PDA

View Full Version : περι παποριών......



spyrakos35
31/01/2015, 05:52
330534

επειδή το θέαμα είχε πολύ γέλιο.....

το δικό μου
Length: 88.2 in --------> 2.244 mm
Width: 29.3 in ---------> 742 mm
Wet Weight: 668 lbs. --> 303 kg (συμπεριλαμβανομένων 25λίτρων τεποζίτου, 4 λίτρα λάδια, υγρά ψυγείου)

το σκουτερ
Length 2.237 mm
Width 790 mm
Dry weight 249 kg
Fuel tank capacity 18.5 litres

να σημειώσω οτι η κεντρική βαλίτσα του σκούτερ εξείχε της ουράς προς τα πίσω.....

SHOOTER045
31/01/2015, 08:01
Captain....

lykourgi
31/01/2015, 08:15
Και τι σου φαίνεται περίεργο.

Τα σκούτερ είναι για την πόλη, οι μηχανές όχι.

Είναι γνωστό αυτό.

:giggle:

devil's animal
31/01/2015, 08:57
ναι ρε Σπυρακο, αλλα αυτο τουλαχιστον ειναι γρηγορο...:tooth:

teogtp
31/01/2015, 09:22
ναι ρε Σπυρακο, αλλα αυτο τουλαχιστον ειναι γρηγορο...:tooth:

Ενα δικιο το'χεις..............
Τo OPEL ειναι ποιο γρηγορο...........:tooth:

spyrakos35
31/01/2015, 09:37
ναι ρε Σπυρακο, αλλα αυτο τουλαχιστον ειναι γρηγορο...:tooth:

Να παρεις και συ ενα το λεπον

devil's animal
31/01/2015, 09:44
Να παρεις και συ ενα το λεπον


εγω ειμαι γνωστο κουλαδι...
δεν κανουν για μενα αυτα τα γρηγορα...
το cbf125 μου και πολυ μου ειναι...

εσυ απλα το ειδες εκει και το μετρησες με κανενα μετρο του ικεα ή ειναι φιλου?
και αν ειναι φιλου, το εκανες καμια βολτα να μας πεις διαφορες και ομοιοτητες με το εταιρο παπορο?

amyroukai
31/01/2015, 09:45
Τα μεγασκουτερ δεν ειναι μικρα ουτε αλαφρια. Ακομα και τα 250αρια μεσαια φτανουν 200. Αλλα το εν λογω ειναι θεοβαρυ. Το τμαξ ας πουμε ειναι 220φουλ, σχετικα ελαφρυ για μεγαλο...

ggs
31/01/2015, 09:52
εγω βλεπω ενα αξιοπλοο ΠαΠορι και μια μπανιερα γιακουζι..:tooth:

amyroukai
31/01/2015, 09:54
Εσυ δες τι θα κανς με μεκανακ... Ελα να τα στησουμε με τον υπ.οικ...

ggs
31/01/2015, 09:57
Εσυ δες τι θα κανς με μεκανακ... Ελα να τα στησουμε με τον υπ.οικ...

:a35:

spyrakos35
31/01/2015, 10:10
εσυ απλα το ειδες εκει και το μετρησες με κανενα μετρο του ικεα ή ειναι φιλου?
και αν ειναι φιλου, το εκανες καμια βολτα να μας πεις διαφορες και ομοιοτητες με το εταιρο παπορο?

Δε χρειαζεται μετρο....

Ο τυπος το παρκαρε ετσι για να μην βγαινει εκτος διαγραμμισης....

Περι τεστ μαλλον αστειευεσαι.... Σε ολα μου ριχνει και μαλλον θα ειναι το επομενο μου πλοιο

xristos x
31/01/2015, 10:23
Δεν ξερω αν φταει η γωνια ληψης (μαλλον οχι) αλλα σαν 600 φαινεται το 1300 μπροστα του...

Bradipous
31/01/2015, 10:30
Περι τεστ μαλλον αστειευεσαι.... Σε ολα μου ριχνει και μαλλον θα ειναι το επομενο μου πλοιο

ελπιζω να αστειευεσαι...

spyrakos35
31/01/2015, 10:39
Δεν ξερω αν φταει η γωνια ληψης (μαλλον οχι) αλλα σαν 600 φαινεται το 1300 μπροστα του...

Ετσι ακριβως ειναι...... Τεραστιο λεμε.....

spyrakos35
31/01/2015, 10:41
ελπιζω να αστειευεσαι...

Ναι αλλα μην το πεις του νεβιλς....

Bradipous
31/01/2015, 10:43
Ναι αλλα μην το πεις του νεβιλς....

ουφφφ και με τρομαξες.!

RaGe_Raptor
31/01/2015, 11:07
ναι αλλά αυτό έχει racing rsv4 ΦΑΚτορυ μούρη............................ααααχαχαχαχαχαχαχαχα...!!!!!!!!!!!!!!!!!:c ry::bawl:

o_gavros
31/01/2015, 11:14
ποτέ δε θα καταλάβω γιατί τις παίρνουν αυτες τις μαούνες πόλης...

σ'αρέσει ο όγκος;
ωραια ρε κύριος.
παίρνεις μια μαούνα σα του Σπύρου και κάνεις τα γούστα σου οργώνοντας τη χώρα ή και παραπέρα.

να παρεις μια μαούνα για να κινείσαι μέσα στο χάος της Αθήνας, είναι λίγο σαδομαζό

pipe_smoker
31/01/2015, 11:38
Σε ολα μου ριχνει και μαλλον θα ειναι το επομενο μου πλοιο


ελπιζω να αστειευεσαι...


Ναι....


Ντάξει το'σωσες....

Κι ότι είχα αρχίσει να γιομίζω χοντρό αλάτι το δίκανο...

Ζεύκας
31/01/2015, 13:41
το δικό μου
Length: 88.2 in --------> 2.244 mm
Width: 29.3 in ---------> 742 mm
Wet Weight: 668 lbs. --> 303 kg

300 κιλα;;; holy Jesus fucking Christ!

K-Beast
31/01/2015, 14:14
Eχουν ευκολιες τα σκουτερ που η μηχανες δε τα εχουν,ασχετο αν τα mega scooters,ειναι δυσκινητα μεσα στη πολη!

daz
31/01/2015, 14:33
εγω βλεπω ενα αξιοπλοο ΠαΠορι και μια μπανιερα γιακουζι..:tooth:

Λέγε τέτοια! Θα έρθει και η σειρά σου. :lol:


Eχουν ευκολιες τα σκουτερ που η μηχανες δε τα εχουν,ασχετο αν τα mega scooters,ειναι δυσκινητα μεσα στη πολη!

Για παράδειγμά έχουν χώρο κάτω από τη σέλα, μπορείς να οδηγείς σταυροπόδι, μπορείς να ρίχνεις και κανένα κουβερλί στα πόδια σου το χειμώνα και φυσικά να παίρνεις μάτι κανένα καλλίγραμμο κοριτσάκι το καλοκαίρι!

Και κάπου εδώ σταματούν τα προτερήματα και σειρά έχουν τα μειονεκτήματα.
Να τα γράψω με τυχαία σειρά, αλφαβητικά ή με σειρά σημαντικότητας? :lol:

daz
31/01/2015, 14:34
300 κιλα;;; holy Jesus fucking Christ!

:moutza::lol:

Έχει καλό ζύγισμα! :bawl:

RaGe_Raptor
31/01/2015, 14:44
......

Και κάπου εδώ σταματούν τα προτερήματα και σειρά έχουν τα μειονεκτήματα.
Να τα γράψω με τυχαία σειρά, αλφαβητικά ή με σειρά σημαντικότητας? :lol:

θα εξαντλήσεις την ελληνική γλώσσα......

K-Beast
31/01/2015, 14:44
Οπως και να τα γραψεις τα μειονεκτηματα τους ,αυτοι που εχουν σκουτερ πινουν νερο στο ονομα τους!

daz
31/01/2015, 14:54
Οπως και να τα γραψεις τα μειονεκτηματα τους ,αυτοι που εχουν σκουτερ πινουν νερο στο ονομα τους!

Όταν αρχίσουν να ανοίγουν σαμπάνιες το ξανασυζητάμε. ;) :lol: :beer:

daz
31/01/2015, 14:59
θα εξαντλήσεις την ελληνική γλώσσα......

Θα προετοιμαστώ κατάλληλα πριν το επιχειρήσω. Θα διαβάσω ξανά όλα τα ταξιδιωτικά του UH! :lol:

Λες να χρειαστώ βοήθεια και από κανένα λεξιπλάστη?

K-Beast
31/01/2015, 15:02
Tα μηδενιζεις ομως, και δε νομιζω οτι ειναι σωστο.Τελος παντων ειναι η αποψη σου!

Ζεύκας
31/01/2015, 15:08
Tα μηδενιζεις ομως, και δε νομιζω οτι ειναι σωστο.Τελος παντων ειναι η αποψη σου!

καλά μην παίρνεις όρκο ότι μόνο αυτός έχει την συγκεκριμένη άποψη...

daz
31/01/2015, 15:34
Tα μηδενιζεις ομως, και δε νομιζω οτι ειναι σωστο.Τελος παντων ειναι η αποψη σου!

Στην πόλη θα προτιμούσα ένα μικρό και ευέλικτο σκούτερ από το να έχω παπί παρόλο που και πάλι το παπί κερδίζει στα σημεία.
Αν τώρα το σκούτερ δε μου προσφέρει ούτε την ευελιξία να το χρησιμοποιώ στην πόλη, δεν έχει λόγο ύπαρξης.

Τα μεγκα σκούτερ δεν κάνουν για πόλη και έχουν πάρα πολλά μειονεκτήματα σε σχέση με τις μηχανές στο ταξίδι ή στη βόλτα.
Ειδικά η υπερβολή της υπερβολής (σκούτερ 250 κιλών) είναι μόνο για γέλια.
Δεν γίνεται να συζητήσουμε σοβαρά βλέποντας το χάος που υπάρχει ανάμεσα σε αυτές τις δύο μηχανές που πόσταρε ο σπυράκος και συγκρίνοντας τα χαρακτηριστικά τους.

pipe_smoker
31/01/2015, 15:36
Οπως και να τα γραψεις τα μειονεκτηματα τους ,αυτοι που εχουν σκουτερ πινουν νερο στο ονομα τους!

Καλα κι αυτοι που εχουνε σμαρτακια νερο στο ονομα τους πινουνε.
Κουβαδες παραμενουν ομως, οσο νερο και να καταναλωθει εις το ονομα αυτων απο τους κατοχους.

Τα σκουτερ (τα νορμαλ, μεχρι 200-300cc) εχουν μια λογικη, ασχετως που οι περισσοτεροι διαφωνουμε με τη χρηση τους.
Μπορεις να πας στο σουπερ μαρκετ, μπορεις να πας ατσαλακωτος στο κεντρο, μπορεις να αφηνεις κρανος γαντια μλκιες και να μην τα κουβαλας, να κινεισαι με μια σχετικη ανεση στην πολη. (Εγω και παλι θα προτιμουσα το τελευταιο πεταμενο στα σκουπιδια σαπιο παπι).
Ειναι τελος παντων μια λυση για καποιον που θελει το βολεμα της μηχανης (ευκολο παρκινγκ, στα @@ του αμα εχει κινηση κλπ) αλλα δεν τον ενδιαφερουν οι πραγματικες συγκινησεις που μπορει να προσφερει μια μηχανη.

Τα megascooter, ειναι ο ορισμος της μαλακιας με ροδες.
Δε χωρας να κανεις διηθησεις ανετα, για να παρκαρεις θελεις χωρο σχεδον οσο ενα μικρο κουτι, καινε, κοινως για τη μετακινηση στην πολη και στο χαμο δεν κανουν.
Αμα θες να κανεις διαδρομες και αποστασεις παιρνεις μηχανη.
Αμα εχεις συνηθισει με το μικρο σκουτερ, και θες α) να αρχισεις να κανεις διαδρομες κι αποστασεις, β) να ανεβασεις το "στατους" σου, γ) να πατας καμια κουλομαρια στην ευθεια, και ΔΕΝ εισαι διατεθειμενος να ασχοληθεις να παρεις μηχανη, να αλλαξεις/μαθεις τροπο να οδηγας κλπ, πας και παιρνεις την μπανιερα.

Απλο ειναι το πραγμα.

K-Beast
31/01/2015, 15:41
Στο πρωτο σκελος της απαντησης σου συμφωνω!

Στο δευτερο τωρα, εχω ενσταση εκει που λες οτι ειναι για" γελια". Ο καθενας αγοραζει αυτο που του αρεσει, και νομιζει οτι θα κανει τη δουλεια του οσο καλυτερα μπορει!

Σαφεστατα δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα στις δυο μηχανες.

Ζεύκας
31/01/2015, 15:46
Σαφεστατα δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα στις δυο μηχανες.

εεεεε βασικά στη φωτό φαίνεται μια μηχανή και μια μπανιέρα...

o_gavros
31/01/2015, 15:48
Κυριακο, δεν πιστεύεις ότι ένα μεγαλο κομμάτι των καταναλωτων αγοράζει ότι γυαλίζει;
όχι μόνο στα μηχανακια φυσικά.

καπως έτσι,νομίζω, φαίνονται και οι μαούνες για την πλειοψηφία των αγοραστών τους. γυαλιστερές...

K-Beast
31/01/2015, 15:57
Κυριακο, δεν πιστεύεις ότι ένα μεγαλο κομμάτι των καταναλωτων αγοράζει ότι γυαλίζει;
όχι μόνο στα μηχανακια φυσικά.

καπως έτσι,νομίζω, φαίνονται και οι μαούνες για την πλειοψηφία των αγοραστών τους. γυαλιστερές...Υπαρχει μεγαλο αγοραστικο κοινο που αγοραζει οτι λαμπει,κι ας μην ειναι χρυσος!
Αλλα υπαρχει και κοινο που αγορασει συμφωνα με τις αναγκες του.Και απ οτι δειχνουν τωρα τελευταια οι πωλησεις, τα σκουτερ τα προτιμουν ολο και περισσοτεροι(για τους δικους τους λογους).
Να διευκρινισω οτι οδηγουσα χρονια μηχανη,αποφασισα να μεταπηδησω στα σκουτερ,δε με καλυψαν,και ξαναγυρισα στη μηχανη!

RaGe_Raptor
31/01/2015, 16:09
.....Να διευκρινισω οτι οδηγουσα χρονια μηχανη,αποφασισα να μεταπηδησω στα σκουτερ,δε με καλυψαν,και ξαναγυρισα στη μηχανη!

άρα γράφεις για να γράφεις???

o_gavros
31/01/2015, 16:20
Υπαρχει μεγαλο αγοραστικο κοινο που αγοραζει οτι λαμπει,κι ας μην ειναι χρυσος!
Αλλα υπαρχει και κοινο που αγορασει συμφωνα με τις αναγκες του.Και απ οτι δειχνουν τωρα τελευταια οι πωλησεις, τα σκουτερ τα προτιμουν ολο και περισσοτεροι(για τους δικους τους λογους).
Να διευκρινισω οτι οδηγουσα χρονια μηχανη,αποφασισα να μεταπηδησω στα σκουτερ,δε με καλυψαν,και ξαναγυρισα στη μηχανη!

κοίτα,κανείς δε θα κρεμάσει κανέναν επειδή πήγε και αγόρασε ότι του έκανε κέφι.
απο την τσεπη σου τα έβγαλες,δικαιωμα σου είναι αν θες και να τα βαλεις φωτιά (μη το κάνεις είναι παράνομο :p ).
Εδώ απλά σχολιάζουμε το μάταιον του πράγματος,στην κτήση μιας μαούνας για να κινείσαι στην πόλη.

K-Beast
31/01/2015, 16:44
άρα γράφεις για να γράφεις???Γραφω γιατι εχω αποψη!!Αν εχεις κι εσυ,επειδη εχεις ΟΔΗΓΗΣΕΙ-ΣΥΜΒΙΩΣΕΙ,τοτε καλως!
Αν παλι η γνωμη που εκφερεις ειναι του στυλ,ακουσα-μου ειπανε,κλπ,τοτε απλα δε ξερεις!

K-Beast
31/01/2015, 16:47
κοίτα,κανείς δε θα κρεμάσει κανέναν επειδή πήγε και αγόρασε ότι του έκανε κέφι.
απο την τσεπη σου τα έβγαλες,δικαιωμα σου είναι αν θες και να τα βαλεις φωτιά (μη το κάνεις είναι παράνομο :p ).
Εδώ απλά σχολιάζουμε το μάταιον του πράγματος,στην κτήση μιας μαούνας για να κινείσαι στην πόλη.Μα εγω δε διαφωνω σ αυτο που λες-λετε!
Διαφωνω, γιατι εχουμε μαθει να τα κανουμε ολα ισωμα!!

RaGe_Raptor
31/01/2015, 16:54
Γραφω γιατι εχω αποψη!!Αν εχεις κι εσυ,επειδη εχεις ΟΔΗΓΗΣΕΙ-ΣΥΜΒΙΩΣΕΙ,τοτε καλως!
Αν παλι η γνωμη που εκφερεις ειναι του στυλ,ακουσα-μου ειπανε,κλπ,τοτε απλα δε ξερεις!

κοίτα η άποψη είναι σαν τις κ@#$5τρυπες..ο καθένας έχει κι από μια...

K-Beast
31/01/2015, 16:56
κοίτα η άποψη είναι σαν τις κ@#$5τρυπες..ο καθένας έχει κι από μια...
Τα ειπες ολα!!Τελος!!:D

RaGe_Raptor
31/01/2015, 17:26
Τα ειπες ολα!!Τελος!!:D

υπάρχουν όμως και δεδομένα...όπως ότι ο ήλιος βγαίνει απ'την ανατολή...ή ότι τα mega scooters είναι γτπκ σε σύγκριση με τις μοτοσυκλέτες...βέβαια ότι του καυλώσει του καθ'ενός....!!!!!

K-Beast
31/01/2015, 17:34
βέβαια ότι του καυλώσει του καθ'ενός....!!!!!+1255

toyar
31/01/2015, 17:34
yamaha jog
330550
μεχρι τοσα επρεπε να ειναι τα σκουτερ για να ειναι χρηστικα
δεν ειναι τυχαιο οτι το παπι μετα απο μισο αιωνα εξελιξης δεν εχει μεγαλωσει ποντο

bulmont
31/01/2015, 17:45
Καλα κι αυτοι που εχουνε σμαρτακια νερο στο ονομα τους πινουνε.
Κουβαδες παραμενουν ομως, οσο νερο και να καταναλωθει εις το ονομα αυτων απο τους κατοχους.



Ας μην μιλήσουμε καλύτερα γιά το ποσοστό θανατηφόρων ατυχημάτων με Σμάρτ..........

daz
31/01/2015, 19:32
Κυριάκο φαντάσου ένα παπί με κινητήρα από xr400, πλαίσιο από goldwin αλλά τεπόζιτο κάτω από τη σέλα, κουστούμι από τζετ σκι με racing γραφικά και τιμή όσο ένα cbf.
Αν του κοτσάρεις και ένα hondja δίπλα θα το αγοράσει πολύς κόσμος και με μια εξάτμιση kitsomoura θα σπέρνει και θα επισκιάζει τις περισσότερες μηχανές.


Μόλις σου περιέγραψα την εξέλιξη που ακολούθησαν τα σκούτερ, σε ένα παπί.

K-Beast
31/01/2015, 19:45
Μαλλον με παρεξηγησατε! Η ενσταση μου και μονο, ηταν στα χλευασματα που διατυπωθηκαν εναντιον των σκουτερ! Η εξελιξη που εχουν τα τελευταια χρονια δειχνει οτι ενα μεγαλο μερος του αγοραστικου κοινου,εχει στραφει προς τα εκει! Γιατι λοιπον να μη μεγαλωσουν σε φαρδος, μηκος,και σε κυβικα,εφ οσον υπαρχει ανταποκριση? Ο καθενας κανει τις επιλογες του!!

Το θεωρω αδιανοητο να δωσω 12000€ για αγορα t max.Κι ομως πουλαει σα ζεστο ψωμι!! Κατι λεει αυτο!!!

bulmont
31/01/2015, 19:47
Πάντως γύρω στο '94-'95 είχα ένα Ταιφούν 125 και γούσταρα............

Ειχα κάνει κηδείες και κηδείες ειδικά σε φανάρια............

teogtp
31/01/2015, 19:47
Μαλλον με παρεξηγησατε! Η ενσταση μου και μονο, ηταν στα χλευασματα που διατυπωθηκαν εναντιον των σκουτερ! Η εξελιξη που εχουν τα τελευταια χρονια δειχνει οτι ενα μεγαλο μερος του αγοραστικου κοινου,εχει στραφει προς τα εκει! Γιατι λοιπον να μη μεγαλωσουν σε φαρδος, μηκος,και σε κυβικα,εφ οσον υπαρχει ανταποκριση? Ο καθενας κανει τις επιλογες του!!

Το θεωρω αδιανοητο να δωσω 12000€ για αγορα t max.Κι ομως πουλαει σα ζεστο ψωμι!! Κατι λεει αυτο!!!

Αυτο που μου λεει ειναι οτι μαζι με το ΤΜΑΧ βλεπω παντα και ενα αυτοκολλητο με το δαγκωμενο μηλο επανω.........;)

AristidisZ
31/01/2015, 19:48
Καλα κι αυτοι που εχουνε σμαρτακια νερο στο ονομα τους πινουνε.
Κουβαδες παραμενουν ομως, οσο νερο και να καταναλωθει εις το ονομα αυτων απο τους κατοχους.

Τα σκουτερ (τα νορμαλ, μεχρι 200-300cc) εχουν μια λογικη, ασχετως που οι περισσοτεροι διαφωνουμε με τη χρηση τους.
Μπορεις να πας στο σουπερ μαρκετ, μπορεις να πας ατσαλακωτος στο κεντρο, μπορεις να αφηνεις κρανος γαντια μλκιες και να μην τα κουβαλας, να κινεισαι με μια σχετικη ανεση στην πολη. (Εγω και παλι θα προτιμουσα το τελευταιο πεταμενο στα σκουπιδια σαπιο παπι).
Ειναι τελος παντων μια λυση για καποιον που θελει το βολεμα της μηχανης (ευκολο παρκινγκ, στα @@ του αμα εχει κινηση κλπ) αλλα δεν τον ενδιαφερουν οι πραγματικες συγκινησεις που μπορει να προσφερει μια μηχανη.

Τα megascooter, ειναι ο ορισμος της μαλακιας με ροδες.
Δε χωρας να κανεις διηθησεις ανετα, για να παρκαρεις θελεις χωρο σχεδον οσο ενα μικρο κουτι, καινε, κοινως για τη μετακινηση στην πολη και στο χαμο δεν κανουν.
Αμα θες να κανεις διαδρομες και αποστασεις παιρνεις μηχανη.
Αμα εχεις συνηθισει με το μικρο σκουτερ, και θες α) να αρχισεις να κανεις διαδρομες κι αποστασεις, β) να ανεβασεις το "στατους" σου, γ) να πατας καμια κουλομαρια στην ευθεια, και ΔΕΝ εισαι διατεθειμενος να ασχοληθεις να παρεις μηχανη, να αλλαξεις/μαθεις τροπο να οδηγας κλπ, πας και παιρνεις την μπανιερα.

Απλο ειναι το πραγμα.

το mega scooter φιλαράκι είναι για να πηγαίνεις το καλοκαίρι για μπάνιο Λουτράκι σε 15 λεπτά με 220 χαω, διχαλο και σταυροπόδι και να κάνεις και τσιγάρο

(το παραπάνω αποτελεί δήλωση κατόχου τυρανόσαυρου με τον οποίο μοιραζόμαστε το ίδιο συνεργείο και όχι αποκύημα της φαντασίας μου)

o_gavros
31/01/2015, 19:49
Πάντως γύρω στο '94-'95 είχα ένα Ταιφούν 125 και γούσταρα............

Ειχα κάνει κηδείες και κηδείες ειδικά σε φανάρια............

δε μας λες όμως για τα δυο αλεξίπτωτα που άνοιγες για να φρενάρεις...

amyroukai
31/01/2015, 19:49
Εχω οδηγησει το kymco kxct300, αντιστοιχο μεγεθος με το tmax, δεν ηταν καθολου κακο και δεν ηταν δυσκολο στην κινηση. Λιγο συνηθεια στον αγκο ηθελε. Ναι, παπι δεν ειναι. Καλυτερα.

bulmont
31/01/2015, 20:01
δε μας λες όμως για τα δυο αλεξίπτωτα που άνοιγες για να φρενάρεις...



Μαρτυριάρη.........................................

RaGe_Raptor
31/01/2015, 20:05
Αυτο που μου λεει ειναι οτι μαζι με το ΤΜΑΧ βλεπω παντα και ενα αυτοκολλητο με το δαγκωμενο μηλο επανω.........;)

καλά που μου το θύμησες να το βάλω κι εγώ στο Gixxer.....!!!!:D:lol::p:moutza:

taisteal
31/01/2015, 20:06
Μην σχολιαζετε τα μεγκα σκουτερ,ειναι γνωστο οτι ειναι μπουρδελα.
Σχολιαστε τους αναβατες

pipe_smoker
31/01/2015, 23:33
Εχω οδηγησει το kymco kxct300, αντιστοιχο μεγεθος με το tmax, δεν ηταν καθολου κακο και δεν ηταν δυσκολο στην κινηση. Λιγο συνηθεια στον αγκο ηθελε. Ναι, παπι δεν ειναι. Καλυτερα.

Έχω οδηγήσει συμ 300άρι (το σίτυ? δε θυμάμαι πως το λένε), και ΤΜΑΧ τουμπανιασμένο λες και είχε για χορηγό βελτιωτή.

Το 300άρι το είχα πάρει για μαζεμένες εξωτερικές δουλειές τύπου κοντινές αποστάσεις και σταμάτα ξεκίνα. (τα μισά νότιο-ανατολικά προάστια πάνω κάτω, σε κάτι τράπεζες κάτι ταχυδρομεία και τέτοια). Είχα τη μηχανή συνεργείο, και βρέθηκε εύκαιρο.
Αν είχα το παπί θα είχα βολευτεί περισσότερο.
Παρ'όλα αυτά την έκανε τη δουλειά του. Μπορεί να μην είχε το βάρος του παπιού οπότε να έκανα και trial πάνω από πεζοδρόμια κι εντούρο άμα λάχει.
Το ψηλό κέντρο βάρους ήταν πολύ ενοχλητικό (αλλά οκ φαντάζομαι συνηθίζεται).
Και η θέση πολυθρόνα, βόλευε μόνο στην ευθεία που παρακάλεγες να μη σε πιάσει φανάρι και πρέπει να κατεβάσεις πόδια.

Ξαναλέω όμως, τη δουλειά του την έκανε.


Έχω οδηγήσει και το 500άρι το yamaha, που ούτε ξέρω τί φόραγε πάνω, πόσα άλογα ήτανε και λοιπά.
Ήταν ενός γνωστού (40άρης, όχι πιτσιρικάς) που είχε διάφορα μηχανάκια στη ζωή του.
Κάποια στιγμή πήρε μπούσα. Φοβότανε. Πήρε GS1200. Φοβότανε. Πήρε το ΤΜΑΧ. Το έχει 5 χρόνια:lol:

Μου είχε ζαλίσει τα @@ να το πάρω βόλτα επειδή του το έκραζα.
Βγήκα μια Βουλιαγμένης. Άνοιξα τέρμα γκάζι μόλις άναψε πράσινο, το έκλεισα όταν ήθελα να αρχίσω να φρενάρω γιατί κοκκίνιζε το επόμενο.
Δε θυμάμαι πόσα είδα στο κοντέρ.
Και ο λόγος που δε θυμάμαι είναι γιατί δεν είχε κανένα λόγο το μυαλό μου να το συγκρατήσει. Συγκίνηση 0.
Άνοιξα τέρμα το γκάζι γνωρίζοντας ότι δε θα συμβεί τίποτα (ούτε σούζα για να πέσω, ούτε να δώσω πολύ ξερόγκαζο και να αρχίσω να φιδιάζω άμα αφήσω το συμπλέκτη λάθος κλπ).
Τα χιλιόμετρα ανέβαιναν χωρίς να καταλαβαίνεις Χριστό (έπρεπε να κοιτάξεις το κοντέρ για να πάρεις έστω την παραμικρή ιδέα για το πόσα χλμ έχεις μαζέψει).
Η θέση, η κάλυψη από τον αέρα κλπ, σε κάνει να νιώθεις λες και είσαι σε αυτοκίνητο, άντε κάμπριο στην καλύτερη.

Έκανα αναστροφή και γύρισα.
Έτσι και είχα αυτό εκείνη τη μέρα που έπρεπε να κάνω τις δουλειές που περιέγραψα ότι έκανα με το συμ, θα έπαιρνα ταξί (και συνήθως τις κάνω με παπί ή με το CB άνετα).

spyrakos35
01/02/2015, 03:21
Η θέση, η κάλυψη από τον αέρα κλπ, σε κάνει να νιώθεις λες και είσαι σε αυτοκίνητο, άντε κάμπριο στην καλύτερη.


Αυτό.... αν δε νοιωθεις "cool wind in my hair" που λεει και το σχετικό ασμα, αστα να πάνε.....

:lol:

amyroukai
01/02/2015, 09:11
Τωρα αυτο το λεει ο εχω παρμπριζ μεγεθους γηπεδου; ποιο wind... μονο της ομωνυμης κινητης το σημα μπορει να νιωσεις.

spyrakos35
01/02/2015, 10:12
ό,τι λάμπει δεν είναι χρυσός μάτια μου....

ανέβα σε κανα κ1200/1300 τζιτί της μπεμβέ και τα ξαναλέμε για παρμπρίζ και ουσιαστική κάλυψη.... ;)

amyroukai
01/02/2015, 10:26
Δξ/δα.

Εννοεις οτι καλυπτουν καλυτερα η χειροτερα;

SHOOTER045
01/02/2015, 10:29
ό,τι λάμπει δεν είναι χρυσός μάτια μου....

ανέβα σε κανα κ1200/1300 τζιτί της μπεμβέ και τα ξαναλέμε για παρμπρίζ και ουσιαστική κάλυψη.... ;)

Κάποτε ξεκινήσαμε για καφέ στην Αλεξανδρούπολη.
10-12 μηχανάκια, μέσα στην παρέα ήταν ένας φίλος με Κ1200 rt ( αν δεν κάνω λάθος)
Άνοιξη λιακάδα κλπ.
Κάπου στην Καβάλα μας πιάνει μπόρα, εμείς ψάχναμε πού να κρυφτούμε, και αυτός όχι μόνο δεν βράχηκε, μας έκανε και πλάκα κάνοντας και τσιγάρο

Bradipous
01/02/2015, 10:30
εκεινο το Κ1600 ειχα διαβασει οτι εχει την καλυτερη ζελατινα που εφτιαξε ποτε η εταιρια.

spyrakos35
01/02/2015, 12:12
Δξ/δα.

Εννοεις οτι καλυπτουν καλυτερα η χειροτερα;

Εννοω οτι μπροστα τους το παπορι μου ειναι σαν να καβαλας γυμνο.....

devil's animal
01/02/2015, 13:10
εχω παρει αρκετες φορες το beverly 500 του αδερφου μου...
καθε φορα πριν ανεβω θελω να του δωσω "αλλη μια ευκαιρια"...

καθε φορα που κατεβαινω, λεω οτι ειναι ενα μπ0υρδελο που μοιαζει με το παλιο σερβαν της μανας μου και οτι δεν θα το ξανακαβαλησω...

η πλακα ειναι οτι περα απ'ολα τα αρνητικα που λεγονται για τα mega scooters, αυτο ΔΕΝ εχει και γκαζι...:plaf:

ρε μετανοιες του εκανα την τελευταια φορα για να δω 170 στο κοντερ...ΤΙΠΟΤΑ!! κολημμενο στα 165-167...μονο ψαρακι που δεν εκανα...βρεθηκα να φιλαω κοντερ για να κανω τους συνοδοιπορους της εθνικης κατεβαινοντας για Πειραια, να μην μπορουν να οδηγησουν απο τα γελια...

500cc ιταλικη μ@λακια...που το cb1 μου 20ετιας (400cc) το ξεφτιλιζε σε ολα τα σημεια πλην χωρων...

απορω τι το συζητατε ακομα...:confused:

toyar
01/02/2015, 13:12
τουλαχιστον ειναι αξιοπιστο και εχει μεταπωλητικη αξια...........:bawl::bawl:

Ichigo
01/02/2015, 13:36
Μάγκες καβαλήστε σκούτερ πρώτα για λίγο χρονικό διάστημα παράλληλα με το μεγάλο σας μηχανάκι ΕΝΤΟΣ ΠΟΛΗΣ και θα δείτε ότι ναι μεν τα βρίζετε, αλλά όταν δείτε ότι μπορείτε να πηγαίνετε κάπου ατσαλάκωτοι με άνεση στη σέλα και χώρο να αφήσετε πράγματα στο βαλιτσάκι και κάτω από τη σέλα τότε δε θα ξεκολλάτε από πάνω τους. Άσε που είναι και γκομενοπαγίδες και πανέμορφα τα ιταλικά :smokin:! Παράλληλα με beverly 350 το καλοκαίρι πήγα διακοπές σε μια ακτίνα 300χλμ από το σπίτι, διέσχισα εθνικές μπήκα σε ορεινά στροφιλίκια όπως θα έμπαινα και με το 650αρι μου διέσχισα χωματόδρομους -ναι αυτή η κλειστή μετάδοση που δε σε νοιάζει μετά να καθαρίσεις και να λαδώσεις αλυσίδα είναι ευλογία :D- χωρίς κανένα παράπονο. Φορτωμένος είχα άνετα τα 130km/h σε εθνικές και όταν το παράκανα σε στροφιλίκια πάντα το μηχανάκι προειδοποιούσε. Πλέον οι αναρτήσεις του είναι πέραν του δέοντος αξιοπρεπέστατες αν και λιγό σκληρές οι πίσω -δε με χαλάει καθόλου αυτό- όπως επίσης και τα φρένα είχαν άριστη απόκριση και το ABS έμπαινε όταν έπρεπε. Πλέον τα σκούτερ έχουν πάει σε ΑΛΛΟ επίπεδο με ABS-ASR και λοιπά κόλπα αλλά για να το καταλάβει κάποιος αυτό θα πρέπει να συμβιώσει κάποιο χρόνο μαζί τους. Ευκαιριακά δε μπορείς να σχηματίσεις γνώμη. Οκ δεν έχει πάνω-κάτω τιμονόπλακα και οι δυνάμεις που λαμβάνουν χώρα στο μπροστινό τους σε ξενίζει στην αρχή σε σχέση με μια μεγάλη μηχανή αλλά μόλις συνηθίσεις τα πατήματά του θα δεις ότι όπως έμπαινες τραίνο με τη μότα σου θα συνεχίσεις να μπάινεις και με αυτό.. Θέμα προσαρμογής είναι και τίποτα άλλο ;)

Τώρα τα σκούτερ μαούνες ούτε εμένα μ αρέσουν καθώς δεν έχεις περιθώρια ελλιγμών στην πόλη αλλά οκ για να πουλάνε υπάρχει προφανώς και κοινό.

Bradipous
01/02/2015, 13:52
Οπως καποιοι αγοραζουν gs1200 και ολα τα υπολοιπα ον οφφ 1000+
ετσι και οι αντιστοιχοι σκουτερακιδες πηγαινουν σε τμαχ κλπ μεγκασκουτερ

toyar
01/02/2015, 13:53
τα σκουτερ εχουν γελοια οδικη συμπεριφορα λογω ασχημης κατανομης βαρους
φτιαχτηκαν αρχικα για να εξυπηρετησουν βασικες αναγκες μετακινησης ανθρωπων που ηθελαν τη μικροτερη δυνατη συμμετοχη στην οδηγηση (δεν αλλαζω ταχυτητες, δε γερνω, δεν βρεχομαι) μεχρι να γινουν αλλο ενα fashion icon
τα μικρα παραμενουν βολικοτατα
τα μεγαλα αποτελουν κακεκτυπα μοτοσυκλετας που ανεβαζουν το κοστος και το βαρος στο θεο προκειμενου να γινουν απλα ανεκτα σε συμπεριφορα
το μεγαλο τους πλεονεκτημα που ειναι οι χωροι λυνεται σε οποιαδηποτε μοτο με μια μπαγκαζιερα και απομενει το ζητημα στεγνα ποδια στο οποιο το ιδιο καλα ειναι και τα παπια

Bob_o_mastoras
02/02/2015, 15:29
Εμενα μου αρεσουν τα μικρα σκουτερ περισσοτερο απο τα παπια και τα θεωρω σαφως πιο βολικα για μικρες ταχυτητες μεσα στην πολη.
Απο μικρα εχω οδηγησει σχεδον τα παντα απο Piaggio, Κymco, Gillera, Aprilia, Honda. Απο μεγαλα ομως μονο το Burgman το οποιο βρηκα φοβερη τη σελα (ισα που κοιμασαι κιολας επανω της :lol:) αλλα η πρακτικοτητα ειναι οντως μειωμενη λογω ογκου-βαρους και το γκαζι ασθενικοτατο.
Αρα και για 'μενα ναι στα μικρα σκουτερ, οχι στα mega.

Shaolin Monk
03/02/2015, 10:23
Δεν μου αρεσουν τα σκουτερ, αλλα εχω δει παλικαρια με ΤΜΑΧ και BURGKAN να πηαινουν ταπα ακομη και σε σφιχτο στροφιλικι (για τα ορια των σκουτερ αυτων) και εχω δει παλικαρια με στριτ υπεροπλα να πηγαινουν σαν τις κοτες. Η γνωμη μου ειναι οτι το παπορι το κανει ο καπετανιος. Μας αρεσει ή οχι, η ανεση που προσφερουν στην καθημερινη μετακινηση δεν συγκρινεται με τιποτα αλλο. Μεσα στα στενα και την κινηση της πολης άλλωστε, περα απο πολυ μικρα σκουτερ και παπιες ή μοταρντ, ολα ειναι βασανο. Εγω εχω μαθει το μπουσα μου και νιωθω πιο ανετα στην πολη απο το CBF μου. Το λεω και με περνανε για τρελο. Αντιστοιχα θεωρω οτι καποιος που μαθαινει στα παπορια, περναει μια χαρα με αυτα. Αλλα εχω ενα ΑΝ 125 για την βροχη του 2001 που δεν πεθαινει με τιποτα και ενω λεω να το αλλαξω συνεχεια, δεν μπορω να ζησω χωρις αυτο (ουτε ο σκυλος μου χαχαχχαα)...