PDA

View Full Version : Σταματάνε οι κραδασμοί?



MG-KTiNoS
02/02/2015, 19:39
Επειδή είναι η δεύτερη φωτογραφική μηχανή (DSLR) που γίνεται κουδουνίστρα ρωτάω σταματάνε οι κραδασμοί?
Ως τώρα έχουν χρησιμοποιηθεί.
Μέσα σε τανγ μπαγκ.
πάτος από αδιάβροχα
μαλακή τσάντα με φόδρα αφρολέξ από πάνω
Αλλά χαΐρι δεν είδαμε.
Να έχω την μηχανή επάνω μου δεν παίζει γιατί τα πολλά ορθοπεδικά δεν μου επιτρέπουν σακίδιο ούτε τσάντα.
Αν βάλω το τανκ μπαγκ στη σέλα συνεπιβάτη λέτε να κόψει κι άλλο?
Καμιά άλλη ιδέα?

Pan (dvs)
02/02/2015, 19:53
Η Sony χαιρετησε?

Κανε μια θηκη βαζοντας διπλο πλαστικο για μετακομισεις.Αυτο που εχει τις φυσαλιδες με τον αερα.Ελπιζω να καταλαβες ποιο εννοω.

taisteal
02/02/2015, 19:56
Η Sony χαιρετησε?

Κανε μια θηκη βαζοντας διπλο πλαστικο για μετακομισεις.Αυτο που εχει τις μπαλιτσες με τον αερα.Ελπιζω να καταλαβες ποιο εννοω.

Το αμπαλαζ

toyar
02/02/2015, 19:58
προσφατα παρελαβα ενα ταμπλετ απο το σερβις του πλαισιου και για προστασια μου το εδωσαν σε ενα φακελο με χοντρους θαλαμους αερα παραλληλογραμμους οχι φυσαλιδες
δεν ξερω πως το λενε αλλα μου εδινε την αισθηση πως το περιεχομενο δεν θα παθαινε τιποτα ακομα κι αν το πεταγες απο το μπαλκονι

teogtp
02/02/2015, 20:04
Να υποθεσω οτι το συστημα του καθρεφτη την ακουει;

Pan (dvs)
02/02/2015, 20:06
προσφατα παρελαβα ενα ταμπλετ απο το σερβις του πλαισιου και για προστασια μου το εδωσαν σε ενα φακελο με χοντρους θαλαμους αερα παραλληλογραμμους οχι φυσαλιδες
δεν ξερω πως το λενε αλλα μου εδινε την αισθηση πως το περιεχομενο δεν θα παθαινε τιποτα ακομα κι αν το πεταγες απο το μπαλκονι

Και αυτο ειναι πολυ καλο,αλλα παθαινει πιο ευκολα ζημια και δεν το βρισκεις στο εμποριο.Συνηθως τετοιο εχουν τα τονερ των εκτυπωτων.

lykourgi
02/02/2015, 20:15
Αν έφτιαχνες μία θήκη από αφρολέξ ή αεροπλάστ, μέσα στο τανκμπάγκ;
Με το κατάλληλο πάχος υλικού θα προστάτευε πλήρως την φωτογραφική.

Εχει όμως και μειονεκτήματα. Θα φάει πολύ χώρο στο τανκμπάγκ και στην περίπτωση του αφρολέξ πρέπει να καλυφθεί με κάτι (πχ ύφασμα) διότι τρίβει και αυτό δεν είναι καλό για τη μηχανή.

Bob_o_mastoras
02/02/2015, 20:17
Aμπαλαρισμα με αφρολεξ και τυλιγμα σε μαλακα ρουχα. Αυτο θα τους μειωσει αρκετα μιας και τα δυο υλικα αποροφουν τους κραδασμους.

pipe_smoker
02/02/2015, 20:41
Παρε τετρακυλινδρο:p

Νικο βρες ο,τι μαλακια μπορεις (καουτσουκ, αφρολεξ, κυψελες αερα κλπ) σιαχτα ολα μαζι σε ενα "πακετο", ειτε τυλιγμενα με ρουχα ειτε με καμια πατεντα, και "ντυσε" εσωτερικά το τανκ μπαγκ για τα καλα. Και πανω και κατω και το γύρω-γύρω. Οχι μονο να μην κοπαναει η μηχανη στο ντεποζιτο πχ, αλλα γενικως να ειναι ψιλο στριμωγμενη για να μην εχει χωρο να χωροπηδαει.

Απλα αυτο το τανκ μπαγκ κλαφ'το κι αφιερωσε το καθαρα και μονο για τη μεταφορα της μηχανης, τους φακους κλπ.
Αμα θες να μεταφερεις αλλα πραγματα παρε κανα σαμαρι ή ρεζερβα τανκ μπαγκ.
Γιατι αν ειναι να φτιαξεις κατι καλο και να καθεται σαν αυγουλακι σε φωλια η μηχανη μεσα, χεσ'τα και κατουρα τα αμα πρεπει να το γδυνεις και να το ξαναντυνεις αναλογα τι θες να βαλεις μεσα.

Αμα βαλεις κατω ποσο κανουν οι μηχανες και ποσο κανει ενα τανκ μπαγκ, θυσιασε σε το να τελειωνεις.

vaska
02/02/2015, 22:00
Πάλι εγώ θα δώσω την λύση ρε γμτ. ?? :p


Νικόλα διχτάκι ελαστικό με την μηχανή να κρέμεται μέσα σε top case. Κάτι σε σχήμα σταυρού που θα είναι στερεωμένο ελαστικά και στις 4 άκρες του σταυρού αλλά και στον διαμήκη άξονα (για να μαζεύει επιταχύνσεις κι επιβραδύνσεις) και η μηχανή θα είναι στο κέντρο του.
Ακυρώνεις έτσι βέβαια όλον τον χώρο του top case αλλά λύνεις το πρόβλημά σου. Όλοι οι κραδασμοί εκτονώνονται πάνω στα λάστιχα.

Το έχω δοκιμάσει και δουλεύει, έχω μεταφέρει έτσι με μονοκύλινδρο και σε πολύ κακοτράχαλο δρόμο πολύ εύθραυστο υγειονομικό υλικό σε φιαλίδια. Στην παραλαβή μετά από 28 χιλιόμετρα χωματόδρομου με φυτεμένη πέτρα, έπαθαν πλάκα. Και πήγαινα σβέλτα μιας και αυτοί οι διαόλοι δεν έπρεπε να "βράσουν" από θερμοκρασία μέσα στο top case. Ούτε μία αστοχία. Έφτασαν όλα σώα.

skylaros
02/02/2015, 22:50
Οι μηχανές σου την ακούν από χτυπήματα μέσα στη θήκη τους. Πάρε ηχομονωτική ταινία και βάλτη με τέτοιο τρόπο ώστε να σφηνώνει η μηχανή μέσα και να μη κινείται καθόλου! Μετά πήγαινε και αγόρασε αυτό το πράσινο σπογγώδες υλικό που βάζουν μέσα στις γλάστρες, σκάψε το στο σχήμα της θήκης της μηχανής και βάζε τη μηχανή να κάθεται μέσα. Τώρα αν θέλεις να βάλεις και μια στρώση από κάτω μαλακού υλικού ή με φυσαλίδες μπορείς να το κάνεις. Γενικά με τον τρόπο που σου είπα χάνεις περίπου 2-3 cm περιμετρικά και κάτω από τη θήκη. Το έχω κάνει και για μηχανή μου και για μεταφορά σκληρών δίσκων, δόξα τον Αλάχ δε μου έχει τύχει ζημιά ως τώρα.

zygos30
02/02/2015, 23:06
Εγω την πιανω με διχτακι στο πισω μερος της σελας οπως ειναι με την θηκη της και ουτε κραδασμους ουτε γατα ουτε ζημια....χρονια τωρα!!!!
Αν εισαι δικαβαλος τοτε αλλαζει το θεμα.



330694

toyar
03/02/2015, 01:02
Και αυτο ειναι πολυ καλο,αλλα παθαινει πιο ευκολα ζημια και δεν το βρισκεις στο εμποριο.Συνηθως τετοιο εχουν τα τονερ των εκτυπωτων.

α μπραβο..........
εκει το εχω ξαναδει

taisteal
03/02/2015, 01:10
Να παιρνεις το αυτοκινητο

spyrakos35
03/02/2015, 02:58
μέσα σε μπρατσάκια :bawl:

Pan (dvs)
03/02/2015, 08:18
Πάλι εγώ θα δώσω την λύση ρε γμτ. ?? :p


Νικόλα διχτάκι ελαστικό με την μηχανή να κρέμεται μέσα σε top case. Κάτι σε σχήμα σταυρού που θα είναι στερεωμένο ελαστικά και στις 4 άκρες του σταυρού αλλά και στον διαμήκη άξονα (για να μαζεύει επιταχύνσεις κι επιβραδύνσεις) και η μηχανή θα είναι στο κέντρο του.
Ακυρώνεις έτσι βέβαια όλον τον χώρο του top case αλλά λύνεις το πρόβλημά σου. Όλοι οι κραδασμοί εκτονώνονται πάνω στα λάστιχα.

Το έχω δοκιμάσει και δουλεύει, έχω μεταφέρει έτσι με μονοκύλινδρο και σε πολύ κακοτράχαλο δρόμο πολύ εύθραυστο υγειονομικό υλικό σε φιαλίδια. Στην παραλαβή μετά από 28 χιλιόμετρα χωματόδρομου με φυτεμένη πέτρα, έπαθαν πλάκα. Και πήγαινα σβέλτα μιας και αυτοί οι διαόλοι δεν έπρεπε να "βράσουν" από θερμοκρασία μέσα στο top case. Ούτε μία αστοχία. Έφτασαν όλα σώα.

Αυτη δεν ειναι λυση αλλα το γεφυρι της Αρτας.:cry:

sapila racing
03/02/2015, 08:55
Πάλι εγώ θα δώσω την λύση ρε γμτ. ?? :p


Νικόλα διχτάκι ελαστικό με την μηχανή να κρέμεται μέσα σε top case. Κάτι σε σχήμα σταυρού που θα είναι στερεωμένο ελαστικά και στις 4 άκρες του σταυρού αλλά και στον διαμήκη άξονα (για να μαζεύει επιταχύνσεις κι επιβραδύνσεις) και η μηχανή θα είναι στο κέντρο του.
Ακυρώνεις έτσι βέβαια όλον τον χώρο του top case αλλά λύνεις το πρόβλημά σου. Όλοι οι κραδασμοί εκτονώνονται πάνω στα λάστιχα.

Το έχω δοκιμάσει και δουλεύει, έχω μεταφέρει έτσι με μονοκύλινδρο και σε πολύ κακοτράχαλο δρόμο πολύ εύθραυστο υγειονομικό υλικό σε φιαλίδια. Στην παραλαβή μετά από 28 χιλιόμετρα χωματόδρομου με φυτεμένη πέτρα, έπαθαν πλάκα. Και πήγαινα σβέλτα μιας και αυτοί οι διαόλοι δεν έπρεπε να "βράσουν" από θερμοκρασία μέσα στο top case. Ούτε μία αστοχία. Έφτασαν όλα σώα.

Εσύ είσαι αλλού!! :a23:

spyro
03/02/2015, 09:08
μετά απο του Βάσκα τη υπερσούπερ συμβουλή είμαι σίγουρος οτι θα πεταχτεί ακόμα ένας και θα πεί





"βάλε αφρολέξ"





:rolleyes:

vaska
03/02/2015, 12:20
μετά απο του Βάσκα τη υπερσούπερ συμβουλή είμαι σίγουρος οτι θα πεταχτεί ακόμα ένας και θα πεί





"βάλε αφρολέξ"





:rolleyes:

:moutza: πνίγηκα ρε μλκ.

και τώρα θα βγει ο άλλος και θα πει για μπρατσάκια

pipe_smoker
03/02/2015, 12:32
:moutza: πνίγηκα ρε μλκ.

και τώρα θα βγει ο άλλος και θα πει για μπρατσάκια

Κοιτα....

Ετσι οπως το διαβαζα το κουμαντο που περεγραφες, μου φανηκε πιο ευκολο να πηγαινα μια βολτα απο το Νικο Αμπελ να μου σιαξει κανα κοζι αντιβαρυτητας, κανα πεδιο αντιυλης εντος του top case, καμια μηχανη τηλεμεταφορας να στειλει τη φωτογραφικη κατευθειαν στον προορισμο μου κλπ:lol:

Χωρια που ολο αυτο με τα φιαλιδια κλπ μου θυμησε ειτε Τομ Κρουζ που γκρεμοτσακιζοτανε να μην του χαλασει ενα αντιδοτο τι διαλο ητανε, ειτε Καφετζοπουλο σε ρολο Ακαλυπτου που ετρεχε να προλαβει να παει το σπερμα του απο το σπιτι του στο ιατρειο για το τεστ γονιμοτητας:lol:

MG-KTiNoS
03/02/2015, 15:54
κατ αρχήν το κόλπο με του Βάσκα είναι και ο τρόπος να μεταφέρεις νιτρογλυκερίνη.
(παλιό το κόλπΟ αλλά πάντα αποτελεσματικό)

Ως τώρα έχω χαλάσει 2 σόνι μια α3οο και μια α55.
Τα μηχανικά μέρη σταμάτησαν να λειτουργούν πολύ πριν από άλλες ίδιες.
Εντόπισα το πρόβλημα στους κραδασμούς της μηχανής.
Έχω στο μυαλό μου κάτι με διπλό πάτο στο τανκκ μπαγκ.
Ένα επίπεδο με μαλακό αφρολέξ κι ένα απ αυτό που βάζουν στις συσκευασίες με
τις φουσκάλες. Το όλο σύστημα θα μπει πάνω στη σέλα.
Θα κάνω και κάποιες μετρήσεις να να δω.
Θα ενημερώσω.

Bob_o_mastoras
03/02/2015, 16:08
Tσεκαρε και κατι τετοιο. Κουτια για heavy duty φωτογραφικες καταστασεις. Αμα τις χαλας με αυτους τους ρυθμους αξιζει η επενδυση.

330726

330727

Επισης υπαρχουν military spec φωτογραφικες για να αντεχουν τα παντα.

vaska
03/02/2015, 16:57
Κοιτα....

Ετσι οπως το διαβαζα το κουμαντο που περεγραφες, μου φανηκε πιο ευκολο να πηγαινα μια βολτα απο το Νικο Αμπελ να μου σιαξει κανα κοζι αντιβαρυτητας, κανα πεδιο αντιυλης εντος του top case, καμια μηχανη τηλεμεταφορας να στειλει τη φωτογραφικη κατευθειαν στον προορισμο μου κλπ:lol:

Χωρια που ολο αυτο με τα φιαλιδια κλπ μου θυμησε ειτε Τομ Κρουζ που γκρεμοτσακιζοτανε να μην του χαλασει ενα αντιδοτο τι διαλο ητανε, ειτε Καφετζοπουλο σε ρολο Ακαλυπτου που ετρεχε να προλαβει να παει το σπερμα του απο το σπιτι του στο ιατρειο για το τεστ γονιμοτητας:lol:

Αν το να φτιάξεις 6 - 8 κρικάκια μέσα στο τοπ κέις σου φαίνεται δύσκολο φαντάζομαι το ν' αλλάξεις λάδια στη μηχανή ή να κάνεις εξαέρωση στο κύκλωμα των φρένων πρέπει να είναι σκέτος Γολγοθάς. :lol: Καλύτερα πήγαινε στον Άμπελ να σου σιάξει μηχανάκι αντιβαρύτητας.

pipe_smoker
03/02/2015, 18:41
Αν το να φτιάξεις 6 - 8 κρικάκια μέσα στο τοπ κέις σου φαίνεται δύσκολο φαντάζομαι το ν' αλλάξεις λάδια στη μηχανή ή να κάνεις εξαέρωση στο κύκλωμα των φρένων πρέπει να είναι σκέτος Γολγοθάς. :lol: Καλύτερα πήγαινε στον Άμπελ να σου σιάξει μηχανάκι αντιβαρύτητας.

Εγώ ούτε να τα τσεκάρω δεν ξέρω τα λάδια κι εσύ μου λες για αλλαγή? :lol:

Πέραν της πλάκας, γαματο ακούγεται το σιαξιμο σου.
Απλά δεν μπορώ να το κάνω εικόνα.
Τις είδους δυχτακι, εννοείς, που θα πρώτοπιανει, που θα "δένει" η φωτογραφική κλπ.

amyroukai
04/02/2015, 09:17
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον...

Γιατί στα μεγάλα ταξιδιωτικά από χώμα, βλέπω ανθρώπους που κουβαλάνε 2-3 φωτογραφικές, βιντεοκάμερες, λάπτοπ χωρίς SSD και περνάνε μήνες στο χώμα σε ένα bagster ή έναν αδιάβροχο σάκκο δεμένο στην ουρά και δουλεύουν κανονικά.

Μήπως να αλλάξεις μεκανάκ γιατί με τόσα που έχεις χρεωθεί σε φωτογραφικά έχεις πλερώκει πιο πολλά από όσα αξίζει το τιδιεμ...

pipe_smoker
04/02/2015, 10:44
Μήπως να αλλάξεις μεκανάκ γιατί με τόσα που έχεις χρεωθεί σε φωτογραφικά έχεις πλερώκει πιο πολλά από όσα αξίζει το τιδιεμ...

Φωτογραφική πρέπει να αλλάξει και να πάρει Νίκον αλλά είναι μάπας και δεν καταλαβαίνει:bawl:

zygos30
04/02/2015, 15:58
Φωτογραφική πρέπει να αλλάξει και να πάρει Νίκον αλλά είναι μάπας και δεν καταλαβαίνει:bawl:

Hθελα να το πω κι εγω αυτο αλλα δεν το ειπα για να μην παρεξηγηθω,μιας και δεν γνωριζω το παληκαρι!!!!!!!:)

nikos_abel
04/02/2015, 16:08
Κοιτα....

να πηγαινα μια βολτα απο το Νικο Αμπελ να μου σιαξει κανα κοζι αντιβαρυτητας, κανα πεδιο αντιυλης εντος του top case, καμια μηχανη τηλεμεταφορας να στειλει τη φωτογραφικη κατευθειαν στον προορισμο μου κλπ:lol:

Βρε άσχετε, να τη μεταφέρει θέλει ή να την ανατινάξει;

και μπήκα για πλάκα στο θρεντ :lol:


ειτε Καφετζοπουλο σε ρολο Ακαλυπτου που ετρεχε να προλαβει να παει το σπερμα του απο το σπιτι του στο ιατρειο για το τεστ γονιμοτητας:lol:

Αν δε το έχεις ζήσει μην κρίνεις :nono:

:lol:

pipe_smoker
04/02/2015, 16:19
Hθελα να το πω κι εγω αυτο αλλα δεν το ειπα για να μην παρεξηγηθω,μιας και δεν γνωριζω το παληκαρι!!!!!!!:)

Εγω τονε ξερω το φαρμακοτριφτη.

Μονο να μου χρυσοπουλαει βιαγκρα ξερει.
Οταν του λες οτι η Νικον και σπασμενη βγαζει καλυτερες φωτογραφιες απ'οτι η Σονυ σωα χαμπαααααριιιιι :lol:


Βρε άσχετε, να τη μεταφέρει θέλει ή να την ανατινάξει;

και μπήκα για πλάκα στο θρεντ :lol:


Ε εσυ τα ξερεις αυτα.
Καν'του κανα μαγικο να διαλυθει και να ξανασυναρμολογηθει απο μονη της.

Παρ'τη σονυ και καν'τη σκονη:p

vaska
05/02/2015, 20:39
Εγώ ούτε να τα τσεκάρω δεν ξέρω τα λάδια κι εσύ μου λες για αλλαγή? :lol:

Πέραν της πλάκας, γαματο ακούγεται το σιαξιμο σου.
Απλά δεν μπορώ να το κάνω εικόνα.
Τις είδους δυχτακι, εννοείς, που θα πρώτοπιανει, που θα "δένει" η φωτογραφική κλπ.

Άντε τώρα ν΄ανοίγεις cad να σχεδιάζεις διχτάκια για να καταλάβει ο pipe.

ΕπειδήΣ όμως είμαι καλό παιδί μόλις βρω λίγο χρόνο θα το κάνω ρε άτιμε.
:D

MG-KTiNoS
05/02/2015, 21:48
παιδάκια η Κάνον έχει μηχανές που πας στον πόλεμο την κοπανάς στο κεφάλι του οχτρού και πέφτει σέκος.
Μετά τον αποθνατίζεις με την ίδια μηχανή και την πουλάς στο ιντερνέτ!
Αυτά όμως κοστίζουν χρήμα.
Μηχανές κάτω των 1000 ευρώ, χωρίς καν να είναι γούδερ σιλντ θέλουν στοργή και προδέρ.
Εγώ τις είχα στο τανκ μπακ και τράβαγα όποτε μου γούσταρε Βουδαπέστη Αθήνα σερί
που ρχόΜΟυΝα και κάτι 36ωρα με βρόχα...
Να μη σου πω για τότε που τράβαγα πάνω απ το μηχανάκι και γέμισε ο φακός σκόνη μέσα...
330790

pipe_smoker
05/02/2015, 22:07
Άντε τώρα ν΄ανοίγεις cad να σχεδιάζεις διχτάκια για να καταλάβει ο pipe.

ΕπειδήΣ όμως είμαι καλό παιδί μόλις βρω λίγο χρόνο θα το κάνω ρε άτιμε.
:D

:blush::blush::blush:

Μην παιδεύεσαι ρε.
Άμα λάχει να ξαναμεταφέρεις τίποτις εκρηΧτικά, τράβα μια φωτογραφία να καταλάβω.


@Χτήνος
Δοκίμασε κάτι από αυτά που γράφτηκαν Νικόλα.
Του πούστη πια.

vaska
14/02/2015, 18:30
Ψάχνοντας στον σουλήνα για κάτι άλλο έπεσα πάνω σε αυτό.

https://www.youtube.com/watch?v=_Xj8jRFYoS8

Αυτό είναι σε γενικές γραμμές το "στήσιμο" που σου περιέγραφα σε προηγούμενα πόστ Κτηνε. Στην δική μου περίπτωση είχαμε βάλει και στον κάθετο άξονα λάστιχα.

MG-KTiNoS
14/02/2015, 19:18
:lol:

7Tolis
15/02/2015, 08:23
αυτό με το μπρατσάκι εχει βάση.Το λένε αερονάρθηκα.Στην ουσία ειναι ενα μακρόστενο μπρατσάκι οπου βαζουμε για ακινητοποίηση κατάγματος.Το φουσκώνεις και ο αέρας μετα κάνει όλη τη δουλειά.

GiorgosLa
18/05/2015, 07:53
Ανοίγω ξανά το θέμα γιατί την πάτησα κι εγώ. Αγόρασα μια φτηνή Nikon D 3000 (αυτήν με 500 ευρώ και 200ρι φακό δώρο) μόνο και μόνο για να την έχω στο μηχανάκι χωρίς να με καίει ιδιαίτερα αν πάθει κάτι. Τώρα όμως άλλαξαν τα πράγματα και… καίει και τσουρουφλάει και δεν θα αντικατασταθεί εύκολα αν χαλάσει. Την έχω μέσα σε σάκο με μέτρια προστασία και μέσα στο βαλιτσάκι. Ένα χρόνο περίπου τώρα, κανένα πρόβλημα. Μέχρι τώρα όταν πατούσες ελαφρά το κουμπί να εστιάσει, ακουγόταν ένας ανεπαίσθητος ήχος έκανε μερικές διορθώσεις αριστερά δεξιά και, κλατς, έβγαζε. Τις τελευταίες μέρες κοιτώντας απ το ματάκι και πατώντας ελαφρά το κουμπί, βλέπω όλο το κάδρο να κινείτε και να κοιτάει μια αριστερά μια δεξιά και μετά πάνω και κάτω, με γρήγορες κινήσεις γεμάτες ανησυχία, ακούγοντας συγχρόνως τους φακούς μέσα να χτυπάνε στα τοιχώματα τόσο έντονα, που νομίζεις ότι προσπαθεί να δει πίσω αν μας φτάνει κάποιος. (Μετά η λείψει γίνετε πάντως). Πρέπει να έχει πάρει τζόγο πάνω από ένα χιλιοστό. (που βρήκε τόσο κενό εκεί μέσα δεν ξέρω) Μετά από αυτό λοιπόν μένει στο σπίτι και η παίρνω μια μικρή, η μέχρι να βρεθεί λύση βγάζω με το τηλέφωνο που κορόιδευα τόσο καιρό.