλανε την κουτσουμπίλω.
Ειλικρινά μου έχει λείψει η Αλέκα:look:


Τουλαχιστον στον Περισσό, έχουν σταθερή γραμμή.

Όσο με θυμαμαι, κι ότι εχω διαβάσει, τα ίδια νον στοπ.


Όπως λέει κι ο Πανούσης, για να καταλάβεις αν διαβάζεις το Ριζοσπάστη του '50 ή το σημερινό πρέπει να κοιτάξεις την ημερομηνία:lol:

Συμφωνώ μαζί σου.
Κι αυτή ήταν ανέκαθεν η μεγαλύτερη δύναμη και ταυτόχρονα η μεγαλύτερη αδυναμία του ΚΚΕ.

Επαναπαυόταν στην ασφάλεια της ακινησίας.
Αυτό σημαίνει ακεραιότητα και μη κωλοτουμπισμό, αλλά και απουσία ευελιξίας και προσαρμοστικότητας.
Μουσειακό έχει καταντήσει.

Το αν θα μπορούσε βέβαια ένα κομμουνιστικό κόμμα στην εποχή και στον κόσμο που ζούμε, να παραμένει κομμουνιστικό και να μπορει παράλληλα να είναι κι ευέλικτο και να προσαρμόζεται στην πραγματικότητα παραμένοντας πιστό στις αξίες του είναι αμφίβολο.
Αλλά το ότι το ΚΚΕ θα μπορούσε να μην τα έχει κάνει τόσο πουτάνα είναι το μόνο σίγουρο.

dimmie_72
21/02/2015, 12:04
Αυτός (http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231386184) δεν είναι στην κυβέρνηση;

pipe_smoker
21/02/2015, 12:17
ναι, ε;

δεν τα λέω εγώ, οι ίδιοι τα λένε:

http://www.iefimerida.gr/news/192624/anavrasmos-ston-syriza-den-theloyme-programma-theloyme-dimopsifisma


Κοίτα....

Συμφωνώ με αυτό που είχε πει ο Αμυρού αρκετές σελίδες πριν.
Ό,τι πρόγραμμα και να έχεις έτοιμο, όσο καλά και να τα έχεις οργανώσει, άμα δεν μπεις μέσα να δεις πώς έχει πραγματικά η κατάσταση, άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Δε λέω να βγει ο Τσίπρας και να πει "Σόρυ μάγκες, παραλάβαμε καμένη γη."
Απλά με το που ανέλαβαν άρχισε μια τρεχάλα πριν καλά καλά προλάβουν να δουν πόσες τσίχλες είχε κολλήσει κάτω απ'το γραφείο του ο Σαμαράς.

Τέσπα.
Προσωπικά θεωρώ ότι το να πάμε σε δημοψήφισμα θα είναι η μεγαλύτερη μαλακία που θα έχει γίνει στην πολιτική ιστορία της Ελλάδας μετά την εποχή του Βενιζέλου.

pipe_smoker
21/02/2015, 12:19
Αυτός (http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231386184) δεν είναι στην κυβέρνηση;

Αυτός είναι στον κόσμο του.

Τί ρωτάς κι εσύ τώρα μωρέ dim?

sniper
21/02/2015, 12:54
Κοίτα....

Συμφωνώ με αυτό που είχε πει ο Αμυρού αρκετές σελίδες πριν.
Ό,τι πρόγραμμα και να έχεις έτοιμο, όσο καλά και να τα έχεις οργανώσει, άμα δεν μπεις μέσα να δεις πώς έχει πραγματικά η κατάσταση, άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Δε λέω να βγει ο Τσίπρας και να πει "Σόρυ μάγκες, παραλάβαμε καμένη γη."
Απλά με το που ανέλαβαν άρχισε μια τρεχάλα πριν καλά καλά προλάβουν να δουν πόσες τσίχλες είχε κολλήσει κάτω απ'το γραφείο του ο Σαμαράς.

Τέσπα.
Προσωπικά θεωρώ ότι το να πάμε σε δημοψήφισμα θα είναι η μεγαλύτερη μαλακία που θα έχει γίνει στην πολιτική ιστορία της Ελλάδας μετά την εποχή του Βενιζέλου.

Όχι δεν πάει έτσι. Από πριν έλεγαν ότι ότι η γη ήταν καμένη (εξου κι ο Καμένος στην κυβέρνση μάλλον :bawl:) κι ερχΟντανε (Πελοποννησιακό ιδίωμα) με φόρα να διαγράψουν μνημόνια και να σχίσουν χασέδες....
Τωρα έχουν 48 ώρες να βάλουν σ' ένα χαρτί έναν σχεδιασμό για μεταρρυθμίσεις (έλεγαν ότι ήταν έτοιμοι ντε κι είχαν πρόγραμμα).

Δεν ξέρω τι θα κάνουν αλλά δεν θέλω να εμφανιστεί κανένας Κυριάκος ως σωτήρας... Θα είμαστε μετά για πολλές κλωτσιές όλοι μας.


Αυτός είναι στον κόσμο του.

Τί ρωτάς κι εσύ τώρα μωρέ dim?
Μην τον λες dim, θα πεταχτεί επί προσωπικού κανένας Τσίου.

pipe_smoker
21/02/2015, 13:19
Όχι δεν πάει έτσι. Από πριν έλεγαν......

Βρε ναι και σύμφωνοι λέμε.
Αλλά μεταξύ μας μιλάμε εδώ, δε μας παίρνουν τα κανάλια;)

Από πριν έλεγαν (όπως όλοι λένε) αυτά που έπρεπε οι συγκεκριμένοι να πουν προκειμένου να βγουν κλπ.
Και οι πραγματικοί σωτήρες του έθνους να ήταν, με ειλικρίνιες και χωρίς λίγο παραμυθάκι δε θα έπειθαν κανέναν να τους βγάλει.


Off the record, επακριβώς τί παίζει και πώς παίζει, όλες τις λεπτομέρειες κλπ, τα βλέπουν αφού μπουν.
Δεν το λέω σα δικαιολογία. Δεν έχω λόγο να δικαιολογήσω κανέναν.
Απλά αιτιολογεί και εξηγεί σε ένα βαθμό την όποια κωλοτούμπα, εκτός κι αν θεωρούμε ότι είναι 100% ίδιοι με τους προηγούμενους και μπήκαν μόνο για τη μάσα κλπ. (δεν το αποκλείω)
Μπορεί να είναι και τόσο χαζοί και να νόμιζαν ότι το σχέδιό τους "Και ευρώ, και ΕΕ, και λεφτά θα μας δώκετε, και μπουλκουμέδες θα μας κάνετε, και με τους δικούς μας όρους όλα αυτά, γιατί είμαστε πιο μάγκες" θα γινόταν αποδεκτό απο τους μπεμβεδάκηδες.
Ε, εάν ισχύει το τελευταίο, καλά τους τα λέει ο Κουτσούμπας:lol:


Μην τον λες dim, θα πεταχτεί επί προσωπικού κανένας Τσίου.

Δεν έχει όνομα στο προφίλ του ρέι και το dimmie μου θυμίζει αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=heQVL2u4AfQ):evil:


έντιτ: Κυριάκος λες?
Εγώ ανάσταση του παχουλού ανηψιού του Τριανταφυλλίδη βλέπω σε περίπτωση στραβής.

MG-KTiNoS
21/02/2015, 13:30
Δεν ξέρω τι θα κάνουν αλλά δεν θέλω να εμφανιστεί κανένας Κυριάκος ως σωτήρας... Θα είμαστε μετά για πολλές κλωτσιές όλοι μας.

Άμα το πα΄θουμε κι αυτό είμαστε 'αξιοι της τύχης μας....

Αν και ο μικρός έχει σπουδάσει στο ίδιο σχολείο με τους Κωστάκη, Γιωργάκη, Αντωνάκη και σίγουρα θα προσπαθήσει να πάρει την εξουσία.
Το παρέξενο είναι ότι όλξ αυτή η φουρνιά κάηκε σε χρόνο dt και εδώ και στην Τουρκία (Ι. Τζέμ)





Το θέμα/πρόβλημα/τραγικό/κωμωδία της υπόθεσης (ανάλογα πού στέκεται και πώς το βλέπει κανείς) είναι ότι το χ δεν είναι ίσο με 5 και δεν έχουμε κομμουνισμό.

Το ΚΚΕ το έχω σιχαθεί κυρίως γιατί κουβαλάει τόση και τέτοια ιστορία που είναι ντροπή να συνεχίζει να λέγεται έτσι.
Είναι ντροπή να ταυτίζεται το ΕΑΜ του κάποτε, ο Άρης, ο Μπελογιάννης, με αυτή την αηδία που έχει καταντήσει σήμερα.

Υπάρχουν μονάδες μέσα στο ΚΚΕ που είναι αξιολογότατες



Όπως λέει κι ο Πανούσης, για να καταλάβεις αν διαβάζεις το Ριζοσπάστη του '50 ή το σημερινό πρέπει να κοιτάξεις την ημερομηνία:lol:



Επαναπαυόταν στην ασφάλεια της ακινησίας.


Το αν θα μπορούσε βέβαια ένα κομμουνιστικό κόμμα στην εποχή και στον κόσμο που ζούμε, να παραμένει κομμουνιστικό και να μπορει παράλληλα να είναι κι ευέλικτο και να προσαρμόζεται στην πραγματικότητα παραμένοντας πιστό στις αξίες του είναι αμφίβολο.



Αν και για το ΚΚΕ αποφεύγω να μιλάω θα σου επισημάνω μόνο 2 πράγματα.
Η Ελλάδα είναι μια μικρή χώρα σε δεινή θέση και είναι πολύ δύσκολο να φύγει από την ΕΕ και το ΝΑΤΟ αυτή τη στιγμή.
Εκτός αν πάει με την Κίνα που ούτε αυτή έχει κομμουνισμό φυσικά.
Το πρόβλημα του ΚΚΕ εδώ και χρόνια είναι ότι αδυνατεί να παράξει ιδεολογία.
Έχασε δηλαδή τη διανόηση που παραδοσιακά είχε η αριστερά.
Από εκεί και μετά έμεινε στάσιμο.
Μονάδες έχει και ανθρώπους όπως ο Τεμπονέρας έδωσαν τη ζωή τους μια χαρά.
Χρησίμευσε όμως σε κάτι?
ΑΝ το ΚΚΕ είχε κάνει κυβέρνηση με τον Αλέξη με αντάλλαγμα 2 3 φιλοεργαγικά νομοσχέδια θα τα είχε πάρει.
Τώρα κάνει το καμπόι ο ΑΝΕΛ με τα στρατά.
Απλά πράματα δηλαδή.
Α και κάτι άλλο.
Ο Πανούσης έκανε καριέρα και συνεχίζει να κάνει βρίζοντας το ΚΚΕ. Με γεια του και χαρά του.
Δεν είμαι υπέρ της λογοκρισίας.
Όμως όλα αυτά τα χρόνια δεν είδε τίποτα ΑΛΛΟ σ αυτή τη χώρα που να του κεντρίσει το "καλλιτεχνικό" του ενδιαφέρον?
Πως να δει, θα μου πεις, αφού σ όλη του τη ζωή ΠΑΣΟΚ ήταν και στις τελευταίες ψήφισε Γιωργάκη.
Τον Αγγέλακα όμως τον είχα για λίγο πιο ποιοτικό.
Δεν βαριέσαι. Το κοινό όταν λες μαλακίες, εγγυημένο και τα λεφτά ντούκου!

pipe_smoker
21/02/2015, 14:14
Αν και για το ΚΚΕ αποφεύγω να μιλάω θα σου επισημάνω μόνο 2 πράγματα.
Η Ελλάδα είναι μια μικρή χώρα σε δεινή θέση και είναι πολύ δύσκολο να φύγει από την ΕΕ και το ΝΑΤΟ αυτή τη στιγμή.

Οκ, συμφωνούμε.


Εκτός αν πάει με την Κίνα που ούτε αυτή έχει κομμουνισμό φυσικά.

Δε στέκομαι στο αν έχει ή δεν έχει η Κίνα κομουνισμό (που εννοείται δεν έχει), αλλά στο ότι το "πάω με τον τάδε" δεν είναι καθόλου απλό πράγμα.



Το πρόβλημα του ΚΚΕ εδώ και χρόνια είναι ότι αδυνατεί να παράξει ιδεολογία.
Έχασε δηλαδή τη διανόηση που παραδοσιακά είχε η αριστερά.
Από εκεί και μετά έμεινε στάσιμο.

Δε χρειάζεται να παράξει ιδεολογία επακριβώς.
Να ξεφοβηθεί χρειάζεται και να αφήσει ανθρώπους που έχουν και την αριστερή ιδεολογία και το μυαλό να το πάνε παραπέρα.
Αλλά το ΚΚΕ είναι στη γωνιά του όπως είπα και πριν, παρωπίδα κι άγιος ο Θεός.



Μονάδες έχει και ανθρώπους όπως ο Τεμπονέρας έδωσαν τη ζωή τους μια χαρά.
Χρησίμευσε όμως σε κάτι?

Σου είπα από πάνω πού θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν οι μονάδες.
Αν τις άφηνε η κεντρική εξουσία του κόμματος να κουνήσουν χωρίς να τους περιμένουν στην πόρτα με διαγραφή.



ΑΝ το ΚΚΕ είχε κάνει κυβέρνηση με τον Αλέξη με αντάλλαγμα 2 3 φιλοεργαγικά νομοσχέδια θα τα είχε πάρει.
Τώρα κάνει το καμπόι ο ΑΝΕΛ με τα στρατά.
Απλά πράματα δηλαδή.

Καθόλου απλά.
Το ΚΚΕ δε θέλει κυβέρνηση σε καπιταλιστικό καθεστώς.
Το ΚΚΕ δε θέλει να φέρει κάποια φιλοεργατικά νομοσχέδια.

Το ΚΚΕ θέλει όλη τη βάση για να μπορέσει να οικοδομήσει όλο αυτό που έχει στο κεφάλι του.
Και ξαναλέω λογικό είναι.
Παπάρια φιλοεργατικά μέτρα μπορείς να φέρεις όσο είσαι στην ΕΕ και χρωστάς και κρέμεσαι από ξένα @@.

Αν το ΚΚΕ είχε πάει με το Σύριζα θα είχε κάνει μεγαλύτερη κωλοτούμπα κι από την άλλη της συγκυβέρνησης.





Α και κάτι άλλο.
Ο Πανούσης....

Με όλο το σεβασμό και τη συμπάθεια που ξέρεις πολύ καλά ότι σου έχω, επίτρεψε μου να σου πω ότι δεν ξερεις για τί πράγμα μιλάς.

Αλλά δε θέλω να κάνω κουβέντα για τον Πανούση εδώ.
Όταν βρεθούμε για μπύρες άμα το φέρει η κουβέντα το πιάνουμε κι αυτό:beer:

dimmie_72
21/02/2015, 14:53
Τωρα έχουν 48 ώρες να βάλουν σ' ένα χαρτί έναν σχεδιασμό για μεταρρυθμίσεις (έλεγαν ότι ήταν έτοιμοι ντε κι είχαν πρόγραμμα).

Ίσως μες τη φούρια να κοίταξαν λάθος λήμμα στο Ελληνο-Λατινικό λεξικό προσπαθώντας να θυμηθούν τι περιλαμβάνει το πρόγραμμά τους και το moratorium του προγράμματος να το ερμήνευσαν ως "παράταση" αντί "περίοδος χάριτος".

Αντιγράφω από την ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΕ∆ΡΟΥ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ, ΑΛ.ΤΣΙΠΡΑ ΣΤΟ ∆ΙΑΡΚΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟ ΣΥΝΕ∆ΡΙΟ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΣΤΟ TAE KWOΝ DO

"Περίοδος χάριτος, δηλαδή «moratorium» στην εξυπηρέτησή του, για την άµεση εξοικονόµηση πόρων για την ανάπτυξη και την επανεκκίνηση της οικονοµίας "

Μεσυγχωράτε αλλά αυτό που συμφωνήθηκε χθες είναι ο ορισμός της κωλοτούμπας και όλα τάλλα τα τρέχουν και δεν φτάνουν και καμμένη γη κλπ τακούω βερεσέ. Όσο κι αν δεν εφαρμόζουν οι κυβερνήσεις όσα εξήγγειλαν προεκλογικά τουλάχιστον τα δομικά στοιχεία τα κρατάνε έστω και για τους τύπους, έστω κι αν υπόσχονται ότι θα τα κάνουν σε βάθος χρόνου και στο τέλος τα κάνουν γαργάρα. Εδώ μιλάμε για εντελώς αντίθετο ξεκίνημα.

MG-KTiNoS
21/02/2015, 16:25
Από το UTALK / EURONEWS από το Δουβλίνο:

Ερώτηση κατοίκου Δουβλίνου: «Μέχρι σήμερα, πόσο έχει κοστίσει το ελληνικό χρέος στους ευρωπαίους φορολογούμενους»;

Απάντηση από τον οικονομολόγο Γκρέγκορι Κλέις, από το Ινστιτούτο Μπρίγκελ:

Μέχρι στιγμής, η ελληνική κρίση χρέους δεν έχει κοστίσει ούτε ευρώ στους ευρωπαίους φορολογούμενους. Ο λόγος είναι ότι η βοήθεια που έχει δοθεί από τους ευρωπαίους εταίρους στην Ελλάδα, έχει παρασχεθεί μόνο μέσω δανείων.

Οι Ευρωπαίοι εταίροι δανείζονται χρήματα από τις χρηματαγορές και τα δανείζουν με τη σειρά τους στην Ελλάδα. Έχουν μάλιστα και κάποια κέρδη από αυτά τα δάνεια, επειδή τα επιτόκια που έχουν επιβαρύνει την Ελλάδα είναι υψηλότερα από αυτά που πληρώνουν οι ίδιοι στις αγορές.

Μια άλλη ενδιαφέρουσα ερώτηση που μπορούμε να θέσουμε είναι: τι θα συνέβαινε στην περίπτωση που η Ελλάδα δεν πλήρωνε το χρέος της; Τότε το κόστος για τους ευρωπαίους φορολογούμενους θα ήταν κατά μέσο όρο 600 Ευρώ για κάθε πολίτη. Και αυτό το ποσό θα κυμαινόταν σε κάθε χώρα, καθώς η κάθε μία έχει δώσει χρήματα, ανάλογα με το ΑΕΠ και τον πληθυσμό της.

Για παράδειγμα, το κόστος για έναν κάτοικο του Λουξεμβούργου θα έφτανε τα 1.000 Ευρώ, ενώ για έναν Ιρλανδό θα ήταν μόλις 75 ευρώ».

sniper
21/02/2015, 16:27
Από το UTALK / EURONEWS από το Δουβλίνο:

Ερώτηση κατοίκου Δουβλίνου: «Μέχρι σήμερα, πόσο έχει κοστίσει το ελληνικό χρέος στους ευρωπαίους φορολογούμενους»;

Απάντηση από τον οικονομολόγο Γκρέγκορι Κλέις, από το Ινστιτούτο Μπρίγκελ:

Μέχρι στιγμής, η ελληνική κρίση χρέους δεν έχει κοστίσει ούτε ευρώ στους ευρωπαίους φορολογούμενους. Ο λόγος είναι ότι η βοήθεια που έχει δοθεί από τους ευρωπαίους εταίρους στην Ελλάδα, έχει παρασχεθεί μόνο μέσω δανείων.

Οι Ευρωπαίοι εταίροι δανείζονται χρήματα από τις χρηματαγορές και τα δανείζουν με τη σειρά τους στην Ελλάδα. Έχουν μάλιστα και κάποια κέρδη από αυτά τα δάνεια, επειδή τα επιτόκια που έχουν επιβαρύνει την Ελλάδα είναι υψηλότερα από αυτά που πληρώνουν οι ίδιοι στις αγορές.

Μια άλλη ενδιαφέρουσα ερώτηση που μπορούμε να θέσουμε είναι: τι θα συνέβαινε στην περίπτωση που η Ελλάδα δεν πλήρωνε το χρέος της; Τότε το κόστος για τους ευρωπαίους φορολογούμενους θα ήταν κατά μέσο όρο 600 Ευρώ για κάθε πολίτη. Και αυτό το ποσό θα κυμαινόταν σε κάθε χώρα, καθώς η κάθε μία έχει δώσει χρήματα, ανάλογα με το ΑΕΠ και τον πληθυσμό της.

Για παράδειγμα, το κόστος για έναν κάτοικο του Λουξεμβούργου θα έφτανε τα 1.000 Ευρώ, ενώ για έναν Ιρλανδό θα ήταν μόλις 75 ευρώ».

Ναι και; Γιατί θα πρέπει οι άλλοι να πληρώνουν για εμάς; (αν δεν πληρώσουμε τα χρωστουμενα)

ggs
21/02/2015, 16:30
Αφού έχουμε κυβέρνηση της αριστεράς,τι σας τρώει με το ΚΚΕ;

331625

byron
21/02/2015, 17:22
Ναι και; Γιατί θα πρέπει οι άλλοι να πληρώνουν για εμάς; (αν δεν πληρώσουμε τα χρωστουμενα)

Γιατί είμαστε καραμπουζουκλήδες και τσίφτιδες ρε μαν. Ακου τι ρωτάει...
Επίσης καλό θα ήταν να ρωτούσαν τον Dr. Klais mine, με τι επιτόκια δανείστηκαν το 2012 οι Ισπανοί, Ιταλοί, και λοιποί αδύναμοι (7%+) και μας τα έδωσαν στο 2%...από τις αγορές (φτου κακά).

Μετά την χθεσινή φάπα και την επόμενη στο προσεχές 48ωρο, καταρρίφθηκαν οι μύθοι :

O μύθος πως δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε... Το "αποτρέψαμε το σχέδιο συντηρητικών δυνάμεων να προκαλέσουν ασφυξία" ξέρουμε τι σημαίνει, ναι?

Ο μύθος πως θα κάνουμε τις γερμανικές αποζημιώσεις και τα πετρέλαια του Αιγαίου CDO's και θα χεστούμε στο χρήμα όπως έλεγε ο παραλίγο Σαμουήλ. Αλήθεια, αυτού του είπε κανείς τι έγινε, ή έχει μείνει με τα μασούρια του δυναμίτη στο χέρι?

Οτι διώξαμε την τρόικα, και μας ελέγχουν οι "θεσμοί".

Οτι σχίζουμε τα μνημόνια με ένα νόμο και μια απόφαση, και καλωσορίζουμε το Master Financial Assistance Facility Agreement (MFFA)

Οτι οι μισθοί ανεβαίνουν και η λιτότητα φεύγει με πολιτικές αποφάσεις, χωρίς τα νούμερα να έχουν καμμία σημασία.

Οτι η αριστερά που δεν κυβέρνησε, είναι εξ΄ορισμού καλύτερη απ΄τους "μνημονιακούς"

Οτι ο Ευρωπαικός νότος θα σταθεί αλληλέγγυος στους καραμπουζουκλήδες Ελληνες. Ακόμα και το 12άρι της Eurovision, το μαρτυρικό νησί...μας έριξε πόρτα

Ο μύθος πως τα προβλήματα μας θα λυθούν με "καλύτερη διαπραγματευση", και χωρίς να χρειαστουν ριζικές αλλαγές στο κράτος και στην νοοτροπία που μας θέλει να έχουμε "κρυφά χαρτιά", "άσσους στο μανίκι" και εξωγήινους που μας κατατρέχουν.

Χαιρετώ τα αγωνιστικά στίφη του ριζοσπαστικού-επαναστατικού moto.gr

ggs
21/02/2015, 17:53
Γιατί είμαστε καραμπουζουκλήδες και τσίφτιδες ρε μαν. Ακου τι ρωτάει...
Επίσης καλό θα ήταν να ρωτούσαν τον Dr. Klais mine, με τι επιτόκια δανείστηκαν το 2012 οι Ισπανοί, Ιταλοί, και λοιποί αδύναμοι (7%+) και μας τα έδωσαν στο 2%...από τις αγορές (φτου κακά).

Μετά την χθεσινή φάπα και την επόμενη στο προσεχές 48ωρο, καταρρίφθηκαν οι μύθοι :

O μύθος πως δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε... Το "αποτρέψαμε το σχέδιο συντηρητικών δυνάμεων να προκαλέσουν ασφυξία" ξέρουμε τι σημαίνει, ναι?

Ο μύθος πως θα κάνουμε τις γερμανικές αποζημιώσεις και τα πετρέλαια του Αιγαίου CDO's και θα χεστούμε στο χρήμα όπως έλεγε ο παραλίγο Σαμουήλ. Αλήθεια, αυτού του είπε κανείς τι έγινε, ή έχει μείνει με τα μασούρια του δυναμίτη στο χέρι?

Οτι διώξαμε την τρόικα, και μας ελέγχουν οι "θεσμοί".

Οτι σχίζουμε τα μνημόνια με ένα νόμο και μια απόφαση, και καλωσορίζουμε το Master Financial Assistance Facility Agreement (MFFA)

Οτι οι μισθοί ανεβαίνουν και η λιτότητα φεύγει με πολιτικές αποφάσεις, χωρίς τα νούμερα να έχουν καμμία σημασία.

Οτι η αριστερά που δεν κυβέρνησε, είναι εξ΄ορισμού καλύτερη απ΄τους "μνημονιακούς"

Οτι ο Ευρωπαικός νότος θα σταθεί αλληλέγγυος στους καραμπουζουκλήδες Ελληνες. Ακόμα και το 12άρι της Eurovision, το μαρτυρικό νησί...μας έριξε πόρτα

Ο μύθος πως τα προβλήματα μας θα λυθούν με "καλύτερη διαπραγματευση", και χωρίς να χρειαστουν ριζικές αλλαγές στο κράτος και στην νοοτροπία που μας θέλει να έχουμε "κρυφά χαρτιά", "άσσους στο μανίκι" και εξωγήινους που μας κατατρέχουν.

Χαιρετώ τα αγωνιστικά στίφη του ριζοσπαστικού-επαναστατικού moto.gr

Επρεπε να βγουν οι ΚΟμμουνιστΑΙ για να φανεις...:lol:
Γεια σου ρε Βύρωνα:beer:
Καλό τριήμερο .....:D

331627

byron
21/02/2015, 18:11
331628

MG-KTiNoS
21/02/2015, 18:33
Γιατί είμαστε καραμπουζουκλήδες και τσίφτιδες ρε μαν. Ακου τι ρωτάει...
Επίσης καλό θα ήταν να ρωτούσαν τον Dr. Klais mine, με τι επιτόκια δανείστηκαν το 2012 οι Ισπανοί, Ιταλοί, και λοιποί αδύναμοι (7%+) και μας τα έδωσαν στο 2%...από τις αγορές (φτου κακά).

Μετά την χθεσινή φάπα και την επόμενη στο προσεχές 48ωρο, καταρρίφθηκαν οι μύθοι :

O μύθος πως δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε... Το "αποτρέψαμε το σχέδιο συντηρητικών δυνάμεων να προκαλέσουν ασφυξία" ξέρουμε τι σημαίνει, ναι?

Ο μύθος πως θα κάνουμε τις γερμανικές αποζημιώσεις και τα πετρέλαια του Αιγαίου CDO's και θα χεστούμε στο χρήμα όπως έλεγε ο παραλίγο Σαμουήλ. Αλήθεια, αυτού του είπε κανείς τι έγινε, ή έχει μείνει με τα μασούρια του δυναμίτη στο χέρι?

Οτι διώξαμε την τρόικα, και μας ελέγχουν οι "θεσμοί".

Οτι σχίζουμε τα μνημόνια με ένα νόμο και μια απόφαση, και καλωσορίζουμε το Master Financial Assistance Facility Agreement (MFFA)

Οτι οι μισθοί ανεβαίνουν και η λιτότητα φεύγει με πολιτικές αποφάσεις, χωρίς τα νούμερα να έχουν καμμία σημασία.

Οτι η αριστερά που δεν κυβέρνησε, είναι εξ΄ορισμού καλύτερη απ΄τους "μνημονιακούς"

Οτι ο Ευρωπαικός νότος θα σταθεί αλληλέγγυος στους καραμπουζουκλήδες Ελληνες. Ακόμα και το 12άρι της Eurovision, το μαρτυρικό νησί...μας έριξε πόρτα

Ο μύθος πως τα προβλήματα μας θα λυθούν με "καλύτερη διαπραγματευση", και χωρίς να χρειαστουν ριζικές αλλαγές στο κράτος και στην νοοτροπία που μας θέλει να έχουμε "κρυφά χαρτιά", "άσσους στο μανίκι" και εξωγήινους που μας κατατρέχουν.

Χαιρετώ τα αγωνιστικά στίφη του ριζοσπαστικού-επαναστατικού moto.gr

Κοίτα να δεις ότι η αριστερά θα φτιάξει αστικό κράτος εν τέλει....
Καλώςτονα
:)
331629

MG-KTiNoS
21/02/2015, 18:41
331630
τα αγωνιστικά στίφη του ριζοσπαστικού-επαναστατικού moto.gr σε χαιρετούν κι αυτά...

ggs
21/02/2015, 18:59
Γατακια.... Δεν εχετε παρει χαμπαρι τιποτα...:smokin:
331631


331632

pipe_smoker
21/02/2015, 18:59
Γιατί είμαστε καραμπουζουκλήδες ......

(κι έλεγα πόσες μαλακίες πρέπει να γράψουμε για να μην αντέξει άλλο:lol:)


Καλώς τονε κι ας άργησε.:beer::beer::beer:

byron
21/02/2015, 19:06
Κοίτα να δεις ότι η αριστερά θα φτιάξει αστικό κράτος εν τέλει....
Καλώςτονα
:)
331629

Κάτσε να δεις γέλιο...Οι εταίροι θα στείλουν ως "θεσμούς" τον Τόμσεν και Μαζούχ, ενώ τα νομοσχέδια των μεταρρυθμιστικών "μέτρων" θα τα ψηφίσουν πασοκνουδουποτάμια και ο Λαφαζάνης θα αναρωτιέται "τι έγινε ρε παιδιά?"

Σατανικό...:tooth:

pipe_smoker
21/02/2015, 19:22
Ο μύθος πως τα προβλήματα μας θα λυθούν με "καλύτερη διαπραγματευση", και χωρίς να χρειαστουν ριζικές αλλαγές στο κράτος και στην νοοτροπία που μας θέλει να έχουμε "κρυφά χαρτιά", "άσσους στο μανίκι" και εξωγήινους που μας κατατρέχουν.


Σοβαρή ερώτηση.

Εννοείται ότι χρειάζονται αλλαγές. Ριζικές αλλαγές.
Με κρυφά χαρτιά και φούτσες μπλε δε γίνεται τίποτα. Αρχιδάτες μεταρρυθμίσεις θέλουμε.

Εγώ ρωτάω τα εξής.
Πιστεύεις ότι οι απαραίτητες και σωστές μεταρρυθμίσεις/αλλαγές που θα μας κάνουν να ανακάμψουμε/να δούμε προκοπή/να you name it, ήταν μέχρι στιγμής αυτές που υπέγραφαν ή και πρότειναν Σαμαράς και Μπένι?
Θεωρείς ότι οι αλλαγές που πιθανώς θα μας έδινε/δώσει σε τελεσίγραφο η τρόικα, η ΕΚΤ, το ΔΝΤ, το ABS, το SRX και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις, αποσκοπούν "στη λύση των προβλημάτων μας" όπως γράφεις κι εσύ?
Ο Βαρουφάκης ή Μπαρουφάκης ή Κωλοτουμπάκης (θα πέσει τελείως λογικά όποια μάσκα έχει μείνει μέχρι τη Δευτέρα), είπε σε δημοσιογράφο που τον ρώτησε "Εγγυόμαι ότι στο κείμενο που θα καταθέσουμε δε θα υπάρχουν οι λέξεις ασφαλιστικό κι εργασιακά". Κοινώς, ναι μεν "μαζί τα γράφουμε με τους Σοιμπλέδες τα προγράμματα, αλλά σε αυτά τα δύο πράγματα πχ, κουμάντο δε θα μας κάνουν και θα τα χειριστούμε μόνοι μας".
Μπορεί να λέει μαλακίες, θα δούμε.
Εσύ πιστεύεις ότι θα πρέπει να κοπούν κι άλλο οι συντάξεις, ο βασικός, η περίθαλψη και τα ιατροφαρμακευτικά κλπ, αν το ζητήσουν απ'όξω κι ότι καλώς το ζητούν κι ότι τα θέλουμε και τα παθαίνουμε?

amyroukai
21/02/2015, 20:31
Ναι και; Γιατί θα πρέπει οι άλλοι να πληρώνουν για εμάς; (αν δεν πληρώσουμε τα χρωστουμενα)

Βασικά κανείς δεν θα έπρεπε να πληρώνει για εμάς, ούτε εμείς. Το ότι βρισκόμαστε στην σημερινή θέση έχει πολλάκις αναλυθεί (και δεν εννοώ εδώ μέσα) και πλέον το ότι ο Αντουάν βόλεψε τα φιλαράκια του τους τραπεζίτες χαντακώνοντας όλη τη χώρα το ξέρουν και οι πέτρες. Προφανώς και δεν φταίνε οι ξένοι πολίτες. Φταίνε όμως και οι ξένοι πολιτικοί, οι οποίοι προφανώς και κέρδισαν (στα χαρτιά) δανείζοντας τα ποσά που ξέρουμε ότι πήραμε επί Αντουάν και επίσης προφανώς ήξεραν και το ότι υπάρχει αδυναμία αποπληρωμής.

Επί του ζητήματος της αναδιάρθωσης του "κράτους" δεν έχω ξανακούσει υπουργό κανενός κόμματος να διαμαρτύρεται για τα ενοίκια που πληρώνουν οι δημόσιες υπηρεσίες σε τρίτους ή για τις τιμές που αγοράζει οτιδήποτε το δημόσιο, που είναι πολλαπλάσιες της λιανικής. Αν όντως νοικοκυρέψουν τα έξοδα του δημοσίου, τα οποία θρέφουν πολλά λαμόγια μικρά και μεγάλα, είναι ένα τεράστιο πρώτο βήμα.


@ggs τους αγωνιστικούς μας χαιρετισμούς στην παρέα της Αίγινας και καλή έμπνευση για την Δευτέρα. Μιά σαρδελίτσα στον Καραγιάννη και ένα τσίπουρο και για εμάς... Κατά το ΚΚΕ δεν έχουμε κυβέρνηση αριστεράς, μην ξεχνιέσαι.

byron
21/02/2015, 20:47
Σοβαρή ερώτηση.

Εννοείται ότι χρειάζονται αλλαγές. Ριζικές αλλαγές.
Με κρυφά χαρτιά και φούτσες μπλε δε γίνεται τίποτα. Αρχιδάτες μεταρρυθμίσεις θέλουμε.

Εγώ ρωτάω τα εξής.
Πιστεύεις ότι οι απαραίτητες και σωστές μεταρρυθμίσεις/αλλαγές που θα μας κάνουν να ανακάμψουμε/να δούμε προκοπή/να you name it, ήταν μέχρι στιγμής αυτές που υπέγραφαν ή και πρότειναν Σαμαράς και Μπένι?
Θεωρείς ότι οι αλλαγές που πιθανώς θα μας έδινε/δώσει σε τελεσίγραφο η τρόικα, η ΕΚΤ, το ΔΝΤ, το ABS, το SRX και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις, αποσκοπούν "στη λύση των προβλημάτων μας" όπως γράφεις κι εσύ?
Ο Βαρουφάκης ή Μπαρουφάκης ή Κωλοτουμπάκης (θα πέσει τελείως λογικά όποια μάσκα έχει μείνει μέχρι τη Δευτέρα), είπε σε δημοσιογράφο που τον ρώτησε "Εγγυόμαι ότι στο κείμενο που θα καταθέσουμε δε θα υπάρχουν οι λέξεις ασφαλιστικό κι εργασιακά". Κοινώς, ναι μεν "μαζί τα γράφουμε με τους Σοιμπλέδες τα προγράμματα, αλλά σε αυτά τα δύο πράγματα πχ, κουμάντο δε θα μας κάνουν και θα τα χειριστούμε μόνοι μας".
Μπορεί να λέει μαλακίες, θα δούμε.
Εσύ πιστεύεις ότι θα πρέπει να κοπούν κι άλλο οι συντάξεις, ο βασικός, η περίθαλψη και τα ιατροφαρμακευτικά κλπ, αν το ζητήσουν απ'όξω κι ότι καλώς το ζητούν κι ότι τα θέλουμε και τα παθαίνουμε?

Κοίτα...μεταρρυθμίσεις και "μεταρρυθμίσεις" δεν είναι το ίδιο πράγμα. Το τι θα έπρεπε να κανει ο Μπέννυ και ο κάθε παπαροπλυμμύρας δεν έχουν τόσο σημασία πλέον, μιας και η κατάσταση μας είναι τραγική. Και όχι τόσο σε οικονομικό επίπεδο, όσο σε νοοτροπία. Καθόλου παράξενο βέβαια, εφόσον οι εκλεκτοί μας όλα αυτά τα χρόνια ήταν και παραμένουν σε επίπεδο από Αποστολάκη και Πάντζα, μέχρι Μακρή και Καμμένο.
Όσο ο μέσος Ελληνας εξακολουθεί να πιστεύει σε λύσεις καφενείου και σουβλατζίδικου, λύσεις μεταξύ τσίπουρου και πιττόγυρου, η κατάληξη μας θα είναι η ίδια άσχετα αν ο Εφιάλτης κάθε φορά θα έχει το όνομα του Σόϊμπλε, της Μέρκελ, του Ολάν ή του Ραχόϊ.

Καλώς ή κακώς δεν είμαστε το κέντρο του κόσμου, ούτε υπάρχει λευκή επιταγή προς το ελληνικό DNA από τον Σείριο προκειμένου να μας κάνουν τα χατήρια. Όπως έγραψε κάποιος, όλοι σε ένα ποτάμι είμαστε και κολυμπάμε στην ίδια κατεύθυνση και εμείς που θα έπρεπε να κολυμπάμε πιο γρήγορα, θέλουμε να πάμε ανάποδα.

Το βιολί με τους απ΄έξω προφανώς είχε πολλά λάθη, και τραγικά λάθη. Απ΄την άλλη, αυτοί ήθελαν στόχους και νούμερα, και οι απ΄εδώ αδυνατώντας να τα βάλουν με το βαθύ κράτος (με ότι σημαίνει αυτό), και ανίκανοι να επιβάλλουν μεταρρυθμίσεις που θα έφερναν έσοδα κατέληξαν στην αισχρή φοροεπιδρομή και την περικοπή κάθε € απ΄όπουδήποτε μπορούσαν, θεωρώντας οτι με κάποιο θαύμα θα παρέμεναν στις καρέκλες και στα πελατάκια τους.

Είδε κανείς, κανένα κλειστό επάγγελμα να ανοίγει? Είδε κανείς καμμιά πάταξη της γραφειοκρατίας? Είδε κανείς καμμία προσπάθεια να σταματήσει το άρμεγμα από 5-10 τζάκια?
Είναι δυνατόν, το λαθρεμπόριο πετρελαίου που ξέρουν και οι γλάροι ποιοι το κάνουν, να μην μπορεί να διαλυθεί? Είναι δυνατόν, ΟΛΟΙ οι εκδοτικοί όμιλοι στην χώρα, τουλάχιστον απ΄το 2000 να είναι ζημιογόνοι και να μην αναρωτιέται κανείς πως στο διάλο λειτουργούν ακόμα? Αν απορεί κάποιος ας δει τους ισολογισμούς των εισηγμένων Πηγασος, Τηλέτυπος, Καθημερινή κλπ που δημοσιεύονται.

Για να μην μιλήσουμε για Υγεία και Στρατό και τι λεφτά χάθηκαν εκεί. Επί Υπουργού Υγείας Αβραμόπουλου, το κονδύλι που απορροφούσε η Υγεία 5πλασιάστηκε (!) και μέχρι προχθές το όρθιο χαμογελαστό blazer πήγαινε για Πρόεδρος της Δημοκρατίας. Αν έχετε κανέναν γνωστό σε φαρμακευτική που παραπονιέται, εύκολα το κανει αφού μιλάει για τις περικοπές σε σχέση με την περίοδο Αβραμό και όχι πριν απο αυτόν.

byron
21/02/2015, 20:48
Είναι δυνατόν η σύμβαση παραχώρησης της Αττικής Οδού, να έχει την παγκόσμια πρωτοτυπία του όρου πως η κοινοπραξία να αποδίδει φόρους, μετά από έσοδα έξοδα (!) και αυτό να σημαίνει πως με την υπερτιμολόγηση προκύπτει πως κάθε ένα χιλιόμετρο δρόμου της ΑΟ έχει κόστος συντήρησης 1.000.000€ (!!!!) και να μην τρέχει τίποτα?

Είναι δυνατόν δύο συμμαθητές μου από το Λύκειο, που μπήκαν λόγω πατεράδων στην ολυμπιακή και μάζευαν τα παξιμάδια απο κάτω, έπαιρναν 4 χιλιάρικα...να έχουν βγεί σε σύνταξη απ΄τα 45 τους με 2.200 μιας και ο τότε υπουργός Χατζιδάκης διπλασίασε τα ένσημα τους να να κατευνάσει τις αντιδράσεις? Μιας Ολυμπιακής που έμπαινε μέσα 1.000.000 την ΗΜΕΡΑ για όσους δεν το θυμούνται?

Αυτά έπρεπε να στα πουν οι κακοί ξένοι να τα αλλάξεις? Εφόσον χρειάζεται να βαφτίσουμε τα αυτονόητα "μεταρρυθμίσεις" είμαστε σε πολύ βαθύ βόθρο.

Ελπίζω ο Alex να μπορέσει πραγματικά να τα γαμήσει όλα. Μόνο όμως αν ξεφορτωθεί τους σταλινικούς που έχει μαζί του, και προσγειωθεί στην πραγματικότητα. Και η πραγματικότητα είναι πως μόνο αν είσαι αυτάρκης και δυνατός μπορείς να κάνεις "ρήξεις"-"αντίσταση στις γειτονιές" και "αλλαγές στην άρρωστη ΕΕ".
Προς το παρόν με το χέρι απλωμένο είμαστε και ενώ οι άλλοι ζητάνε νούμερα για τα λεφτά που τους ζητάμε, εμείς καταθέτουμε προβληματισμούς για την πορεία των λαών.
Σαν το ετοιμοθάνατο που αντί να δει τι πρέπει να κάνει, ανοίγει φιλοσοφική συζήτηση για την υπερθέρμανση του πλανήτη λόγω ανεξέλεγκτων ρύπων από τις βιομηχανικές χώρες και την ευθύνη που τους αναλογεί.


ΥΓ. Οι συντάξεις είναι πονεμένη ιστορία. Ενδεικτικά μόνο για φέτος, στον προυπολογισμό που είχε καταθέσει ο Χαρδούβελης, προβλεπόταν κονδύλι 10+ δις ως ενίσχυση του κράτους στα ελλειματικά ταμεία. Και από το 2000 ως το 2014 το νούμερο που έχει δωθεί για να μην καταρρεύσουν είναι 199...
Τι άλλα?

fkol k4
21/02/2015, 20:54
Εσύ πιστεύεις ότι θα πρέπει να κοπούν κι άλλο οι συντάξεις, ο βασικός, η περίθαλψη και τα ιατροφαρμακευτικά κλπ, αν το ζητήσουν απ' όξω κι ότι καλώς το ζητούν κι ότι τα θέλουμε και τα παθαίνουμε?
Δεν νομίζω πως υπάρχει κανένας που να υποστήριξε ποτέ κάτι τέτοιο.
Ακόμα και όσοι πήραν αυτά τα μέτρα είπαν πως ήταν άδικα και πως τα πήραν μετά από πίεση και τα έριξαν στην κακιά τρόικα.



Κατά το ΚΚΕ δεν έχουμε κυβέρνηση αριστεράς, μην ξεχνιέσαι.

Καθαρά με βάση ορισμών, το ΚΚΕ έχει δίκιο.
Από την άλλη, αν ο κόσμος ήθελε μια κυβέρνηση αριστεράς όπως την ορίζει το ΚΚΕ, τότε μάλλον θα ψήφιζε ΚΚΕ.
Έχω την εντύπωση πως ο κόσμος περισσότερο ψήφισε για μια κυβέρνηση με «αριστερίζουσα περί των πραγμάτων αντίληψη» και μάλλον περίμενε εκ των προτέρων (ή ακόμα και προσδοκούσε) την έως ένα βαθμό υπαναχώρηση από τις προεκλογικές εξαγγελίες και προσαρμογή στις ρεαλιστικές δυνατότητες.

sniper
21/02/2015, 21:01
Κοίτα... ...


...
Τι άλλα?

Νομίζω δεν μπορούσαν να ειπωθούν καλυτερα.

Δεν σχολιάζω άλλο.-

pipe_smoker
21/02/2015, 21:23
Τι άλλα?

Μια παρατήρηση μόνο.

Όταν γράφεις αναλυτικά είσαι η φωνή και της λογικής και της ηθικής.
Όταν τα πετάς στα γρήγορα, ώρες ώρες για όποιον δε σε ξέρει είναι σα να στέκεσαι όρθιος δίπλα από το Σόιμπλε και να του χαϊδεύεις στοργικά το κεφάλι:lol:

Στα σοβαρά τώρα, συμφωνώ με όλα όσα έγραψες και δεν νομίζω κιόλας αν υπάρχει περιθώριο να διαφωνήσει κάποιος ή να τα πει καλύτερα:beer:

pipe_smoker
21/02/2015, 21:37
Δεν νομίζω πως υπάρχει κανένας που να υποστήριξε ποτέ κάτι τέτοιο.
Ακόμα και όσοι πήραν αυτά τα μέτρα είπαν πως ήταν άδικα και πως τα πήραν μετά από πίεση και τα έριξαν στην κακιά τρόικα.

Σχετικά με αυτούς που πήραν τα μέτρα προσωπικά πιστεύω πως μια χαρά κοιμόντΖανε το βράδυ και στα ριπαπά του Αδώνιδος το τί ζόρι τραβάει ο κόσμος.
Για να μη φτάσω παραπέρα στο "σπέρνω φόβο για να νοιώσουν ότι με έχουν ανάγκη", απλά το παρατέντωσαν το σκοινί κι έσπασε στα μούτρα τους.

Όσον αφορά το Βύρωνα, ξέρω πολύ καλά ότι δε συμφωνεί με κάτι τέτοιο.

Απλά ήθελα να την κάνω την ερώτηση όσο πιο νιανιά και ζουμί γινόταν, προκειμένου να του προκαλέσω μια συναισθηματική σύγχυση, η οποία με τη σειρά της θα προκαλούσε μία αντίστοιχη σύγχιση, και με μόνη σωτηρία του την κάθαρση μέσα από την έκφραση όλων αυτών των συναισθημάτων, θα είχαμε αυτές τις απαντήσεις που μας έδωσε:smokin:

:lol::lol::lol:

fkol k4
21/02/2015, 21:48
Σχετικά με αυτούς που πήραν τα μέτρα προσωπικά πιστεύω πως μια χαρά κοιμόντΖανε το βράδυ και στα ριπαπά του Αδώνιδος το τί ζόρι τραβάει ο κόσμος.
Για να μη φτάσω παραπέρα στο "σπέρνω φόβο για να νοιώσουν ότι με έχουν ανάγκη", απλά το παρατέντωσαν το σκοινί κι έσπασε στα μούτρα τους.
Σαφώς, απλά το ανέφερα ως σημάδι του ότι ακόμα και με νεοφιλεύθερης λογικής σκέψη, το «παίρνω από τους φτωχούς» δεν έχει και μεγάλη λογική, γι αυτό και το ανέφεραν κιόλας (έστω και ως δικαιολογία/πρόφαση).
Είναι κάτι αντίστοιχο με αυτό που λέμε στην γρήγορη οδήγηση, το λεγόμενο "go fast in the fast parts". Αν όντως θέλεις να μαζέψεις λεφτά, μαζεύεις από εκεί που έχεις περιθώριο να μαζέψεις πολλά, όχι ψίχουλα από συνταξιούχους.


Όσον αφορά το Βύρωνα, ξέρω πολύ καλά ότι δε συμφωνεί με κάτι τέτοιο.

Απλά ήθελα να την κάνω την ερώτηση όσο πιο νιανιά και ζουμί γινόταν, προκειμένου να του προκαλέσω μια συναισθηματική σύγχυση, η οποία με τη σειρά της θα προκαλούσε μία αντίστοιχη σύγχιση, και με μόνη σωτηρία του την κάθαρση μέσα από την έκφραση όλων αυτών των συναισθημάτων, θα είχαμε αυτές τις απαντήσεις που μας έδωσε:smokin:

:lol::lol::lol:

Δεν θα περίμενα τίποτε λιγότερο :D

KAWAMANRIDER
21/02/2015, 21:56
Δεν νομίζω πως υπάρχει κανένας που να υποστήριξε ποτέ κάτι τέτοιο.
Ακόμα και όσοι πήραν αυτά τα μέτρα είπαν πως ήταν άδικα και πως τα πήραν μετά από πίεση και τα έριξαν στην κακιά τρόικα.




Καθαρά με βάση ορισμών, το ΚΚΕ έχει δίκιο.
Από την άλλη, αν ο κόσμος ήθελε μια κυβέρνηση αριστεράς όπως την ορίζει το ΚΚΕ, τότε μάλλον θα ψήφιζε ΚΚΕ.
Έχω την εντύπωση πως ο κόσμος περισσότερο ψήφισε για μια κυβέρνηση με «αριστερίζουσα περί των πραγμάτων αντίληψη» και μάλλον περίμενε εκ των προτέρων (ή ακόμα και προσδοκούσε) την έως ένα βαθμό υπαναχώρηση από τις προεκλογικές εξαγγελίες και προσαρμογή στις ρεαλιστικές δυνατότητες.


καταρχας πολυ καλη η διατυπωση απο byron ως προς την πραγματικοτητα ,

φιλε μου fkol k4 εχεις δικιο ,

αυτη ειναι η ουσια , εντος ΕΕ δεν πα να χτυπιεσαι οσο θες , φραπε δεν γινεσαι , αν σκισεις μνημονια και ερθεις σε ευρυτερη ριξη στο τελος παιρνεις π@υλο , απλο , οχι μονο εκτος ευρω αλλα και εκτος ενωσης και πιθανον εκτος ΝΑΤΟ οπως εχει ηδη τεθει ως απειλη απο τους γερμανους , δεν το θεωρω ως δεδομενο αλλα πρεπει να εισαι ετοιμος για την πιθανοτητα ,

εχεις τον ελληνικο λαο να σε στηριξει στο ανταρτικο , βαστας να εισαι μονος σου , εστω χωρις συμμαχιες απο καμμια μεγαλυτερη δυναμη και εκτος εοκ και νατο , ιδου ή απορια ,
λαος και αντισταση μεχρι τελους ακομα και με εθνικους κινδυνους , ποιος το ρισκαρει αραγε ? ποιος το οδηγει και που ?

δεν ειναι θεμα του ΚΚΕ αλλα θεμα λαικης βουλησης , ουτε το ΚΚΕ αλλωστε ειναι το μονο μαρξιστικο κομμα αλλα χωρις λαο το ΚΚΕ και οποιοδηποτε κομμα μαρξιστικο ειναι σαν να μην εχει λογο υπαρξης ,

υπαρχουν και κομμουνιστες - μαρξιστες εκτος ΚΚΕ , καποιοι ειναι και στο Συριζα , τροτσικιστες κτλ , οπως επισης και αλλες διατυπωσεις - κομματα του μαρξισμου , απλα το το διευκρινιζω για καποιους συμφορουμιτες που μπορει να μην το γνωριζουν ,

γενικοτερα μπορει να ταυτιστει ο ελληνικος λαος με μια αριστερη μαρξιστικη πρωτοβουλια , εστω και αν δεν την αποδεχεται ιδεολογικα , να συμμετεχουν και ιδεολογοι πατριωτες που ανηκουν στην δεξια ή στον ευρυτερο δημοκρατικο χωρο με μια πραξη ευρυτερης λαικης πρωτοβουλιας , ειναι ετοιμος ο λαος να παλεψει , να μοιρασει και να μοιραστει για την ελευθερια και την ανεξαρτησια του αλλα με τα χειροτερα ενδεχομενα ,

δεν το βαζω για να απαντηθει εδω , το θετω σαν βαση προβληματισμου για ολους μας ,

επισης αυτο το "να μαζεψετε την αριστεροσυνη σας" απο κυβερνητικο στελεχος του συριζα πως να το σχολιασεις , αν εχεις βρε μ@λακα μια καθαρη και σωστη φωνη αυτη ειναι , αλλιως πες ξεκκαθαρα οτι ειμαστε μια κυβερνηση λαμογιων - κεντρου οτι να ' ναι - mixgriil

θεωρητικα για οποιον επιθυμει την παραμονη στην ευρωπαικη ενωση τα παει σχετικα καλα το συριζα για μια αριστεριζουσα και οχι αριστερη κυβερνηση , οποιοσδηποτε αλλος νομιζω οτι αυτη την στιγμη δεν εκφραζεται και καποιοι ενδεχομενως εχουν προδοθει για τις προσδοκιες τους ,

αυτο που βλεπω ειναι οτι ο ελληνας δεν μπορει να παει απο την μια οχθη στην αλλη με ενα πηδημα , δινει χρονο , περναει στην μεταβαση , αλλα θα επιμενω , την απαντηση σε ολα την δινει μονο ο λαος και οχι μονο με εκλογες , αυτο πρεπει να καταλαβουμε ολοι

nikos_abel
21/02/2015, 22:34
Θέλω να δηλώσω απλά ότι για πρώτη φορά ο Βύρωνας δε με έβγαλε από τα ρούχα μου, αλλά συμφωνώ (σχεδόν) απόλυτα, τουλάχιστον στο κομμάτι της αποτύπωσης της πραγματικότητας.

Μόνη ένσταση (όχι στα λεγόμενά του, αλλά γενικότερα), ότι αν κάποιοι, αυτοί οι άλλοι ρε παιδάκι μου, αν περιμένουν νούμερα και πρωτογεννή πλεονάσματα και αυτές τις οικονομολογικές μπαρούφες
οι οποίες εν τέλη δεν υπολογίζουν από που θα έρθουν, τότε κάτι γενικά δε πάει καλά στο κόσμο (δεν αποτελεί ερώτηση, απλά διαπίστωση)

Και πιο λιανά. Αν ο δανειστής θέλει κομμάτια από τη σάρκα μου, ε, να πάει να γαμηθεί, στο κάτω κάτω it's only money.

SHOOTER045
22/02/2015, 10:01
κατι που λεγαμε για το ΚΚ
http://www.iefimerida.gr/news/192754/anakoinosi-vomva-apo-tin-kommoynistiki-tasi-syriza-zitaei-allagi-igesias-kalei-toys

http://www.iefimerida.gr/news/192758/poia-einai-i-kommoynistiki-tasi-toy-syriza-poy-zitaei-na-fygei-o-tsipras-apo-tin-igesia

MG-KTiNoS
22/02/2015, 10:13
Σε ένα 80% συμφωνώ με το Βύρωνα αλλά εγώ δεν πιστεύω στην ελεύθερη αγορά που αυτορυθμίζεται .
Πιστεύω ότι -κυρίως- σε μια εποχή κρίσης -ανθρωπιστικής κρίσης- δεν μπορείς να παίζεις με τις τιμές των φαρμάκων, των τροφίμων, των καυσίμων κλπ
Στην υγεία που τα ξέρω λίγο πιο καλά μια μπορώ να σας πω ότι χτες ο υπ. Υγείας πετσόκοψε τις τιμές σε κάποια φάρμακα. (έβλεπες κάτι - 65% - 35% και τέτοια κουφά)
Σίγουρα η εταιρία, η φαρμακαποθήκη και το φαρμακείο πόνεσαν αλλά ποιός θα μπορούσε να πει ότι κακώς έπραξε?
Όλα αυτά φυσικά δεν μπορεί αν τα κάνει στα τρόφιμα πχ που οι τιμές είναι ελεύθερες ή στα καύσιμα.
https://www.scribd.com/doc/256277680/%CE%A4%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%BF-%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CF%8E%CE%BD-2015-%CE%91?secret_password=go9b8otHaV679UWc5I9u

Για την ιστορία
Την εποχή του Αβραμόπουλου που οι δαπάνες για την υγεία πέταξαν είχαμε τις κότες και τα κοτόπουλα και τα εμβόλια που πήραμε.
Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο αλλά όταν είχα πετάξει μεταξύ αστείου και σοβαρού (στο μπάικ νετ) ότι η κατάσταση δεν ήταν και τόσο σοβαρή (και ήξερα τι έλεγα) με απείλησαν με ιατρικούς συλλόγους κλπ Και μιλάμε για το μπάικ νετ όχι πουθενά αλλού.
Τελικά εκ του αποτελέσματος ξέρουμε ότι η κρίση εκείνης της εποχής μάλλον κατευθυνόμενη ήταν από συγκεκριμένη εταιρία Αμερικάνικων συμφερόντων.
Δεν θέλω να συνεχίσω γιατί όταν μιλάω για τέτοια θέματα χάνω τη ψυχραιμία μου αλλά αν σήμερα ο Αβραμό είναι εκεί που είναι και δεν ήρθε στην Ελλάδα να γίνει πρόεδρος δημοκρατίας είναι γιατί το θέλησε ο κύριος Γιούνγκερ και γιατί ο Μπουμπούκος ήταν νο1 σε ψήφους....
Τέσπα σε ένα έχει τρομερό δίκιο ο Βύρον ότι η θέση μας είναι τραγική και το κλειδί είναι στην παραγωγή που δεν θα γίνει αύριο.
(άρα το μήνες το ξεχνάμε μιλάμε για χρόνια.... και πολλά...)

KAWAMANRIDER
22/02/2015, 10:19
κατι που λεγαμε για το ΚΚ
http://www.iefimerida.gr/news/192754/anakoinosi-vomva-apo-tin-kommoynistiki-tasi-syriza-zitaei-allagi-igesias-kalei-toys

http://www.iefimerida.gr/news/192758/poia-einai-i-kommoynistiki-tasi-toy-syriza-poy-zitaei-na-fygei-o-tsipras-apo-tin-igesia


μια χαρα τα λενε , ο κοσμος δεν τον ψηφισε για να γινει αλλη μια νδ-πασοκ στην θεση της προηγουμενης , γ@μησε την ιδεολογια , χ@σε την κομματικη θεση , εδω μιλαμε οτι ο κοσμος ασχετα απο ολα τα αλλα τον ψηφισε για την αλλαγη , αμα ειναι να μιλαμε για τετραετιες να το χ@σω , τα ιδια ελεγε και η νδ και στα δυομιση χρονια γ@μηθηκε το συμπαν

stefanos
22/02/2015, 10:32
Και το κλειδί είναι στην παραγωγή που δεν θα γίνει αύριο.
(άρα το μήνες το ξεχνάμε μιλάμε για χρόνια.... και πολλά...)

Ναι αλλά θα μπείς ποτέ σε διαδικασία να παράγεις εάν ξέρεις ότι έχω την εξουσία να σου κουρέψω την τιμή στο προϊόν σου 60% επειδή έτσι γουστάρω?
Αυτό βέβαια ανεξάρτητα από το γεγονός ότι είναι γελοίο να πιστεύει ο πελάτης ότι μπορεί να ορίσει τιμή σε ελεύθερη αγορά,
αυτό βέβαια τονώνει τις εξαγωγές αλλά σκοτώνει τον κόσμο.