PDA

View Full Version : Habemus Papam



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

vaska
26/01/2015, 10:52
http://topontiki.gr/article/94117

stynikop
26/01/2015, 11:17
Habemus et Panon (Kamenon)!

Μονον ο χρονος θα δειξει...

toyar
26/01/2015, 11:19
και μονο να ανοιξει η πεντελης στο μαρουσι το πρωι επειδη δεν θα κατεβαινει απο κηφισια ο πρωην, κερδος θα ναι:p
ουστ:moutza:

amyroukai
26/01/2015, 11:23
Για να δούμε τι θα δούμε.

georgemark
26/01/2015, 12:20
Προβλέπω μεγάλες διαμάχες με τους Γερμανούς εάν κρατήσουν τη στάση που λένε όταν κάνουν κυβέρνηση , αλλά από την άλλη σίγουρα θα υπάρχει και η ανησυχία στους δυτικούς μην κλείσουμε το μάτι στην αρκούδα .

stam2
26/01/2015, 13:30
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ: 9.909.528
ΨΗΦΙΣΑΝ: 6.329.464

δεν ήξερα ότι είμασταν τόσοι πολλοί εμείς που ψηφίζουμε Πάππα....

vaska
26/01/2015, 17:07
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ: 9.909.528
ΨΗΦΙΣΑΝ: 6.329.464

δεν ήξερα ότι είμασταν τόσοι πολλοί εμείς που ψηφίζουμε Πάππα....

Και τι θέλεις τώρα να πάμε κόντρα τσοι δεκαδικοι αριθμοί;

stynikop
26/01/2015, 18:46
Προβλέπω μεγάλες διαμάχες με τους Γερμανούς εάν κρατήσουν τη στάση που λένε όταν κάνουν κυβέρνηση , αλλά από την άλλη σίγουρα θα υπάρχει και η ανησυχία στους δυτικούς μην κλείσουμε το μάτι στην αρκούδα .

Όλοι θα βάλουν από λίγο νερό στο κρασί τους... κάποιοι μπορεί να καταφύγουν και σε γυμναστικές ασκήσεις (βλέπε κυβιστήσεις) και η ζωή - ως εκ θαύματος - θα συνεχίσει !!!

el_hymador
26/01/2015, 19:04
Οκ πολλά από αυτά που συνέβησαν είναι για γέλια, ένα μόνο δεν είναι καθόλου αστείο... η ΧΑ τρίτο κόμμα με ποσοστό καραμπινάτο. Και δεν είναι καθόλου αστείο γοατί τώρα ξέρουν όλοι και απλά συναινούν και συμφωνούν.

Billymuse
26/01/2015, 19:41
Οκ πολλά από αυτά που συνέβησαν είναι για γέλια, ένα μόνο δεν είναι καθόλου αστείο... η ΧΑ τρίτο κόμμα με ποσοστό καραμπινάτο. Και δεν είναι καθόλου αστείο γοατί τώρα ξέρουν όλοι και απλά συναινούν και συμφωνούν.

Γιατί τόσοι άλλοι που ψήφισαν ποτάμι...:moutza:

toyar
26/01/2015, 19:42
τι θα μπορουσε να ψηφισει αραγε καποιος που
-παρκαρει σε ραμπα αναπηρων
-πιανει θεση παρκινγκ με ενα ρημαδι
-πεταει τα σκουπιδια του οπου βρει
-κλεινει την παραλια-δασος για παρτη του
-βριζει-χτυπαει γυναικες και ηλικιωμενους στο δρομο για μια προτεραιοτητα
και απειρα ακομα παραδειγματα ζωωδους συμπεριφορας του μαγκα νεοελληνα
χιλιαδες τετοιοι κυκλοφορουν αναμεσα μας +αγραμματοσυνη +απελπισια +μπακουριά:(

Billymuse
26/01/2015, 19:44
τι θα μπορουσε να ψηφισει αραγε καποιος που
-παρκαρει σε ραμπα αναπηρων
-πιανει θεση παρκινγκ με ενα ρημαδι
-πεταει τα σκουπιδια του οπου βρει
-κλεινει την παραλια-δασος για παρτη του
-βριζει-χτυπαει γυναικες και ηλικιωμενους στο δρομο για μια προτεραιοτητα
και απειρα ακομα παραδειγματα ζωωδους συμπεριφορας του μαγκα νεοελληνα
χιλιαδες τετοιοι κυκλοφορουν αναμεσα μας +αγραμματοσυνη +απελπισια +μπακουριά:(
-(συπληρώνω και εγω) είναι και ένστολοι ΕΛ.ΑΣ,στρατός...


^^^

stynikop
26/01/2015, 19:47
τι θα μπορουσε να ψηφισει αραγε καποιος που
-παρκαρει σε ραμπα αναπηρων
-πιανει θεση παρκινγκ με ενα ρημαδι
-πεταει τα σκουπιδια του οπου βρει
-κλεινει την παραλια-δασος για παρτη του
-βριζει-χτυπαει γυναικες και ηλικιωμενους στο δρομο για μια προτεραιοτητα
και απειρα ακομα παραδειγματα ζωωδους συμπεριφορας του μαγκα νεοελληνα
χιλιαδες τετοιοι κυκλοφορουν αναμεσα μας +αγραμματοσυνη +απελπισια +μπακουριά:(

Τα ειπες όλα!

el_hymador
26/01/2015, 20:06
Γιατί τόσοι άλλοι που ψήφισαν ποτάμι...:moutza:

Ρε όλα τα κόμματα για κλωτσιές είναι αλλά ΧΑ ρε πούστη μου; Άντε πες την πρώτη φορά δεν ήξεραν... τώρα ξέρουν και επιμένουν; Σκατά...

nick_VFR
26/01/2015, 20:15
Γιατί τόσοι άλλοι που ψήφισαν ποτάμι...:moutza:


Για το ποτάμι πολλά μπορεί να πει κάποιος, όπως και για αρκετά άλλα κόμματα... αλλά Χ.Α. δεν είναι! ;)

VASOS
26/01/2015, 20:18
τι θα μπορουσε να ψηφισει αραγε καποιος που
-παρκαρει σε ραμπα αναπηρων
-πιανει θεση παρκινγκ με ενα ρημαδι
-πεταει τα σκουπιδια του οπου βρει
-κλεινει την παραλια-δασος για παρτη του
-βριζει-χτυπαει γυναικες και ηλικιωμενους στο δρομο για μια προτεραιοτητα
και απειρα ακομα παραδειγματα ζωωδους συμπεριφορας του μαγκα νεοελληνα
χιλιαδες τετοιοι κυκλοφορουν αναμεσα μας +αγραμματοσυνη +απελπισια +μπακουριά:(


Αδελφέ συγνώμη κιόλας αλλά το τι θα ψηφίσει ο αντικοινωνικός ψυχοπαθής που περιγράφεις είναι το λιγότερο σημαντικό...

Billymuse
26/01/2015, 21:05
Ρε όλα τα κόμματα για κλωτσιές είναι αλλά ΧΑ ρε πούστη μου; Άντε πες την πρώτη φορά δεν ήξεραν... τώρα ξέρουν και επιμένουν; Σκατά...

Καλα ναι το ένα είναι έγκλημα να το ψηφίσεις και το άλλο ηλιθιότητα..αλλα σήμερα ο Σαμαράς δικαίωσε όσους
τον φτύσανε και δεν τον ψηφίσανε... ο Απόλυτος τίποτας δν πήγε να παραδώσει την προθυπουργία του με τέτοιες
πολιτικές μικρότητες μονο κακό στο κόμμα του κάνει..και με το καλό στις επόμενες εκλογές να έχει την τύχη του πασοκ

virus
26/01/2015, 23:09
εμενα μουκανε εντυπωση το σταθερο ποσοστο του. σχεδον ολοιδιο με του 2012 και μετα απο ολα αυτα που εκανε.

stynikop
26/01/2015, 23:11
Αδελφέ συγνώμη κιόλας αλλά το τι θα ψηφίσει ο αντικοινωνικός ψυχοπαθής που περιγράφεις είναι το λιγότερο σημαντικό...

Εμένα με πειράζει περισσότερο που ο "ψυχοπαθής" αυτός δεν είναι τόσο σπάνιο είδος, αυτό άλλωστε εννοεί και ο toyar!

amyroukai
26/01/2015, 23:18
Είχα την "τύχη" να ακούσω ομιλία μεγαλοστελεχους νουδου. "Μας έκανε εντύπωση που αντεξατε τα μέτρα που πήραμε, ηταν σκληρά, σας γονατισαμε". Και αντί να τον λιώσουν εκεί που μιλούσε, χειροκρότησαν κιόλας. Του εσφιξαν και το χέρι μετά. Οι ίδιοι γέροι που τους είπε σας ξεζουμισα, περίμενα να επαναστατησετε και εσείς πληρωσατε. Τον ξανά έβγαλαν στη βουλή κιόλας. Μετά από αυτό, η γνώμη μου για τον ψηφοφορο της νουδου δεν χρειάζεται να πω ποιά είναι...

toyar
27/01/2015, 05:53
Αδελφέ συγνώμη κιόλας αλλά το τι θα ψηφίσει ο αντικοινωνικός ψυχοπαθής που περιγράφεις είναι το λιγότερο σημαντικό...

εννοειται, αλλωστε ψυχοπαθεις υπαρχουν σε ολα τα κομματα
απλα κυκλοφορωντας στην ελληνικη κοινωνια δεν απορω για το ποσοστο της ΧΑ

Pan (dvs)
27/01/2015, 08:02
Ολοι ξερουν τι ψηφιζουν και γιατι το ψηφιζουν.Μπορει αυτο να κακοφαινεται σε καποιους ,αλλα καποια στιγμη πρεπει να το αποδεχτειτε η να το συνηθισετε.

Οσο και απαξιωνετε αυτους που ψηφισαν κομματα που εσεις διαφωνειται ,να θυμοσαστε οτι τα κομματα που εσεις ψηφισατε,δημιουργησανε τις προυποθεσεις για την υπαρξη τους.

Αν πρεπει να τα βαλετε με καποιους,βαλτε τα με αυτους που πρεπει.

VASOS
27/01/2015, 08:46
...Οσο και απαξιωνετε αυτους που ψηφισαν κομματα που εσεις διαφωνειται ,να θυμοσαστε οτι τα κομματα που εσεις ψηφισατε,δημιουργησανε τις προυποθεσεις για την υπαρξη τους.

Αν πρεπει να τα βαλετε με καποιους,βαλτε τα με αυτους που πρεπει.

+798

amyroukai
27/01/2015, 08:58
Ολοι ξερουν τι ψηφιζουν και γιατι το ψηφιζουν.Μπορει αυτο να κακοφαινεται σε καποιους ,αλλα καποια στιγμη πρεπει να το αποδεχτειτε η να το συνηθισετε.

Οσο και απαξιωνετε αυτους που ψηφισαν κομματα που εσεις διαφωνειται ,να θυμοσαστε οτι τα κομματα που εσεις ψηφισατε,δημιουργησανε τις προυποθεσεις για την υπαρξη τους.

Αν πρεπει να τα βαλετε με καποιους,βαλτε τα με αυτους που πρεπει.

Βενιζέλο, εσύ;


Όταν γεννήθηκε ο ναζισμός και το μεγάλο ράιχ, ο Αντώνης, ο Ανδρέας, ο Γιωργάκης, ο Κωστάκης, ο Αλέξης κλπ δεν ήταν ούτε καν σκέψη στο μυαλό του προ-προ-γόνου τους. Το προβληματικό στην ιστορία είναι πως επέζησε μιά αποδεδειγμένα ζημιογόνα ιδέα και επανέρχεται "στη μόδα" δριμύτερη, αποδεικνύοντας ξανά ότι ο κόσμος έχει ΠΟΛΥ κοντή μνήμη. Συν το γελοίο του εθνικιστής να τραγουδά εθνικό ύμνο άλλης χώρας και να ορκίζεται πίστη σε άλλη χώρα... Άλλη μιά πρωτοτυπία της χώρας μας.

VASOS
27/01/2015, 13:05
Εμένα με πειράζει περισσότερο που ο "ψυχοπαθής" αυτός δεν είναι τόσο σπάνιο είδος, αυτό άλλωστε εννοεί και ο toyar!

Προφανώς και δεν είναι σπάνιο είδος. Ποτέ δεν είπα το αντίθετο.

georgemark
27/01/2015, 13:06
o Αlex έχει ήδη συναντηθεί με τον πρέσβη τη Ρωσίας εχθές και σήμερα έσκασε μύτη στο Μαξίμου ο πρέσβης της Κίνας ,έτσι γίνεται με τους νέους πρωθυπουργούς ;κλείνουμε το μάτι με νόημα αλλού ή για στείλουμε μήνυμα?Aπ΄την άλλη η Αγκέλα τώρα το θυμήθηκε να στείλει συγχαρητήρια και ο πρώην ούτε στα σκαλιά δεν περίμενε τη νύφη.

έχουμε να δούμε πολλά ......

amyroukai
27/01/2015, 13:28
Ζωή Κωσταντοπούλου πρόεδρος Βουλής.

Το βλέπω το αυταρχικό πρόγραμμα για όσους δεν συμμορφώνονται με τον κανονισμό...

DrEvil
27/01/2015, 13:38
έχουμε να δούμε πολλά ......

Αυτο.
Απλα ελπιζω να ειναι προς το καλυτερο.

Billymuse
27/01/2015, 13:44
Ζωή Κωσταντοπούλου πρόεδρος Βουλής.

Το βλέπω το αυταρχικό πρόγραμμα για όσους δεν συμμορφώνονται με τον κανονισμό...

Καλύτερα θα ήταν να πάει στο υπουργείο δικαιοσύνης... όλους μέσα θα τους έβαζε..

amyroukai
27/01/2015, 13:46
Καλύτερα θα ήταν να πάει στο υπουργείο δικαιοσύνης... όλους μέσα θα τους έβαζε..

Στράφι τα προγράμματα για αποσυμφόρηση των φυλακώνΕ; Οι θέσεις εργασίας του ΣΥΡΙΖΑ θα είναι για ανοικοδόμηση νέων σωφρωνιστικών ιδρυμάτων;

Billymuse
27/01/2015, 14:11
Στράφι τα προγράμματα για αποσυμφόρηση των φυλακώνΕ; Οι θέσεις εργασίας του ΣΥΡΙΖΑ θα είναι για ανοικοδόμηση νέων σωφρωνιστικών ιδρυμάτων;

Bασικά όχι. Γιατί να τους ταίζουμε κιόλας μεσα στη φυλακή δημεύση όλης της περιουσίας τους και να είναι έξω να τους
λιντσάρει ο λαός :a30::a30::a30::a30:

spyro
27/01/2015, 15:45
....

Αν πρεπει να τα βαλετε με καποιους,βαλτε τα με αυτους που πρεπει.

δε φταίει ο βιαστής φταίει η γκόμενα που φοράει μινι φούστα ρε πατρίδα?

έτσι απλά?

κριμα

Bob_o_mastoras
27/01/2015, 15:48
Eχουμε υπουργο περιβαλοντος με xr 125! :rockon:
Mολις εσκασε για την ορκωμοσια πανω στο μοτορι.

VASOS
27/01/2015, 18:03
δε φταίει ο βιαστής φταίει η γκόμενα που φοράει μινι φούστα ρε πατρίδα?

έτσι απλά?

κριμα

Ο φίλος που σχολιάζεις, προφανώς, εννοεί ότι για φαινόμενα τύπου Χρυσά Αυγά φταίει κυρίως η αποτυχία του πολιτικού προσωπικού της μεταπολίτευσης (προσθέτω εγώ).
Ευθύνες όμως έχουν και οι ψηφοφόροι.

spyro
27/01/2015, 19:09
Ο φίλος που σχολιάζεις, προφανώς, εννοεί ότι για φαινόμενα τύπου Χρυσά Αυγά φταίει κυρίως η αποτυχία του πολιτικού προσωπικού της μεταπολίτευσης (προσθέτω εγώ).
Ευθύνες όμως έχουν και οι ψηφοφόροι.

Προφανώς φίλε μου αυτό λεω και εγω.

Γιατί αν ο πατριώτης ο παγουράς θέλει να αποδώσει όλες στις ευθύνες στους πολιτικούς στο γιατί έγιναν φασίστες το 7% της Ελλάδας τότε θα πρέπει να αθωώσει και τον Μαζιώτη και το κάθε Μαζιώτη που νομίζει ότι πλήττει το σύστημα παίρνοντας τα όπλα.

akis_trevor
27/01/2015, 19:30
δηλαδη φταιω εγω που ψηφισα πχ ανταρσυα και πηρε η χα μεγαλο ποσοστο;
σεβομαι την καθε ψηφο/αποψη αρκει να τεκμηριωθει.

Pan (dvs)
27/01/2015, 19:51
δε φταίει ο βιαστής φταίει η γκόμενα που φοράει μινι φούστα ρε πατρίδα?

έτσι απλά?

κριμα

Ολοι ξερουν τι ψηφιζουν και γιατι το ψηφιζουν λεω.Αρα αυτοι που ψηφιζουνε,εχουνε καταρχην,την ευθυνη της ψηφου τους.

Τωρα για το αν φταιει η γκομενα η οχι,τι να σου πω.Ισως να εχει και αυτη μερικες ευθυνες καποιες φορες,αλλα ας βρουμε την ακρη εδω και ανοιγουμε μετα αλλο θεμα.


Προφανώς φίλε μου αυτό λεω και εγω.

Γιατί αν ο πατριώτης ο παγουράς θέλει να αποδώσει όλες στις ευθύνες στους πολιτικούς στο γιατί έγιναν φασίστες το 7% της Ελλάδας τότε θα πρέπει να αθωώσει και τον Μαζιώτη και το κάθε Μαζιώτη που νομίζει ότι πλήττει το σύστημα παίρνοντας τα όπλα.

να θυμοσαστε οτι τα κομματα που εσεις ψηφισατε λεω (και παλι).Οι πολιτικοι δεν φυτρωσαν απο μονοι τους,καποιος τους ψηφισε και γινανε αυτο που γινανε.Και οταν ειδε οτι ητανε λαμογια τους ματαξαναψηφισε.Αρα οι ευθυνες ουσιαστικα βαρυνουν αυτους που τους στειλανε εκει,γνωριζοντας την ανικανοτητα τους,τελικα.

Μιλαω για συνυπευθυνοτητα ουσιαστικα.

el_hymador
27/01/2015, 20:30
Ρε για τη ΧΑ μιλάμε. Ναζί! Μπορεί όλοι οι άλλοι να είναι μαλάκες και μαζί και οι ψηφοφόροι τους αλλά για το συγκεκριμένο κόμμα (ο θεός να το κάνει) απλά δεν παίζει καμία απολύτως δικαιολογία. Τους είδατε από την καλή και από την ανάποδη. Δεν παίζει το "δεν ήξερα". Έχουμε στην Ελλάδα ένα 6%+ ναζιστών.-

Billymuse
27/01/2015, 20:31
Θα τον ρωτήσεις και θα σου πει...ψηφίζω Χ.Α επειδή αγαπάω τον τόπο μου..δν ειναι νεοναζί
ας δουμε και αυτό...

Στατιστική εκλογών
Ημερομηνία Ψήφοι (σε εκατομμύρια) Ποσοστό
20 Μαΐου 1928 0.81 2,6%
14 Σεπτεμβρίου 1930 6,41 18,3%
31 Ιουλίου 1932 13,75 37,3%
6 Νοεμβρίου 1932 11,74 33,1%
5 Μαρτίου 1933 17,28 43,9%
Πολίτες που έχασαν τη ζωή τους και όχι στρατιώτες στη Γερμανία επι Χίτλερ..
Γερμανία: 2.760.000 (συμπεριλαμβάνονται 200.000 - 2.000.000 εκκαθαρίσεις και απελάσεις)

:wave2:

amyroukai
27/01/2015, 20:46
Θα τον ρωτήσεις και θα σου πει...ψηφίζω Χ.Α επειδή αγαπάω τον τόπο μου..δν ειναι νεοναζί
Το βίδεο στο οποίο οι έλληνες ψηφοφόροι που αγαπούν τον τόπο τους τραγουδούν "Γερμανία, Γερμανία πάνω από όλα" τι είναι, ήθελα να ήξερα. Συντόμως το ντοκιμαντέρ θα βγει και θα το δούμε όλοι. Αλλά να η επόμενη δικαιολογία, μου αρέσει η μελωδία "φίλος" που να ξέρω τι λένε οι στίχοι. Να σου πω και ένα άλλο που μ'αρέσει; Κουτσουμπιλόοοοοο και αλαλαλαλαλόοοοοοοοοοοοοοο



[B]Και οταν ειδε οτι ητανε λαμογια τους ματαξαναψηφισε.Αρα οι ευθυνες ουσιαστικα βαρυνουν αυτους που τους στειλανε εκει,γνωριζοντας την ανικανοτητα τους,τελικα.
Σε αυτό συμφωνούμε απόλυτα.

Το δεν ψηφίζω καν είναι άλλο πράγμα όμως. Όπως και το επειδή είναι κλέφτες οι πολιτικοί της ΝΔ-ΠΑΣΟΚ και στην καρακοσμάρα τους οι ΚΚΕ θα γίνω φασισταριό, θ'ασπαστώ πίστη και υπακοή στο τρίτο ράιχ και θα βιαιοπραγώ αδιακρίτως.

Tedvj23
27/01/2015, 20:57
Εγω δεν καταλαβαινω γιατι(ελπιζω μονο σε αυτο το θεμα) καθε φορα που γινονται εκλογες παει καποιος και ενημερωνει τον προεδρο της δημοκρατιας για το αποτελεσμα λες και ειναι σε κλουβι..:bawl:

Billymuse
27/01/2015, 20:58
Εγω δεν καταλαβαινω γιατι(ελπιζω μονο σε αυτο το θεμα) καθε φορα που γινονται εκλογες παει καποιος και ενημερωνει τον προεδρο της δημοκρατιας για το αποτελεσμα λες και ειναι σε κλουβι..:bawl:

Για το τυπικό πρωτόκολλο βλέπεις..ο άλλος ο ξεφτίλας ακόμα να το χωνέψει τι έπαθε..ακομα κρύβεται ο Αντωνάκης..

amyroukai
27/01/2015, 21:07
γμτ, κάτι τέτοιες φάσεις στεναχωριέμαι που χάνω χωρίς τηλεόραση στο σπίτι... Τη φάτσα του Μπένι, ειδικά όταν κατηγόρησε τον ΓΑΠ για την αυγή και τώρα όλες τις τρολιές στις ειδήσεις για τον Αντουανέττο...

o_gavros
27/01/2015, 21:29
για τέτοιου είδους ομορφιές υπάρχουν τα ιντερνετς μαστρογιανν'.
92 χρόνια χρειάστηκε να περάσουν για να πάρουν πούλο οι παπαντρεηδες (κατα το αρκουδέηδες).
πόσα χρόνια λέτε θα χρειαστεί για τους σπόρους του Επιτίμου;
νομίζω ούτε οι παράνομοι μπούκηδες δε το ακουμπάνε αυτό

amyroukai
27/01/2015, 21:41
Διάβασα ένα καλό στο φέσιμπουκ της μοιχείας και του εξαποδώ:

Το ότι θα ζήσω να δω την αριστερά Κυβέρνηση το περίμενα. Το ότι θα δω τον Μητσοτάκη να πεθαίνει δεν το πίστευα (για το λιποθυμικό επεισόδιο του επιτίμου την κυρΓιακή των εκλογώνε).

Billymuse
29/01/2015, 12:42
Tελικά οι Μπαλούρδοι δε θα αλλάξουν ποτέ..

330371

amyroukai
29/01/2015, 12:55
Εμ... Γιατι νομιζεις οτι χεστηκαν πανω τους με την νεα κυβερνηση...

KAWAMANRIDER
29/01/2015, 13:08
Ρε για τη ΧΑ μιλάμε. Ναζί! Μπορεί όλοι οι άλλοι να είναι μαλάκες και μαζί και οι ψηφοφόροι τους αλλά για το συγκεκριμένο κόμμα (ο θεός να το κάνει) απλά δεν παίζει καμία απολύτως δικαιολογία. Τους είδατε από την καλή και από την ανάποδη. Δεν παίζει το "δεν ήξερα". Έχουμε στην Ελλάδα ένα 6%+ ναζιστών.-

τελικα και εγω σε αυτο το συμπερασμα καταληγω , εχουμε ενα ποσοστο ναζι στην χωρα , πλεον δεν υπαρχουν δικαιολογιες , με διαιρεμενη την αριστερα χωρις συμπαγη λαικη βαση να τους ποδοπατησει και να τους εξαφανισει εντελως , κρυβονται μεσα στην αστικη "δημοκρατια" τα μ@υνοσκυλα

sniper
29/01/2015, 15:14
Tελικά οι Μπαλούρδοι δε θα αλλάξουν ποτέ..

330371

Του 2012 είναι η λιστα, λιγο προσοχή...

Billymuse
29/01/2015, 15:16
Του 2012 είναι η λιστα, λιγο προσοχή...

φακ μι, δν έχεις άδικο αυτα παθένεις οταν ανεβάζεις απο κιν
edit:
Πόσταρα τη φώτο του άρθρου που αναφερόταν στις προηγούμενες εκλογές το υπόλοιο άρθρο ειναι το εξής

«Μόνιμοι» ψηφοφόροι της «Χρυσής Αυγής», εμφανίζονται να είναι οι αστυνομικοί, οι οποίοι ψήφισαν και πάλι το ναζιστικό μόρφωμα και μάλιστα μαζικά - σε ποσοστό 40-50%.

Παρά τον θόρυβο που υπήρξε στις εκλογές του 2012 για την ψήφιση του ακροδεξιού κόμματος από σχεδόν τους μισούς αστυνομικούς, οι βουλευτικές εκλογές του 2015 δείχνουν ότι - παρά τις έρευνες της ΕΛ.ΑΣ. για την δράση της «Χρυσής Αυγής» - χιλιάδες αστυνομικοί συνεχίζουν να υποστηρίζουν «μυστικά» το εν λόγω κόμμα.

Περίπου 3000 αστυνομικοί που υπηρετούν στην Αττική ψηφίζουν με βάση ειδικούς εκλογικούς καταλόγους πέριξ κυρίως του κτιρίου της ΓΑΔΑ, στην λεωφόρο Αλεξάνδρας.

Ετσι λοιπόν στο 801 εκλογικό τμήμα στην οδό Αμπελακίων, το οποίο είναι ένα από αυτά που ψήφισαν σε αυτήν την εκλογική αναμέτρηση οι αστυνομικοί (οι αριθμοί των εν λόγω τμημάτων άλλαξαν από την προηγούμενη εκλογική αναμέτρηση του 2012) η «Χρυσή Αυγή» έλαβε 15,04% έναντι 6,32% που είχε λάβει το 2012 στο εν λόγω τμήμα το 2012, όπου όμως τότε δεν ψήφιζαν σ' αυτό ένστολοι από την ΓΑΔΑ.

Κάτι αντίστοιχο με ... τριπλασιασμό των ποσοστών της «Χρυσής Αυγής» εμφανίζεται στο 802 εκλογικό τμήμα όπου η ακροδεξιά οργάνωση έλαβε χθες 14,37% έναντι μόλις 4,47% το 2012, όπου και πάλι τότε δεν υπήρχαν στο εν λόγω τμήμα ψηφοφόροι αστυνομικοί.

Το ίδιο συνέβη και στο 803 εκλογικό τμήμα όπου η «Χρυσή Αυγή» έλαβε 13,3% έναντι 7,67% το 2012 και στο 805 όπου η εν λόγω οργάνωση έλαβε 12,67 έναντι 6,57% το 2012.

Αν συνυπολογισθεί ότι κατά μέσο όρο σε κάθε ένα από αυτά τα τμήματα, ψηφίζουν περίπου 500-600 άτομα και ο αριθμός των αστυνομικών που ψηφίζουν σ΄ αυτά κυμαίνεται από 15% ως 30% επί του συνόλου των ψηφοφόρων, τότε με τη σχετική αναγωγή το ποσοστό των αστυνομικών που προτιμούν Χρυσή Αυγή κινείται μεταξύ 40 έως 50%.

Για να γίνει αντιληπτή η «επιρροή» της ψήφου των ενστόλων στα εκλογικά τμήματα όπου ψηφίζουν υπενθυμίζεται ότι σε τμήματα, όπως το 806, που είχαν ψηφίσει το 2012, η «Χρυσή Αυγή» είχε πάρει τότε 21,99%. Ωστόσο στο ίδιο τμήμα όπου τώρα δεν ψήφισαν οι αστυνομικοί η συγκεκριμένη οργάνωση έλαβε 9,45%.

Αντίστοιχες ενδεικτικές πτώσεις σημειώνονταν και σε αλλά τμήματα που έδιναν παρόν το 2012 οι αστυνομικοί και στις χθεσινές εκλογές ψήφιζαν αλλού.
Πηγή: tovima.gr

MikeG
29/01/2015, 20:18
Αρχίσαμε....

Δε θέλω να είμαι αρνητικός, το αντίθετο. Προσπαθώ να δημιουργήσω ελπίδα μέσα μου αλλά κάπου χάνομαι. Ποιο είναι το concept? Δημιουργούμε πάλι ένα "βαρβάτο" δημόσιο; Επιστρέφει το μεγαλύτερο ποσοστό απολυμένων ή σε διαθεσιμότητα του δημοσίου,
δίνουν πίσω κάποια επιδόματα, και οι του ιδιωτικού; Σαφώς και συμπάσχω με τις απολυμένες καθαρίστριες αλλά συμπάσχω και με τα περίπου 2.000.000 ανθρώπων που δεν έχουν και αυτοί δουλειά. Για όλους αυτούς τι;

Προσπαθώ να καταλάβω το σχέδιο τους.. Και δυστυχώς αν αποτύχουν δεν υπάρχει επιστροφή & το φαλιμέντο δεν είναι το πρόβλημα. Το πρόβλημα θα είναι η δεξιά που θα έρθει ή κάτι χειρότερο..
Εύχομαι να κάνω λάθος, να έχω χάσει επεισόδια γιατί θέλω να πετύχει κάτι "λίγο" διαφορετικό.

http://www.thepressproject.gr/article/72178/Ektos-edras-me-entoli-Kammenou

o_gavros
29/01/2015, 20:41
Προσπαθώ να καταλάβω το σχέδιο τους.. Και δυστυχώς αν αποτύχουν δεν υπάρχει επιστροφή & το φαλιμέντο δεν είναι το πρόβλημα. Το πρόβλημα θα είναι η δεξιά που θα έρθει ή κάτι χειρότερο..
Εύχομαι να κάνω λάθος, να έχω χάσει επεισόδια γιατί θέλω να πετύχει κάτι "λίγο" διαφορετικό.


Έστω ότι το καινουριο πανηγυράκι αποτελείται από ιλλουμινάτους, αδιάφθορους, μητέρες Τερέζες με άηκιου Αϊνστάιν.
Έστω ότι θα έχυν ακόμα και το αίμα των μικρών κουταβιών που σωζονται κάθε φορά που κάποιος κοινοποιεί κάποιο τσέην μέηλ/μήνυμα,προκειμένου να βελτιώσουν τα πράγματα.
Έστω με λίγα λόγια ότι έχουμε να κάνουμε με ντριμ τιμ καλοπροαίρετων και άξιων νοματαίων.
Έστω λέω,ε;

Τι ακριβως προσδοκούμε να δούμε ως σύνολο απο αυτούς, το έχετε σκεφτεί;
Η ζημιά που κάνανε οι συμμορίτες, θεωρώ ότι, δεν μαζεύεται ουτε σε 10 χρόνια.
Και εκτός κι αν οι sygamenos έχουν κάνα μαγικό ραβδάκι, μου φαίνεται ότι πρέπει να πάρουμε χαμπάρι ότι το π.κ.ε. δεν αλλάζει ούτε έτσι εύκολα,ούτε έτσι άμεσα.
Αυτό όμως δε σημαίνει ότι αυτή την έστω φρούδα ελπίδα που γέννησε η ανάληψη της εξουσίας απο μια -στα χαρτιά έστω(για την ώρα)- αριστερή κυβέρνηση, πρέπει να την τσαλαπατήσουμε αμέσως. Χρησιμοποιώντας ειδικά, το κουβαδάκι με το σκατό που θα κρατάει το κάθε δεξιό απολειφάδι προκειμένου να ξαναρθει στα πράγματα.

Αφορμή για το παραπάνω,είναι η εμφανής ανησυχία όλων μας (απλώς πιάστηκα απο το ποστ του ΜαικΤζι), ότι αν τσακίσει κι αυτή η φάση τότε δε τα γλιτώνουμε του αδόλφου τα εγγόνια.
Ας δούμε πως, με αφετηρία τη συγκυρία αυτή, θα δώσουμε συνέχεια στην ελπίδα.Αρκετά μαυρίσαμε με τους μπάσταρδους.

est
29/01/2015, 20:53
http://www.tanea.gr/instanea/me-tin-elena/article/5203969/afhste-mas-na-to-xaroyme-ligo-re-gamwto/
Εσύ (ο από πάνω) το έγραψες;
Χωρίς ειρωνία και λοιπά, απλά το διάβαζα πριν από λίγο και μου ταίριαξε.

Ζεύκας
29/01/2015, 21:02
Ο Γιάννης έγινε Έλενα Ακρίτα

χαχαχαχαχαχ

o_gavros
29/01/2015, 21:02
Προφανως όχι, αλλά δεν μου κάνει εντύπωση.
Νομίζω πολύς κόσμος νιώθει όπως το πνευμα του προηγούμενου ποστ μου.

Εγω προσωπικά είδα με τα μάτια μου παππούδες με ιστορία στις πλάτες, να τους παίρνουν τα ζουμιά. Όχι πανηγυρτζίδικα και κροκοδείλια.
Σιωπηρά και με μια αίσθηση (λέω αίσθηση γιατι ας μην κρυβόμαστε,το άρμα δεν φαντάζει σαν φερράρι) έστω και καθυστερημένης δικαίωσης.

το 1/10 απο όσα -με ευκολία- λένε αν πραγματοποιηθεί, τοτε τουλάχιστον θα ανασαίνουμε λίγο καλύτερα.

AUFGEBRACHT
29/01/2015, 21:07
http://www.tanea.gr/instanea/me-tin-elena/article/5203969/afhste-mas-na-to-xaroyme-ligo-re-gamwto/
Εσύ (ο από πάνω) το έγραψες;
Χωρίς ειρωνία και λοιπά, απλά το διάβαζα πριν από λίγο και μου ταίριαξε.

Η Ακρίτα πρωτίστως ας απευθυνθεί στους εργοδότες της στον ΔΟΛ και στους συναδέλφους της στο ίδιο ευαγές εκδοτικό συγκρότημα με ειδίκευση στην κωλοτούμπα... μπορεί να είναι μια καλή αρχή για να αρχίσει να χαίρεται λιγάκι...Αααα ναι και να μην ακούει ΒΗΜΑ FM, επίσης ιδιοκτησίας ΔΟΛ.

amyroukai
29/01/2015, 21:10
Το πρόβλημα συνονόματε δεν είναι τα αδολφάκια.

Το πρόβλημα είναι ότι τα αγόρια που κυβέρνησαν ως σήμερα απλά έτρωγαν ΤΑ ΠΑΝΤΑ και βόλευαν τους φίλους τους συνεχώς. Την τραπεζική κρίση την φορτωθήκαμε εμείς, δανείστηκαν ούτε θέλω να σκέφτομαι πόσα και... για ποιό σκοπό δεν κατάλαβα γιατί ούτε ένα ευρώ δεν είδαμε σαν κοινωνία, ότι ιδιωτικοποιήθηκε πήγε σε "φίλους του Αντουάν" και σε τιμές που ζημίωναν το δημόσιο.
Η φαγωμάρα κάθε υπαλληλίσκου σε μίζες από προμήθειες, αγορές, κάθε είδους υλικά, οι στρατιές παροχής "συμβουλών" σε κάθε είδους τομέα...
Αυτά αν κοπούν και πχ η ασπιρίνη στα νοσοκομεία ξεκινήσει ν'αγοράζεται στην τιμή έστω του φαρμακείου και όχι 10 φορές επάνω (και να μένει στο νοσοκομείο κιόλας, όχι να φεύγει νύχτα σε σακκούλα) και λεφτά θα υπάρξουν και πολλά πολλά θα διορθωθούν.
Και προφανώς κάποια αξιολόγηση στο τι γίνεται στο δημόσιο έχει ειπωθεί ότι θα υπάρξει, γιατί δεν πιστεύω πως υπάρχει άνθρωπος που δεν βλέπει ότι βλέπουμε. Απλά η αξιολόγηση ως σήμερα ήταν "φύγε μπλε να έρθει πράσινο" και τούμπαλιν.

Και είναι η πρώτη φορά που είμαι αισιόδοξος μετά από εκλογές. Γιατί είδα ανθρώπους σαν εμένα ή σαν εμάς εκεί μέσα, όχι τις ίδιες και τις ίδιες μουτσούνες με το υφάκι, το στιλάκι, την αερολογία και την ΜΚΕ (κλοπιράιτ Λύκος).

Μικe777
29/01/2015, 21:12
Υ.Γ. Α, μην ξεχάσω. Όποιος ΝΔκράτης πρώην υπουργός χρειάζεται χαρτί υγείας, ευχαρίστως να του δώσω. Πήγα σήμερα σουπερ μάρκετ και guess what: Είχε στοίβες, Σοφία μου.

Περιμενουμε ολοι να παει καλα η κυβερνηση!για το καλο ολων μας..
εγω να προσθεσω λοιπον οτι ολο αυτο το κλιμα τρομοκρατιας..
θα το πληρωσουν και δεν ξεχναμε το κλιμα τρομοκρατησης που εγινε!
αλλα θα συμφωνησω με τον Mike G Και θα προσθεσω οτι περιμενουμε
τα πιο σημαντικα που εχουν υποσχεθει..λιστες λαγκαρντ εξεταστικη φοροδιαφυγη
περιμενουμε δημευση περιουσιων-φορολογηση εκκλησιας κ.λ.π με ψιχουλα που θα δωσουν
στον συνταξιουχο των 700 e δεν προχωραει κατι!εκει σας θελουμε..τα υποσχεθηκαν!!αν δεν γινει
κατι απ'ολα αυτα!!θα εχουμε παλι μια απο τα ιδια!!
υπομονη!ειδωμεν..:)

o_gavros
29/01/2015, 21:15
Το πρόβλημα συνονόματε δεν είναι τα αδολφάκια.

Το πρόβλημα είναι ότι τα αγόρια που κυβέρνησαν ως σήμερα απλά έτρωγαν ΤΑ ΠΑΝΤΑ και βόλευαν τους φίλους τους συνεχώς. Την τραπεζική κρίση την φορτωθήκαμε εμείς, δανείστηκαν ούτε θέλω να σκέφτομαι πόσα και... για ποιό σκοπό δεν κατάλαβα γιατί ούτε ένα ευρώ δεν είδαμε σαν κοινωνία, ότι ιδιωτικοποιήθηκε πήγε σε "φίλους του Αντουάν" και σε τιμές που ζημίωναν το δημόσιο.
Η φαγωμάρα κάθε υπαλληλίσκου σε μίζες από προμήθειες, αγορές, κάθε είδους υλικά, η στρατιές παροχής "συμβουλών" σε κάθε είδους τομέα...
Αυτά αν κοπούν και πχ η ασπιρίνη στα νοσοκομεία ξεκινήσει ν'αγοράζεται στην τιμή έστω του φαρμακείου και όχι 10 φορές επάνω (και να μένει στο νοσοκομείο κιόλας, όχι να φεύγει νύχτα σε σακκούλα) και λεφτά θα υπάρξουν και πολλά πολλά θα διορθωθούν.
Και προφανώς κάποια αξιολόγηση στο τι γίνεται στο δημόσιο έχει ειπωθεί ότι θα υπάρξει, γιατί δεν πιστεύω πως υπάρχει άνθρωπος που δεν βλέπει ότι βλέπουμε. Απλά η αξιολόγηση ως σήμερα ήταν "φύγε μπλε να έρθει πράσινο" και τούμπαλιν.

Και είναι η πρώτη φορά που είμαι αισιόδοξος μετά από εκλογές. Γιατί είδα ανθρώπους σαν εμένα ή σαν εμάς εκεί μέσα, όχι τις ίδιες και τις ίδιες μουτσούνες με το υφάκι, το στιλάκι, την αερολογία και την ΜΚΕ (κλοπιράιτ Λύκος).

Αυτό ακριβώς.
Λίγο αισιοδοξία μετά απο πολλά χρόνια μαυρίλας.

est
29/01/2015, 23:03
Οκ, ναι, συμφωνώ στο "αισιοδοξία". Αλλά συνεχίζω να κρατάω μικρό καλάθι. Ας με εκπλήξουν ευχάριστα.

vaska
29/01/2015, 23:33
Προφανως όχι, αλλά δεν μου κάνει εντύπωση.
Νομίζω πολύς κόσμος νιώθει όπως το πνευμα του προηγούμενου ποστ μου.

Εγω προσωπικά είδα με τα μάτια μου παππούδες με ιστορία στις πλάτες, να τους παίρνουν τα ζουμιά. Όχι πανηγυρτζίδικα και κροκοδείλια.
Σιωπηρά και με μια αίσθηση (λέω αίσθηση γιατι ας μην κρυβόμαστε,το άρμα δεν φαντάζει σαν φερράρι) έστω και καθυστερημένης δικαίωσης.

το 1/10 απο όσα -με ευκολία- λένε αν πραγματοποιηθεί, τοτε τουλάχιστον θα ανασαίνουμε λίγο καλύτερα.

+1200

KAWAMANRIDER
30/01/2015, 08:08
εγω ειχα συγκινηθει πραγματικα οπως πολυς κοσμος , ενα πραγμα σκεφτομουνα , μακαρι ρε π@υστη λιγη ελευθερια για ' μενα και για ολοκληρο τον λαο , λιγη δικαιοσυνη , λιγη λογικη και αξιοπρεπεια για ολους μας , ελεος με το ξεκατινιασμα ακομα δεν αναλαβανε , ειμαι σιγουρος οτι η βαση τους και ειδικα η πλεον και ουσιατικα αριστερη εχει πραγματικα καλες φιλολαικες προθεσεις , ελπιζω ρε μ@υνια , βαλτε την μ@υριλα σας στον πατο σας , δεν αντεχω αλλο τρομοκρατες της ανθρωποτητας

tsompanis
30/01/2015, 10:23
Να ξερατε μοναχα ποσο μεγαλο ειναι το πελατειακο συστημα στην Ελλαδα
Ποσο μεγαλο πολεμο θα φαει η νεα κυβερνηση και οχι για το καλό του τοπου αλλα για το καλο της τσεπης τους

Cpt. Haddock
30/01/2015, 10:25
Να ξερατε μοναχα ποσο μεγαλο ειναι το πελατειακο συστημα στην Ελλαδα[...]

Ειναι τοσο μεγάλο που οι πρώτες δηλωσεις υπουργων δεν αφορουν καθόλου το 1 εκατομμυριο ανεργων του ιδιωτικου τομέα, αλλα τις μερικες χιλιαδες απολυμενων του δημοσίου. :wave2:

vaska
30/01/2015, 10:27
Ειναι τοσο μεγάλο που οι πρώτες δηλωσεις υπουργων δεν αφορουν καθόλου το 1 εκατομμυριο ανεργων του ιδιωτικου τομέα, αλλα τις μερικες χιλιαδες απολυμενων του δημοσίου. :wave2:

Νομίζω είσαι άδικος, μίλησαν και για ρευστότητα στην αγορά οπότε θα ανοίξουν και θέσεις εργασίας στον ιδιωτικό τομέα, μίλησαν και για τα δάνεια και τις κατασχέσεις κατοικιών κλπ.

Cpt. Haddock
30/01/2015, 10:54
Νομίζω είσαι άδικος, μίλησαν και για ρευστότητα στην αγορά οπότε θα ανοίξουν και θέσεις εργασίας στον ιδιωτικό τομέα, μίλησαν και για τα δάνεια και τις κατασχέσεις κατοικιών κλπ.

Οχι, δεν ειμαι αδικος. Η ρευστοτητα και οι θεσεις που θα ανοιξουν ειναι ακομα ευχολόγια (αλλωστε δεν υπηρξε κυβερνηση που να μην μιλησε για δημιουργία θεσεων εργασίας). Ομως, σε μια χωρα με 1 μυριο ανεργους του ιδιωτικου τομέα, το να ασχολεισαι (πριν καν παρει ψηφο η κυβερνηση), μονο με αυτους του δημοσίου, ειναι προκληση. Αλλα ειναι πελάτες, τι να κάνουμε.

Παράδειγμα οι καθαρίστριες του ΥΠΟΙΚ. Θα τις προσλάβει ο Βαρουφ (καλα θα κανει). Προφανως θα διώξει τον εργολαβο που εχει αναλαβει την καθαριότητα (καλα θα κανει). Ο εργολάβος απο την πλευρα του, θα διώξει το πλεοναζον προσωπικο (αν δεν εχει εργο). Με αυτο το τελευταίο θα ασχοληθει κανενας, ή επειδη μπαινει στο 1μυριο, θα το ξεχασουμε;

amyroukai
30/01/2015, 11:02
Οχι, δεν ειμαι αδικος. Η ρευστοτητα και οι θεσεις που θα ανοιξουν ειναι ακομα ευχολόγια (αλλωστε δεν υπηρξε κυβερνηση που να μην μιλησε για δημιουργία θεσεων εργασίας). Ομως, σε μια χωρα με 1 μυριο ανεργους του ιδιωτικου τομέα, το να ασχολεισαι (πριν καν παρει ψηφο η κυβερνηση), μονο με αυτους του δημοσίου, ειναι προκληση. Αλλα ειναι πελάτες, τι να κάνουμε.

Παράδειγμα οι καθαρίστριες του ΥΠΟΙΚ. Θα τις προσλάβει ο Βαρουφ (καλα θα κανει). Προφανως θα διώξει τον εργολαβο που εχει αναλαβει την καθαριότητα (καλα θα κανει). Ο εργολάβος απο την πλευρα του, θα διώξει το πλεοναζον προσωπικο (αν δεν εχει εργο). Με αυτο το τελευταίο θα ασχοληθει κανενας, ή επειδη μπαινει στο 1μυριο, θα το ξεχασουμε;

Το οτι ο ιδιωτης εργολαβος καθαριοτητος πιθανοτατα κυβερνητικος φιλος ειχε στησει εταιρια και στερησε θεσεις εργασιας παρεχοντας την αυτη υπηρεσια με αγνωστο τιμημα, αγνωστο μισθο και αριθμο εργαζομενων, αγνωστες εισφορες, αγνωστη "μαυριλα" παιρνοντας θεσεις δημοσιου, κουβεντα... Τετοια "αναπτυξη" ειναι μαλλον στρεβλη και μαλλον μη επιθυμητη αφου δεν προσφερει στην αγορα και ζημιωνει το δημοσιο.

vaska
30/01/2015, 11:03
Οχι, δεν ειμαι αδικος. Η ρευστοτητα και οι θεσεις που θα ανοιξουν ειναι ακομα ευχολόγια (αλλωστε δεν υπηρξε κυβερνηση που να μην μιλησε για δημιουργία θεσεων εργασίας). Ομως, σε μια χωρα με 1 μυριο ανεργους του ιδιωτικου τομέα, το να ασχολεισαι (πριν καν παρει ψηφο η κυβερνηση), μονο με αυτους του δημοσίου, ειναι προκληση. Αλλα ειναι πελάτες, τι να κάνουμε.

Παράδειγμα οι καθαρίστριες του ΥΠΟΙΚ. Θα τις προσλάβει ο Βαρουφ (καλα θα κανει). Προφανως θα διώξει τον εργολαβο που εχει αναλαβει την καθαριότητα (καλα θα κανει). Ο εργολάβος απο την πλευρα του, θα διώξει το πλεοναζον προσωπικο (αν δεν εχει εργο). Με αυτο το τελευταίο θα ασχοληθει κανενας, ή επειδη μπαινει στο 1μυριο, θα το ξεχασουμε;

3ων ημερών κυβέρνηση μόνο ευχολόγια μπορεί να μοιράζει, όσο κι αν ακούγεται κάπως. Η δικιά σου οπτική έχει πολλά πόιντς και σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο, αλλά είναι πολλά αυτά που πρέπει να γίνουν για να επανεκκινηθεί η οικονομία και αυτό το ξέρεις καλύτερα από μένα. Με μαγικά ραβδάκια δεν γίνονται αυτά αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσουν.
Βέβαια έχουν υποσχεθεί την μάνα τους και τον πατέρα τους και η ιστορία έχει διδάξει ότι τέτοιου είδους ανατροπές δεν γίνονται αναίμακτα.
Το 10% των υποσχεθέντων να κάνει με πρώτο την επιστροφή του χαμόγελου στα σπίτια μας, εγώ τουλάχιστον θα είμαι ευχαριστημένος και θα τον ξαναστηρίξω.

Cpt. Haddock
30/01/2015, 11:04
Συμφωνοι, αλλα η δουλεια του κρατους ειναι να ελέγχει τον εργοδότη, οχι να κανει τον εργοδότη (τουλαχιστον σε μή ΕΣΣΔ καθεστώτα).

Τεσπα...


3ων ημερών κυβέρνηση μόνο ευχολόγια μπορεί να μοιράζει,

Ναι ρε Βασιλη, αλλα ας εκανε και ευχολόγια για τους του δημοσίου. Δεν μπορεί μια ζωη ο ιδιωτης, ενω ειναι ο τροφοδότης του κρατους μεσω του μισθου του, να ειναι το αποπαίδι προς όφελος των πελατών.

vaska
30/01/2015, 11:19
Συμφωνοι, αλλα η δουλεια του κρατους ειναι να ελέγχει τον εργοδότη, οχι να κανει τον εργοδότη (τουλαχιστον σε μή ΕΣΣΔ καθεστώτα).

Τεσπα...



Ναι ρε Βασιλη, αλλα ας εκανε και ευχολόγια για τους του δημοσίου. Δεν μπορεί μια ζωη ο ιδιωτης, ενω ειναι ο τροφοδότης του κρατους μεσω του μισθου του, να ειναι το αποπαίδι προς όφελος των πελατών.

Μεγάλη κουβέντα αυτή Ηλία. Είναι η σίγουρη τσέπη για το όποια έσοδα του κράτους βλέπεις, η εύκολη λεία και ο μεγάλος μ@λ@κ@ς της υπόθεσης. Στην παρούσα φάση που διανύουμε πάντως ο ιδιώτης (υπάλληλος ή εργοδότης) είναι και ο απολύτως χαμένος και ο περισσότερο τιμωρημένος.

spyro
30/01/2015, 11:20
....
Παράδειγμα οι καθαρίστριες του ΥΠΟΙΚ. Θα τις προσλάβει ο Βαρουφ (καλα θα κανει). Προφανως θα διώξει τον εργολαβο που εχει αναλαβει την καθαριότητα (καλα θα κανει). Ο εργολάβος απο την πλευρα του, θα διώξει το πλεοναζον προσωπικο (αν δεν εχει εργο). Με αυτο το τελευταίο θα ασχοληθει κανενας, ή επειδη μπαινει στο 1μυριο, θα το ξεχασουμε;

Το δικό σου παράδειγμα δημιουργεί μια μαθηματικήοικονομική σχέση η οποία εκ του αποτελέσματος φαίνεται ότι δε ίσχυε στη πράξη.

Δηλαδή:

Λιγότερες θέσεις εργασίας στο δημόσιο (απολυμένες καθαρίστριες) = περισσότερες θέσεις εργασίας στον ιδιωτικό (υπάλληλοι συνεργείου καθαρισμού)
1. Πως γινόταν τότε στο παρελθόν όταν είχαν δουλειά οι καθαρίστριες στο Υπουργείο οικονομικών να είχαμε το 1/4 της τρέχουσας ανεργίας στον ιδιωτικό τομέα? (Προφανώς και ξέρω την απάντηση αλλά απλά παραθέτω απλοϊκά τις σχέσεις για να δεις ότι η άσκηση που βάζεις στο κεφάλι δεν είναι ρεαλιστική)
2. Γίνεται να λέμε σε ένα οικονομικό σύστημα «απολύστε αυτούς του δημοσίου για να βρούμε δουλειά εμείς του ιδιωτικού? Και οι απολυμένοι του δημοσίου δεν είναι τελικά στο κουβά των ανέργων που μπαίνουν όλοι?

Ο σκοπός είναι η εσωτερική υποτίμηση της αξίας εργασίας. Απόλυσε τη καθαρίστρια από το δημόσιο να πάει στο συνεργείο καθαρισμού ως υπάλληλος με λιγότερο μισθολογικό κόστος, ελάχιστη υγειονομική περίθαλψη και μηδαμινή συνταξιοδοτική απολαβή.

Το πρόβλημα είναι ότι την εποχή του καστελόριζου (με ξεκάθαρες ποινικές ευθύνες) και για ένα χρόνο μετά μετατρέψαμε το ιδιωτικό χρέος των διεθνών τραπεζικών συστημάτων (τα οποία είχαν επενδύσει στην Ελλάδα) σε δημόσιο χρέος ευρωπαίων πολιτών. Αν δε το είχαμε κάνει αυτό τώρα θα ήταν όλα πολύ πιο εύκολα.






Να ξερατε μοναχα ποσο μεγαλο ειναι το πελατειακο συστημα στην Ελλαδα
Ποσο μεγαλο πολεμο θα φαει η νεα κυβερνηση και οχι για το καλό του τοπου αλλα για το καλο της τσεπης τους

το αυτό

ggs
30/01/2015, 11:22
Η αγανακτηση του κοσμου για τις δηλωσεις vonVaroufakis είναι εμφανής εξω από το υπουργειο οικονομικων :p

330452

stam2
30/01/2015, 11:46
Δηλώνω αισιόδοξος, αλλά χωρίς να διατηρώ ιδιαίτερες ελπίδες για το νέο καθεστώς...

Κυβέρνηση δεν γίνεσαι με βάση τη λαϊκή βούληση αλλά με βάση κάποιες τσέπες που σε στηρίζουν. Μέχρι στιγμής τα ευχολόγια όπως αναφέρθηκε παραπάνω, ή οι προγραμματικές δηλώσεις, μάλλον δεν φαίνεται να θίγουν αυτές τις τσέπες και γι' αυτό ίσως και διατρανώνονται οι δηλώσεις αυτές.
Ελπίζω να συνεχίσουμε να ακούμε γενναίες δηλώσεις αλλά και να τις βλέπουμε να γίνονται κύμα δράσης. Και ελπίζω αυτό το κιύμα να μην σκάσει πάνω σε κάποιον τοίχο συμφερόντων...
Όμως ανάπτυξη δεν έρχεται με επαναπρόσληψη των καθαριστριών (δεν διαφωνώ με την επαναπρόσληψη, ευελπιστώ όμως στην εκλογίκευση των μισθών τους), ούτε οι αριθμοί των δανείων θα αλλάξουν υπέρ μας, μόνο με τσαμπουκάδες, με Βαρουφάκειες φιλοσοφίες και με απλά καλύτερη δημοσιονομική πολιτική...
Όταν παράγεις 3 και καταναλώνεις 10 ο μόνος τρόπος για να βελτιώσεις τα οικονομικά σου είναι τα 3 να τα κάνεις 4-5-6...

Προσωπικά λοιπόν αν δεν δω αλλαγές που να βοηθουν την επιχειρηματικότητα, αλλαγές που να επαναπατρίσουν τους επιστήμονές μας, την έρευνα, τις επιχειρήσεις σε Βουλγαρία, Σκόπια, κλπ, αν δεν πέσει η φορολογία στο κάυσιμο να σταματήσει ο κόσμος να φουλάρει στη Βουλγαρία, και να πέσουν τα κόστη εγχώριων μεταφορών, και γεωργικής παραγωγής, να αρχίσουν πάλι να φουλάρουν τα τρακτέρ με καύσιμο, αν ΔΕΝ όλα αυτά και άλλα πολλά, δεν το βλέπω πολύ δυνατό το σενάριο της ανάπτυξης κουλουπου κουλουπου....

ορθή επανάληψη: Δηλώνω αισιόδοξος, αλλά χωρίς να διατηρώ ιδιαίτερες ελπίδες για το νέο καθεστώς...

el_hymador
30/01/2015, 12:30
Το θα γίνει με το μύριο άνεργους του ιδιωτικού τομέα; Προφανώς τίποτα άμεσα, καθότι δεν μπορεί η αγορά να επανέλθει στα επίπεδε προ κρίσης. Ωστόσο προσωπικά βρίσκω πολύ θετικό το ότι αποκαθίστανται οι συλλογικές συμβάσεις & ο κατώτατος μισθός και το ότι καταργούνται οι ελαστικές μορφές εργασίας. Τουλάχιστον όσοι δουλέψουν να δουλέψουν σαν άνθρωποι και όχι σαν δουλικά του κάθε παπάρα κατσαπλιά εργοδότη...

sniper
30/01/2015, 12:44
Θα παρακαλέσω για ηρεμία.

Ας είμαστε ψύχραιμοι και υπομονετικοί.

Δεν έχουμε ακούσει τις προγραμματικές δηλώσεις και αυτή τη στιγμή είμαστε στο επίπεδο των προεκλογικών εξαγγελιών και των δηλώσεων του κάθε υπουργού.
Ακούω για κατάργηση της εξοντωτικής φορολογίας, για τη δημιουργία εκατοντάδων χιλιάδων θέσεων εργασίας κλπ. Μακάρι να τα πετύχουν όλα αυτά.

spyro
30/01/2015, 12:54
χαχαχαχ

όπως και να το κάνεις δίνει άλλο αέρα ρε φιλε

ποιο μηχανάκι είναι ρε παίδες

http://bit.ly/1yTmYeu

el_hymador
30/01/2015, 12:57
χαχαχαχ

όπως και να το κάνεις δίνει άλλο αέρα ρε φιλε

ποιο μηχανάκι είναι ρε παίδες

http://bit.ly/1yTmYeu


XJR νομίζω

georgemark
30/01/2015, 13:07
και το ότι καταργούνται οι ελαστικές μορφές εργασίας.
Έχουν εξαγγείλει κάτι και για αυτές ;

vaska
30/01/2015, 13:54
Yanis Varoufakis συνέντευξη από την Erin Ade στην εκπομπή Boom Bust στο RT

https://www.youtube.com/watch?v=PbxZB6HYY8k&x-yt-ts=1422503916&x-yt-cl=85027636#t=67

"My greatest fear now that I have tossed my hat in the ring is that I may turn into a politician. As an antidote to that virus I intend to write my resignation letter and keep it in my inside pocket to submit in the moment I sense signs of losing the commitment to speak truth the power."

Λίγο πιο κάτω εξηγεί την διαφορά της συζήτησης μεταξύ νορμαλ ανθρώπων και την συζήτηση μεταξύ πολιτικών.

είναι και μοτέος τι διάολο, δεν μπορεί λίγο διαφορετικός θα είναι!!! Ή μήπως όλοι εμείς έχουμε την ανάγκη να πιστέψουμε ότι οι καινούριοι διαφέρουν από τους μέχρι τώρα έχοντες την εξουσία??

sniper
30/01/2015, 14:03
Yanis Varoufakis συνέντευξη από την Erin Ade στην εκπομπή Boom Bust στο RT

https://www.youtube.com/watch?v=PbxZB6HYY8k&x-yt-ts=1422503916&x-yt-cl=85027636#t=67

"My greatest fear now that I have tossed my hat in the ring is that I may turn into a politician. As an antidote to that virus I intend to write my resignation letter and keep it in my inside pocket to submit in the moment I sense signs of losing the commitment to speak truth the power."

Λίγο πιο κάτω εξηγεί την διαφορά της συζήτησης μεταξύ νορμαλ ανθρώπων και την συζήτηση μεταξύ πολιτικών.

είναι και μοτέος τι διάολο, δεν μπορεί λίγο διαφορετικός θα είναι!!! Ή μήπως όλοι εμείς έχουμε την ανάγκη να πιστέψουμε ότι οι καινούριοι διαφέρουν από τους μέχρι τώρα έχοντες την εξουσία??

Υπάρχει βέβαια πάντα η περίπτωση να λέει μ@λ@κίες... αλλά είπαμε, υπομονή.

pipe_smoker
30/01/2015, 14:19
Υπάρχει η περίπτωση να λέει μαλακίες, υπάρχει η περίπτωση από το τόσο μάυρο που έχει χορτάσει το μάτι του κόσμου, ξαφνικά να βλέπει λίγο σκούρο γκρι και να νομίζει ότι είδε το φως το αληθινό, πολλά παίζουν.

Όπως και να έχει είναι νωρίς.

Κάποια πράγματα, αν θέλουν, μπορούν λιγάκι να τα βελτιώσουν.
Αν πάνε για τις εντυπώσεις και για να βγουν αληθινές οι προεκλογικές υποσχέσεις θα γίνει τση πτάνας.

Για το αν μπήκε ο Βαρουφάκης σουζαριστός στο μαξίμου, ή αν μετακόμισε ο Τσίπρας γιατί του το ζήτησαν από την ασφάλειά του, χέστηκα.
Ούτε με καλύτερο μάτι θα τους δω, ούτε με χειρότερο.

vaska
30/01/2015, 18:32
Πάντως οι καναλάρχες δίνουν μάχες σοβαρές κατά της ευημερίας (όχι ότι είναι κάτι καινούριο). Περνάνε σημαντικά πράγματα στα κούφια.

Το σύστημα ρε φίλε θέλει "κοχόνες" για να το πολεμήσεις άσε που είναι σαν την λερναία ύδρα και βάλε. Πολλά κεφάλια το γ@μημένο.

Τες πα, εγώ προσωπικά (και νομίζω πολύς κόσμος μαζί μου) τους εύχομαι καλή επιτυχία.

Billymuse
30/01/2015, 18:40
Οτι είπε και ο Νίκος πιο πάνω. Θέλει υπομονή ..τα κανάλια της τρόικας ''ενοχλούντε'' που κρατάει τα προεκλογικά μέτρα
η έστω την πολιτική γραμμή απέναντι σε απλα πράγαματα (όπως φραχτης μπροστά στη βουλή) και στα πιο σοβαρά τη στάση μας
απέναντι στα μνημονια που υπέγραφαν για χρόνια οι ακατανόμαστοι.. Προφανώς και ειναι προετοιμασμένοι για μεγάλο πόλεμο εντος
και εκτός συνόρων και σίγουρα δεν πάνε για ρήξη με τη μια αλλα και εαν έρθει αυτη θα υπάρχει και δευτερο σχέδιο..τέσπα
ανεξάρτητα αν είμαστε δεξιοι,αριστεροί,ψεκασμένοι ευχής όλων ειναι να αλλάζει κάτι και απο λίγο με το καιρό και να μην υπάρχει
αυτος ο τρόμος περικοπών και φοροεπιδρομών..αλλα πρώτα απόλα ας αλλάζουμε και λίγο εμεις σας κοινωνία και ας αφήσουμε τους
κανιβαλισμούς με τη πρώτη ευκαιρία ..

Pan (dvs)
30/01/2015, 18:44
Υπάρχει βέβαια πάντα η περίπτωση να λέει μ@λ@κίες... αλλά είπαμε, υπομονή.

Βλεπω καθημερινα γυρω μου ,οτι η μεγαλη πλειοψηφια αυτων που τους εκανε κυβερνηση,κρατανε μικρο καλαθι και περιμενουνε.Ολοι ,ακομη και αυτοι που δεν τους ψηφισαν (ακομη και αυτοι που δεν ψηφισαν καν) ελπιζουνε οτι θα κανουνε το καλυτερο.

Η μεγαλη πλειοψηφια με τον ενα η τον αλλον τροπο ελπιζει το ιδιο πραγμα.Αυτο στα τοσα χρονια που γυριζω,δεν το ειχα ξαναδει.

Συμφωνω μαζι σου,αλλα θα προσθεσω και την συνεση.


ΥΓ Μου αρεσε που ειδα βουλευτη να πηγαινει με χρεπι στη βουλη και υπουργο χωρις γραβατα......

amyroukai
30/01/2015, 18:53
Η μανία παντως ολων εναντιον τους μιλαει απο μονη της :)

akis_trevor
30/01/2015, 19:21
ΥΓ Μου αρεσε που ειδα βουλευτη να πηγαινει με χρεπι στη βουλη και υπουργο χωρις γραβατα......

ε ναι...finally!!

vaska
30/01/2015, 19:38
Ρε τι κλίμα σύμπνοιας είναι αυτό στο moto??? Όλοι συμφωνείται με όλους?? Τι διάολο όλοι ΣυΡιΖΑιοι είστε ???

Κι αυτό πάντως είναι ενδεικτικό του γενικότερου κλίματος που υπάρχει στους δρόμους, στις παρέες, παντού.

Όλοι περιμένουν σιωπηλά.

Για να δούμε.

amyroukai
30/01/2015, 19:46
Ε οχι ολοι. Σε ενα ανατολικουμπλοκαιδοιοδαρμενο χωρΓιο, υπαρχουν ακομα διαφωνουντες...

devil's animal
30/01/2015, 20:10
Λίγο πιο κάτω εξηγεί την διαφορά της συζήτησης μεταξύ νορμαλ ανθρώπων και την συζήτηση μεταξύ πολιτικών.

είναι και μοτέος τι διάολο, δεν μπορεί λίγο διαφορετικός θα είναι!!! Ή μήπως όλοι εμείς έχουμε την ανάγκη να πιστέψουμε ότι οι καινούριοι διαφέρουν από τους μέχρι τώρα έχοντες την εξουσία??




ΥΓ Μου αρεσε που ειδα βουλευτη να πηγαινει με χρεπι στη βουλη και υπουργο χωρις γραβατα......



ενω παρακολουθω και συμφωνω με τα περισσοτερα που λεγονται θελω να μεινω λιγο στο outfit και τα μεταφορικα τους μεσα...
δευτερευων θα πει καποιος αλλα αν το δει με λιγο καλυτερη ματια δεν ειναι τοσο...

η γραβατα δειχνει αυστηρη επισημοτητα...επισημοτητα σε τι θα πω εγω? γιατι να ειναι καποιος τοσο αυστηρα επισημος στην δουλεια του?
μονο και μονο το γεγονος οτι κλεινει το τελευταιο κουμπι του πουκαμισου και σφιγγει σαν θηλια γυρω απο το λαιμο, κανει τον ανθρωπο που την φοραει να αποκτησει μια πιο σοβαρη σταση...
τους συνειρμους για κρεμασμα θα τους αφησω για μετα...
παντως ανεξαρτητως κοινωνικου, μορφωτικου και ταξικου επιπεδου, αν φορεσεις γραβατα κατευθειαν μπαινεις στο τρυπακι της σοβαροτητας ή σοβαροφανειας...

ναι ειναι και το παπιγιον, που θεωρειται πιο επισημο απο την γραβατα αλλα ευτυχως οι hipsters το εχουν κανει φουστα μπλουζα και το φορανε παντου και παντα με αποτελεσμα να χασει την "αιγλη" του...
αρα μενει η γραβατα...

το οτι δεν φορανε πολλοι απο αυτους γραβατα περναει ενα και μονο ενα μηνυμα...της χαλαροτητας...
και αυτο δεν ειναι κακο συντροφοι...
γιατι οταν καποιος δουλευει χαλαρα, δουλευει καλυτερα..
χωρις πιεση (απο το ρουχο? ναι απο το ρουχο και το οποιο βαρος αυτο κουβαλαει) εισαι πιο ανετος να δεις καλυτερα τα πραγματα...

αναμφισβητητα ειναι και τροπος προσεγγισης της μεσαιας και εργατικης ταξης που φοραει γραβατα μονο σε εκδηλωσεις και αν...και υποσεινηδητο ψηφοθηρικο προεκλογικο τεχνασμα...

αλλα η ουσια παραμενει...
χωρις θηλια στον λαιμο μπορει να κυβερνηθει και χωρα αμα λαχει να'ουμε...

εγω γουσταρω τρελα παντως που ο προεδρος του 15μελους πηγε στον παπα χωρις γραβατα...που ορκιστηκε χωρις γραβατα...που ορκιστηκε με πολιτικο ορκο και οχι θρησκευτικο...που εχει κανει συμφωνο συμβιωσης και ονοματοδοσια στα παιδια του και δεν "μασησε" σε γονεις - πεθερικα και τα ρεστα για εξτρα χριστιανοσυνες...
και που δεν σημαινει απαραιτητα οτι δεν πιστευει...αλλα οτι πιστευει με αλλο τροπο..οχι της πεπατημενης πιστης...

γουσταρω τρελα να βλεπω τον υπουργο οικονομικων να δεχεται αυτον τον λελε του eurogroup χωρις γραβατα και με το πουκαμισο εκτος παντελονιου (http://www.zougla.gr/politiki/article/sa8ra-domimeni-epitropi-i-troika)...δεν στεκομαι στο τι ειπαν και πως το ειπαν...
ειπαμε τωρα το παιζουμε ραφτες και κορδελιαστρες...:lol:


οπως φανταζομαι πολλοι θα γουσταρετε το οτι κυκλοφορουν με μηχανες...
γιατι και η μηχανη ειναι συμβολο ελευθεριας και οχι καθωσπρεπισμου...
σου κανει την δουλεια γρηγορα, ευκολα, φτηνα και γουσταρεις και φυση απο πανω...

δεν ξερω αν θα πετυχουν, αν ελεγαν ή συνεχιζουν να λενε μ@λακιες και τελικα γινουμε χειροτερα...
ενα παντως ειναι σιγουρο...ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ! και αυτο το γουσταρουμε πολυ...
:beer::beer::beer:

KAWAMANRIDER
30/01/2015, 20:33
ενω παρακολουθω και συμφωνω με τα περισσοτερα που λεγονται θελω να μεινω λιγο στο outfit και τα μεταφορικα τους μεσα...
δευτερευων θα πει καποιος αλλα αν το δει με λιγο καλυτερη ματια δεν ειναι τοσο...

η γραβατα δειχνει αυστηρη επισημοτητα...επισημοτητα σε τι θα πω εγω? γιατι να ειναι καποιος τοσο αυστηρα επισημος στην δουλεια του?
μονο και μονο το γεγονος οτι κλεινει το τελευταιο κουμπι του πουκαμισου και σφιγγει σαν θηλια γυρω απο το λαιμο, κανει τον ανθρωπο που την φοραει να αποκτησει μια πιο σοβαρη σταση...
τους συνειρμους για κρεμασμα θα τους αφησω για μετα...
παντως ανεξαρτητως κοινωνικου, μορφωτικου και ταξικου επιπεδου, αν φορεσεις γραβατα κατευθειαν μπαινεις στο τρυπακι της σοβαροτητας ή σοβαροφανειας...

ναι ειναι και το παπιγιον, που θεωρειται πιο επισημο απο την γραβατα αλλα ευτυχως οι hipsters το εχουν κανει φουστα μπλουζα και το φορανε παντου και παντα με αποτελεσμα να χασει την "αιγλη" του...
αρα μενει η γραβατα...

το οτι δεν φορανε πολλοι απο αυτους γραβατα περναει ενα και μονο ενα μηνυμα...της χαλαροτητας...
και αυτο δεν ειναι κακο συντροφοι...
γιατι οταν καποιος δουλευει χαλαρα, δουλευει καλυτερα..
χωρις πιεση (απο το ρουχο? ναι απο το ρουχο και το οποιο βαρος αυτο κουβαλαει) εισαι πιο ανετος να δεις καλυτερα τα πραγματα...

αναμφισβητητα ειναι και τροπος προσεγγισης της μεσαιας και εργατικης ταξης που φοραει γραβατα μονο σε εκδηλωσεις και αν...και υποσεινηδητο ψηφοθηρικο προεκλογικο τεχνασμα...

αλλα η ουσια παραμενει...
χωρις θηλια στον λαιμο μπορει να κυβερνηθει και χωρα αμα λαχει να'ουμε...

εγω γουσταρω τρελα παντως που ο προεδρος του 15μελους πηγε στον παπα χωρις γραβατα...που ορκιστηκε χωρις γραβατα...που ορκιστηκε με πολιτικο ορκο και οχι θρησκευτικο...που εχει κανει συμφωνο συμβιωσης και ονοματοδοσια στα παιδια του και δεν "μασησε" σε γονεις - πεθερικα και τα ρεστα για εξτρα χριστιανοσυνες...
και που δεν σημαινει απαραιτητα οτι δεν πιστευει...αλλα οτι πιστευει με αλλο τροπο..οχι της πεπατημενης πιστης...

γουσταρω τρελα να βλεπω τον υπουργο οικονομικων να δεχεται αυτον τον λελε του eurogroup χωρις γραβατα και με το πουκαμισο εκτος παντελονιου (http://www.zougla.gr/politiki/article/sa8ra-domimeni-epitropi-i-troika)...δεν στεκομαι στο τι ειπαν και πως το ειπαν...
ειπαμε τωρα το παιζουμε ραφτες και κορδελιαστρες...:lol:


οπως φανταζομαι πολλοι θα γουσταρετε το οτι κυκλοφορουν με μηχανες...
γιατι και η μηχανη ειναι συμβολο ελευθεριας και οχι καθωσπρεπισμου...
σου κανει την δουλεια γρηγορα, ευκολα, φτηνα και γουσταρεις και φυση απο πανω...

δεν ξερω αν θα πετυχουν, αν ελεγαν ή συνεχιζουν να λενε μ@λακιες και τελικα γινουμε χειροτερα...
ενα παντως ειναι σιγουρο...ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ! και αυτο το γουσταρουμε πολυ...
:beer::beer::beer:




το θεμα ειναι τι εννοουμε αν θα πετυχει , πως βλεπει ο ενας και πως ο αλλος την λεξη "επιτυχια" , γιατι καποιοι τα τσιμπ@υκια στην ευρωπη τα θεωρουν επιτυχια , το θεμα δεν ειναι αν πετυχει ο συριζα , το θεμα ειναι να πετυχει ο κοσμος , αν ειναι καθαροι και ξαστεροι να τους στηριξει , δεν πρεπει να μασησει ο κοσμος κι ας ερθουν ακομα πιο δυσκολες μερες , η ελευθερια θελει αρετη και τολμη , να ξυπνησει ο κοσμος και θα την βολεψουμε αν ειμαστε ολοι μαζι χωρις αυταπατες , δεν ψηφιζα τη μπασταρδοκρατια και περιμενα αυτην την ιστορικη στιγμη που η πλειοψηφια δεν θα φαει την τρομοκρατια των μ@υνοπανων , λυπαμαι που το κκε εμεινε εξω απο αυτη την στιγμη , δεν ξερω θα δουμε μπορει να βοηθησουν κι αυτοι μελλοντικα , σημασια εχει να μην κλαψομ@υνιαζουμε και να ελπιζουμε οχι στον συριζα αλλα στην δυναμη μας σαν λαος , αντε που να δειτε οτι μπορει να ξυπνησουν και τα υπολοιπα ευρωπροβατα λαοι - ηδη εχει αρχισει να φαινεται - οπως και να ' χει ενα ειναι το συνθημα - δεν μασαμε ρε μ@υνια

vaska
30/01/2015, 20:38
http://www.motomag.gr/news/moto-nea-reportaz-epikairotita/i-pio-motosykletistiki-kyvernisi

δώστε βάση σε αυτά που λέει για το πρα πρα του Τσιρώνη.
:bawl:

amyroukai
30/01/2015, 20:42
Το κκε δεν ηθελε, δεν θελει, δεν θα θελησει κατι καλυτερο. Το ποσοστο του να παιρνει και ολα καλα.

KAWAMANRIDER
30/01/2015, 20:52
Το κκε δεν ηθελε, δεν θελει, δεν θα θελησει κατι καλυτερο. Το ποσοστο του να παιρνει και ολα καλα.

δυστυχως , αλλα οποιος εχει καει στον χυλο φυσαει και το γιαουρτι , το κκε φοβαται μην ξανακανει μ@λακια , οσο για το συριζα μην νομιζεις οτι το εβλεπα ή το βλεπω και τωρα ως το πλεον ακλονητο λαικο εργατικο κινημα αλλα ειπαμε γαμ@ την π@υτανα μου αριστερα εισαι , τον λαο υπερασπιζεις , βοηθα τον προεδρο του δεκαπενταμελους και αν μ@λακιστει σχιστον , τον γ@μανε ολα τα φασισταρια μαζι μεσα κι εξω οχι κι εσυ ρε κκε , ασε τωρα την ιδεολογικη γραμμη , ολοι θελαμε να στηριξουμε για τον κοσμο , ειπαμε το κομμα για τον λαο οχι ο λαος για το κομμα , βεβαια αν τελικα το συριζα μεινει καθαρο , του κκε θα του γυρισει μπουμερανγκ και θα εχει κανει κι αλλη ιστορικη μ@λακια

vaska
30/01/2015, 21:02
Το κκε δεν ηθελε, δεν θελει, δεν θα θελησει κατι καλυτερο. Το ποσοστο του να παιρνει και ολα καλα.


δυστυχως , αλλα οποιος εχει καει στον χυλο φυσαει και το γιαουρτι , το κκε φοβαται μην ξανακανει μ@λακια , οσο για το συριζα μην νομιζεις οτι το εβλεπα ή το βλεπω και τωρα ως το πλεον ακλονητο λαικο εργατικο κινημα αλλα ειπαμε γαμ@ την π@υτανα μου αριστερα εισαι , τον λαο υπερασπιζεις , βοηθα τον προεδρο του δεκαπενταμελους και αν μ@λακιστει σχιστον , τον γ@μανε ολα τα φασισταρια μαζι μεσα κι εξω οχι κι εσυ ρε κκε , ασε τωρα την ιδεολογικη γραμμη , ολοι θελαμε να στηριξουμε για τον κοσμο , ειπαμε το κομμα για τον λαο οχι ο λαος για το κομμα , βεβαια αν τελικα το συριζα μεινει καθαρο , του κκε θα του γυρισει μπουμερανγκ και θα εχει κανει κι αλλη ιστορικη μ@λακια

Το ΚΚΕ αυτό ήθελε πάντα, να παίζει τον ρόλο του ρυθμιστή και ν' αποκομίζει τα οφέλη, αυτό θα ήθελε και τώρα απλά δεν του έκατσε. Ο "μικρός" τους προσπέρασε και ούτε γύρισε να ρίξει μια ματιά. Δεν μπορούν να διαχειριστούν μεγαλύτερα ποσοστά και πολύ περισσότερο δεν θέλουν.
Όταν ήμουν μαθητής και μετά φοιτητής κατεβαίναμε στις πορείες και λέγαμε 10 συνθήματα. Αν τώρα μετά από 25-30 χρόνια βγω πάλι έξω και φωνάξω τα ίδια συνθήματα που έλεγα τότε πόσο μακρυά από την αγωνιστική πραγματικότητα του ΚΚΕ νομίζετε θα είμαι??

AUFGEBRACHT
30/01/2015, 21:04
http://www.motomag.gr/news/moto-nea-reportaz-epikairotita/i-pio-motosykletistiki-kyvernisi

δώστε βάση σε αυτά που λέει για το πρα πρα του Τσιρώνη.
:bawl:


Ο Τσίπρας δε νομίζω να το έχει πλέον το μονοκύλινδρο, έχει χρόνια να εμφανιστεί μ' αυτό. Αν δεν κάνω λάθος κιόλας, πριν πολλά χρόνια, όταν ήταν να πάει σε πολιτική εκπομπή άργησε επειδή τον άφησε το BMW και περίμενε την οδική - δεν θέλω ειρωνικά σχόλια εγκάθετοι της επάρατης δεξιάς :lol:
Πάντως ανάμεσα στα πολλά που πέτυχα για το νέο πρωθυπουργό ήταν η φωτό-ντοκουμέντο σε άγνωστο ιστολόγιο πιθανότατα εθνικιστικοδεξιοφασιστοσυνωμοτικοαμπελοσοφικών αποχρώσεων, με τον Τσίπρα καβάλα στο BMW, από κάτω φωτό Γερμανών στρατιωτών με πολεμική R75 στο μέτωπο και τον βαρύγδουπο τίτλο "Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑ ΝΑΖΙΣΤΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ"...

akis_trevor
30/01/2015, 21:05
Αν τώρα μετά από 25-30 χρόνια βγω πάλι έξω και φωνάξω τα ίδια συνθήματα που έλεγα τότε πόσο μακρυά από την αγωνιστική πραγματικότητα του ΚΚΕ νομίζετε θα είμαι??

καλα δεν φταιει μονο το κκε γιαυτο....
παντως ειναι κολλημενοι καμποσες δεκαετιες πισω.και γενικα ειναι κολλημενα μυαλα.ακομα και οι νεοι ανθρωποι που το απαρτιζουν(μιλαω εκ πειρας)ειναι κολλημενοι.παρωπιδες κλπ.

taisteal
30/01/2015, 21:08
καλα δεν φταιει μονο το κκε γιαυτο....
παντως ειναι κολλημενοι καμποσες δεκαετιες πισω.και γενικα ειναι κολλημενα μυαλα.ακομα και οι νεοι ανθρωποι που το απαρτιζουν(μιλαω εκ πειρας)ειναι κολλημενοι.παρωπιδες κλπ.

:nono:

akis_trevor
30/01/2015, 21:09
:nono:

:confused:

vaska
30/01/2015, 21:09
καλα δεν φταιει μονο το κκε γιαυτο....
παντως ειναι κολλημενοι καμποσες δεκαετιες πισω.και γενικα ειναι κολλημενα μυαλα.ακομα και οι νεοι ανθρωποι που το απαρτιζουν(μιλαω εκ πειρας)ειναι κολλημενοι.παρωπιδες κλπ.

Λες να φταίει ο ΣΥΡΙΖΑ?? Πολύ πιθανόν.

Αν δεν φταίει το κόμμα για τις γραμμές του ποιος φταίει βρε Άκη??

akis_trevor
30/01/2015, 21:11
Λες να φταίει ο ΣΥΡΙΖΑ?? Πολύ πιθανόν.

Αν δεν φταίει το κόμμα για τις γραμμές του ποιος φταίει βρε Άκη??

δεν εννοω αυτο!!!:)
εννοω πως οι αναγκες και αυτα που ζηταει ο λαος,δεν εχουν αλλαξει και πολυ απο τοτε... ;) αυτο που λεμε καθε μα καθε χρονο οτι η 17νοεμβρη ειναι πιο επικαιρη απο ποτε,οτι τα τραγουδια του τοτε ειναι σαν να γραφτηκαν τωρα κλπ...