PDA

View Full Version : kdx 250 προβλημα μαλλον πηνια



MAKIS-RR
02/02/2015, 18:33
καλησπερα
1)εχω γινει κατοχος ενος kdx 250 d1 με 40000 (χωρις να πειραχθει βιδα αποσο ξερω).μου κανει ομως κατι ναζια απο το χειροτερο...τα ρευματα.εκει που πηγαινω βολτα ξαφνικα μενει εντελως νεκρο απο ρευμα....εντελως ομως δεν αναβει ουτε το λαμπακι της κενης οταν παταω μανιβελα.δεν παιρνει με τιποτα με μανιβελα μα αν βαλω ταχυτητα στην κατηφορα και επιμεινω λιγο παιρνει.καποιοι μου ειπαν πηνια (που ειναι και το λογικο).το μηχανακι καθοταν 7 χρονια.υπαρχει περιπτωση να στρωσει?διορθωνεται?θελει πηνια :sad:

2)θελω σιγα σιγα να το κανω ανακατασκευη στο μοτερ.να προτιμησω τα γνησια ανταλλακτικα η επωνυμα aftermarket ?κυριος γνωμονας η αξιοπιστια (40000 χλμ ειναι αυτα).μπορουν τα aftermarket εστω να πλησιασουν αυτα τα νουμερα????
ευχαριστω

toyar
02/02/2015, 18:45
μηχανακι τοσο παλιο και τοσα χρονια ακινητο εχει σιγουρα προβλημα επαφων σε ολες τις φισες και τους διακοπτες του
ξεκινα με ενα καλο καθαρισμα παντου με σπρευ επαφων και ταυτοχρονα τσεκαρεις και την πλεξουδα για κοψιματα

SHOOTER045
02/02/2015, 20:15
Ξεκίνα με καθαρισμό επαφών, kill switch ΟΝ / Of φισες κλπ.
Γιατί ναι μεν σβήνει, αλλά σπρωχνοντας μπορεί από το κούνημα να κάνει επαφή και να παίρνει.
Για ανταλλακτικά ανακατασκευής
Για το μοτέρ ότι βάλεις να είναι σετ, όχι πιστονι wiseco πχ σε μαμά κύλινδρο και ούτω καθεξής

MAKIS-RR
02/02/2015, 23:01
γνωριζει κανεις που μπορω να βρω πηνια?η αν μπορω με κανεναν τροπο να διορθωσω τα δικα μου?

SHOOTER045
02/02/2015, 23:04
Είσαι σίγουρος ότι είναι τα πηνια?
Για αρχή μέτρα αν και τι είναι καμμενο.
Μετά αν είναι καμμενο κάτι θα κάνουμε

MAKIS-RR
02/02/2015, 23:12
Είσαι σίγουρος ότι είναι τα πηνια?
Για αρχή μέτρα αν και τι είναι καμμενο.
Μετά αν είναι καμμενο κάτι θα κάνουμε

θα σε γελασω σε οποιον ειπα τι μου παρουσιαζει πηνια προτεινε.σκεφτηκα μεχρι και να αλλαξω τα καλωδια απο τα πηνια στην πλεξουδα,ετσι προληπτικα.τι να πω ηλεκτρονικη?και πως να τα δοκιμασω κιολας ρε γαμωτ.αν ηταν διακοπτης δεν θα επαιρνε ουτε με ταχυτητα ετσι δεν ειναι?

SHOOTER045
02/02/2015, 23:16
Ξεκίνα μετρα πηνεια, καθάρισε επαφές κλπ και θα βγάλεις άκρη

MAKIS-RR
02/02/2015, 23:21
το θεμα ειναι οτι δεν μου το κανει παντα.συνηθως δουλευει ρολοι.τρωνε την φρικη τους κανα 10 λεπτο και μετα σαν να μην εγινε τιποτα.πως θα τα μετρησω?

SHOOTER045
02/02/2015, 23:27
Ρώτα εκείνο τον αλητηριο τον motomaniac, του είχα στείλει κάποτε τα πηνια απ το RMX

MAKIS-RR
02/02/2015, 23:33
χαχαχα τα ομν μου ειπε να μετρησω.αλλα οταν πηγα να το κανω μαλακ...στηκα λιγο και χτυπησα το χερι με το σφυρι οποτε και εμεινε ανοιχτο λογω ανωτερας βιας (ραμματα στο χερι).αλλα το εχω υποψιν μου

taisteal
03/02/2015, 01:24
χαχαχα τα ομν μου ειπε να μετρησω.αλλα οταν πηγα να το κανω μαλακ...στηκα λιγο και χτυπησα το χερι με το σφυρι οποτε και εμεινε ανοιχτο λογω ανωτερας βιας (ραμματα στο χερι).αλλα το εχω υποψιν μου



Καλυτερα πηγαινε το σε μηχανικο γιατι ετσι που το πας στο τελος δεν θα εχεις χερια να καβαλησεις

MAKIS-RR
03/02/2015, 08:31
μπα δεν το εφαγα στο kdx το χερι.για μηχανικο δεν υπαρχει σαλιο.ασε που μαρεσει να ασχολουμαι ετσι κι αλλιως (κι ας μισω τα ηλεκτρικα).

notakos600
03/02/2015, 09:08
μπα δεν το εφαγα στο kdx το χερι.για μηχανικο δεν υπαρχει σαλιο.ασε που μαρεσει να ασχολουμαι ετσι κι αλλιως (κι ας μισω τα ηλεκτρικα).

Βρες το manual για αρχή και μελέτησέ το.
Θα σου λυθούν πολλές απορίες και τα χέρια μαζί (όταν με το καλό βγάλεις τα ράμματα).