PDA

View Full Version : shoei multitech



peterTHErider
31/01/2015, 17:44
παιδια καλησπερα,εδω και λιγο καιρο ειμαι σε ερευνα για το επομενο κρανος μου!
πολλες οι επιλογες αλλα 2-3 ειναι τα επικρατεστερα,
αυτα ειναι τα:
shoei multitech
schubeth c3 pro(ακριβο ομως)
nolan 104

για τα 2 εχω παρει τις πληροφοριες μου αλλα για το shoei δεν εχω ακουσει καμια γνωμη και οποις ξερει ας βοηθησει!ακομα ακουω ολες σας τις προτασεις σε σπαστο κρανος με μπατζετ 300-400!

teogtp
31/01/2015, 19:15
Καπου ειχα διαβασει ( δεν θυμαμαι το site που το διαβασα) οταν εψαχνα και εγω για flip για τραυματισμο συντροχου με το συγκεκριμενο.
Ειχε αναρτησει και φωτογραφειες του κρανους αλλα και του προσωπου του.

peterTHErider
31/01/2015, 19:22
Καπου ειχα διαβασει ( δεν θυμαμαι το site που το διαβασα) οταν εψαχνα και εγω για flip για τραυματισμο συντροχου με το συγκεκριμενο.
Ειχε αναρτησει και φωτογραφειες του κρανους αλλα και του προσωπου του.

αν θες πες μου το ζουμι της υποθεσης...

teogtp
31/01/2015, 19:42
Ο τυπος ειχε σοβαρο τραυματισμο.
Σπασμενο ζυγωματικο δοντια επισεις.
Πιστευε οτι το κρανος δεν τον προστατεψε στον βαθμο που περιμενε, καθ'οτι τρακαρε με την μηχανη εχοντας λιγα μιλια.
Το κρανος στο μερος του σαγονιου ειχε καταρρευσει.
Δηλαδη στον μεντεσε.Εγω παλι πιστευω οτι σε ολα τα flip αυτη ειναι η "αχιλλειος"πτερνα τους.

peterTHErider
31/01/2015, 19:52
αυτο ειναι σιγουρα ενας κινδυνος που εμπεριεχουν ολα τα σπαστα κρανη!αλλα τα καινουργια νομιζω εχουν προχωρησει αρκετα με μεταλλικους μεντεσεδες και πολυ καλα κουμπωματα αλλα σιγουρα εκει παντα πονανε!
απλα βολευομαι πολυ με τα ανοιγομενα ειδικα καλοκαιρι μεσα στην πολη η οταν σταματω να μιλησω λιγο!

teogtp
31/01/2015, 19:55
Και εγω μεσα στην πολη σπαστο εχω ακριβως γι'αυτον τον λογο.
Για τα εξω που η ταχυτητα ειναι αυξημενη χρησιμοποιω full face.

peterTHErider
31/01/2015, 20:00
Και εγω μεσα στην πολη σπαστο εχω ακριβως γι'αυτον τον λογο.
Για τα εξω που η ταχυτητα ειναι αυξημενη χρησιμοποιω full face.

δεν ειναι κακη ιδεα...
να κρατησω το σπαστο που εχω για μεσα στην πολη και εγω και να παρω ενα φουλφεις για εξω και ταξιδια!τα πλεονεκτηματα ειναι πολλα νομιζω...

RaGe_Raptor
31/01/2015, 20:11
δεν ειναι κακη ιδεα...
να κρατησω το σπαστο που εχω για μεσα στην πολη και εγω και να παρω ενα φουλφεις για εξω και ταξιδια!τα πλεονεκτηματα ειναι πολλα νομιζω...

εδώ είσαι...!!!! (http://www.lidsdirect.co.uk/hjc-r-pha-10-zappy-red-white-blue.html)

pektis
31/01/2015, 20:51
εδώ είσαι...!!!! (http://www.lidsdirect.co.uk/hjc-r-pha-10-zappy-red-white-blue.html)

Κοιτα μονο να μη φοραει το medium!!:p

peterTHErider
31/01/2015, 20:56
Κοιτα μονο να μη φοραει το medium!!:p

medium φοραω!θα μου το κανει δωρο καποιος μηπως??

typhoon
31/01/2015, 21:13
Το έχω σχεδόν 5 χρονια με σχεδόν καθημερινη χρήση. Πλέον είναι ταλαιπωρημενο οπότε κ χρησιμοποιείται σπάνια. Για μένα, συμπεριλαμβανομενου ότι μιλάμε για σπαστο με τα σχετικά μειονεκτηματα , είναι εξαιρετικο κράνος. Ή μάλλον ήταν διότι πλέον είναι παλιό το μοντέλο. Το εσωτερικό δεν αφαιρείται πράγμα απαραδεκτο για την κατηγορία του. Κατα τα λοιπα απόλυτα σταθερό ακόμη κ στα πολλά, πολύ πιο ήσυχο από το xr1100 που χρησιμοποιώ πλέον. Μελετημενη αεροδυναμικη κι ας μην εμπνεει κάτι τέτοιο το σχήμα του. Ο μηχανισμός του σαγονιου λειτουργεί ακόμη άψογα. Κούμπωμα διπλό δαχτυλίδι, δύσχρηστο για κάθε μέρα, απλά το συνηθίζεις. Υποδοχες στα αυτιά για τα σχετικά ηχειακια κ εσωτερικό σχεδιασμένο για να φοράς γυαλιά ηλίου χωρίς πρόβλημα. Ο εξαερισμος του δεν είναι όσο αποδοτικός θα έπρεπε.

pektis
31/01/2015, 21:17
medium φοραω!θα μου το κανει δωρο καποιος μηπως??

Το ειπα, γιατι το site δεν εχει σε medium!!

RaGe_Raptor
31/01/2015, 21:22
Κοιτα μονο να μη φοραει το medium!!:p
:lol::lol::lol::moutza:

Το ειπα, γιατι το site δεν εχει σε medium!!

έχει βρε συ μόνο που είναι ελάχιστα ακριβότερο...... (http://www.lidsdirect.co.uk/helmets/brand-1/hjc-helmets/hjc-r-pha-10/hjc-r-pha-10-epik-red.html)

edit:30£ δεν είναι ελάχιστα αλλά τεσπα....

pektis
31/01/2015, 23:03
:lol::lol::lol::moutza:


έχει βρε συ μόνο που είναι ελάχιστα ακριβότερο...... (http://www.lidsdirect.co.uk/helmets/brand-1/hjc-helmets/hjc-r-pha-10/hjc-r-pha-10-epik-red.html)

edit:30£ δεν είναι ελάχιστα αλλά τεσπα....

:look::bawl:

peterTHErider
01/02/2015, 11:40
Το έχω σχεδόν 5 χρονια με σχεδόν καθημερινη χρήση. Πλέον είναι ταλαιπωρημενο οπότε κ χρησιμοποιείται σπάνια. Για μένα, συμπεριλαμβανομενου ότι μιλάμε για σπαστο με τα σχετικά μειονεκτηματα , είναι εξαιρετικο κράνος. Ή μάλλον ήταν διότι πλέον είναι παλιό το μοντέλο. Το εσωτερικό δεν αφαιρείται πράγμα απαραδεκτο για την κατηγορία του. Κατα τα λοιπα απόλυτα σταθερό ακόμη κ στα πολλά, πολύ πιο ήσυχο από το xr1100 που χρησιμοποιώ πλέον. Μελετημενη αεροδυναμικη κι ας μην εμπνεει κάτι τέτοιο το σχήμα του. Ο μηχανισμός του σαγονιου λειτουργεί ακόμη άψογα. Κούμπωμα διπλό δαχτυλίδι, δύσχρηστο για κάθε μέρα, απλά το συνηθίζεις. Υποδοχες στα αυτιά για τα σχετικά ηχειακια κ εσωτερικό σχεδιασμένο για να φοράς γυαλιά ηλίου χωρίς πρόβλημα. Ο εξαερισμος του δεν είναι όσο αποδοτικός θα έπρεπε.

Δεν ηξερα οτι ειναι τοοοοσο παλιο και οτι δεν εχει ουτε καν αφαιρουμενα εσωτερικα!αν ειναι δυνατον!μαλλον με βλεπω να κανω λιγη υπομονη και να μαζευω για το.schuberth c3 pro το οποιο ειναι νομιζω το κορυφαιο σπαστο που κυκλοφορει!τι λες για αυτο?

Pan (dvs)
01/02/2015, 15:45
Παρε ενα full face για τα ταξιδια και κρατα το παλιο σου για την πολη.

peterTHErider
01/02/2015, 16:01
Παρε ενα full face για τα ταξιδια και κρατα το παλιο σου για την πολη.

σε κατι τετοιο με βλεπω να καταληγω...
οποτε πανο κανε καμια προταση σε 300-400 ε,με κυρια χαρακτηριστικα:να ειναι ελαφρυ,ησυχο,αεροδυναμικο και με εσωτερικα γυαλια!εδω να σε δω!

Pan (dvs)
01/02/2015, 16:53
Αν επαιρνα,θα επαιρνα χωρις εσωτερικα γυαλια το Shoei http://www.fc-moto.de/Shoei-XR-1100-Enigma-TC-6-Integralhelm.

Αλλιως αυτο hjc με εσωτερικα γυαλια http://www.fc-moto.de/HJC-RPHA-ST

Το πρωτο σιγουρα πιο αθορυβο και με καλυτερο εξαερισμο.Το φορεσα και ενοιωσα πολυ ανετα.
Και το hjc ετυχε να το φορεσω αλλα δεν ητανε στο νουμερο μου,οποτε δεν εχω σωστη αποψη.Η κατασκευη του ομως πολυ στιβαρη.

Εχω παρατηρησει οτι οσα εχουν εσωτερικα γυαλια εχουν λιγο περισσοτερο θορυβο.Μπορει ομως να ειναι και η ιδεα μου.


ΥΓ Καλο ειναι να ακουσεις αποψεις,απο ατομα που τα χρησιμοποιουνε κανονικα και οχι αποψεις σαν τη δικη μου που απλα ετυχε να τα δοκιμασω.

RaGe_Raptor
01/02/2015, 17:01
Αν επαιρνα,θα επαιρνα χωρις εσωτερικα γυαλια το Shoei http://www.fc-moto.de/Shoei-XR-1100-Enigma-TC-6-Integralhelm.

Αλλιως αυτο hjc με εσωτερικα γυαλια http://www.fc-moto.de/HJC-RPHA-ST

Το πρωτο σιγουρα πιο αθορυβο και με καλυτερο εξαερισμο.Το φορεσα και ενοιωσα πολυ ανετα.
Και το hjc ετυχε να το φορεσω αλλα δεν ητανε στο νουμερο μου,οποτε δεν εχω σωστη αποψη.Η κατασκευη του ομως πολυ στιβαρη.

Εχω παρατηρησει οτι οσα εχουν εσωτερικα γυαλια εχουν λιγο περισσοτερο θορυβο.Μπορει ομως να ειναι και η ιδεα μου.


ΥΓ Καλο ειναι να ακουσεις αποψεις,απο ατομα που τα χρησιμοποιουνε κανονικα και οχι αποψεις σαν τη δικη μου που απλα ετυχε να τα δοκιμασω.

το nxr σίγουρα θα προτιμούσα έναντι του xr-1100. με λίγα χρήματα παραπάνω το μονόχρωμο μιας και έχει δωρεάν μεταφορικά από motocard (http://www.motocard.com/en/helmets/helmet-shoei-nxr_black.aspx)

Pan (dvs)
01/02/2015, 17:54
Καλη επιλογη,αλλα και αυτο δεν εχει εξτρα ζελατινα.

RaGe_Raptor
01/02/2015, 18:10
Καλη επιλογη,αλλα κα αυτο δεν εχει εξτρα ζελατινα.

έχει όμως transitions photochromic ζελατίνα.για εμένα η εξτρά ζελατίνα μόνο βάρος προσθέτει (μηχανισμός και δομή του κελύφους για να προσαρμοστεί η έξτρα ζελατίνα)
βάλε ένα ζευγάρι γυαλιά ηλίου (όλα τα κράνη σήμερα έχουν εσοχές για γυαλιά) αν δε θες το έξτρα κόστος σκουρόχρωμης ζελατίνας.άσε που κυκλοφορούν ήδη photochromic ζελατίνες που καταργούν τα πάντα...!!!! η αμερικάνική bell πρωτοπόρος και η shoei έχει βγάλει για το nxr!!!! αντίο έξτρα ζελατίνες.....άρα δαγκωτό το nxr και transitions photochromic ζελατίνα. το είχα κι εγώ στα υπ'όψιν αλλά ήθελα τη μέγιστη αεροδυναμική απόδοση και πήρα x-spirit2.από την άλλη η μοτοσυκλέτα δεν είναι καθημερινό μέσο για εμένα,βγαίνω για βολτάρες πάντα με ηλιο οπότε η transitions ζελατίνα δε μου χρειάζεται τόσο.βέβαια αν τη βγάλουν και για το x-spirit2 εννοείται πως θα την πάρω.

Pan (dvs)
01/02/2015, 19:22
Και πως λειτουργει η photochromic,κατι σαν τα γυαλια που σκουρενουνε στον ηλιο?

RaGe_Raptor
01/02/2015, 19:57
Και πως λειτουργει η photochromic,κατι σαν τα γυαλια που σκουρενουνε στον ηλιο?

ακριβώς..σκουραίνει με τον ήλιο.

peterTHErider
01/02/2015, 20:57
παιδια οσο παει το κανετε και πιο δυσκολο...τι λετε για το schuberth s2???δεν ξερω αλλα την συγκεκριμενη φιρμα την εχω σε πολυ μεγαλη εκτιμηση...

paramedic
02/02/2015, 01:39
Εφόσον έβαλες το θέμα ήσυχο στην μέση και με την προϋπόθεση ότι μπορείς να το αντέξεις οικονομικά πήγαινε στο SHOEI GT-AIR και θα έχεις το πιο καλό κράνος στην αγορά για αυτά που ζητάς.

7Tolis
02/02/2015, 05:11
Το μουλτιτεκ το έχω στη δουλεια 5 χρόνια τώρα.Για την πόλη βολευει,ο μηχανισμος του είναι αθάνατος ως προς την επαναληψιμότητα άνοιξε κλείσε,το D-ring χρήσιμο.Αυτά ήταν τα θετικά.Αρνητικά τώρα.Πολύ λεπτή επίστρωση στο κέλυφος και φευγουν κοματάκια εύκολα.Πολύ κακός εξαερισμος,πολύ θόρυβο,καμία σταθερότητα στα πολλά χιλιόμετρα.Ο μηχανισμός σε πτώση απο 12 μέτρα ύψος έσπασε και μας άφησε χρόνους.Η γνώμη μου είναι όπως είπαν παραπάνω,για εκτός πόλης διαδρομές μόνο fullface.

typhoon
03/02/2015, 01:23
καμία σταθερότητα στα πολλά χιλιόμετρα.
τώρα μου κίνησες την περιέργεια. Το έχω δουλέψει με xtx, freewind, fz1s, r1, fazer600s2 κ με ktm950sm κ από θέμα σταθερότητας ειδικά σε μεγάλες ταχύτητες, πότε δεν είχα παράπονο...