PDA

View Full Version : Habemus Papam



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

dimmie_72
22/02/2015, 11:08
http://www.iefimerida.gr/news/192754/anakoinosi-vomva-apo-tin-kommoynistiki-tasi-syriza-zitaei-allagi-igesias-kalei-toys

http://www.iefimerida.gr/news/192758/poia-einai-i-kommoynistiki-tasi-toy-syriza-poy-zitaei-na-fygei-o-tsipras-apo-tin-igesia

τελικά φαίνεται πως μόνο αυτοί είχαν διαβάσει το πρόγραμμα... :lol:

οι υπόλοιποι, θύματα και θύτες στο επικοινωνιακό παιχνίδι... :(

ggs
22/02/2015, 11:32
Η iefimerida αναπαράγει δήλωση της ΚΟμμουνιστικης πλατΙφορμας.... Γερά σύντροφοί...:bawl:
331642

pipe_smoker
22/02/2015, 11:37
Η iefimerida αναπαράγει δήλωση της ΚΟμμουνιστικης πλατΙφορμας.... Γερά σύντροφοί...:bawl:
331642

:lol:

MG-KTiNoS
22/02/2015, 11:38
Ναι αλλά θα μπείς ποτέ σε διαδικασία να παράγεις εάν ξέρεις ότι έχω την εξουσία να σου κουρέψω την τιμή στο προϊόν σου 60% επειδή έτσι γουστάρω?
Αυτό βέβαια ανεξάρτητα από το γεγονός ότι είναι γελοίο να πιστεύει ο πελάτης ότι μπορεί να ορίσει τιμή σε ελεύθερη αγορά,
αυτό βέβαια τονώνει τις εξαγωγές αλλά σκοτώνει τον κόσμο.

Οι τιμές των φαρμάκων δεν "κουρεύτηκαν" αυθαίρετα.
Απλά μπήκαν κάποια "κριτήρια" τa οποία δεν επιτρέπουν την υπερτιμολόγηση.
Πχ υπολογίζω τις 2 πιο χαμηλές τιμές στην ΕΕ και βγάζω το μέσω όρο.
Η εταιρία κάποτε έλεγε φυσικά ότι, ναι ρε φίλε, οκ, αλλά βάλε μέσα και την τιμή Ελβετίας κι άρχιζε ο πόλεμος.
Πόλεμος ζωής και θανάτου.
Το ότι συνεχίζουν να πουλούν τα φάρμακα τους όμως είναι η απόδειξη ότι μάλλον δεν χάνουν.
-χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ΟΛΑ είναι καλά φτιαγμένα και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα-

MG-KTiNoS
22/02/2015, 11:40
Η iefimerida αναπαράγει δήλωση της ΚΟμμουνιστικης πλατΙφορμας.... Γερά σύντροφοί...:bawl:
331642

:lol:

MG-KTiNoS
22/02/2015, 11:42
ki endo me taxi

Το δεύτερο από το 1974 Ειδικό Δικαστήριο ξεκινά την προσεχή Τετάρτη, 25 Φεβρουαρίου με κατηγορούμενο τον πρώην υπουργό Οικονομικών Γιώργο Παπακωνσταντίνου, της κυβέρνησης Παπανδρέου, για την υπόθεση της λίστας Λαγκάρντ, την οποία είχε αποκαλύψει το "HOT DOC".

Ο πρώην υπουργός Οικονομικών αντιμετωπίζει το κακουργηματικού χαρακτήρα αδίκημα της νόθευσης δημοσίου εγγράφου, με τις επιβαρυντικές διατάξεις του νόμου 1608/1950 για τους καταχραστές του Δημοσίου και το επίσης κακουργηματικού χαρακτήρα αδίκημα (λόγω των επιβαρυντικών διατάξεων του Ν. 1608/1950) της απόπειρας απιστίας.

:a57:

amyroukai
22/02/2015, 11:44
Έτσι για το χαβαλέ, αφού μιλήσαμε για "πετυχημένες" λαικές επαναστάσεις, πετυχημένη χώρα με κομμουνιστικό καθεστώς στην οποία ο λαός ευημερεί, ξέρετε; Γιατί εμένα δεν μου έρχεται κάτι. Και απορώ με την επιμονή τόσα χρόνια μετά τις απανωτές παταγώδεις αποτυχίες των φαινόμενων ως κομμουνιστικών καθεστώτων, γιατί ακόμα το θεωρούμε "ιδανικό".

MG-KTiNoS
22/02/2015, 11:56
Έτσι για το χαβαλέ, αφού μιλήσαμε για "πετυχημένες" λαικές επαναστάσεις, πετυχημένη χώρα με κομμουνιστικό καθεστώς στην οποία ο λαός ευημερεί, ξέρετε; Γιατί εμένα δεν μου έρχεται κάτι. Και απορώ με την επιμονή τόσα χρόνια μετά τις απανωτές παταγώδεις αποτυχίες των φαινόμενων ως κομμουνιστικών καθεστώτων, γιατί ακόμα το θεωρούμε "ιδανικό".

Αυτό ίσως θα έπρεπε να το ρωτήσεις στην Αν Γερμανία, την Γιουγκοσλαβία ή τους "Ρωσοπόντιους"
Η Ελλάδα τέτοια επιλογή δεν είχε ποτέ.
:)

amyroukai
22/02/2015, 12:01
Ανατολική Γερμανία; Με την στάζι να σε "στάζει" φαρμάκι αν έκλανες στραβά, μάλιστα, ωραίο παράδειγμα κυρίαρχου λαού.
Για τα άλλα δεν έχω σαφή εικόνα αλλά αυτός ο Τίτο που θυμάμαι μικρός δεν μου έκανε για πολύ κομουνιστής με τον λαό κυρίαρχο μάλλον πιο πολύ για φασίστας αλλά τι να πω, είμαι και εγκάθετος και εκπρόσωπος και αντιπρόσωπος. Συν το ότι αν ισχύουν τα όσα γράφει η γουικιπίντια για τον άνθρωπα ήταν και πολύ φίλος των ελλήνων. Πιό φίλος και από τον κεμάλ.

MG-KTiNoS
22/02/2015, 12:04
Ανατολική Γερμανία; Με την στάζι να σε "στάζει" φαρμάκι αν έκλανες στραβά, μάλιστα, ωραίο παράδειγμα κυρίαρχου λαού. .

Εγώ σου είπα να ρωτήσεις αυτούς τώρα...
Δεν σου είπα πως ήταν, τότε.

Όταν είχα πάει εγώ όμως τότε.....
-θα στα πω άλλη φορά-
:p

https://www.facebook.com/video.php?v=10153135493014940
:lol:

SHOOTER045
22/02/2015, 12:34
Αυτό ίσως θα έπρεπε να το ρωτήσεις στην Αν Γερμανία, την Γιουγκοσλαβία ή τους "Ρωσοπόντιους"
Η Ελλάδα τέτοια επιλογή δεν είχε ποτέ.
:)

Ξέχασες την Β.ΚΟΡΕΑ...

SHOOTER045
22/02/2015, 12:35
Εγώ σου είπα να ρωτήσεις αυτούς τώρα...
Δεν σου είπα πως ήταν, τότε.

Όταν είχα πάει εγώ όμως τότε.....
-θα στα πω άλλη φορά-
:p

https://www.facebook.com/video.php?v=10153135493014940
:lol:

Τώρα εξηγούνται όλα...


Από εκεί το πάθες ε?

stefanos
22/02/2015, 12:59
Οι τιμές των φαρμάκων δεν "κουρεύτηκαν" αυθαίρετα.
Απλά μπήκαν κάποια "κριτήρια" τa οποία δεν επιτρέπουν την υπερτιμολόγηση.
Πχ υπολογίζω τις 2 πιο χαμηλές τιμές στην ΕΕ και βγάζω το μέσω όρο.
Η εταιρία κάποτε έλεγε φυσικά ότι, ναι ρε φίλε, οκ, αλλά βάλε μέσα και την τιμή Ελβετίας κι άρχιζε ο πόλεμος.
Πόλεμος ζωής και θανάτου.
Το ότι συνεχίζουν να πουλούν τα φάρμακα τους όμως είναι η απόδειξη ότι μάλλον δεν χάνουν.
-χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ΟΛΑ είναι καλά φτιαγμένα και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα-

Άρα λοιπόν κουρεύτηκε η μίζα και το ποσοστό κέρδους του εγχώριου κυκλώματος διακίνησης, το οποίο
ουσιαστικά δεν έχει να κάνει με το φάρμακο αλλά με την διακίνησή του στην Ελλάδα κάτω από σκοτεινές συνθήκες μονοπωλίου.

KAWAMANRIDER
22/02/2015, 13:25
λεβεντια !

http://news247.gr/eidiseis/politiki/glezos-zhtw-syggnwmh-apo-ton-ellhniko-lao-poy-synhrghsa-ston-symvivasmo.3319824.html

dimmie_72
22/02/2015, 13:37
http://news247.gr/eidiseis/politiki/glezos-zhtw-syggnwmh-apo-ton-ellhniko-lao-poy-synhrghsa-ston-symvivasmo.3319824.html

:a014:

stefanos
22/02/2015, 14:43
λεβεντια !

http://news247.gr/eidiseis/politiki/glezos-zhtw-syggnwmh-apo-ton-ellhniko-lao-poy-synhrghsa-ston-symvivasmo.3319824.html

Ελπίζω ο άνθρωπος να μην νομίζει ότι κάποιος μπορεί να ψήφισε επειδή πίστεψε αυτά που λέγανε.:(

dimmie_72
22/02/2015, 15:26
Ελπίζω ο άνθρωπος να μην νομίζει ότι κάποιος μπορεί να ψήφισε επειδή πίστεψε αυτά που λέγανε.:(

Αυτό διαφαίνεται ότι τουλάχιστον οι εσωκομματικοί τον πίστεψαν. Εύχομαι να μην αρχίσουν να την κάνουν ένας-ένας.

byron
22/02/2015, 15:31
Όταν τα πετάς στα γρήγορα, ώρες ώρες για όποιον δε σε ξέρει είναι σα να στέκεσαι όρθιος δίπλα από το Σόιμπλε και να του χαϊδεύεις στοργικά το κεφάλι:lol:


Δεν έχω καμμία διάθεση να χαιδέψω το κεφάλι κανενός, μιας και προσπαθώ να ακούω τι λένε. Οι Γερμανοί συνήθως αυτό που λένε το ΕΝΝΟΟΥΝ και ως καλβινιστές προτεστάντες πιστεύουν στην εξιλέωση μέσω της τιμωρίας. Οι Αγγλοι θα σου ρίξουν πόρτα μόλις καταλάβουν οτι τους δουλεύεις διατηρώντας το φλεγματικό χιούμορ. Οι Γάλλοι θα το παλέψουν χρεώνοντας περισσότερο, ενώ οι Αμερικάνοι θα σε κάνουν ρόμπα και δεν θα ξέρεις που να κρυφτείς. Τι διάλο, με ξένους δεν έχει δουλέψει κανείς?

Εμείς ακολουθώντας αυτό το περίφημο μοντέλο της δεμένης ελληνικής οικογένειας που μεγαλώνει ανεύθυνους ευνουχισμένους προστατεύοντας τα βλαστάρια της από τις συνέπειες των πράξεων τους μεταθέτοντας την ευθύνη πάντα στους άλλους, ψάχνουμε τώρα μανούλες με την μορφή Ρώσων (τραγικό), είτε Κινέζων, είτε Αμερικάνων (!) :lol:, είτε σεισάχθειας, είτε διαγραφής επαχθούς χρέους που μάθαμε τι σημαίνει μαζί με την άλλη αγαπημένη λέξη που προφέρεται αργά και βασανιστικά τονίζοντας τα συριστικά και λαρυγγικά σύμφωνα, τα "τοκοχρεωλύσσσσια" :lol: (που ανάθεμα αν ξέρουν οι 9,5 στους 10 τι σημαίνουν).

Sorry κιόλας αν τα λέω ωμά, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου. Κατά την απουσία μου από εδώ, βαρέθηκα να βλέπω τον κάθε ένα που έγραφε "ρήξη" και "δραχμή" να τσιμπάει 100 likes στο facebook. Αν νομίζουμε οτι η μετάβαση από € σε GRD θα είναι κάτι του στύλ...από CBR1000RR θα οδηγάμε CBR600RR και θα έχουμε το κεφάλι ψηλά, εύχομαι να μην χρειαστεί να ανακαλύψουμε πόσα μπορεί ο άνθρωπος να υπομένει πριν φτάσει στα όρια του.

Ίσως το πιο επίφοβο πρόβλημα αυτή τη στιγμή, είναι πως η μετάβαση απ΄τον κόσμο του Αρλεκιν στην πραγματικότητα (δεν μπορεί ο Γλέζος να θέλει ρήξη και ταυτόχρονα ο Στρατούλης να εγγυάται συντάξεις για πάντα) θα θεωρηθεί ως μια αποτυχία της κυβέρνησης και μπορεί να οδηγήσει στην πλήρη αποδόμηση των κομμάτων του δημοκρατικού τόξου. Και μετά ξέρουμε τι απομένει να έρθει ως άγγελος εξάγγελος που θα "εχει μόνο νέα ευχάριστα να πει", ναι?

MG-KTiNoS
22/02/2015, 15:44
Εμείς ακολουθώντας αυτό το περίφημο μοντέλο της δεμένης ελληνικής οικογένειας που μεγαλώνει ανεύθυνους ευνουχισμένους προστατεύοντας τα βλαστάρια της από τις συνέπειες των πράξεων τους μεταθέτοντας την ευθύνη πάντα στους άλλους, και ψάχνουμε τώρα μανούλες ?


http://www.koutipandoras.gr/article/133967/o-lazaridis-syntaktis-tis-anakoinosis-toy-elk-stis-vryxelles

Μανούλες υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα, στοργικές στοργικές και έτυμες ν ανοίξουν τα πλαδαρά τους μπούτια...

byron
22/02/2015, 15:46
Σε ένα 80% συμφωνώ με το Βύρωνα αλλά εγώ δεν πιστεύω στην ελεύθερη αγορά που αυτορυθμίζεται .


Βασικά δεν έχω πει ούτε εγώ οτι πιστεύω. Η εποπτεία οφείλει να είναι στο κράτος, αλλά το κράτος δεν μπορεί να το παίζει businessman στις πλάτες των φορολογούμενων. Εξαιρούνται Υγεία, ΕΔ, και η υποχρεωτική εκπαίδευση όπου εκεί δεν χωράνε μαλακίες.

byron
22/02/2015, 15:50
http://www.koutipandoras.gr/article/133967/o-lazaridis-syntaktis-tis-anakoinosis-toy-elk-stis-vryxelles

Μανούλες υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα, στοργικές στοργικές και έτυμες ν ανοίξουν τα πλαδαρά τους μπούτια...

Προσωπικά δεν μου κάνει καμμία εντύπωση. Μπαλτάκοι, Λαζαρίδηδες, και παρέα της Εκάλης με χαρτορίχτρες και καφετζούδες ασκούσαν την πολιτική εδώ και πολλά χρόνια.

stefanos
22/02/2015, 15:54
.....

Ίσως το πιο επίφοβο πρόβλημα αυτή τη στιγμή, είναι πως η μετάβαση απ΄τον κόσμο του Αρλεκιν στην πραγματικότητα (δεν μπορεί ο Γλέζος να θέλει ρήξη και ταυτόχρονα ο Στρατούλης να εγγυάται συντάξεις για πάντα) θα θεωρηθεί ως μια αποτυχία της κυβέρνησης και μπορεί να οδηγήσει στην πλήρη αποδόμηση των κομμάτων του δημοκρατικού τόξου. Και μετά ξέρουμε τι απομένει να έρθει ως άγγελος εξάγγελος που θα "εχει μόνο νέα ευχάριστα να πει", ναι?

Ενδεχομένως το 4% του συριζα και το 20% των πεθαμενοκομματικών να το θεωρήσουν αποτυχία.
Το υπόλοιπο 76% θα θεωρήσει επιτυχία ακόμα και μια μοναδούλα κόψιμο στο υποχρεωτικό πλεόνασμα.:)

byron
22/02/2015, 15:58
Αυτό ίσως θα έπρεπε να το ρωτήσεις στην Αν Γερμανία, την Γιουγκοσλαβία ή τους "Ρωσοπόντιους"
Η Ελλάδα τέτοια επιλογή δεν είχε ποτέ.
:)

Θα πάει ο Αλεξης να το διδάξει στην πρώην κομσομόλα Μέρκελ που μεγάλωσε στην DDR (τόσο δημοκρατική που το έλεγε δύο φορές στο όνομα της) τα ιδανικά του σοσιαλιστικού οράματος και είμαι σίγουρος οτι θα την συναρπάσει αφηγώντας της όσα έχει διαβάσει να λένε για αυτό...:smokin:

byron
22/02/2015, 16:01
Το υπόλοιπο 76% θα θεωρήσει επιτυχία ακόμα και μια μοναδούλα κόψιμο στο υποχρεωτικό πλεόνασμα.:)

Αυτό το έχουμε στο τσεπάκι...με -4δις έσοδα Δεκέμβρη-Γεναρη-Φλεβαρη, δεν υπάρχει περίπτωση να βγεί. Επομένως το άφησαν αόριστο, και εμείς το παρουσιάσαμε ως επιτυχία.

MG-KTiNoS
22/02/2015, 16:08
Θα πάει ο Αλεξης να το διδάξει στην πρώην κομσομόλα Μέρκελ που μεγάλωσε στην DDR (τόσο δημοκρατική που το έλεγε δύο φορές στο όνομα της) τα ιδανικά του σοσιαλιστικού οράματος και είμαι σίγουρος οτι θα την συναρπάσει αφηγώντας της όσα έχει διαβάσει να λένε για αυτό...:smokin:

Δεν είχε κομσομόλ η DDR ρε κάπως αλλιώς τη λέγανε αλλά πάνε χρόνια και δε θυμάμαι...
:lol:

¨ηταν πάντως τρομερά μο... ράκια και είχαν κάτι μπλε πουκάμισα

Κατά τ άλλα δεν ξέρω τι θα πει η Μέρκελ αλλά κάποιοι της χτυπάν την πόρτα....



Made in Germany (source : Euronews)

Ρωγμές στο «γερμανικό όνειρο» της οικονομικής υπερδύναμης προκαλούν τα στοιχεία για τη φτώχεια στην χώρα.

Το χάσμα στις αποδοχές και στην ανάπτυξη από περιοχή σε περιοχή έχει γεννήσει μία «Γερμανία δύο ταχυτήτων», όπου 12,5 εκατομμύρια κάτοικοι ζουν κάτω από το όριο της (σχετικής) φτώχειας.

Στην κορυφή της «γκρίζας» λίστας βρίσκεται το κρατίδιο Μεκλεμβούργου- Δυτικής Πομερανίας ( Mecklenburg-Western Pomerania), από όπου κατάγεται η Άγκελα Μέρκελ και όπου το ποσοστό του φτωχού πληθυσμού ξεπερνά το 23%.
Ακολουθεί η περιφέρεια του Βερολίνου. Ο μέσος όρος βρίσκεται στο 15,5%, ενώ πλουσιότερη αναδεικνύεται η Βαυαρία, με το ποσοστό της φτώχειας στο 11,3%.

Τα στοιχεία παρουσίασε ο γερμανικός Οργανισμός Ισότητας (paritätischem Wohlfahrtsverband). Ο Ulrich Schneider, εκπρόσωπος του Οργανισμού, δήλωσε:
«Η φτώχεια στη Γερμανία δεν είναι οικονομικό πρόβλημα, αλλά αποτέλεσμα πολιτικών παραλείψεων. Πρέπει να είμαστε ξεκάθαροι. Είχαμε την ευκαιρία να πολεμήσουμε τη φτώχεια, ως η πέμπτη πλουσιότερη χώρα του κόσμου. Αλλά προφανώς έχουμε τεράστιο πρόβλημα αναδιανομής της αυξανόμενης ευημερίας.»

Στη Γερμανία φτωχός θεωρείται ένας πολίτης με εισόδημα κάτω από €892 το μήνα.
Για μία οικογένεια με δύο παιδιά, το όριο της φτώχειας είναι €1873 το μήνα.

Η καθιέρωση του κατώτατου μισθού δε βοήθησε. Mόλις δύο κρατίδια (Saxony-Anhalt και Brandenburg) εμφάνισαν μείωση των φτωχών νοικοκυριών, σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά.

Πιο ευάλωτοι αναδεικνύονται οι ηλικιωμένοι, οι ανύπαντρες μητέρες, οι χαμηλής εκπαίδευσης εργαζόμενοι και οι άνεργοι.

Μεγαλύτερη αίσθηση, πάντως, προκαλεί το γεγονός ότι ακόμα και όσοι έχουν δουλειά, δε σημαίνει ότι είναι θωρακισμένοι απέναντι από τη φτώχεια: πάνω από 3 εκατομμύρια εργαζόμενοι ζουν κάτω από το όριο.
Τα γερμανικά μέσα μεταδίδουν ότι πολλοί έχουν αναγκαστεί να κάνουν περικοπές σε τρόφιμα και θέρμανση, για να βγάλουν το μήνα.

byron
22/02/2015, 16:32
Στη Γερμανία φτωχός θεωρείται ένας πολίτης με εισόδημα κάτω από €892 το μήνα.


Τρολιά του Σόιμπλε προς τον Βαρουφάκη είναι για να μην πάει να ζητήσει άνοδο του κατώτατου στα 751. :D

Ανευ πλάκας, δεν πιστέυω να τα πιστεύεις πως κινδυνεύει το γερμανικό μοντέλο απ΄τα παραπάνω στοιχεία... Με λιγότερο από 4% ανεργία (παρακατω δεν πάει, το 4 θεωρείται δομικό όριο), 500δις πλεόνασμα στο ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών (ιστορικό ρεκόρ) και αρνητικά επιτόκια ομολογων, και μάλλον ισοσκελισμένο προυπολογισμο για φέτος (που σημαίνει πως δεν θα ρολλάρουν ομόλογα, αλλά θα τα εξοφλούν) κλπ κλπ κλπ μου θυμίζει τα κλισέ για την κατάρρευση της Αμερικής που την περιμένουν από το 1972...

pipe_smoker
22/02/2015, 17:11
Τι διάλο, με ξένους δεν έχει δουλέψει κανείς?

Ρουμάνοι, Αλβανοί, Βούλγαροι κλπ δεν πιάνονται δηλαδή?

Να σου κάνει ανάλυση ο μέσος Έλλην μπορδελάκιας/κωλομπαρόβιος για τα πόδια των Ουκρανάιζερ, τα γλυκόλογα των Ρωσίδων, το ξελόγιασμα της Ρουμάνας, την αλαβάστρινη επιδερμίδα και τα μάτια της Λευκορωσίδας, να πάθεις την πλάκα της ζωής σου.

Ακούς εκεί λέει δεν έχουμε δουλέψει με ξένους:smokin:

aris_n
22/02/2015, 17:26
Προτρέπω τον κάθε ενδιαφερόμενο να δει το ντοκυμαντέρ Inequality for all απο τον Robert Reich οικονομολόγο, Καθηγητή οικονομικών του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνια στο Berkeley (Ναι αυτό στο οποίο ήταν καθηγητής και πρόεδρος ο μακαρίτης ο Ανδρέας) και υπουργό εργασίας της Κυβέρνησης Bill Clinton. Θα δει λοιπόν πόσο "κραταιά" είναι η Αμερική και όλη αυτή την παραφιλολογία οτι η απάντηση στα οικονομικά προβλήματα της σημερινής εποχής είναι η τυφλή υιοθέτηση περιοριστικών πολιτικών. Τα λέει απλά, μπορεί ο καθένας να το παρακολουθήσει και έχει και πολύ μα πάρα πολύ χιούμορ, ενίοτε και μαύρο.

aris_n
22/02/2015, 17:31
Και ενα ακόμη για τους φίλους που νομίζουν οτι οι ΗΠΑ είναι μοντέλο οικονομίας, μακροημέρευσης των πολιτών και οτι ίσως πρέπει να τους μοιάσουμε...Wealth inequality in the US (https://www.youtube.com/watch?v=vttbhl_kDoo)

MG-KTiNoS
22/02/2015, 17:44
Με λιγότερο από 4% ανεργία (παρακατω δεν πάει, το 4 θεωρείται δομικό όριο), 500δις πλεόνασμα στο ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών (ιστορικό ρεκόρ) και αρνητικά επιτόκια ομολογων, και μάλλον ισοσκελισμένο προυπολογισμο για φέτος (που σημαίνει πως δεν θα ρολλάρουν ομόλογα, αλλά θα τα εξοφλούν) κλπ κλπ κλπ

Αυτό που περιγράφεις εδώ μου θυμίζει εκείνο που έλεγαν παλιά
-Τα νούμερα ευημερούν αλλά ο κόσμος υποφέρει.
:(

byron
22/02/2015, 18:05
Αυτό που περιγράφεις εδώ μου θυμίζει εκείνο που έλεγαν παλιά
-Τα νούμερα ευημερούν αλλά ο κόσμος υποφέρει.
:(

Μεγάλη κουβέντα... δες το videaki που έβαλε ο Αρης από πάνω, και αν υπήρχαν στοιχεία για την κίνα, θα ήταν ακόμα πιο τρομαχτικό. Δυστυχώς ποτέ στην ανθρωπότητα και πουθενά δεν υπήρχαν ίσες ευκαιρίες για όλους, ποτέ η κατανομή του πλούτου δεν ήταν ίση. Βασικά ποτέ δεν θέλησαν πραγματικά οι άνθρωποι να μοιραστούν τα ιδια πράγματα με τον διπλανό τους, εφόσον θεωρούν οτι αξίζουν κάτι περισσότερο απ΄αυτόν.

Στα στοιχεία για τη Γερμανία και γενικά τις αναπτυγμένες οικονομίες που διατηρούν ακόμα κοινωνικό χαρακτήρα, υπολόγιζε το χάος που υπάρχει με τους μετανάστες (αλλά πολιτογραφημένους Γερμανούς-Αγγλους-Γάλλους-Δανούς κλπ) που δεν ενσωματώθηκαν ποτέ στις χώρες που ζουν, και οικονομικά ζουν σε συνθήκες απόλυτης φτώχειας.
Ενα απ΄τα μεγαλύτερα προβλήματα της ΕΕ, είναι η ενίσχυση των μονογονικών οικογενειών μουσουλμάνων. Ο ισλαμικός νόμος επιτρέπει γάμο με όσες γυναίκες μπορεί να θρέψει ο άντρας. Η λύση στο πρόβλημα είναι πως παντρεύονται με δικούς τους γάμους, γεννάνε παιδιά χωρίς επίσημο "πατέρα", και ο άντρας ζει απ΄τα επιδόματα των άπορων οικογενειών που έχει σπείρει.

aris_n
22/02/2015, 18:22
Βασικά ποτέ δεν θέλησαν πραγματικά οι άνθρωποι να μοιραστούν τα ιδια πράγματα με τον διπλανό τους, εφόσον θεωρούν οτι αξίζουν κάτι περισσότερο απ΄αυτόν.



Μια διόρθωση στο παραπάνω αν μου επιτρέπεται. Οι άνθρωποι δεν θέλησαν και δεν θέλουν να μοιραστούν τα ίδια πράγματα με τον διπλανό τους, ΟΧΙ επειδή θεωρούν οτι αξίζουν κατι περισσότερο απ' αυτόν, ΑΛΛΑ επειδή απλά ΜΠΟΡΟΥΝ να τα πάρουν. Τα αξίζουν δε τα αξίζουν, το θεωρούν δεν το θεωρούν. Μπορούν να γ@μήσουν τον τρίτο κόσμο (υμών συμπεριλαμβανομένων) και απλά το κάνουν.

byron
22/02/2015, 18:27
Μια διόρθωση στο παραπάνω αν μου επιτρέπεται. Οι άνθρωποι δεν θέλησαν και δεν θέλουν να μοιραστούν τα ίδια πράγματα με τον διπλανό τους, ΟΧΙ επειδή θεωρούν οτι αξίζουν κατι περισσότερο απ' αυτόν, ΑΛΛΑ επειδή απλά ΜΠΟΡΟΥΝ να τα πάρουν. Τα αξίζουν δε τα αξίζουν, το θεωρούν δεν το θεωρούν. Μπορούν να γ@μήσουν τον τρίτο κόσμο (υμών συμπεριλαμβανομένων) και απλά το κάνουν.

Βασικά λέμε το ίδιο, απλά πιο κομψά εγώ μιας και τρομάζω τον κόσμο :lol:

Η ουσία αυτού που λέμε, είναι πως αν ο διπλανός μας μπορεί να βελτιώσει το δικό του επίπεδο εις βάρος μας, θα το κάνει χωρίς καμμία ενοχή/τύψη/ενδοιασμό.

MG-KTiNoS
22/02/2015, 21:04
Κυριακή σήμερα αλλά
Διακομματική κοινοβουλευτική επιτροπή για τις γερμανικές αποζημιώσεις
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231387623#ref=newsroombox

Την ίδια στιγμή 42 άλλοι γράφουν ότι η κυβέρνηση προσβάλει τη Γερμανία
:a55:

Cpt. Haddock
23/02/2015, 09:40
[...]
Αυτο που μΕ αρέσει σε αυτα που διαβαζω εδω ειναι οτι αρκετοι νομιζετε οτι οντως διαπραγματευόμαστε εκει εξω...
Καλα...[...]

Καταλάβατε τωρα τί εννοούσα? :lol: (17/2)

Κατα τα άλλα, με καλυψε ο Βυρωνας, ειδικα στην παράγραφο περι αρλεκιν και πραγματικότητας. Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι η καταληξη ηταν (ευτυχως) επιτυχης για την Ελλαδα και τον Τσιπρα ως πρωθυπουργο, αλλα κολαφος για τον συριζα ως κομμα, οποτε πρέπει να δουμε πως θα διαχειριστει την κατασταση ο Αλεκος...

Πολύ γέλιο ο Βαρουφ να προσπαθει να κανει το ασπρο μαυρο ("δε θα γινουν περαιτερω μειωσεις συνταξεων" - ναι ρε φιλε, εκει που εχουν παει χαιρω πολύ...), να βαφτιζουμε την τροϊκα "θεσμους" και το μνημόνιο προγραμμα.

Λαοσύναξη στο συνταγμα πότε θα ξαναέχει? :D

pipe_smoker
23/02/2015, 11:17
....


Ρε συ Λιάκο πάντα έχει παρακάτω.

Το "δε θα γίνουν περαιτέρω μειώσεις συντάξεων και μισθών" για παράδειγμα δεν είναι μικρό πράγμα. Πόσο μάλλον αν καταφέρει να τα αυξήσει κιόλας.
Έβαζες εσύ το χέρι σου στη φωτιά ότι ο Αντωνάκης δε θα έκοβε κι άλλο με τα ταχυδρομικά περιστέρια του Χαρδούβελη, επειδή εκεί που έχουν πέσει χαίρω πολύ, δεν πάνε παρακάτω?

Γενικά μιλάω, δεν αναφέρομαι σε σένα, μην το πάρεις προσωπικά.

Εγώ έχω τονίσει ότι κρατάω ουδέτερη στάση απέναντι στο Σύριζα και κρίνω "από απόσταση". Αν δω κάτι θετικό θα το αναγνωρίσω, αν δω μαλακία θα την κράξω.

Να έρθουμε λίγο στην πραγματικότητα?

Ξαναλέω, αφήνουμε στην άκρη το ιδεολογικό υπόβαθρο του καθενός μας. Αν το λάβουμε υπόψη η κουβέντα θα γίνει καθαρά θεωρητική/φιλοσοφική (ωραίο πράγμα αλλά τώρα άλλο θέλω να πω).

Υπάρχουν "ηθικές" εκλογές? Ή προεκλογικές εΞΚΣτρατείες?
Υπήρχε ποτέ περίπτωση να εκλεγεί κανείς αν έλεγε μόνο αλήθειες? Ο Θεός ο ίδιος να ήταν.
Έστω ότι ο Τσίπρας είχε τις καλύτερες προθέσεις. Θα έβγαινε αν δεν έλεγε σε ένα μεγάλο βαθμό αυτά που ήθελε ο κόσμος να ακούσει?
Εδώ ο κλασικός ο μαλάκας ο Έλληνας ψηφίζει ΝΔ και ΠΑΣΟΚ τα τελευταία 40 χρόνια, έχει φτάσει να του πίνουνε το αίμα και να συνεχίζει, παραλίγο να ξαναμπεί στη βουλή το ζαβό ο Τζέφρυ, κι ο Σύριζα ναι μεν βγήκε αλλά χωρίς αυτοδυναμία και συνεργάστηκε με τον Δυναμίτη για να σχηματίσει κυβέρνηση.

7-8 μονάδες δε θυμάμαι πόσες είχε διαφορά τελικά και παπάρια μπλε. Στην ουσία οριακά βγήκε.

Και λέμε τώρα ότι θα έπρεπε να είχε βγει ο Τσίπρας, ο Βαρουφάκης, ο Χ Ψ προεκλογικά και να έλεγε:

"Κοιτάχτε μάγκες. Η αλήθεια είναι ότι ναι μεν ντάξει κάτι έχουμε στα σκαριά, αλλά έξω πέφτει γερό ξύλο. Θέλουμε να βγούμε να τα πούμε με τους ξένοι να δούμε τί θα βγει. Το αγγούρι δε θα βγει από το λωκό σας. Το θέμα είναι μπας και καταφέρουμε να το τραβήξουμε κανα δυο πόντους λίγο πιο έξω. Αν προκαλέσουμε ρήξη θα προκληθεί και ρήξη ορθού στο παχύ σας έντερο. Αν σκίσουμε μνημόνια θα σκιστεί μέχρι και το λεπτό σας. Οπότε νταξ. Είτε βγάζετε τους άλλους που σας λένε παραμύθια ότι τελειώνει το μνημόνια κι έρχεται η ανάπτυξη, είτε βγάζετε εμάς που σας τα λέμε χύμα και σωστά."

Και θα έπαιρνε από τα τρία το μακρύτερο.

Κάποιοι πίστεψαν όλα όσα ειπώθηκαν και νοιώθουν ότι πιάστηκαν κορόιδα γιατί φόρεσαν τα μούσια κι ετοιμάστηκαν γι'αντάρτικο.
Με το μπαρδόν, αλλά κορόιδο είσαι από την αρχή αν πιστεύεις όλα όσα τάζει κάποιος προεκλογικά. (και @ είναι και αυτός που τα τάζει)

Κάποιοι κράτησαν κάποια από όσα ειπώθηκαν και παρακολουθούν πώς προχωράει το πράγμα.

Είτε λοιπόν ο Αλέκος θα έπρεπε να σκίσει μνημόνια, συμβάσεις και το βρακί της Μέρκελ και να μείνουμε με το πουλί στο χέρι αλλά να λέμε "Μας είπε την αλήθεια", είτε να λέμε πάλι καλά που δεν πήγε να κάνει όλα όσα έλεγε γιατί ουαί κι αλίμονο.

Ξαναλέω, όλα αυτά υπό την προϋπόθεση ότι έχει την πρόθεση να κάνει κάτι καλό, να κάνει αλλαγές κλπ, κι όχι απλά να επαναλάβει τις μαλακίες των προηγούμενων.

Τον λόγο για τον οποίο υπάρχουν τέτοιες αντιδράσεις και περιμένουμε στη γωνία πότε θα κάνει κωλοτούμπα ο Σύριζα, εγώ δεν τον εντοπίζω στη βλακεία.
Ο λόγος είναι ότι για πρώτη φορά μετά από ούτε και ξέρω πόσα χρόνια, βγήκε ένα άλλο κόμμα, που πρότεινε κάποια άλλα πράγματα και το αποτέλεσμα είναι να δημιουργήσει τρελές προσδοκίες.

Αν είχε βγει ο Σαμαράς, θα γινόταν λογος για τα ψέματα και τις άπειρες προεκλογικές υποσχέσεις που δε θα τις βλέπαμε ούτε με το κυάλι?
Θα κάναμε τόση κουβέντα για το δούλεμα και το μαμήσι που τρώμε?
Θα ασχολούμασταν με τον Άδωνη και το Βορίδη να χάνουμε το μέτρημα στις αρλούμπες και στις κωλοτούμπες, όπως ασχολούμαστε με το Βαρουφάκη?
Όχι. Κι έχει αποδειχθεί.
Γιατί? Γιατί το θεωρούμε δεδομένο. ΝΔ/ΠΑΣΟΚ είναι, μόνο κ@υλί και φούμαρο έχει το μενού.

Τώρα όμως, τσινάμε (κάθε δικαίωμα έχουμε δε λέω όχι) γιατί από αυτούς ούτε δεδομένο το είχαμε ούτε το περιμέναμε.
Κι αυτό όμως όταν εφαρμόζεται ακραία είναι άλλη μια ελληναράδικη σκέψη κι αντίληψη.
Να μην υπάρχει μέτρο.
Βουρ στην απολυτότητα, ότι ο Τσίπρας δεν πρέπει ούτε τα κορδόνια του να δέσει στραβά και ούτε μισό ψέμα να πει.
Του χρεώνουμε όλο το βάρος που έχουμε υποστεί από τις μαλακίες των προηγούμενων. (και με τόσες μαλακίες που έχουμε φάει στα μούτρα είναι αναμενόμενο.....).

Ξαναλέω, δε δικαιολογώ κανέναν Τσίπρα. Το σωστό προς το λαό που τον ψήφισε θα ήταν να κάνει όλα όσα είχε πει αφού τα είχε πει και όντως να μην ανεχτούμε ούτε μισό ψέμα ούτε μισή κωλοτούμπα.

Αυτό όμως δεν το κάναμε ποτέ.
Ανεχτήκαμε αμέτρητα ψέματα, αμέτρητες κωλοτούμπες, και μαμήσι μέχρι εκεί που δεν πάει.
Και πάλι. Έχουμε κάθε δικαίωμα να πούμε "Α πηδήξου ρε! Αποφασίζω από σήμερα να σταματήσω να ανέχομαι ψέματα!".
Σύμφωνοι. Ο λαός έχει δίκιο αν το επιλέξει.
Αν είναι έτσι, μόνο ο καιρός κι ο σοφός λαός θα το δείξει. Όχι όμως με γκρίνια για τις προεκλογικές υποσχέσεις που δεν έγιναν πράξη.

pipe_smoker
23/02/2015, 11:17
Κατα την ταπεινή μου γνώμη, εδώ που έχουμε φτάσει, αν θέλουμε να πατάμε στη γη και να βλέπουμε την πραγματικότητα όπως αυτή έχει, δεν πρέπει να μας ξενίζει πχ το ότι το μνημόνιο και η τρόικα βαφτίστηκαν θεσμοί και ούτε να στεκόμαστε εκεί.
Γίνεται να αλλάξει κάποια από τα βασικά πράγματα που είχε πει ότι θα αλλάξει? Κατ'εμέ αυτό έχει σημασία.
Οι σάλτσες περί σκισήματος μνημονίων, και μαμιάδων της γειτονιάς για μένα περισσεύουν. Ποτέ δεν τα πίστεψα ούτως ή άλλως ούτε και πόνταρα σε κάτι τέτοιο.

MG-KTiNoS
23/02/2015, 11:25
Καταλάβατε τωρα τί εννοούσα? :lol: (17/2)

Κατα τα άλλα, με καλυψε ο Βυρωνας, ειδικα στην παράγραφο περι αρλεκιν και πραγματικότητας. Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι η καταληξη ηταν (ευτυχως) επιτυχης για την Ελλαδα και τον Τσιπρα ως πρωθυπουργο, αλλα κολαφος για τον συριζα ως κομμα, οποτε πρέπει να δουμε πως θα διαχειριστει την κατασταση ο Αλεκος...

Πολύ γέλιο ο Βαρουφ να προσπαθει να κανει το ασπρο μαυρο ("δε θα γινουν περαιτερω μειωσεις συνταξεων" - ναι ρε φιλε, εκει που εχουν παει χαιρω πολύ...), να βαφτιζουμε την τροϊκα "θεσμους" και το μνημόνιο προγραμμα.

Λαοσύναξη στο συνταγμα πότε θα ξαναέχει? :D


Έπρεπε να έχει περάσει το ιμέιλ Χαρδούβελη
με 23% ΦΠΑ στα φάρμακα
με καμιά 10000 δημόσιους και ΙΧ στο δρόμο
με τον ΕΟΠΠΥΥ να κόβει συντάξεις και επιδόματα και εν τέλει να καταρρέει
γιατί άντε να τα βγάλεις πέρα με τη μισή Ελλάδα άνεργη
για να δεις αν υπάρχει καμία διαφορά....

Φυσικά ότι θα πάρει χρόνια για να ξαναφτιαχτεί ότι χάλασε
είναι κάτι δύσκολο να γίνει κατανοητό αφού εδώ και τώρα όλα.
Αμ δε...

stefanos
23/02/2015, 12:03
Έπρεπε να έχει περάσει το ιμέιλ Χαρδούβελη
με 23% ΦΠΑ στα φάρμακα
με καμιά 10000 δημόσιους και ΙΧ στο δρόμο
με τον ΕΟΠΠΥΥ να κόβει συντάξεις και επιδόματα και εν τέλει να καταρρέει
γιατί άντε να τα βγάλεις πέρα με τη μισή Ελλάδα άνεργη
για να δεις αν υπάρχει καμία διαφορά....


Αυτά θεώρησέ τα δεδομένα, αν όχι αυτά κάποια εξίσου σημαντικά.
Με πολιτικές αποφάσεις δεν βγάζεις χρήμα.

dimmie_72
23/02/2015, 12:07
Κατα την ταπεινή μου γνώμη, ....
Οι σάλτσες περί σκισήματος μνημονίων, και μαμιάδων της γειτονιάς για μένα περισσεύουν. Ποτέ δεν τα πίστεψα ούτως ή άλλως ούτε και πόνταρα σε κάτι τέτοιο.

Kατά τη δική μου επίσης ταπεινή γνώμη άσχετα από την μερική, ολική η μηδενική υλοποίηση των στόχων του προεκλογικού προγράμματος, καταδεικνύεται με το καλημέρα σας η απειρία και η πιθανόν επικίνδυνη υποχωρητικότητα. Ξεκινάει να διαπραγματευτεί εγκαταλείποντας από μόνος του βασικά αιτήματα όπως αυτό της περικοπής του χρέους!

Βρεθήκαμε με τις αδιαπραγμάτευτες διαπραγματεύσεις να συζητάμε τα ίδια με άλλο όνομα (λίγο καλύτερα λίγο χειρότερα μικρή η διαφορά για τόση συμφορά που πήγε να γίνει), με σκληρή προθεσμία 120 ημερών. Με βάση και τις εσωκομματικές αντιδράσεις είναι φανερό ότι χρειάζεται αλλαγή πορείας.

cityfly
23/02/2015, 12:15
.... Είτε βγάζετε τους άλλους που σας λένε παραμύθια ότι τελειώνει το μνημόνια κι έρχεται η ανάπτυξη, είτε βγάζετε εμάς που σας τα λέμε χύμα και σωστά."

Και θα έπαιρνε από τα τρία το μακρύτερο.

.....
Με το μπαρδόν, αλλά κορόιδο είσαι από την αρχή αν πιστεύεις όλα όσα τάζει κάποιος προεκλογικά. (και @ είναι και αυτός που τα τάζει)


Το σωστό προς το λαό που τον ψήφισε θα ήταν να κάνει όλα όσα είχε πει αφού τα είχε πει και όντως να μην ανεχτούμε ούτε μισό ψέμα ούτε μισή κωλοτούμπα

από τη μία ξέρουμε ότι μας έλεγε ψέματα αλλά αν μας έλεγε την αλήθεια δεν θα τον ψηφίζαμε από την άλλη πρέπει να κάνει αυτά που είπε παρόλο που ήταν ψέματα. Αφού μας είπαν ψέματα οι άλλοι ας μας πει κι αυτός;
.........

stefanos
23/02/2015, 12:15
Kατά τη δική μου επίσης ταπεινή γνώμη άσχετα από την μερική, ολική η μηδενική υλοποίηση των στόχων του προεκλογικού προγράμματος, καταδεικνύεται με το καλημέρα σας η απειρία και η πιθανόν επικίνδυνη υποχωρητικότητα. Ξεκινάει να διαπραγματευτεί εγκαταλείποντας από μόνος του βασικά αιτήματα όπως αυτό της περικοπής του χρέους!

Βρεθήκαμε με τις αδιαπραγμάτευτες διαπραγματεύσεις να συζητάμε τα ίδια με άλλο όνομα (λίγο καλύτερα λίγο χειρότερα μικρή η διαφορά για τόση συμφορά που πήγε να γίνει), με σκληρή προθεσμία 120 ημερών. Με βάση και τις εσωκομματικές αντιδράσεις είναι φανερό ότι χρειάζεται αλλαγή πορείας.

Υποχωρητικότητα συγκριτικά με την προηγούμενη "έμπειρη" κυβέρνηση?

stefanos
23/02/2015, 12:17
από τη μία ξέρουμε ότι μας έλεγε ψέματα αλλά αν μας έλεγε την αλήθεια δεν θα τον ψηφίζαμε από την άλλη πρέπει να κάνει αυτά που είπε παρόλο που ήταν ψέματα. Αφού μας είπαν ψέματα οι άλλοι ας μας πει κι αυτός;
.........

Μπορεί να μην τα έλεγε σε εσένα αλλά στους Ευρωπαίους.

Cpt. Haddock
23/02/2015, 12:20
Ρε συ Λιάκο [...].

Δε με καταλαβες.
(λογικο αφου δακτυλογραφεις σα γραμματέας του '60 :p )

Οταν μια ζωη (και σωστα) κραζεις τους αλλους που αντι να μεταρρυθμισουν αυτο το δόλιο κρατος το μονο που έκαναν ήταν να γαμησουν τις μικροσυνταξεις (και τις μεγαλες αλλα πες εκει υπηρχε μια "δικαιοσυνη"), δε μπορει να θεωρεις επιτυχια οταν δε θα τις πας παρακατω. Αλλα έλεγες. Και τα είχες κοστολογησει (προγραμμα θεσσαλονικης). Και είχες πει πού θα βρεις τα λεφτα (11 δις του ΤΧΣ).

Να θυμισω τι προβλέπει το μνημ... συγγνωμη το προγραμμα για τα τελευταία;

Παμε παρακατω.

Καιρος να προσγειωθουν (κυριολεκτικα) και να κυβερνησουν και λιγο. Με μέτρα, τεκμηριωμενα και κοστολογημενα. Οχι αλλες διαλεξεις και θεωρίες (κυκλοφορουσε σαν ανεκδοτο για τα γιουρογκρουπ: "Δε θα αντεξω αλλη διαλεξη Βαρουφακη" "Γιατι; Δωρεάν ειναι")

Δε με νοιαζει η κωλοτουμπα, καλώς την έκανε, δεν ειχε αλλη επιλογη. Εχει 4 μηνες να νοικοκυρεψει πολλα. Στο χέρι του ειναι.

cityfly
23/02/2015, 12:21
Μπορεί να μην τα έλεγε σε εσένα αλλά στους Ευρωπαίους.

είναι πολύ απλο: από εμένα ήθελε την ψήφο σε εμένα το έλεγε

MG-KTiNoS
23/02/2015, 13:01
Αυτά θεώρησέ τα δεδομένα, αν όχι αυτά κάποια εξίσου σημαντικά.
Με πολιτικές αποφάσεις δεν βγάζεις χρήμα.

Φίλε Στέφανε αυτό ακριβώς είναι ο φαύλος κύκλος της κρίσης.
(Αυτό που λέει πρακτικά ο Βαρουφάκης)
Δεν βγάζει πουθενά αυτό το μοντέλο.
Πρέπει να πιάσει ο κόσμος δουλειά
Πρέπει να γίνουν επενδύσεις
(και για να γίνουν αυτά πρέπει να υπάρξει φορολογική σταθ... γκουχ γκουχ γκουχ άρα δεν μπορείς να ζητάς εδώ και τώρα 4,5%
και ότι άλλο σου έρθει στο κεφάλι. Άσε με να δουλέψω να πληρώσω...)
:(




ΑΛΛΑ Σ ΑΦΗΝΕΙ???

pipe_smoker
23/02/2015, 13:16
Kατά τη δική μου επίσης ταπεινή γνώμη άσχετα από την μερική, ολική η μηδενική υλοποίηση των στόχων του προεκλογικού προγράμματος, καταδεικνύεται με το καλημέρα σας η απειρία και η πιθανόν επικίνδυνη υποχωρητικότητα. Ξεκινάει να διαπραγματευτεί εγκαταλείποντας από μόνος του βασικά αιτήματα όπως αυτό της περικοπής του χρέους!

Βρεθήκαμε με τις αδιαπραγμάτευτες διαπραγματεύσεις να συζητάμε τα ίδια με άλλο όνομα (λίγο καλύτερα λίγο χειρότερα μικρή η διαφορά για τόση συμφορά που πήγε να γίνει), με σκληρή προθεσμία 120 ημερών. Με βάση και τις εσωκομματικές αντιδράσεις είναι φανερό ότι χρειάζεται αλλαγή πορείας.


Μιλάς για απειρία κι επικίνδυνη υποχωρητικότητα.
Δεκτό.

Σχετικά με τί όμως?
Με αυτά που είχαν τάξει? Εννοείται.
Με αυτά που μας περίμεναν κατά πάσα πιθανότητα αν συνέχιζαν να (μη) διαπραγματεύονται ο Σαμαράς και η παρέα του και να προτείνουν μόνοι τους τρόπους για να φάμε κι άλλο ξύλο? Διαφωνώ.

Αυτό προσπαθώ να πω.

Συγκρίνουμε ως πετυχημένο ή μη, αυτό που συμβαίνει με τί?

Αν θεωρείς ότι η προηγούμενη κυβέρνηση είχε διαπραγματευτεί καλύτερα θα διαφωνήσω.
Αν θεωρείς ότι η κυβέρνηση Σύριζα δεν κάνει όλα όσα είπε, μπορεί να διαπραγματευτεί με άλλους τρόπους, μπορεί να κάνει άλλα πράγματα και πρέπει να κόψει τον κώλο της και να τσακιστεί και να τα κάνει, εννοείται πως συμφωνώ.


από τη μία ξέρουμε ότι μας έλεγε ψέματα αλλά αν μας έλεγε την αλήθεια δεν θα τον ψηφίζαμε από την άλλη πρέπει να κάνει αυτά που είπε παρόλο που ήταν ψέματα. Αφού μας είπαν ψέματα οι άλλοι ας μας πει κι αυτός;
.........

Είναι μεγάλο το σεντόνι, αλλά αν θες ξαναδιάβασέ το.

Εγώ δεν προτείνω σε κανέναν τί να κάνει.
Και τονίζω και λέω ότι κανένας πολιτικός δεν πρέπει να λέει ψέματα.

Η πραγματικότητα δυστυχώς όμως είναι αυτή.
Αν θέλουμε να την αλλάξουμε είναι άλλη ιστορία, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχουμε δείξει να θέλουμε κάτι τέτοιο.



Δε με καταλαβες.

Πάμε ένα ένα αργά και βασανιστικά:lol:



(λογικο αφου δακτυλογραφεις σα γραμματέας του '60 :p )

Πώς δακτυλογραφούσαν οι γραμματείς του '60?:D



Οταν μια ζωη (και σωστα) κραζεις τους αλλους που αντι να μεταρρυθμισουν αυτο το δόλιο κρατος το μονο που έκαναν ήταν να γαμησουν τις μικροσυνταξεις (και τις μεγαλες αλλα πες εκει υπηρχε μια "δικαιοσυνη"), δε μπορει να θεωρεις επιτυχια οταν δε θα τις πας παρακατω. Αλλα έλεγες. Και τα είχες κοστολογησει (προγραμμα θεσσαλονικης). Και είχες πει πού θα βρεις τα λεφτα (11 δις του ΤΧΣ).

Να θυμισω τι προβλέπει το μνημ... συγγνωμη το προγραμμα για τα τελευταία;

Ε μα διάβασες καθόλου τί έγραψα?



Παμε παρακατω.

Καιρος να προσγειωθουν (κυριολεκτικα) και να κυβερνησουν και λιγο. Με μέτρα, τεκμηριωμενα και κοστολογημενα. Οχι αλλες διαλεξεις και θεωρίες (κυκλοφορουσε σαν ανεκδοτο για τα γιουρογκρουπ: "Δε θα αντεξω αλλη διαλεξη Βαρουφακη" "Γιατι; Δωρεάν ειναι")

Δε με νοιαζει η κωλοτουμπα, καλώς την έκανε, δεν ειχε αλλη επιλογη. Εχει 4 μηνες να νοικοκυρεψει πολλα. Στο χέρι του ειναι.


Αυτό λέω βρε άνθρωπα.
Με είδες να λέω κάτι άλλο όσον αφορά τον τομέα που αναφέρεσαι?

Και το έγραψα ότι δεν αναφέρομαι σε σένα, και μιλάω γενικά.
Τι διάλο όλοι διαγώνια με διαβάζετε ρε πστ μου?:lol:

stefanos
23/02/2015, 13:18
ΑΛΛΑ Σ ΑΦΗΝΕΙ???

Αυτό πραγματικά μπορείς να το διαπραγματευτείς γιατί είναι στο χέρι μας.
Διαγραφές χρεών ανταλλαγές ομολόγων κλπ που περνάνε απο τα χέρια τους δεν είναι διαπραγματεύσιμα.

Cpt. Haddock
23/02/2015, 13:22
[...]
Ε μα διάβασες καθόλου τί έγραψα?[...]

Μλκας εισαι? Οχι φυσικα! :lol:

MG-KTiNoS
23/02/2015, 13:22
Αυτό πραγματικά μπορείς να το διαπραγματευτείς γιατί είναι στο χέρι μας.
Διαγραφές χρεών ανταλλαγές ομολόγων κλπ που περνάνε απο τα χέρια τους δεν είναι διαπραγματεύσιμα.

Σ αυτή τη φάση μπορεί όχι...
Πιο μετά και αν τα πράματα πάνε πιο καλά μπορεί.
Βασικά όμως πρέπει ν αλλάξουν οι συσχετισμοί στην Ευρώπη.
Είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα όμως και θέλει τρομερή υπομονή και επιμονή.

nikos_abel
23/02/2015, 13:24
Το κακό όμως αυτό είναι. Έχουμε αποδείξει ότι ΔΕΝ πρόκειται να δουλέψουμε, προς καμμία όμως κατεύθυνση. Και ο V for kouventa καλά τα λέει, υπολογίζει όμως χωρίς το ξενοδόχο, τον περήφανο ελληνικό λαό δηλαδή, ο οποίος θέλει να πάρει πίσω τα λεφτά που είχε, είτε ήταν δικά του, είτε δανεικά, χωρίς να κάνει κάτι για αυτά.

MG-KTiNoS
23/02/2015, 13:26
Το κακό όμως αυτό είναι. Έχουμε αποδείξει ότι ΔΕΝ πρόκειται να δουλέψουμε, προς καμμία όμως κατεύθυνση. Και ο V for kouventa καλά τα λέει, υπολογίζει όμως χωρίς το ξενοδόχο, τον περήφανο ελληνικό λαό δηλαδή, ο οποίος θέλει να πάρει πίσω τα λεφτά που είχε, είτε ήταν δικά του, είτε δανεικά, χωρίς να κάνει κάτι για αυτά.

Κι προχτές σ ένα πάρτι είδα μια κοπέλα ντυμένη γάτα με ένα βύζο ΝΑ!!!!
Σα να στα δείνει στο πιάτο.
Ξεροκατάπια είπια και 6 μπύτρες και πήγα για ύπνο.

pipe_smoker
23/02/2015, 13:30
Μλκας εισαι? Οχι φυσικα! :lol:

:moutza::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

nikos_abel
23/02/2015, 13:30
Κι προχτές σ ένα πάρτι είδα μια κοπέλα ντυμένη γάτα με ένα βύζο ΝΑ!!!!
Σα να στα δείνει στο πιάτο.
Ξεροκατάπια είπια και 6 μπύτρες και πήγα για ύπνο.

Έναν είχε μόνο ρε σεξανωμαλε; :lol:

nikos_abel
23/02/2015, 13:32
:moutza::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

Ε ναι ρε, από ένα σημείο και έπειτα τα ποστ σου θεωρούνται κοινή λογική και μετά απλώς πάνε στη προσπέραση :lol:

sniper
23/02/2015, 13:35
Μιλάς για απειρία κι επικίνδυνη υποχωρητικότητα.
Δεκτό.

Σχετικά με τί όμως?
Με αυτά που είχαν τάξει? Εννοείται.
Με αυτά που μας περίμεναν κατά πάσα πιθανότητα αν συνέχιζαν να (μη) διαπραγματεύονται ο Σαμαράς και η παρέα του και να προτείνουν μόνοι τους τρόπους για να φάμε κι άλλο ξύλο? Διαφωνώ.

Αυτό προσπαθώ να πω.

Συγκρίνουμε ως πετυχημένο ή μη, αυτό που συμβαίνει με τί?

Αν θεωρείς ότι η προηγούμενη κυβέρνηση είχε διαπραγματευτεί καλύτερα θα διαφωνήσω.
Αν θεωρείς ότι η κυβέρνηση Σύριζα δεν κάνει όλα όσα είπε, μπορεί να διαπραγματευτεί με άλλους τρόπους, μπορεί να κάνει άλλα πράγματα και πρέπει να κόψει τον κώλο της και να τσακιστεί και να τα κάνει, εννοείται πως συμφωνώ.
....

Nα το πάμε λίγο παρακάτω;

Βγαίνει 1ος στις εκλογές για δύο λόγους:
1. Η απέχθεια του κόσμου για τους προηγουμενους και
2. το προγραμμα της Θεσ/νίκης.

Τι σημαίνει όμως διαπραγματευτήκαμε και συμβιβαστήκαμε και 4 μηνες κλπ κλπ;
Μόνο κ@λο δεν έστησαν όπως ακριβώς έκαναν οι προηγουμενοι. Κατέβηκε το πλεόνασμα στο 1,5%; Τα εγραψε πριν ο Βύρωνας. Κι αυτό μπορεί να δυσκολευτουν πλέον να το πιάσουν.

Πας εκεί, βαράς το χέρι στο τραπέζι και τους λες "είτε παίρνετε σοβαρά υπόψιν αυτά που σας λέμε, είτε γεια σας και θα δούμε τι θα κάνουμε μόνοι μας". Και αντίο από την ΕΕ και στα @@ μας τα τρισεκατομμύρια (δεν ειναι μόνο τα δανεικά, είναι κι όλα τα αναπτυξιακά πακέτα από εποχής Ντελόρ που χυθηκαν εδώ μέσα), στα @@ μας τα Δουβλίνα 1,2,3 153 και τα σύνορα της ΕΕ φτάνουν Α/ΝΑ μέχρι την Ιταλία και κάντε τα κουμάντα σας.

Αν κερδσίσεις την προσοχή τους κάτι θα κάνεις. Αν όχι στα @@ σου, ετσι κι αλλιώς εκεί μας εχουν γραμμένους και δεν μας ακούν έτσι κι αλλιώς.
Έτσι πας για διαπραγματεύσεις, όχι με σηκωμένο γιακά του σακακιού σαν ξεχασμένος χίππης των 70s και με ακαδημαικές μ@λακίες που στην πραγματικότητα δεν παίζουν.

Ουτε πας θέατρο, το προηγουμενο βράδυ πριν το Eurogroup, προετοιμαζεσαι για πόλεμο. Εκτος αν ήξερε απο πριν την έκβαση, ή τα περιμένει όλα έτοιμα από τους από κάτω, σαν άλλος Τζεγκινς Χαν...

Ας πετάξουμε τώρα τον αετό μας, μέρα που είναι.

Pan (dvs)
23/02/2015, 13:39
Κι προχτές σ ένα πάρτι είδα μια κοπέλα ντυμένη γάτα με ένα βύζο ΝΑ!!!!
Σα να στα δείνει στο πιάτο.
Ξεροκατάπια είπια και 6 μπύτρες και πήγα για ύπνο.

Eισαι γεροπαραξενος και το ξερουμε.

MG-KTiNoS
23/02/2015, 13:43
Nα το πάμε λίγο παρακάτω;

Βγαίνει 1ος στις εκλογές για δύο λόγους:
1. Η απέχθεια του κόσμου για τους προηγουμενους και
2. το προγραμμα της Θεσ/νίκης.

Τι σημαίνει όμως διαπραγματευτήκαμε και συμβιβαστήκαμε και 4 μηνες κλπ κλπ;
Μόνο κ@λο δεν έστησαν όπως ακριβώς έκαναν οι προηγουμενοι. Κατέβηκε το πλεόνασμα στο 1,5%; Τα εγραψε πριν ο Βύρωνας. Κι αυτό μπορεί να δυσκολευτουν πλέον να το πιάσουν.

Πας εκεί, βαράς το χέρι στο τραπέζι και τους λες "είτε παίρνετε σοβαρά υπόψιν αυτά που σας λέμε, είτε γεια σας και θα δούμε τι θα κάνουμε μόνοι μας". Και αντίο από την ΕΕ και στα @@ μας τα τρισεκατομμύρια (δεν ειναι μόνο τα δανεικά, είναι κι όλα τα αναπτυξιακά πακέτα από εποχής Ντελόρ που χυθηκαν εδώ μέσα), στα @@ μας τα Δουβλίνα 1,2,3 153 και τα σύνορα της ΕΕ φτάνουν Α/ΝΑ μέχρι την Ιταλία και κάντε τα κουμάντα σας.

Αν κερδσίσεις την προσοχή τους κάτι θα κάνεις. Αν όχι στα @@ σου, ετσι κι αλλιώς εκεί μας εχουν γραμμένους και δεν μας ακούν έτσι κι αλλιώς.
Έτσι πας για διαπραγματεύσεις, όχι με σηκωμένο γιακά του σακακιού σαν ξεχασμένος χίππης των 70s και με ακαδημαικές μ@λακίες που στην πραγματικότητα δεν παίζουν.

Ουτε πας θέατρο, το προηγουμενο βράδυ πριν το Eurogroup, προετοιμαζεσαι για πόλεμο. Εκτος αν ήξερε απο πριν την έκβαση, ή τα περιμένει όλα έτοιμα από τους από κάτω, σαν άλλος Τζεγκινς Χαν...

Ας πετάξουμε τώρα τον αετό μας, μέρα που είναι.

Είσαι εδώ ή πήγες για αετό?

:lol:



Δε νομίζω πως έγινε έτσι.
Είπε θέλω μια συμφωνία γέφυρα και την πήρε.
Στη συμφωνία αυτή, αφού είναι γέφυρα, έπρεπε να υπάρχουν και οι απόψεις των 2 πλευρών
δήλαδή δεν θα υπάρξουν άλλα μέτρα ούτε από εδώ ούτε από εκεί.
Λογικό.
Ως εδώ καλά. Από εκεί και μέτα όμως έγινε σαφές
ότι η Γερμανία κάνει ότι γουστάρει και όλοι οι άλλοι βαράνε προσοχές.
Πίστευε όμως πράγματι κανείς ότι θα ήταν εύκολο?
Για μένα το ξαναλέω πρέπει να γίνει η αρχή και θα κάνουμε χρόνια να
δούμε άσπρη μέρα.
(αλλά αν δεν γίνει η αρχή.... δεν θα τη δούμε ΠΟΤΕ)
Μακριά από μαλακίες τύπου εδώ και τώρα λοιπόν.

Έτσι τα βλέπω εγώ και δεν είμαι σίγουρα ο σπεσιαλίστας επί του θέματος

dimmie_72
23/02/2015, 13:43
Με αυτά που μας περίμεναν κατά πάσα πιθανότητα αν συνέχιζαν να (μη) διαπραγματεύονται ο Σαμαράς και η παρέα του και να προτείνουν μόνοι τους τρόπους για να φάμε κι άλλο ξύλο? Διαφωνώ.

Ποιός μιλάει για Σαμαρά και Χαρδούβελη κλπ!
Αυτό που λέω είναι κ. καθηγητά αντί να κάνεις μαθήματα μακροοικονομίας στους συνομιλητές σου, αν έχεις το ελάχιστο πολιτικό αισθητήριο έστω και απλού πολίτη, διάβασε πρώτα τις προγραμματικές θέσεις του κόμματος που σε εμφύτευσε (γιατί άραγε όλα τα κόμματα τελευταίως βάζουν στη θέση του ΥΠΟΙΚ τεχνοκράτες, μήπως έτσι νομίζουν ότι απεμπολούν τις ευθύνες πιθανής αποτυχίας, ας γελάσω) και ξεκίνα να διαπραγματεύεσαι με αυτές ως αρχικό σημείο εκκίνησης και όχι από κει που σταμάτησε ο προηγούμενος.

Pan (dvs)
23/02/2015, 13:44
Nα το πάμε λίγο παρακάτω;
..............
Τι σημαίνει όμως διαπραγματευτήκαμε και συμβιβαστήκαμε και 4 μηνες κλπ κλπ;
Μόνο κ@λο δεν έστησαν όπως ακριβώς έκαναν οι προηγουμενοι. Κατέβηκε το πλεόνασμα στο 1,5%; Τα εγραψε πριν ο Βύρωνας. Κι αυτό μπορεί να δυσκολευτουν πλέον να το πιάσουν.

Πας εκεί, βαράς το χέρι στο τραπέζι και τους λες "είτε παίρνετε σοβαρά υπόψιν αυτά που σας λέμε, είτε γεια σας και θα δούμε τι θα κάνουμε μόνοι μας". Και αντίο από την ΕΕ και στα @@ μας τα τρισεκατομμύρια (δεν ειναι μόνο τα δανεικά, είναι κι όλα τα αναπτυξιακά πακέτα από εποχής Ντελόρ που χυθηκαν εδώ μέσα), στα @@ μας τα Δουβλίνα 1,2,3 153 και τα σύνορα της ΕΕ φτάνουν Α/ΝΑ μέχρι την Ιταλία και κάντε τα κουμάντα σας.
.............


Γλέζος: Συγγνώμη που συνήργησα στην ψευδαίσθηση

«Η μετονομασία της Τρόικας σε Θεσμούς, του Μνημονίου σε Συμφωνία και των Δανειστών σε Εταίρους, όπως και όταν βαφτίζεις το κρέας ψάρι, δεν αλλάζεις την προηγούμενη κατάσταση» αναφέρει ο ευρωβουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Μανώλης Γλέζος σε άρθρο του με τίτλο «Πριν είναι αργά».

Στο ίδιο άρθρο στην ιστοσελίδα της κίνησης «Ενεργοί Πολίτες» ο κ. Γλέζος ζητά συγγνώμη από τον ελληνικό λαό «διότι συνήργησα σε αυτή την ψευδαίσθηση» και καλεί σε αντίδραση: «Όλα τα μέλη, οι φίλοι και οι οπαδοί του ΣΥΡΙΖΑ, σε έκτακτες συνελεύσεις, όλων των βαθμίδων των οργανώσεων να αποφασίσουν αν δέχονται αυτήν την κατάσταση» αναφέρει.

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231387599

SHOOTER045
23/02/2015, 13:50
Καπου διάβασα τον μεα τσατσοπουλο να λέει < επειδή τούς έζησα και υπάρχουν πολλοί που λένε διαφορετικά πράγματα σε αυτό το συνονθύλευμα που λέγεται σύριζα. Και ότι δεν τους δίνει πολύ ζωή αν γίνουν κυβέρνηση

MG-KTiNoS
23/02/2015, 14:03
Γλέζος: Συγγνώμη που συνήργησα στην ψευδαίσθηση

«Η μετονομασία της Τρόικας σε Θεσμούς, του Μνημονίου σε Συμφωνία και των Δανειστών σε Εταίρους, όπως και όταν βαφτίζεις το κρέας ψάρι, δεν αλλάζεις την προηγούμενη κατάσταση» αναφέρει ο ευρωβουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Μανώλης Γλέζος σε άρθρο του με τίτλο «Πριν είναι αργά».

Ο Γλέζος όλα αυτά τα χρόνια που έκανε πολιτική κέρδισε κάτι?
Όλος αυτός ο αγώνας μέχρι τέλους τον πήγε κάπου?
Τόσο χρόνια ρίξεις με όλους και με το ΚΚΕ είχαν εν τέλει κάποιο νόημα?
Η συμφωνία αυτή λοιπόν πρέπει να περάσει από πολλά κοινοβούλια της ΕΕ και να μη γίνει της πτανς
Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι αυτό δεν είναι και τόσο απλό?
Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι δεν είσαι στο 45 και η ρίξη θα έχει βαριές απόλειες?
Τελικά μπα....
Λυπάμαι για τον Γλέζο αλλά κάνει λάθος, Στη ζωή είναι αρετή να ξέρεις πότε να μην μη μιλάς.




Καπου διάβασα τον μεα τσατσοπουλο να λέει < επειδή τούς έζησα και υπάρχουν πολλοί που λένε διαφορετικά πράγματα σε αυτό το συνονθύλευμα που λέγεται σύριζα. Και ότι δεν τους δίνει πολύ ζωή αν γίνουν κυβέρνηση
Ε ναι τη διαφορετικότητα την ονομάζει συνοθύλευμα.
Στο ποτάμι που είναι φυσικά δεν υπάρχει τέτοιο πράμα.
Πάει ο Σταύρακας στο αφεντικό ρωτάει και μετά κάνει ότι του πει.
ΑΠλά πράγματα.
Καλό είναι να ακούν έξω ότι υπάρχει και "άλλη" άποψη μέσα και ότι Βαρουφάκης
-που λένε ότι δεν τους κάνει- δεν είναι και τόσο αριστερά εν τέλει...


Τσατσόπουλος λέει...
:lol:

SHOOTER045
23/02/2015, 14:07
Το 45 ήξερε τι να πει, γι αυτό επέζησε.
Τώρα μάλλον κατι ανάλογο προσπαθεί .

sniper
23/02/2015, 14:11
Ο Γλέζος όλα αυτά τα χρόνια που έκανε πολιτική κέρδισε κάτι?
Όλος αυτός ο αγώνας μέχρι τέλους τον πήγε κάπου?
Τόσο χρόνια ρίξεις με όλους και με το ΚΚΕ είχαν εν τέλει κάποιο νόημα?
Η συμφωνία αυτή λοιπόν πρέπει να περάσει από πολλά κοινοβούλια της ΕΕ και να μη γίνει της πτανς
Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι αυτό δεν είναι και τόσο απλό?
Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι δεν είσαι στο 45 και η ρίξη θα έχει βαριές απόλειες?
Τελικά μπα....
Λυπάμαι για τον Γλέζο αλλά κάνει λάθος, Στη ζωή είναι αρετή να ξέρεις πότε να μην μη μιλάς.
...

Τέτοια συμφωνία είχαμε και πριν.

RaGe_Raptor
23/02/2015, 14:20
όποιος έταξε,κυβέρνησε.....χρυσόψαρα γεμάτη η ψαροκώσταινα..........

dimmie_72
23/02/2015, 14:24
Τέτοια συμφωνία είχαμε και πριν.

τώρα φοράει φόρεμα λευκό... :a49:

MG-KTiNoS
23/02/2015, 14:31
Τέτοια συμφωνία είχαμε και πριν.

Δεν είχαμε....
ιμέιλ Χαρδούβελη με ναι σε όλα είχαμε.

nikos_abel
23/02/2015, 14:46
Νταξ, πριν είχαμε καρπαζές χωρίς κάν να κάνουν ένα κιχ, Τώρα κάνανε κιχ τουλάχιστον, σφιχτήκανε λιγουλάκι.

Το αγγούρι θα είναι πως σε αυτό το τετράμηνο θα μαζέψουνε χρήμα.

Δεδομένου ότι δεν τα έκαναν πουτανα στάση Ευρώπας, πρέπει να τα κάνουν πουτανα εδώ και να μαζέψουν από εκεί που υπάρχουν. Και αυτό δεν είναι εύκολο.

sniper
23/02/2015, 14:54
Δεν είχαμε....
ιμέιλ Χαρδούβελη με ναι σε όλα είχαμε.


Νταξ, πριν είχαμε καρπαζές χωρίς κάν να κάνουν ένα κιχ, Τώρα κάνανε κιχ τουλάχιστον, σφιχτήκανε λιγουλάκι.

Το αγγούρι θα είναι πως σε αυτό το τετράμηνο θα μαζέψουνε χρήμα.

Δεδομένου ότι δεν τα έκαναν πουτανα στάση Ευρώπας, πρέπει να τα κάνουν πουτανα εδώ και να μαζέψουν από εκεί που υπάρχουν. Και αυτό δεν είναι εύκολο.

Α, συναίσθημα θέλατε; ΟΚ.

Cpt. Haddock
23/02/2015, 14:57
Α, συναίσθημα θέλατε; ΟΚ.

Ε, ναι ρε φιλε. Πανω απ΄ όλα ο ανθρωπος.... :a07:

RaGe_Raptor
23/02/2015, 14:58
Α, συναίσθημα θέλατε; ΟΚ.

ελπίδα ήθελε ο λαός...και του τη δώσανε.....και θα του τα παίρνουν στο όνομα αυτής....φυσικά πιο εύκολα....

nikos_abel
23/02/2015, 15:01
Α, συναίσθημα θέλατε; ΟΚ.

Ε να ναι ρε φίλε, κανα φιλάκι, κανα κλειςιμο ματάκι τέλος πάντων.

pipe_smoker
23/02/2015, 15:03
Νομίζω ότι μπορεί να μην είναι η μέρα μου γιατί ενώ συμφωνώ με αυτά που γράφετε, κάπου χάνεται η επικοινωνία και δε γίνομαι κατανοητός και πιθανότατα φταίω εγώ.
Τέσπα.

Ας το προσπαθήσω μπας και βγει.

Και οι δυο είστε του ρεαλισμού οπότε να τα πω σκέτα, ναι?


Ποιός μιλάει για Σαμαρά και Χαρδούβελη κλπ!


Για Σαμαρά και Χαρδούβελη θα μιλάγαμε τώρα αν δεν είχε βγει ο Τσίπ.
Για Σαμαρά και Χαρδούβελη μίλαγε η Ευρώπη, παρουσίαζε τον Τσίπρα σαν την καταστροφή του κόσμου κι ότι μόνο ο γκοτζίλα δε θα έβγαινε από τους υπονόμους να κατασπαράξει όλα τα Βαλκάνια άμα κάναμε τη μαλακία και τον βγάζαμε.

Δυο επιλογές παίζανε.
"Εκ του ασφαλούς" στην καταστροφή με Σαμαρά και Χαρδούβελη.
Δοκιμή με Τσίπρα και Βαρουφάκη.

Πάμε και λίγο παραπέρα.

Ας αφήσουμε λίγο την ικανότητα για διαπραγματέυσεις κι ας δούμε κι ένα άλλο τραγούδι που ηχεί στα αυτιά μας ούτε και ξέρω από πότε.
Τη διαφθορά.

Είπα και πριν ότι όλα όσα κουβεντιάζουμε έχουν νόημα εάν κι εφόσον η κυβέρνηση Σύριζα έχει άλλες προθέσεις από αυτές των προηγουμένων.
Μεταξύ άλλων, και το να μην κονομήσει τη μάνα της και τον πατέρα της.

Αν ο καιρός το δείξει αυτό, και πει ο Βαρουφάκης "πρέπει να κρατήσουμε τους μισθούς στο 751 για ένα χρόνο πριν τους ανεβάσουμε κι άλλο", θα τον εμπιστευτώ πιο εύκολα απ'ότι θα εμπιστευόμουν το Σαμαρά και τους λοιπούς που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ό,τι έκαναν δεν το έκαναν για το κοινό καλό.

Στα υπόλοιπα που αναφέρεις και στο τί πρέπει να κάνει και στο πώς θα έπρεπε να έχει χειριστεί πιθανώς την κατάσταση συμφωνώ.
Αλλά δεν είμαι παρών στις συζητήσεις ούτε ξέρω τα περιθώρια.



Nα το πάμε λίγο παρακάτω;

Βγαίνει 1ος στις εκλογές για δύο λόγους:
1. Η απέχθεια του κόσμου για τους προηγουμενους και
2. το προγραμμα της Θεσ/νίκης.

Τι σημαίνει όμως διαπραγματευτήκαμε και συμβιβαστήκαμε και 4 μηνες κλπ κλπ;
Μόνο κ@λο δεν έστησαν όπως ακριβώς έκαναν οι προηγουμενοι. Κατέβηκε το πλεόνασμα στο 1,5%; Τα εγραψε πριν ο Βύρωνας. Κι αυτό μπορεί να δυσκολευτουν πλέον να το πιάσουν.

Πας εκεί, βαράς το χέρι στο τραπέζι και τους λες "είτε παίρνετε σοβαρά υπόψιν αυτά που σας λέμε, είτε γεια σας και θα δούμε τι θα κάνουμε μόνοι μας". Και αντίο από την ΕΕ και στα @@ μας τα τρισεκατομμύρια (δεν ειναι μόνο τα δανεικά, είναι κι όλα τα αναπτυξιακά πακέτα από εποχής Ντελόρ που χυθηκαν εδώ μέσα), στα @@ μας τα Δουβλίνα 1,2,3 153 και τα σύνορα της ΕΕ φτάνουν Α/ΝΑ μέχρι την Ιταλία και κάντε τα κουμάντα σας.

Αν κερδσίσεις την προσοχή τους κάτι θα κάνεις. Αν όχι στα @@ σου, ετσι κι αλλιώς εκεί μας εχουν γραμμένους και δεν μας ακούν έτσι κι αλλιώς.
Έτσι πας για διαπραγματεύσεις, όχι με σηκωμένο γιακά του σακακιού σαν ξεχασμένος χίππης των 70s και με ακαδημαικές μ@λακίες που στην πραγματικότητα δεν παίζουν.

Ουτε πας θέατρο, το προηγουμενο βράδυ πριν το Eurogroup, προετοιμαζεσαι για πόλεμο. Εκτος αν ήξερε απο πριν την έκβαση, ή τα περιμένει όλα έτοιμα από τους από κάτω, σαν άλλος Τζεγκινς Χαν...

Ας πετάξουμε τώρα τον αετό μας, μέρα που είναι.


Μαζί σου.

Όντως βγήκε γιατί σιχάθηκαν τους προηγούμενους και γι'αυτά που είχες τάξει στη φτωχομάνα.

Το αν είσαι ίδιος με τους προηγούμενους ή όχι θα φανεί με τον καιρό.
Ακόμα κι αν πέρναγε 5 καλά μέτρα και χαιρόταν ο κοσμάκης, μπορεί να τα πέρναγε με τέτοιο τρόπο που να τον έκανε χειρότερο από τους προηγούμενους σε βάθος χρόνου.

Το πρόγραμμα της Θεσ/νίκης τώρα.
Φούτσες κάνανε.
Και σου λέω ότι το πρόγραμμα ήταν το τυρί για να τσιμπήσει ο κόσμος και να ρίξει το κουκί.
Σύμφωνοι.

Το σενάριο του χτυπάμε χέρι στο τραπέζι κι ό,τι βρέξει ας κατεβάσει το ανέφερε κι αυτό ο Βύρωνας.
Φούτσα και στη μια περίπτωση λοιπόν φούτσα και στην άλλη. Το ερώτημα είναι ποιά είναι μεγαλύτερη.

Στην περίπτωση της φούτσας Β (εκτός ΕΕ, εκτός ευρώ, δραχμές ρούβλια κλπ) θα μαθαίναμε το μέγεθος της μόνο καθώς θα έμπαινε και σταματημό δε θα είχε.

Στην περίπτωση της φούτσας Α (κωλοτούμπα, παράταση και πέναλτυ κλπ) υπάρχει το ενδεχόμενο στους 4 μήνες να δοκιμάσουν κάποιες αλλαγές, να πιέσουν ΙΣΩΣ αφού ισχυροποιηθεί λίγο η θέση τους ως κυβέρνηση, να ξεκινήσουν κάποιες από τις αλλαγές που όλοι θέλουμε και φωνάζουμε.

Αυτό λέμε 10 άτομα (κι εγώ κι εσύ κι ο Βύρωνας κι ντίμι κλπ) γι'αυτό και μπερδεύομαι στο πού χάνεται το σήμα.

Υπάρχει μια κάποια δυνατότητα αλλαγής που δεν υπήρχε με τους προηγούμενους, ΟΧΙ ΜΟΝΟ γιατί πίεζε η τρόικα και οι λοιποί αλλά γιατί και οι ίδιοι ποτέ δε θέλησαν να αλλάξουν κάτι?
Η σταθερά της πίεσης παραμένει ίδια σου λέω εγώ. Ολόιδια.
Μένει να δούμε αν οι συγκεκριμένοι είναι διατεθιμένοι να κάνουν κάτι. Και δε μιλάω για διαπραματεύσεις. Κανείς δε σώθηκε από διαπραγματεύσεις.
Μιλάω για αλλαγές.

Αν συνεχίζουμε να διαφωνούμε νομίζω ότι απλά δεν το έχω σήμερα όπως προείπα.
Υγεία:beer:

Cpt. Haddock
23/02/2015, 15:11
Στα περι προθεσεων αναζητηστε ποιος διοριστηκε (ναι, διοριστηκε), Γ.Γραμματεας Διοικητικης Μεταρυθμισης...

Θα καταλαβετε

sniper
23/02/2015, 15:14
Στα περι προθεσεων αναζητηστε ποιος διοριστηκε (ναι, διοριστηκε), Γ.Γραμματεας Διοικητικης Μεταρυθμισης...

Θα καταλαβετε

O OTOE.. Σαρώνει ο αέρας της αλλαγής... Κατρίνα και μ@λακίες... ΣΥΡΙΖΑ:rotflmao:

RaGe_Raptor
23/02/2015, 15:25
τοοοο πασοοοοοόκ ,είιιιιιιν' εδωωωωωώ.....................

gior-gos
23/02/2015, 15:37
Στην περίπτωση της φούτσας Α (κωλοτούμπα, παράταση και πέναλτυ κλπ) υπάρχει το ενδεχόμενο στους 4 μήνες να δοκιμάσουν κάποιες αλλαγές, να πιέσουν ΙΣΩΣ αφού ισχυροποιηθεί λίγο η θέση τους ως κυβέρνηση, να ξεκινήσουν κάποιες από τις αλλαγές που όλοι θέλουμε και φωνάζουμε.

Επισης, 2 μηνες μετα το περας του 4μήνου, η Ισπανια εχει εκλογες και το "αδελφό" συριζα κόμμα, το Podemos, μαλλον θα ειναι η επομενη ισπανικη κυβερνηση που σημαινει αλληλοϋποστηριξη και αλληλοβοηθεια μεταξυ Ελλαδας και Ισπανιας, κοινες πιεσεις κτλ. Εκτος κι αν ο συριζα τα κανει τοσο πουτανα που αποτρεψει τους Ισπανους ψηφοφορους απο το να ψηφισουν Podemos.


Στα περι προθεσεων αναζητηστε ποιος διοριστηκε (ναι, διοριστηκε), Γ.Γραμματεας Διοικητικης Μεταρυθμισης...

Θα καταλαβετε

Μαλακία, όντως. Και δεν ειναι η μόνη.

dimmie_72
23/02/2015, 15:38
Στην περίπτωση της φούτσας Α (κωλοτούμπα, παράταση και πέναλτυ κλπ) υπάρχει το ενδεχόμενο στους 4 μήνες να δοκιμάσουν κάποιες αλλαγές, να πιέσουν ΙΣΩΣ αφού ισχυροποιηθεί λίγο η θέση τους ως κυβέρνηση, να ξεκινήσουν κάποιες από τις αλλαγές που όλοι θέλουμε και φωνάζουμε.

Αυτό λέμε 10 άτομα (κι εγώ κι εσύ κι ο Βύρωνας κι ντίμι κλπ) γι'αυτό και μπερδεύομαι στο πού χάνεται το σήμα.




Μα κωλοχτυπιόμαστε μερικοί γιατί απλώς δεν έχουν τα περιθώρια!!!!!

Άντε επειδή ο Γλέζος και λοιποί είναι "γραφικοί" αντιγράφω από το blog του οικονομολόγου και βουλευτή Ημαθίας Κώστα Λαπαβίτσα αναλυτικά τη συμφωνία όπου διατυπώνει πέντε καίρια ερωτήματα για το πώς θα εφαρμοστεί, μετά τις εξελίξεις το πρόγραμμα της Θεσσαλονίκης.

Εθνικό Σχέδιο Ανασυγκρότησης
Πώς θα χρηματοδοτηθεί το Εθνικό Σχέδιο Ανασυγκρότησης, όταν τα 3 δισ.του Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας είναι πλέον εκτός ελληνικού ελέγχου; Η αφαίρεση αυτών των κονδυλίων κάνει ακόμη πιεστικότερη τη συλλογή μεγάλων ποσών από τη φοροδιαφυγή και την εκκαθάριση χρεών σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Πόσο εφικτή είναι αυτή η προοπτική;
Διαγραφή χρέους
Πώς θα προχωρήσει η διαγραφή του χρέους, όταν η Ελλάδα δεσμεύεται να εκπληρώσει πλήρως και εγκαίρως όλες τις χρηματοοικονομικές της υποχρεώσεις προς τους εταίρους της;
Άρση λιτότητας
Πώς θα υπάρξει άρση της λιτότητας, όταν η Ελλάδα δεσμεύεται να πετύχει ‘κατάλληλα’ πρωτογενή πλεονάσματα για να καταστήσει το υπάρχον τεράστιο χρέος ‘βιώσιμο’; Η ‘βιωσιμότητα’ του χρέους – όπως την εκτιμούσε η Τρόικα – ήταν ακριβώς η αιτία για το παράλογο κυνήγι πρωτογενών πλεονασμάτων. Καθώς το χρέος δεν θα μειωθεί σημαντικά, πώς θα πάψουν να υπάρχουν πρωτογενή πλεονάσματα που είναι καταστροφικά για την ελληνική οικονομία και αποτελούν την ουσία της λιτότητας;
Εποπτεία και δημοσιονομικό κόστος
Πώς θα προχωρήσει οποιαδήποτε προοδευτική αλλαγή στη χώρα, όταν οι ΄θεσμοί’ θα ασκούν αυστηρή εποπτεία και θα απαγορεύουν μονομερείς ενέργειες; Θα επιτρέψουν οι ‘θεσμοί’ την υλοποίηση των πυλώνων ‘της Θεσσαλονίκης’ δεδομένου ότι έχουν άμεσο, ή έμμεσο δημοσιονομικό κόστος;
Η μελλοντική διαπραγμάτευση
Τι ακριβώς θα έχει αλλάξει στους επόμενους τέσσερις μήνες της ‘παράτασης’, ώστε η νέα διαπραγμάτευση με τους εταίρους μας να γίνει από καλύτερες θέσεις; Τι θα αποτρέψει την επιδείνωση της πολιτικής, οικονομικής και κοινωνικής κατάστασης της χώρας»;



Επίσης, παραθέτει το γενικό πλαίσιο της πολυελπιδοφόρας συμφωνίας που μάλλον ελάχιστοι έχουν διαβάσει γιαυτό και οι ελπιδοφόρες φωνές:

Το γενικό περίγραμμα της συμφωνίας έχει ως εξής:




1.Η Ελλάδα ζητάει επέκταση της τρέχουσας συμφωνίας δανειακής στήριξης, η οποία στηρίζεται σε μια σειρά από δεσμεύσεις.

2.Ο στόχος της επέκτασης είναι να επιτρέψει την ολοκλήρωση της αξιολόγησης της τρέχουσας συμφωνίας και να δώσει χρόνο για μια πιθανή νέα συμφωνία.

3.Η Ελλάδα θα υποβάλλει αμέσως κατάλογο ‘μεταρρυθμίσεων’, οι οποίες θα αξιολογηθούν από τους ‘θεσμούς’ και θα συμφωνηθούν τελικά τον Απρίλιο. Εάν η αξιολόγηση είναι θετική, θα αποδεσμευτούν τα χρήματα που δεν δόθηκαν ακόμη από την τρέχουσα συμφωνία συν τις επιστροφές από τα κέρδη της ΕΚΤ.

4.Τα υπάρχοντα κονδύλια του Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας θα χρησιμοποιηθούν αποκλειστικά για τις ανάγκες των τραπεζών και θα είναι εκτός ελληνικού ελέγχου.

5.Η Ελλάδα δεσμεύεται να εκπληρώσει πλήρως και εγκαίρως όλες τις χρηματοοικονομικές της υποχρεώσεις προς τους εταίρους της.

6.Η Ελλάδα δεσμεύεται να διασφαλίσει ‘κατάλληλα’ πρωτογενή πλεονάσματα για να εγγυηθεί τη βιωσιμότητα του χρέους στη βάση των αποφάσεων του Γιούρογκρουπ του Νοεμβρίου 2012. Το πλεόνασμα για το 2015 θα λάβει υπόψη του τις οικονομικές συνθήκες του 2015.

7.Η Ελλάδα δεν θα ανακαλέσει μέτρα, ούτε θα κάνει μονομερείς αλλαγές που μπορεί να έχουν αρνητική επίδραση στους δημοσιονομικούς στόχους, την οικονομική ανάκαμψη, ή τη χρηματοπιστωτική σταθερότητα, όπως θα εκτιμηθούν από τους ΄θεσμούς’. :D


Στη βάση αυτή, το Γιούρογκρουπ θα ξεκινήσει τις εθνικές διαδικασίες για τετράμηνη επέκταση της τρέχουσας συμφωνίας και καλεί τις ελληνικές αρχές να ξεκινήσουν άμεσα τη διαδικασία για την επιτυχή ολοκλήρωση της αξιολόγησής της.

Το χειρότερο θα είναι όχι να υποστεί φθορά η υποστήριξη από τον εξαπατηθέντα λαό, αλλά αν αρχίσουν να του φεύγουν οι βουλευτές ένας-ένας και αναγκαστεί στο εσωτερικό να ψάξει για νέες συμμαχίες.

kostaspetrou
23/02/2015, 16:34
Nα το πάμε λίγο παρακάτω;

Βγαίνει 1ος στις εκλογές για δύο λόγους:
1. Η απέχθεια του κόσμου για τους προηγουμενους και
2. το προγραμμα της Θεσ/νίκης.

Τι σημαίνει όμως διαπραγματευτήκαμε και συμβιβαστήκαμε και 4 μηνες κλπ κλπ;
Μόνο κ@λο δεν έστησαν όπως ακριβώς έκαναν οι προηγουμενοι. Κατέβηκε το πλεόνασμα στο 1,5%; Τα εγραψε πριν ο Βύρωνας. Κι αυτό μπορεί να δυσκολευτουν πλέον να το πιάσουν.

Πας εκεί, βαράς το χέρι στο τραπέζι και τους λες "είτε παίρνετε σοβαρά υπόψιν αυτά που σας λέμε, είτε γεια σας και θα δούμε τι θα κάνουμε μόνοι μας". Και αντίο από την ΕΕ και στα @@ μας τα τρισεκατομμύρια (δεν ειναι μόνο τα δανεικά, είναι κι όλα τα αναπτυξιακά πακέτα από εποχής Ντελόρ που χυθηκαν εδώ μέσα), στα @@ μας τα Δουβλίνα 1,2,3 153 και τα σύνορα της ΕΕ φτάνουν Α/ΝΑ μέχρι την Ιταλία και κάντε τα κουμάντα σας.

Αν κερδσίσεις την προσοχή τους κάτι θα κάνεις. Αν όχι στα @@ σου, ετσι κι αλλιώς εκεί μας εχουν γραμμένους και δεν μας ακούν έτσι κι αλλιώς.
Έτσι πας για διαπραγματεύσεις, όχι με σηκωμένο γιακά του σακακιού σαν ξεχασμένος χίππης των 70s και με ακαδημαικές μ@λακίες που στην πραγματικότητα δεν παίζουν.

Ουτε πας θέατρο, το προηγουμενο βράδυ πριν το Eurogroup, προετοιμαζεσαι για πόλεμο. Εκτος αν ήξερε απο πριν την έκβαση, ή τα περιμένει όλα έτοιμα από τους από κάτω, σαν άλλος Τζεγκινς Χαν...

Ας πετάξουμε τώρα τον αετό μας, μέρα που είναι.

Σωστός!

Όταν κάποιος θέλει να τσαμπουκαλευτεί, καλό θα είναι να θυμάται το ρητό "για σκότωσε το βασιλιά για μην τον φοβερίζεις."
Αλλιώς απλά γελοιοποιείται.

Μέχρι το Πάσχα θα δείξει πού το πάει...
Πολύ φοβάμαι ότι οι κωλοτούμπες και τα μνημόνια είναι το λιγότερο διότι θ'αποκτήσει σύντομα και κομματικό στρατό χωρίς κανένα κόστος,χωρίς να χρειαστεί να κάνει διορισμούς...
Το αντάλλαγμα το ξέρετε πιστεύω...

pipe_smoker
23/02/2015, 16:38
Επισης, 2 μηνες μετα το περας του 4μήνου, η Ισπανια εχει εκλογες και το "αδελφό" συριζα κόμμα, το Podemos, μαλλον θα ειναι η επομενη ισπανικη κυβερνηση που σημαινει αλληλοϋποστηριξη και αλληλοβοηθεια μεταξυ Ελλαδας και Ισπανιας, κοινες πιεσεις κτλ. Εκτος κι αν ο συριζα τα κανει τοσο πουτανα που αποτρεψει τους Ισπανους ψηφοφορους απο το να ψηφισουν Podemos.


Σε μια συνέντευξη που είδα (πριν καν γίνει το τελικό άνοιγμα της τράπουλας) ο σενιόρ Ποδέμος ξεκαθάρισε τη θέση του και "τραβήχτηκε" λέγοντας ότι δεν είναι το ίδιο με το Σύριζα, οι Ισπανοί έχουν υποφέρει περισσότερο και διαφορετικά, η κατάσταση εκεί είναι αλλιώς, ναι μεν αλλά κλπ.....

Κοινώς δε θα πόνταρα πολλά φράγκα στην υπόθεση...




Στα περι προθεσεων αναζητηστε ποιος διοριστηκε (ναι, διοριστηκε), Γ.Γραμματεας Διοικητικης Μεταρυθμισης...

Θα καταλαβετε


Μα κωλοχτυπιόμαστε μερικοί γιατί απλώς δεν έχουν τα περιθώρια!!!!!



Κατ'αρχάς μην αναφέρεις Λαπαβίτσα ή Καζάκη γιατί θα μπει ο Βύρωνας και θα μας πάρει και θα μας σηκώσει:p

Λοιπόν.

Δεκτά όλα αυτά.

Πού καταλήγουμε?
Ή μάλλον κατά πού το βλέπουμε?

Γιατί από όλους μας βλέπω μεν απαισιοδοξία και από κάποιους όντως κωλοχτύπημα (δεκτό και δικαιολογημένο εννοείται), αλλά κλείνουμε με ευχές, και "στο χέρι του είναι", και "καιρός να πιάσει δουλειά", και "μακάρι..." και "παπάρι...".

Δεν ειρωνεύομαι. Σκέφτομαι δυνατά και μοιράζομαι τον προβληματισμό μου.

Είτε κατάφερε αυτό το @άκι ο Τσίπρας να μας πιάσει κορόιδο τόσο άγαρμπα όσο δεν έχει καταφέρει άλλος, και μαζί με εμάς ένα κάρο κόσμο με πτυχία και περγαμηνές που τον στήριξαν και τους τονε φόρεσε τελευταία στιγμή, είτε έχουμε όλοι μεσάνυχτα και ξέρει αυτός.

Δεν ξέρω.
Ναι μαλακίες είναι και οι διορισμοί κάποιων τεχνοκρατών, και ο Δυναμίτης (αυτός είναι μια μαλακία με πόδια), κι άλλες που ούτε καν θέλω να τις αναφέρω δημόσια.
Σε ένα βαθμό θα τις δικαιολογούσα ως αναγκαία κακά.
Δεν ξέρω μέχρι ποιό βαθμό και δεν ξέρω πόσες μαλακίες πια.

Τί να πω.
Είτε ας πούμε από τώρα καλή αντάμωση είτε ας ελπίσουμε ότι υπάρχει κάποιο ενδεχόμενο που δεν έχουν εξετάσει και κάποιο περιθώριο βελτίωσης.

dimmie_72
23/02/2015, 16:49
και μαζί με εμάς ένα κάρο κόσμο με πτυχία και περγαμηνές που τον στήριξαν και τους τονε φόρεσε τελευταία στιγμή

Όπως ξέρεις ο Μπίσμαρκ είπε "Δύο καθηγητές μπορούν να διαλύσουν ένα κράτος", βάλε τώρα πόσους έχει στην κυβέρνηση, 17 νομίζω... :(

dimmie_72
23/02/2015, 17:00
Για Σαμαρά και Χαρδούβελη μίλαγε η Ευρώπη, παρουσίαζε τον Τσίπρα σαν την καταστροφή του κόσμου κι ότι μόνο ο γκοτζίλα δε θα έβγαινε από τους υπονόμους να κατασπαράξει όλα τα Βαλκάνια άμα κάναμε τη μαλακία και τον βγάζαμε.

Μάλλον η Ευρώπη είχε πιστέψει τον Τσίπρα απότι ο ίδιος ο Τσίπρας :confused:

pipe_smoker
23/02/2015, 17:07
Μάλλον η Ευρώπη είχε πιστέψει τον Τσίπρα απότι ο ίδιος ο Τσίπρας :confused:

Δε νομίζω.

Το χάψανε κι αυτοί μαζί με εμάς και τους πτυχιούχους με τις περγαμηνές?

Τόσο ποϊτάνα είναι πια ο κιορατάς?:lol:

Cpt. Haddock
23/02/2015, 17:11
Ανακοινωση για λαοσυναξη δε βλεπω, να εκδηλωθει η "συμπαράσταση του λαου στην προσπάθεια της κυβερνησης" και ανησυχω. Αν ηταν τοσο μεγάλη επιτυχια θα επρεπε να ειμαστε(εισαστε) στο δρομο με νταούλια να γιορταζετε (και σε ενα παλκο να χορευουν οι αγορες...)

Εχουν πολύ πλακα γνωστοι μου στο facebook που τις πρωτες μερες ήταν λαλιστατοι και "θα δειτε" και "μπραβο" και "κεφαλι ψηλα" και "δε μασαμε" και "ο λαος εχει δυναμη" και εδω και 3 μερες εχουν εξαφανιστει :lol:

RaGe_Raptor
23/02/2015, 17:12
Δε νομίζω.

Το χάψανε κι αυτοί μαζί με εμάς και τους πτυχιούχους με τις περγαμηνές?

Τόσο ποϊτάνα είναι πια ο κιορατάς?:lol:

α.παπανδρέου σε λέω....λαοπλάνος..!!!

AUFGEBRACHT
23/02/2015, 17:15
Σε μια συνέντευξη που είδα (πριν καν γίνει το τελικό άνοιγμα της τράπουλας) ο σενιόρ Ποδέμος ξεκαθάρισε τη θέση του και "τραβήχτηκε"

Κάποιος να του αναφέρει πως το "τράβηγμα" δεν είναι αποτελεσματική μέθοδος...

AUFGEBRACHT
23/02/2015, 17:48
Έπιασα πάλι στα χέρια μου αυτές τις μέρες ένα έξοχο πανεπιστημιακό σύγγραμμα, που όταν ήμουν στο πανεπιστήμιο δεν του είχα δώσει τη δέουσα σημασία και προσοχή, αλλά ήταν ανατριχιαστικά προφητικό εν έτει 1999. Συγγραφείς 2 καθηγητές που είχα στη σχολή, Θ.Μαριόλης και Γ.Σταμάτης και τίτλος Ο.Ν.Ε. και Νεοφιλελεύθερη πολιτική. Σε ένα κεφάλαιο έγραφε ως συμπέρασμα: "Ανεξαρτήτως ποια θα είναι η ενιαία νομισματική πολιτική της ΕΚΤ και μόνο το γεγονός ότι θα είναι ενιαία θα έχει καταστροφικά αποτελέσματα για τις οικονομικά καθυστερημένες περιοχές της ενωμένης Ευρώπης όπως είναι η Ελλάδα. Όταν η πολυπόθητη ευρωπαϊκή ολοκλήρωση ολοκληρωθεί με το καλό, τότε, εάν δεν έχει ακόμα αλλοτριωθεί και η στοιχειώδης λογική αντίληψή μας για τα πράγματα, θα διαπιστώσουμε ότι κάποιοι, τους οποίους γνωρίζουμε από τα ΜΜΕ αλλά δεν γνωρίζουμε ποιοι τους εξουσιοδότησαν και σε ποιους λογοδοτούν, αποφάσιζαν ήδη προ πολλού και συνεχίζουν να αποφασίζουν για πολύ σημαντικά για τη ζωή μας πράγματα, όχι προς το συμφέρον ημών, αλλά προς το συμφέρον όλων εκείνων, τους οποίους δεν κατονομάζουν τα ΜΜΕ."

Σε κάποιο άλλο σημείο έγραφε πάλι κάτι που κολλάει και στη σημερινή κατάσταση: "Θα πρέπει να εξεταστεί η πιθανότητα, οι προτάσεις κεϋνσιανικής οικονομικής πολιτικής αριστερών οικονομολόγων είτε να μην αποσκοπούν στην πραγματικότητα στο ξεπέρασμα της κρίσης εν γένει, αλλά στην απάλυνση των επιπτώσεων της κρίσης στους μισθωτούς εργαζομένους, είτε ν' αποσκοπούν πράγματι στο ξεπέρασμα της κρίσης εν γένει, βασιζόμενοι όμως σε αυταπάτες όσον αφορά τόσο το χαρακτήρα και τις προθέσεις, όσο και τις αντικειμενικές δυνατότητες του κράτους, όπως καθορίζονται από τους όρους της καπιταλιστικής αναπαραγωγής".

ggs
23/02/2015, 17:53
τοση χαρα πΓια που δεν μπορει ουτε ο συριζας να μας βγαλει το αγγουρι απ τον λοκο....


τα λεγε ο Τζημερος αλλου που...

AUFGEBRACHT
23/02/2015, 18:00
τοση χαρα πΓια που δεν μπορει ουτε ο συριζας να μας βγαλει το αγγουρι απ τον λοκο....


τα λεγε ο Τζημερος αλλου που...


Ο χερ Τζήμεγος αυτό το διάστημα είναι εξοργισμένος και αγανακτισμένος με την αξιοπρέπεια της χώρας που προσβάλλεται...
http://www.efsyn.gr/arthro/mi-loidoreite-ti-germania-thymonei-o-tzimeros-kai-o-dimoy

sniper
23/02/2015, 18:06
τοση χαρα πΓια που δεν μπορει ουτε ο συριζας να μας βγαλει το αγγουρι απ τον λοκο....


τα λεγε ο Τζημερος αλλου που...

Δεν υπάρχει χαρά. Λύπη υπάρχει για την χαμένη ευκαιρία.

Αποτύπωση των γεγονότων κάνουμε. Ουτε καν να μαντέψουμε δεν μπορούμε στο τι θα συμβεί από εδώ και μπρος. Λες κι ο Αλέξης ειναι κι αυτός αποκομένος απο την πραγματικότητα...

Τι διάολο, κλωβός Φαραντέυ ειναι το Μαξίμου;

ggs
23/02/2015, 18:30
Δεν υπάρχει χαρά. Λύπη υπάρχει για την χαμένη ευκαιρία.

Αποτύπωση των γεγονότων κάνουμε. Ουτε καν να μαντέψουμε δεν μπορούμε στο τι θα συμβεί από εδώ και μπρος. Λες κι ο Αλέξης ειναι κι αυτός αποκομένος απο την πραγματικότητα...

Τι διάολο, κλωβός Φαραντέυ ειναι το Μαξίμου;

νικο υπάρχει χαρά... χαιρέκακη χαρά..:p

οι ιδιοι ανθρωποι που τρομαζαν και εβριζαν οτι οΣυριζας θα μας βγαλει απ το ευρο , οι ιδιοι τον κατηγόρησαν αμεσως για κολοτουμπα και προσκυνημα μετα το τελευταίο εουρογκρουπ ... :lol:
λες και πριν τις εκλογες ο συριζας ηταν ξεκαθαρος... λες και εμεις ειμαστε ξεκαθαροι στο τι θελουμε.... ΠΠΡΙΑ..

οι αλλοι οι γελιοι λενε ειναι ΚΟμμουνιστικη πλατΙφορμα στον Συριζα και αγανακτησαν που δεν φτασμε στα ακρα να βγουμε απο ευρο κλπ λες και ο συριζα πριν τις εκλογες ελεγε οτι λεει το ΚΚΕ ή η ΑΝΤΑΡΣΥΑ.. ΠΠΡΙΑ..

ο συριζα θα παιξει αναγκαστικά το παιχνιδι που παιζουν στην ΕΕ ... επικοινωνιακα μεχρι τωρα το εχει χειριστεί ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο τους προηγουμενους καραγκιοζηδες... επι της ουσιας , δεν τρεφει κανενας σοβαρος ανθρωπος αυταπατες οτι μεσα σε αυτα τα πλαισια μπορει να χαραξει ανεξαρτητη οικονομικη πολιτικη εντος ευρω ακομα και αν το ηθελε.

στο εσωτερικο δεν εχουμε δει τιποτα ακομη .

εν παση περιπτωση , αισθητικά και μονο αυτη η κυβερνηση εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα απο την προηγουμενη των Χρυσαυγιτων του 80.

αλλα ειναι και αυτη κυβερνηση.... και ,μαλιστα, με πολλους πρωην κανονικους κνιτες... μπλεξατε για καμια 10ετια τουλαχιστον:lol:

nikos_abel
23/02/2015, 18:36
Ναι, μόνο που έχει καταντήσει τραγικό να θεωρούμε φυσιολογικό ότι ένα κόμμα για να βγει λέει ότι του κατέβει.

Έλεος πια.

ggs
23/02/2015, 18:42
Ναι, μόνο που έχει καταντήσει τραγικό να θεωρούμε φυσιολογικό ότι ένα κόμμα για να βγει λέει ότι του κατέβει.

Έλεος πια.

λες και πριν τις εκλογες ο συριζας ηταν ξεκαθαρος... λες και εμεις ειμαστε ξεκαθαροι στο τι θελουμε....

και πες μου τωρα αν η συντριπτική πλειοψηφία των ψηφοφορων του συριζα τον ψηφισε για να φτασει στα ακρα και στο plan B Armagedon...

και ετσι και γιουβετσι δεν εχει...

Pan (dvs)
23/02/2015, 19:21
Ο Γλέζος όλα αυτά τα χρόνια που έκανε πολιτική κέρδισε κάτι?
Όλος αυτός ο αγώνας μέχρι τέλους τον πήγε κάπου?
Τόσο χρόνια ρίξεις με όλους και με το ΚΚΕ είχαν εν τέλει κάποιο νόημα?
Η συμφωνία αυτή λοιπόν πρέπει να περάσει από πολλά κοινοβούλια της ΕΕ και να μη γίνει της πτανς
Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι αυτό δεν είναι και τόσο απλό?
Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι δεν είσαι στο 45 και η ρίξη θα έχει βαριές απόλειες?
Τελικά μπα....
Λυπάμαι για τον Γλέζο αλλά κάνει λάθος, Στη ζωή είναι αρετή να ξέρεις πότε να μην μη μιλάς.

:lol:

Μην τα λες σε μενα αυτα Νικο.Περιμενα αυτη την καταληξη ,οπως περιμενω και αλλες "αναδιπλωσεις" στη συνεχεια.
Αυτα πεστα σε αυτους που πιστευαν οτι ο ΣΥΡΙΖΑ θα κανει αυτα που ελεγε.Εγω δεν πιστεψα ποτε οτι θα τα εκανε.Ο καημενος ο Γλεζος ομως φαινεται οτι το ειχε φαει το παραμυθι και του κακοφανηκε.

amyroukai
23/02/2015, 19:26
Μην τα λες σε μενα αυτα Νικο.Περιμενα αυτη την καταληξη ,οπως και περιμενω και αλλες "αναδιπλωσεις" στη συνεχεια.
Αυτα πεστα σε αυτους που πιστευαν οτι ο ΣΥΡΙΖΑ θα κανει αυτα που ελεγε.Εγω δεν πιστεψα ποτε οτι θα τα εκανε.Ο καημενος ο Γλεζος ομως φαινεται οτι το ειχε φαει το παραμυθι και του κακοφανηκε.

Ή ο καημένος προστατεύει εαυτόν από τον θυμό της "πελατείας" του, η ανακοίνωση και το ύφος με το οποίο γράφτηκε αυτό μου έδωσε να καταλάβω. Ο εν λόγω ούτε πιτσιρικάς ούτε χαζός ούτε πρωτάρης είναι για να τον παίζει μπάλα ένας "φρέσκος" με λιγότερα από τα μισά του χρόνια.

Pan (dvs)
23/02/2015, 19:29
Ή ο καημένος προστατεύει εαυτόν από τον θυμό της "πελατείας" του, η ανακοίνωση και το ύφος με το οποίο γράφτηκε αυτό μου έδωσε να καταλάβω. Ο εν λόγω ούτε πιτσιρικάς ούτε χαζός ούτε πρωτάρης είναι για να τον παίζει μπάλα ένας "φρέσκος" με λιγότερα από τα μισά του χρόνια.

Μπα,πιστευω οτι τα εννοουσε,γιατι οντως περιμενε να κανουνε αυτα που ειχανε πει.

stefanos
23/02/2015, 19:35
Ή ο καημένος προστατεύει εαυτόν από τον θυμό της "πελατείας" του, η ανακοίνωση και το ύφος με το οποίο γράφτηκε αυτό μου έδωσε να καταλάβω. Ο εν λόγω ούτε πιτσιρικάς ούτε χαζός ούτε πρωτάρης είναι για να τον παίζει μπάλα ένας "φρέσκος" με λιγότερα από τα μισά του χρόνια.

Η πελατεία του είναι 4% οι υπόλοιποι περιμένουν χαρισμα δανειων συλλογικές συμβάσεις κρατικοποιηση κλπ αλλά να κρατήσουν και την μεζονέτα τη merc το κότερο το διευθυντηλίκι προαγωγή κλπ

MG-KTiNoS
23/02/2015, 19:40
Μην τα λες σε μενα αυτα Νικο.Περιμενα αυτη την καταληξη ,οπως περιμενω και αλλες "αναδιπλωσεις" στη συνεχεια.
Αυτα πεστα σε αυτους που πιστευαν οτι ο ΣΥΡΙΖΑ θα κανει αυτα που ελεγε.Εγω δεν πιστεψα ποτε οτι θα τα εκανε.Ο καημενος ο Γλεζος ομως φαινεται οτι το ειχε φαει το παραμυθι και του κακοφανηκε.

Ο ΓΛέζος κάνει λάθος και θα φάμε πολύ ξύλο...
Μπορούμε όμως μετά το ξύλο να σταθούμε όρθιοι?
Θέλει υπομονή κι επιμονή.
(πολύ όμως)
Μπας και καταφέρουμε κάτι.
Έχουν μαχαίρι έχουν και πεπόνι.
Εμείς τι έχουμε ?
Την απειλή της εξώδου απ το ευρώ και τη πτώχευση που δεν θα πα΄ρουν μια?
Τέσπα εδώ και τώρα δεν θα γίνει τίποτα. Ότι καταφέρει να σώσει κέρδος είναι.

amyroukai
23/02/2015, 20:17
Η πελατεία του είναι 4% οι υπόλοιποι περιμένουν χαρισμα δανειων συλλογικές συμβάσεις κρατικοποιηση κλπ αλλά να κρατήσουν και την μεζονέτα τη merc το κότερο το διευθυντηλίκι προαγωγή κλπ

Στέφανε λίγο πιο πίσω λέγαμε ότι η γενικότερη "πελατεία" θέλει απλά να κρατήσει το ένα σπίτι που έχει... Τώρα ξαφνικά το πόπολο έγινε μεζονετούχο με μερτσέντα, επικερδή σύμβαση με το δημόσιο και κότερο; Ντα φακ, με μπερδεύετε.
Πολύ πολύ συγκεκριμένα, ο άνθρωπος ατυχώς για να φανεί "καλός" έκανε μιά πολύ άσχημη χοντράδα και ένα τεράστιο δωράκι στον Αντώνη, τον Γιώργο, τον Σταύρο και τους λοιποί καρχαρίαι.

Το χάρισμα δανείων το έκανε και η Κατσέλη με τον νόμο της ας μην ΚΣεχνάμε.
Και αν θυμηθούμε και πόσα ακόμα δάνεια έχει χαρίσει το επίσημο κράτος επί σειρά ετών με την Αγροτική, τα οποία όπως το λες γινόσαντε μερτσεντέ τρακτέ τζονικόλα και προσεχώς βουλγάρες για τους αναΚΣιοπαθούντες...

AUFGEBRACHT
23/02/2015, 20:21
εν παση περιπτωση , αισθητικά και μονο αυτη η κυβερνηση εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα απο την προηγουμενη των Χρυσαυγιτων του 80.


Η ΧΑΟΤΙΚΗ διαφορά με τους προηγούμενους ήταν ότι ΤΟ ΠΑΛΕΨΑΝΕ και το ΠΑΛΕΥΟΥΝ, μια "εγωιστική" ικανοποίηση ότι ακουστήκαμε, ότι δώσαμε στίγμα. Αφήνω το αποτέλεσμα, αφήνω τους χειρισμούς, αφήνω το αν είμαστε πολύ, λίγο, ή μέτρια χαμένοι, κρατάω μόνο την ειδοποιό διαφορά ότι κινήθηκαν, συναντήθηκαν, συνομίλησαν, προσπάθησαν. Δεν πήγαμε αμαχητί ρε πούστη μου, δεν είναι σαν τους άλλους που κυβερνιόντουσαν με e-mail, που ξύπναγαν κάθε πρωί, έβρισκαν στον υπολογιστή τους μια απαίτηση, την έκαναν γαργάρα και την άλλη μέρα ήταν νόμος... που ερχόταν ο τεχνοκράτης και του έκαναν τσιμπούκια από υποτέλεια και δουλικότητα οι his master's voice. Απαιτούσε η τρόικα να αυξηθεί η τιμή των ξενόγλωσσων βιβλίων και το υιοθετούσαν λες και το δομικό πρόβλημα της χώρας ήταν πόσο κοστίζει το Mastering English Grammar, νόμιζες ότι φτάσαμε εδώ που φτάσαμε γιατί τόσα χρόνια τα βιβλία των γαλλικών δεν ήταν σωστά τιμολογημένα. Τι είπε τις προάλλες ο Χαρακόπουλος της ΝΔ; «Το μέτρο για το γάλα μάς παρουσιάστηκε ως πλάκες του Μωϋσή. Όχι μόνο δεν μειώθηκε η τιμή του, όπως κάποιοι υποστήριζαν, αλλά αντίθετα αυξήθηκε. Ήρθε η ώρα το μέτρο αυτό να επανεξεταστεί και ο ΣΥΡΙΖΑ να προχωρήσει στην κατάργησή του όπως ο ίδιος δεσμεύτηκε». Έστελνε η τρόικα mail "δεν ερχόμαστε" εάν δεν πάρετε το τάδε μέτρο και κατουριόνταν απάνω τους...