PDA

View Full Version : πρόβλημα με τα φρένα cbf 1000



κάφρος
06/02/2015, 16:25
Έχω το cbf 1000 09 με c abs. Το τελευταίο καιρό το πίσω φρένο ήταν αρκετά σκληρό ενώ η απόδοση του, παρόλο που το συνδυασμένο δούλευε κανονικά, είχε πέσει στο μισό. Παράλληλα η μανέτα του μπροστινού δεν επανέρχοταν στη θέση της μόνη της μετά από φρενάρισμα. Μετά από από επίσκεψη στο συνεργείο, ο μάστορας μου είπε ότι το πιο πιθανόν είναι να έχει αρχίσει να τα παίζει η μονάδα του ABS. Είχε κάποιος άλλος σε ίδιο μοντέλο παόμοιο πρόβλημα;

Specialized
06/02/2015, 18:35
Έχω το cbf 1000 09 με c abs. Το τελευταίο καιρό το πίσω φρένο ήταν αρκετά σκληρό ενώ η απόδοση του, παρόλο που το συνδυασμένο δούλευε κανονικά, είχε πέσει στο μισό. Παράλληλα η μανέτα του μπροστινού δεν επανέρχοταν στη θέση της μόνη της μετά από φρενάρισμα. Μετά από από επίσκεψη στο συνεργείο, ο μάστορας μου είπε ότι το πιο πιθανόν είναι να έχει αρχίσει να τα παίζει η μονάδα του ABS. Είχε κάποιος άλλος σε ίδιο μοντέλο παόμοιο πρόβλημα;


Έχει συντηρηθεί ποτε το σύστημα των φρενων; Δεν έχω ακούσει για τέτοια φαινόμενα σε κανένα Χοντα.

κάφρος
06/02/2015, 19:12
Τι εννοείς συντήρηση στα φρένα. Στα σέρβις του γίνεται τσεκάρισμα του υγρού. Αν εξαιρέσεις τα τακάκια και τις δισκόπλακες, πως αλλιώς συντηρείς τα φρένα;

zopas
06/02/2015, 20:46
Εχεις π.μ φιλε μου..

Grafton 505
06/02/2015, 20:59
cbf 1000 09 με c abs. ... πίσω φρένο ήταν αρκετά σκληρό ... μανέτα του μπροστινού δεν επανέρχοταν στη θέση της μόνη της

Πριν πας στην μοναδα του ABS δες/κάνε τα παρακάτω :

Λίγο WD-40 για αρχή στις βίδες της μανέτας και του πεντάλ και μετά

1) Μπουκομένα σωληνάκια. Βγάλσιμο και φύσιμα.
2) Καθάρισμα στα εμβολάκια στις δαγκάνες και στα λαστιχάκια τους
3) Οι δαγκάνες μπορεί να μην γλυστράνε ελεύθερα, οπότε καθάρισμα στους οδηγούς των.
4) Έλεγχος - καθάρισμα στα εμβολα στις τρόμπες στο πεντάλ και στην μανέτα.

DAYMAN
06/02/2015, 21:42
αν κανεις 1-2 αλλαγες υγρων καιμιαεξαερωση καλη θα επανελθει.Οπως το λεω 1-2 αλλαγες υγρων εξαερωση και παλι απο την αρχη.Μην ξεχνας καθε 2-3 χρονια να αλλαζεις υγρα.

spyrakos35
07/02/2015, 17:20
αν κανεις 1-2 αλλαγες υγρων καιμιαεξαερωση καλη θα επανελθει.Οπως το λεω 1-2 αλλαγες υγρων εξαερωση και παλι απο την αρχη.Μην ξεχνας καθε 2-3 χρονια να αλλαζεις υγρα.
Αλλαγη και εξαερωση υγρων ΚΑΙ στην μοναδα του αβς

Grafton 505
07/02/2015, 18:57
Αλλαγη και εξαερωση υγρων ΚΑΙ στην μοναδα του αβς

Στα cbf η μονάδα είναι κλειστή (δεν έχει νιπελάκια). Η εξαέρωση γίνετε από την πίσω και την μπροστά δεξιά δαγκάνα.

spyrakos35
07/02/2015, 19:21
Στα cbf η μονάδα είναι κλειστή (δεν έχει νιπελάκια). Η εξαέρωση γίνετε από την πίσω και την μπροστά δεξιά δαγκάνα.

honda tech :lol:

tzeronymo
09/02/2015, 13:06
Aλλαξε υγρα αμεσως και θα δεις .......εγω καθε 2 χρονια τα αλλαζω κανενα προβλημα

SOTHRHS
09/02/2015, 19:30
Aλλαξε υγρα αμεσως και θα δεις .......εγω καθε 2 χρονια τα αλλαζω κανενα προβλημα
τα υγρα φιλε μου τα αλλαζεις μονος σου?

doctoras
09/02/2015, 19:49
Αυτό που είπαν παραπάνω, πρώτα λυσημο και των δυο δαγκανων μουλιασμα και έλεγχος στα έμβολα τους
Στην συνέχεια εξαερωση και εαν δε στρώσει τότε πας παρακάτω στην ηλεκτρονικη διαχείρηση..

κάφρος
11/02/2015, 17:21
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Λόγω οικονομικής στενότητας δε πειράζω τίποτα ακόμα. όταν πληρωθώ θα αλλαχτούν υγρά και θα γίνει εξαέρωση και βλέπουμε... Ευχαριστώ και πάλι!:wave2:

zopas
12/02/2015, 07:22
τα υγρα φιλε μου τα αλλαζεις μονος σου?

Αν δεν ξερεις και δεν το εχεις κανει, αστο καλυτερα..δεν είναι και η πιο απλη διαδικασια...εννοω ότι δεν ανοίγεις απλα το καπακι και γεμιζεις με υγρο...όταν την δεις την διαδικασια στο μαστορα σου θα καταλάβεις...

SOTHRHS
13/02/2015, 21:37
Αν δεν ξερεις και δεν το εχεις κανει, αστο καλυτερα..δεν είναι και η πιο απλη διαδικασια...εννοω ότι δεν ανοίγεις απλα το καπακι και γεμιζεις με υγρο...όταν την δεις την διαδικασια στο μαστορα σου θα καταλάβεις...
το να το αφησω δε παιζει φιλε μου, μιας και τα τελευταια χρονια ασχολουμαι εγω αποκλειστικα με τη συντηρηση των μοτο μου!
εννοειται οτι εχω διαβασει την ακριβη διαδικασια στο service manual και ο λογος που εκανα την ερωτηση ηταν μηπως καποιος το κανει μονος του
και υπαρχει καποιο τιπ για ποιο γρηγορα....αυτο ειναι ολο
ευχαριστω για την απαντηση σου παντως

gsman
14/02/2015, 22:18
το να το αφησω δε παιζει φιλε μου, μιας και τα τελευταια χρονια ασχολουμαι εγω αποκλειστικα με τη συντηρηση των μοτο μου!
εννοειται οτι εχω διαβασει την ακριβη διαδικασια στο service manual και ο λογος που εκανα την ερωτηση ηταν μηπως καποιος το κανει μονος του
και υπαρχει καποιο τιπ για ποιο γρηγορα....αυτο ειναι ολο
ευχαριστω για την απαντηση σου παντως

νταξει φιλε εγω κανω μονος μου τη διαδικασια, με ευθυνη μου επειδη ειναι φρενα...
παταω φρενω, ταυτοχρονα με το κλειδακι ανοιγω κατω στη δαγκανα να φυγει το υγρο, κλεινω το βιδακι στη δαγκανα , αφηνω το φρενο.---ολα με σκοπο να μην τραβηξω αερα μεσα στο συστημα. καθως αδειαζω το παλιο υγρο και πριν τελειωσει απο το δοχειο, βαζω σιγα σιγα το νεο υγρο...

SOTHRHS
14/02/2015, 22:59
οπως κανουμε γενικοτερα και σε μη συνδυασμενα φρενα!με καλυψες φιλε μου και σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου:)

Grafton 505
14/02/2015, 23:09
καθως αδειαζω το παλιο υγρο και πριν τελειωσει απο το δοχειο, βαζω σιγα σιγα το νεο υγρο...

Δηλαδή αναμιγνύεις το παλιό υγρό με το καινούργιο ;

DrEvil
15/02/2015, 02:23
Δηλαδή αναμιγνύεις το παλιό υγρό με το καινούργιο ;

Ναι.
Παντα ετσι ηταν.

Μα νομιζα πως στα συνδυασμενα ειναι λιγο πιο περιπλοκο.

Grafton 505
15/02/2015, 20:50
Για πιο λόγο να το κάνεις αυτό. Δεν θες να υπάρχει καινούργιο υγρό στο σύστημα ; Το παλιό έχει ένα κάρο βρομιές.

DrEvil
15/02/2015, 21:06
Τα υγρα τα αλλαζεις, διοτι μετα απο καποιο χρονικο διαστημα (συνηθως οι κατασκευαστες προτεινουν τα 2χρονια) η λογω τυχουσας υπερθερμανσης, αλλοιωνονται και χανεται η "αισθηση" και η αποδοση στο φρεναρισμα.

Εαν εχουν περασει βρωμιες στο κλειστο κυκλωμα των φρενων, θα εχεις αλλα μεγαλυτερα προβληματα να αντιμετωπισεις και πολυ πριν φτασεις στην αλλαγη υγρων.
Σκεψου καποια βρωμια να εχει περασει στο κυκλωμα, εσυ να πιεζεις την μανεττα, μα να μην συμβαινει τιποτα στις δαγκανες, γιατι εχει διακοπει η ροη καπου πριν απο βρωμια.

Με αυτο στο μυαλο, σκεψου πως οπως "τρομπαρεις" καθως αλλαζεις τα υγρα, πρωτα φευγουν τα παλια, καθως ειναι χαμηλοτερα στο κυκλωμα. Οταν αρχιζουν πλεον να βγαινουν "καθαρα" απο την βαλβιδα εξαερωσης, εχει βγει το μεγαλυτερο ποσοστο των παλιων και υπαρχει ενα μικρο ποσοστο "μιγματος" παλαιου και νεου υγρου. Εκει συνεχιζεις λιγο ακομα, ωστε να μεινει μονο το νεο υγρο.

amyroukai
15/02/2015, 22:52
Ναι αλλα μπορεις να αδειασεις τα παλια απο το ρεζερβουαρακι και να γλιτωσεις λιγο τρομπαρισμα ξεκινωντας με φρεσκα.

toyar
16/02/2015, 05:17
τα υγρα σε κανονικες συνθηκες δεν βρωμιζουν γιατι το κυκλωμα ειναι κλειστο
αλλαζονται γιατι επειδη ειναι υγροσκοπικα με τις αλλαγες θερμοκρασιας απορροφουν υγρασια και χανουν τις ιδιοτητες τους
ηδη στα 2 χρονια εχει σκουρηνει το χρωμα τους
τωρα αν τα αφησει κανεις μεσα καμμια δεκαετια και αλλαζει τακακια πατωντας τα εμβολα πισω χωρις να τα καθαρισει εννοειται οτι μαζευεται μουργα μεσα στο κυκλωμα

zopas
16/02/2015, 08:35
οποιος εχει αμφιβολιες για την ποιοτητα των υγρων φρενων υπαρχει ειδικο μανομετρο που το βαζεις μεσα στο καπαλι και αυτόματα σου αποκαλυπτει την ποιοτητα τους αναλογα με το χρωμα που θα δειχνει η μετρηση...Ο δικος μου εξουσιοδοτημένος μαστορας το ειχε..Σας πληροφορω λοιπον ότι στα 12.000χλμ νομιζω, η μηχανη σχεδόν καινουργια, τα μαμισια υγρα φρενων μετρηθηκαν και αποδεικτηκαν ελαττωματικα..καλο είναι να το εχει κανεις υποψιν..

amyroukai
16/02/2015, 11:53
τα υγρα σε κανονικες συνθηκες δεν βρωμιζουν γιατι το κυκλωμα ειναι κλειστο
αλλαζονται γιατι επειδη ειναι υγροσκοπικα με τις αλλαγες θερμοκρασιας απορροφουν υγρασια και χανουν τις ιδιοτητες τους
ηδη στα 2 χρονια εχει σκουρηνει το χρωμα τους
τωρα αν τα αφησει κανεις μεσα καμμια δεκαετια και αλλαζει τακακια πατωντας τα εμβολα πισω χωρις να τα καθαρισει εννοειται οτι μαζευεται μουργα μεσα στο κυκλωμα

Ποιος καθεται να καθαρισει εμβολα;;;
Αντε πες εγω την κανω τη βρωμια γιατι εχω χωρο και χρονο, σε συνεργειο ομως...

toyar
16/02/2015, 14:18
δεν ειναι δυσκολο η χρονοβορο
επιβαλλεται να καθαριζεται το μερος του εμβολου που εξεχει με σπρει ή υγρο φρενων και οδοντοβουρτσα πριν πατηθει μεσα στη δαγκανα για να μπουν τα καινουρια τακακια

SOTHRHS
16/02/2015, 21:19
δεν ειναι δυσκολο η χρονοβορο
επιβαλλεται να καθαριζεται το μερος του εμβολου που εξεχει με σπρει ή υγρο φρενων και οδοντοβουρτσα πριν πατηθει μεσα στη δαγκανα για να μπουν τα καινουρια τακακια

ακριβως οπως τα λες.
εναλλακτικα μπορεις να χρησιμοποιησεις λιγο απορρυπαντικο πιατων μαζι με την οδοντοβουρτσα και αφου σκουπισεις τη δαγκανα
λιγο ψιλο λαδακι στα πιστονακια προτου τα σπρωξεις μεσα
και εχεις παλι αισθηση στα φρενα σου

Grafton 505
16/02/2015, 23:17
λιγο ψιλο λαδακι στα πιστονακια

Τι λάδι ;

wolfi
17/02/2015, 14:51
Αν δεν ξερεις και δεν το εχεις κανει, αστο καλυτερα..δεν είναι και η πιο απλη διαδικασια...εννοω ότι δεν ανοίγεις απλα το καπακι και γεμιζεις με υγρο...όταν την δεις την διαδικασια στο μαστορα σου θα καταλάβεις...

Μπαααααααααααα απλή διαδικασία ειναι .....
Με αυτην την παπαρια παιχνιδι ειναι και ειναι πολυ καλό για τα λεφτα του :winka:
331347

SOTHRHS
17/02/2015, 21:57
Τι λάδι ;

πιρουνιου μια χαρα ειναι χωρις να λεω οτι δεν κανει κατι αλλο....εγω τυχαινει να εχω ενα 5αρι απο παλια αλλαγη...καινουριο εννοειται εε?

Grafton 505
17/02/2015, 22:44
πιρουνιου μια χαρα ειναι χωρις να λεω οτι δεν κανει κατι αλλο....εγω τυχαινει να εχω ενα 5αρι απο παλια αλλαγη...καινουριο εννοειται εε?

Και γιατί όχι υγρό φρένων, αφού θα ανοιχτεί που θα ανοιχτεί καινούργιο μπουκάλι ; Γιατί να μολύνεις, έστω και ελάχιστα, το υγρό φρένων ;

wolfi
17/02/2015, 23:04
Και γιατί όχι υγρό φρένων, αφού θα ανοιχτεί που θα ανοιχτεί καινούργιο μπουκάλι ; Γιατί να μολύνεις, έστω και ελάχιστα, το υγρό φρένων ;

+988
Ποιος λόγος να βάλεις λάδι......Θα προστατευθουν καλύτερα τα λαστιχάκια του εμβόλου κατά την τοποθέτηση του ? Και το υγρό φρενών κάνει αξιοπρεπεστατα αυτήν την δουλειά.

Στράτος88
18/02/2015, 01:11
Καλησπέρα!
Για την παραπάνω διαδικασία υπάρχει ειδικό "γράσσο" για τις τσιμούχες του εμβόλου, το οποίο δεν αλλοιώνει τις ιδιότητες του υγρού φρένων, είναι ανθεκτικό στην υψηλή θερμοκρασία και παράλληλα το προστατευτικό φίλμ που δημιουργεί βοηθά στην συντήρηση και στην στεγανοποίηση,τόσο του εμβόλου όσο και της μπροστινής τσιμούχας.
Έχω ανοίξει έμβολα μετά από 3 χρόνια και βρήκα ακόμη ίχνη μέσα στο V της.
Tιμές δεν θυμάμαι ακριβώς και παίζουν από εταιρέια σε εταιρεία. Πολλές εταιρείες, μαζί με το κίτ τσιμουχών σου δίνουν και μικρά σωληναρια, η βαζάκια.

Καθάρισμα του εμβόλου επιβάλεται. Εγώ κάνω σε κάθε αλλαγή φρένων, είτε σε περιπτώσεις που βλέπω οτί έχει καιρό να γίνει. Εκτός από την πολύ καλύτερη λειτουργία του φρένου, αποτρέπεις να περάσει μέσα από τις τσιμούχες βρωμιά και αλάτα (δρόμοι made in Germany). Για το πρώτο είναι προφανής οι συνέπειες, όσων αφορά το 2ο, η διάβρωση που παθαίνει το αλουμίνιο εσωτερικά, εκτός από βρωμιά, δημιουργεί ανεπανόρθωτες ζημιές στην δαγκάνα.
Επίσης ένα έμβολο με σκληρή βρωμιά είναι πιθανό να παραμορφώσει και να καταστρέψει την τσιμούχα, και μετά πας για άλλα...

Όσων αφορά την εξαγωγη των υγρών έξυπνα ανέφερε ο amyroukai παραπάνω να αδειάζεις πρώτα την δεξαμενή. Κερδίζεις χρόνο, δεν μπερδευεις τόσο πολύ τα υγρά, ενώ σου δίνεται και η δυνατότητα να την καθαρίσεις από τυχόν βρωμιές (Ειδικά των υγρών συμπλέκτη). Εννοείται μετά την γεμίζεις και ξεκινάς...

Για το άδειασμα προσωπικά χρησιμοποιώ μια συσκευη υποπίεσης που συνδέεται με το κοφλέρ του αέρα. Δεν συστήνεται για ερασιτεχνική χρήση μιας και είναι λίγο τσιμπημένο, αλλά πιστευω πως μια μεγάλη σύριγγα θα κάνει μια χαρά την δουλειά της. Δεν ξέρω πόσες χρήσεις μπορεί να αντέξει το λάστιχο της σε έκθεση στο DOT4-5, αλλά ένα καθάρισμα μετά δεν βλάπτει.
Ενα άλλο tip είναι αφού έχουν σχεδόν βγεί τα παλία υγρά, με κλειστή την βαλβίδα να πιέσουμε την μανέτα μερικές φορές και μετά να ανοίξουμε την βαλβίδα με πατημένη μανέτα. (Σαν την διαδικασία της εξαέρωσης) Βγαίνει πολύ βρώμα από μέσα και ειδικά από τα υγρά του συμπλέκτη.

Το όργανο ενδειξης ποιότητας των υγρών που ανέφερε ο φίλος παραπάνω δεν είναι μανόμετρο, παρά ένας μετρητής του πόσοστου υγρασίας που έχει απορροφήσει το υγρό. Αν δεν κάνω λάθος από το 0,02% είναι πλέον ακατάλληλα...

toyar
18/02/2015, 17:29
τσιμουχα και εμβολο καθαριζονται και λιπαινονται αριστα με υγρα φρενων δεν χρειαζεται τιποτα αλλο
οι μερακληδες φρεναδες βαζουν ειδικο γρασσο υψηλων θερμοκρασιων στις γλυστρες και γρασσο χαλκου αναμεσα σε εμβολο και τακακι
οργανο μετρησης υγρων ειναι περιττο καθως με αλλαγη καθε 2 χρονια εισαι παντα καινουριος
και με το ματι αλλωστε τα υγρα στο τζαμακι πρεπει να ειναι απολυτα διαφανη
αν καποιος αλλαζει υγρα και καθαριζει-λιπαινει εμβολα δαγκανες δεν θα χρειαστει ποτε να λυσει δαγκανες ουτε να αλλαξει τσιμουχες
τα προβληματα δημιουργουνται απο πλημμελη συντηρηση ή ακινησια

Στράτος88
19/02/2015, 19:21
τσιμουχα και εμβολο καθαριζονται και λιπαινονται αριστα με υγρα φρενων δεν χρειαζεται τιποτα αλλο [...]

Και το τμήμα το εμβόλου το οποίο παλινδρομεί μέσα και έξω από την δαγκάνα με τι θα το λιπάνεις? Πόσο καιρό θα μείνει εκέι το υγρό φρένων, και όταν ζεσταθεί η δαγκάνα τι θα γίνει?
Απλά όση ποσότητα είναι έξω από την σφραγισμένη περιοχή θα τρέξει...
Δεν θεωρώ καθόλου τυχαίο που εταιρείες σαν την BREMBO σου έχουν το γράσσο πακέτο. Όπως και να το κάνουμε κάτι παραπάνω ξέρουν.


[...] οι μερακληδες φρεναδες βαζουν ειδικο γρασσο υψηλων θερμοκρασιων στις γλυστρες και γρασσο χαλκου αναμεσα σε εμβολο και τακακι [...]

Αυτό κανονικά θα πρέπει να είναι δεδομένο τόσο στην επιφάνεια επάφής του εμβόλου με το τακάκι, όσο και στα σημέια που υπάρχει επάφη και κίνηση (πυροι, και "αυτάκια" που ακουμπούν την δαγκάνα).
Μόνη εξαίρεση όσων αφορά το γράσσο είτε χαλκού είτε άλλου υλικού (δεν έχω αξιωθεί να διαβάσω από τι είναι φτιαγμένο το σπρέι που χρησιμοποιώ:p) μόνο ανάμεσα σε έμβολο και τακάκι,
είναι σε αγωνιστική χρήση που πολλές φορές τα υψηλής θερμοκρασίας "γράσσα" έχουν φανεί λίγα...

Το όργανο μέτρησης είναι σχετικά περιττό. Με μια σχετική εμπειρία καταλαβαίνεις την ποιότητα του υγρού, εκτός άν κυνηγάς την απόλυτη απόδοση.

Συγνώμη για την ατσούμπαλη παράθεση!

κάφρος
08/03/2015, 12:26
Λοιπόν...Αλλάχτηκαν υγρα φρένων και καθαρίστηκαν έμβολα και οδηγοί. Το πρόβλημα είχε δημιουργηθεί κυρίως από σκόνη και αρκετή βρωμιά που είχε καθήσει στους οδηγούς και στα έμβολα μην αφήνοντας τις δαγκάνες να λειτουργήσουν σωστά. Η μανέτα έχει επανέλθει πλήρως ενω σιγα σιγα επανέρχεται και το πίσω φρένο.

SOTHRHS
27/04/2015, 23:09
με την ευκαιρια αφου αλλαξα επιτελους τα υγρα να πω οτι ειναι πανευκολη διαδικασια
και γινεται με τον γνωστο κλασσικο τροπο για οσους ασχολουνται...
η μονη διαφοροποιηση ειναι τα μεσαια εξαεριστηρακια στην πισω και εμπρος δεξια δαγκανα
τα οποια ενεργοποιουνται με την πιεση του πισω φρενου

giulietta
12/08/2018, 18:05
Καλησπέρα έχω ένα cbf 1000 του 09'. Αν και πρωτοκυκλοφορησε το 2016 (από τα στοκ του σαρακακη), παρατηρώ ότι όταν πλακώνομαι στα φρένα σε φανάρι και επειδή φρενάρω πάντα με το μπροστά στο τελείωμα καταλαβαίνω ένα γρατζούνισμα και ακούω ένα απαλό σφύριγμα.
Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο;
και αν ξέρει κάποιος πως δουλεύει η συνδυαζόμενη πέδηση; Πατώντας το μπροστά δουλεύει και το πίσω η πατώντας το πίσω δουλεύει το μπροστά.

karellen
12/08/2018, 19:02
και αν ξέρει κάποιος πως δουλεύει η συνδυαζόμενη πέδηση; Πατώντας το μπροστά δουλεύει και το πίσω η πατώντας το πίσω δουλεύει το μπροστά.
Το δεύτερο κανονικά.
Με μια μικρή επιφύλαξη,γιατί η honda στα vfr 800 και cbr1100xx εφάρμοσε το dual cbs,δηλαδή οποιοσδήποτε λεβιές/μανέτα ενεργοποιεί και τα δύο φρένα (μπρος-πισω),ίσως να συμπεριλαμβάνεται και το δικό σου μοντέλο,θα το αναγράφει άλλωστε.

Το "απλό" cbs πάντως είναι κατ' εμέ υποδεέστερο από το αντίστοιχο της bmw πχ, που με την μανέτα πατιουνται και τα δύο φρένα σε αναλογία 70/30, ενώ ο λεβιές ειναι μόνο για το πίσω.

giulietta
12/08/2018, 19:12
[QUOTE=karellen;2950292]Το δεύτερο κανονικά.
Με μια μικρή επιφύλαξη,γιατί η honda στα vfr 800 και cbr1100xx εφάρμοσε το dual cbs,δηλαδή οποιοσδήποτε λεβιές/μανέτα ενεργοποιεί και τα δύο φρένα (μπρος-πισω),ίσως να συμπεριλαμβάνεται και το δικό σου μοντέλο,θα το αναγράφει άλλωστε.

Το "απλό" cbs πάντως είναι κατ' εμέ υποδεέστερο από το αντίστοιχο της bmw πχ, που με την μανέτα πατιουνται και τα δύο φρένα σε αναλογία 70/30, ενώ ο λεβιές ειναι μόνο για το πίσω.[/QUOT

Έκανα το εξής. Έβαλα το διπλό σταντ και έβαλα 1η και έπειτα πάτησα το μπροστινό αλλά δεν είδα να ελαττώνει. Εμένα γραφει μπροστα Combined ABS

karellen
12/08/2018, 19:22
Άρα είναι το πρώτης γενιάς σα να λέμε,αν πατήσεις το πίσω θα σταματήσουν και οι δύο τροχοί.

giulietta
12/08/2018, 19:25
Τι βλ....α το λογικό θα ήταν να πατάς την μανετα και να δουλεύει το πίσω. Ότι να είναι.

doctoras
12/08/2018, 21:28
70:30 πιάνει και μαλιστα με διάφορα ms ενεργοποιείται πρώτα το πισω ώστε να χαμηλώσει πρωτα η πισω αναρτηση και μετα να πέσει το πιρούνι.
Το φρένο στο mk2 ειναι ιδιο και με το mk1 πρόκειται για cbs-abs σε εξαπιστονες δαγκανες και ειναι αψογα πολυ πανω απο τον ανταγωνισμό στην κατηγορία.
Τωρα ο φιλος που έγραψε πρεπει να δει κατασταση λειτουργίας και συντήρησης του κυκλώματος των φρενων που κατα πασα πιθανοτητα εκει θα οφείλεται η παρατήρηση του

GiorgosLa
13/08/2018, 12:04
Καλησπέρα έχω ένα cbf 1000 του 09'. Αν και πρωτοκυκλοφορησε το 2016 (από τα στοκ του σαρακακη), παρατηρώ ότι όταν πλακώνομαι στα φρένα σε φανάρι και επειδή φρενάρω πάντα με το μπροστά στο τελείωμα καταλαβαίνω ένα γρατζούνισμα και ακούω ένα απαλό σφύριγμα.
Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο;
και αν ξέρει κάποιος πως δουλεύει η συνδυαζόμενη πέδηση; Πατώντας το μπροστά δουλεύει και το πίσω η πατώντας το πίσω δουλεύει το μπροστά.

Το σφύριγμα (αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα) είναι μάλλον φυσιολογικό. Ο συνδυασμός, πατώντας το πίσω φρένο, πιέζει το ένα κυλινδράκι στην μία μπροστινή δαγκάνα. Με την μανέτα πιάνουν μόνο οι μπροστά δίσκοι. Αν παρατηρήσεις τα σωληνάκια θα το καταλάβεις και μόνος.
Δεν ξέρω που βρίσκετε αυτό το σύστημα τεχνολογικά, αλλά πρακτικά (αν δουλεύουν σωστά) έχει πολύ καλά φρένα.
Λογικά θα άλλαξες υγρά, αλλά αν δεν το έκανες (γιατί δεν συμπλήρωσες τα χιλιόμετρα ίσως), να τ αλλάξεις άμεσα. Έχουν πολλά χρόνια μέσα.