PDA

View Full Version : Διλημμα για Dainese gore-tex boots.



zygos30
02/02/2015, 10:56
Οπως λει και ο τιτλος ειμαι αναμεσα σε δυο:
1.http://www.megastockbazaar.gr/product.asp?catid=553
2.http://www.megastockbazaar.gr/product.asp?catid=1655

Οι πρωτες ειναι πολυ πιο ανετες και μαλακες και μου φανηκαν καλυτερες για καθημερινη χρηση και tour καταστασεις.
Οι δευτερες ειναι πιο σκληρες και συμπαγες και δινουν την αισθηση σαφως περισσοτερης ασφαλειας αλλα δυσχρηστες στο περπατημα και λιγοτερο ανετες.
Η χρηση τους θα ειναι περισσοτερο σε βολτες και ταξιδια και λιγοτερο στην πολη και οχι καθημερινη χρηση.
Ακουω αποψεις απο κατοχους των παραπανω.

Υ.Γ. ας μην ξεφυγουμε απο το θεμα κι αρχισουμε ''εγω εχω alpinestars''-''παρε καλυτερα sidi''....ας μεινουμε σ'αυτες τις δυο!!! :p:p:p

VANDA
02/02/2015, 11:07
Ψιλοαπαντάς μόνος σου.. Πας μάλλον για τις δεύτερες, αφού δεν τις θες για κάθε μέρα. Αλλά αν είναι να πάρεις αυτές για τις βόλτες και στην πόλη φοράς τα.. αθλητικά σου, θα πρότεινα να πάρεις τις πρώτες και να τις φοράς συνέχεια.
Επειδή έχουν περάσει πολλές μπότες dainese από τα.. πόδια μου, να σημειώσω ότι το πόσο αδιάβροχες θα σου βγουν είναι λίγο θέμα τύχης. Έχω πετύχει μπότες που για 5 χρόνια δεν έβαλαν σταγόνα νερό, ακόμα κι όταν είχαν λιώσει οι σόλες τους και άλλες που μπάσανε στην πρώτη 'καλή' βροχή.

amyroukai
02/02/2015, 11:31
Οι πρωτες με υπηρετουν καθημερινα την τελευταια 6ετια. Προβλημα ουδεν πλην φυσιολογικης φθορας σε σολα και δερμα. Ανεπιφυλακτα :)

Ζεύκας
02/02/2015, 11:32
Η χρηση τους θα ειναι περισσοτερο σε βολτες και ταξιδια και λιγοτερο στην πολη και οχι καθημερινη χρηση.

τη δευτερη (δεν ειμαι κάτοχος)

Bladerunner
02/02/2015, 11:33
Αν μετά τη βόλτα ακολουθεί περπάτημα θα προτιμούσα τις πρώτες.
Αν τις ήθελα αποκλειστικά για ταξίδι και κουβαλούσα μαζί μου παπούτσια για καθημερινές μετακινήσεις, βόλτες κλπ, θα αγόραζα τις δεύτερες.

zygos30
02/02/2015, 13:11
Τωρα,για να πω την αληθεια,κι εγω με βλεπω 90% για τις FULCRUM......πιο πολυ για επιβεβαιωση ρωτησα,μην τυχον και το μετανοιωσω γιατι στο καταστημα τις δοκιμαζεις για λιγα λεπτα ενω η γνωμη καποιου που τις εχει καιρο μετραει περισσοτερο.Η TRQ-TOUR ''δενει'' καλυτερα στο ποδι και αισθανεσαι περισσοτερη ασφαλεια αλλα για περπατημα το βλεπω πολυ δυσκολο οπως ειπε και ο Bladerunner.(Ειναι και πολυ πιο ομορφες οι π@@τανες)
Οποτε μαλλον θα ''θυσιασω την παραπανω ασφαλεια και ομορφια στον βωμο της ανεσης'' και θα παρω τις FULCRUM.

pipe_smoker
02/02/2015, 13:28
Fulcrum έχω και τις φοράω κάθε μέρα όλο το χρόνο εκτός από καλοκαίρι που φοράω μποτάκι dainese.

Το δέρμα "σπάει" από τις πρώτες μέρες και είναι πολύ άνετες και μαλακές.
Και μια χαρά το προστατεύουν το πόδι σου, και το περπάτημά σου μπορείς να κάνεις άνετος, και να τις φοράς και όλη μέρα στη δουλειά κλπ.

Και όπως είπε και η Vanda, χίλιες φορές μια μπότα λίγο πιο νορμάλ που θα τη φοράς όμως συνέχεια, παρά μια πολεμική αλεξίσφαιρη και deathproof που θα τη βάζεις όμως μόνο σε 2 βόλτες κάθε όποτε.

Billymuse
02/02/2015, 13:33
Τη δεύτερη (είμαι κάτοχος);)

Pan (dvs)
02/02/2015, 14:12
Σημερα φιλαρακι μου πηρε τις πρωτες (1.http://www.megastockbazaar.gr/product.asp?catid=553) για κανονικη χρηση,οχι μονο για τη μηχανη.Παρα,παρα ,πολυ καλες αλλα επειδη ειναι λιγο ψηλες τον ενοχλει γιατι του ξυνει την γαμπα.Θελει ψιλη καλτσα.

Αν καταληξεις σε αυτες πες στον Χρηστο για καλυτερη τιμη.Θα σου κοψει 10 με 15 ευρω.:D

pipe_smoker
02/02/2015, 14:37
....επειδη ειναι λιγο ψηλες τον ενοχλει γιατι του ξυνει την γαμπα.Θελει ψιλη καλτσα.


Ψιλιάζομαι τί μπορεί να είναι αυτό που τον ενοχλεί, γιατί κι εμένα μου έσπαγε τα νεύρα και με φαγούριαζε και με ενοχλούσε όταν τις φορούσα.

Στο εσωτερικό στο πίσω μέρος, δεξιά κι αριστερά από το ελαστικό κομμάτι κάνει ένα γύρισμα το δέρμα από την κορυφή της μπότας προς τα μέσα και κάνει τη ραφή. Φόδρα λέγεται? Τέσπα.

Εκεί εξέχει λίγο το δέρμα, δεν το έχουν κόψει ίσα ίσα με τη ραφή πιθανόν για να μην αρχίσει να ξηλώνεται.
Αν το κόψει λιγάκι σε εκείνο το σημείο θα σταματήσει να τον ενοχλεί. Αρκεί να μην το παρακάνει και φτάσει όντως στη ραφή κι αρχίσει να ξηλώνεται.

Άμα μπορέσω θα ανεβάσω φωτό για να γίνω πιο κατανοητός.

Εκτός κι αν δεν είναι αυτό που τον ενοχλεί οπότε τσάμπα γράφω:lol:

spyrakos35
02/02/2015, 17:43
Εχω και πολεμικη εχω και τουριστικη....

Φοραω παντα την πολεμικη γιατι κρινω οτι προστατευει απειρως καλυτετα....

Pan (dvs)
02/02/2015, 18:40
Άμα μπορέσω θα ανεβάσω φωτό για να γίνω πιο κατανοητός.

Εκτός κι αν δεν είναι αυτό που τον ενοχλεί οπότε τσάμπα γράφω:lol:

Δεν χρειαζεται εισαι κατανοητος,θα του το μεταφερω.

pipe_smoker
02/02/2015, 19:09
Εχω και πολεμικη εχω και τουριστικη....

Φοραω παντα την πολεμικη γιατι κρινω οτι προστατευει απειρως καλυτετα....

Και εισαι με την πολεμικη ολη μερα στη δουλεια, στη βολτα, στο περπατημα ή κουβαλας αλλαξια ζευγαρι πολιτικα?

spyrakos35
02/02/2015, 19:40
Και εισαι με την πολεμικη ολη μερα στη δουλεια, στη βολτα, στο περπατημα ή κουβαλας αλλαξια ζευγαρι πολιτικα?

Στις βολτες ρε....

Εντος αν φοραγα θα φοραγα τις τουρ....

pipe_smoker
02/02/2015, 20:50
Στις βολτες ρε....

Εντος αν φοραγα θα φοραγα τις τουρ....

Εμ είπες "πάντα" και με μπέρδεψες.

Κάτσε γιατί βγάλαμε λαβράκι όμως:lol:
Εντός τί φοράς?
Ρωτάω γιατί θα μου κάνει εντύπωση αν κυκλοφορείς με πολιτικό παπούτσι γιατί γενικά είσαι της ασφάλειας.

DrEvil
02/02/2015, 20:53
Οι πρωτες με υπηρετουν καθημερινα την τελευταια 6ετια. Προβλημα ουδεν πλην φυσιολογικης φθορας σε σολα και δερμα. Ανεπιφυλακτα :)

Αλλος ενας ευχαριστημενος εδω.
4 χρονια, καθε μερα, δουλεια και βολτες.
Ζεστες και ακομα αδιαβροχες.

zygos30
02/02/2015, 22:44
Μαγκες με πεισατε.....''ο κυβος ερριφθη''....FULCRUM C2 GORE-TEX...αν οχι αυριο το πολυ μεθαυριο θα τις εχω.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!:beer:

Grafton 505
02/02/2015, 23:54
Φρόντιζε να είναι όσο πιο ''φρέσκες'' γίνετε για να είναι καλό το δέρμα.

Έχω τις Folcrum από το ΄09 και με λίγο πλύσιμο μετά από κάθε βόλτα ή στο τέλος της ημέρας, είναι ακόμα σε πολύ καλή κατάσταση και αδιάβροχες.

spyrakos35
03/02/2015, 02:55
Εμ είπες "πάντα" και με μπέρδεψες.

Κάτσε γιατί βγάλαμε λαβράκι όμως:lol:
Εντός τί φοράς?
Ρωτάω γιατί θα μου κάνει εντύπωση αν κυκλοφορείς με πολιτικό παπούτσι γιατί γενικά είσαι της ασφάλειας.

ναι πολιτικό....

αλλά αυτό είναι η προσωπική μου ζωή, όχι η ομαδική/παρείστικη..... καταλαβαίνεις τι λέω? καταλαβαίνεις γιατί είσαι έξυπνος...

spyrakos35
03/02/2015, 02:55
Μαγκες με πεισατε.....''ο κυβος ερριφθη''....FULCRUM C2 GORE-TEX...αν οχι αυριο το πολυ μεθαυριο θα τις εχω.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!:beer:

μεγειές λοιπόν

pipe_smoker
03/02/2015, 09:30
ναι πολιτικό....

αλλά αυτό είναι η προσωπική μου ζωή, όχι η ομαδική/παρείστικη..... καταλαβαίνεις τι λέω? καταλαβαίνεις γιατί είσαι έξυπνος...

Καταλαβαίνω αλλα δεν το πήγαινα εκεί.

Παρεξηγήσιμο το "λαβράκι" έτσι όπως το είπα, όντως.

Το λέω γιατί, όντως είσαι της ασφάλειας, και δεν εννοώ στο να κανεις κήρυγμα. Εννοώ έχεις μυαλό στην γκλαβα σου.
Τεσπα.
Επειδή την έχω πατήσει, κι έχω πονέσει, ξανάσκεψου το ενδεχόμενο να πάρεις κανά μπότακι για εντός.
Just saying, φιλική συμβουλή, γραφ'τη στο χιόνι κλπ κλπ :beer:

McTalas
03/02/2015, 09:58
Παντα παντου και παντα φοραω φουλ ρεισινγκ. Προστατεύουν το ποδι σωστα και ειδη 3 φορες μου εχουν σωσει το ποδι. Λογω δουλειας εχω δει πάρα πολλα τροχαια. Απο καταγματα ανοιχτα μεχρι ακρωτηριασμους. Μια μποτα θα εσωζε πολλα ποδια. Αν οχι ολα σίγουρα τα περισσότερα.
Οποτε προτιμιστε τις καλύτερε

zygos30
03/02/2015, 11:25
ΒΟΥΑΛΛΑ!!!!!!



330716

amyroukai
03/02/2015, 12:14
Καλοφορετες :)

pipe_smoker
03/02/2015, 12:17
Σενιος.

Καλοφορετες:beer:

Ζεύκας
03/02/2015, 13:39
αγρατζουνιστες :beer:

Billymuse
03/02/2015, 14:37
Ωραίες ..καλοφόρετες..πάνε και με τσόπερ αμαλάχι ;)

Grafton 505
03/02/2015, 17:15
Κύριος !!!!

Αχρείαστες να 'ναι. :beer:

Made in ... ?

MikeG
03/02/2015, 17:23
:beer: :beer:

zygos30
03/02/2015, 22:13
Κύριος !!!!

Αχρείαστες να 'ναι. :beer:

Made in ... ?

Τώρα που το λές το είδα........made in Romania!!!!!!!!!

Billymuse
03/02/2015, 22:30
Τώρα που το λές το είδα........made in Romania!!!!!!!!!

ναι και οι άλλες που πόσταρες απο Ρουμανία τις φέρνουν

Grafton 505
03/02/2015, 23:19
Τώρα που το λές το είδα........made in Romania!!!!!!!!!

Και οι δικές μου από εκείνο το τσαγκαράδικο είναι. :)

akis_trevor
03/02/2015, 23:20
καλοριζικες μαν...:beer:

LOUKILOUK
03/02/2015, 23:58
καλοτάξιδες...:beer:

zygos30
04/02/2015, 00:27
Και οι δικές μου από εκείνο το τσαγκαράδικο είναι. :)

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!! Καλο!!!!!!:rotflmao::rotflmao::rotflmao:
Παντως για μια στιγμη με αγχωσες οταν ρωτησες!!!!!Ειπα κι εγω.......μπας και μου την εφεραν!!!!!

Grafton 505
04/02/2015, 20:16
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!! Καλο!!!!!!:rotflmao::rotflmao::rotflmao:
Παντως για μια στιγμη με αγχωσες οταν ρωτησες!!!!!Ειπα κι εγω.......μπας και μου την εφεραν!!!!!

:lol: :lol: :lol:

Χίλια συγνώμη για την πρόκληση άγχους κουμπάρε !!!!!!!!

:beer:

virus
05/02/2015, 22:56
καλοριζικες και καλοφορετες :beer:



και οι sidi που εχω romania ειναι :uplate:

lleonidas
05/02/2015, 23:26
Καλοφόρετες!
Έχω και εγώ τις ίδιες αλλά φορεμένες ελάχιστες φορές διότι μου φαίνονται αρκετά βαριές για καθημερινή χρήση για την οποία αγόρασα τις alpinestars ridge που χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα πλέον όταν οδηγώ αλλά και στη δουλειά.
Οι fulcrum πάντως είναι όντως πολύ ποιοτικές μπότες και είχα ασχοληθεί αρκετά πριν τις πάρω,άσχετα αν τελικά δεν αποδείχθηκαν η σωστότερη επιλογή.