PDA

View Full Version : πρόβλημα με cbf 600



jim7
30/01/2015, 14:43
Καλησπερα στην ομάδα !!! Εχω μαλλον σοβαρο προβλημα με το cbf 600 04' καρμπυρατερ .Λοιπον προχτες βαζω μπροστά τη μηχανή νυχτα ύστερα απο αρκετο μιζαρισμα και τσοκ προφανος δεν επερνε λογο κρύου .Με το που πηρε εβγαλε καπνο απο το κουμπί της μίζας δεν εδωστα σημασια καθως βιαζόμουν ο καπνος σταμάτησε στο δευτερολεπτο . Την παω βολτα τη μηχανη ουτε ζεσταινόταν ουτε τιποτα δουλευε μια χαρα .(εβρεχε) γυρνώντας σπιτι παρατηρώ οτι ειχε παλι καπνο ασπρο απο τη κατω μερια στο σημειο πανω απο τη πολλαπλη . φτανω την σβήνω .Την επομενη μερα βλεπω οτι πανω απο τη πολλαπλη ειχε μαζευτη μια μακα σαν καρβουνιλα την καθαρίζω . βαζω μπροστα τη μηχανη οπου πηρε παλι με ζορι και γκαζι να κρατήσει στροφες (αυτο γινετε παντα οταν εχει κρύο). Την παω βολτα και η μηχανη δεν πηγενε βημα ανοιγα γκαζι και αντι να δίνει οπως πρεπει ζοριζόταν και εκανε σαν να ρεταρη την εκανα 500 μετρα και την γύρισα στο γκαραζ. η θερμοκρασια δεν ειχε ανεβει καπνο δεν εβλεπα αλλα μύριζε παλι σαν καμενο καρβουνο . τι μπορει να ειναι φλαντζα πολλαπλης ,τρύπια πολλαπλη ? η λετε να έγινε καμια ζιμια μεσα στο μοτερ. ? ( η μηχανή ειναι απο μεγάλο σερβις)

toyar
30/01/2015, 14:52
καπνοι μυρωδιες κλπ ειναι προφανως απο τα βρωμονερα του δρομου που εξατμιζονται πανω στην πολλαπλη
για τη δυσκολια να παρει μπρος να κρατησει ρελαντι και το ρεταρισμα κοιτα μπουζοκαλωδια,πιπες, μπουζι για υγρασια

jim7
30/01/2015, 15:02
καπνοι μυρωδιες κλπ ειναι προφανως απο τα βρωμονερα του δρομου που εξατμιζονται πανω στην πολλαπλη
για τη δυσκολια να παρει μπρος να κρατησει ρελαντι και το ρεταρισμα κοιτα μπουζοκαλωδια,πιπες, μπουζι για υγρασια

απλα επειδή το καθαρισα το σημείο με τι καρβουνιλα πανω απο τη πολλαπλη και παρόλα αυτα συνέχιζε να μυρίζει καμένο αγχώθηκα .Μήπως εγινε κανα βραχυκύκλωμα απο το μιζάρισμα και χαλασε κανα μπουζοκαλόδιο? σαν να μην δουλευει καποιος κυλινδρος πηγενει και δυσκολευεται να ανεβασει στροφες !!

notakos600
30/01/2015, 15:29
απλα επειδή το καθαρισα το σημείο με τι καρβουνιλα πανω απο τη πολλαπλη και παρόλα αυτα συνέχιζε να μυρίζει καμένο αγχώθηκα .Μήπως εγινε κανα βραχυκύκλωμα απο το μιζάρισμα και χαλασε κανα μπουζοκαλόδιο? σαν να μην δουλευει καποιος κυλινδρος πηγενει και δυσκολευεται να ανεβασει στροφες !!

Ξεκίνησε από τα βασικά:
Πότε άλλαξες μπουζί τελευταία φορά;
Τα καρμπυρατέρ τα έχεις καθαρίσει ποτέ;
Οπτικό έλεγχο σε καλωδιώσεις-κοννέκτορες έκανες;
Την μπαταρία πόσο καιρό την έχεις;
Βαλβίδες έχεις ελέγξει/ρυθμίσει;
Όπως καταλαβαίνεις αν δεν έχεις ελέγξει τουλάχιστον τα παραπάνω πως θα μπορέσεις να εστιάσεις στην υποτιθέμενη κατά τη γνώμη σου βλάβη, η οποία μπορεί απλά να είναι έλλειψη συντήρησης ή ματαίωση κάποιου προγραμματισμένου service.

jim7
30/01/2015, 15:37
Ξεκίνησε από τα βασικά:
Πότε άλλαξες μπουζί τελευταία φορά;
Τα καρμπυρατέρ τα έχεις καθαρίσει ποτέ;
Οπτικό έλεγχο σε καλωδιώσεις-κοννέκτορες έκανες;
Την μπαταρία πόσο καιρό την έχεις;
Βαλβίδες έχεις ελέγξει/ρυθμίσει;
Όπως καταλαβαίνεις αν δεν έχεις ελέγξει τουλάχιστον τα παραπάνω πως θα μπορέσεις να εστιάσεις στην υποτιθέμενη κατά τη γνώμη σου βλάβη, η οποία μπορεί απλά να είναι έλλειψη συντήρησης ή ματαίωση κάποιου προγραμματισμένου service.

μπουζι ειναι καινουρια πανω απο 500χιλιομετρα δεν εχουν ,καρμιλατερ το ειχα καθαρίσει πριν 2000χιλιομετρα περιπου .μπαταρια ειναι απο τον ιουνιο αλλα επιδι μιζαλα πολυ ωρα την τελείωσα ομως την φορτισα και δουλευει κανονικα .τωρα καλωδιώσεις οπτικα φαινονται ενταξη , οπτικα ομως .. βαλβιδες δεν εχω ρυθμισει .απλα να αναφέρω οτι για 10-15 δευτερολεπτα οταν παιρνει μπροστα μεχρι να ανεβει το λαδι ακουγονται σαν να κοπανανε η βαλβίδες αλλα μετα απο 10-15 δευτερολεπτα στρωνει αυτο γινεται ομως μονο αμα ειναι κρυα .αμα ειναι ζεστη η μηχανη δεν ακουγεται τιποτα.

notakos600
30/01/2015, 16:29
μπουζι ειναι καινουρια πανω απο 500χιλιομετρα δεν εχουν ,καρμιλατερ το ειχα καθαρίσει πριν 2000χιλιομετρα περιπου .μπαταρια ειναι απο τον ιουνιο αλλα επιδι μιζαλα πολυ ωρα την τελείωσα ομως την φορτισα και δουλευει κανονικα .τωρα καλωδιώσεις οπτικα φαινονται ενταξη , οπτικα ομως .. βαλβιδες δεν εχω ρυθμισει .απλα να αναφέρω οτι για 10-15 δευτερολεπτα οταν παιρνει μπροστα μεχρι να ανεβει το λαδι ακουγονται σαν να κοπανανε η βαλβίδες αλλα μετα απο 10-15 δευτερολεπτα στρωνει αυτο γινεται ομως μονο αμα ειναι κρυα .αμα ειναι ζεστη η μηχανη δεν ακουγεται τιποτα.

Δεν έχω να προτείνω κάτι άλλο, αν γνωρίζει κάποιος κάτοχος της συγκεκριμένης μοτό να καταθέσει την άποψή του, αλλιώς θα ήταν φρόνιμο να συμβουλευτείς κάποιον έμπειρο επαγγελματία. Στα συν έχεις ότι η μοτοσυκλέτα σου είναι από τις πιο αξιόπιστες που κυκλοφορούν, άρα ότι και να συμβαίνει δεν πρέπει να είναι σοβαρό.

jim7
30/01/2015, 16:42
Δεν έχω να προτείνω κάτι άλλο, αν γνωρίζει κάποιος κάτοχος της συγκεκριμένης μοτό να καταθέσει την άποψή του, αλλιώς θα ήταν φρόνιμο να συμβουλευτείς κάποιον έμπειρο επαγγελματία. Στα συν έχεις ότι η μοτοσυκλέτα σου είναι από τις πιο αξιόπιστες που κυκλοφορούν, άρα ότι και να συμβαίνει δεν πρέπει να είναι σοβαρό.

ευχαριστω για το ενδιαφερον μακαρι να μην ειναι κατι σοβαρο γτ δεν εχει περασει ενας μηνας απο το μεγαλο σερβις .. και ειναι και ουσιαστικα πρωτο χερι με βιβλιο σερβις πλήρως συμπληρωμένο απο honda .την πηρα απο συγγενή με 54500 χιλιομετρα εχει 57600 τωρα και πριν 500 χιλιομετρα εκανα το σερβις ειναι τρελο να εχει παθει κατι σοβαρο αλλα τα συμπτώματα ειναι ζορικα.. ευχαριστω παντος!!

notakos600
30/01/2015, 16:46
ευχαριστω για το ενδιαφερον μακαρι να μην ειναι κατι σοβαρο γτ δεν εχει περασει ενας μηνας απο το μεγαλο σερβις .. και ειναι και ουσιαστικα πρωτο χερι με βιβλιο σερβις πλήρως συμπληρωμένο απο honda .την πηρα απο συγγενή με 54500 χιλιομετρα εχει 57600 τωρα και πριν 500 χιλιομετρα εκανα το σερβις ειναι τρελο να εχει παθει κατι σοβαρο αλλα τα συμπτώματα ειναι ζορικα.. ευχαριστω παντος!!

Ακόμη και ένα βραχυκυκλωμένο μπουζί μπορεί να γκρεμίσει τα πάντα μέσα σου περί αξιοπιστίας...
... μέχρι να εξακριβώσεις πως ήταν απλά ένα γ@μημένο παλιομπουζί.
Μη μασάς, πήρες ένα από τα καλύτερα μοτό και σύντομα θα του στίβεις το γκάζι και θα καραγουστάρεις επιτάχυνση. :beer:

jim7
30/01/2015, 16:57
[QUOTE=notakos600;2552375]Ακόμη και ένα βραχυκυκλωμένο μπουζί μπορεί να γκρεμίσει τα πάντα μέσα σου περί αξιοπιστίας...
... μέχρι να εξακριβώσεις πως ήταν απλά ένα γ@μημένο παλιομπουζί.
Μη μασάς, πήρες ένα από τα καλύτερα μοτό και σύντομα θα του στίβεις το γκάζι και θα καραγουστάρεις επιτάχυνση. :beer:[/ εκει κοντα παει το μυαλο μου σε μπουζι - μπουζοκαλοδια μήπως λογο βροχης πηρε τιποτα νερα και βραχηκύκλωσε , ή θα θελει αλλη φλατζα πολλαπλης λογο οτι εχει τα χρονακια της .μακαρη να ειναι κατι απλο :/

amyroukai
30/01/2015, 17:27
Αν δεν ειχε βγει η εξατμιση για οποιο λογο, μαλλον δυσκολο να εχουν χαλασει τα ζουαν στις εξαγωγες.

jim7
30/01/2015, 17:32
Αν δεν ειχε βγει η εξατμιση για οποιο λογο, μαλλον δυσκολο να εχουν χαλασει τα ζουαν στις εξαγωγες.
να εχει τρυπήσει ομως σε καποιο σημειο
ύστερα απο 10 χρονια χρήσης δεν ειναι πιθανό ?

amyroukai
30/01/2015, 19:58
Πολυ δυσκολο, εκτος αν χτυπηθηκε.


Ο καπνος απο τα ηλεκτρικα, καλο σημαδι δεν ειναι παντως.

Shaolin Monk
30/01/2015, 20:42
Αν σου δινει την εντυπωση οτι δουλευει σαν να εχει τρεις κυλίνδρους, να κοιταξεις τα μπουζοκαλωδια. Καποιες φορες εχουν ενα θεματακι. Αν το βαζεις μπροστα χωρις τσοκ και κρατας γκαζι ανοιχτο μεχρι να ζεσταθει, μπορει να καψει καποιο μπουζι για πλακα. Ειναι και το μονο "θεμα" που εχει το μηχανακι. Χωρις τσοκ ΠΟΤΕ! Αλλα με ανησυχει ο λευκος καπνος που μονο καλο σημαδι δεν ειναι!

devil's animal
31/01/2015, 00:23
ο καπνος οπως σου ειπαν ειναι απο νερα που εξατμιζονται πανω στην πολλαπλη...
δεν ειναι κατι...
και εγω ειχα φρικαρει οταν ειχα παρει ενα 600αρι καποια στιγμη και ολο το μπροστα μερος γεμισε καπνο ασπρο λες και ηταν το οριεντ εξπρες....

τωρα για το ρεταρισμα και το οτι δεν τραβαει, βαλτη μπροστα και μετα απο λιγο δες αν εχουν ζεσταθει και οι 4 εξαγωγες της πολλαπλης...
αν οχι, δουλευει τρικυλινδρα και εχει καψει μπουζι...

αν ολες ειναι ζεστες βγαλτο βολτα και ριξτου ενα γερο σκισιμο...μπορει να ειναι κανενα σκουπιδι στην βενζινη...
αν και παλι δεν φτιαξει πηγαινε το σ'ενα μαστορα να το δει γιατι μπορει να ειναι απο κατι πολυ απλο, μεχρι κατι πολυ συνθετο...

amyroukai
31/01/2015, 09:48
Διαβολακο καπνος απο τον διακοπτη/κουμπι μιζας, ισον νερα στην πολλαπλη;;;;

devil's animal
31/01/2015, 10:05
Διαβολακο καπνος απο τον διακοπτη/κουμπι μιζας, ισον νερα στην πολλαπλη;;;;

οχι φυσικα...
αλλα αν ειχε βραχυκυκλωσει κατι και καιγοταν μεσα στο μπουτον (εξ ου και ο καπνος) δεν θα ξαναπερνε μπροστα ή αν ξαναπερνε θα ξαναβγαζε καπνο...
ο φιλος λεει οτι την ξαναεβαλε μπροστα την επομενη μερα χωρις καπνους...

εικαζω οτι ο καπνος θα ηταν απο την πολλαπλη και οχι απο τον διακοπτη της μιζας...

Eversman
31/01/2015, 10:13
Mπουζί? Μπουζοκαλώδια? Βραχυκύκλωμα? Έχω την εντύπωση ότι κάτι γίνεται με το ρεύμα. Αν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη, πήγαινε στο μάστορα σου, να σου κάνει απλά μία διάγνωση.

amyroukai
31/01/2015, 10:20
Ο οποιος μαστΟΥρας στο προσφατο μεγαλο σερβις μπορει να εκανε χονδρομλκια...

jim7
31/01/2015, 10:26
οπως τα ειπα παιδια πρωτο ειδα καπνο απο το μπουτον της μιζας. Θα το παω τη δευτερα και ας ελπιζω να ειναι τπτ μπουζι -μπουζοκαλοδια αν και αποτι παρατηρησα οι εξαγωγές θερμαίνονται αρκαιτα ομως οχι ολες το ιδιο .προφανος αυτη τη στιγμή δεν μπορω να κανω κατι δεν θα την κανω βολτα μην γινει τπτ χειρότερο.

sapila racing
31/01/2015, 10:34
οπως τα ειπα παιδια πρωτο ειδα καπνο απο το μπουτον της μιζας. Θα το παω τη δευτερα και ας ελπιζω να ειναι τπτ μπουζι -μπουζοκαλοδια αν και αποτι παρατηρησα οι εξαγωγές θερμαίνονται αρκαιτα ομως οχι ολες το ιδιο .προφανος αυτη τη στιγμή δεν μπορω να κανω κατι δεν θα την κανω βολτα μην γινει τπτ χειρότερο.

Μην πατας την μίζα παρατεταμένα ακόμα κι αν δεν παίρνει μπρός εύκολα, προφανώς λόγω κάποιου προβλήματος.
Θα πρέπει να αφήνεις την μίζα να κρυώσει και μετα να ξαναπροσπαθήσεις.

Eversman
31/01/2015, 10:34
Ο οποιος μαστΟΥρας στο προσφατο μεγαλο σερβις μπορει να εκανε χονδρομλκια...
Σωστός Γιάννη ... όμως τις κοτσάνες μας, πρέπει να τις παραδεχόμαστε και αν φταίξαμε να τις πλερώνουμε. Λογικά, για την διάγνωση δεν θα του πάρει ούτε cent του φίλου μας. Έτσι είναι το σωστό. Τώρα αν ο "άλλος" είναι γίδι .. τι να πώ .. συμβαίνουν και αυτά :(

jim7
31/01/2015, 10:40
o μαστορας ειναι ενταξη δεν θα μου παρει κατι .. προφανος εγω θα εκανα το λαθος που τη μιζαρα συνεχως μπας και παρει μπροστα και μαλλον εγινε καποιο βραχυκηκλωμα εκει και εν συνεχεια σε καποιο μπουζοκαλοδιο γτ οπως ειπα εβρεχε και ηταν ολα λουτσα εκεινο το βραδυ ισως να βοηθισε και το νερο σε ολο αυτο ..απλα δεν επερνε με τπτ μπροστα ουτε με το τσοκ .και αυτο γινεται παντα οταν εχει κατω απο 10 βαθμουε θερμοκρασια ..

pektis
31/01/2015, 10:45
o μαστορας ειναι ενταξη δεν θα μου παρει κατι .. προφανος εγω θα εκανα το λαθος που τη μιζαρα συνεχως μπας και παρει μπροστα και μαλλον εγινε καποιο βραχυκηκλωμα εκει και εν συνεχεια σε καποιο μπουζοκαλοδιο γτ οπως ειπα εβρεχε και ηταν ολα λουτσα εκεινο το βραδυ ισως να βοηθισε και το νερο σε ολο αυτο ..απλα δεν επερνε με τπτ μπροστα ουτε με το τσοκ .και αυτο γινεται παντα οταν εχει κατω απο 10 βαθμουε θερμοκρασια ..

Τσεκαρε αν ειναι ''κουμπομενα'' σωστα τα μπουζοκαλωδια...
Αν στο καπακι της κεφαλης δεν εφαρμοζει σωστα καποιο λαστιχο, ισως να εχει περασει νερα στον κυλινδρο και να ρεταρει!
Οταν στεγνωσει απο υγρασιες θα δουλευει σωστα...
Πιθανων να χρειαστεις αλλαγη πιπας αν δεν εφαρμοζει σωστα στην κεφαλη:rolleyes:

jim7
31/01/2015, 10:54
Τσεκαρε αν ειναι ''κουμπομενα'' σωστα τα μπουζοκαλωδια...
Αν στο καπακι της κεφαλης δεν εφαρμοζει σωστα καποιο λαστιχο, ισως να εχει περασει νερα στον κυλινδρο και να ρεταρει!
Οταν στεγνωσει απο υγρασιες θα δουλευει σωστα...
Πιθανων να χρειαστεις αλλαγη πιπας αν δεν εφαρμοζει σωστα στην κεφαλη:rolleyes:

αυτο ... θα προσπαθησω να ξαναδω αν και ειδα οτι ειναι σωστα κουμπομενα αλλα και παλι ειναι ενα ολοκληρο ντεποζιτο απο πανω δισκολα να περασει νερο εκει μεσα. βεβαια ο ασπρος καπνος μπορει να ειναι εξατμιση της υγρασιας οταν δημιουργείται σπινθιρας ..αρα παμε στο οτι καποιο μπουζι παρεδεσε πνευμα.... κατι τετεια μου εκανε και αυτοκινητο οταν δουλευε τρικυληνδρο λογο τελιομένου μπουζοκαλοδιου. εκει λοιπον παει το μυαλο μ ακομα ομως δεν μπορω να σκευτω λυση για πιο λογο υπήρχε τοση καρβουνιλα πανω απο την πολλαπλή .

jim7
15/02/2015, 15:35
καλησπέρα ξανά στην ομάδα .!! και το προβλημα συνεχίζεται... την πήγα συνεργείο αλλαξαμε ρουμπινετο βενζινης καθως είχε χαλασει και η βενζινη εμπενε πολυ και μπουκονε το καρμπιλατερ . η μηχανη επερνε κανονικα μπροστα μεχρι σημερα οπου πηγα να την βαλω και δεν παίρνει... οσο μηζαρισμα και να κανω απλα δεν παιρνει ουτε με τσοκ ουτε χωρις με λιγο γκαζι κανει πως παει να γυρισει αλλα δεν ... μπουζι μπουζοκαλοδια ολα καλα αλλα η μηχανη δεν παιρνει ... τη να κανω για να παρει μπρος ????

pektis
15/02/2015, 18:00
καλησπέρα ξανά στην ομάδα .!! και το προβλημα συνεχίζεται... την πήγα συνεργείο αλλαξαμε ρουμπινετο βενζινης καθως είχε χαλασει και η βενζινη εμπενε πολυ και μπουκονε το καρμπιλατερ . η μηχανη επερνε κανονικα μπροστα μεχρι σημερα οπου πηγα να την βαλω και δεν παίρνει... οσο μηζαρισμα και να κανω απλα δεν παιρνει ουτε με τσοκ ουτε χωρις με λιγο γκαζι κανει πως παει να γυρισει αλλα δεν ... μπουζι μπουζοκαλοδια ολα καλα αλλα η μηχανη δεν παιρνει ... τη να κανω για να παρει μπρος ????

Τσεκαρε το ρουμπινετο αν κατα λαθος ειναι στην θεση of...
Βενζινα εχει;

jim7
15/02/2015, 20:08
Τσεκαρε το ρουμπινετο αν κατα λαθος ειναι στην θεση of...
Βενζινα εχει;

Βενζινα εχει. πως το τσεκαρω αυτο που λες?

jim7
16/02/2015, 15:16
Βενζινα εχει. πως το τσεκαρω αυτο που λες?

το ρουμπινετο αυτο απο οτι ειδα ειναι αυτοματο. οποτε δεν εχει ον οff ειδα ομως οτι θελω παλι λαδια.... ενω δεν εχω κανει ουτε 500 χιλιομετρα απο τοτε που συμπλήρωσα λαδια.. τι γινεται ? παει το μοτερ?

pektis
16/02/2015, 17:29
το ρουμπινετο αυτο απο οτι ειδα ειναι αυτοματο. οποτε δεν εχει ον οff ειδα ομως οτι θελω παλι λαδια.... ενω δεν εχω κανει ουτε 500 χιλιομετρα απο τοτε που συμπλήρωσα λαδια.. τι γινεται ? παει το μοτερ?
Δεν ξέρω..... Συνήθως το συγκεκριμένο μοτερ δεν καίει λάδι.......γιατί συμπληρωνεις λαδι& δεν κανείς αλλαγή λαδιών κάθε 4000?

amyroukai
16/02/2015, 17:39
καλησπέρα ξανά στην ομάδα .!! και το προβλημα συνεχίζεται... την πήγα συνεργείο αλλαξαμε ρουμπινετο βενζινης καθως είχε χαλασει και η βενζινη εμπενε πολυ και μπουκονε το καρμπιλατερ . η μηχανη επερνε κανονικα μπροστα μεχρι σημερα οπου πηγα να την βαλω και δεν παίρνει... οσο μηζαρισμα και να κανω απλα δεν παιρνει ουτε με τσοκ ουτε χωρις με λιγο γκαζι κανει πως παει να γυρισει αλλα δεν ... μπουζι μπουζοκαλοδια ολα καλα αλλα η μηχανη δεν παιρνει ... τη να κανω για να παρει μπρος ????

Βρε μαναρακι ομορφο, τα καρμπιρατερ παιρνουν παραπανω αν χαλασουν τα φλοτερ και τα βελονακια που κλεινουν τα λεκανακια, οχι το ρουμπινετο. Και τοτενες τρεχει και μπεντζιν απο την υπερχειλιση λογικα. Μην και ειναι λιγο lamoyo ο μαστουρας;

Σου αλλαξε και λαδια μηπως, εβαλε λιγοτερα;;; Αυτο που λες δεν το κανει ουτε η λαδοφαγανα η δικη μου...

jim7
16/02/2015, 17:43
Δεν ξέρω..... Συνήθως το συγκεκριμένο μοτερ δεν καίει λάδι.......γιατί συμπληρωνεις λαδι& δεν κανείς αλλαγή λαδιών κάθε 4000?
ειχα κανει αλλαγει στα 55000 αν θυμαμαι καλα συμπληρωσα στα 57000 γτ ηταν στο low τωρα ειναι στα 57600 περιπου και θελει παλι... ξερώ οτι χανει λιγο η φλατζα και ειχα σκοπο να αλλαξώ στα 62000 που θα εκανα και ρυθμηση βαλβιδών αλλα μαλλον θα γινουν τωρα αυτα...

jim7
16/02/2015, 17:53
Βρε μαναρακι ομορφο, τα καρμπιρατερ παιρνουν παραπανω αν χαλασουν τα φλοτερ και τα βελονακια που κλεινουν τα λεκανακια, οχι το ρουμπινετο. Και τοτενες τρεχει και μπεντζιν απο την υπερχειλιση λογικα. Μην και ειναι λιγο lamoyo ο μαστουρας;

Σου αλλαξε και λαδια μηπως, εβαλε λιγοτερα;;; Αυτο που λες δεν το κανει ουτε η λαδοφαγανα η δικη μου...

το ρουμπινετο το χα δει εγw που εχανε και το ανοιξε ο μαστορας και ειδε οι ηθελε αλλαγη η μεμβανη του ...το λαδι που βαζει ειναι σωστο το εχω δει .για τι καιει τοσο πολυ λαδι ομως δεν καταλαβενω.. θα το παω αυριο με οδικη...

gseretis
10/06/2015, 02:01
HONDAκιδες καλησπέρα.. Είμαι κάτοχος ενός cbf 600 καρμπιρατέρ (2004). Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με εμφάνιση λαδιών στον κινητήρα. Πιο συγκεκριμένα μετά από μακρινές βόλτες σε εθνική οδό (2 ώρες +) παρατηρούσα λάδια στη βάση του κυλίνδρου στο καπάκι. Στην αρχή φαντάστηκα ότι χάνει από φλάτζα. Τελικά όμως σήμερα παρατήρησα ότι χάνει λάδια από το φιλτροκούτι τα οποία μετά από ώρα φτάνουν μέχρι τη βάση του κυλίνδρου και γλύφουν τις ενώσεις. Ξέρει κανένας γιατί συμβαίνει αυτό? Μέσα στη πόλη δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Μόνο στην εθνική που λογικά οι στροφές είναι αρκετές και για ώρα. Από θέμα επιδόσεων δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Το μόνο που θυμάμαι στην τελευταία αλλαγή λαδιών πρέπει να είχα βάλει λίγα παραπανίσια λάδια. Επίσης όσο πάει και μειώνεται το λάδι γιατί κάθε φορά το καθαρίζω στο σημείο. Καμία ιδέα ? 336931 336932 336933

gseretis
10/06/2015, 02:04
336935

toyar
10/06/2015, 06:15
βγαλε τα παραπανισια (αν υπαρχουν πλεον και δεν τα ξερασε)

amyroukai
10/06/2015, 07:58
Τώρα που έβγαλε μόνο του τα παραπάνω λάδια όλα καλά λοιπόν... Θα ξέρεις την επόμενη μην το παρά γεμισεις γιατί δεν του κάνει καλό γενικά.

devil's animal
10/06/2015, 08:05
Τώρα που έβγαλε μόνο του τα παραπάνω λάδια όλα καλά λοιπόν... Θα ξέρεις την επόμενη μην το παρά γεμισεις γιατί δεν του κάνει καλό γενικά.


το αυτο...
και αλλαξε και μια φλαντζα στο ψευτοκαπακο...
:wave2:

gseretis
14/06/2015, 02:30
Παιδιά άνοιξα το φιλτροκούτι. Μετά το φίλτρο είχε στα τοιχώματα λάδια αλλά δεν λίμναζαν. Το φίλτρο ήταν μια χαρά. Αφού καθάρισα εκεί μέσα πήγα να μετρήσω τα λάδια. Στο διπλό σταντ και με τη τάπα όχι βιδωμένη και ήταν ακριβώς εκεί που πρέπει δηλαδή λίγο πάνω από τη μέση ανάμεσα στις γραμμές. Αν κάνω λάθος στη διαδικασία πείτε μου . :P
Δεν μπορώ να καταλάβω τελικά τι παίζει. Το λάδι έρχεται από τα κολάρα που βρίσκονται ανάμεσα στο καρμπιρατέρ και τις εισαγωγές του κινητήρα. Μετά τα καρμπιρατέρ δηλαδή όχι στο φίλτρο. Έχει κανένας καμιά ιδέα πριν το πάω στο συνεργείο?? :)

notakos600
14/06/2015, 05:50
Αναθυμιάσεις του μοτέρ;

gseretis
18/06/2015, 21:02
Έσφιξα το ένα κολάρο και σταμάτησε να βγάζει από εκείνο τουλάχιστον. Αυτό που βγάζει έχει το χρώμα της βενζίνης αλλά είναι παχύρρευστο που σίγουρα έχει να κάνει με λάδι. Στα κολάρα εισαγωγής περνάει και λάδι εκτός από βενζίνη και αέρα?? Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω και φοβάμαι να πάω συνεργείο μη μου αρχίσουν να το λύσουμε να δούμε κλπ κλπ. Ίσα ίσα για να φάνε λεφτά.

ypapadio
18/06/2015, 22:50
Πρώτα απ'ολα το λάδι είναι στο φιλτροκούτι σου γιατί στις αλλαγές λαδιών που κάνεις βάζεις πάντα παραπάνω από αυτό που λέει ο κατασκευαστής και έτσι τα παραπανίσια τα ξερνάει εκεί.
Τώρα όσον αφορά την βενζίνη, εφόσον έχεις καρμπυρατεράτο επίσης είναι λογικό να έχεις ψεκάσματα βενζίνης προς το φιλτροκούτι ειδικά όταν είσαι με χαμηλή ταχύτητα και ανοίγεις τέρμα γκάζι για να επιταχύνεις.

Καθάρισε το καλά και μετά από καμία 100χλμ ρίξε μια μάτια. Θα δεις ότι θα είναι εντάξει εφόσον δεν έχεις πρόσφατη αλλαγή λαδιών και δεν κάνεις απότομες επιταχύνσεις.

Kuriakos3
11/12/2015, 21:12
Καλησπερα... τελικα ποιο ηταν το προβλημα; Γιατι μαλλον και εγω εχω το ιδιο τωρα...

Specialized
12/12/2015, 08:03
Παιδιά άνοιξα το φιλτροκούτι. Μετά το φίλτρο είχε στα τοιχώματα λάδια αλλά δεν λίμναζαν. Το φίλτρο ήταν μια χαρά. Αφού καθάρισα εκεί μέσα πήγα να μετρήσω τα λάδια. Στο διπλό σταντ και με τη τάπα όχι βιδωμένη και ήταν ακριβώς εκεί που πρέπει δηλαδή λίγο πάνω από τη μέση ανάμεσα στις γραμμές. Αν κάνω λάθος στη διαδικασία πείτε μου . :P
Δεν μπορώ να καταλάβω τελικά τι παίζει. Το λάδι έρχεται από τα κολάρα που βρίσκονται ανάμεσα στο καρμπιρατέρ και τις εισαγωγές του κινητήρα. Μετά τα καρμπιρατέρ δηλαδή όχι στο φίλτρο. Έχει κανένας καμιά ιδέα πριν το πάω στο συνεργείο?? :)

Τα λάδια δεν τα ελέγχουμε με την μηχανή πάνω στο κεντρικό σταντ. Θα πρέπει να την ισορροπήσεις (ή να στην κρατά άλλος) στην όρθια θέση και να μετρήσεις εκεί τη στάθμη.

gseretis
07/02/2018, 10:44
Καλησπερα... τελικα ποιο ηταν το προβλημα; Γιατι μαλλον και εγω εχω το ιδιο τωρα...

Το πρόβλημα φίλε μου ήταν ότι τα καρμπυρατερ ήταν χάλια και ήθελε καθάρισμα και ρύθμιση.
Γενικά δεν περίμενα ένα καθάρισμα να κάνει τόσο μεγάλη διαφορά.

gseretis
07/02/2018, 11:43
Καλησπέρα. Έχω μια ερώτηση. Μετά από χρόνια χρήσης παρατήρησα ότι ο δείκτης θερμοκρασίας του cbf μου πάει κοντά στο κόκκινο και τότε ανάβει το βερντιλατερ. Δεν έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα απλά ήθελα να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό να δουλεύει έτσι. Επίσης όταν το μηχανάκι είναι σε αργή κίνηση μέσα στη πόλη παρατήρησα ότι το ο δείκτης πάει πιο κοντά στο κόκκινο απο οτι όταν είναι σταματημένο το μηχανάκι στο ρελαντί. Δηλαδή το βερντιλατέρ με το μηχανάκι στο ρελαντί ανάβει πιο γρήγορα απ ότι όταν το μηχανάκι είναι σε κίνηση.


Άνοιγμα βερντιλατερ με το μηχανάκι σε πολύ αργή κίνηση.
392910

Κλείσιμο βερντιλατερ με το μηχανάκι σε πολύ αργή κίνηση. Ο δείκτης κατεβαίνει λίγο ακόμα και μετά το κλείσιμο του βερντιλατερ
392912

Άνοιγμα βερντιλατερ με το μηχανάκι στο ρελαντί
392914

Κλείσιμο βερντιλατερ με το μηχανάκι στο ρελαντί.
392913

dankannn
07/02/2018, 13:12
Αν ετσι δουλευε και παλια φιλε μου τοτε δεν εχεις προβλημα , τα honda γενικα δουλευουν παντα ψηλα σε θερμοκρασιες.
Στο δικο μου cbr600f που εχει ψηφιακο θερμομετρο αναβει στους 108c το βεντιλατερ
Φυσικα καλο ειναι καθε δυο χρονια να αλλαζεις το αντιψυκτικο σου .
Αν το αλλαξεις δοκιμασε η το Denicol SUB-ZERO η το motul MOTOCOOL FACTORY LINE.

gseretis
07/02/2018, 15:50
Αν ετσι δουλευε και παλια φιλε μου τοτε δεν εχεις προβλημα , τα honda γενικα δουλευουν παντα ψηλα σε θερμοκρασιες.
Στο δικο μου cbr600f που εχει ψηφιακο θερμομετρο αναβει στους 108c το βεντιλατερ
Φυσικα καλο ειναι καθε δυο χρονια να αλλαζεις το αντιψυκτικο σου .
Αν το αλλαξεις δοκιμασε η το Denicol SUB-ZERO η το motul MOTOCOOL FACTORY LINE.

Απλά σκεφτόμουν ότι ίσως να μην δουλεύει σωστά από τότε που την αγόρασα. Γιατί σχεδόν ποτέ δεν έχει πάει η μηχανή μέσα σε πόλη για να ξέρω. Στην εθνική πάντα ο δείκτης πάει λίγο κάτω απο τη μέση οπότε δεν έδωσα ποτέ σημασία.
Σε ευχαριστώ πάντως.

devil's animal
07/02/2018, 17:36
Καλησπέρα. Έχω μια ερώτηση. Μετά από χρόνια χρήσης παρατήρησα ότι ο δείκτης θερμοκρασίας του cbf μου πάει κοντά στο κόκκινο και τότε ανάβει το βερντιλατερ. Δεν έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα απλά ήθελα να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό να δουλεύει έτσι.

μια χαρα φυσιολογικο ειναι...αυτη ειναι η δουλεια του βεντιλατερ...μολις "καταλαβαινει" μεσω του θερμοστατη οτι η θεμροκρασια ανεβαινει, αναβει για να την ριξει...

Επίσης όταν το μηχανάκι είναι σε αργή κίνηση μέσα στη πόλη παρατήρησα ότι το ο δείκτης πάει πιο κοντά στο κόκκινο απο οτι όταν είναι σταματημένο το μηχανάκι στο ρελαντί. Δηλαδή το βερντιλατέρ με το μηχανάκι στο ρελαντί ανάβει πιο γρήγορα απ ότι όταν το μηχανάκι είναι σε κίνηση.


οταν το μηχανακι ειναι σε κινηση (εστω και αργη) το νερο μετακινειται πιο γρηγορα λογω της λειτουργιας της τρομπας...και επισης εστω και λιγο ψυχεται το ψυγειο απο τον αερα που το χτυπαει...
αντιθετως στο ρελαντι, το νερο κινειται πιο αργα (αρα αργοτερη ψυξη) και δεν υπαρχει καθολου αερας να χτυπαει το ψυγειο...
αυτο το "καταλαβαινει" και παλι το μηχανακι και αναβει το βεντιλατερ για να υπαρχει αυτο το αερακι στο ψυγειο σου...



πολυ μπακαλιστικα τα παραπανω για να καταλαβεις την λειτουργια του κυκλωματος ψυξης...
βοηθαει οταν εισαι στο φαναρι π.χ. και περιμενεις καλοκαιρι με 40οC, να ριχνεις καμια ξερογκαζια για να κινηθει το νερο πιο γρηγορα...
αντιψυκτικο προτεινω το valeo 112 (ροζ, αναραιωτο) με μιξη 50-50 με απιονισμενο νερο το χειμωνα και το καλοκαιρι 60-40 υπερ του νερου...

υ.γ. ειναι βεντιλατερ και οχι βερντιλατερ

σημ. ειναι το 112, οχι το 115...το διορθωσα πιο πανω...

gseretis
07/02/2018, 23:25
πολυ μπακαλιστικα τα παραπανω για να καταλαβεις την λειτουργια του κυκλωματος ψυξης...
βοηθαει οταν εισαι στο φαναρι π.χ. και περιμενεις καλοκαιρι με 40οC, να ριχνεις καμια ξερογκαζια για να κινηθει το νερο πιο γρηγορα...
αντιψυκτικο προτεινω το valeo 115 (ροζ, αναραιωτο) με μιξη 50-50 με απιονισμενο νερο το χειμωνα και το καλοκαιρι 60-40 υπερ του νερου...

υ.γ. ειναι βεντιλατερ και οχι βερντιλατερ

Η Εξαεριστήρας σύμφωνα με το google. Τόσα χρόνια νόμιζα ότι το λένε βερντιλατέρ. Ζούσα σε ένα ψέμα.. Χαχαχαχαχαχαχα...
Ίσως έχει λογική αυτό που λες. Αν και νομίζω ότι δεν καταλαβαίνει τη θερμοκρασία μέσω του θερμοστάτη αλλά μέσω του θερμικού διακόπτη που έχει το ψυγείο. Όταν ζεσταθεί ο διακόπτης κλείνει το ηλεκτρικό κύκλωμα και ανοίγει το βεντιλατερ. Αν υποθέσουμε ότι το νερό πάει λίγο πιο γρήγορα τότε ίσως να μην έχει ίδια θερμοκρασία παντού και γιαυτό να μην κλείνει το ίδιο ο θερμικός διακόπτης. Φαντάζομαι. Βασικά το θέμα είναι ψυχολογικό :P . Νιώθω μια ανασφάλεια όταν πάει εκεί κοντά στα κόκκινα. Θα δοκιμάσω το υγρό ψυγείου που λες μήπως είναι λίγο καλύτερα. Ξέρεις αν υπάρχει θερμικός διακόπτης που να ανοίγει πιο γρήγορα το βεντιλατερ?

dankannn
08/02/2018, 06:47
Η Εξαεριστήρας σύμφωνα με το google. Τόσα χρόνια νόμιζα ότι το λένε βερντιλατέρ. Ζούσα σε ένα ψέμα.. Χαχαχαχαχαχαχα...
Ίσως έχει λογική αυτό που λες. Αν και νομίζω ότι δεν καταλαβαίνει τη θερμοκρασία μέσω του θερμοστάτη αλλά μέσω του θερμικού διακόπτη που έχει το ψυγείο. Όταν ζεσταθεί ο διακόπτης κλείνει το ηλεκτρικό κύκλωμα και ανοίγει το βεντιλατερ. Αν υποθέσουμε ότι το νερό πάει λίγο πιο γρήγορα τότε ίσως να μην έχει ίδια θερμοκρασία παντού και γιαυτό να μην κλείνει το ίδιο ο θερμικός διακόπτης. Φαντάζομαι. Βασικά το θέμα είναι ψυχολογικό :P . Νιώθω μια ανασφάλεια όταν πάει εκεί κοντά στα κόκκινα. Θα δοκιμάσω το υγρό ψυγείου που λες μήπως είναι λίγο καλύτερα. [COLOR="#FF0000"]Ξέρεις αν υπάρχει θερμικός διακόπτης που να ανοίγει πιο γρήγορα το βεντιλατερ?

Υπαρχει αλλα μην τον αλλαξεις , η honda και η καθε εταιρεια ξερει καλυτερα απο εμας.
Δεν θα εφτιαχνε κατι που εχει προβλημα.
Στο ειπα ολα τα honda δουλευουν ψηλα σαν θερμοκρασιες.
Τελος σου ειπα ποια εινα τα καλυτερα υγρα για να βαλεις.
Προσωπικα τα εχω βαλει σχεδον ολα και με αυτα εχω τις καλυτερες θερμοκρασιες.

BLiTzER
08/02/2018, 08:37
Η Εξαεριστήρας σύμφωνα με το google. Τόσα χρόνια νόμιζα ότι το λένε βερντιλατέρ. Ζούσα σε ένα ψέμα.. Χαχαχαχαχαχαχα...

Καλά, μην αγχώνεσαι. Να δεις τι τραβάμε με το "κα(λ)μπιλατέρ".

devil's animal
08/02/2018, 09:01
Βασικά το θέμα είναι ψυχολογικό :P . Νιώθω μια ανασφάλεια όταν πάει εκεί κοντά στα κόκκινα. Ξέρεις αν υπάρχει θερμικός διακόπτης που να ανοίγει πιο γρήγορα το βεντιλατερ?



το βεντιλατερ ειναι σεταρισμενο να ανοιγει σε συγκεκριμενους βαθμους C...π.χ. 100...μπορεις να το κανεις να ανοιγει απο τους 90 π.χ. αλλα το μονο που θα φτιαξεις θα ειναι ο ψυχολογικος σου τομεας...δεν θα αλλαξει κατι στο μηχανακι...


ολο το ζητημα ειναι να ΜΗΝ παει η βελονα στο βαθυ κοκκινο...
εκει πρεπει να σταματησεις την λειτουργια του μοτερ...
στα 2 (ή και στο ενα) τσικ πριν, δεν τρεχει καστανο...


συνηθως η "απαγορευτικη" λειτουργια ειναι πανω απο τους 115-120 βαθμους...

εχει τυχει σε προηγουμενο μηχανακι που ειχα να ειμαι σε αυτοκινητοδρομο, να μην εχει καποιο προβλημα το συστημα ψυξης και να εχει παει τοσο...εγινε το ταμπλο χριστουγεννιατικο δεντρο απο τα λαμπακια...:lol:
βεβαια δεν ειχε μεσα valeo (ειχε αλλο ψυκτικο), εξωτερικη θερμοκρασια πρεπει να ειχε 40-42οC και το μηχανακι δουλευε με πανω απο 13.000 στροφες κανενα δεκαλεπτο...
και παλι δεν επαθε κατι...σταματησα για 5 λεπτα στην ακρη του δρομου και μολις ξανακαβαλησα πηγαινα για το υπολοπο της διαδρομης μεχρι 160χλμ...

οποτε μην φοβου....