PDA

View Full Version : σε αλλαγη εξατμισης τι αλλο αλλαζω?



Jorge Stekel
08/02/2015, 18:21
Καλησπερα κυριοι εχω ενα bmw g650 xcountry του '07 και περιμενω να μου ερθει μια leovince x3 κι απ οτι μου ειπαν πρεπει να αλλαξω φιλτρο αερα (k&n μου ειπαν κυριως αλλα δεν εχει σημασια η μαρκα ενα πιο ανοιχτο να αναπνεει καλυτερα η μηχανη) θελω να ρωτησω πρεπει να ρυθμισω και τον ψεκασμο για να ρολλαρει??

DrEvil
08/02/2015, 18:29
Καλησπερα κυριοι εχω ενα bmw g650 xcountry του '07 και περιμενω να μου ερθει μια leovince x3 κι απ οτι μου ειπαν πρεπει να αλλαξω φιλτρο αερα (k&n μου ειπαν κυριως αλλα δεν εχει σημασια η μαρκα ενα πιο ανοιχτο να αναπνεει καλυτερα η μηχανη) θελω να ρωτησω πρεπει να ρυθμισω και τον ψεκασμο για να ρολλαρει??

Αν ειναι μονο το τελικο, ουτε φιλτρο.
Αν αλλαξεις και φιλτρο, θα θελει και προγραμμα/ρυθμιση.

Εντιτ&υ.γ.: Πολυ μου αρεσει το μοτο σου. :)

Jorge Stekel
08/02/2015, 18:46
Μονο το τελικο θ αλλαξω αμα ομως δεν αλλαξω και φιλτρο δε θα μπερδευει??
Σ ευχαριστω φιλε μου καλο ειναι!!

Dant3
08/02/2015, 23:18
Μονο με τελικο και φιλτρο παει αναλογα το μοτο.
Εαν πχ απο μαμα ειναι πλουσιο ισως να μη χρειαστει σκαλισμα.

Με ψεκασμο δεν ειναι?εαν ναι,δε παιζει να μπερδευει.

Vice
09/02/2015, 09:15
Παρομοια απορία είχα και εγώ οταν άλλαξα τελικό στο cbr. Μιλησα με HONDA και με AKRAPOVIC και μου ειπαν το ίδιο πράγμα.

Δεν χρειάζεται καμία αλλαγή πουθενά.

Τώρα αν ειναι αναλογως τη μοτοσυκλέτα, αυτό δεν το ξερω.

DrBig
09/02/2015, 09:29
Καλησπερα κυριοι εχω ενα bmw g650 xcountry του '07 και περιμενω να μου ερθει μια leovince x3 κι απ οτι μου ειπαν πρεπει να αλλαξω φιλτρο αερα (k&n μου ειπαν κυριως αλλα δεν εχει σημασια η μαρκα ενα πιο ανοιχτο να αναπνεει καλυτερα η μηχανη) θελω να ρωτησω πρεπει να ρυθμισω και τον ψεκασμο για να ρολλαρει??

Βαλε ενα pc, ανοιξε το φιλτροκουτι και καταργησε τον λαμδα. Εναλλακτικα μπορεις να προσθεσεις καποια ηλεκτρονικα που κανουν shift στις τιμες του λαμδα και του αισθητηρα θερμοκρασιας. Αν δεν κανεις κατι απο τα παραπανω προκοπη δε θα δεις.

Jorge Stekel
09/02/2015, 09:59
Εαν καταργησω τον λαμδα μετα δε θα πρεπει να ρυθμισω και τον εγκεφαλο??

DrBig
09/02/2015, 11:10
Εαν καταργησω τον λαμδα μετα δε θα πρεπει να ρυθμισω και τον εγκεφαλο??

Ο μαμα εγκεφαλος δεν χακαρεται αν αυτο εννοεις. Τα F/G 650 δουλευουν σε κλειστο βροχο (δηλαδη λαμδα = ον) μεχρι περιπου 4500 στροφες για αυτο ειναι και ψοφια στις επιταχυνσεις. Η εξατμιση/φιλτρο μικρη διαφορα θα κανει. Λιγο μεγαλυτερη, η καταργηση του σνορκελ στο φιλτροκουτι που ειναι πολυ πνιγμενο.
Οπως και να χει το καλλιτερο που μπορεις να κανεις (επιπλ των παραπανω) ειναι PC+autotune (αλλα εκει παμε στα +500-600 ευρω). Το καλο με τα μπλιμπλικια που κανουν σιφτ στον λαμδα ειναι οτι εξακολουθεις να εχεις την λειτουργικοτητα της αναπροσαρμογης του μειγματος με τις εξωτερικες συνθηκες, χρησιμοποιωντας τον μαμα narrow-band λαμδα. Αυτο σε συνδυασμο με μια αντισταση σε σειρα με τον αισθητηρα θερμοκρασιας (ο οποιος ξεγελα την ecu οτι ο αερας ειναι πιο ψυχρος, αρα αuξανει την παροχη βενζινης) σε καλυπτουν επαρκως και σε συνθηκες ανοιχτου και κλειστου βροχου, αλλα δεν εχεις την δυνατοτητα της πολυ ακριβους ρυθμισης που εχεις με pc+autotune.

Vice
09/02/2015, 13:42
DrBig ολα αυτά είναι για αύξηση των επιδόσεων στο πλαίσιο της αλλαγής τελικού ή για να αποφύγεις διάφορες ανωμαλίες που τυχών προκύψουν στην πορεία λογω της αλλαγής αυτής;

Ρωτάω γιατί πολύ επιστημονική φάνηκε η απάντηση σου και με προβλημάτισες οσον αφορά και για το δικό μου το μοτόρι.

Jorge Stekel
09/02/2015, 13:46
Θελει ψαξιμο αυτο που μου λες μεντορ κι εγω δε μπορω να το κανω ουτε ξερω καποιον (εδω επαρχια που μενω) που να μπορει να το κανει.Εαν μεινω στην εξατμιση και το φιλτρο θα δουλευει τουλαχιστον καλα ή θα μπερδευει??

stam2
09/02/2015, 13:57
θελω να ρωτησω πρεπει να ρυθμισω και τον ψεκασμο για να ρολλαρει??

αν αυτό μόνο είναι η ερώτησή σου, η απάντηση είναι ότι η ecu της μοτοσυκλέτας σου είναι σε θέση να αυτορυθμίζεται σε μικρές αλλαγές. Αν η εξάτμιση δεν είναι race, competition ή πολύ ανοικτή γιατί ενδεχομένως να απευθύνεται σε μεγαλύτερο κυβισμό, τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και η μόνη μικρή διαφορά που θα δεις εκτός από τη μείωση βάρους, θα είναι ίσως στην τελική και ίσως λίγο νεύρο παραπάνω. Ίσως.

DrBig
09/02/2015, 14:32
DrBig ολα αυτά είναι για αύξηση των επιδόσεων στο πλαίσιο της αλλαγής τελικού ή για να αποφύγεις διάφορες ανωμαλίες που τυχών προκύψουν στην πορεία λογω της αλλαγής αυτής;

Ρωτάω γιατί πολύ επιστημονική φάνηκε η απάντηση σου και με προβλημάτισες οσον αφορά και για το δικό μου το μοτόρι.

Αναφερομαι και στα δυο. Αν προβληματιζεσαι τωρα σχετικα με το αν υπαρχει 'κινδυνος' με αλλαγη τελικου+φιλτρου χωρις κατι αλλο, η απαντηση ειναι 'μπορει ναι μπορει και οχι'. Ποτε δεν ξερεις εκτος κι αν καυσαναλυσεις την μηχανη σου στο δυναμομετρο η ακομα καλλιτερα στο δρομο.

υγ
Συμφωνω και με οσα ειπε ο σταμ2

GOGOS2612
09/02/2015, 20:32
Καλησπερα,

για αυτη την δουλειά έχουμε κανα καλό μάστορα για Triumph?

:D ευχαριστω

DrBig
09/02/2015, 20:44
Θελει ψαξιμο αυτο που μου λες μεντορ κι εγω δε μπορω να το κανω ουτε ξερω καποιον (εδω επαρχια που μενω) που να μπορει να το κανει.Εαν μεινω στην εξατμιση και το φιλτρο θα δουλευει τουλαχιστον καλα ή θα μπερδευει??

Δεν μπορω να το ξερω αυτο. Καλλιτερα παντως απο μαμα δεν νομιζω να δουλευει (αν δεν κανεις κατι αλλο) συνολικα. Ισως αλλου καλλιτερα και αλλου χειροτερα.

DrBig
09/02/2015, 20:45
Καλησπερα,

για αυτη την δουλειά έχουμε κανα καλό μάστορα για Triumph?

:D ευχαριστω

Ποια ακριβως δουλεια?

GOGOS2612
09/02/2015, 20:52
Ποια ακριβως δουλεια?

Μόλις αγορασα εξάτμιση και ήδη φοραει φίλτρο.
Οπότε με βάση όσα λέτε (και κατάλαβα) να βαλει τον χάρτη της ανοιχτής εξάτμισης και να καταργήσει τον λάμδα

DrBig
09/02/2015, 21:14
Μόλις αγορασα εξάτμιση και ήδη φοραει φίλτρο.
Οπότε με βάση όσα λέτε (και κατάλαβα) να βαλει τον χάρτη της ανοιχτής εξάτμισης και να καταργήσει τον λάμδα

Δεν ειχα ποτε Τ και δεν γνωριζω να σου πω. Με τα κατσαβιδια, υπολογιστες (και καθοδηγηση απ το φορουμ) πως τα πας?

GOGOS2612
09/02/2015, 21:23
Δεν ειχα ποτε Τ και δεν γνωριζω να σου πω. Με τα κατσαβιδια, υπολογιστες (και καθοδηγηση απ το φορουμ) πως τα πας?

Λες να πρεπει να ειναι οπωσδήποτε Triumph μαστορας, ενας της προκοπής λες να μην μπορει/θελει να ασχοληθεί?
(Ειδα και τις ιντερνετικές φίρμες Triumphaδες μαστορες ....................... ουτε δυναμόκλειδο δεν χρησιμοποιούν και το RTFM επρεπε να ειναι αυτοκόλλητο στο κούτελο τους :moutza: !!!)

Με τα κατσαβίδια και υπολογιστες σχετικά καλά θα έλεγα, η σύνδεση του υπολογιστή με το μηχανάκι με φοβίζει :alien:

DrBig
09/02/2015, 21:32
Λες να πρεπει να ειναι οπωσδήποτε Triumph μαστορας, ενας της προκοπής λες να μην μπορει/θελει να ασχοληθεί?
(Ειδα και τις ιντερνετικές φίρμες Triumphaδες μαστορες ....................... ουτε δυναμόκλειδο δεν χρησιμοποιούν και το RTFM επρεπε να ειναι αυτοκόλλητο στο κούτελο τους :moutza: !!!)

Με τα κατσαβίδια και υπολογιστες σχετικά καλά θα έλεγα, η σύνδεση του υπολογιστή με το μηχανάκι με φοβίζει :alien:

Η απλη λυση ειναι ενα σκετο PCV με ετοιμο χαρτη για την εξατμιση σου. Να το συνδεσεις στο μηχανακι θα σου παρει μια δυο ωρες αναλογα την πλαστικουρα που πρεπει να βγαλεις. Συνδεεται με το λαπτοπ με ενα απλο usb καλωδιο που θα βρεις στην συσκευασια και ειναι plug & play. Μετα θα πας μερικες βολτες, θα μας πεις πως συμπεριφερεται η μηχανη και θα σε βοηθησουμε απο δω να το σιαξεις καλλιτερα αν χρειαστει. Μπορεις να εχεις και δυο χαρτες που αλλαζουν εν κινησει με εναν απλο διακοπτη, πχ εναν για γκαζια και εναν για οικονομια/υψομετρο.

Ριξε μια ματια στο σαιτ της powercommander, βαλε την μηχανη σου και δες τι ετοιμοι χαρτες υπαρχουν. κατεβασε και το προγραμμα στον υπολογιστη σου ωστε να τους ανοιξεις και να παρεις μια ιδεα τι παιζει.

GOGOS2612
09/02/2015, 22:46
Η απλη λυση ειναι ενα σκετο PCV .......................

απο ότι καταλαβαίνω με αυτή την λύση πρεπει να αγοράσω και powercomander που σημαίνει και άλλο χρήμα

Λέω πρώτα να δω τις οικονομικές λύσεις ....., πάντως ευχαριστώ για την πρόταση :wave2:

DrBig
09/02/2015, 22:48
To pcv ειναι το powercommander ....

notakos600
10/02/2015, 08:08
αν αυτό μόνο είναι η ερώτησή σου, η απάντηση είναι ότι η ecu της μοτοσυκλέτας σου είναι σε θέση να αυτορυθμίζεται σε μικρές αλλαγές. Αν η εξάτμιση δεν είναι race, competition ή πολύ ανοικτή γιατί ενδεχομένως να απευθύνεται σε μεγαλύτερο κυβισμό, τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και η μόνη μικρή διαφορά που θα δεις εκτός από τη μείωση βάρους, θα είναι ίσως στην τελική και ίσως λίγο νεύρο παραπάνω. Ίσως.

Αυτό ακριβώς.
Μην πειράζεις το μηχανάκι στα ηλεκτρονικά και μπλέξεις με άλλα μετά.

stam2
10/02/2015, 08:40
Καλησπερα,

για αυτη την δουλειά έχουμε κανα καλό μάστορα για Triumph?

:D ευχαριστω

στο Triumph forum πίνουν νερό στο όνομα του Σάκη του Κόντη http://www.forumtriumph.gr/k-nth-akh-athina-t2720.html
προσωπικά κι εμένα μου είχε κάνει καλή εντύπωση από μία εμπειρία που είχα μαζί του....

Jorge Stekel
10/02/2015, 18:33
Να ρωτησω κατι αλλο ρε παιδια. Η εξατμιση που παραγγειλα ερχεται απο εξωτερικο,οταν φτασει ελλαδα περναει απο τελωνειο και την παιρνω απο κει??

mreza
10/02/2015, 18:44
Να ρωτησω κατι αλλο ρε παιδια. Η εξατμιση που παραγγειλα ερχεται απο εξωτερικο,οταν φτασει ελλαδα περναει απο τελωνειο και την παιρνω απο κει??
αν είναι από ευρώπη έρχεται στην πόρτα σου, αν έρχεται από αμερική υπάρχει πιθανότητα να κολλήσει στο τελωνείο

Jorge Stekel
10/02/2015, 19:29
Απο Γερμανια ερχεται οποτε αν ισχυει αυτο που λες ειμαι κομπλε. Ευχαριστω και για την απαντηση!!