PDA

View Full Version : μονο μια για παντα



thunder ace
07/02/2015, 07:47
Καλημερα.Σκεφτομαι αν για καποιον(περιεργο;υποθετικο;παραξενο;))λογο,ΕΠΡΕΠΕ να διαλεξουμε μια μοτο,και να μας λεγανε :με αυτη θα περασεις ολη την υπολοιπη ζωη σου,δεν θα εχεις το δικαιωμα να την αλλαξεις,αυτη και μονο αυτη.Τι θα διαλεγατε;Η δικη μου επιλογη ειναι το XR 400 για το λογο οτι παει παντου,θα μπορω να την φτιαγνω μονος μου και με ενα ζευγαρι ζαντολαστιχα-πιο μεγαλο ρεζερβουαρ ,παει και πιο "μακρια''.

Black Mamba
07/02/2015, 08:08
Mια μονο μιααααα, που τραγουδαγε ο Βοσκοπουλος....

Ducati Hypermotard 1100S.

Τα κανει ολα (υπερβολικα) και συμφερει!

Την εχω απωθημενη, την κουδουνιστρα.:rolleyes:

amyroukai
07/02/2015, 08:41
Καλημερα.Σκεφτομαι αν για καποιον(περιεργο;υποθετικο;παραξενο;))λογο,ΕΠΡΕΠΕ να διαλεξουμε μια μοτο,και να μας λεγανε :με αυτη θα περασεις ολη την υπολοιπη ζωη σου,δεν θα εχεις το δικαιωμα να την αλλαξεις,αυτη και μονο αυτη.Τι θα διαλεγατε;

Εσένα μάλλον σε έπιασε η κυρά στη γκρίνια χτες.
Μωρό μου θάντερέις μ'αγαπάς; Ναι. Αλήθεια; Ναι. Και τώρα που μεγαλώσαμε; Ναι. Δεν με έχεις βαρεθεί; Όχι. Δεν πιστεύω να με παρατήσεις για καμμιά πιτσιρίκα; Όχι. Δηλαδή με θες ακόμα; Ναι. Και τώρα που έχω ρυτίδες και γκρίζα; Ναι. Και...

Οπότε ξυπνάει ο θάντερας και τι να πει, ψυχοθεραπεία... ΑΝ έπρεπε να διαλέξετε ΜΙΑ και ους ο θάντερ συνέζευξε μοταίος μη χωριζέτω...

Θα κρατούσα αυτήν που έχω τώρα. Με όλα της τα περίεργα, μου έχει κάνει κλικ περισσότερο από κάθε άλλη. Και μιά που η μοτοσικλέτα που έχω στο μυαλό μου δεν παράγεται, δεν έχω και τίποτα να ζηλέψω...

akis_trevor
07/02/2015, 09:51
Μας εχουν τελειωσει τα μπικικινια για μοτο και βολτες καιψαχνομαστε ολοι για μοτο ονειρων κλπ,ε;δεν ειναι κακο...
Εγω νομιζω θα επελεγα ενα συγχρονο ον οφ στα 1000 cc μαλλον,γιαπωνεζικο οπωσδηποτε.

Shiatman
07/02/2015, 10:24
Σίγουρα θα ήταν on-off
Θα έπρεπε να κινείται αξιοπρεπώς και στα 2 τερέν (με κατάληλο λάστιχο πάντα)

ΚΤΜ 990

toyar
07/02/2015, 10:31
κατι που μετα απο 20 χρονια θα μπορουσε και θα αξιζε ακομα να συντηρειται και να επισκευαζεται
μεσαιο-απλο-made in japan
ενα μεγαλο παπι
XT600 μαλλον

daz
07/02/2015, 13:13
Σίγουρα κάτι που να μπορεί να πάει αξιοπρεπώς στο χώμα, κάτι που να μπορεί να πάει μέχρι το χώμα, κάτι που να έχει δύναμη που δεν μπορείς να τη βαρεθείς και επειδή θα ήθελα να την οδηγώ και όταν θα έχω το ένα πόδι στον τάφο και το άλλο στο σαπούνι, κάτι με μικρό βάρος.

Που πάει το μυαλό σας?

Big thumper on-off.

Greg61
07/02/2015, 13:54
Το Hornet μου έκλεισε ήδη 11 χρόνια μαζί μου.
Το είχα πάρει τον 01/04 καινούργιο.
Δέν είχα προοπτική τότε να το κρατήσω τόσο.
Αποδείχτηκε ένα μεγάλο παπί 600 κυβικών μέσα στην πόλη, κι ένας άριστος ταξιδιάρης σύντροφος χωρίς προβλήματα, όπου κι άν πήγα μέχρι σήμερα, μονός ή διπλός. Έχει γράψει μαζί μου 145.000+ χλμ και με γύρισε σχεδόν σ' ολόκληρη τη χερσαία Ελλάδα.
Μιάς και δέν πάω χώμα, δέ βλέπω λόγο να το διώξω για κάποιο άλλο μηχανάκι. Μάλλον και για τα επόμενα λίγα χρόνια που θα καβαλάω ακόμα για ταξίδια (είμαι ήδη 54 κλεισμένα) θα μείνω μ' αυτό.
Μετά, η αποστολή του θα είναι πάρκιγκ - γειτονιά - καφενείο και πίσω: "Δείτε με ρέ! Εγώ καβαλάω ακόμα μηχανή να ούμ", κιέτσ!

Ζεύκας
07/02/2015, 14:09
αυτο ρε παιδια που θελετε ον-οφφ....λες και θα ερθει η καταστροφη του κόσμου και πρεπει να ανεβοκατεβαινετε βουνα....χαχαχ

Bob_o_mastoras
07/02/2015, 14:28
Γιαπωνεζικο on-off σιγουρα. Τωρα ποιο, δεν ξερω.. Θελει σκεψη! :D
Μπορει το καινουργιο Africa! :a01:

thunder ace
07/02/2015, 14:46
αυτο ρε παιδια που θελετε ον-οφφ....λες και θα ερθει η καταστροφη του κόσμου και πρεπει να ανεβοκατεβαινετε βουνα....χαχαχ

για να το παρω λιγο στα σοβαρα αυτο που ειπες.Λες;

Bob_o_mastoras
07/02/2015, 15:02
Kαι αμα ερθει η "καταστροφη του κοσμου" ομως δεν θα ειναι μ@λακια να μην εχεις ενα on-off να εισαι ανετος;; :D

amyroukai
07/02/2015, 15:20
Kαι αμα ερθει η "καταστροφη του κοσμου" ομως δεν θα ειναι μ@λακια να μην εχεις ενα on-off να εισαι ανετος;; :D

Είσαι πολύ παλιός αν περιμένεις ότι θα ζήσεις το mad max ή αν περιμένεις την νέα βερσιόν (στο οποίο πολλές στριτ μηχανές είχαν και καραχαμηλωμένα αυτοκίνητα αλλά τέλος πάντων, γεράσατε και ξεχνάτε)...

faraway
07/02/2015, 15:23
Μία μοτό για πάντα , θα πρέπει να κάνει σχεδόν τα πάντα ,
άρα και από μένα 1000+ on off
κατά προτίμηση 990 , 1190 , 1200 gs ;)

Bob_o_mastoras
07/02/2015, 15:38
Είσαι πολύ παλιός αν περιμένεις ότι θα ζήσεις το mad max ή αν περιμένεις την νέα βερσιόν (στο οποίο πολλές στριτ μηχανές είχαν και καραχαμηλωμένα αυτοκίνητα αλλά τέλος πάντων, γεράσατε και ξεχνάτε)...

Mπερδευτηκες με το "εισαι πολυ παλιος αν" thread! :p
Προσωπικα το ον-οφ το θελω διοτι αν εχω μονο μια μηχανη θελω να μπορει να πατησει χωμα εστω και λιγο και να μπορει να ταξιδεψει ανετα και οικονομικα. ;)

υ.γ. Στο νεο Mad Max εχουν χαμηλωμενα αμαξια;;; :eek: Τζιζας!!! :plaf: Post apocalyptic fast and furious! :lol:
Aντε να βγει να γουσταρουμε!!

Ζεύκας
07/02/2015, 15:45
ναι ναι γιατί άμα μένατε για το υπόλοιπο της ζωής σας με ένα μηχανάκι θα μπαίνατε αναγκαστικά χώμα γιατί έτσι.

το 99% των χιλιομέτρων σας το κάνετε άσφαλτο τώρα θυμηθήκατε το χώμα.

Bob_o_mastoras
07/02/2015, 16:16
Λογω συνθηκων ειμαι στο 70-30 οποτε το χρειαζομαι προσωπικα. Ασε που αμα εχεις σκοπο να εχεις οδηγικα παρε δωσε με την Ελλαδα εν γενει το on-off ειναι το καταληλοτερο λογω οδοστρωματος αν θες λιγο ανεση.

gior-gos
07/02/2015, 16:49
Αν και με τρομαζει λιγο η ιδεα των "ισοβιων δεσμων", θα διαλεγα την r80gs για την απλότητά της και τις πραγματικες on - off δυνατότητές της

330839

bulmont
07/02/2015, 17:35
Αν και με τρομαζει λιγο η ιδεα των "ισοβιων δεσμων", θα διαλεγα την r80gs για την απλότητά της και τις πραγματικες on - off δυνατότητές της

330839



Aκόμα καλύτερα ένα R51/3........

theofilos888
07/02/2015, 18:31
Το εχω ηδη. Και θα κανω πολλα χιλιομετρα ακομη μαζι της...... honda cb 1000f γιατι ετσι.....

devil's animal
07/02/2015, 18:56
θεωρητικα για να μπορεις να την φτιαχνεις μονος σου χωρις συνεργεια και τα ρεστα θες κατι απλο...ΠΟΛΥ απλο...
χωρις ηλεκτρονικα...αρα καρμπ...
χωρις πολλα ηλεκτρολογικα...ισως και καθολου...αρα ανευ μπαταριας-μιζας...(δεν ξερεις αν στην καταστροφη του κοσμου θα βγαινει μπαταρια για το μοντελο)...
αντοχη στον χρονο και στα χλμ...αρα japan...
δεν θα πω on-off...θα πω ψευδοεντουρο...
δικυλινδρο ιδανικα ή και μονοκυλινδρο...
να μην τα πολυλογω..για το XR650R με βλεπω...:lol:

gior-gos
07/02/2015, 18:58
Aκόμα καλύτερα ένα R51/3........

:lol: ενταξει αυτο ειναι "αντίκα"...

και δεν ειναι on - off

:beer:

amyroukai
07/02/2015, 19:32
Ρε παιδες...

Σοβαρα πιστευετε οτι ηρθε ο ΣΥΡΙΖΑ, φερνει την καταστροφη του κοΖμου και ετοιμαζεστε; Η η Βουλτεψη εχει πολλαπλα προφιλ στο φορουμ και μας τρολαρει;

Allst@rf
07/02/2015, 20:16
Ktm exc 400 σιγουρα ,μαλλον με τον rfs κινητηρα...

Shiatman
07/02/2015, 20:53
ναι ναι γιατί άμα μένατε για το υπόλοιπο της ζωής σας με ένα μηχανάκι θα μπαίνατε αναγκαστικά χώμα γιατί έτσι.

το 99% των χιλιομέτρων σας το κάνετε άσφαλτο τώρα θυμηθήκατε το χώμα.

μήν το λες αυτό :nono:

taisteal
07/02/2015, 21:08
Αυτο που εχω τωρα.-

Μανολης67
07/02/2015, 22:37
θεωρητικα για να μπορεις να την φτιαχνεις μονος σου χωρις συνεργεια και τα ρεστα θες κατι απλο...ΠΟΛΥ απλο...
χωρις ηλεκτρονικα...αρα καρμπ...
χωρις πολλα ηλεκτρολογικα...ισως και καθολου...αρα ανευ μπαταριας-μιζας...(δεν ξερεις αν στην καταστροφη του κοσμου θα βγαινει μπαταρια για το μοντελο)...
αντοχη στον χρονο και στα χλμ...αρα japan...
δεν θα πω on-off...θα πω ψευδοεντουρο...
δικυλινδρο ιδανικα ή και μονοκυλινδρο...
να μην τα πολυλογω..για το XR650R με βλεπω...:lol:




ΜΖ!!!!!!!!!!
Δεν υπάρχει τίποτα πιο απλό!
εγω βεβαια θα παρέμενα πιστός σε αυτό που έχω τώρα! αν και ψεκασμένο!

daz
07/02/2015, 23:59
αυτο ρε παιδια που θελετε ον-οφφ....λες και θα ερθει η καταστροφη του κόσμου και πρεπει να ανεβοκατεβαινετε βουνα....χαχαχ

Γιατί ρε ππρα τώρα που δεν έχει έρθει η καταστροφή δεν πάμε χώμα?


Ktm exc 400 σιγουρα ,μαλλον με τον rfs κινητηρα...

Πάει εσύ καταστράφηκες τελείως. :beer:



το 99% των χιλιομέτρων σας το κάνετε άσφαλτο τώρα θυμηθήκατε το χώμα.

Το 99% των μηχανών πάει στην άσφαλτο, στο χώμα υπάρχει το πρόβλημα.



Όπως είπα. Ελαφρύ, χωμάτινο, ασφάλτινο, δυνατό, και για πόλη και για ταξίδι.

330847

Δεν κατάλαβα γιατί λέτε για συντέλεια του κόσμου και για έναν κόσμο χωρίς Τρίτες και Τετάρτες. Είπε κανείς ότι δεν θα υπάρχουν συνεργεία ή ότι δε θα υπάρχουν ανταλλακτικά. Απλά δεν θα είχαμε τη δυνατότητα να αλλάξουμε μηχανή. Φανταστήτε δλδ να μην μπορουσατε να πάρετε διαζύγιο. Πάλι θα μιλούσατε για συντέλεια του κόσμου? Μάλλον ε! :lol:

Δε μΕ λες ρε δημιουργέ του θρεντ? Το μηχανάκι του ζευκα θα μπορούσαμε να το οδηγήσουμε? Όπως λέμε just sex δλδ. :lol:

mikes
08/02/2015, 10:43
Ενα γυμνο δικυλινδρο αεροψυκτο με διαφορικο...

ggs
08/02/2015, 10:53
νομιζω οτι η συντριπτική πλειοψηφία των ποιο συγχρονών μοτοσυκλετων (τουλάχιστον τησ τελευταίας δεκαετίας) δεν εχουν φτιαχτει "για παντα".

π.χ. το R80 (που εβαλε ο giorgos) φτιάχτηκε "για παντα" ενω το 1200gs σε 10-20 χρονια δεν θα υπάρχει ουτε στις μάντρες ανακύκλωσης .

sapila racing
08/02/2015, 11:05
νομιζω οτι η συντριπτική πλειοψηφία των ποιο συγχρονών μοτοσυκλετων (τουλάχιστον τησ τελευταίας δεκαετίας) δεν εχουν φτιαχτει "για παντα".

π.χ. το R80 (που εβαλε ο giorgos) φτιάχτηκε "για παντα" ενω το 1200gs σε 10-20 χρονια δεν θα υπάρχει ουτε στις μάντρες ανακύκλωσης .

Ετσι ακριβώς.
Να μην σου πω οτι θέλει ακόμα λίγο παλιότερο σαν το R75 μου πχ που θα δουλέυει ακόμα κι αν φαμε EMP σε καποια φάση στο μέλλον μια κι εχει πλατινες. http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_pulse
Πολλά έργα βλέπω ίσως θα πει καποιος, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. :p

Παντως εγω με μια μοτο δεν μπορω!! :cool:

daz
08/02/2015, 11:53
Όλα τα μηχανάκια μπορούν να κρατήσουν για πάντα (εννοώ για μια ζωή). Το μόνο που χρειάζονται είναι σωστή συντήρηση, άλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο.

Όταν κατεβαίνω στο χουριό και βλέπω το δίχρονο 125 που το είχα πάρει όταν ήμουν 18 χρονών από κάποιον που το είχε πάρει από έναν άλλον, να το σκίζει κάποιος που του το πούλησε αυτός που το αγόρασε από εκείνον που το πούλησα εγώ.. (νομίζω ότι πιάσατε το νόημα)
δεν μπορώ να φανταστώ ποια μηχανή δεν θα άντεχε με σωστή συντήρηση, περιποίηση, φροντίδα και προδέρμ από έναν μόνο ιδιοκτήτη.

Όταν βλέπω exc400 με τελάρο, να τα οδηγούν ακόμα βοσκοί στα βουνά και ριμάδια cr125 τουθ 92, ακουμπισμένα με το τιμόνι στον τοίχο μιας αποθήκης με υγρασία να περιμένουν το ΣΚ για να δουν λίγο ήλιο για ποιο λόγο να επιλέξω ένα σερβομηχανισμό με ρόδες για μια ζωή? :D (αγαπάμε παλιές bmw)

Αν δε, υποθέσουμε ότι θα οδηγούσαμε ένα κτμ έτσι όπως θα οδηγούσαμε ένα R75, τότε πιστεύω ότι θα το χαίρονταν ακόμα και τα εγγόνια μας.

sapila racing
08/02/2015, 12:39
Όλα τα μηχανάκια μπορούν να κρατήσουν για πάντα (εννοώ για μια ζωή). Το μόνο που χρειάζονται είναι σωστή συντήρηση, άλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο.

Όταν κατεβαίνω στο χουριό και βλέπω το δίχρονο 125 που το είχα πάρει όταν ήμουν 18 χρονών από κάποιον που το είχε πάρει από έναν άλλον, να το σκίζει κάποιος που του το πούλησε αυτός που το αγόρασε από εκείνον που το πούλησα εγώ.. (νομίζω ότι πιάσατε το νόημα)
δεν μπορώ να φανταστώ ποια μηχανή δεν θα άντεχε με σωστή συντήρηση, περιποίηση, φροντίδα και προδέρμ από έναν μόνο ιδιοκτήτη.

Όταν βλέπω exc400 με τελάρο, να τα οδηγούν ακόμα βοσκοί στα βουνά και ριμάδια cr125 τουθ 92, ακουμπισμένα με το τιμόνι στον τοίχο μιας αποθήκης με υγρασία να περιμένουν το ΣΚ για να δουν λίγο ήλιο για ποιο λόγο να επιλέξω ένα σερβομηχανισμό με ρόδες για μια ζωή? :D (αγαπάμε παλιές bmw)

Αν δε, υποθέσουμε ότι θα οδηγούσαμε ένα κτμ έτσι όπως θα οδηγούσαμε ένα R75, τότε πιστεύω ότι θα το χαίρονταν ακόμα και τα εγγόνια μας.


Χμμμ ναι οκ, αλλά το EXC400 θέλει λαδια καθε 25 ωρες, βαλβίδες καθε 50 ωρες πιστόνι καθε 300 αλλιώς διακινδυνευεις και την μπιέλα. :p Τα CR/RM/YZ πoυ βλεπεις τα πιστονακια τους τα αλλάζουν συχνά να ξερεις δεν εχει να κανει αν ειναι παλιό η καινούριο.
Επίσης αν δεν υπαρχουν πουθενα γρασαδόροι σε ενα μηχανακι το να το συντήρήσεις όπως πρέπει ειναι λιγο δυσκολο αφού θα πρέπει να το λύνεις ολόκληρο καθε τόσο.
Θα εχεις ακούσει πως τρίζει το μοχλικό και το ψαλίδι σε ενα Japan ψευτοεντούρο μετα απο 15 χρόνια χρήσης.

Οσο για το πως οδηγείται ενα R75 δες εδω.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=H8xCkIS_mIs#t=0

Καιει λαδια τα τελευταία 20 χρόνια βέβαια, αλλά αντεχει ακόμα. :D

Φυσικά αυτα που γραφω εχουν και μια δοση χιούμορ, αλλά αν δείς το κόστος επισκευής EXC400 οταν θελει και πιστόνι και μπιέλα θα κλάψεις! Το κανεις βεβαια 450 με την ευκαιρία. ;)
EXC με καφασι πίσω ξερω μόνο ενα στην Νάξο, ειναι του φιλου μου του Μητσου!

Ηταν εξουσιοδοτημένος ΚΤΜ επι πολλά χρόνια και δεν ειναι 400, 450 ειναι οπως περιεγραψα παραπανω. Η φωτό εχει τίτλο 'Τό μέλλον τής αγωνιστικής μοτοσυκλέτας στήν Ελλάδα τής κρίσης' αλλά αυτό είναι αλλο θέμα....
:wave2:

Allst@rf
08/02/2015, 13:13
Χμμμ ναι οκ, αλλά το EXC400 θέλει λαδια καθε 25 ωρες, βαλβίδες καθε 50 ωρες πιστόνι καθε 300 αλλιώς διακινδυνευεις και την μπιέλα. :p Τα CR/RM/YZ πoυ βλεπεις τα πιστονακια τους τα αλλάζουν συχνά να ξερεις δεν εχει να κανει αν ειναι παλιό η καινούριο.
Επίσης αν δεν υπαρχουν πουθενα γρασαδόροι σε ενα μηχανακι το να το συντήρήσεις όπως πρέπει ειναι λιγο δυσκολο αφού θα πρέπει να το λύνεις ολόκληρο καθε τόσο.
Θα εχεις ακούσει πως τρίζει το μοχλικό και το ψαλίδι σε ενα Japan ψευτοεντούρο μετα απο 15 χρόνια χρήσης.

Οσο για το πως οδηγείται ενα R75 δες εδω.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=H8xCkIS_mIs#t=0

Καιει λαδια τα τελευταία 20 χρόνια βέβαια, αλλά αντεχει ακόμα. :D

Φυσικά αυτα που γραφω εχουν και μια δοση χιούμορ, αλλά αν δείς το κόστος επισκευής EXC400 οταν θελει και πιστόνι και μπιέλα θα κλάψεις! Το κανεις βεβαια 450 με την ευκαιρία. ;)
EXC με καφασι πίσω ξερω μόνο ενα στην Νάξο, ειναι του φιλου μου του Μητσου!

Ηταν εξουσιοδοτημένος ΚΤΜ επι πολλά χρόνια και δεν ειναι 400, 450 ειναι οπως περιεγραψα παραπανω. Η φωτό εχει τίτλο 'Τό μέλλον τής αγωνιστικής μοτοσυκλέτας στήν Ελλάδα τής κρίσης' αλλά αυτό είναι αλλο θέμα....
:wave2:


το exc νομιζω ειναι ενα μηχανακι "γεφυρα" ...

εχει μια απλοτητα στη συντηρηση σαν ενα παλαιοτερο εντουρακι αλλα και περιφερειακα και επιδοσεις σχετικα νεου εντουρο...κατι σαν μεση λυση απλοτητας συντηρησης με επιδοσεις...κατα τα αλλα ειναι ΜΗΧΑΝΑΡΑ πραγματικα για ολα...τωρα με το 250 mx που εχω καταλαβα τι θησαυρος ειναι το rfs 400...

gior-gos
08/02/2015, 13:24
νομιζω οτι η συντριπτική πλειοψηφία των ποιο συγχρονών μοτοσυκλετων (τουλάχιστον τησ τελευταίας δεκαετίας) δεν εχουν φτιαχτει "για παντα".

Συμφωνω. Προσωπικα, δεν ειμαι ουτε οπισθοδρομικος ουτε κατα της εξελιξης στο θεμα μοτοσυκλετα. Θαυμαζω πολυ τα συγχρονα μηχανακια, την τεχνολογία που κουβαλανε, τις δυνατότητές τους και την φανταχτερη εμφάνισή τους. Καποια απ αυτα τα λιγουρευομαι ασχημα, και θα ηθελα αν μπορουσα να τ αποκτησω (νταξει, οχι ολα ταυτοχρονα, ενα ενα :D). Ξενερωνω ομως στην ιδεα οτι τα περισσοτερα συγχρονα μηχανακια εχουν φτιαχτει με στοχο οχι να αντεξουν στο χρονο, αλλά να αντικατασταθουν - φιλοσοφια iphone θα το παρομοιαζα... Αν ο εκαστοτε ιδιοκτητης μιας ολοκαινουργιας μηχανης εχει σκοπο να την κρατησει μια ζωη, απο ενα σημειο και μετα θα πρεπει να την χρυσοπληρωνει, και μαλλον αυτο δεν συμφερει.
Απο την άλλη, ως πότε θα κοιταμε προς τα πισω και θα εκθειαζουμε άφρικες, xt600, παλιες bmw κτλ;:rolleyes:

:beer:

Bob_o_mastoras
08/02/2015, 13:33
To πορτοκαλι καφασι στο ΚΤΜ ειναι το oem καφασι της εταιριας;;; :lol::p

Allst@rf
08/02/2015, 13:43
To πορτοκαλι καφασι στο ΚΤΜ ειναι το oem καφασι της εταιριας;;; :lol::p

οχι...powerpart.

:bawl:

sapila racing
08/02/2015, 13:44
Συμφωνω. Προσωπικα, δεν ειμαι ουτε οπισθοδρομικος ουτε κατα της εξελιξης στο θεμα μοτοσυκλετα. Θαυμαζω πολυ τα συγχρονα μηχανακια, την τεχνολογία που κουβαλανε, τις δυνατότητές τους και την φανταχτερη εμφάνισή τους. Καποια απ αυτα τα λιγουρευομαι ασχημα, και θα ηθελα αν μπορουσα να τ αποκτησω (νταξει, οχι ολα ταυτοχρονα, ενα ενα :D). Ξενερωνω ομως στην ιδεα οτι τα περισσοτερα συγχρονα μηχανακια εχουν φτιαχτει με στοχο οχι να αντεξουν στο χρονο, αλλά να αντικατασταθουν - φιλοσοφια iphone θα το παρομοιαζα... Αν ο εκαστοτε ιδιοκτητης μιας ολοκαινουργιας μηχανης εχει σκοπο να την κρατησει μια ζωη, απο ενα σημειο και μετα θα πρεπει να την χρυσοπληρωνει, και μαλλον αυτο δεν συμφερει.
Απο την άλλη, ως πότε θα κοιταμε προς τα πισω και θα εκθειαζουμε άφρικες, xt600, παλιες bmw κτλ;:rolleyes:

:beer:

Υπάρχουν πάντως και σχετικά σύγχρονες μοτο που αντέχουν στον χρόνο και τα χιλιόμετρα. Δεν είναι φανταχτερά μοντέλα, αλλά έχουν ποιότητα κατασκευής και πολύ γερούς κινητήρες στο πέρασμα του χρόνου. Ενα γυμνό 600 μπορεί να βγάλει άπειρα χλμ. Δες το Bandit του Pektis πχ που εχει πανω απο 200.000 και δεν καιει λαδι.
Βεβαια ακόμα και αυτές κάπου μετα τις 200.000 θα γίνουν ασύμφορες οταν θα χρειαστούν μεγάλη γενική επισκευή και διάφορα αλλά ανταλλακτικά.
Ε παίρνεις 2 απο αυτες κι έτσι θα εχεις για πάντα.
Και για τα παλιότερα μηχανάκια παλι έχεις ακριβές επισκευές αν κανεις πολλά χλμ και πολλές φορές συμφέρει να έχεις αλλο ενα για 'δότη οργάνων'.

sapila racing
08/02/2015, 14:36
To πορτοκαλι καφασι στο ΚΤΜ ειναι το oem καφασι της εταιριας;;; :lol::p


οχι...powerpart.

:bawl:

Καφασι το 2014 και λιωμένο απο την άσφαλτο του νησιού το λαστιχο. Μεχρι το 2011 έτρεχε αγώνες... :(

Bob_o_mastoras
08/02/2015, 14:46
Πολυ πετρα η Ναξος. Καημενο μηχανακι.. :sad:
Τωρα θα χαιρεται τη συνταξη του και θα ξεκουραζεται! :sun:

daz
08/02/2015, 15:06
Χμμμ ναι οκ, αλλά το EXC400 θέλει λαδια καθε 25 ωρες, βαλβίδες καθε 50 ωρες πιστόνι καθε 300 αλλιώς διακινδυνευεις και την μπιέλα. :p Τα CR/RM/YZ πoυ βλεπεις τα πιστονακια τους τα αλλάζουν συχνά να ξερεις δεν εχει να κανει αν ειναι παλιό η καινούριο.
Επίσης αν δεν υπαρχουν πουθενα γρασαδόροι σε ενα μηχανακι το να το συντήρήσεις όπως πρέπει ειναι λιγο δυσκολο αφού θα πρέπει να το λύνεις ολόκληρο καθε τόσο.
Θα εχεις ακούσει πως τρίζει το μοχλικό και το ψαλίδι σε ενα Japan ψευτοεντούρο μετα απο 15 χρόνια χρήσης.

Οσο για το πως οδηγείται ενα R75 δες εδω.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=H8xCkIS_mIs#t=0

Καιει λαδια τα τελευταία 20 χρόνια βέβαια, αλλά αντεχει ακόμα. :D

Φυσικά αυτα που γραφω εχουν και μια δοση χιούμορ, αλλά αν δείς το κόστος επισκευής EXC400 οταν θελει και πιστόνι και μπιέλα θα κλάψεις! Το κανεις βεβαια 450 με την ευκαιρία. ;)
EXC με καφασι πίσω ξερω μόνο ενα στην Νάξο, ειναι του φιλου μου του Μητσου!

Ηταν εξουσιοδοτημένος ΚΤΜ επι πολλά χρόνια και δεν ειναι 400, 450 ειναι οπως περιεγραψα παραπανω. Η φωτό εχει τίτλο 'Τό μέλλον τής αγωνιστικής μοτοσυκλέτας στήν Ελλάδα τής κρίσης' αλλά αυτό είναι αλλο θέμα....
:wave2:

Εντάξει γιατί να μη το κάνω? Θα του αλλάζω λάδια κάθε 50 ώρες! Βασικά το 690 που επέλεξα εγώ θέλει κάθε 10.000 χλμ στον allstraf πέστα αυτά. :D:
Και μετά από 25 χρόνια όλο και κάποια παντεντούλα θα του κάνω για να λειτουργεί ακόμα και να με πηγαίνει στο καφενείο μου καίγοντας και λίγο λαδάκι. Ή ακόμα ακόμα θα βρω και κανένα κινητήρα να τον πετάξω μέσα σε κανένα χαρτοκιβώτιο σαν δότη ανταλλακτικών.

Εντάξει αφού αυτό επέλεξα θα του ρίχνω όσα λεφτά χρειάζεται για την επισκευή του. Έτσι κι αλλιώς δε θα ρίχνω λεφτά για να πάρω καινούριο οπότε ένα πιστονάκι και καμιά βαλβιδούλα θα τις αλλάζω. Μήπως τώρα δεν ρίχνουμε τα ίδια λεφτά για να τα φτιάξουμε τα ρημάδια μας?

Μια χαρά τρίζουν τα μοχλικά γιατί ποτέ κανένας δεν τα συντήρησε σωστά. Ποιος κάνει την συντήρηση που πρέπει? Το πάμε στο συνεργείο λέμε στο μάστορα να μας κάνει το μεγάλο σερβις και νομίζουμε ότι είμαστε εντάξει. Το μόνο που ξέρουμε απ' το owners manual είναι το μεγάλο και το μικρό σερβις. Ούτε κολάρα υπάρχουν στο μηχανάκι μας, ούτε ρουλεμάν, ούτε υγρά φρένων, ούτε υγρά ψυγείου. Μετά από μερικά χρόνια και αφού μας δώσει την αντλία νερού στο χέρι το μαζέψουμε όπως όπως και το ξεφορτωνόμαστε όσο είναι ακόμα νωρίς. Ο επόμενος θα το σιχτιρίσει γιατί είναι ζημιάρικο αφού τα φρένα θέλουν λεφτά, τα ρουλεμάν κοστίζουν, τα πλαστικά τρίζουν. Δε θα του ρίξει τα λεφτά που του πρέπει γιατί αυτός ήθελε φθηνό μηχανάκι, θα το κρατήσει λίγο και θα το δώσει στον πιτσιρικά που θα το σκίσει μέχρι την τελευταία του πνοή και θα το δέσει με μια αλυσίδα απ' τον κορμό ενός δέντρου, αφού πρώτα έχει κάνει ότι πατέντα ήξερε για να δουλέψει μέχρι να πάρει στο χέρι το πιστόνι που είναι ακριβό. Σιγά μην αλλάξει πιστόνι, όλο το μηχανάκι το πήρε φθηνότερα. Θα πάρει το καινούριο 450 που σπέρνει. Και βλέπουμε μηχανάκια 10ετίας παρατημένα και ξεχασμένα από το θεό και απ' το δήμο επειδή κανένας δεν τους έδωσε την προσοχή που έπρεπε ώστε να λειτουργούν ακόμα και για άλλο τόσο.

Όλα τα R75 μια χαρά ρημάδια θα ήταν αν κάποιος δεν τα προσεχε. Αν κάποιος δεν έψαχνε στο νετ να βρει ανταλλακτικά απ' άλλη άκρη του κόσμου, που κοστίζουν όσο ένα παπάκι, για να τα φέρει σε κατάσταση βιτρίνας και να λέμε εμείς σήμερα "α δες λειτουργεί ακόμα"!

Μια χαρά μπορεί να αντέξει οποιοδήποτε μηχανάκι όσο υπάρχουν ανταλλακτικά και όρεξη να ασχολούμαστε μαζί τους. Και όσο περισσότερα ηλεκτρονικά έχει τόσο πιο βαθιά στο χρόνο θα μας πάει. Ντίζες δε θα βρίσκουμε σε λίγο, όχι τσιπάκια για να λειτουργούν οι αισθητήρες θέσης γκαζιού. :lol:

Το βιντεάκι ήταν φοβερό όπως και οι επιδόσεις του και ο ήχος απ' το δίχρονο (tzr rgγ?). :beer: Σε μερικά χρόνια την θέση του r75 μπορεί να την έχει ένα xt και όλοι να λένε άκου πως ακούγεται, κάνει μπραου μπραου ενώ τα δικά μας κάνουν βζζζζζζζζζζζζζζζζζζ... :lol:

Το είχα ξαναδεί το βιντεάκι, πλάκα έκανα όταν το είπα σερβομηχανισμό με ροδες. :lol: Μακάρι να είχα ένα αλλά όχι για μοναδικό. :lol: :beer:

daz
08/02/2015, 15:13
Άλλο ένα exc 400 με τελάρο, είχα δει σε ένα άρθρο του moto θυμάμαι καλά. :lol:

Δεν κατάλαβα τα σύγχρονα τελάρα αλουμινίου που βάζουμε εμείς και κοστίζουν μια περιουσία, έχουν κάτι να ζηλέψουν? Και μη μου πείτε ότι ειναι αδιάβροχα γιατί και οι τζαμποσακούλες αδιάβροχες είναι ενώ σε πτώσεις ένα τελάρο θα αντέξει πολύ περισσότερο. :lol:

amyroukai
08/02/2015, 21:37
Μια διορθωση, κοψε 48000 απο τον Παιχτη.

Κατα τα λοιπα τα νεα μοτορια πιστευω οτι σχεδιαζονται να χαλανε με προγραμμα.

daz
08/02/2015, 21:54
Μια διορθωση, κοψε 48000 απο τον Παιχτη.

Κατα τα λοιπα τα νεα μοτορια πιστευω οτι σχεδιαζονται να χαλανε με προγραμμα.

Ναι έχουν βάλει τις βλάβες στο dna τους.

Είναι προγραμματισμένα να χαλάνε πιο συχνά απ' τη στιγμή πού είναι προγραμματισμένα να βγάζουν όλο και περισσότερους ίππους.

Στο ρ75 η αντλία βενζίνης δεν θα χαλάσει ποτέ απλά επειδή δεν υπάρχει. Ότι δεν υπάρχει δεν μπορεί να χαλάσει.

Όσα περισσότερα "κουβαλάει" η μηχανή μας τόσο περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν κάτι να αστοχήσει ή να φθαρεί και σε τόσο περισσότερους τομείς χρειάζεται συντήρηση.

Υπό αυτό το πρίσμα σίγουρα σχεδιάζονται να χαλάνε.

Κατά τα άλλα σχεδιάζονται με κύριο γνώμονα το κόστος και όχι για να χαλάνε. Το μειωμένο κόστος παραγωγής ρίχνει στους δικούς μας ώμους το αυξημένο κόστος συντήρησης, το οποίο δεν είμαστε διατεθειμένοι να επιβαρυνθούμε με αποτέλεσμα να χαλάνε και πάλι, αλλά με δική μας υπαιτιότητα αυτή τη φορά.



Υγ. Μόνο οι ανορθωτές των honda σχεδιάζονται να χαλάνε. :lol:

Bob_o_mastoras
08/02/2015, 22:31
Daz κανεις λαθος. Αρκετα, αν οχι ολα τα εξαρτηματα σε ολα τα μηχανηματα (οχηματα, ηλεκτρονικα, οικιακα κλπ κλπ) κατασκευαζονται πλεον με ημερομηνια ληξεως.
Ειναι στανταρ πρακτικη των εταιριων για να αποκομιζουν σημαντικα μεγαλυτερο κερδος απο την αντικασταση μερων ή ολοκληρων των προϊοντων.
Παιζει βεβαια ρολο και αυτο που λες αλλα ουτως ή αλλως η πρακτικη που αναφερω εφαρμοζεται και δεν ειναι καν μυστικο.

daz
08/02/2015, 23:46
Daz κανεις λαθος. Αρκετα, αν οχι ολα τα εξαρτηματα σε ολα τα μηχανηματα (οχηματα, ηλεκτρονικα, οικιακα κλπ κλπ) κατασκευαζονται πλεον με ημερομηνια ληξεως.
Ειναι στανταρ πρακτικη των εταιριων για να αποκομιζουν σημαντικα μεγαλυτερο κερδος απο την αντικασταση μερων ή ολοκληρων των προϊοντων.
Παιζει βεβαια ρολο και αυτο που λες αλλα ουτως ή αλλως η πρακτικη που αναφερω εφαρμοζεται και δεν ειναι καν μυστικο.

Δλδ όταν σου καεί το βίντεο θα πάρεις το ίδιο σε καινούριο? Αν σου πάρει φωτιά η φτιντέζα θα πας να ψάχνεις οεμ ανταλλακτικά?
Με αυτόν τον τρόπο κάνουν όνομα οι εταιρείες και προσπαθούν να κερδίσουν την αγορά? Όχι προσπαθώντας να κατασκευάσουν και να πουλήσουν όσο πιο φθηνά προϊόντα, με οσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα τους επιτρέπει το κέρδος που θέλουν να έχουν?

Συμφωνώ ότι οι καιροί που η ποιότητα ειχε τον πρώτο λόγο έχουν περάσει ανεπιστρεπτί αλλά εμένα η μηχανή μου κοντεύει την εφταετία και με 80 ευρώ και λίγες ώρες ασχολίας μπορώ να την φέρω σε κατάσταση βιτρίνας και να την πουλήσω για καινούρια με 80,000 χλμ. (μόνο ακτίνες και γυάλισμα στους λαιμούς των εξατμίσεων θέλει)
Αν αργότερα λόγο φθοράς χρειαστεί κάτι παραπάνω και δεν το κάνω θα παλιώσει. Και μετά θα χρειάζεται ακόμα περισσότερα που αν δε τα κάνω θα γίνει ρημάδι.
Το ότι θα χρειαστεί περισσότερα από μια r75 είναι το μόνο σίγουρο.

Και σε ρωτάω, μπορώ να την κρατήσω μια ζωή ή δεν μπορώ? Μήπως η χαλαρή βίδα στροφάλου ήταν επίτηδες χαλαρή για να πάρω τον κινητήρα στο χέρι και να τα ακουμπήσω στη γιαμαχα? :lol:

Νομίζω ότι ο amyrou εννοούσε ότι ειναι σχεδιασμένα να χαλάνε λόγο πολυπλοκότητας και δεν είχε στο μυαλό του θεωρίες συνωμοσίας.

Διαφορετικά θα πάω και εγώ να κάνω παρέα στο Βασκα και θα ιδρύσουμε το σύλλογο ασυμβίβαστων ρομαντικών. :lol:
Συνωμοσιολόγοι και καταστροφολόγοι σαν και την πάρτη σου θα έχουν κόκκινη κάρτα. :smokin:

Bob_o_mastoras
08/02/2015, 23:53
Δεν ειναι θεωριες συνωμοσιας. Ειναι στανταρ πρακτικη των εταιριωνΕ. Ολες την εφαρμοζουν, αλλες πολυ αλλες λιγοτερο.
Οι πωλησεις στη συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων ερχονται απο το marketing ουτως ή αλλως ασχετως με την αξια ή τη χρησιμοτητα των προϊοντων.
Υπαρχουν απειρες αποδειξεις και παραδοχες των εταιριων οτι η πρακτικη αυτη εφαρμοζεται. Εχει και ορολογια αλλα δεν τη θυμαμαι.
Ψαξε λιγο στο youtube κλπ και θα βρεις διαφορα σοβαρα ντοκυμαντερ που ασχολουνται με το φαινομενο.
Δεν ειναι μπουρδολογιες στυλ Ιλουμινατι και ψεκασμοι!

daz
08/02/2015, 23:59
Δεν ειναι θεωριες συνωμοσιας. Ειναι στανταρ πρακτικη των εταιριωνΕ. Ολες την εφαρμοζουν, αλλες πολυ αλλες λιγοτερο.
Οι πωλησεις στη συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων ερχονται απο το marketing ουτως ή αλλως ασχετως με την αξια ή τη χρησιμοτητα των προϊοντων.
Υπαρχουν απειρες αποδειξεις και παραδοχες των εταιριων οτι η πρακτικη αυτη εφαρμοζεται. Εχει και ορολογια αλλα δεν τη θυμαμαι.
Ψαξε λιγο στο youtube κλπ και θα βρεις διαφορα σοβαρα ντοκυμαντερ που ασχολουνται με το φαινομενο.
Δεν ειναι μπουρδολογιες στυλ Ιλουμινατι και ψεκασμοι!

Εντάξει θα κάνω ότι το πιστεύω για να μη φανώ ξεροκέφαλος και θα το ψάξω όταν έχω χρόνο. :lol:

Γι' αυτό πήρες παλιό μηχανάκι κουφάλα ε? :lol:

sek
09/02/2015, 00:06
+1 στον Bob

Νομίζω πως κάπου έχει ξαναμπεί, λέγεται προγραμματισμένη αχρήστευση (planned obsolescence):

https://www.youtube.com/watch?v=-1j0XDGIsUg&spfreload=10

On topic

BMW R80GS θα διάλεγα κι εγώ...

Bob_o_mastoras
09/02/2015, 00:13
Εντάξει θα κάνω ότι το πιστεύω για να μη φανώ ξεροκέφαλος και θα το ψάξω όταν έχω χρόνο. :lol:

Γι' αυτό πήρες παλιό μηχανάκι κουφάλα ε? :lol:

Oχι ρε τρελε, απο παντα το κανανε. Απο αρκετα παλια εστω.. Δεν θα τη γλυτωσει ουτε το Honda! :lol:
Αμα θελει μια εταιρια να φτιαξει κατι που να μη χαλαει, μπορει παντως. Οπως οι Γιαπωνεζοι αρκετα παλαιοτερα.

toyar
09/02/2015, 05:32
η χωρα κατασκευης-συναρμολογησης παιζει μεγαλο ρολο
πανομοιοτυπα μοντελα φτιαγμενα στην ευρωπη δεν εχουν καμμια σχεση σε ποιοτητα με αυτα που ειναι made in japan τα οποια γινονται ολο και λιγοτερα
το ιδιο ισχυει και στα αυτοκινητα

GFawkes
09/02/2015, 12:27
R80GS

δεν σπαει, δεν χαλαει, τα κανει ολα και την φτιαχνουν αποδεδειγμενα και στο πακισταν οι ντοπιοι μαστοροι...


330932

http://advrider.com/forums/showthread.php?t=725221

kordix
09/02/2015, 15:28
Εγω την εχω, άφρικα xrv 750 του 96 με πολλές αλλαγές ωστε να ρθει στα μέτρα μου.

Κι αμα τα παίξει ποτέ εντελώς, θα της γίνει η ανακατασκευή που της αξίζει και θα ξαναβγει στο δρόμο (και στο χώμα φυσικά).

daz
09/02/2015, 15:45
Κάντε στην άκρη ρε να περάσω.. :lol:

330938

Bob_o_mastoras
09/02/2015, 15:55
Ενταξει, εγω δεν εχω καταλαβει γιατι εχει παρει την συντελιακη-post apocalyptic στροφη το θρεντ;;
Το να εχεις μια μηχανη για παντα δεν σημαινει οτι δεν θα υπαρχουν συνεργεια, ανταλακτικα κλπ κλπ και θα εισαι στην ερημο παρεα με το mad max.
To ερωτημα του θρεντ ειναι ποια μηχανη θα καλυπτε καλυτερα ολες τις αναγκες μας ή σε βαθυτερη αναλυση αν θελουμε να μας καλυπτει αναγκες περα της ευχαριστησης να την οδηγουμε;; Οποτε καλλιστα καποιος μπορει να επιλεξει ενα γκαζοφονιαδικο Ευρωπαϊκο super motard ή ενα supersport κλπ.

Ψαχτειτε..! :D

daz
09/02/2015, 16:06
Ενταξει, εγω δεν εχω καταλαβει γιατι εχει παρει την συντελιακη-post apocalyptic στροφη το θρεντ;;
Το να εχεις μια μηχανη για παντα δεν σημαινει οτι δεν θα υπαρχουν συνεργεια, ανταλακτικα κλπ κλπ και θα εισαι στην ερημο παρεα με το mad max.
To ερωτημα του θρεντ ειναι ποια μηχανη θα καλυπτε καλυτερα ολες τις αναγκες μας ή σε βαθυτερη αναλυση αν θελουμε να μας καλυπτει αναγκες περα της ευχαριστησης να την οδηγουμε;; Οποτε καλλιστα καποιος μπορει να επιλεξει ενα γκαζοφονιαδικο Ευρωπαϊκο super motard ή ενα supersport κλπ.

Ψαχτειτε..! :D

Να σου πω, ο bulmod αναπνέει άμμο, εσύ έλεγξες το νερό που πίνεις?

Αυτό δεν είπα και εγώ και πέσατε όλοι να μου πείτε ότι αυτό που επέλεξα θα μου μείνει στα χέρια γιατί έχει ημερομηνία λήξης κάτω από τη σέλα? :lol:

Bob_o_mastoras
09/02/2015, 16:09
Να σου πω, ο bulmod αναπνέει άμμο, εσύ έλεγξες το νερό που πίνεις?

Αυτό δεν είπα και εγώ και πέσατε όλοι να μου πείτε ότι αυτό που επέλεξα θα μου μείνει στα χέρια γιατί έχει ημερομηνία λήξης κάτω από τη σέλα? :lol:

Εγω δεν στην επεσα! :nono:
:beer: Σωστα τα ειπες!
Απλα δεν θυμαμαι και ολα τα ποστ! :look:

daz
09/02/2015, 16:15
Εγω δεν στην επεσα! :nono:
:beer: Σωστα τα ειπες!
Απλα δεν θυμαμαι και ολα τα ποστ! :look:

Εγώ που έχω μπερδέψει τα θρεντ με τα βαρκαντέρο και γράφω και στα δύο σαν να είναι ένα, τι να πω? :lol:

KotsosDR
09/02/2015, 21:39
το δικο μου.... :rolleyes: :a07:

pektis
09/02/2015, 21:54
Μπορει να ηθελα ενα κλασικο gsx 1400...:look:330960

alex14
10/02/2015, 09:03
Μπορει να ηθελα ενα κλασικο gsx 1400...:look:330960

Να τα κανουμε 2 Τζανη ?

:beer:

amyroukai
10/02/2015, 09:39
Να τα κανουμε 2 Τζανη ?

:beer:

άμα τα ζευγαρώσετε θέλω ένα κουτάβι gsx400.

alex14
10/02/2015, 09:58
άμα τα ζευγαρώσετε θέλω ένα κουτάβι gsx400.

:nono: Αυτα τα εργαλεια βγαινουν μονο αρσενικα :p

:beer:

renos.xart
10/02/2015, 10:33
Μια μόνο, για πάντα, για τα πάντα.

330963

sapila racing
10/02/2015, 10:33
Εγώ πάντως το έχω σκεφτεί να παρω αλλο ένα Hornet 900 να το εχω καβατζα, τωρα που είναι και παμφθηνα.

Το αλλο θέμα όμως είναι, βενζίνη θα έχουμε? :p

amyroukai
10/02/2015, 10:41
Εγώ πάντως το έχω σκεφτεί να παρω αλλο ένα Hornet 900 να το εχω καβατζα, τωρα που είναι και παμφθηνα.

Το αλλο θέμα όμως είναι, βενζίνη θα έχουμε? :p

Στην διάρκεια της δικής μας ζωής ναι.
Εκτός αν είσαι χαιλάντερ, βαμπίρ, ζόμπιΣ ή μητσοτάκης, οπότε δεν ξέρω να σου πω.

sapila racing
10/02/2015, 10:51
Στην διάρκεια της δικής μας ζωής ναι.
Εκτός αν είσαι χαιλάντερ, βαμπίρ, ζόμπιΣ ή μητσοτάκης, οπότε δεν ξέρω να σου πω.

:lol: :beer:

skylaros
10/02/2015, 10:53
Εγώ πάντως το έχω σκεφτεί να παρω αλλο ένα Hornet 900 να το εχω καβατζα, τωρα που είναι και παμφθηνα.

Το αλλο θέμα όμως είναι, βενζίνη θα έχουμε? :p

οκ αλλά γιατί ; Και μη μου δώσεις url από άλλα Post που έχεις κάνει, πες μας εδώ γιατί λες κάτι τέτοιο εμπλουτισμένα(φυσικά μπορείς να μου στείλεις και pm :D )

sapila racing
10/02/2015, 11:07
οκ αλλά γιατί ; Και μη μου δώσεις url από άλλα Post που έχεις κάνει, πες μας εδώ γιατί λες κάτι τέτοιο εμπλουτισμένα(φυσικά μπορείς να μου στείλεις και pm :D )

Δεν ξερω κατι που δεν ξερεις, απλά μια που τα χρόνια περνάνε θυμήθηκα ενα αρθρο του Ππανδρέου στο Motosport που είχα διαβάσει παλιά.
Περιέγραφε ενα μελλοντικό κόσμο χωρίς βενζίνη όπου είχαν ήδη απαγορυθεί ολα τα οχήματα με κινητηρα εσωτερικής καύσης και εναν τύπο που είχε κρυμμένη μια Ducati και λίγη βενζίνη.
Την εβγαλε μια βόλτα κρυφά, γεμισε τον τόπο βροντες απο την εξάτμιση και την ξαναέκρυψε.

Από τότε εχουν περάσει καμμια 30ρια χρόνια, οπότε ισως είναι πιο επίκαιρο σενάριο!

skylaros
10/02/2015, 11:15
lol για το 900άρι σου πες μας και άσε τα της βενζίνης :p Δική μου παράληψη !

amyroukai
10/02/2015, 11:19
Δεν ξερω κατι που δεν ξερεις, απλά μια που τα χρόνια περνάνε θυμήθηκα ενα αρθρο του Ππανδρέου στο Motosport που είχα διαβάσει παλιά.
Περιέγραφε ενα μελλοντικό κόσμο χωρίς βενζίνη όπου είχαν ήδη απαγορυθεί ολα τα οχήματα με κινητηρα εσωτερικής καύσης και εναν τύπο που είχε κρυμμένη μια Ducati και λίγη βενζίνη.
Την εβγαλε μια βόλτα κρυφά, γεμισε τον τόπο βροντες απο την εξάτμιση και την ξαναέκρυψε.

Από τότε εχουν περάσει καμμια 30ρια χρόνια, οπότε ισως είναι πιο επίκαιρο σενάριο!

Το ότι είναι επιστημονική φαντασία φαίνεται και μόνο από το γεγονός ότι ντουκάτι παρατημένη άπειρα χρόνια πήρε μπρος με παλιά βενζίνη...

sapila racing
10/02/2015, 11:49
lol για το 900άρι σου πες μας και άσε τα της βενζίνης :p Δική μου παράληψη !

Ααα για το Hornet 900 έλεγες.
Το μηχανακι αυτό μου κανει σε όλα σχεδόν.
Το μόνο αρνητικό είναι οτι οσο περνανε τα χρόνια γίνεται πιο κουραστικό στις μεγαλες διαδρομές λόγω του οτι μεγαλώνω κι εγω και δεν εχω τις ίδιες αντοχές στον αέρα όπως οταν το πήρα. Παω και πιο σιγα γενικά στον δρόμο όμως οπότε ΟΚ.
Εχει αποδεδειγμένα αλεξίσφαιρο μοτέρ που βγαζει πολύ ανετα 150.000 χλμ χωρίς επισκευές, βασικά τα περισσότερα φτανουν τις 100.000 χλμ χωρίς να χρειάζονται ρυθμισμα βαλβίδων. Εχει άφθονη ροπή απο χαμηλά κι επιταχύνει απο τις 2000 στροφές με 6η με τρόπο που μονο τα μεγαλα γυμνά των 1200cc και πανω μπορούν, αλλά είναι και 30+ κιλά ελαφρύτερο, εχει πολύ καλά φρένα και ειναι γενικά πολύ φιλικό μηχανακι αλλά κι αν το ζορίσεις ανταποκρίνεται.
Βασικό το aftermarket αμορτισέρ βέβαια.
Επίσης μετα απο 10 χρόνια και 70000+ χλμ δείχνει σχεδόν σαν καινούριο.
Δεν το αγόρασε σχεδόν κανείς, δεν κλέβεται εύκολα (φτου, φτού), και κανει κι ωραίες εκπλήξεις στα φαναρια σε οσους το περνανε για 600.
:beer:



Το ότι είναι επιστημονική φαντασία φαίνεται και μόνο από το γεγονός ότι ντουκάτι παρατημένη άπειρα χρόνια πήρε μπρος με παλιά βενζίνη...

Εχεις δίκιο το έχεις!
Πριν 30 χρόνια αυτα τα σενάρια φανταζαν πραγματικά επιστημονική φαντασία, αλλά σήμερα οχι και τόσο.
Απλά εχουν τοποθετηθεί χρονικά λίγο πιο περα απο το δικό μας προσδόκιμο ζωής.

thunder ace
10/02/2015, 13:24
οκ boys θα αλλαξω το θεμα:μονο μια για μετα την αποκαλυψη.Αλλα αν θελω να ειμαι τιμιος,ειχα ΚΑΙ αυτο στο μυαλο μου:evil:

Bob_o_mastoras
10/02/2015, 13:32
οκ boys θα αλλαξω το θεμα:μονο μια για μετα την αποκαλυψη.Αλλα αν θελω να ειμαι τιμιος,ειχα ΚΑΙ αυτο στο μυαλο μου:evil:

ΧΤ 600 '89 με μανιβελα τοτε, δαγκωτο!!! :D

amyroukai
10/02/2015, 13:42
Για μετά την αποκάλυψη μάλλον θα θέλαμε όλοι να είμαστε μέσα στους 12 εκπροσώπους από κάθε μία από τις 12 φυλές του Ισραήλ που θα είναι εντός του ναού και θα είναι προστατευμένοι. Ο συνονόματος Ιωάννης που την έγραψε δεν θυμάμαι πιά αν διευκρινίζει τι μπουλο θα φάνε οι μη εκλεκτοί που θα είναι στην απ' έξω αλλά εν προκειμένω ψηφίζω κανένα 125άρι ή 250 εντούρο μήπως και φτουρήσει λίγο παραπάνω η μπεντζίνα που θα μείνει κάβα στο μπετόνι...

thunder ace
10/02/2015, 13:59
δηλαδη μονο αν εισαι απο φυλη του ισραηλ θα σωθει καποιος;ρε δεν παμε να κουρευτουμε μεσημεριατικα.Amyroykai φυσικα δεν αναφερομαι σε σενα που το εγραψες απο πανω.Ρε δεν θαρθουν οι ΕΛ;θα τους σκισουμε ολους:ZZZ:

amyroukai
10/02/2015, 14:38
δηλαδη μονο αν εισαι απο φυλη του ισραηλ θα σωθει καποιος;ρε δεν παμε να κουρευτουμε μεσημεριατικα.Amyroykai φυσικα δεν αναφερομαι σε σενα που το εγραψες απο πανω.Ρε δεν θαρθουν οι ΕΛ;θα τους σκισουμε ολους:ZZZ:

Μου είχε κάνει εντύπωση επίσης ότι μόνο αυτοί είναι που θα επιτρέποντο εντός του ναού (μπορεί να ήταν και 12φυλές*120άτομα πάνε πολλά χρόνια που την είχα διαβάσει την αποκάλυψη).
Επίσης το ότι προφητεύεται η "ασυλία" αυτού του λαού δεν θα έπρεπε να σε εκπλήξει μιά που η Παλαιά και Καινή διαθήκη αυτού του λαού η ιστορία είναι... :)

Pan (dvs)
10/02/2015, 14:49
Εγώ πάντως το έχω σκεφτεί να παρω αλλο ένα Hornet 900 να το εχω καβατζα, τωρα που είναι και παμφθηνα.

Το αλλο θέμα όμως είναι, βενζίνη θα έχουμε? :p

Πιανει το χερι σου.Βαλε μια πηταλιερα και καθαρισες.

Bob_o_mastoras
10/02/2015, 14:49
Εγω θα ξεφευγω σουζαρωντας το XT '89 απο τις κακοτοπιες της Αποκαλυψης και θα μου κλ@σουν τα φρυδια οι Καβαλαρηδες, το Θηριο και οι λοιποι φλωροι! :vroum::tooth:

daz
10/02/2015, 14:50
Μια μόνο, για πάντα, για τα πάντα.

330963

Καλό και αυτό αλλά εκείνο που φαίνεται στο βάθος είναι ακόμα καλύτερο. :beer:

Bowleno
10/02/2015, 15:18
Ετοιμάζεται να εκτροχιαστεί το θέμα (στο μοτό; μπααααααα ποτέ τέτοιο πράγμα.....) η μΕ φαίνεται; από την μια μόνο για πάντα θα το πάμε στις 12 φυλές, την αποκάλυψη και δεν συμμαζεύεται :cry::lol:

κι εγώ για το hornet 900 είμαι αν είχα τα μπικικίνια (όχι να το αγοράσω, βρίσκεις φτηνά πλέον όπως είπε ο Άρης) αλλά να το συντηρήσω.....

sapila racing
10/02/2015, 15:51
κι εγώ για το hornet 900 είμαι αν είχα τα μπικικίνια (όχι να το αγοράσω, βρίσκεις φτηνά πλέον όπως είπε ο Άρης) αλλά να το συντηρήσω.....

Μεχρι τωρα δεν εχει χρειαστεί τίποτα εκτός απο απλό service, δηλαδή λαδια, φίλτρα λαδιού, φίλτρα αερα, παραφλού, αλυσιδογραναζα, λάστιχα, τακακια, λαδια μπροστινού και μια μπαταρία. Βαλβίδες το ανοιξα και το ξαναέκλεισα, θα το ξανανοίξω αργότερα...
Δεν ειναι οικονομικό στην καταναλωση, αλλά τουλάχιστον δεν πληρώνεις τιποτα εξτρα.

Aν ψαχτείς για μεταχείρω το νού σου γιατί εχω δεί να το πουλαει μαγαζί στην Μιχαλακοπουλου με 25000 χλμ και λιωμενα δισκόφρενα. Τα δικά μου ειναι ακόμα μια χαρά με 70.000 χλμ και αρκετές φορές πίστα με racing τακακια.
Φαντασου πόσα χλμ είχε εκείνο!

Bob_o_mastoras
10/02/2015, 16:19
Εκει στην Μιχαλακοπουλου τιποτα δεν ξεπερναει τα 30.000 χλμ απ'οτι εχω καταλαβει! Θαυμα θαυμα!!! :lol::lol:

pektis
10/02/2015, 16:21
Εκει στην Μιχαλακοπουλου τιποτα δεν ξεπερναει τα 30.000 χλμ απ'οτι εχω καταλαβει! Θαυμα θαυμα!!! :lol::lol:

του κουτιου ειναι ολα!!:lol:

thunder ace
10/02/2015, 16:47
Εγω θα ξεφευγω σουζαρωντας το XT '89 απο τις κακοτοπιες της Αποκαλυψης και θα μου κλ@σουν τα φρυδια οι Καβαλαρηδες, το Θηριο και οι λοιποι φλωροι! :vroum::tooth:
καλα,κατσε ναρθουν με τιποτα KTM,αντε μετα να τους ξεφυγεις με το xt.

Bob_o_mastoras
10/02/2015, 17:22
Η αποκαλυψη λεει ξεκαθαρα οτι θα ερθουν με αλογα οι 4 καβαλαρηδες και το Θηριο με τα ποδια οποτε ειμαι οκ!

thunder ace
10/02/2015, 17:33
Η αποκαλυψη λεει ξεκαθαρα οτι θα ερθουν με αλογα οι 4 καβαλαρηδες και το Θηριο με τα ποδια οποτε ειμαι οκ!
OXIIIIIII....λαθος.Τοτε που τα γραφανε,δεν ειχαν μηχανακια(λογικο).Ομως και αυτοι με τα χρονια(δηλ.οι καβαλαρηδες πηρανε )εξελιχθηκαν ρε παιδι μου,πως να στο πω;ολοι καβαλανε KTM.Aμ το πιο τρομακτικο ειναι οτι το ΘΗΡΙΟ καβαλαι BMW ,αυτο το μεγαλο που γυρναει τη γη χωρις να χαλαει.Αντε να ξεφυγεις με το ερμο το xt.Το νου σου.

skylaros
10/02/2015, 17:42
330989 Το Θηρίο ... και οι καβαλάρηδες βάρδα και μην είναι με τίποτα mustang

Bob_o_mastoras
10/02/2015, 17:52
Ωχ! Πως αδυνατισε ετσι το Θηριο;;;; Που ειναι οι παλιες καλες εποχες με Βαβυλωνα;;;

υ.γ. Ωραιο κρανακι!

tsompanis
11/02/2015, 01:13
Aν και φλερτάρω με πολλά μηχανάκια και έχω και άλλα δύο,δεν βλέπω να αποχωρίζομαι το σπριντ
ακριβώς για τους ίδιους λόγους με τον sapila.
Η Αγγλίδα παλιοσειρά με ξέρει και την ξέρω.
Τα χούγια μας πλέον εχουν παντρευτεί
δεν με έχει αφήσει ποτέ και δεν έχει κάνει ούτε ένα νάζι
νιώθω σίγουρος μαζί της και ιδίως στα ταξίδια.
Και ταξίδι μπορώ να φύγω αν θέλω με τιγρη 1050 ή με βαραντερο αλλά δεν....
Η αλήθεια είναι ότι δεν τις έχω δώσει πολύ σημασία τα τελευταία χρόνια λόγω δουλειάς
και το έχω τάμα να την σενιάρω αλλά πάντα στην πορεία βγαίνουν άλλα μηχανήματα (αγροτικά) που θέλουν σενιάρισμα και μένω στα λόγια:lol:.
Έχω δει και στο e bay κάτι καρατούμπανα 955 στην πένα με 2 -3000 λίρες και ένα βράδυ πήρα απόφαση για ένα μαύρο με καρμπόν στο λιβερπουλ,
αλλά την επόμενη ΄το απόγευμα που το ψάξαμε είχε κάνει φτερά.
Τουλάχιστον γλύτωσα την παντόφλα στο κεφάλι
Εσείς που τα ψάχνετε και ξέρετε και καλά αγγλικά αμα εντοπίσετε κανένα sprint st 955 τούμπανο σφυρίξτε!