PDA

View Full Version : τροφοδοσια βενζινας σε funduro st



nasos_sa
31/01/2015, 23:57
χαιρετω ολη την παρεα του φορουμ .θα ηθελα βοηθεια σε ενα θεμα που αντιμετωπιζω με τη μηχανη μου εδω και λιγο καιρο,σχετικα με την τροφοδοσια βενζινας οταν ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ τη σταθμη της ρεζερβας.στην πορεια το μηχανακι σβηνει.σταματημενο,βγαλμενο το σωληνακι τροφοδοσιας απο το ρουμπινετο,το καυσιμο τρεχει κανονικα μεχρι ..τελευταιας ρανιδος.εχωκαθαρισει το ρουμπινετο ,το ρεζβουαρ ,τους εξαερισμους του.τιποτα.ξανα τα ιδια.εχω προβλημα γιατι κανω 50χλμ καθημερινα για τη δουλεια μου,νυχτα σε επαρχιακο δρομο και δεν μπορω να ρισκαρω το ποτε θα με αφησει.οταν συμπληρωσω καυσιμο και ανεβει η σταθμη το μηχανακι ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΡΟΛΟΙ.
ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια

SHOOTER045
01/02/2015, 00:42
τρεχει με βγαλμενο το σωληνακι .
αλλα τρεχει το ιδιο οταν το εχεις στο ΟΝ και το ιδιο οταν το γυρνας στην ρεζερβα?
νομιζω οτι το ρουμπινετο σου τα εχει παιξει

nasos_sa
01/02/2015, 07:07
ακριβως το ιδιο καλε μου φιλε.και προσεξε τι λεω.
οταν ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Η σταθμη του καυσιμου στη ρεζερβα,ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ αφοτου εχει διανυσει το μηχανακι περπου 180-200 χλμ.σταματαω,βγαζω το σωληνακι και το καυσιμο τρεχει κανονικα και στο ον και στο ρες!!!.εχω παρει την αντιπροσωπεια στην αθηνα τηλ. και οι ανθρωποι-ευγενεστατα-μου τονισαν αν ο εξαερισμος του τεποζιτου ειναι καθαρο.το εχω καθαρισει και στις δυο εξοδους.εχω τρελαθει μιας και οταν του συμπληρωσω εστω και μισο λιτρο καυσιμο το μηχανακι διουλευει αψογα.οπως και ναχει σε ευχαριστω για την απαντηση.

SHOOTER045
01/02/2015, 08:53
Εκτός απ το ρουμπινετο δεν πάει αλλού το μυαλό μού.
Καλως ήρθες

nasos_sa
01/02/2015, 09:12
δεν ξερω και γω φιλε μου.το μηχανακι παρολο τα χρονακια τουστο δρομο ειναι αψογο και με χαλαει αυτοτο προβλημα.δεν ξερεις μετα απο 170-180 χλμ δρομου που θα σε αφησει.το ρουμπινετο το τσεκαρα νομιζω πολυ καλα οταν το εβγαλα και το καθαρισα.αποτι εψαξα βρηκα στο ιδιο μηχανακι ιδιο ακριβως προβλημα ,χωρις ο φιλος αναβατης να βρει λυση.
οπως και να χει σε ευχαριστω για το χρονο σου να απαντησεις

SHOOTER045
01/02/2015, 09:41
Σε super tenere 750 που μού έκανε παρόμοια κόλπα ( εντάξει είχε δύο ρουμπινετα δεξιά / αριστερά ) όταν έπεφτε η στάθμη, τελικά ήταν αντλία βενζίνης.
Αν δεν ξέρει κάποιος με ίδιο μηχανάκι πως αντιμετωπισε ίδιο πρόβλημα, μπορούμε να βρούμε πολλές πιθανές αιτίες.
Οπότε περιμενεις απάντηση από κάτοχο.
Η με την πρώτη ευκαιρία το πας συνεργείο

amyroukai
01/02/2015, 10:00
Αυτο που λεει ο Μητς εχει βαση.
Αν η αντλια σου υπολειτουργει η δεν λειτουργει, η αρχη των συγκοινωνουντων δοχειων εξασφαλιζει ροη καυσιμου οσο η σταθμη στο ρεζερβουαρ ειναι πιο ψηλα απο τα καρμπιρατερ. Μολις πεσει, σταματαει το καυσιμο προς τα καρμπιρατερ αλλα μολις βγαλεις το σωληνακι τρεχει (ορθως).

Τροπο να ελεγξεις την αντλια, εχεις; ακουγεται να δουλευει;

stefanos
01/02/2015, 10:04
Από το ρουμπινέτο μπορεί να τρέχει βενζίνη αλλά ενα φιλτράκι παρακάτω η μια σίτα στο καρμπυρατέρ μπορεί να κάνει τη ζημιά.

nasos_sa
01/02/2015, 11:20
εχω βγαλει και το σωληνακι μετα το φιτρο και τρεχει κανονικα.τα καρμπς δουλευουν στη πενα.ουτε σκορτσαρισματα,ουτε σβησιματα ουτε αυξομειωσεις,ουτε προβλημα στην εκκινηση.μεχρι καποιο σημειο της σταθμης ολα δουλευουν ρολοι.μετα...νταισεμπλουμ!!.βασικα θελω να δω αν καποιος αλλος αντιμετωπισε το ιδιο προβλημα μιας και ακομη και η αντιπροσωπεια δηλωνει αγνοια και με παραπεμπει σε καλο καθαρισμο του εξαερισμου του τεποζιτου.υπαρχει περιπτωση να εχει το ρουμπινετο μεμβρανη υποπιεσηςκαι να μην την εχωτσεκαρει οταν το εβγαλα και τοκαθαρισα;

nasos_sa
01/02/2015, 11:29
το τσεκαρισε και φιλος μου που εχει συνεργειο.προσπαθει να καταλαβει και αυτος τι γινεται.το σωληνακι ειναι χ ρις κουρμπες καιχωρις γωνιες ,ο εξαερισμος δουλευει σωστα,το φιλτρο καθαρο και ομως...τι ναπω;

toyar
01/02/2015, 11:43
το φιλτρακι-μαστος του ρουμπινετου που ειναι μεσα στο τεποζιτο εχει ελεχθει;
αν εχει φραξει απο μουργα μπορει να φερνει βενζινη μονο με το μηχανακι πλαγιασμενο-σταματημενο και μολις το σηκωσεις ορθιο να κοβει

nasos_sa
01/02/2015, 12:10
το φιλτρακι-μαστος του ρουμπινετου που ειναι μεσα στο τεποζιτο εχει ελ
αν εχει φραξει απο μουργα μπορει να φερνει βενζινη μονο με το μηχανακι πλαγιασμενο-σταματημενο και μολις το σηκωσεις ορθιο να κοβει

ναι φιλε μου.
πιστευω οτι το καθαρισα σωστοα και το φυσηξα ενδελεχως.
θα το τσεκαρω παλι.αλλαγιατι το κανει μετα απο τοσα πολλα χιλιομετρα ;

stefanos
01/02/2015, 12:16
υπαρχει περιπτωση να εχει το ρουμπινετο μεμβρανη υποπιεσηςκαι να μην την εχωτσεκαρει οταν το εβγαλα και τοκαθαρισα;

Δεν φαίνεται να έχει μεμβράνη υποπίεσης, αλλά έχει ένα φίλτρο βενζίνης ανάμεσα στα καρμπυρατέρ

http://faq.f650.com/FAQs/Photos/CarbnJetPhotos/CarbIntakeSideFilterLocn.jpg

nasos_sa
01/02/2015, 12:52
Δεν φαίνεται να έχει μεμβράνη υποπίεσης, αλλά έχει ένα φίλτρο βενζίνης ανάμεσα στα καρμπυρατέρ

http://faq.f650.com/FAQs/Photos/CarbnJetPhotos/CarbIntakeSideFilterLocn.jpg

αυτο δεν το τεεκσρισα,αλλα γιατι να το κανει μετα απο τοσα πολλα χιλιομετρα πορειας και-το τονιζω οντας λιγο κουραστικος-απροβληματιστα;

toyar
01/02/2015, 12:57
μηπως τελικα δε μενει απο βενζινη αλλα απο ρευμα;
οταν μενει κανει διακοπες ή μπαμ και κατω;

nasos_sa
01/02/2015, 13:23
μα οταν μενει αν του προσθεσω εκεινη τη στιγμη εστω και δεκατα του λιτρου η μηχανη θα δουλεψει σωστα χωρις σκασιματα αυξομειωσεις ροπης,σβησιματα που να παραπεμπουν σε ηλεκτρολογικο η αλλο προβλημα περαν της τροφοδοσιας

toyar
01/02/2015, 13:28
υπαρχουν ηλεκτρικα οπως πηνια ανορθωτης παλμοδοτης που την ακουνε λογω θερμοκρασιας και ξαναδουλευουν μετα απο 10 λεπτα που κρυωνουν
δεν επιμενω αλλα εχει σημασια αν μενεις ακαριαια ή στεγνωνει σταδιακα

AGGASAMM
01/02/2015, 13:31
χωρις να θελω να σε αγχωσω ειχα παρομοιο προβλημα! αν γινεται σιγα σιγα και χειροτερο το προβλημα και σβηνει ολο και πιο συχνα, εχε στο πισω μερος την ηλεκτρονικη(εγω την αλλαξα και ησυχασα απο τοτε)(απο θεμα ηλεκτρικων παντα)

nasos_sa
01/02/2015, 13:51
@toyar δεν κανω κατι μετα απο λιγα λεπτα .εκεινη τη στιγμη προσθετω καυσιμο εκεινη τη στιγμη πηρε μπροστα.η να το θεσω αλλιως.κρυα η μηχανη το πρωι,της αφαιρω το καυσιμο μεχρι τη ρεζερβα,θα καψει τκο καυσιμο των καρμπς και θα σβησει.προσθετω μισο λιτο και το μηχανακι δουλευει κανονικοτατα!!!
@aggasamm φιλε εχω στοπαρελθον (καθοτι γκριζομαλης) εμπειρια σε αλλη μηχανη (μεταξυ αλλων)απο ηλεκτρονικη η οποια σουβγαζει κουσουρια στα πρωτα πεντε λεπτα οδηγησης ανεξαρτητα απο την ποσοτητα καυσιμου.εδω το προβλημα ειναι συγκεκριμενο .ευχαριστω για την απαντηση σου.

bulmont
01/02/2015, 16:54
Exεις νερό μέσα στην βενζίνα σου.

Pan (dvs)
01/02/2015, 16:59
Exεις νερό μέσα στην βενζίνα σου.

Πιθανοτατα.Το funduro εχει μεγαλη ευαισθησια οταν δεν ειναι καλη η βενζινη,για οποιοδηποτε λογο.Υπεθεσα ομως οτι καθαρισε το τεποζιτο.

Αλλα και παλι γιατι δεν το κανει οταν ειναι γεματο?

notakos600
01/02/2015, 17:23
Το κάνει μόνο όταν αδειάζει το ρεζερβουάρ γιατί τραβάει το νερό που είναι στο πάτο, πριν γυρίσεις ρεζέρβα. ;)

bulmont
01/02/2015, 17:32
Η βενζίνη είναι πιο ελαφριά από το νερό . Οσο είναι γεμάτο τραβάει το σωληνάκι της κανονικής ροής μόνο βενζίνη.
Όταν χαμηλώση η στάθμη αρχίζει και τραβάει και νερό.....Οσο και ν' αδειάζει από το σωληνάκι, αν δεν βγεί το τεπόζιτο να καθαριστεί
δεν υπάρχει αποτέλεσμα γιατί στην δεξιά πλευρά πάντα κρατάει καύσιμο (και ότι αυτό περιέχει...)

Ειχα πάθει το ίδιο και το πρόβλημα λύθηκε, όταν βγήκε το τεπόζιτο και καθαρίστηκε. Τα νερά, είχαν περάσει από την τάπα της
βενζίνης. Το σωληνάκι που έχει, για να φεύγουν τα νερά που συγκεντρώνονται γύρω από την τάπα, είχε βουλώσει κι' έτσι κάποια
ποσότητα νερού είχε περάσει μέσα στο ρεζερβουάρ..Οσο τράβαγε το κανονικό (μακρύ) σωληνάκι όλα ωραία και καλά.
Μόλις λοιπόν γύριζα στην ρεζέρβα μετά από λίγο ξέμενε, γιατί τράβαγε το νερό που υπήρχε χαμηλά στο ρεζερβουάρ. Την βενζίνη
που έβγαλα μόλις καθάρισα το τεπόζιτο την έβαλα σε μια διάφανη μποτίλια και όταν ''ηρέμησε'' έμεινα άναυδος βλέποντας το τι είχε
μέσα........

stefanos
01/02/2015, 18:12
Ναι αλλά στην περίπτωση του νερού μόλις γεμίσει το φλοτέρ του καρμπ. πάπαλα, δεν θα ξαναπάρει μέχρι να αδειάσει το νερό.
Δηλαδή η αδειάζουμε τα μπολ ή μιζάρουμε σε βαθμό που να μην μπορεί να χαρακτηριστεί "κανονικότατη" λειτουργία.

nasos_sa
01/02/2015, 18:16
παιδια,οκ.ενοειται (θελω ναπιστευω)οτι ειναι κατανοητο οτι πρωτα απ ολα καθαρισα τεποζιτο και ρουμπινετο καθως και ολο το συστημα τροφοδοσιας μεχρι τα καρμπς.η βενζινη διοχετευτηκε σε διαφανεις φιαλες και ηταν πεντακαθαρη.απο οτι μιλησα με δυο αναβατες που ειχαν το ιδιο προβλημα λυση δεν βρηκαν.μιλαμεγια τηο ιδιο μοντελο.θα τα ξανακανω παλι απο την αρχη,δεν ξερω τι να πω...

stefanos
01/02/2015, 19:27
Ψάξε την διαδρομή που κάνει το σωληνάκι μην δημιουργεί κορυφή και παγιδεύει αέρα πουθενά,
όταν σου ξαναμείνει δοκίμασε αν φέρνει βενζίνη ξεβιδώνοντας την αποχέτευση των μπολ στα καρμπυρατέρ.

nasos_sa
01/02/2015, 19:41
Ψάξε την διαδρομή που κάνει το σωληνάκι μην δημιουργεί κορυφή και παγιδεύει αέρα πουθενά,
όταν σου ξαναμείνει δοκίμασε αν φέρνει βενζίνη ξεβιδώνοντας την αποχέτευση των μπολ στα καρμπυρατέρ.
αυτο πραγματι ειναι μια καλη σκεψη,αν επιβεβαιωθει τι κανω
δεδομενω οτι σε κανονικες συνθηκες οι νεροχυτες βγαζουν κανονικο ανοθευτο καυσιμο!!(τσεκαρισμενο)
εχω απογοητευτει λιγο μιας και το απγευμα εμαθα για δυο περιστατικα με το ιδιο μοντελο κατι που εκανε τουςδυο φιλους αναβατες νςα συμβιμβαστουν με το προβλημα ακομη και αν ειχαν αλλαξει τα παντα γυρω απο το θεμα τροφοδοσιας στην αντιπροσωπεια.
ευχαριστω πολυ στεφανε

SHOOTER045
01/02/2015, 19:59
ποιος σου είπε ότι στις αντιπροσωπείες τα ξέρουν?
Αλλάζουν σωρηδόν και αν πετύχει -πέτυχε

nasos_sa
01/02/2015, 20:38
ποιος σου είπε ότι στις αντιπροσωπείες τα ξέρουν?
Αλλάζουν σωρηδόν και αν πετύχει -πέτυχε

σε καμμια περιπτωση δεν θεωρουμαι..αντιπροσωπιακιας,μιας και εχω δει απιστευτεςσυμπεριφορες εκ μερους των.απλα απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου απο τα αυτοκινητα και τα μηχαναμια που εχω αλλαξει τις θεωρω λυσεις....υστατης ωρας,.μονο και μονο για την εγγυηση της δουλειας τους που σου προσφερουν και αυτο οχι στον απολυτο βαθμο.

nasos_sa
04/02/2015, 18:31
αυτο πραγματι ειναι μια καλη σκεψη,αν επιβεβαιωθει τι κανω
δεδομενω οτι σε κανονικες συνθηκες οι νεροχυτες βγαζουν κανονικο ανοθευτο καυσιμο!!(τσεκαρισμενο)
εχω απογοητευτει λιγο μιας και το απγευμα εμαθα για δυο περιστατικα με το ιδιο μοντελο κατι που εκανε τουςδυο φιλους αναβατες νςα συμβιμβαστουν με το προβλημα ακομη και αν ειχαν αλλαξει τα παντα γυρω απο το θεμα τροφοδοσιας σατην αντιπροσωπεια.

ευχαριστω πολυ στεφανε

λοιπον μετα απο καλυτερο ψαξιμο βρηκα οτι το λαστιχο τροφοδοσιας εκανε μια κρυφη κουρμπα και ηταν ψηλοτερα απο το ακρο του ρουμπινετου.η διαφορα τωρα ειναι αοτι πλεον το φιτρο ειναι σχεδον γεματο καυσιμο ενω πριν ηταν συνεχεια σχεδον...στεγνο.ξεπερασα και το ψυχολογικο οριο των...διακοσιων χιλιομετρων χωρις προβλημα.ομως απο κει και περα το φιλτρο αρχισε να αδειαζει και παλι.τοτε ανοιξα τον νεροχυτη ,ετρεξε καυσιμο και ελευθερωσα το πανω ακρο του φιλτρου απο το λαστιχακι και ως δια μαγεις το φιλτρο γεμισε.
οκ,ειναι χαμηλωτερα απο τα καρμπς αλλα γιατι στην πορεια αδειαζει;
οταν αδειασει ειναι σιγουρο οτι θα σβησει.γιατι αυξομειωνεται η σταθμη του φιλτρου;εχουν λκαποια σχεση τα καρμπς με αυτο;

nasos_sa
05/02/2015, 20:28
λοιπον μετα απο καλυτερο ψαξιμο βρηκα οτι το λαστιχο τροφοδοσιας εκανε μια κρυφη κουρμπα και ηταν ψηλοτερα απο το ακρο του ρουμπινετου.η διαφορα τωρα ειναι αοτι πλεον το φιτρο ειναι σχεδον γεματο καυσιμο ενω πριν ηταν συνεχεια σχεδον...στεγνο.ξεπερασα και το ψυχολογικο οριο των...διακοσιων χιλιομετρων χωρις προβλημα.ομως απο κει και περα το φιλτρο αρχισε να αδειαζει και παλι.τοτε ανοιξα τον νεροχυτη ,ετρεξε καυσιμο και ελευθερωσα το πανω ακρο του φιλτρου απο το λαστιχακι και ως δια μαγεις το φιλτρο γεμισε.
οκ,ειναι χαμηλωτερα απο τα καρμπς αλλα γιατι στην πορεια αδειαζει;
οταν αδειασει ειναι σιγουρο οτι θα σβησει.γιατι αυξομειωνεται η σταθμη του φιλτρου;εχουν λκαποια σχεση τα καρμπς με αυτο;

τελικα μηπως τη ζημια την κανει το φιλτρο βενζινης που ειναι στη διαδρομη του λαστιχου τροφοδοσις;το μηχανακι απο τη μανα του ειχε φιτρο εκει μιας και υπαρχει το φιλτρο αναμεσα σρτα καρμπς;εχω δει οτι στην πορεια στην εθνικη στεγνωνει τελειως και σπανια ειναι γεματο; αν ξερει καποιος ας μου πει.και κατι παρεμφερες.6 λιτρα στα εκατο χιλιομετρα ακουγεται καλη καταναλωση;

amyroukai
05/02/2015, 21:24
Ρίξε μιά ματιά. Αν τα σωληνάκια τροφοδοσίας δεν είναι σωστά συνδεδεμένα, από ότι διαβάζω εδώ μπορεί να έχεις συμπτώματα σαν να μένεις από βενζίνη...

http://faq.f650.com/FAQs/Canisterectomy.htm#So why Does the Bike feel like it is out of Gas

nasos_sa
06/02/2015, 00:51
[QUOTE=amyroukai;2554172]Ρίξε μιά ματιά. Αν τα σωληνάκια τροφοδοσίας δεν είναι σωστά συνδεδεμένα, από ότι διαβάζω εδώ μπορεί να έχεις συμθπτώματα σαν να μένεις από βενζίνη...

http://faq.f650.com/FAQs/Canisterectomy.htm#So why Does the Bike feel like it is out of Gas[/UOTE]
ευχαριστω για τη απαντηση.χρησιμο αρθρο θα το τσεκαρω.η μηχανη δεν φαινεται να εχει πατενταριστει στη συνδεσμολογια των παροχων.απλα η απορια που εχω ειναι αν το μηχανακι απο τη μανα του ειχε εξτρα φιλτροβενζινης περα απο το μικρο πκυ εχει αναμεσα απο τα καρμπς

amyroukai
06/02/2015, 07:04
http://faq.f650.com/FAQs/Gas_Tank_Removal-Replacement.htm#Aftermarket Fuel Filter FAQ

Το δεύτερο μάλλον είναι πρόσθετο, όχι εργοστασιακό.

nasos_sa
06/02/2015, 18:07
http://faq.f650.com/FAQs/Gas_Tank_Removal-Replacement.htm#Aftermarket Fuel Filter FAQ

Το δεύτερο μάλλον είναι πρόσθετο, όχι εργοστασιακό.
μιλησα με την αντιπροσωπεια στη πατρα.μου ανεφεραν επι λεξη οτι το μηχανακι απο τη μανα του δεν φορουσε φιλτρο στο σωληνακι κατω απο το ρουμπινετο.μονο το μικρο εσωτερικα των καρμπς και οι σιτες στους μαστους του ρουμπινετου.σε διαφορα βιντεο που ειδα, αλλα εικονιζονται να εχουν και αλλα οχι.το εβγαλα και εγω τωρα και περιμενω να δω τι θαγινει..

amyroukai
06/02/2015, 18:13
Αν διαβάσεις πάντως, γράφουν ότι μερικά φίλτρα μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα και γράφει και τι φίλτρο είναι καλύτερα να επιλέξεις για να μην έχεις θέματα.
Το πνεύμα πάντως του FAQ είναι ότι το μικρό φίλτρο ανάμεσα στα καρμπιρατέρ δεν είναι αποτελεσματικό και για αυτό προτείνεται η χρήση του δεύτερου.

nasos_sa
06/02/2015, 18:18
http://faq.f650.com/FAQs/Gas_Tank_Removal-Replacement.htm#Aftermarket Fuel Filter FAQ

Το δεύτερο μάλλον είναι πρόσθετο, όχι εργοστασιακό.
μιλησα με την αντιπροσωπεια στη πατρα.μου ανεφεραν επι λεξη οτι το μηχανακι απο τη μανα του δεν φορουσε φιλτρο στο σωληνακι κατω απο το ρουμπινετο.μονο το μικρο εσωτερικα των καρμπς και οι σιτες στους μαστους του ρουμπινετου.σε διαφορα βιντεο που ειδα, αλλα εικονιζονται να εχουν και αλλα οχι.το εβγαλα και εγω τωρα και περιμενω να δω τι θαγινει..

vaska
07/02/2015, 11:57
Σε super tenere 750 που μού έκανε παρόμοια κόλπα ( εντάξει είχε δύο ρουμπινετα δεξιά / αριστερά ) όταν έπεφτε η στάθμη, τελικά ήταν αντλία βενζίνης.
Αν δεν ξέρει κάποιος με ίδιο μηχανάκι πως αντιμετωπισε ίδιο πρόβλημα, μπορούμε να βρούμε πολλές πιθανές αιτίες.
Οπότε περιμενεις απάντηση από κάτοχο.
Η με την πρώτη ευκαιρία το πας συνεργείο


Αυτο που λεει ο Μητς εχει βαση.
Αν η αντλια σου υπολειτουργει η δεν λειτουργει, η αρχη των συγκοινωνουντων δοχειων εξασφαλιζει ροη καυσιμου οσο η σταθμη στο ρεζερβουαρ ειναι πιο ψηλα απο τα καρμπιρατερ. Μολις πεσει, σταματαει το καυσιμο προς τα καρμπιρατερ αλλα μολις βγαλεις το σωληνακι τρεχει (ορθως).

Τροπο να ελεγξεις την αντλια, εχεις; ακουγεται να δουλευει;

Συγκεντρώνουν για μένα τις περισσότερες πιθανότητες να είναι σωστές.
Κοινό πρόβλημα αντλίας σε μηχανάκια που δεν έχουν ψεκασμό αλλά χρησιμοποιούν την αντλία για να ανεβάσουν καύσιμο, όταν είναι η στάθμη στο ντεπόζιτο χαμηλή.

Ταμάμ δλδ η δική σου περίπτωση

amyroukai
07/02/2015, 14:32
Εκτός και αν κάτι κατάλαβα λάθος διαβάζοντας τα FAQ το καρμπιρατεράτο 650 δεν έχει αντλία τελικά και δουλεύει μόνο με υποπίεση, οπότε η υπόθεσή μας έχει λογική αλλά δεν εφαρμόζεται εδώ ακριβώς έτσι...
Εξηγώ: Γράφει στο FAQ ότι κάποιοι τύποι φίλτρων (πρόσθετων, όχι το εργοστασιακό) δημιουργούν πρόβλημα που μοιάζει με αυτό που λέει ο Νάσος. Οπότε προτείνεται να κρατηθεί το εξωτερικό δεύτερο, αλλά να είναι συγκεκριμένου τύπου. Το οποίο σημαίνει πως πιθανώς όταν πέσει η στάθμη και δεν υπάρχει επαρκής υδροστατική πίεση να σπρώχνει το καύσιμο, το "λάθος" φίλτρο δημιουργεί αντίσταση στην ροή τέτοια που να στεγνώνει. Θα δείξει τώρα που το έβγαλε.

nasos_sa
07/02/2015, 17:14
Εκτός και αν κάτι κατάλαβα λάθος διαβάζοντας τα FAQ το καρμπιρατεράτο 650 δεν έχει αντλία τελικά και δουλεύει μόνο με υποπίεση, οπότε η υπόθεσή μας έχει λογική αλλά δεν εφαρμόζεται εδώ ακριβώς έτσι...
Εξηγώ: Γράφει στο FAQ ότι κάποιοι τύποι φίλτρων (πρόσθετων, όχι το εργοστασιακό) δημιουργούν πρόβλημα που μοιάζει με αυτό που λέει ο Νάσος. Οπότε προτείνεται να κρατηθεί το εξωτερικό δεύτερο, αλλά να είναι συγκεκριμένου τύπου. Το οποίο σημαίνει πως πιθανώς όταν πέσει η στάθμη και δεν υπάρχει επαρκής υδροστατική πίεση να σπρώχνει το καύσιμο, το "λάθος" φίλτρο δημιουργεί αντίσταση στην ροή τέτοια που να στεγνώνει. Θα δείξει τώρα που το έβγαλε.
το εβγαλα τελειως και το μηχανακι δουλευει σωστα και μεσα στη ρεζερβα!
δεδομενω οτι δεν αλλαξα το σωληνακι τροφοδοσιας παρα εβαλα ενα συνδεσμο στη θεση του φιλτρου,μπορω και τσεκαρω την πληροτητα του λαστιχου τροφοδοσιας.ειναι συνεχεια γεματο.δεν παρεμβαλεται το κενο αερος του φιλτρου.οπως και να χει θα δειξει.αναμεινατε νεοτερα

vagmark2002
08/03/2015, 14:51
Γεια χαρα σε ολους.

Το μηχανακι μας δεν θελει εξτρα φιλτρο γιατι για καποιο λογo μενει απο βενζινη στην ρεζερβα επειδη εχει φιλτρακι στην εισαγωγη των carbs.Εγω ειχα ομως το ιδιο προβλημα χωρις εξτρα φιλτρακι και εκανα τα εξης.Ανοιγμα τα carbs αγορα τα o rings απο μαγαζι τσιμουχαδικο, αλλαγη, καθαρισμα και ολα δουλευουν ρολοι.Μετα απο τοσα χρονια νομιζω πως λιγο χερι το θελει η γριουλα μας.