PDA

View Full Version : Suzuki GSX... S-1000FA



Ichigo
27/01/2015, 01:49
Who? How? Why? :confused:

Κινητήρας GSXR 07 με μπουζί ιριδίου λίγο undertuned απ ότι κατάλαβα με SDTV άρα ποιο "ήρεμη" απόκριση με τρεις χαρτογραφήσεις. Σχετικά σοβαρά φρένα Brembo με upside down fully adjustable Kayaba και Link type πίσω.

Ένα Roadster με καρατιμόνα συνταγή GSR 750 λοιπόν... Θα έλεγα ότι μπαίνει σφήνα μεταξύ MT-09 και VFR... είναι 1000 έχει και ΕΝΚΕΙ ζάντες! Τουλάχιστον φερινγκάτο θα καλύψει και τους αναζητώντες γρήγορους τουριστικούς ρυθμούς, αλλά μάλλον για μονόκάβαλους τους κόβω καθώς άμα δεχθεί έτερον ήμισυ να κάτσει με θέση συνεπιβάτη στο Μεγαλοδύναμο μάλλον θα πρέπει και να το παντρεφτούν καθώς τέτοια λαχεία σπανίζουν :D.
Δε μπορώ να φανταστώ πως το σκέφτηκαν εκεί στο Hamamatsu πάντως και απορώ αν θα πουλήσει...

Αν έβγαινε και 1400 είμαι σίγουρος ότι εξέχoν Suzukοβιο μέλος θα είχε ήδη ξαμολυθεί για αγορές. :D

330265

https://www.youtube.com/watch?v=nU64HKdBcRg

Ο σφακ το φέρνει πάντως λέει με 13.295€
http://www.bikerspirit.net/main/wp-content/uploads/2015/01/SUZUKI-Timokatalogos-01.2015.pdf

DrBig
27/01/2015, 07:50
Το z1000sx εχει σαρωσει στην ευρωπη, δεν βλεπω το λογο να μη γινει το ιδιο και με το σουζουκι. Για μενα αυτα ειναι τα ιδανικα στρητ μηχανακια.

notakos600
27/01/2015, 08:25
Για μένα από την άλλη το ιδανικό street μηχανάκι είναι τα γυμνά 750-100-1100-1300, ανεξαρτήτως μάρκας κι ας τρως το ξύλο της αρκούδας από τον αέρα.

endopandou
27/01/2015, 08:44
Το z1000sx εχει σαρωσει στην ευρωπη, δεν βλεπω το λογο να μη γινει το ιδιο και με το σουζουκι. Για μενα αυτα ειναι τα ιδανικα στρητ μηχανακια.
+1 αν χωνέψει ο κόσμος την εκ νέου απαράμιλλη φωτιστική έμπνευση του Hamamatsu θα πουλήσει γιατί οι Ευρωπαίοι αυτά ακριβώς τα μοτά ζητάνε.
Το μοτέρ του είναι μοντιφάιντ Κ5 με καταλύτη και ακόμα πιο πλούσιες μεσαίες

amyroukai
27/01/2015, 08:49
Δεν είναι μόνο η κωμική πίσω σέλα. Είναι και το χαμηλό φέρινγκ, τα στριμωγμενα γόνατα. Αυτό απευθύνεται σε κάποιον που θέλει ένα πιο ήμερο gsxr, όχι σε σπορ-τουριστα. Το προμόσιον του Ζ που αναφέρθηκε, δείχνει ταξιδακι διπλό, όχι σόλο κόντρες με rr και γόνατα εξω.

DrBig
27/01/2015, 08:54
Δεν είναι μόνο η κωμική πίσω σέλα. Είναι και το χαμηλό φέρινγκ, τα στριμωγμενα γόνατα. Αυτό απευθύνεται σε κάποιον που θέλει ένα πιο ήμερο gsxr, όχι σε σπορ-τουριστα. Το προμόσιον του Ζ που αναφέρθηκε, δείχνει ταξιδακι διπλό, όχι σόλο κόντρες με rr και γόνατα εξω.

???
εχει ιδια γωνια στα γονατα με το fjr1300 (για αναβατη 1.85)
cycle-ergo.com

stam2
27/01/2015, 09:15
330274


Κι εμένα μου φαίνεται σαν ένα gsxr με ψηλότερη ζελατίνα και καρατιμόνα....

δεν μπορώ να καταλάβω δηλαδή από τη φωτογραφία ποιές είναι οι υπόλοιπες σημαντικές διαφορές του από το ss της suzuki...
Η πίσω σέλα είναι ολοφάνερο πως δεν βολεύει δικάβαλο ταξίδι...

DrBig
27/01/2015, 09:22
330274


Κι εμένα μου φαίνεται σαν ένα gsxr με ψηλότερη ζελατίνα και καρατιμόνα....

δεν μπορώ να καταλάβω δηλαδή από τη φωτογραφία ποιές είναι οι υπόλοιπες σημαντικές διαφορές του από το ss της suzuki...
Η πίσω σέλα είναι ολοφάνερο πως δεν βολεύει δικάβαλο ταξίδι...

Απο τις φωτογραφιες ειναι λιγο δυσκολο να καταλαβεις διαφορες σε μεταξονιο, γεωμετρια, χαρακτηρα κινητηρα, κλπ

nickald
27/01/2015, 09:39
Φαινεται να είναι πιο στενο από το Ζ πισω. Δεν βλεπω πως θα ταιριαζει σετ βαλιτσάκια για να πεις ότι είναι touring-ish

Στα λεφτα του παντως δε το βλεπω με μεγαλη καριερα.....


εντιτ

Από καποιες γωνιες τα φαναρια μπροστα νομιζεις ότι τα εκλεψε από το προηγουμενο cbf......

amyroukai
27/01/2015, 09:46
???
εχει ιδια γωνια στα γονατα με το fjr1300 (για αναβατη 1.85)
cycle-ergo.com
Ποιός σου είπε ότι θεωρώ άνετη τη θέση του fjr? Η τελευταία επαφή με το εν λόγω σε έκθεση με είχε αφήσει αρκετά απογοητευμένο. Δεν ξέρω αν έχει ρύθμιση για σήκωμα της σέλας πιο ψηλά.
Επίσης, στο fjr είναι πολύ πιό όρθιος ο κορμός, το οποίο κάνει την θέση λιγότερο στριμωγμένη. Στο βίντεο ο αναβάτης δίνει φιλάκια στο κλειδί συνεχώς...


εδιτ: επίσης πέρα από το ύψος, άλλοι έχουν κοντό κορμό και ψηλά πόδια, άλλοι το ανάποδο. οπότε δεν είναι τόσο απόλυτο το site, είναι ενδεικτικό.

DrBig
27/01/2015, 09:49
Ποιός σου είπε ότι θεωρώ άνετη τη θέση του fjr?

Ποιος σου ειπε οτι κρινω την ανεση με τα δικα σου γουστα? :p

amyroukai
27/01/2015, 09:53
Ποιος σου ειπε οτι κρινω την ανεση με τα δικα σου γουστα? :p

Μα εννοείται πως η άνεση είναι υποκειμενική και πως ο καθ' ένας για τον εαυτό του μιλάει :)

DrBig
27/01/2015, 09:54
...ειτε θελουμε ειτε οχι, αυτου του τυπου οι μηχανες ειναι ιδανικες για οσους βαρεθηκαν τα σκυφτα αλλα οχι και τα γκαζια.

DoctoR_k6
27/01/2015, 10:02
...ειτε θελουμε ειτε οχι, αυτου του τυπου οι μηχανες ειναι ιδανικες για οσους βαρεθηκαν τα σκυφτα αλλα οχι και τα γκαζια.

+1
Το μοτο απλα τα σπαει. Είναι κατι που ελειπε χρονια από την Suzuki. Εγω παντως που το καβαλησα κ ειδικα το γυμνο με ξετρελανε!!
Αντε να ερθει εδώ να δουμε πως θα ειμαστε κ το συζητάμε.

Υ.Γ Αν καποιος εχει κανει ταξίδια με gsxr με αυτό θα κανει ότι κανει ο άλλος με tdm!!!:D

amyroukai
27/01/2015, 10:11
...ειτε θελουμε ειτε οχι, αυτου του τυπου οι μηχανες ειναι ιδανικες για οσους βαρεθηκαν τα σκυφτα αλλα οχι και τα γκαζια.

ένσταση. στον δρόμο που βλέπς στο βίδεο, το 'ζούκι και το 'σάκι θα πάνε πιο σβέλτα από ένα GS1200, ένα 1190 ή 1290, ένα Versys 1000, μιά Multi κλπ ψηλοτίμονα με τριψήφια άλογα; Αν βάλεις στην εξίσωση και γκρικ λακκούβα/πέτρα/βιρβιλιά κλπ, η διαφορά σε ταχύτητα κίνησης μήπως γίνεται αμελητέα; :)

Δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι λες, απλά την φιλοσοφία του "χρειάζομαι ένα gsxr" την ζήσαμε και γελάσαμε με αυτήν και γελάμε ακόμα, κοντά 15 χρόνια πια. Το εν λόγω απλά σου χαϊδεύει τον εγωισμό, καβαλάς ένα Κ5 άνετο. Για τον 45άρη που δεν μπορεί πιά να διπλώνει σε σχήμα S για πολύ. Ή που δεν μπορεί να δικαιολογήσει το gsxr στην παντόφλα του.

endopandou
27/01/2015, 10:29
+1
Το μοτο απλα τα σπαει. Είναι κατι που ελειπε χρονια από την Suzuki. Εγω παντως που το καβαλησα κ ειδικα το γυμνο με ξετρελανε!!
Αντε να ερθει εδώ να δουμε πως θα ειμαστε κ το συζητάμε.

Υ.Γ Αν καποιος εχει κανει ταξίδια με gsxr με αυτό θα κανει ότι κανει ο άλλος με tdm!!!:D
Αγόρι εκεί που είσαι ήμουνα και εδώ που είμαι θα έρθεις. Και μετά θα λες τι μαλακία έκανα να δώσω ένα τσουβάλι γιούρα και δεν έβαλα μια γ@μημένη καρατιμόνα στο Κ5. OVER & OUT :wave2:

DoctoR_k6
27/01/2015, 10:52
ένσταση. στον δρόμο που βλέπς στο βίδεο, το 'ζούκι και το 'σάκι θα πάνε πιο σβέλτα από ένα GS1200, ένα 1190 ή 1290, ένα Versys 1000, μιά Multi κλπ ψηλοτίμονα με τριψήφια άλογα; Αν βάλεις στην εξίσωση και γκρικ λακκούβα/πέτρα/βιρβιλιά κλπ, η διαφορά σε ταχύτητα κίνησης μήπως γίνεται αμελητέα; :)

Δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι λες, απλά την φιλοσοφία του "χρειάζομαι ένα gsxr" την ζήσαμε και γελάσαμε με αυτήν και γελάμε ακόμα, κοντά 15 χρόνια πια. Το εν λόγω απλά σου χαϊδεύει τον εγωισμό, καβαλάς ένα Κ5 άνετο. Για τον 45άρη που δεν μπορεί πιά να διπλώνει σε σχήμα S για πολύ. Ή που δεν μπορεί να δικαιολογήσει το gsxr στην παντόφλα του.

Προφανως ειχες Κ5 κ ξερεις κατά ποσο ανετο είναι κ τι μπορει να προσφερει σε καποιον που το καβαλει...
Προφανως καβάλησες κ το gsx-s κ ξερεις ότι είναι ένα ανετο Κ5.
Δεν τρωνε ολοι παντοφλα...




Αγόρι εκεί που είσαι ήμουνα και εδώ που είμαι θα έρθεις. Και μετά θα λες τι μαλακία έκανα να δώσω ένα τσουβάλι γιούρα και δεν έβαλα μια γ@μημένη καρατιμόνα στο Κ5. OVER & OUT :wave2:

Γι αυτό κανω προσεκτικες κινησεις ακομα για να να μην το ματανιωσω. Παντως καρατιμονα δεν θα εβαζα!!:p

DrBig
27/01/2015, 10:54
ένσταση. στον δρόμο που βλέπς στο βίδεο, το 'ζούκι και το 'σάκι θα πάνε πιο σβέλτα από ένα GS1200, ένα 1190 ή 1290, ένα Versys 1000, μιά Multi κλπ ψηλοτίμονα με τριψήφια άλογα; Αν βάλεις στην εξίσωση και γκρικ λακκούβα/πέτρα/βιρβιλιά κλπ, η διαφορά σε ταχύτητα κίνησης μήπως γίνεται αμελητέα; :)

Δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι λες, απλά την φιλοσοφία του "χρειάζομαι ένα gsxr" την ζήσαμε και γελάσαμε με αυτήν και γελάμε ακόμα, κοντά 15 χρόνια πια. Το εν λόγω απλά σου χαϊδεύει τον εγωισμό, καβαλάς ένα Κ5 άνετο. Για τον 45άρη που δεν μπορεί πιά να διπλώνει σε σχήμα S για πολύ. Ή που δεν μπορεί να δικαιολογήσει το gsxr στην παντόφλα του.

Δεν χρειαζομαι gsxr, αλλα θα ηθελα (οπως και χιλιαδες αλλοι σαν εμενα) μια μηχανη με προδιαγραφες κοντα σε 1000SS την οποια θα μπορω (ως 45αρης) να χρησιμοποιω καθημερινα και να ταξιδευω ανετα. Οπως φαινεται το εν λογο διτροχο μου ταιριαζει ταμαμ.

amyroukai
27/01/2015, 11:18
Προφανως ειχες Κ5 κ ξερεις κατά ποσο ανετο είναι κ τι μπορει να προσφερει σε καποιον που το καβαλει...
Προφανως καβάλησες κ το gsx-s κ ξερεις ότι είναι ένα ανετο Κ5.
Δεν τρωνε ολοι παντοφλα...

Αντιδράς σαν να θίχτηκες προσωπικά. Η επιλογή σου σε μοτοσικλέτα δεν είναι σώνει και καλά σωστή για όλους, είναι σωστή για εσένα, η δε γνώμη μου για την όποια μοτοσικλέτα σωστή για εμένα. Δεν προσπαθώ να σε πείσω ότι έχεις λάθος, δεν με νοιάζει κιόλας τι κάνεις εσύ ή ο όποιος άλλος με το πορτοφόλι του και τη μηχανή του. Κουβέντα κάνουμε, ανταλλάσσουμε απόψεις, όχι οπαδικά συνθήματα. Προφανώς και έχω καβαλήσει κάμποσα SS και κανένα δεν βρήκα ούτε καν κοντά στην λέξη άνετο. Από zuk νομίζω τα Κ1, Κ3, Κ8. Λιγότερο η περισσότερο ανεκτά ίσως. Το ότι προσφέρουν συγκινήσεις δεν είναι ανάγκη να το πεις.

@Big :beer:

alex14
27/01/2015, 11:34
Μου αρεσει αρκετα και το σκεφτομαι για αντικαταστατη του bandit καποια στιγμη.
Αυτο που με χαλαει ειναι η σελα του συνεπιβατη.

DoctoR_k6
27/01/2015, 11:44
Αντιδράς σαν να θίχτηκες προσωπικά. Η επιλογή σου σε μοτοσικλέτα δεν είναι σώνει και καλά σωστή για όλους, είναι σωστή για εσένα, η δε γνώμη μου για την όποια μοτοσικλέτα σωστή για εμένα. Δεν προσπαθώ να σε πείσω ότι έχεις λάθος, δεν με νοιάζει κιόλας τι κάνεις εσύ ή ο όποιος άλλος με το πορτοφόλι του και τη μηχανή του. Κουβέντα κάνουμε, ανταλλάσσουμε απόψεις, όχι οπαδικά συνθήματα. Προφανώς και έχω καβαλήσει κάμποσα SS και κανένα δεν βρήκα ούτε καν κοντά στην λέξη άνετο. Από zuk νομίζω τα Κ1, Κ3, Κ8. Λιγότερο η περισσότερο ανεκτά ίσως. Το ότι προσφέρουν συγκινήσεις δεν είναι ανάγκη να το πεις.

@Big :beer:

Ουτε καν μην ανησυχεις. Μιλησα γενικα κ όχι προσωπικα. Προφανως κ δεν θα πεισει καποιος καποιον γιατι το καβαλαει κ αν εκανε σωστα.Ο καθενας κανει τις επιλογες του αλλα δεν μπορει να βαζεις στην ιδια μοιρα το Κ5 με το gsxs. Επειδή το ένα το εχω κ εχω κανει καμια 100χιλιαδες χλμ πιστεψε με δεν συγκρινονται από θεση.
Το μονο αρνητικο στο gsxs όπως το ειδα εγω είναι η σελα του συνεπιβατη.
Το συγκεκριμενο για αναβατες που προερχονατι από ss είναι απλα θειο δωρο...

spyrakos35
27/01/2015, 12:16
καλημέρες

ενα τραγουδάκι με αγάπη

Nobody gonna take my girl I'm gonna keep her to the end
Nobody gonna have my girl she stays close on every bend
Ooh she's a killing machine she's got everything
Like a moving mouth, body control and everything

I Love her, I need her, I seed her
Yeah she turns me on
Alright hold tight I'm a highway star

endopandou
27/01/2015, 13:02
Doctor k6 αν και πιστεύω τα γνωρίζεις έτσι για την κουβέντα... oι επιλογές σου είναι ελάχιστες και αν αποφασίσεις να παραμείνεις σε κάποιο sport turer με περισσότερα sport γονίδια απ ότι turing όπως φαντάζομαι πως θέλεις, είναι ακόμα λιγότερες. Μηχανάκια καταπληκτικά φυσικά και υπάρχουν αλλά το να κατέβεις τόσα σκαλιά από το Κ5 είναι θέμα.
Το gsxs βασικά ακόμα δεν γνωρίζουμε πως είναι σεταρισμένο, απλά υπολογίζουμε, οπότε εν αναμονή σοβαρών tests γιατί τα γιούρα είναι πολλά.

Γενικά... το θέμα επιλογής μοτό είναι μια πικρή ιστορία στην Ελλάδα. Αυτό το στηρίζω στο ότι όσες βόλτες έχω (ψιλο)δει στον σωλήνα και σε όσες έχω πάει παρέα ο ρυθμός είναι τέτοιος που το ιδανικό μοτό είναι το transalp άντε το v-srtom, ενώ αν είναι να πατηθεί έως λίγο χώμα όπως συμβαίνει κατά κόρον η τέλεια επιλογή είναι κάτι σαν fazer 600.
Τα τούμπανα με τα ασορτί μπουφανάκια και τις γκούτσι βαλίτσες τα είδαμε πως κινούνται :wave2: Η ανάγκη του ''για μια προσπέραση'' ''μια 220άρα στην ευτεία'' και λοιπές ομορφιές είναι για το βερεσέ. Στο κομμάτι εκπλήρωση ματαιοδοξίας ανήκει το μεγαλύτερο μερίδιο της απόφασης αγοράς μοτό από πααααρα πολλούς.
Το όλο κόλπο στην επιλογή μοτό, εκτός της ειλικρίνειας στον εαυτό μας, είναι να κατασταλάξουμε στις διαδρομές που θέλουμε να κινηθούμε και εν μέρη στον ρυθμό. Δεν μπορεί να μου θες GS και γιαχαβούζα για να ανέβεις Καλάβρυτα και Τρίκαλα Κορινθίας δικάβαλο, ενώ στην εθνική να κυκλοφορείς με 150 και πινακιδωμένο μοτό έχοντας έτοιμη τη δικαιολογία πως ''έσφιξαν τα πράγματα με τους μπάτσους''
Τα καταπληκτικά sport turing μηχανάκια τύπου Z1000S GSXS μπε ε εμβέ S1000XR και μερικών ακόμα πρέπει επίσης να αγοραστούν με βάση τις διαδρομές. Θέλω να πω πως αν κάνει κάποιος την Ελλάδα 3 φορές το χρόνο πάνω κάτω και ότι κάτσει Ευρώπη, ε το gsxs φαίνεται πως δεν κάνει. Αν από την άλλη γουστάρει μια γρήγορη Πελοπόννησο έστω και δικάβαλο κααλό είναι.
Εκεί όμως που πιστεύω θα διαπρέπει το gsxs είναι σε διαδρομές ταλαιπωρία για τα σκυφτά όπως άγιος, Επίδαυρος και γενικά κλειστά κομμάτια όπου τα κτήνη ασφυκτιούν.

Επίσης... όποιος λέει πως τα σκυφτά δεν κάνουν ταξίδι δεν έχει ιδέα τι λέει. Φυσικά και κάνουν με τη διαφορά πως ζητάνε άλλους ρυθμούς.

pipe_smoker
27/01/2015, 13:20
....Θέλω να πω πως αν κάνει κάποιος την Ελλάδα 3 φορές το χρόνο πάνω κάτω και ότι κάτσει Ευρώπη.....

Για κάτι τέτοιο που περιγράφεις (αν εξαιρέσουμε κανά goldwing με trailerάκι γι'αυτόν που θέλει να κουβαλήσει κι όλο το σπίτι του), γιατί πιστεύω ότι από τις καλύτερες επιλογές είναι το FJR και το VFR1200?

Ειδικά το 2ο, τί διάολο, χήρα το'χει φτύσει και δεν το αναφέρει κανείς και πουθενά? Μόνο σε εμένα αρέσει?

Οκ, είναι ακριβό, αλλά δεν είναι το μόνο.


ΥΓ. Συμφωνώ με τα υπόλοιπα που λες. Απλά στάθηκα σε αυτό γιατί μου ήρθε το VFR στο μυαλό γενικώς.

gior-gos
27/01/2015, 13:45
Ειδικά το 2ο, τί διάολο, χήρα το'χει φτύσει και δεν το αναφέρει κανείς και πουθενά?

Το vfr ποτε δεν πουλησε στην Ελλαδα. Μονο στο εξωτερικο. Οι περισσοτεροι Ελληνες αγοραστες μοτοσυκλετας δεν αγοραζουν με βαση του τι χρειαζονται, αλλα με βαση το τι τους αρεσει (και κατα τη γνωμη μου καλα κανουν). Οι ξενοι αγοραζουν περισσοτερο με βαση του τι χρειαζονται. Στην Ελλαδα με τα ιδια λεφτα που κοστιζει το vfr, μπορεις να αγορασεις τα περισσοτερα απο τα κορυφαια σουπερ ντουπερ μουρατα μηχανακια με πολλα κυβικα και πολλα αλογα (οπως πχ hayabusa, ktm, gs κτλ) οπότε...

amyroukai
27/01/2015, 14:11
Κακά τα ψέμματα, η χαλαρότητα που δίνουν τα κυβικά στη μετακίνηση δεν έχει υποκατάστατο :)
Σαφώς και μπορείς να πας μιά χαλαρή δικάβαλη με ένα 600άρι ή και με 250άρι-300άρι αν είναι να ταξιδεύεις "ελαφρώς παράνομα" και όχι με διπλάσια του ορίου ταχύτητα. Αλλά την άνεση του "κουμπώνω μιά 6η και δεν την βγάζω ποτέΣ" δεν την έχεις. Και στον επαρχιακό, αν θες να πας ήρεμα ή απλά σβέλτα πάλι το μεγάλο και θα σε πάει πιό άνετα και θα κάψει το ίδιο με τα μικρά. Πόσες και πόσες βόλτες έχουμε κάνει, πόσα διαφορετικά μοτέρ, τελικώς όλοι την ίδια βενζίνη βάζουμε με ελάχιστες αποκλίσεις. Η αμαρτία δεν είναι να πας Καλάβρυτα την κυριακή, η αμαρτία είναι να πας πλατεία. Άντε και ένα Λουτράκι στο τσακίρ αν έχει καλό καιρό.

Οπότε ναι, αυτός που είχε ένα RR για τον άγιο και κουράστηκε, με το εν λόγω θα βρει την υγειά του. Να το πάρεις να πας διακοπές με σαμάρια, είδη κάμπινγκ και την καλή σου πίσω, δεν το βλέπω. Σπορ είναι. Το τούρινγκ... Μάλλον η σουζούκι το ορίζει κάπως αλλιώς. Η καβασάκι με το Z-SX και η bmw με το νέο R1200RS το έχει λίγο πιο σωστά (για τα δικά μου κριτήρια πάντα).

Το VFR είχε πάντα μιά τιμή ανεκδοτική και ανακόλουθη της αξίας και των δυνατοτήτων του. Τώρα πέφτει πάλι στο άνω όριο της κατηγορίας του... Αλλά δεν είναι τόσο γρήγορο, δεν είναι τόσο ευέλικτο, δεν είναι τόσο άνετο όσο άλλα της κατηγορίας ή και άλλων κατηγοριών και παρεμφερούς τιμής. Και η μούρη του... Ναι. Τι λέγαμε; Καλή κοπέλα η Βέφα, καλή καρδιά έχει μωρέ.

daz
27/01/2015, 17:16
Για κάτι τέτοιο που περιγράφεις (αν εξαιρέσουμε κανά goldwing με trailerάκι γι'αυτόν που θέλει να κουβαλήσει κι όλο το σπίτι του), γιατί πιστεύω ότι από τις καλύτερες επιλογές είναι το FJR και το VFR1200?

Ειδικά το 2ο, τί διάολο, χήρα το'χει φτύσει και δεν το αναφέρει κανείς και πουθενά? Μόνο σε εμένα αρέσει?

Οκ, είναι ακριβό, αλλά δεν είναι το μόνο.


ΥΓ. Συμφωνώ με τα υπόλοιπα που λες. Απλά στάθηκα σε αυτό γιατί μου ήρθε το VFR στο μυαλό γενικώς.


Έχει φοβερή ποιότητα και είναι προσεγμένο σε όλες τις λεπτομέρειες αλλά του έχουν ξεφύγει κανα δυο χοντρομαλακίες ενώ είναι και λίγο ασχημούλι στο μούτρο.

Στις χοντρομαλακίες υπάγεται και το ρεζερβουάρ το οποίο έχει την ίδια περίπου χωρητικότητα με μερικά εντούρο. :lol:

Είχα πετύχει ένα ζευγάρι από Κρήτη κάπου στην Εγνατία και όταν σταματήσαμε να βγάλουμε τα αδιάβροχα μου έλεγαν πόσο τους άγχωνε το μικρό ρεζερβουάρ σε έναν δρόμο με ανύπαρκτα τότε βενζινάδικα για αρκετά χλμ. Ενώ δεν είναι και τόσο σπορ δεν καταφέρνει να είναι ούτε σοβαρό τούρινγκ και ενώ υπερέχει σε αρκετά σημεία έναντι του ανταγωνισμού υπολείπεται σε κάποιους ουσιαστικούς τομείς.

endopandou
27/01/2015, 18:44
Πάντως αυτό που μου τη σπάει περισσότερο με τα Suzuki είναι που όποιο μοτό θα ήθελα να βγάλει, το έβγαλε η μπε ε εμβέ ρπμ. Περίμενα να δω νέο τούμπανο gixxer από την τιμημένη εταιρία-θρησκεία, αντιγράφουν οι φριτς και να το s1000rr. Μπαίνω σε μόουν κατατιμόνας με street fighter και το μοτό που ονειρευόμουν το έβγαλαν πάλι οι φριτς (s1000r). Λέω μετά πόσο ενδιαφέρον θα είχε αν έβγαζε η Suzy έναν σοβαρό αντίπαλο για το τούμπανο Z1000SX αλλά με πιο σπόρ γονίδια, νάτο το s1000xr. Στα διάλα πια :sick: δεν θέλω τίποτα απ τη Suzuki (μπας και...)

amyroukai
27/01/2015, 18:50
to ΧR δεν υποτίθεται ότι βγήκε να χτυπήσει την Multi?

endopandou
27/01/2015, 19:11
Αυτές είναι ματαιοδοξίες των φτουκατίστι. Το xr είναι μια λογική εκδοχή ενός καταπληκτικού μοτό και είναι απόρροια των θέλω του αγοραστικού κοινού. Σιγά κιόλας μην ονομάσουμε ολόκληρη την κατηγορία μουλτιστράντα και το μούλτι των 80 αερόψυκτων αλόγων γενάρχη.

DoctoR_k6
27/01/2015, 19:22
Πάντως αυτό που μου τη σπάει περισσότερο με τα Suzuki είναι που όποιο μοτό θα ήθελα να βγάλει, το έβγαλε η μπε ε εμβέ ρπμ. Περίμενα να δω νέο τούμπανο gixxer από την τιμημένη εταιρία-θρησκεία, αντιγράφουν οι φριτς και να το s1000rr. Μπαίνω σε μόουν κατατιμόνας με street fighter και το μοτό που ονειρευόμουν το έβγαλαν πάλι οι φριτς (s1000r). Λέω μετά πόσο ενδιαφέρον θα είχε αν έβγαζε η Suzy έναν σοβαρό αντίπαλο για το τούμπανο Z1000SX αλλά με πιο σπόρ γονίδια, νάτο το s1000xr. Στα διάλα πια :sick: δεν θέλω τίποτα απ τη Suzuki (μπας και...)

Ρε φιλε μεσα στο μυαλο μου εισαι. Αν εξαιρεσουμε το s1000rr που ειναι πολυβολο(με τα θεματακια του γκουχουμπιελεςγκουχου) κ τα πνιξανε οι αντιπροσωποιες οταν καβαλησεις s1000r θα με θυμηθεις.
Το μοτο κατα την δικη μου αποψη αν εχεις καβαλησει 2-3 γυμνα κ καταλαβαινεις απο θεση οδηγησης ειναι αθλιο. Πρεπει να προσπαθησανε να το βγαλουνε το χαλια(θεση οδηγησης μιλαμε παντα).
Μακρια κ αγαπημενοι. Εμενα απλα με ξενερωσε η σουζι που δεν εβαλε ενα σοβαρο πισω αμορτισερ να δεσει το γλυκο(κ ας μην εβαλε big piston μπροστα).
Εδω εβαλε κ brembo...λυνει ολα τα θεματακια ο Ιαπωνας αλλα αφηνει παντα κατι.
Ελα αφου ειναι ωραιο το ατιμο...330292

pipe_smoker
27/01/2015, 20:16
Σχετικα με το VFR:
1. Υποκειμενικο μεν, απο πλευρας εμφανισης προσωπικα το βλεπω και ξεροχynw.
2. 18.5 λιτρα ντεποζιτο ειναι οντως λιγα για τετοια κυβικα/προσανατολισμο κλπ
3. 175 αλογα, γυρω στα 270 κιλα, μια χαρα μου φαινεται για σπορ τουρινγκ (δεν ειμαι κι ο καταλληλοτερος να κρινω, αλλα σα νουμερα δε μοιαζουν ξενα).
4. Στα 15 χιλιαρικα που παιζει, παιζουν κι αλλα μοτοσακα στα αντιστοιχα κυβικα. Το fjr αν δεν κανω λαθος, στην πιο φθηνη του εκδοση βγαινει 2.5 χιλιαρικα ακριβοτερο. GS και λοιπα καρναβαλια δε με αφορουν.

Τεσπα.
Χεστηκα, δεν εχω μετοχες. Απλα μου κανει εντυπωση οπως προειπα.

Για να ειμαι κι ον τοπικ, σχετικα με το σουζουκι θα συμφωνησω με αυτο που ειπε ο μπιγκ πιο πριν.
Αυτου του ειδους τα μηχανακια αρχιζουν και σκανε μυτη ολο και συχνοτερα και ισως να ειναι οντως τα "μηχανακια του μελλοντος".
Πρεπει να υπαρχει μια συνεχης προοδος κι εξελιξη.
Απο πλευρας δυναμης και ταχυτητας το πραγμα κοντευει να τελματωσει (στο τελις θα βαλουνε και φτερα στα ss για να απογειωνονται).
Οποτε ισως πλεον το ζητημα να ειναι πιο πολυ σχεδιαστικο, και σκοπος η ευρεση ενος "καινουριου" στα σημεια μοτοσακου που να συνδυαζει οσο το δυνατον περισσοτερα απο τα καλα στοιχεια ολων των κατηγοριων (on road).

sapila racing
27/01/2015, 20:52
Σχετικα με το VFR:
3. 175 αλογα, γυρω στα 270 κιλα, μια χαρα μου φαινεται για σπορ τουρινγκ (δεν ειμαι κι ο καταλληλοτερος να κρινω, αλλα σα νουμερα δε μοιαζουν ξενα).


Εγώ θα σταθώ μόνο σε αυτό. 270 κιλά σπορ τούρινγκ? :confused:
Κι αμα το φορτώσεις πόσο θα είναι? Και αμα το παρκάρεις πουθενα σαν να ηταν κανονικό μηχανάκι να δω πως θα φύγεις.
Εκτός από μικρό τεπόζιτο δεν έχει και όπισθεν! :bawl:

amyroukai
27/01/2015, 21:23
Πρεπει να υπαρχει μια συνεχης προοδος κι εξελιξη.

Ξες τι με εκπλήσσει. Πρόοδος και εξέλιξη, μάϊστα κύριος, έχουμε.
Τα κιλά είναι τα ίδια με το fazer1000 του 2006 ας πούμε.
Τα άλογα είναι αδιάφορα γιατί ζάφτι σε πραγματικές συνθήκες κανείς μας δεν μπορεί να τα κάνει και έχουμε φτάσει απαγορευτικά άλογα για τα χέρια κοινών θνητών εδώ και δέκα χρόνια ή και παραπάνω.
Είναι λιγότερο άνετα από παλιά γιατί τα κάνουν μικρά για να είναι ωραία στο μάτι.
Οι αναρτήσεις, ακόμα μέτριες για να μην πω τίποτα άλλο.
Ακόμα συζητάμε για ανεπαρκή φρένα κλπ.
Ακόμα συζητάμε για παρεμβατικά ABS.

Η πρόοδος και η εξέλιξη, είναι καθαρά στιλιστική;

DrBig
27/01/2015, 21:33
Ξες τι με εκπλήσσει. Πρόοδος και εξέλιξη, μάϊστα κύριος, έχουμε.
Τα κιλά είναι τα ίδια με το fazer1000 του 2006 ας πούμε.
Τα άλογα είναι αδιάφορα γιατί ζάφτι σε πραγματικές συνθήκες κανείς μας δεν μπορεί να τα κάνει και έχουμε φτάσει απαγορευτικά άλογα για τα χέρια κοινών θνητών εδώ και δέκα χρόνια ή και παραπάνω.
Είναι λιγότερο άνετα από παλιά γιατί τα κάνουν μικρά για να είναι ωραία στο μάτι.
Οι αναρτήσεις, ακόμα μέτριες για να μην πω τίποτα άλλο.
Ακόμα συζητάμε για ανεπαρκή φρένα κλπ.
Ακόμα συζητάμε για παρεμβατικά ABS.

Η πρόοδος και η εξέλιξη, είναι καθαρά στιλιστική;

To fazer 1000 πρεπει να ειναι καμια 15-20 κιλα πιο βαρυ παντως με απαραδεκτο σε αποδοση κινητηρα (χαμηλα & μεσαια 600ριου) και πολυ αργο στριψιμο. Το ειχα παρει βολτα σε εποχη που καβαλουσα ενα 954 και μου φανηκε αθλιο.

amyroukai
27/01/2015, 21:37
To fazer 1000 πρεπει να ειναι καμια 15-20 κιλα πιο βαρυ παντως με απαραδεκτο σε αποδοση κινητηρα (χαμηλα & μεσαια 600ριου) και πολυ αργο στριψιμο. Το ειχα παρει βολτα σε εποχη που καβαλουσα ενα 954 και μου φανηκε αθλιο.

Απ' ότι θυμάμαι από τα περιοδικά 220 κιλά βρεγμένο, όσα και το ζούκι...

Shaolin Monk
27/01/2015, 22:34
Παντα ειχα αυτη τη ρημαδα απορία, πως μπορει καποιος να κρινει ενα μηχανακι απο μια φωτογραφια, χωρις να το εχει οδηγησει καν. Τεσπα, πιστευω οτι ενα τετοιο μοτο βγαινει απλα για αυτους που θα ηθελαν το γυμνο αλλα θελουν και μια ζελατινα για τον αερα. Τοσο απλο. Δεν ειναι για να ταξιδευει, αλλα για σβελτες και απολαυστικες βολτες με ενα ή (με θυσια) δυο ατομα. Με ενα μοτερ με τρελα γκαζια ακομη και για τα σημερινα δεδομενα, μειωμένη ιπποδυναμη με στοχο το (λογικα) καλυτερο τραβηγμα χαμηλα και με αυτη τη θεση οδηγησης, μαλλον θα ειναι αρκετα διασκεδαστικο σε γρηγορες βολτες. Ελπιζω να μου κατσει να οδηγησω ενα, για να εχω μια πιο σωστη εικονα. Τελικα στο κυνηγι των επιδοσεων χανουμε την απολαυση της οδηγησης με μηχανακια που δουλευουν μονο ψηλα και "ξυριζουν" αλλα χαμηλα-μεσαιες ειναι ψοφιμια. Ας βγαλουν και καποιες εταιριες μοντελα και για αυτους που θελουν κατι διαφορετικο λοιπον. Αναρωτιεμαι λοιπον τι το καλο θα ειχε ενα Z1000 sx με μοτερ απο ZX10r χωρις καμια αλλαγη, περαν του εντυπωσιασμου σε νουμερα;

Ichigo
27/01/2015, 23:43
Συνοψίζοντας από το αρχικό μου ποστ, βλέπω ότι ναι μεν κινείται στη sport touring κατηγορία αλλά θα το χαρακτήριζα το πλέον σκληροπυρηνικό στην κατηγορία του καθώς έχει για τα δεδομένα αυτά αρκουδόγκαζο (+) με μεγάλη διαδρομή εμβόλων (βλέπε Bandit και τράβηγμα από χαμηλά) αλλά το γεγονός ότι δε μπορείς να βάλεις βαλίτσες (ΜΕΙΟΝ ΕΙΣ 3ΠΛΟΥΝ για μένα ---) απευθύνεται κυρίως σε αυτούς που ψάχνουν κάτι μεταξύ GSXR και Hayabusa. Είναι μια χαρά streetfighter παιχνίδι για όποιον έχει ανάγκη κάτι τέτοιο. Θα συμφωνήσω με Shaolin Monk για το τράβηγμα από χαμηλά που είναι κάτι που λείπει από πολλά 1000αρια και είναι κάτι που πολλοί θα ήθελαν να έχουν. Για να βρεις κάτι τέτοιο συνήθως πρέπει να πας συνήθως σε παππουδιέρα (βλέπε Bandit :sick:), τουλάχιστον το συγκεκριμένο δεν είναι τέτοιο... :look:

θα μπορούσαν να κάνουν κάτι παραπάνω πάντως με τη μάσκα του γυμνού. Πολύ κοινό χωρίς φαντασία σχέδιο. Πολύ καλύτερο εμφανισιακά το ντυμένο για τα γούστα μου

endopandou
27/01/2015, 23:55
Και κάπου εδώ βρίσκουμε την ευκαιρία να ξαναεκθειάσουμε το μοτέρ του Κ5 το οποίο έχει σαφώς περισσότερη ροπή στις χαμηλομεσαίες από οποιοδήποτε άλλο 4κ ss. Το μοτέρ είναι εξ αρχής σχεδιασμένο για σοβαρή ροπή χαμηλά και αυτό φαίνεται από την μεγάλη διαδρομή εμβόλου. Τίποτα απολύτως δεν θα χρειαζόταν αλλαγή πάνω του εκτός από γρανάζομα αν δεν υπήρχε η ανάγκη συμμόρφωσης με τη γιούρο3 νόρμα. Μιλάμε για μοτέρ που στις χαμηλομεσαίες είναι ακόμα καλύτερο κι από τα R1 του 02-03 και τα 954 με ψεκασμό για σεμινάριο και παντελή έλλειψη δυσταγμών ή βήχα. Το τέλειο μοτέρ με απόδοση που είχε πάντα να δώσει λίγο ακόμα, ότι και να ζητούσες.- :a07:

RaGe_Raptor
28/01/2015, 00:25
Και κάπου εδώ βρίσκουμε την ευκαιρία να ξαναεκθειάσουμε το μοτέρ του Κ5 το οποίο έχει σαφώς περισσότερη ροπή στις χαμηλομεσαίες από οποιοδήποτε άλλο 4κ ss. Το μοτέρ είναι εξ αρχής σχεδιασμένο για σοβαρή ροπή χαμηλά και αυτό φαίνεται από την μεγάλη διαδρομή εμβόλου. Τίποτα απολύτως δεν θα χρειαζόταν αλλαγή πάνω του εκτός από γρανάζομα αν δεν υπήρχε η ανάγκη συμμόρφωσης με τη γιούρο3 νόρμα. Μιλάμε για μοτέρ που στις χαμηλομεσαίες είναι ακόμα καλύτερο κι από τα R1 του 02-03 και τα 954 με ψεκασμό για σεμινάριο και παντελή έλλειψη δυσταγμών ή βήχα. Το τέλειο μοτέρ με απόδοση που είχε πάντα να δώσει λίγο ακόμα, ότι και να ζητούσες.- :a07:

μάλλον οι μικρότερες βαλβίδες συμβάλουν στη μεγαλύτερη ταχύτητα μίγματος στις χαμηλομεσαίες και άρα καλύτερη απόδοση στο συγκεκριμένο φάσμα στροφών παρά το leverage από τη μεγάλη διαδρομή....(έτσι για να κάνω και λίγο τον έξυπνο...:giggle:)
κατά τα άλλα με βρίσκεις σύμφωνο...:wlae::rockon:

RaGe_Raptor
28/01/2015, 00:48
Συνοψίζοντας από το αρχικό μου ποστ, βλέπω ότι ναι μεν κινείται στη sport touring κατηγορία αλλά θα το χαρακτήριζα το πλέον σκληροπυρηνικό στην κατηγορία του καθώς έχει για τα δεδομένα αυτά αρκουδόγκαζο (+) με μεγάλη διαδρομή εμβόλων (βλέπε Bandit και τράβηγμα από χαμηλά) αλλά το γεγονός ότι δε μπορείς να βάλεις βαλίτσες (ΜΕΙΟΝ ΕΙΣ 3ΠΛΟΥΝ για μένα ---) απευθύνεται κυρίως σε αυτούς που ψάχνουν κάτι μεταξύ GSXR και Hayabusa. Είναι μια χαρά streetfighter παιχνίδι για όποιον έχει ανάγκη κάτι τέτοιο. Θα συμφωνήσω με Shaolin Monk για το τράβηγμα από χαμηλά που είναι κάτι που λείπει από πολλά 1000αρια και είναι κάτι που πολλοί θα ήθελαν να έχουν. Για να βρεις κάτι τέτοιο συνήθως πρέπει να πας συνήθως σε παππουδιέρα (βλέπε Bandit :sick:), τουλάχιστον το συγκεκριμένο δεν είναι τέτοιο... :look:

θα μπορούσαν να κάνουν κάτι παραπάνω πάντως με τη μάσκα του γυμνού. Πολύ κοινό χωρίς φαντασία σχέδιο. Πολύ καλύτερο εμφανισιακά το ντυμένο για τα γούστα μου

και καλά θα κάνει να είναι,έχοντας ως αντιπάλους tuono V4 και sd1290 και και και.....

spyrakos35
28/01/2015, 02:04
Εγώ θα σταθώ μόνο σε αυτό. 270 κιλά σπορ τούρινγκ? :confused:
Κι αμα το φορτώσεις πόσο θα είναι? Και αμα το παρκάρεις πουθενα σαν να ηταν κανονικό μηχανάκι να δω πως θα φύγεις.
Εκτός από μικρό τεπόζιτο δεν έχει και όπισθεν! :bawl:

συγνώμη δλδ....

εσείς διαβάζετε σπορ τουρινγκ και τι φαντάζεστε?
τζι ες εξ αρ με άνεση γκολντγουινγκ?

spyrakos35
28/01/2015, 02:05
Συνοψίζοντας από το αρχικό μου ποστ, βλέπω ότι ναι μεν κινείται στη sport touring κατηγορία

όχι ΔΕΝ είναι σπορτ τουρινγκ.....

βάλανε ενα φαίρινγκ και το είπαμε σπορτ τουρινγκ....

ωστόσο, εγώ θα παραθέσω την δική μου εμπειρία...

στο εξωτερικό, εχω δει (και όχι μια περίπτωση μόνο) παρέα με 916 ΔΙΚΑΒΑΛΑ και με ΣΑΜΑΡΙΑ :uplate:.... όπερ και σημαίνει, οτι αν θες, πας με ότι και αν έχεις....

εδώ βέβαια είναι ελλάδα :a31:

pipe_smoker
28/01/2015, 08:34
Εγώ θα σταθώ μόνο σε αυτό. 270 κιλά σπορ τούρινγκ? :confused:
Κι αμα το φορτώσεις πόσο θα είναι? Και αμα το παρκάρεις πουθενα σαν να ηταν κανονικό μηχανάκι να δω πως θα φύγεις.
Εκτός από μικρό τεπόζιτο δεν έχει και όπισθεν! :bawl:


Αρη δε λεω αν μου/σου αρεσει ή αν θα το αγοραζαμε.
Ναι οντως τα κιλα σαν ξερο νουμερο ειναι πολλα.

Αν τα δεις ομως μεσα στο πλαισιο της κατηγοριας ειναι μια χαρα.
Το φουζουρου εχει τα ιδια, το καφασακι το 1400gtr εχει και παραπανω.

Χεσε μας με τις μαουνες θα μου πεις και θα συμφωνησω.
Αλλα μιας και πιασαμε μαουνοκουβεντα:D

ΥΓ. Μια ερωτηση ρε παλουκαρια γιατι ειμαι μικρος και θελω να μαθαινω.
Ποιος καβαλησε 1000αρι ss και του ελειψε η ροπη και το γκαζι εστω και χαμηλα, και πώς το εννοει?
Με το συμπαθειο κιολας αλλα για τα 600 ναι, για τα 750 ισως, για τα 1000 τετοιο πραμα δεν εχω ξανακουσει.

amyroukai
28/01/2015, 09:11
όχι ΔΕΝ είναι σπορτ τουρινγκ.....

βάλανε ενα φαίρινγκ και το είπαμε σπορτ τουρινγκ....

ωστόσο, εγώ θα παραθέσω την δική μου εμπειρία...

στο εξωτερικό, εχω δει (και όχι μια περίπτωση μόνο) παρέα με 916 ΔΙΚΑΒΑΛΑ και με ΣΑΜΑΡΙΑ :uplate:.... όπερ και σημαίνει, οτι αν θες, πας με ότι και αν έχεις....

εδώ βέβαια είναι ελλάδα :a31:

Είσαι περίεργος ρε Σπύρο. Ξέρεις καλύτερα εσύ από τα χίλια άτομα περίπου, που κάθε χρόνο επί μιά δεκαετία αγόραζαν σούπερσπορΤ μεκανάκια για να κυκλοφορούν σπίτι καφέ; Σε λίγο θα μας πεις ότι ξέρεις καλύτερα και από τους άλλους τόσους μεγαονοφάδες που κάνουν την ίδια χρήση. Κοίτα έπαρση ρε... Πα καλά; :bawl:





@ πιπάκια: Το ξαναείπες και μΕ κάνει εντύπωση. Το FJR, GTR, Κ1600GT κλπ παίζουν στα χωράφια της Paneuropean. Στην αγορά ανταγωνιστές του VFR έχουν μείνει τα BMW K1300S και R1200RS (έχει και σε βερσιόν με φουλ φέρινγκ, το είχα δει σε δημοσιογραφικές στην παρουσίαση). Το πρώτο στην τιμή του DCT, το δεύτερο λίγο πιο φτηνό από το απλό VFR. Πιθανώς στην κατηγορία VFR να θεωρείται και το GSXR1300. Όλα αυτά, κάμποσα κιλάκια πιο κάτω...

pipe_smoker
28/01/2015, 12:20
Αρχικά, για να μην παρεξηγηθώ, δεν επιμένω σε κάποια θέση ντε και καλά.
Να καταλάβω προσπαθώ, δεν το παίζω παντογνώστης.


Το ξαναείπες και μΕ κάνει εντύπωση. Το FJR, GTR, Κ1600GT κλπ παίζουν στα χωράφια της Paneuropean. Στην αγορά ανταγωνιστές του VFR έχουν μείνει τα BMW K1300S και R1200RS (έχει και σε βερσιόν με φουλ φέρινγκ, το είχα δει σε δημοσιογραφικές στην παρουσίαση). Το πρώτο στην τιμή του DCT, το δεύτερο λίγο πιο φτηνό από το απλό VFR. Πιθανώς στην κατηγορία VFR να θεωρείται και το GSXR1300. Όλα αυτά, κάμποσα κιλάκια πιο κάτω...

Ναι εδώ ίσως έχεις δίκιο.
Δεν ξέρω ποιός είναι ο σωστός τρόπος να κάνουμε το διαχωρισμό.

Τα κυβικά?
VFR, FJR, GTR είναι σπορτ τούρινγκ μηχανάκια και τα κυβικά και τα κιλά τους είναι κοντά (και τα άλογα οκ).

(Το K1600GT πιο πολύ για grand touring μου κάνει αν βάλεις κάτω αναλογία κυβικά/ίπποι/κιλά, παρά για σπορτ τούρινγκ)

Ο δήθεν αντικαταστάτης της κάθε μηχανής? πχ Το VFR1200 τί ήταν? Ένας αντικαταστάτης του blackbird, ένας αντικαταστάτης του vfr800, κάτι ανάμεσα σε blackbird και paneuropean?

Τα BMW που αναφέρεις τα έχω κι εγώ στο μυαλό μου.
To K1300S ναι όπως τα λες.
Το R1200RT (αυτή είναι η βερσιόν με το φαίρινγκ που λες) είναι σχεδόν στα ίδια κιλά με το VFR αλλά 50 άλογα κάτω.

Η busa είναι ένα υπερόπλο που προς το παρόν αποτελεί νομίζω μια κατηγορία μόνη της.
Μπορεί να την πήρε ο κάθε κατακαημένος για να πηγαίνει καφετέρια (όπως έγινε και με τα άπειρα ss), αλλά είναι μηχανή με γαμάτη θέση συνεπιβάτη, που και ταξίδι πάει, και κόντρες κάνει, και παπάδες κάνει.
Δε νομίζω ότι το VFR ανήκει σε αυτή την κατηγορία.



Ξες τι με εκπλήσσει. Πρόοδος και εξέλιξη, μάϊστα κύριος, έχουμε.
Τα κιλά είναι τα ίδια με το fazer1000 του 2006 ας πούμε.
Τα άλογα είναι αδιάφορα γιατί ζάφτι σε πραγματικές συνθήκες κανείς μας δεν μπορεί να τα κάνει και έχουμε φτάσει απαγορευτικά άλογα για τα χέρια κοινών θνητών εδώ και δέκα χρόνια ή και παραπάνω.
Είναι λιγότερο άνετα από παλιά γιατί τα κάνουν μικρά για να είναι ωραία στο μάτι.
Οι αναρτήσεις, ακόμα μέτριες για να μην πω τίποτα άλλο.
Ακόμα συζητάμε για ανεπαρκή φρένα κλπ.
Ακόμα συζητάμε για παρεμβατικά ABS.

Η πρόοδος και η εξέλιξη, είναι καθαρά στιλιστική;

Να σε ειπώ....

Κιλά: Όσο ανεβαίνει το μπάτζετ τα κιλά πέφτουν. Κι όσο πιο καλοζυγισμένα είναι χεστήκαμε κιόλας (ανάλογα τη χρήση πάντα, κι ανάλογα το είδος της μηχανής).

Άλογα: Αυτό που είπες είπα. Έτσι όπως πάει το πράγμα, έχει άραγε νόημα να σηκωθούν από καναπέδες, ντιβάνια, πολυθρόνες και να πιάσουν όλοι δουλειά για να βγάλουν περισσότερα άλογα? Πόσο πια??????? (δε λέω να μην υπάρχει εξέλιξη σε αυτόν τον τομέα. Και κυρίως στην αντοχή των υλικών που πρέπει να διαχειριστούν όλη αυτή τη δύναμη για να μην κάνουν μπαμ)

Άνεση: Μικρότερα δεν είμαι σίγουρος ότι γίνονται μόνο για το μάτι. Πιθανότατα έχει να κάνει και με τη γεωμετρία, και με πολλά άλλα. Σαφώς και με την εμφάνιση.

Αναρτήσεις: Εδώ χέσε ψηλά κι αγνάντευε. Ποιες είναι οι καλές αναρτήσεις? Τα κούτσουρα που σου επιτρέπουν να μπαίνεις φέτα και να βγαίνεις γραβιέρα, αλλά έτσι και φας λακούβα ή πετραδάκι δώσε χαιρετίσματα στον προπάππου μου που δεν είχα τη χαρά να τον γνωρίσω? Οι σουμιέδες που είναι άνετοι αλλά νομίζεις ότι καβαλάς λάστιχο? Κάτι ενδιάμεσο? Γιατί όλα μαζί δε γίνεται να τα έχεις. Από τα όσα γνωρίζω (προσωπική εμπειρία δεν έχω), άμα πας και φορέσεις όΧλινς για να μαμάς και να δέρνεις στη μπίστα και θες να δουλεύουν όμορφα κι ωραία σε ελληνικό δρόμο, όσο και να τις πειράξεις όσο και να τις "φέρεις", ποτέ δε θα "έρθουν". Άρα το "καλές αναρτήσεις" έχει να κάνει με τη χρήση. Το κούτσουρο δε θα γίνει ποτέ άνετος σουμιές, κι ο άνετος σουμιές δε θα γίνει ποτέ κούτσουρο.

Φρένα: Όταν αναφέρουμε τα φρένα δε γίνεται να μη λαμβάνουμε υπόψη και την ποιότητα της ασφάλτου (αυτό ισχύει και για τις αναρτήσεις νομίζω). Σωστά? Δε νομίζω ότι μπορούμε να πούμε ότι έχει σκατένια φρένα το μεκανάκι όταν παλεύουμε να το φρενάρουμε σε δρόμο που η τελευταία φορά που ασφαλτοστρώθηκε ήταν λίγο μετά τον ΒΠΠ.
Το ίδιο και για τα ABS.

Δε θέλω να πω ότι τα μηχανάκια τη σήμερον αγγίζουν το τέλειο. Ούτε καν.

Απλά βρίσκω θετικό ότι οι εταιρείες κάνουν κάποιες κινήσεις σε κάποιους τομείς που εμένα προσωπικά (ίσως λόγω απειρίας, δεν το αποκλείω) μου φαίνονται λίγο πρωτοποριακές.

Το συγκεκριμένο GSX-S-1000-FA (σιδηρόδρομος) εμφανησιακά και στιλιστικά δε μου λέει και πολλά.
Δε μου αρέσει στο μάτι να σου το πω έτσι.
Αλλά...
Αν έχω βαρεθεί το πολύ ξύλο από τα γυμνά, και στα ss δε χωράω/μετατοπίζονται οι σπόνδυλοί μου/δεν μπορώ να αυνανιστώ για μια εβδομάδα από τον πόνο στους καρπούς μου, μπορεί να καβαλήσω ένα τέτοιο και να πω "Ναι ρε φίλε! Να γιατί ΟΧΙ μπόξερ!" και να μην αποδεχτώ τη μοίρα μου και πάρω το γ@μημένο το GS:lol: (το περί GS ήταν για το χαβαλέ, τα υπόλοιπα θεωρώ πως είναι πιθανές σκέψεις).

ΥΓ. Ξαναλέω κουβέντα γίνεται.
Δε λέω ότι η σουζούκι ανακάλυψε την Αμερική με το GSX-Sτάδε ή η Kawasaki την Αυστραλία με το z1000sx.

DoctoR_k6
28/01/2015, 13:30
ΥΓ. Μια ερωτηση ρε παλουκαρια γιατι ειμαι μικρος και θελω να μαθαινω.
Ποιος καβαλησε 1000αρι ss και του ελειψε η ροπη και το γκαζι εστω και χαμηλα, και πώς το εννοει?
Με το συμπαθειο κιολας αλλα για τα 600 ναι, για τα 750 ισως, για τα 1000 τετοιο πραμα δεν εχω ξανακουσει.

Ελα μου ντε!!!:confused:
50 αλογάκια στα χαμηλα κ 70-80 μετα τις 6 είναι λιγα?
Εμενα καλα μου φαινονται παντως...:D

amyroukai
28/01/2015, 13:42
Το καλό είναι ότι δεν ξεχνάω εύκολα αυτά που μ'αρέσουν. Το κακό είναι ότι δεν κρατάω πάντα φωτογραφίες. Είμαι σίγουρος ότι είχα δει το RS με "κάτω φέρινγκ" φορεμένο, στην λευκή/γαλάζια έκδοση και ήταν μιαμ μιαμ, δεν θυμάμαι που το είδα όμως και ο γούγλης δεν βοηθάει. Ούτε το RT έχει κάτω μισό, απλά "φουσκωμένο κεφάλι".

Εγώ το VFR το εξέλαβα ως αντικαταστάτη του ΧΧ, αλλά δεν ξέρω ως τι το έβγαλε η χόνδα. Να μην πω ότι και το ZZR1400 παίζει στην κατηγορία και πέρα από όλα τα άλλα, σελλάααααρα :)

Άσχετα όλα δαύτα με το gsχsfa...

Το οποίο λατρεμένε μακρυμάλλη δόκτωρα δεν κρίναμε ως μοτοσικλέτα, ως διατιθέμενους χώρους και ως product placement το συζητούσαμε. Ως μοτοσικλέτα μιά χαρά θα είναι.

amyroukai
28/01/2015, 13:52
Ελα μου ντε!!!:confused:
50 αλογάκια στα χαμηλα κ 70-80 μετα τις 6 είναι λιγα?
Εμενα καλα μου φαινονται παντως...:D

Δες τώρα και την άλλη πλευρά. Το γέρικο άτι μου, μπορεί χαλαρά να σέρνεται με 6η και 2000 στροφές, από τις οποίες επιταχύνει κιόλας. Ο αντικαταστάτης του για τον οποίο είπε ο Βιg δεν νομίζω ότι έχει αυτή την ελαστικότητα. Το οποίον με απλά λόγια: δεν χρειάζεται να ανέβω πάνω από 4000-5000 στροφές για να πάω σβέλτα (στις 6Κ έχει ήδη 75-όσα ένα στριτ 600άρι), ενώ το πιο νέο 1000άρι θέλει δούλεμα από εκεί και πάνω. Έχει διαφορά στην καθημερινότητα και στον επαρχιακό, ότι και αν λένε τα χαρτιά.

Και εκεί ακριβώς ήταν και η επιτυχία του Κ5. Βέβαια διάβαζα σε ένα άρθρο (που αφορούσε ντουκάτι αλλά φαντάζομαι οι γενικές αρχές ισχύουν για όλους) ότι σε πιστάδικα δεν είναι επιθυμητή η ροπή χαμηλομεσαία γιατί μπορεί να οδηγήσει σε χάισάιντινγκ, οπότε σκοπίμως τα "αδειάζουν" χαμηλά για να μπορείς να δώσεις γκάζι νωρίς και μέχρι να ανέβουν οι στροφές στο "καλό" να έχεις αρχίσει να σηκώνεις για την έξοδο. Δεν βολεύει για τον ελληνικό καφέ, όμως...

endopandou
28/01/2015, 14:18
Και εκεί ακριβώς ήταν και η επιτυχία του Κ5. Βέβαια διάβαζα σε ένα άρθρο (που αφορούσε ντουκάτι αλλά φαντάζομαι οι γενικές αρχές ισχύουν για όλους) ότι σε πιστάδικα δεν είναι επιθυμητή η ροπή χαμηλομεσαία γιατί μπορεί να οδηγήσει σε χάισάιντινγκ, οπότε σκοπίμως τα "αδειάζουν" χαμηλά για να μπορείς να δώσεις γκάζι νωρίς και μέχρι να ανέβουν οι στροφές στο "καλό" να έχεις αρχίσει να σηκώνεις για την έξοδο. Δεν βολεύει για τον ελληνικό καφέ, όμως...

Χωρίς να έχω διαβάσει παραπάνω σχόλια... ακριβώς έτσι είναι. Σκοπίμως φτιάχνουν μοτέρ ακραία υπερτετράγωνα γιατί στην πίστα (που προορίζονται όλα τώρα πια) ενδιαφέρει η απόδοση στις υψηλές, όχι τα χαμηλομεσαία.
Στον δρόμο όμως είναι άλλη ιστορία γιατί ο αναβάτης είναι φύση αδύνατον να κρατήσει τις στροφές στην ωφέλιμη περιοχή εκεί ψηλά, καθότι απλά δεν γνωρίζει τον δρόμο και τις κατά περίσταση συνθήκες. Εκεί λοιπόν χρειάζεται μοτέρ σαν το δικό σου ή του Κ5 που αρπάζουν από παντού. Η διαφορά με τα δικύλινδρα τριμούρδελ@ της εποχής δεν είναι στην ποσότητα ροπής αλλά στην ομαλότητα. Τα κομπρεσέρ ανεβάζουν με βία γενικά και αόριστα τη στιγμή που τούμπανα i4 σαν το Κ5, με τον σχεδόν τέλειο ψεκασμό, βοηθάνε τον αναβάτη να ελέγχει και να κινείται αβίαστα γρήγορα.

DoctoR_k6
28/01/2015, 14:59
Δες τώρα και την άλλη πλευρά. Το γέρικο άτι μου, μπορεί χαλαρά να σέρνεται με 6η και 2000 στροφές, από τις οποίες επιταχύνει κιόλας. Ο αντικαταστάτης του για τον οποίο είπε ο Βιg δεν νομίζω ότι έχει αυτή την ελαστικότητα. Το οποίον με απλά λόγια: δεν χρειάζεται να ανέβω πάνω από 4000-5000 στροφές για να πάω σβέλτα (στις 6Κ έχει ήδη 75-όσα ένα στριτ 600άρι), ενώ το πιο νέο 1000άρι θέλει δούλεμα από εκεί και πάνω. Έχει διαφορά στην καθημερινότητα και στον επαρχιακό, ότι και αν λένε τα χαρτιά.

Και εκεί ακριβώς ήταν και η επιτυχία του Κ5. Βέβαια διάβαζα σε ένα άρθρο (που αφορούσε ντουκάτι αλλά φαντάζομαι οι γενικές αρχές ισχύουν για όλους) ότι σε πιστάδικα δεν είναι επιθυμητή η ροπή χαμηλομεσαία γιατί μπορεί να οδηγήσει σε χάισάιντινγκ, οπότε σκοπίμως τα "αδειάζουν" χαμηλά για να μπορείς να δώσεις γκάζι νωρίς και μέχρι να ανέβουν οι στροφές στο "καλό" να έχεις αρχίσει να σηκώνεις για την έξοδο. Δεν βολεύει για τον ελληνικό καφέ, όμως...

SS 600 κ 75 αλογα στις 6Κ δεν παει μαζι...αν δεν κανω λαθος.
Τα κυβικα είναι κυβικα όπως κ να το κανουμε. Το πως προσδιοριζει ο καθενας την δυναμη χαμηλα είναι υποκειμενικο.
Γενικα δεν θα βρεις μοτο με κυβικα κ να μην εχει ροπη.
Οντως τα V είναι πολύ πιο δυνατα αλλα όχι τοσο διαχειρισιμα οσο τα i4.
Κουβεντα να γινεται...αλλα με τετοιο μοτερ(gsxs)κ χαμηλομεσαια ακομα καλυτερα από τα gsxr θα είναι απολαυση πιστευω, ασχέτως αν δεν ειναι V!!

amyroukai
28/01/2015, 21:01
SS 600 κ 75 αλογα στις 6Κ δεν παει μαζι...αν δεν κανω λαθος.

Μπρε, ποιο ss? Για στριτ μιλησα. Και μαλλον δεν καταλαβες τι λεω, αλλα δεν πειραζει.

Αυτο που με χαροποιει ειναι οτι μετα απο τρελη μιζερια στο χωρο εχουν βγει ενδιαφερουσες μοτο απο πολλες εταιριες.

RaGe_Raptor
24/03/2015, 21:19
...
332982

nickald
24/03/2015, 22:17
Ωωωω ρε ξυλο που πεφτει....

DoctoR_k6
09/04/2015, 15:56
http://www.mrbike.gr/website/street/suzuki-gsx-s-1000-on-borad-dokimi.html

Αρχισανε τα πρωτα...review!!!

RaGe_Raptor
09/04/2015, 16:23
http://www.mrbike.gr/website/street/suzuki-gsx-s-1000-on-borad-dokimi.html

Αρχισανε τα πρωτα...review!!!

καλό μεν αλλά.....οκ καμία σχέση με προηγούμενες προσπάθειες τύπου Ζ1000 η GSR 750 αλλά και πάλι,όταν έρθει αυτό....:a8:333774

DoctoR_k6
09/04/2015, 16:27
Τουμπανο δεν αντιλεγω...αλλα παρτο εσυ αυτο!!:D

Θελω αλλα 100.000χιλ απροβληματιστα χωρις αγχος...

RaGe_Raptor
09/04/2015, 16:35
Τουμπανο δεν αντιλεγω...αλλα παρτο εσυ αυτο!!:D

Θελω αλλα 100.000χιλ απροβληματιστα χωρις αγχος...

αυτό λέγεται χτύπημα κάτω από τη ζώνη σύντροφε..!!!!:lol:
τα παλιότερα rotax ήταν αθάνατα εκτός μερικών παρτίδων ... κι αυτά με μπιέλες στην παρουσίαση (rsv4r) αλλά θα ξέρουμε όταν γράψουν πολλά χλμ σε real life συνθήκες(σίγουρα θα υπάρχουν και τέτοια)..των φίλων μου (tuonoV4,rsv4r) έχουν κάτω από 20.000 χλμ και τα δύο κι εμείς 2 Κ6 1000 με πάνω από 50.000χλμ πάμε ΠΟΛΥ δυνατά....:smokin:

DoctoR_k6
09/04/2015, 16:44
Κ θα συνεχισετε να πηγαινετε πολυ δυνατα για αλλα τοσα...ορεξη να εχετε κ αντοχες(μεση κ καρπους).
Δεν θα μπλεξω στο θεμα αξιοπιστιας...ο καθενας κανει την επιλογη του. Μετα απο 9 χρονια συμβιωσης ξερω ποια θα ειναι η επομενη επιλογη μου...ειδικα ξεροντας τι φοραει στα εσωτερικα του το πολυαναμενομενο εδω κ 10 χρονια naked. Σιγουρα κανα 2 θεματακια θα εχει(πισω αναρτηση κ πισω σελα) αλλα για μενα ειναι(πλεον) κατι που θα το σκεφτομουν/εφτιαχνα καπως ετσι κ ας μην εχω τα καλουδια της Ιταλιδας...
Αν κ τα 144 ειναι ροδατα θα ναι πολυ καλοοοοοοοοοοοοο...:D

harris_x
14/04/2015, 09:45
Ας επανέλθουμε στο Suzuki GSXS-1000FA

:wave2: