PDA

View Full Version : ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ABS HYNDAI GENTZ



πυξιδας990
27/01/2015, 10:32
με τα αμαξια δεν ασχολουμαι,αλλα του πατερα μου αναψε το λαμπακι και του ειπαν οτι εχουν χαλασει και θελουν αντικατασταση.ξερουμε πανω κατω τι παιζει απο τιμες και τετοια?διοτι εδω κατω δεν εχουμε εξουδιοτημενο και δεν μπορω να συγκρινω

amyroukai
27/01/2015, 10:39
Πόσα χιλιόμετρα έχει; (ρωτάω γιατί το getz έχω και εγώ).

Τηλέφωνο σε εξουσιοδοτημένο πάρε, εγώ πάω στον Τσάπαλο, 2104835416-8

teogtp
27/01/2015, 10:41
Να υποθέσω ότι το αμάξι έχει 4 αισθητηρες,ένα σε κάθε τροχό.
Είναι δυνατόν να χάλασαν και οι 4 ταυτόχρονα;
Ακούγεται λίγο μουφα η διάγνωση.

amyroukai
27/01/2015, 10:59
Και ένας να χαλάσει, θα βγάζει κωδικό σφάλματος.
Και αν ο συνεργειάς δεν έχει εργαλείο να δει τι και πως, μάλλον η εύκολη λύση είναι "πιάσε μιά 4άδα να τελειώνουμε". Ή ίσως να τα πουλάει σετάκι η αντιπροσωπεία, όλα πιθανά είναι. Αλλά με όφωνο σε ένα συνεργείο του δικτύου, θα μάθει.

πυξιδας990
27/01/2015, 11:00
κανα 50αρι χλμ εχει.του 2005-6 ειναι
του 2 μπροστα θελει.

teogtp
27/01/2015, 11:15
Χαλιφας ανταλακτικα αυτοκινητων.2421080444
Χτυπά του ενα τηλ. Και αν σε συμφέρει πες μου αν μπορω να σου τα στείλω.

πυξιδας990
27/01/2015, 11:30
Χαλιφας ανταλακτικα αυτοκινητων.2421080444
Χτυπά του ενα τηλ. Και αν σε συμφέρει πες μου αν μπορω να σου τα στείλω.
κατσε να δουμε ποσο εχουν πρωτα

SHOOTER045
27/01/2015, 12:08
<ΚΟΡΕΑΤΗΣ > θεσσαλονίκη
Έχει τα πάντα από ΚΙΑ HYUNDAI ,ορίτζιναλ ανταλλακτικά, ανεξάρτητη εισαγωγή

Eversman
27/01/2015, 14:07
Γύρω στα 70 ευρώ ο ένας (αισθητήρας+καλώδιο) από αντιπροσωπεία. Συνήθως "χαλάει" μόνο ο ένας. Άν το διαγνωστικό σου έδειξε τους δύο μπροστινούς ΜΑΖΙ, η ζημία συνήθως, προέρχεται από αλλού (βραχυκύκλωμα, μή ενδεικνυόμενη τάση της Μονάδας κλπ).

ΠΡΙΝ κάνεις οτιδήποτε (αγορά αισθητήρων), βγάλε πόλους μπαταρίας, τσέκαρε στην ασφαλειοθήκη την ασφάλεια του ABS KAI βγάλε ( με προσοχή) τον κάθε αισθητήρα από το μουαγιέ που εδράζεται, καθάρισε τον καλά και ξύσε ΕΛΑΦΡΑ με ένα μικρό κατσαβιδάκι την άκρη που "κοιτά" στον μπιλιοφόρο. Ξαναβάλε τους αισθητήρες (κανονικά σε αυτό το σημείο, θα πρέπει να σβηστούν οι βλάβες από τη μνήμη με ένα διαγνωστικό, οπότε και προσωρινά η ένδειξη)και κάνε μία μικρή βόλτα το τετράγωνο (για να διαβάσει η ECU), δοκιμάζοντας παράλληλα την λειτουργία του ABS.

Δυστυχώς η συγκεκριμένη "ζημιά" απαιτεί τη χρήση διαγνωστικού. Το πιό κοντινό σου καλό εξουσιοδοτημένο είναι στη Σπάρτη :wave2:

πυξιδας990
27/01/2015, 16:26
Γύρω στα 70 ευρώ ο ένας (αισθητήρας+καλώδιο) από αντιπροσωπεία. Συνήθως "χαλάει" μόνο ο ένας. Άν το διαγνωστικό σου έδειξε τους δύο μπροστινούς ΜΑΖΙ, η ζημία συνήθως, προέρχεται από αλλού (βραχυκύκλωμα, μή ενδεικνυόμενη τάση της Μονάδας κλπ).

ΠΡΙΝ κάνεις οτιδήποτε (αγορά αισθητήρων), βγάλε πόλους μπαταρίας, τσέκαρε στην ασφαλειοθήκη την ασφάλεια του ABS KAI βγάλε ( με προσοχή) τον κάθε αισθητήρα από το μουαγιέ που εδράζεται, καθάρισε τον καλά και ξύσε ΕΛΑΦΡΑ με ένα μικρό κατσαβιδάκι την άκρη που "κοιτά" στον μπιλιοφόρο. Ξαναβάλε τους αισθητήρες (κανονικά σε αυτό το σημείο, θα πρέπει να σβηστούν οι βλάβες από τη μνήμη με ένα διαγνωστικό, οπότε και προσωρινά η ένδειξη)και κάνε μία μικρή βόλτα το τετράγωνο (για να διαβάσει η ECU), δοκιμάζοντας παράλληλα την λειτουργία του ABS.

Δυστυχώς η συγκεκριμένη "ζημιά" απαιτεί τη χρήση διαγνωστικού. Το πιό κοντινό σου καλό εξουσιοδοτημένο είναι στη Σπάρτη :wave2:

ευχαριστω εσενα και ολα τα παιδια για τις απαντησεις

andreaspetr
28/01/2015, 20:21
τσεκαρε και στα μεταχειρισμενα αν ειναι ακριβοι οι καινουργιοι.

S705
03/02/2015, 20:34
330737

πυξιδας990
05/02/2015, 08:31
λοιπον,μπαινουν οι καινουριοι επανω και δεν διαβαζουν.αφου φαγαμε κανα τριωρο στην αντιπροσωπεια το τι παιζεται.το πορισμα εχει ως εξης.
οι μπιλιοφοροι που ειχε αλλαξει προ διμηνου ο πατερας μου(σε μη εξουδιοτημενο),ηταν στο παχος 70χιλιοστα,ενω του gentz ειναι 75 χιλιοστα.μιλαμε για διαφορα πολυ μικρη,ικανη ομως να μην διαβαζει το ματι.αρα φαγαμε στο κωλο τους αισθητηρες και θελουμε παλι μπιλιοφορους.το παχος τσεκαριστηκε απο αλλο gentz.μαλλον ηταν απο atos.γενικως την πατησαμε

leftos
05/02/2015, 08:51
Αποψη μου σε τετοια πραγματα πρεπει να παιρνεις 2 - 3 γνωμες.
Επισκεφτηκες φρενα? Να δεις τι θα σου πει.
Πηγαινε ακομα και τωρα και βαλε τους αισθητηρες για πουλημα.
Ισως αν φας λιγο το πλαστικο του αισθητηρα μπει πιο μεσα για δες μηπως.

amyroukai
05/02/2015, 09:11
Στα χιλιομετρα που εχει, δεν δικαιολογείται ζημια πουθενά. Ο μάστορας προ εξαμήνου οφείλει να διορθώσει το λάθος του. 5 χιλιοστά δεν είναι καθόλου λίγα. Κσι πάλι καλά που δεν έγινε και τίποτα άλλο...

πυξιδας990
05/02/2015, 09:40
οι παλιοι στη διαδικασια του εβγα,τραυματιστηκανε διοτι και λογω χρονων δεν βγαινανε ευκολα.
το λαθος με τους μπιλιοφορους δρομολογειται σε συνενετικο στην αρχη πλαισιο και προχωραμε αναλογως,αν στραβωσει.
το να τους φαω λιγακι και να κατσουνε,το εχω αποκλεισει.

amyroukai
05/02/2015, 10:34
Ούτε εγώ θα έτρωγα τον αισθητήρα, εννοείται.

Απλά έχοντας το ίδιο αυτοκίνητο με διπλάσια χιλιόμετρα, ζημιά εκεί που λες δεν έχει, ούτε έχω διαβάσει σε σχετικά φόρα να έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο για αυτό μου έκανε εντύπωση.

Καλά ξεμπερδέματα... Ελπίζω να γίνει συναινετικά γιατί στο κάτω κάτω το λάθος είναι προφανές ποιός το έκανε.

leftos
05/02/2015, 10:47
Σε matrix μου κοπηκε μετα απο κακη τοποθετηση αλυσιδων. Και εχω παιδευτει αρκετα πηγαινε σ'εναν καλο φρενα μηπως σου δωσει λυση.
Μετα απο καιρο σε τρακαρισμα που ειχα στον πισω αξονα μου εφεραν σαν ανταλλακτικο μουαγιε χωρις θεση αισθητηρα.
Γενικα ειναι θεμα τα ανταλλακτικα και οι κωδικοι αυτων. Ισως οι μπιλιοφοροι ηταν απο getz χωρις abs.
Kαλο κουραγιο.

πυξιδας990
05/02/2015, 11:31
και στην αντιπροσωπεια,πρωτη φορα τους τυχαινε τετοια βλαβη.
αληθεια εβγαινε gentz χωρις abs?κουφο μου ακουγεται

leftos
05/02/2015, 13:06
Ειναι πιθανον καποια οικονομικη παλια εκδοση 1.1 να μην ειχε και απλα να εκαναν οι μπιλιοφοροι η να ηταν κοντινοι κωδικοι. Εκει που στους βαλανε θα ειπαν α να ταιριαζουν και αυτοι και μετα εγινε το κακο...