PDA

View Full Version : QuadCopters ασχολείται κάποιος;



typhoon
27/01/2015, 08:26
Ακριβά παιχνίδια, νέα μόδα, ενοχλητικά πετούμενα, όπως θέλετε πείτε τα! Είδα κάμποσες λήψεις απο τέτοια μαραφέτια και μου χει μπεί η ιδέα να ρίξω μερικά ευρώ...

Υπάρχει μήπως κάνας ομοιοπαθής να συζητήσουμε κάτι απορίες που έχω γιατί ξεκίνησα να διαβάζω τα σχετικά και χάθηκα απο το εύρος του αντικειμένου! Μοντέλα,χειριστήρια,μπαταρίες,έλικες,μοτέρ, gps,φορτιστές, αποφορτιστές, χρόνοι πτήσης και πολλά πολλά ακόμη.

Κοιτάζω για κάτι που να μπορεί να μεταφέρει κάποια gopro ή κάνα κινητό, οπότε παίζουμε σε ψιλοακριβά μοντέλα.
Δεν έχω καταλήξει ακόμη, αλλά απ ότι βλέπω το WALKERA QRX350 PRO παίζει πολύ στα μαγαζιά. Το μόνο θέμα είναι ο πολύ περιορισμένος χρόνος πτήσης.5-7 λεπτά με την κάμερα επάνω άσχετα με το up to 25 minutes που δίνει στις προδιαγραφές...

330275

DrBig
27/01/2015, 08:31
Δεν ασχολουμαι με το σπορ, αλλα ειμαι σιγουρος οτι ενα κανονικο ελικοπτερακι με ενα μεγαλο στροφειο αντι 4 μικρες ελικες θα εχει και πολυ καλλιτερη αυτονομια και θα σηκωνει και μεγαλυτερο βαρος.

sapila racing
27/01/2015, 09:11
Παρε πρώτα ενα μικρό και φτηνό να μάθεις να το πετάς γιατί τα ατυχήματα κοστίζουν και θα έχεις πολλά.
Δεν είναι και το πιο εύκολο να το μαθεις να το πετάς σωστά.

teogtp
27/01/2015, 09:54
Ακριβά παιχνίδια, νέα μόδα, ενοχλητικά πετούμενα, όπως θέλετε πείτε τα! Είδα κάμποσες λήψεις απο τέτοια μαραφέτια και μου χει μπεί η ιδέα να ρίξω μερικά ευρώ...

Υπάρχει μήπως κάνας ομοιοπαθής να συζητήσουμε κάτι απορίες που έχω γιατί ξεκίνησα να διαβάζω τα σχετικά και χάθηκα απο το εύρος του αντικειμένου! Μοντέλα,χειριστήρια,μπαταρίες,έλικες,μοτέρ, gps,φορτιστές, αποφορτιστές, χρόνοι πτήσης και πολλά πολλά ακόμη.

Κοιτάζω για κάτι που να μπορεί να μεταφέρει κάποια gopro ή κάνα κινητό, οπότε παίζουμε σε ψιλοακριβά μοντέλα.
Δεν έχω καταλήξει ακόμη, αλλά απ ότι βλέπω το WALKERA QRX350 PRO παίζει πολύ στα μαγαζιά. Το μόνο θέμα είναι ο πολύ περιορισμένος χρόνος πτήσης.5-7 λεπτά με την κάμερα επάνω άσχετα με το up to 25 minutes που δίνει στις προδιαγραφές...

330275

Είδα καλά;
800€;;;;;;;;:eek:

Black Mamba
27/01/2015, 10:02
Είδα καλά;
800€;;;;;;;;:eek:

Eχει και ακριβοτερα...

http://www.dx.com/p/walkera-tali-h500-12-ch-2-4ghz-radio-control-outdoor-hexacopter-w-camera-gps-gyro-white-344792#.VMdUCCz-Uzo

Corvo
27/01/2015, 10:22
Δεν ασχολουμαι με το σπορ, αλλα ειμαι σιγουρος οτι ενα κανονικο ελικοπτερακι με ενα μεγαλο στροφειο αντι 4 μικρες ελικες θα εχει και πολυ καλλιτερη αυτονομια και θα σηκωνει και μεγαλυτερο βαρος.

εδω το θεμα εχει να κανει με την καμερα...
ο λογος που βαζουν 4 ή 6 ή 8(για μεγαλυτερες καμερες οχι για μια gopro των 300 γραμ.) ειναι οτι θελουν να ελεγχουν οσο το δυνατον το καδρο και την σταθεροτητα....
επειδη δουλεψα ελαχιστα ενα, αν αφησεις το κοντρολερ, και δεν αγγιζεις τπτ, τα 4 ελικακια γυριζουν με την ιδια ταχυτητα και μενει σταθερο στο ιδιο σημειο χωρις πολυ αναταραξεις
επισης πρεπει να εισαι σε θεση να κουνας μια τα τα δυο μπροστα μια τα δυο πισω για να αλλαζεις γωνια στην καμερα, γιατι η καμερα ειναι σταθερη και δεν κουνιεται αρα ολη η δουλεια του ανθρωπου που το δουλευει γινεται μεσω τις κατασκευης...

DrBig
27/01/2015, 10:24
εδω το θεμα εχει να κανει με την καμερα...
ο λογος που βαζουν 4 ή 6 ή 8(για μεγαλυτερες καμερες οχι για μια gopro των 300 γραμ.) ειναι οτι θελουν να ελεγχουν οσο το δυνατον το καδρο και την σταθεροτητα....
επειδη δουλεψα ελαχιστα ενα, αν αφησεις το κοντρολερ, και δεν αγγιζεις τπτ, τα 4 ελικακια γυριζουν με την ιδια ταχυτητα και μενει σταθερο στο ιδιο σημειο χωρις πολυ αναταραξεις
επισης πρεπει να εισαι σε θεση να κουνας μια τα τα δυο μπροστα μια τα δυο πισω για να αλλαζεις γωνια στην καμερα, γιατι η καμερα ειναι σταθερη και δεν κουνιεται αρα ολη η δουλεια του ανθρωπου που το δουλευει γινεται μεσω τις κατασκευης...

point taken ;)

Corvo
27/01/2015, 10:33
point taken ;)

ειχα σκεφτει να φτιαξω ενα στην πτυχιακη στο τει, αλλα δεν βλεπω καθηγητη να ψηνεται οποτε....

typhoon ολα περιπου στο μισαωρο αυτονομια νομιζω σου δινουν εκτος αν ξεφυγεις σε κοστος που και παλι μην νομιζεις οτι θα ανεβεις πολυ σε ωρα...

τσεκαρε τα phntom αν θυμαμαι καλα εχουν gps, σε περιπτωση που χαθει(συμβαινει πολυ ευκολα μην το γελας) κραταει μπαταρια εστω και στο τελος για να γυρισει εκει που ξεκινησε η πτήση ή εκει που το εχεις προγραμματισει εσυ(στη ταρατσα της πολυκατοικιας σου πχ)

typhoon
27/01/2015, 13:09
Υποτίθεται ότι το συγκεκριμένο που κοιτάζω είναι απ τα καλύτερα vfm.
To μισάωρο δεν το πιάνει με την καμία όμως. Up to 25 minutes λέει ο κατασκευαστής οπότε σκάρτο 20λεπτο υποθέτω κι αυτό χωρίς την κάμερα και το μηχανισμό που την χειρίζεσαι. Με το έξτρα βάρος πιστεύω με το ζόρι θα πιάνει το 10 λεπτο.

Οι μαγαζότορες που έχω μιλήσει μου λένε ότι δεν έχει ανάγκη, ότι σηκώνει άνετα και κινητό και βγάζει 20 λεπτά πτήσης φορτωμένο.Αλλά αυτοί να πουλήσουν κοιτάν, γι αυτό ρωτάω εδώ μήπως υπάρχει κάποιος ομοιοπαθής ή ιδιοκτήτης να μάθω απο πρώτο χέρι.

Και δεν υπάρχει και κάνα σχετικό ελληνικό φορουμ να μάθω λεπτομέρειες.

Corvo και αυτό έχει δέκτη gps για διάφορα κολπάκια (προγραμματισμό διαδρομής,επιστροφή στο σημείο απογείωσης, επιστροφή εντός εμβέλειας, κλείδωμα σε σημείο κλπ)

Corvo
27/01/2015, 15:52
Υποτίθεται ότι το συγκεκριμένο που κοιτάζω είναι απ τα καλύτερα vfm.
To μισάωρο δεν το πιάνει με την καμία όμως. Up to 25 minutes λέει ο κατασκευαστής οπότε σκάρτο 20λεπτο υποθέτω κι αυτό χωρίς την κάμερα και το μηχανισμό που την χειρίζεσαι. Με το έξτρα βάρος πιστεύω με το ζόρι θα πιάνει το 10 λεπτο.

Οι μαγαζότορες που έχω μιλήσει μου λένε ότι δεν έχει ανάγκη, ότι σηκώνει άνετα και κινητό και βγάζει 20 λεπτά πτήσης φορτωμένο.Αλλά αυτοί να πουλήσουν κοιτάν, γι αυτό ρωτάω εδώ μήπως υπάρχει κάποιος ομοιοπαθής ή ιδιοκτήτης να μάθω απο πρώτο χέρι.

Και δεν υπάρχει και κάνα σχετικό ελληνικό φορουμ να μάθω λεπτομέρειες.

Corvo και αυτό έχει δέκτη gps για διάφορα κολπάκια (προγραμματισμό διαδρομής,επιστροφή στο σημείο απογείωσης, επιστροφή εντός εμβέλειας, κλείδωμα σε σημείο κλπ)

Ειναι πολλα που τις εχουν αυτες τις επιλογες, αν επιτρεπεται για ποιον λογο το προοριζεις;

vaska
27/01/2015, 16:02
Μεγάλη κουβέντα άνοιξες και πρέπει να γράφω σεντόνια για να εξηγώ.

Τες πα ότι προλάβω τώρα και τα λοιπά το βράδυ.

Ελικόπτερο λοιπόν με την καμία μιας και για να το έχεις σε αιώρηση και μάλιστα τέτοιου είδους για φωτογράφηση, πρέπει να φας τα νιάτα σου στις πτήσεις, κοινώς να γράψεις άπειρες ώρες και να το "έχεις" το άθλημα. Το τετρακόπτερο είναι ιδανικό γι' αυτή τη δουλειά.

H αυτονομία για μένα δεν είναι το βασικό κριτήριο επιλογής μοντέλου. Γύρω στο 10λεπτο που μπορείς μαχ να είσαι συγκεντρωμένος απόλυτα σε αυτό που κάνεις, όλα τα μοντέλα το έχουν. Εξτρά χρόνος πτήσης δεν σου χρειάζεται τόσο όσο νομίζεις και μπορεί να επιτευχθεί με αλλαγή πακέτου μπαταριών που έχεις προφορτίσει. Η διαδικασία της προσγείωσης και της ενασχόλησης με την αλλαγή των μπαταριών θα δώσει στο μυαλό σου τον απαραίτητο χρόνο να ξεκουραστεί από την πολλή δύσκολη διαδικασία της απόλυτης αφοσίωσης που του επιβάλεις με την πτήση και στα μοτέρ για να παγώσουν. +5 mins περιθώρια ασφαλείας και είσαι οκ.
Πολύ σημαντικό ρόλο παίζει το βάρος που θα σηκώνει και το πόσο φρέσκια τεχνολογία φοράει μιας και τα γυροσκόπια και gps καταναλώνουν και αυτά. Επέλεξε μοντέλο με brushless motors για μικρότερο αναρτώμενο βάρος και καλύτερη λειτουργία σε βάθος χρόνου αλλά και περίπου ίδια λειτουργία του κάθε στροφείου. Επίσης να κοιτάξεις να βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά χωρίς να χρειάζεται να περιμένεις αιώνες μέχρι να σου έρθουν από Κίνα. Προμηθεύσου έχτρα προπέλες γαιτί οι ζημιές είναι εύκολες. Μια εταιρία που έχω σε μεγάλη εκτίμηση είναι η walkeera (http://www.rc-fever.com/index.php?route=product/product&product_id=140345) η τιμή είναι χωρίς τηλεκατεύθυνση και η Arris (http://www.hobby-wing.com/arris-m650-foldable-quadcopter-rtf-naza-v2.html)

πρέπει ν' ανοίξω το μαγαζί, θα επανέλθω το βράδυ αν έχεις (που θα έχεις) απορίες !

borbos
27/01/2015, 16:58
Τετρακοπτερο εεε? Χμμμ, να πω και εγω τα δικα μου….μια που ασχολούμαι με μοντελισμό.

Νεαρέ ξεκίνα με κάνα quad του 50ρικου μέσα στο σπίτι (που δεν θα έχεις και αέρα) και μετά από καμιά 100ρια φορτίσεις δηλαδή πτήσεις θα είσαι οκ.

Για το θέμα σου τώρα υπάρχουν τα axial με άξονα κίνησης (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__66943__Assault_Reaper_500_Collective_Pitch_3D_Quadcopter_Mode_2_Ready_to_Fly_Lite_.html) για του έλικες και αλλάζεις το pitch του κάθε έλικα με σερβομηχανισμό (όπως τα ελικόπτερα),

και τα κανονικά σαν αυτό που λες, με 4 ή περισσότερα μοτέρ στο κάθε άκρο του.

ΟΛΑ τα μοτερ να είναι Brushless (μηδενική συντήρηση γιατί δεν υπάρχουν καρβουνάκια- τριβές) και με περισσότερη δύναμη.
Από αξεσουάρ τώρα λεφτά να έχεις να δίνεις. Υπάρχει το FPV που στην ουσία είναι γυαλιά τα φοράς και βλέπεις σαν να είσαι μέσα (για μακρινές βόλτες), Gimbal (2D+3D) για τις Φώτος σου και τα βίντεο σου, GPS (go home - hover) etc.

Να προτιμήσεις επώνυμα γιατί συνήθως έχουν σημαντικά λιγότερη κατανάλωση σε μπαταρία.

και μια ιδεα τι μπορουν να κανουν.... :):):):beer:
https://www.youtube.com/watch?v=w2itwFJCgFQ

typhoon
27/01/2015, 21:39
Ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον να μοιραστείτε πληροφορίες. Βοrbos τόσο δύσκολη είναι η πτήση μ αυτά τα μαραφέτια?Απο τα βιντεάκια που βλέπω νομίζω ότι είναι σε μεγάλο βαθμό αυτοματοποιημένο το σύστημα.Πιθανώς η προσγείωση να είναι θέμα.Όπως και αυτό που λες με τον αέρα γιατί σ όλα τα βίντεο είναι τέλειος ο καιρός και ιδανικές οι συνθήκες.
Για αυτά που προτείνεις με την εναλλαγή του pitch, ομολογώ ότι δεν είχα ιδέα ότι υπάρχουν ,αλλά το συγκεκριμένο μοντέλο δεν εξυπηρετεί γιατί αν κατάλαβα σωστά δεν δέχεται κάμερα.
Ο λόγος που κοιτάζω τα quadcopters είναι επαγγελματικός-ερασιτεχνικός. Πιο λιανά κοιτάζω μήπως μπορέσω να πουλήσω την ιδέα της εναέριας λήψης στους φωτογράφους που αναλαμβάνουν γάμους. Γι αυτό θέλω μοντελάκι με κάμερα.

Vaska! Δεν έχουμε συζητήσει ποτέ, ωστόσο παρακολουθώ με προσοχή τις δημοσιεύσεις σου(τεχνικού ενδιαφέροντος) και ειλικρινά ήλπιζα να συμμετάσχεις και να μου πεις 2 λόγια για τις μπαταρίες τουλάχιστον (διάβασα το θέμα με την επιλογή φορτιστή ctek ή optimate και ήταν αρκετά κατατοπιστικό)

Το Scout X4 που προτείνεις είναι καρατούμπανο σε προδιαγραφές και σε τιμή, αν και χωρίς χειριστήριο.Εδώ το ζητάνε 1600€ για όλο το πακέτο.
Αλλά το Αrris το ερωτεύτηκα!Είναι πανέμορφη κατασκευή, ανθρακόνημα εξολοκλήρου!

Και εδώ ξεκινάνε οι προβληματισμοί.
Ποιο να πάρω?Απο θέμα ανταλλακτικών μήπως τα walkera είναι ευκολότερο να βρείς μιας και τα δουλεύουν πολύ τα ελληνικά μαγαζιά?
Υποστήριξη?Έχουν καμιά εγγύηση αυτά τα πραγματάκια για να προτιμήσω τον Ελληνα?
Απο θέμα συντήρησης τι προβλέπεται ? Οι μπαταρίες αν δεν χρησιμοποιηθούν είναι καλό να εκφορτίζονται???Χρειάζεται μηχάνημα discharger?
Για κάμερα, η ilook που προτείνουν για να μην υπάρχουν θέματα συμβατότητας ή gopro3(ή 4) με έξτρα κόστος?
Αυτά υποτίθεται ότι πετάνε, καταγράφουν την πτήση και την μεταδίδουν απευθείας και στο χειριστήριο σε οθόνη (εφ όσον υποστηρίζεται κάτι τέτοιο).
Επίπεδο μπαταρίας, εμβέλεια κλπ φαίνονται πουθενά ή πετάς με την ψυχή στο στόμα?

Επίσης απο θέμα προστασίας προσωπικών δεδομένων. Αμα βγεί κανείς καλοθελητής στην ταράτσα και το πυροβολήσει τι γίνεται?:ninja:

vaska
27/01/2015, 22:03
Είμαι σπίτι και γράφω από ταμπλέτα οπότε δύσκολο να σου αναλύσω. Αύριο με το καλό από το μαγαζί θα προσπαθήσω να σε βάλω στο κλίμα. Επιγραμματικα πάντως να σου πω φερτο μόνος σου από Κίνα. Οι περισσότεροι και καλά εισαγωγεις βάζουν απλά το νταβατζιλικι τους πάνω στην τιμή και στο πουλάνε.

dimmie_72
27/01/2015, 22:51
Πιο λιανά κοιτάζω μήπως μπορέσω να πουλήσω την ιδέα της εναέριας λήψης στους φωτογράφους που αναλαμβάνουν γάμους. Γι αυτό θέλω μοντελάκι με κάμερα.

Χωρίς παρεξήγηση μάλλον έχεις καιρό να πας σε γάμο, ε; :D

7Tolis
27/01/2015, 23:00
Εχω φίλο που κάνει τηλεοπτικές παραγωγές αλλα και γάμους και είναι και μέλος έδω αλλα εχει σταματήσει να μπαίνει.αυτός ασχολείται με τέτοια κόλπα χρόνια τώρα.Εχω δεί δουλειές του και είναι πολύ καλές.Ψάξε για το μέλος roinides ή κάτι τέτοιο και στείλε του ένα μήνυμα αν και δε νομίζω πως θα το δει.

skylaros
27/01/2015, 23:10
Εδώ και τέσσερα χρόνια λέω πως αυτό το πράγμα είναι πραγματική επένδυση αν κάποιος έχει τα χρήματα. Δε μιλάω απλά για την αγορά ενός τετρακόπτερου αλλά για επένδυση σε αυτές τις τεχνολογίες. Μια μέρα αυτές οι μλκιούλες θα παίρνουν παραγγελίες, θα μας φέρνουν τον καφέ μας, θα μας φέρνουν το όποιο ταχυδρομείο κλπ. Είναι εκπληκτικό το τι μπορείς να κάνεις με αυτά τα πραγματάκια!

borbos
28/01/2015, 07:25
Ολα αυτα τα κανουν στο εξωτερικο.αλλα νεαρε το να το κρατησεις σταθερο σε εξωτερικο χωρο θελει συνεχως διορθωση λογο αερα κλπ. Οσο για επισκευες, ολα ειναι bolt on και απλα τα αλλαζεις αν σου χαλασει κατι

vaska
28/01/2015, 09:02
Ολα αυτα τα κανουν στο εξωτερικο.αλλα νεαρε το να το κρατησεις σταθερο σε εξωτερικο χωρο θελει συνεχως διορθωση λογο αερα κλπ. Οσο για επισκευες, ολα ειναι bolt on και απλα τα αλλαζεις αν σου χαλασει κατι

Τσου. Αναλαμβάνουν τα ηλεκτρονικά και οι μικροδιορθώσεις γίνονται χωρίς την δική σου επέμβαση, τώρα αν φυσάει 8άρια 9άρια, απλά δεν το βγάζεις.
Θέλω να πω ότι αυτό που παλιότερα για μας τους ελικοπτεράδες ήταν βραχνάς και άσκηση ακριβείας (η αιώρηση δλδ) γίνεται για πλάκα στα ελικόπτερα 2πλού στοφείου (εσωτ κι εξωτ χώρου) και στα 4τρακόπτερα και λίγο δυσκολότερα στα ακροβατικά ελικόπτερα ηλεκτρικά και θερμικά.
Έχουν αλλάξει τα πράγματα προς το καλύτερο χάριν ηλεκτρονικών και Κινεζίας (χαμηλές τιμές που μπορούν οι περισσότεροι να ακουμπήσουν).

Η εμπειρία βέβαια είναι μεγάλο προσόν ακόμα κι αν έχεις να πετάξεις χρόνια. Σε μια ωρίτσα τα χέρια σου έρχονται στις σωστές θέσεις και η κωδικοποίηση που έχει κάνει ο μυαλός για τις αντίθετες κινήσεις που πρέπει να κάνεις όταν βλέπεις το σκάφος να έρχεται, ανασύρεται άμεσα και λειτουργείς σωστά από τις πρώτες κιόλας πτήσεις.

Οπότε καταλήγουμε στο ότι για να βγεις έξω και να πετάξεις πολλώ δε μάλλον να κάνεις λήψεις φωτο και βίντεο κρίνεται απαραίτητη η "προϋπηρεσία" όπερ μεθερμηνευόμενον σημαίνει πάμε παίρνουμε ένα εσωτερικού χώρου οικονομικό αλλά όχι τσίπικο κι αρχίζουμε εκπαίδευση.
Όταν ωριμάσουμε αερομοντελιστικά κάνουμε το επόμενο βήμα και όπως λέω πάντα στα παιδιά που βγαίνουμε και πετάμε μαζί, για να πας στον 2ο όροφο μιας οικοδομής πρέπει υποχρεωτικά να περάσεις από ισόγειο και 1ο.
:wave2:

Αργότερα ιστορίες για LiPo μπαταρίες, κυψέλες ή κύτταρα, εξισορρόπηση φόρτισης και πολλά άλλα.
Μείνετε συντονισμένοι.
:D

borbos
28/01/2015, 09:36
Τσου. Αναλαμβάνουν τα ηλεκτρονικά και οι μικροδιορθώσεις γίνονται χωρίς την δική σου επέμβαση, τώρα αν φυσάει 8άρια 9άρια, απλά δεν το βγάζεις.
Θέλω να πω ότι αυτό που παλιότερα για μας τους ελικοπτεράδες ήταν βραχνάς και άσκηση ακριβείας (η αιώρηση δλδ) γίνεται για πλάκα στα ελικόπτερα 2πλού στοφείου (εσωτ κι εξωτ χώρου) και στα 4τρακόπτερα και λίγο δυσκολότερα στα ακροβατικά ελικόπτερα ηλεκτρικά και θερμικά.
Έχουν αλλάξει τα πράγματα προς το καλύτερο χάριν ηλεκτρονικών και Κινεζίας (χαμηλές τιμές που μπορούν οι περισσότεροι να ακουμπήσουν).

:D

Τσου κι εγω :)

Διαφωνώ… και στο λέω επειδή έχω κιόλας. Τα gyro απλά στο Κρατίνε παράλληλα με το έδαφος “attitude” αλλά να στο να στο φύσει ο αέρας ή να έχει ριπές στο παίρνει και πρέπει να δώσεις ανάποδα με την φορά του αέρα.

vaska
28/01/2015, 09:45
Τσου κι εγω :)

Διαφωνώ… και στο λέω επειδή έχω κιόλας. Τα gyro απλά στο Κρατίνε παράλληλα με το έδαφος “attitude” αλλά να στο να στο φύσει ο αέρας ή να έχει ριπές στο παίρνει και πρέπει να δώσεις ανάποδα με την φορά του αέρα.

εεε ναι ρε borbos το σωστό gyro κόβει όλες τις απότομες "ριπές" αλλά αν φυσάει συνεχόμενα αεράκι θα παρασύρει το εργαλείο προς την κατεύθυνση που φυσάει. Εκεί αναλαμβάνει ο χειριστής. Τι διάολο ακόμα δεν έχει εφευρεθεί "εργαλείο" που να πετάει με την σκέψη (αν και όρκο δεν παίρνω).

Επίσης αυτό το "απλά στο κρατάει παράλληλο με το έδαφος" είναι πολλή μεγάλη δουλειά να ξέρεις.

borbos
28/01/2015, 09:51
ο γιες αη νοου. έχω ασχοληθεί (παλιότερα) με ρομποτική και τον προγραμματισμό τους σε αισθητήρες και είναι πολύπλοκο.

typhoon
28/01/2015, 13:57
Για πείτε καμιά γνώμη ρε παιδιά για τα παρακάτω. Μεταχειρισμένα εμπιστευόμαστε γενικώς;
http://www.car.gr/classifieds/radiocontrols/view/5915136/
http://www.car.gr/classifieds/radiocontrols/view/5894641/
http://www.car.gr/classifieds/radiocontrols/view/5931002/
http://www.car.gr/classifieds/radiocontrols/view/5965258/

Borbos να ρωτήσω γιατί με αποκαλείς συνέχεια ¨νεαρέ¨;Ξέρεις λόγω πληκτρολογίου μου κάνει κάπως υποτιμητικό μιας και ηλικιακά στα 34 έτη δε νομίζω ότι είμαι νεαρός(κι απο ότι μπορώ να δώ στο προφίλ σου είμαστε κάπως κοντά στα έτη). Νεός κωλόψαρο στο χώρο του αερομοντελισμου(ας πούμε) ναι είμαι και γι αυτό ρωτώ και ψάχνομαι.

dimmie_72
28/01/2015, 14:34
Περίμενε λίγο είναι ένα παιδί εδώ μέσα, SHOOTER το λένε, που μόλις μπει θα στα εξηγήσει. Αποκλείεται να μην έχει ασχοληθεί. :cool:

borbos
28/01/2015, 15:53
Για πείτε καμιά γνώμη ρε παιδιά για τα παρακάτω. Μεταχειρισμένα εμπιστευόμαστε γενικώς;
http://www.car.gr/classifieds/radiocontrols/view/5915136/
http://www.car.gr/classifieds/radiocontrols/view/5894641/
http://www.car.gr/classifieds/radiocontrols/view/5931002/
http://www.car.gr/classifieds/radiocontrols/view/5965258/

Borbos να ρωτήσω γιατί με αποκαλείς συνέχεια ¨νεαρέ¨;Ξέρεις λόγω πληκτρολογίου μου κάνει κάπως υποτιμητικό μιας και ηλικιακά στα 34 έτη δε νομίζω ότι είμαι νεαρός(κι απο ότι μπορώ να δώ στο προφίλ σου είμαστε κάπως κοντά στα έτη). Νεός κωλόψαρο στο χώρο του αερομοντελισμου(ας πούμε) ναι είμαι και γι αυτό ρωτώ και ψάχνομαι.

Και εγώ νεαρός είμαι 36 :). Αν σε ενόχλησε σορι. Πάντως επειδή τα μεταχειρισμένα ίσως και να έχουν κάποια θέματα λόγο πτώσης και γενικά η κατασκευή τους είναι με μεγάλη ακρίβεια καλό θα είναι να τα αποφύγεις εκτός και αν το δεις να πετάξει με κάποιον που να ξέρει.

el_hymador
28/01/2015, 17:11
Tα μοντέλα που είναι ικανά να σηκώσουν σοβαρές κάμερες για video (προσφέροντας και pan & tilt & 360 μοίρες περιστροφής) απλά δεν πλησιάζονται οικονομικά... με πολύ λιγότερα χρήματα παίρνει κανείς ποιοτικά slider και jib crane και προσφέρει αυτό το έξτρα κάτι τύπου aerial σε γάμους και βαφτίσια κτλ -κτλ

dimmie_72
28/01/2015, 19:05
To aerial video δεν έχει υποκατάστατα. 2 παραδείγματα παρακάτω με σχετικά απλού τύπου εξοπλισμό:

https://www.youtube.com/watch?v=8SjXM6CA3no&feature=youtu.be&list=UUUSZy1b2OC_Pmhj-KnD8UUA

https://www.youtube.com/watch?v=HVcUVfP0qls

Το θέμα είναι ότι όλοι σχεδόν οι επαγγελματίες αν δεν τον κατέχουν, είναι τουλάχιστον υποψιασμένοι.

SHOOTER045
28/01/2015, 22:38
Περίμενε λίγο είναι ένα παιδί εδώ μέσα, SHOOTER το λένε, που μόλις μπει θα στα εξηγήσει. Αποκλείεται να μην έχει ασχοληθεί. :cool:

Με τετραελικα δεν έχω < παίξει >
Με κάτι απλά όμως ναι.
Όπως είπαν ποίο πίσω Θέλει προπόνηση και εξάσκηση να το κουμαντάρεις, να το χειρίζεσαι και μετά να το προχωρήσεις σε κάμερες κλπ για να μην κλαις και τα λ7 σου σε ενδεχόμενη στουκα.
Τώρα αυτονομιες κλπ ανάλογα το μοντέλο

SHOOTER045
28/01/2015, 22:40
Tα μοντέλα που είναι ικανά να σηκώσουν σοβαρές κάμερες για video (προσφέροντας και pan & tilt & 360 μοίρες περιστροφής) απλά δεν πλησιάζονται οικονομικά... με πολύ λιγότερα χρήματα παίρνει κανείς ποιοτικά slider και jib crane και προσφέρει αυτό το έξτρα κάτι τύπου aerial σε γάμους και βαφτίσια κτλ -κτλ

Και σε αγώνες εντουρο...

el_hymador
29/01/2015, 07:35
To aerial video δεν έχει υποκατάστατα. 2 παραδείγματα παρακάτω με σχετικά απλού τύπου εξοπλισμό:

https://www.youtube.com/watch?v=8SjXM6CA3no&feature=youtu.be&list=UUUSZy1b2OC_Pmhj-KnD8UUA

https://www.youtube.com/watch?v=HVcUVfP0qls

Το θέμα είναι ότι όλοι σχεδόν οι επαγγελματίες αν δεν τον κατέχουν, είναι τουλάχιστον υποψιασμένοι.

Συμφωνώ, αν το αντικείμενο σου είναι μια πόλη... για γάμο και βαφτίσια, πολύ θα ήθελα να δω α) την εφαρμογή τετρακοπτεροσκόπησης στην πράξη, σε ορθόδοξο πανηγύρι και β) πολύ θα ήθελα να δω επίσης τα μούτρα του ζευγαριού ή των γονιών, όταν τους ενημέρωναν για το έξτρα κόστος που απαιτείται για μια τέτοιου είδους κάλυψη (γιατί κάπως πρέπει να πληρωθεί ο χειριστής και να αποσβεστεί οικονομικά και η επένδυση...)

sapila racing
29/01/2015, 09:39
Ποιός νοιάζεται για τους γαμους και τα βαφτίσια? :p

Για πίστα είναι οτι πρέπει!
Εδω τα Μεγαρα μοιάζουν με Misano και αν είχε κλασσικές μοτο αντί για αυτοκίνητα θα ηταν μαγεία.

https://www.youtube.com/watch?v=ju4Q44Ywkyw&x-yt-cl=84924572&feature=player_embedded&x-yt-ts=1422411861#t=16

typhoon
29/01/2015, 09:58
Borbos no offence taken. Όπως υπέθεσα οφείλεται στο απρόσωπο του πληκτρολογιου κι όχι σε κακή πρόθεση.

Η ιδέα εναεριας λήψης όσο δεν ασχολείσαι επαγγελματικα κ περιμένεις να ζήσεις αυτό, θα ήθελα να είναι απλά ένα μικρό εξτραδακι του βασικού.Η αλήθεια είναι ότι με μαγεύει η δυνατότητα να μπορώ να πετάξω όπου θέλω κ να δω το τοπίο διαφορετικά, από ψηλά. Αισθάνομαι σα να ήμουν ο ίδιος εκεί πάνω. Κ γι αυτό κοιτάω για μοντελάκι με κάμερα. Αν μπορέσω τώρα να βγαλω κ κάτι από το χόμπι μου , ευπρόσδεκτο

dimmie_72
29/01/2015, 10:36
Συμφωνώ, αν το αντικείμενο σου είναι μια πόλη... για γάμο και βαφτίσια, πολύ θα ήθελα να δω α) την εφαρμογή τετρακοπτεροσκόπησης στην πράξη, σε ορθόδοξο πανηγύρι και β) πολύ θα ήθελα να δω επίσης τα μούτρα του ζευγαριού ή των γονιών, όταν τους ενημέρωναν για το έξτρα κόστος που απαιτείται για μια τέτοιου είδους κάλυψη (γιατί κάπως πρέπει να πληρωθεί ο χειριστής και να αποσβεστεί οικονομικά και η επένδυση...)

1. Εδώ είναι μια ιδέα πως μπορεί να καλυφθεί ένα θρησκευτικό πανηγύρι. Γάμους, βαφτίσεις δεν βάζω για λόγους προσωπικών δεδομένων αλλά το fb είναι γεμάτο.

https://www.youtube.com/watch?v=6HClEDu0tBQ

2. Το κόστος είναι αστείο για έναν επαγγελματία αν συγκριθεί με μια σύγχρονη φωτογραφική μηχανή επαγγελματικού επιπέδου (χωρίς μάλιστα να υπολογίζονται οι φακοί της) και μάλιστα μιλάμε για μια κάστα επαγγελματιών που είναι ανέκαθεν συνηθισμένοι σε υψηλό κόστος εξοπλισμού (κάτι σαν τους οδοντιάτρους ένα πράμα :p).

3. Ούτως η άλλως extra χειριστής πλέον του προσωπικού κάλυψης της εκδήλωσης δεν υπάρχει και το κόστος για τον πελάτη είναι μικρό έως και μηδενικό αφού η εναέρια λήψη αποτελεί κομμάτι του βίντεο του γάμου. Απλώς δίνει ας πούμε ένα πιθανό προβάδισμα στον επαγγελματία έναντι του ανταγωνισμού και αυτό προς το παρόν μόνο.

4. Οι λήψεις που ανέβασα έχουν γίνει με drone phantom 2 και με ένα googlάρισμα μπορεί να πάρει κανείς μια ιδέα του κόστους.

pipe_smoker
29/01/2015, 11:37
Dimmie τα βιντεάκια που ανέβασες δικά σου είναι φαντάζομαι, έτσι?

Δεν ξέρω και πολλά γύρω από το θέμα αλλά προσωπικά με αρέσουν:beer:

ΥΓ. Πρόσφατα παντρεύτηκε φιλικό ζευγάρι, το οποίο είχε αποφασίσει ένα σχετικά μεγάλο κομμάτι της πίτας των εξόδων να το δώσει για τις φωτογραφίες βίντεο κλπ.
Όντως το εναέριο βίντεο ήταν free.
Οι ίδιοι νομίζω δεν ήθελαν και τελικά δεν έγινε.
Αλλά έξτρα χρέωση δεν υπήρχε (όρκο δεν παίρνω, και σίγουρα πάει ανάλογα τον επαγγελματία, το "πακέτο", την περίσταση κλπ).

borbos
29/01/2015, 11:38
Υπαρχει και μια συσκευη που την κουβαλας μαζι σου και σε ακολουθει με παραμετρους που του οριζεις εσυ, ταχυτητα υψος κλπ...ιδανικο για ποδηλατα και εντουρο....λεφτα να εχεις μα δινεις.....

dimmie_72
29/01/2015, 12:27
Dimmie τα βιντεάκια που ανέβασες δικά σου είναι φαντάζομαι, έτσι?

Δεν ξέρω και πολλά γύρω από το θέμα αλλά προσωπικά με αρέσουν:beer:



Όχι, τα αλίευσα γιατί και μένα μΕ άρεσαν (παρά τον κιτς στολισμό του Μπέου :D)

vaska
29/01/2015, 14:45
1. Εδώ είναι μια ιδέα πως μπορεί να καλυφθεί ένα θρησκευτικό πανηγύρι.

άντε τώρα να πείσεις τον κόσμο να μην κοιτάει το ουφο αλλά να φέρεται φυσιολογικά.

:D

sniper
29/01/2015, 14:49
άντε τώρα να πείσεις τον κόσμο να μην κοιτάει το ουφο αλλά να φέρεται φυσιολογικά.

:D

Αρκεί να μην το στείλουν στα Θεοφάνεια στον παπά με την μάνικα...

SHOOTER045
29/01/2015, 14:54
Αρκεί να μην το στείλουν στα Θεοφάνεια στον παπά με την μάνικα...

Η σε κανένα σκοπευτήριο

dimmie_72
29/01/2015, 14:59
μωρε και σε κανονικό πεδίο βολής όπλων ευθυτενούς τροχιάς του ΕΣ πέφτουν οι καλιακούδες βροχή :lol:

dimmie_72
29/01/2015, 15:01
άντε τώρα να πείσεις τον κόσμο να μην κοιτάει το ουφο αλλά να φέρεται φυσιολογικά.

:D

εγώ νόμιζα ποζάρουν στην κάμερα :D

Υ.Γ. Λες ο Μπέος απ αυτό να τόπαθε; :bawl:

el_hymador
29/01/2015, 16:02
1. Εδώ είναι μια ιδέα πως μπορεί να καλυφθεί ένα θρησκευτικό πανηγύρι. Γάμους, βαφτίσεις δεν βάζω για λόγους προσωπικών δεδομένων αλλά το fb είναι γεμάτο.

https://www.youtube.com/watch?v=6HClEDu0tBQ

2. Το κόστος είναι αστείο για έναν επαγγελματία αν συγκριθεί με μια σύγχρονη φωτογραφική μηχανή επαγγελματικού επιπέδου (χωρίς μάλιστα να υπολογίζονται οι φακοί της) και μάλιστα μιλάμε για μια κάστα επαγγελματιών που είναι ανέκαθεν συνηθισμένοι σε υψηλό κόστος εξοπλισμού (κάτι σαν τους οδοντιάτρους ένα πράμα :p).

3. Ούτως η άλλως extra χειριστής πλέον του προσωπικού κάλυψης της εκδήλωσης δεν υπάρχει και το κόστος για τον πελάτη είναι μικρό έως και μηδενικό αφού η εναέρια λήψη αποτελεί κομμάτι του βίντεο του γάμου. Απλώς δίνει ας πούμε ένα πιθανό προβάδισμα στον επαγγελματία έναντι του ανταγωνισμού και αυτό προς το παρόν μόνο.

4. Οι λήψεις που ανέβασα έχουν γίνει με drone phantom 2 και με ένα googlάρισμα μπορεί να πάρει κανείς μια ιδέα του κόστους.


Πάμε πάλι... drone ικανό να σηκώσει σοβαρή κάμερα για video προσφέροντας παράλληλα έλεγχο αυτής, υπολόγισε ένα κόστος από 8.000$ και πάνω κομπλέ με όλα τα τσουμπλέκια που χρειάζεται. Προσθέτεις σε αυτό το κόστος και την αγορά ακόμα μια κάμερας - βιντεοκάμερας που θα είναι aerial και βγάζεις ένα κοστουμάκι που ξεπερνά τα 10.000$ για πλάκα. Οι επαγγελματικές φωτογραφικές μηχανές έχουν 2.000 - 3.000 ευρώ... Οι εν ελλάδι επαγγελματίες που μπορούν να αντέξουν αυτό το κόστος είναι -πραγματικά - δύο - τρεις (και αν). Μιλάμε φυσικά για σοβαρή προσέγγιση του όλου θέματος και όχι ένα - δυο πλάνα με gopro ή ενσωματωμένα καταγραφικά για τα μπάζα...

Στο εξωτερικό το δουλεύουν αρκετοί αλλά εκεί παίζουν και αμοιβές 5.000$ στο χαλαρό...

typhoon
29/01/2015, 17:40
και όχι ένα - δυο πλάνα με gopro ή ενσωματωμένα καταγραφικά για τα μπάζα...

Εγώ πάντως για κάτι τέτοιο μιλάω, ψιλικοκο πράγματα κ γι αυτό ρωτάω αν είναι καλύτερη κάποια go pro ή η ilook που δίνουν σε κάποια πακέτα.Δεν μπορώ να παίξω σε χωράφια επαγγελματιων

Zid
29/01/2015, 18:06
Πάμε πάλι... drone ικανό να σηκώσει σοβαρή κάμερα για video προσφέροντας παράλληλα έλεγχο αυτής, υπολόγισε ένα κόστος από 8.000$ και πάνω κομπλέ με όλα τα τσουμπλέκια που χρειάζεται. Προσθέτεις σε αυτό το κόστος και την αγορά ακόμα μια κάμερας - βιντεοκάμερας που θα είναι aerial και βγάζεις ένα κοστουμάκι που ξεπερνά τα 10.000$ για πλάκα. Οι επαγγελματικές φωτογραφικές μηχανές έχουν 2.000 - 3.000 ευρώ... Οι εν ελλάδι επαγγελματίες που μπορούν να αντέξουν αυτό το κόστος είναι -πραγματικά - δύο - τρεις (και αν). Μιλάμε φυσικά για σοβαρή προσέγγιση του όλου θέματος και όχι ένα - δυο πλάνα με gopro ή ενσωματωμένα καταγραφικά για τα μπάζα...

Στο εξωτερικό το δουλεύουν αρκετοί αλλά εκεί παίζουν και αμοιβές 5.000$ στο χαλαρό...

Πανηγυρι και γάμο είπε ο άνθρωπος δεν έιπε να γυρίσει το πόλεμο των άστρων... (σιγα τις απαιτησεις που θα έχει ο κλαρινιτζης και το σοι..)

dimmie_72
29/01/2015, 18:46
Πάμε πάλι...

:whiteflag:

sniper
29/01/2015, 20:51
Πάμε πάλι... drone ικανό να σηκώσει σοβαρή κάμερα για video προσφέροντας παράλληλα έλεγχο αυτής, υπολόγισε ένα κόστος από 8.000$ και πάνω κομπλέ με όλα τα τσουμπλέκια που χρειάζεται. Προσθέτεις σε αυτό το κόστος και την αγορά ακόμα μια κάμερας - βιντεοκάμερας που θα είναι aerial και βγάζεις ένα κοστουμάκι που ξεπερνά τα 10.000$ για πλάκα. Οι επαγγελματικές φωτογραφικές μηχανές έχουν 2.000 - 3.000 ευρώ... Οι εν ελλάδι επαγγελματίες που μπορούν να αντέξουν αυτό το κόστος είναι -πραγματικά - δύο - τρεις (και αν). Μιλάμε φυσικά για σοβαρή προσέγγιση του όλου θέματος και όχι ένα - δυο πλάνα με gopro ή ενσωματωμένα καταγραφικά για τα μπάζα...

Στο εξωτερικό το δουλεύουν αρκετοί αλλά εκεί παίζουν και αμοιβές 5.000$ στο χαλαρό...

Mε τόσα λεφτά δένω τον gcrook σε στύλο της ΔΕΗ και σου κάνει ένα βιντεάκι για Χρυσό Φοίνικα.

notakos600
29/01/2015, 21:25
Mε τόσα λεφτά δένω τον gcrook σε στύλο της ΔΕΗ και σου κάνει ένα βιντεάκι για Χρυσό Φοίνικα.

:lol:

sek
29/01/2015, 23:00
Υπαρχει και μια συσκευη που την κουβαλας μαζι σου και σε ακολουθει με παραμετρους που του οριζεις εσυ, ταχυτητα υψος κλπ...ιδανικο για ποδηλατα και εντουρο....λεφτα να εχεις μα δινεις.....

http://hexoplus.com

Θα κυκλοφορήσει τον Σεπτέμβριο λέει, χωρίς χειριστήριο...

vaska
29/01/2015, 23:24
Mε τόσα λεφτά δένω τον gcrook σε στύλο της ΔΕΗ και σου κάνει ένα βιντεάκι για Χρυσό Φοίνικα.

Για Χρυσό Φοίνικα θες τουλάχιστον 4τρακάμερο, οπότε θες 4 gcrookιδες + 1 για ανταλλακτικά μη πέσεις κανένας από τους άλλους να έχεις καβάτζα.
Δυσκολάκι το βλέπω αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.
:lol:

Corvo
30/01/2015, 00:34
θα επαιζαν και εδω αυτα τα σκηνικα απλα δεν πληρωνονται οι ανθρωποι του χωρου.
η βιομηχανια γαμος ειναι τεραστια, δεν θα ειχαν θεμα να δωσουν και αλλα λεφτα οταν ηδη μιλαμε για μια επενδυση 30-40 χιλ για ενα σοβαρο συνεργειο...

μια χαρα ειναι και η gopro για σφηνες :beer:

7Tolis
30/01/2015, 07:37
Πανηγυρι και γάμο είπε ο άνθρωπος δεν έιπε να γυρίσει το πόλεμο των άστρων... (σιγα τις απαιτησεις που θα έχει ο κλαρινιτζης και το σοι..)

Ενδέχεται ο γάμος κάποιου, να είναι η καλύτερη ταινία της ζωής του οπότε,οι απαιτήσεις είναι δεδομένες.

Λευκάδιος
30/01/2015, 07:52
Πλάνα απ'το 3ο Enduro Meeting http://youtu.be/99PFxJDc6ec?t=1m37s

typhoon
30/01/2015, 08:14
Μια χαρά είναι τα πλάνα κι απο την gopro. Δεν θα γυρίσουμε το avatar, μερικές απλές ενάεριες λήψεις για να γίνει λιιιιγο πιο ενδιαφέρουσα η καλύτερη ταινία της ζωής του. Οι απαιτήσεις πληρώνονται ανάλογα. Αυτό που κοιτάζω εγώ είναι να προσφέρω μια μικρή διαφοροποίηση απ τους υπόλοιπους

vaska
30/01/2015, 11:30
πάμε για να γουστάρετε λίγο

https://www.youtube.com/watch?v=_AUSGhkRqIM&x-yt-ts=1422503916&x-yt-cl=85027636

https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1422503916&v=eiZH_V6OYIE&x-yt-cl=85027636

https://www.youtube.com/watch?x-yt-cl=85027636&v=3G5ghOXY13Y&x-yt-ts=1422503916#t=15

sniper
30/01/2015, 12:06
Ενδέχεται ο γάμος κάποιου, να είναι η καλύτερη ταινία της ζωής του οπότε,οι απαιτήσεις είναι δεδομένες.

Δεν έχεις παντρευτεί ή καθόταν η γυναίκα σου δίπλα σου όταν το έγραφες...

el_hymador
30/01/2015, 12:16
Μια δόση πήρε κάποιος μια gopro και την πέταξε μέσα στην κολυμπήθρα για να πάρει υποβρύχια την βάφτιση του μωρού... μετά από 2-3 μήνες το κάνανε όλοι και το αποτέλεσμα είναι στις περισσότερες περιπτώσεις μια παπαριά και μισή, σαν να έχεις λήψη από κάδο πλυντηρίου με μωρό, λάδι και νερό σε φάση πρόπλυσης... το ίδιο θα γίνει και με τα φθηνοελικοπτεράκια, θα βλέπουμε aerial 1-2 πλάνα μανιέρα και τόσο ίδια μεταξύ τους μέχρι που να βαρεθούν όλοι και να βρεθεί μια νέα μαλακία για να συμπληρώσει το κιτσαριό event που λέγεται ορθόδοξος γάμος...

To θέμα είναι να υπάρχει έμπνευση και να χρησιμοποιείς τα όποια μέσα έχεις στο μέγιστο δυνατό καλλιτεχνικό απ αυτό τους:

https://www.youtube.com/watch?v=YRKybmBnfHs

Black Mamba
30/01/2015, 12:21
Δεν έχεις παντρευτεί ή καθόταν η γυναίκα σου δίπλα σου όταν το έγραφες...

Μα οπως τα λες...:lol:

vaska
30/01/2015, 12:30
Μια δόση πήρε κάποιος μια gopro και την πέταξε μέσα στην κολυμπήθρα για να πάρει υποβρύχια την βάφτιση του μωρού... μετά από 2-3 μήνες το κάνανε όλοι και το αποτέλεσμα είναι στις περισσότερες περιπτώσεις μια παπαριά και μισή, σαν να έχεις λήψη από κάδο πλυντηρίου με μωρό, λάδι και νερό σε φάση πρόπλυσης... το ίδιο θα γίνει και με τα φθηνοελικοπτεράκια, θα βλέπουμε aerial 1-2 πλάνα μανιέρα και τόσο ίδια μεταξύ τους μέχρι που να βαρεθούν όλοι και να βρεθεί μια νέα μαλακία για να συμπληρώσει το κιτσαριό event που λέγεται ορθόδοξος γάμος...

To θέμα είναι να υπάρχει έμπνευση και να χρησιμοποιείς τα όποια μέσα έχεις στο μέγιστο δυνατό καλλιτεχνικό απ αυτό τους:

https://www.youtube.com/watch?v=YRKybmBnfHs

το γ@μησες ρε Κώστα

:bawl:

notakos600
30/01/2015, 14:04
Δεν έχεις παντρευτεί ή καθόταν η γυναίκα σου δίπλα σου όταν το έγραφες...

:lol::bawl:

bulmont
31/01/2015, 19:42
https://www.youtube.com/watch?v=ZMB-UdPWrYQ

christos01
02/02/2015, 01:34
Φίλε Typhoon υπάρχει φόρουμ αερομοντελισμου http://www.aeromodelistis.com/smfgr/index.php καλύτερα να απευθυνθείς εκεί. Σίγουρα είναι καλύτερο να πάρεις κάτι φτηνό πρώτα για να μπεις στο χώρο και στο κλήμα και μετά να επενδύσεις σε κάτι καλύτερο.

BLiTzER
02/02/2015, 01:57
Σίγουρα είναι καλύτερο να πάρεις κάτι φτηνό πρώτα για να μπεις στο χώρο και στο κλήμα και μετά να επενδύσεις σε κάτι καλύτερο.

http://www.sakketosaggelos.gr/Images/Uploaded/image001(3632).jpg

(Σόρι, δεν άντεξα.)

vaska
02/02/2015, 07:17
http://www.sakketosaggelos.gr/Images/Uploaded/image001(3632).jpg

(Σόρι, δεν άντεξα.)
Τι μλκ είναι χαχα

Αμφίσημος
02/02/2015, 16:32
Καλησπέρες! Κι εγώ στο επάγγελμα (φωτογραφία) και η έρευνα δεν έχει σταματημό. Ναι η GoPro είναι ΟΚ για την πλειοψηφία των περιπτώσεων με φυσικά μικρότερο κόστος drone (λόγω χαμηλού βάρους της) αλλά υπάρχει και το αλλά για τους απαιτητικότερους.
Κακά τα ψέμματα (ειδικά για το video) με 2-3 χιλιάδες € είσαι ανταγωνιστικός (ψάξτε το Balasko στο Vimeo) με παράδειγμα εδω: http://vimeo.com/110943884
2-3 παραγωγές που έχω ήδη πραγματοποιήσει (φωτογραφικές) νοίκιασα διθέσιο αεροπλάνο (ζόρικο και κοστοβόρο μιας και πήρα και τον πιλότο ε; ) και τις άλλες ενοικίασα ελικοπτεράκι βενζινοκίνητο (δείτε φωτό) με χειριστή και τα πάντα όλα (επίσης ακριβό αλλά πιο εύστοχο και ακίνδυνο) το ζήτημα είναι να βρεθεί ο ανάλογος πελάτης / παραγωγός και σηκώνουμε και Απάτσι.
Κακά τα ψέμματα με την υπάρχων πελατεία (ειδικά στο γάμο) δεν είναι για κάτι περισσότερο κι εδω που τα λέμε μια χαρά είναι. Πριν 5-10 χρόνια ούτε θα το φανταζόμασταν. Καλές δουλειές παιδιά!
330668

7gibernau
06/02/2015, 03:07
Ενδέχεται ο γάμος κάποιου, να είναι η καλύτερη ταινία της ζωής του οπότε,οι απαιτήσεις είναι δεδομένες.


Σίγουρα...
Αν την βλέπει απ το τέλος πρως την αρχή!
Να βλέπει τον εαυτό του να φεύγει!!!

CIRUS
06/02/2015, 06:26
Μια δόση πήρε κάποιος μια gopro και την πέταξε μέσα στην κολυμπήθρα για να πάρει υποβρύχια την βάφτιση του μωρού... μετά από 2-3 μήνες το κάνανε όλοι και το αποτέλεσμα είναι στις περισσότερες περιπτώσεις μια παπαριά και μισή, σαν να έχεις λήψη από κάδο πλυντηρίου με μωρό, λάδι και νερό σε φάση πρόπλυσης... το ίδιο θα γίνει και με τα φθηνοελικοπτεράκια, θα βλέπουμε aerial 1-2 πλάνα μανιέρα και τόσο ίδια μεταξύ τους μέχρι που να βαρεθούν όλοι και να βρεθεί μια νέα μαλακία για να συμπληρώσει το κιτσαριό event που λέγεται ορθόδοξος γάμος...

To θέμα είναι να υπάρχει έμπνευση και να χρησιμοποιείς τα όποια μέσα έχεις στο μέγιστο δυνατό καλλιτεχνικό απ αυτό τους:

https://www.youtube.com/watch?v=YRKybmBnfHs

κλαίω :rotflmao:

anavatis19
06/01/2018, 01:56
ειμαι στη φαση που θελω να παρω ενα drone να το παιρνω στις εκδρομες να τραβαω κανα βιντεακι η σε αλλες δραστηριοτητες να φαινεται η δραση απο αλλη γωνια π.χ σκι. αρχικα δεν θελω να δωσω 800 και 1000 ευρω μιας και ειναι το πρωτο μου. εχω βρει καποια καλα για τα λεφτα τους εννοειται απο εξωτερικο γτ εδω ειναι ολα 200ευρω πανω. απο την αλλη κανα 2 που μου αρεσουν δεν εχουν τη βασικη για μενα λειτουργια follow me.
https://www.banggood.com/Xiaomi-Mi-Drone-WIFI-FPV-With-4K-30fps-1080P-Camera-3-Axis-Gimbal-RC-Quadcopter-p-1057057.html?rmmds=search&ID=519187&cur_warehouse=HK

αυτο πχ δεν εχει λειτουργια τετοια αλλα ειναι καταπληκτικο ποιοτικα. εχει και γκιμπαλ που το χειριζεσαι κανονικα απο αποσταση και 4Κ καμερα.

https://www.banggood.com/Hubsan-X4-H501S-5_8G-FPV-With-1080P-HD-Camera-Brushless-Motor-GPS-RC-Quadcopter-RTF-p-1004657.html?rmmds=search&cur_warehouse=HK

μετα ειναι αυτο που εχει λειτουργια να σε ακολουθει αλλα δεν εχει γκιμπαλ..ειναι προσθετο αν το θες αλλα δεν ειναι 3 αξονων οπως λεγεται για να εχει μια σωστη χωρις κουνηματα εικονα.

https://www.skroutz.gr/c/1798/drones.html?from=catspan&keyphrase=hubsan+h109

και μετα ειναι και αυτα οπου μονο το high edition τα εχει ολα..ακομα και στο εξωτερικο ομως ειναι τσιμπημενο. παει πανω απο 640ευρω. η μεσαια εκδοση εχει και γκιμπαλ 3 αξονων αλλα δυστυχως χωρις follow me! τραγικο! αυτα παιρνουν και αλεξιπτωτο σε περιπτωση στραβης ωστε να μην σπασουν σε ενδεχομενη πτωση

ασχολειται κανεις να μου δωσει λιγο τα φωτα του γιατι εχω βαρεθει τοσο ψαξιμο..δεν θελω να παρω κατι φθηνο γιατι τα φθηνα δεν εχουν gps το οποιο βοηθαει τρελα εναν αρχαριο στις πτησεις με την σταθεροτητα που παρεχουν. ολα εννοειται εχουν αυτοματη απογειωση και προσγειωση, επιστροφη με το πατημα ενος κουμπιου η σε περιπτωση που χασουν το σημα η καταλαβει οτι θα μεινει απο μπαταρια.

borbos
06/01/2018, 05:49
Ενα φεγγαρι εψαχνε φιλος για kite surf που εκανε και καταληξαμε στην lily. Δες το
store.lily.camera
Ψαξτο και στο youtube

anavatis19
06/01/2018, 11:43
εχει καταργηθει αυτο

mythic37
06/01/2018, 12:15
εχει καταργηθει αυτο

Είχε καταργηθεί το προηγούμενο μοντέλο με το όνομα Lily το οποιο ειχε βγαλει εταιρεια που φαληρισε...

Το νέο μοντέλο βγήκε από άλλη εταιρεια και το μονο κοινο ειναι το όνομα του drone.

anavatis19
06/01/2018, 12:37
ποιο ειναι γιατι δεν το βρισκω

mythic37
06/01/2018, 13:14
Δεν ξερω αν επιτρεπεται αλλα το site ειναι αυτο:

http://www.lily.camera/

Το πρωτο λιλυ βγηκε απο την LILY ROBOTICS ενω το δευτερο ειναι στον ομιλο επιχειρησεων MOTA GROUP....

Στα ιδια λεφτα παντως (κοντα 600€, στο μεν lily επειδη δεν εχει αποθηκες Ευρωπη πιθανον να πληρωσεις και τελωνειο) μπορεις να παρεις το DJI SPARK με ανωτερη ποιοτητα κατασκευης, σιγουρο aftersales support. Δεν ξερω κατα ποσο το 4Κ που κανει διαφημιση για το Lily ειναι "καλο" αλλα για τον μεσο χρηστη στα 1080p ειναι αξιοπρεπεστατο αυτο που δινει η αντιπαλη εταιρεια....