PDA

View Full Version : αξιοπιστια ktm



peterTHErider
08/02/2015, 20:52
παιδια το ξερω οτι το θεμα θα γινει λιγο κολαση αλλα νομιζω πως πρεπει να ρωτησω και να μαζεψω μερικες αποψεις!
θα ομολογησω λοιπον πως εχω κολλησει λιγο με το 1290 adventure και οταν με το καλο μπορεσω να το οδηγησω και δω αν μου ταιριαζει σκεφτομαι σοβαρα οτι μπορει να ειναι η επομενη μου μηχανη!
τωρα κατα καιρους ακουω πολλα για την κτμ(καθε τεταρτη μαστορα)και θα ηθελα να μαθω απο ιδιοκτητες την εμπειρια τους!καλα οχι μονο απο ιδιοκτητες αλλα απο οποιον μπορει να εχει ξεκαθαρη αποψη,αλλα δεν μιλαω για κατσικια εντουρο και μξ αλλα για τις μεγαλες v2 της εταιρειας οι οποιες ειναι αριστα συντηρημενες.τι προβληματα ξερουμε?
ναι οκ εχω την εικονα πως τα κτμ ειναι ζημιαρικα αλλα μιλαμε για ασυντηρητα καγουροσκισμενα μοταρντ και καθαρα η για ολα τα κτμ?
το λεω γιατι και για την bmw ακουγονται πολλα κακα αλλα απο τις 3 που εχω αλλαξει ειχα σχεδον μηδαμινα προβληματα!αλλα ηταν ολες με τα σερβις τους στην αντιπροσωπεια και παντα στην ωρα τους,μηπως τελικα για την κακη φημη της κτμ ευθυνονται καποιοι ιδιοκτητες?
ρωταω παιδια γιατι πραγματικα ειναι ενα πολυ σημαντικος παραγοντας η αξιοπιστια ειδικα οταν δινεις τοσα χρηματα και μονο σε θυμωνει να μενει η μηχανη σου στο συνεργειο και να εχεις συνεχειαμτο αγχος του τι μπορει να συμβει!

NICK39
08/02/2015, 21:02
Καλησπερα φιλε μου...το καθε τριτη μαστορα ειχε βγει δικιολογημενα για μηχανσκια εως και το 2005 περιπου...πια η κτμ βγαζει αξιοπιστα μηχανακια...για το συγκεκριμενο μηχανκι που ρωτας παντως δεν νομιζω να βρεις ευκολα πληροφοριες μιας και ειναι καινουριο

peterTHErider
08/02/2015, 21:15
μα φιλε μου δεν ψαχνω κατι για το συγκεκριμενο μοντελο αλλα γενικα να καταλαβω την αξιοπιστια τον μεγαλων κτμ!ετσι και αλλιως φοραει το ιδιο μοτερ με τον μεγαλο δουκα.αυτο που λες θελω να αποσαφηνισω,απο που δηλαδη προεκυψε αυτη η κακη φημη της εταιρειας!

NICK39
08/02/2015, 22:37
η κακη φημη προεκυψε απο παλια supermoto που ηταν και αναξιοπιστα και συναμα τα επαιρναν οι καγκουρες δεν τους καναν ποτε service και τα λιωναν στις παντες....κυριως κατι lc4 κατι duke κτλπ....για τα καθαρα που ανεφερες ηταν και ειναι παντα σκυλια πλην καποιοων διχρονων που εβγαζε παλιοτερα!!γιατο τελευταιο μιλαω ως κατοχος

endopandou
08/02/2015, 22:46
Πάντως το 1190 (το οποίο είναι εκπληκτικό μηχανάκι) έχει βγάλει θέματα, μπες adv rider και κοίτα.

peterTHErider
08/02/2015, 23:29
Πάντως το 1190 (το οποίο είναι εκπληκτικό μηχανάκι) έχει βγάλει θέματα, μπες adv rider και κοίτα.

λες και αλλα περα απο φιλτρο-φιλτροκουτι?

endopandou
09/02/2015, 06:44
λες και αλλα περα απο φιλτρο-φιλτροκουτι?
μπροστινή φλάτζα κάρτερ, διπλό σταντ, εγκέφαλος!, κάποια ηλεκτρονικά θέματα και ότι ακόμα θυμηθώ θα στο γράψω.
Με 3 χρόνια εγγύηση όμως δεν θα έχεις θέμα. Για 3 χρόνια.

peterTHErider
09/02/2015, 13:53
μπροστινή φλάτζα κάρτερ, διπλό σταντ, εγκέφαλος!, κάποια ηλεκτρονικά θέματα και ότι ακόμα θυμηθώ θα στο γράψω.
Με 3 χρόνια εγγύηση όμως δεν θα έχεις θέμα. Για 3 χρόνια.

πως δεν θα εχω θεμα,μονο που θα τρεχω στο μαστορα η θα με αφησει στη μεση σε καποιο ταξιδι φτανει!δηλαδη ειναι δυνατον να παρεις μηχανη ταξιδιου και να μην ξερεις αν θα φτασεις στον προορισμο σου??

sniper
09/02/2015, 13:58
πως δεν θα εχω θεμα,μονο που θα τρεχω στο μαστορα η θα με αφησει στη μεση σε καποιο ταξιδι φτανει!δηλαδη ειναι δυνατον να παρεις μηχανη ταξιδιου και να μην ξερεις αν θα φτασεις στον προορισμο σου??

Eνώ με τα υπόλοιπα (BMW, Honda, Kawasaki, κλπ) είσαι σίγουρος ότι θα φτάσεις;

STOYBI
09/02/2015, 14:04
πως δεν θα εχω θεμα,μονο που θα τρεχω στο μαστορα η θα με αφησει στη μεση σε καποιο ταξιδι φτανει!δηλαδη ειναι δυνατον να παρεις μηχανη ταξιδιου και να μην ξερεις αν θα φτασεις στον προορισμο σου??

Σχεδον δεν υπαρχει πρωτοεμφανιζομενο μοντελο παγκοσμιως που να μην εβγαλε βρεφικα προβληματα......

Να ξερεις οτι οι καλλυτεροι δοκιμαστες ειναι οι πελατες του πρωτου χρονου σε ενα νεο μοντελο.....

Ειναι συνηθες το διλημα .... Η πουλ μουρ πρωτοεμφανιζομενου η υπομονη κανα χρονο.....

peterTHErider
09/02/2015, 14:32
Eνώ με τα υπόλοιπα (BMW, Honda, Kawasaki, κλπ) είσαι σίγουρος ότι θα φτάσεις;


sniper με το bmw μου οσο και αν σου φαινεται περιεργο ειμαι εντελως σιγουρος οτι θα παω απροβληματιστα!οπως και με το βαραντερο παλια δεν μου ειχε κανει κιχ!μιλαμε παντα για αριστα συντηρημενα μηχανακια!
εσυ λες κατι που γενικα δεν ειναι λαθος,οτι ολα τα μηχανακια μπορει να εμφανισουν καποιο προβλημα,οκ λογικο.αλλα να δουμε αν ειναι γενικο το προβλημα σε καθε εταιρεια η υπαρχουν εξαιρεσεις!στην συγκεκριμενη περιπτωση για την κτμ!

peterTHErider
09/02/2015, 14:34
Σχεδον δεν υπαρχει πρωτοεμφανιζομενο μοντελο παγκοσμιως που να μην εβγαλε βρεφικα προβληματα......

Να ξερεις οτι οι καλλυτεροι δοκιμαστες ειναι οι πελατες του πρωτου χρονου σε ενα νεο μοντελο.....

Ειναι συνηθες το διλημα .... Η πουλ μουρ πρωτοεμφανιζομενου η υπομονη κανα χρονο.....


ναι οκ,αλλα το μοτερ δεν ειναι καινουργιο ομως,μπορουμε να εχουμε καποια εικονα απο τους δουκες αλλα και τα 1190!

sniper
09/02/2015, 14:37
sniper με το bmw μου οσο και αν σου φαινεται περιεργο ειμαι εντελως σιγουρος οτι θα παω απροβληματιστα!οπως και με το βαραντερο παλια δεν μου ειχε κανει κιχ!μιλαμε παντα για αριστα συντηρημενα μηχανακια!
εσυ λες κατι που γενικα δεν ειναι λαθος,οτι ολα τα μηχανακια μπορει να εμφανισουν καποιο προβλημα,οκ λογικο.αλλα να δουμε αν ειναι γενικο το προβλημα σε καθε εταιρεια η υπαρχουν εξαιρεσεις!στην συγκεκριμενη περιπτωση για την κτμ!

Μιλάς με κάποιον που κάποτε άκουγε ΚΤΜ και γελούσες νευρικά...

Αυτό που λέει ο STΟΥBI ισχύει.

peterTHErider
09/02/2015, 14:51
τωρα δηλαδη δεν γελας?αυτο ρωταω...εχει αλλαξει κατι στη εταιρεια η παπαρια?θεωρητικα ομως το 1290 ειναι η εξελιξη του 1190 και παλι λογικα εχουν λυσει πχ το προβλημα με το φιλτροκουτι,δεν μιλαμε για ενα ολοκαινουργιο μοντελο!

notakos600
09/02/2015, 14:59
τωρα δηλαδη δεν γελας?αυτο ρωταω...εχει αλλαξει κατι στη εταιρεια η παπαρια?θεωρητικα ομως το 1290 ειναι η εξελιξη του 1190 και παλι λογικα εχουν λυσει πχ το προβλημα με το φιλτροκουτι,δεν μιλαμε για ενα ολοκαινουργιο μοντελο!

Αφού μπήκε η αμφιβολία στο μυαλό σου, γιατί δεν κοιτάς για κάτι άλλο;

peterTHErider
09/02/2015, 15:12
Αφού μπήκε η αμφιβολία στο μυαλό σου, γιατί δεν κοιτάς για κάτι άλλο;

γιατι ειναι πολυ κοντα στα θελω μου,δηλαδη ον-οφ με πολυ γκαζι!η αλλη επιλογη ειναι το μουλτι αλλα δεν ειναι σχεδον καθολου οφ,ουτε τοσο ανετο οπως το κτμ και δεν ξερω κατα ποσο μπορω να εμπιστευτω παραπανω την ducati...
να καταλαβεις ο πατερας μου πηρε προσφατα το τενερε 1200 που ειναι πολυ καλο ως οφ και ανετο καθημερινα και μου γυαλισε λιγο αλλα μολις το βολταρα ξενερωσα απιστευτα απο την δυναμη και την αποκριση του!
μετα η κατηγορια τι εχει?το χοντα το v4 το οποιο επισης πολυ υποτονικο απο δυναμη,για gs και μποξερ ουτε να ακουσω οποτε βλεπεις οτι αν κανω την αλλαγη κατηγοριας οι επιλογες ειναι μετρημενες!δηλαδη αν αποφασισω να μην παω στο κτμ δεν θα ειναι για να παω σε αλλη στην κατηγορια αλλα για να μεινω σε αυτη που εχω τωρα!

Allst@rf
09/02/2015, 15:23
οταν αγορασεσ την πρωτη σου bmw ειχες αμφιβολιες και ρωτουσες?

peterTHErider
09/02/2015, 15:28
οταν αγορασεσ την πρωτη σου bmw ειχες αμφιβολιες και ρωτουσες?

κοιτα,καταλαβαινω πως το λες,αλλα οχι, δεν εκανα τοση ερευνα!αλλα ασχετα τι ακουσα μετα υπηρχε ετσι στον αερα η βαυαρικη αξιοπιστια και η γερμανικη ποιοτητα!δεν ειχα ακουσει εστω χωρις να το θελω αρνητικα σχετικα με την αξιοπιστια!αντιθετα παντα ακουγα αρνητικα και ασχημα για τα κτμ με τον μαστορα καθε τριτη κλπ!αλλα η κτμ εχει λιγα χρονια που εγινε αυτη που ειναι και αρχισε να σοβαρευει σαν εταιρεια και να παραγει μεγαλες μηχανες!οποτε αυτα που εχω σαν εικονα για τα καγκουρομοταρντ να ειναι απλα η παλια κακη εικονα και τα πραγματα να ειναι αλλιως πλεον!

faraway
09/02/2015, 15:31
To v4 της honda υποτονικό ? :confused:

Μήπως ψάχνεις μηχανάκι σε λάθος κατηγορία και παιδεύεσαι τζάμπα ?

Ίσως η κατηγορία των sport touring να σου κάνει καλύτερα :)

peterTHErider
09/02/2015, 15:39
To v4 της honda υποτονικό ? :confused:

Μήπως ψάχνεις μηχανάκι σε λάθος κατηγορία και παιδεύεσαι τζάμπα ?

Ίσως η κατηγορία των sport touring να σου κάνει καλύτερα :)

εχω σπορ τουρινγκ!:wave2:απλα θελω να παω σε ον οφ συμπεριφορα στους κακοτραχαλους δρομους χωρις ομως να μου λειψει το γκαζι που εχω τωρα!και κατι τετοιο ειναι το κτμ!
και ακομα δεν αποφασισα πως θα το παρω,αυτο θα γινει οταν το οδηγησω πρωτα αλλα προς το παρων θελω να συλλεξω ορισμενες πληροφοριες σχετικα με την αξιοπιστια των καινουργιων μεγαλων κτμ και κατα ποσο εχει βελτιωθει η εταιρεια και αν πλεον ειναι ξεπερασμενη η φραση καθε τριτη μαστορα...αυτα...

sniper
09/02/2015, 15:44
εχω σπορ τουρινγκ!:wave2:απλα θελω να παω σε ον οφ συμπεριφορα στους κακοτραχαλους δρομους χωρις ομως να μου λειψει το γκαζι που εχω τωρα!και κατι τετοιο ειναι το κτμ!
και ακομα δεν αποφασισα πως θα το παρω,αυτο θα γινει οταν το οδηγησω πρωτα αλλα προς το παρων θελω να συλλεξω ορισμενες πληροφοριες σχετικα με την αξιοπιστια των καινουργιων μεγαλων κτμ και κατα ποσο εχει βελτιωθει η εταιρεια και αν πλεον ειναι ξεπερασμενη η φραση καθε τριτη μαστορα...αυτα...

Είσαι σίγουρος ότι το 1200 είναι οφ κι ότι δεν θα κάνεις μ αυτό ό,τι θα έκανες πχ με ένα Βαραντέρο; (στο χώμα εννοώ)

Bob_o_mastoras
09/02/2015, 15:47
τωρα δηλαδη δεν γελας?αυτο ρωταω...εχει αλλαξει κατι στη εταιρεια η παπαρια?

Οχι, απλα παλιωσε το ανεκδοτο! :lol::cry::lol::cry::lol:

Εγω αν ημουν στη θεση σου θα το επαιρνα παντως, γνωριζοντας τι αγοραζω. Απλα θα πρεπει να μαθεις και να λυσεις εγκαιρα τα προβληματα που εχει.
Εχεις και την εναλακτικη του GS 1200, δεν σε απασχολει αυτο;;

peterTHErider
09/02/2015, 15:53
Είσαι σίγουρος ότι το 1200 είναι οφ κι ότι δεν θα κάνεις μ αυτό ό,τι θα έκανες πχ με ένα Βαραντέρο; (στο χώμα εννοώ)

σε ποιο 1200 αναφερεσαι?δεν το θελω να ειναι κατσικι προφανως,αλλα να ειμαι ανετος στις κακοτραχαλιες της περιοχης που ζω!με ενδιαφερει ομως και τι θα κανω μετα στην αςφλτο!παντως το βαραντερο στο χωμα ηταν τραγικο!ακομα και σε ενα απλο περασμα απο χωματοδρομο δυσανασχετουσε απιστευτα...μιλαμε για τα πρωτα μοντελα ομως...

peterTHErider
09/02/2015, 15:54
Οχι, απλα παλιωσε το ανεκδοτο! :lol::cry::lol::cry::lol:

Εγω αν ημουν στη θεση σου θα το επαιρνα παντως, γνωριζοντας τι αγοραζω. Απλα θα πρεπει να μαθεις και να λυσεις εγκαιρα τα προβληματα που εχει.
Εχεις και την εναλακτικη του GS 1200, δεν σε απασχολει αυτο;;


οχι ρε μπομπ το gs δεν το σκεφτομαι καθολου!αλλα αυτο που λες ειναι που δεν μου αρεσει...να λυνω προβληματα σε μια μηχανη σχεδον 20000...τα θελω λυμενα...:D

daz
09/02/2015, 15:56
....μιλαμε για τα πρωτα μοντελα ομως...

Ναι τα επόμενα βελτιώθηκαν αισθητά. :lol:


Sorry δεν άντεξα, συνεχίστε. :beer:

peterTHErider
09/02/2015, 16:02
Ναι τα επόμενα βελτιώθηκαν αισθητά. :lol:


Sorry δεν άντεξα, συνεχίστε. :beer:

:bawl:

Allst@rf
09/02/2015, 16:22
Εμενα για μπερδεμενος μου φαινεσαι...

Για χωματα μιλας ,για κακοτραχαλα μιλας ,δε μου κολλανε και πολυ 1290 κυβικα και 250+ κιλα σε αυτα ΑΝ δεν εχεις χερια...

:look:

peterTHErider
09/02/2015, 16:34
Εμενα για μπερδεμενος μου φαινεσαι...

Για χωματα μιλας ,για κακοτραχαλα μιλας ,δε μου κολλανε και πολυ 1290 κυβικα και 250+ κιλα σε αυτα ΑΝ δεν εχεις χερια...

:look:

οχι ρε αδερφε,οχι κακοτραχαλα βουνα αλλα κακοτραχαλους "ασφαλτινους" δρομους!ουτε για χωμα μιλησα!κοιτα το εχω ξανασυζητησει αλλα δεν κατεληξα,την μηχανη μου την γουσταρω πολυ,αλλα λογο δουλειας μετακομισα στην κρητη και εδω αν εχεις ερθει θα ξερεις πως η κατασταση των δρομων κατα βαση ειναι τραγικη!για αυτο λοιπον ειπα να παω σε κατι πιο ορθιο και λιγο πιο οφ,οχι για να παω στα βουνα,για να βρω την υγεια μου!αλλα παλι θα κανω τα δικαβαλα ταξιδια μου στην κεντρικη ελλαδα και για αυτο δεν μπορω να μην εχω και το γκαζακι μου...ασχετο αλλα το 1290 ειναι 230 κιλα δηλαδη οχι 250+ που εχεις στο μυαλο σου!
αλλα και παλι το θεμα του θεματος δεν ειναι αν ειναι καλη επιλογη για μενα η super adventure!πιστεψε με ξερω πολυ καλα αν ειναι καλη επιλογη για μενα η οχι και θα το διαπιστωσω οταν την οδηγησω αρκετα και βγαλω δικα μου συμπερασματα!
αυτο που ρωταω και δεν μπορω να ξερω ειναι τα θεματα της αξιοπιστιας των μεγαλων κτμ...εκει ζηταω βοηθεια και πληροφοριες σε οποιον γνωριζει...

sniper
09/02/2015, 16:50
Είσαι σίγουρος ότι το 1200 είναι οφ κι ότι δεν θα κάνεις μ αυτό ό,τι θα έκανες πχ με ένα Βαραντέρο; (στο χώμα εννοώ)


Εμενα για μπερδεμενος μου φαινεσαι...

Για χωματα μιλας ,για κακοτραχαλα μιλας ,δε μου κολλανε και πολυ 1290 κυβικα και 250+ κιλα σε αυτα ΑΝ δεν εχεις χερια...

:look:


οχι ρε αδερφε,οχι κακοτραχαλα βουνα αλλα κακοτραχαλους "ασφαλτινους" δρομους!ουτε για χωμα μιλησα!κοιτα το εχω ξανασυζητησει αλλα δεν κατεληξα,την μηχανη μου την γουσταρω πολυ,αλλα λογο δουλειας μετακομισα στην κρητη και εδω αν εχεις ερθει θα ξερεις πως η κατασταση των δρομων κατα βαση ειναι τραγικη!για αυτο λοιπον ειπα να παω σε κατι πιο ορθιο και λιγο πιο οφ,οχι για να παω στα βουνα,για να βρω την υγεια μου!αλλα παλι θα κανω τα δικαβαλα ταξιδια μου στην κεντρικη ελλαδα και για αυτο δεν μπορω να μην εχω και το γκαζακι μου...ασχετο αλλα το 1290 ειναι 230 κιλα δηλαδη οχι 250+ που εχεις στο μυαλο σου!
αλλα και παλι το θεμα του θεματος δεν ειναι αν ειναι καλη επιλογη για μενα η super adventure!πιστεψε με ξερω πολυ καλα αν ειναι καλη επιλογη για μενα η οχι και θα το διαπιστωσω οταν την οδηγησω αρκετα και βγαλω δικα μου συμπερασματα!
αυτο που ρωταω και δεν μπορω να ξερω ειναι τα θεματα της αξιοπιστιας των μεγαλων κτμ...εκει ζηταω βοηθεια και πληροφοριες σε οποιον γνωριζει...

A ok....

peterTHErider
09/02/2015, 16:51
A ok....

:confused::confused:

sniper
09/02/2015, 16:54
:confused::confused:

Κοίτα να δεις... κάποιοι πήγαν στο Μακρινό Ιραν με Αφρικα... άλλοι στο Θιβέτ με Βεστρόμ... Αλλος το γύρο της Ασίας με XR....

Στην Kρήτη και στην Κεντρική Ελλάδα εσύ θες 1200 για να έχεις γκάζι; Και αναρωτιέσαι αν τα ΚΤΜ είναι αξιόπιστα;

Πες μας ότι μας τρολλάρεις τόση ώρα γιατί είχαμε αρχίσει και μιλάγαμε σοβαρά.

amyroukai
09/02/2015, 16:56
Το 1190 ειναι 237 χωρις εξτρα (βαλιτσοειδη, ανω σιδεριες κλπ).
Το 1290 στα τεχνικα λεει για καπου 230 αδειο... αρα με βενζινη το υπολογιζεις 250+.

peterTHErider
09/02/2015, 17:06
Κοίτα να δεις... κάποιοι πήγαν στο Μακρινό Ιραν με Αφρικα... άλλοι στο Θιβέτ με Βεστρόμ... Αλλος το γύρο της Ασίας με XR....

Στην Kρήτη και στην Κεντρική Ελλάδα εσύ θες 1200 για να έχεις γκάζι; Και αναρωτιέσαι αν τα ΚΤΜ είναι αξιόπιστα;

Πες μας ότι μας τρολλάρεις τόση ώρα γιατί είχαμε αρχίσει και μιλάγαμε σοβαρά.

ρε sniper και εγω ξερω για καποιους που κανανε ελλαδα-γερμανια με φλορετα!
εγω λεω πως τωρα εχω 1300cc και 160 αλογα και μου αρεσει πολυ και αν εμενα ακομα στην βορεια ελλαδα απο οπου ειμαι δεν θα την αλλαζα ποτε!και ναι,με αυτην την τεραστια μηχανη εκανα και θα εκανα τα ταξιδια μου στην ελλαδα και αν το επιτρεψουν τα οικονομικα και στο εξωτερικο.και ναι στην κρητη και στην κεντρικη ελλαδα θελω 1300cc και πολλα αλογατα!θα σε ρωτησω?
παμε παρακατω μπας και βγαλουμε ακρη...
σκεφτομαι να αλλαξω κατηγορια για δικους μου λογους και δεν ρωταω αν σνιπερ σου αρεσει η επιλογη μου η οχι!στην πραγματικοτητα αδιαφορο μου ειναι!
ρωταω κατι πολυ ξεκαθαρο και απλο οποιον ξερει και θελει να με κατατοπισει τι παιζει με την αξιοπιστια της κτμ!και δεν ρωταω τι θα γινει σε ενα ταξιδι 30000 χλμ στην κινα αλλα αν θα σπασουν τα νευρα μου με μια λογικη χρηση καθημερινη,βολτες και ταξιδακια με το να εμφανιζει προβληματα ολη την ωρα!δηλαδη τι συμβαινει γενικα με ολα τα μεγαλα κτμ...αιντε να δουμε αν θα συνενοηθουμε...

peterTHErider
09/02/2015, 17:08
Το 1190 ειναι 237 χωρις εξτρα (βαλιτσοειδη, ανω σιδεριες κλπ).
Το 1290 στα τεχνικα λεει για καπου 230 αδειο... αρα με βενζινη το υπολογιζεις 250+.

ναι 229 αδειο απο καυσιμο το δινουν...οκ παλι κατω ειναι απο αυτο που εχω τωρα οποτε μια χαρα ειμαι...αλλα δεν θα το παρω,αν το παρω,για εντουρο ρε παιδια...

ΝIKOLTSOS
09/02/2015, 17:11
Να πω και εγώ την (μικρή) εμπειρία μου...
Εδώ και κάτι μήνες έχω ένα KTM LC4 640 ADVENTURE με ημερομηνία 1ης άδειας το 2006.
Το αγόρασα ενώ φίλος είχε το duke το lc4 και είχε πάρει τον κύλινδρο στο χέρι.
Του έχω πιει το αίμα από την μέρα που το πήρα, και χώμα πάω(τελευταία παίζω σε αυτή την διαδρομή https://www.youtube.com/watch?v=p65azVAHuoA ) και χιόνια και ταξιδάκια και πόλη... τα πάντα παρέα!!! ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΣ!!

Ότι με έχει ταλαιπωρήσει είναι από μαλακίες του προηγούμενου <<ηλεκτρολόγου>> που το πήγαινε το παλικάρι. Kάτι χαζό βραχυκυκλώματα από δουλείες του ποδαριού από άσχετους...
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αυτά τα μηχανάκια κυρίως το κακό όνομα τους το έχουν κάνει από μάπα <<μηχανικούς>> και <<ηλεκτρολόγους>>...

Επίσης θα συμφωνήσω με αυτό που σου είπαν ότι οι πρώτες σειρές πάντα κάτι βγάζουν... και στα αμάξια ισχύει και στις μηχανές,παντού!
Και για την BMW έχω ακούσει από φίλο για το GS800 τα χειρότερα και για HONDA vfr800 και για YAMAHA tenerext660z και για HUSABERG fs650... Δεν μου λέει τίποτα!!!
Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν πάντα οι αστοχίες υλικών.
(Επίτησες έβαλα αυτά τα μηχανάκια γιατί τα γουστάρω...)

Κοίτα να του δίνεις ότι σου ζητάει, προσπάθησε να μην πάρεις την πρώτη γενιά και θα είσαι οκ.
Αν και εγώ θα έλεγα να πάρεις κανένα 990adventure έχει στο car κάτι R με λιγότερα από 15.000χλμ.
Δες τι λέει και το παλικάρι στο 1353post http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=130207&p=2540161&viewfull=1#post2540161
και αυτό http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=139451&page=12

Και καλές βόλτες ότι και να πάρεις!!!!

amyroukai
09/02/2015, 19:29
Να ρωτήσω ποιάς χρονιάς είναι το τενερέ1200 του μπαμπά;
Πήρε το MK-II με την αναβαθμισμένη κεφαλή, συμπλέκτη κλπ;

Το ότι σου φάνηκε "λίγο" δεν με εκπλήσσει αν κατέβηκες από το δικό σου και ανέβηκες σε εκείνο αμέσως.
Στον τομέα αξιοπιστίας μάλλον παίζει άνευ αντιπάλου.

MiltiadisK.D
09/02/2015, 20:22
Τα ΚΤΜ είναι ιδιαίτερα μηχανάκια.Αν τα συντηρείς σωστά και σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία(όπως θα κάνεις εσύ,μιάς και θα το πάρεις καινούργιο με εγγύηση 3 χρόνων όπως προανέφεραν κάποια παιδιά)ή αν έχεις τις γνώσεις και την όρεξη να ασχοληθείς προσωπικά μαζί τους οι ψιλομ@λ@κιούλες που βγάζουν ξεχνιούνται απο το γενικό σύνολο της μοτό,ΤΕΛΟΣ.Έχει παραγίνει με το σπάνε,χαλάνε,κάθε Τρίτη-Τετάρτη και π@π@ρδέλες τέτοιες(όταν τα ξεκ@λι@ζ@νε στις κόντρες,αλλάζανε κάθε εξάμηνο ιδιοκτήτη και δεν άλλαζαν ούτε λάδια παρα μόνο χέρια;)τι περιμένανε).Πιστεύω πως θα το πάρεις,αν και στη θέση σου θα κοίταζα το 1190 R κάτι τέτοιο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6031779/ας πούμε.

ΥΓ Ήμουν κάτοχος αρκετών ΚΤΜ,δεν είμαι πλέον(δυστυχώς)για τους αντίθετους απο τους δικούς σου λόγους:)ελπίζω να σε βοήθησα λίγο:beer:

peterTHErider
09/02/2015, 20:47
Να ρωτήσω ποιάς χρονιάς είναι το τενερέ1200 του μπαμπά;
Πήρε το MK-II με την αναβαθμισμένη κεφαλή, συμπλέκτη κλπ;

Το ότι σου φάνηκε "λίγο" δεν με εκπλήσσει αν κατέβηκες από το δικό σου και ανέβηκες σε εκείνο αμέσως.
Στον τομέα αξιοπιστίας μάλλον παίζει άνευ αντιπάλου.

του πατερα μου ειναι του 2013 μοντελο.νομιζω δηλαδη πριν τις αλλαγες που λες αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.και αυτος εκανε παρομοια αλλαγη με αυτη που θελω να κανω,δηλαδη απο μεγαλο σπορτ τουρινγκ πηγε σε ον-οφ ακριβως λογο της περιοχης που ηρθαμε για λιγο και τελικα μαλλον εγινε για μονιμα!αν μεναμε ακομα πανω δεν θα υπηρχε θεμα αλλαγης!
ακριβως οπως το λες εγινε,απο το δικο μου ανεβηκα κατευθειαν σε αυτο και ηταν σαν να αδειασα απο δυναμη,σιγουρα με τον καιρο συνηθιζεται...
για την αξιοπιστια το ξερω οτι ειμαι απο τα τοπ μηχανακια αλλα δεν ειναι για τα γουστα μου και δεν καιγομαι αλλαξω μηχανη,μονο για κατι εξαιρετικο θα το κανω!

peterTHErider
09/02/2015, 20:51
Τα ΚΤΜ είναι ιδιαίτερα μηχανάκια.Αν τα συντηρείς σωστά και σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία(όπως θα κάνεις εσύ,μιάς και θα το πάρεις καινούργιο με εγγύηση 3 χρόνων όπως προανέφεραν κάποια παιδιά)ή αν έχεις τις γνώσεις και την όρεξη να ασχοληθείς προσωπικά μαζί τους οι ψιλομ@λ@κιούλες που βγάζουν ξεχνιούνται απο το γενικό σύνολο της μοτό,ΤΕΛΟΣ.Έχει παραγίνει με το σπάνε,χαλάνε,κάθε Τρίτη-Τετάρτη και π@π@ρδέλες τέτοιες(όταν τα ξεκ@λι@ζ@νε στις κόντρες,αλλάζανε κάθε εξάμηνο ιδιοκτήτη και δεν άλλαζαν ούτε λάδια παρα μόνο χέρια;)τι περιμένανε).Πιστεύω πως θα το πάρεις,αν και στη θέση σου θα κοίταζα το 1190 R κάτι τέτοιο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6031779/ας πούμε.

ΥΓ Ήμουν κάτοχος αρκετών ΚΤΜ,δεν είμαι πλέον(δυστυχώς)για τους αντίθετους απο τους δικούς σου λόγους:)ελπίζω να σε βοήθησα λίγο:beer:

ευχαριστω ρε μιλβα!αυτο ειχα κατα νου που λες αλλα ηθελα να το ακουσω και απο καποιον που εχει εμπειρια απο το θεμα!
για ποιους λογους αλλαξες και τα αφησες τα κτμ??

DrBig
09/02/2015, 21:05
του πατερα μου ειναι του 2013 μοντελο.νομιζω δηλαδη πριν τις αλλαγες που λες αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.και αυτος εκανε παρομοια αλλαγη με αυτη που θελω να κανω,δηλαδη απο μεγαλο σπορτ τουρινγκ πηγε σε ον-οφ ακριβως λογο της περιοχης που ηρθαμε για λιγο και τελικα μαλλον εγινε για μονιμα!αν μεναμε ακομα πανω δεν θα υπηρχε θεμα αλλαγης!
ακριβως οπως το λες εγινε,απο το δικο μου ανεβηκα κατευθειαν σε αυτο και ηταν σαν να αδειασα απο δυναμη,σιγουρα με τον καιρο συνηθιζεται...
για την αξιοπιστια το ξερω οτι ειμαι απο τα τοπ μηχανακια αλλα δεν ειναι για τα γουστα μου και δεν καιγομαι αλλαξω μηχανη,μονο για κατι εξαιρετικο θα το κανω!

Ολα τα μηχανακια, ειδικα τα μεγαλα και καινουργια, ειναι φιμωμενα λογω προδιαγραφων ρυπων πρωτιστως και δευτερευοντως ευχρησιας για τον απειρο. Στη θεση σου δεν θα κοιτουσα παραπερα απο το 1200 tenere και θα εψαχνα να δω τι μπορω να κανω (ακα ecu reflash) ωστε να ανακτησει το γκαζι που του λειπει. Να εισαι σιγουρος οτι το αποτελεσμα θα ειναι η μερα με την νυχτα απ'οτι στοκ και σιγουρα πιο αξιοπιστο απ'οτι οποιοδηποτε ΚΤΜ. Τα δε τελευταια δεν ειναι ακριβως αναξιοπιστα (εχω ενα) αλλα θελουν να εχεις μια ιδιαιτερη 'βιδα' στον εγκεφαλο και να γουσταρεις πραγματικα να ασχολεισαι μαζι τους, να διαβαζεις τα φορα και γενικα να το εχεις χομπυ. Αν θελεις απλα να εχεις μια μηχανη που να της συμπεριφερεσαι σαν να ειναι αυτοκινητο, μην την παρεις.
Να ξεκαθαρισω ομως οτι δεν εχω γνωση και εμπειρια απο 1190, παρα μονο απο τα 950/990.

peterTHErider
09/02/2015, 21:17
Ολα τα μηχανακια, ειδικα τα μεγαλα και καινουργια, ειναι φιμωμενα λογω προδιαγραφων ρυπων πρωτιστως και δευτερευοντως ευχρησιας για τον απειρο. Στη θεση σου δεν θα κοιτουσα παραπερα απο το 1200 tenere και θα εψαχνα να δω τι μπορω να κανω (ακα ecu reflash) ωστε να ανακτησει το γκαζι που του λειπει. Να εισαι σιγουρος οτι το αποτελεσμα θα ειναι η μερα με την νυχτα απ'οτι στοκ και σιγουρα πιο αξιοπιστο απ'οτι οποιοδηποτε ΚΤΜ. Τα δε τελευταια δεν ειναι ακριβως αναξιοπιστα (εχω ενα) αλλα θελουν να εχεις μια ιδιαιτερη 'βιδα' στον εγκεφαλο και να γουσταρεις πραγματικα να ασχολεισαι μαζι τους, να διαβαζεις τα φορα και γενικα να το εχεις χομπυ. Αν θελεις απλα να εχεις μια μηχανη που να της συμπεριφερεσαι σαν να ειναι αυτοκινητο, μην την παρεις.
Να ξεκαθαρισω ομως οτι δεν εχω γνωση και εμπειρια απο 1190, παρα μονο απο τα 950/990.

αυτο που λες ομως με το τενερε και το να του βαλω χερι παλι ομως παμε στη διαδικασια βιδας που λες παρακατω!δηλαδη παλι ψαξιμο,ρυθμισεις εγκεφαλου και εισαγωγης κλπ!ναι ξερω πως ειδικα το 950 που ηταν απο τα πρωτα μεγαλα της κτμ ηταν μπελαλιδικο μηχανακι και ηθελε την πετρια του!νομιζω πως στο τελος το ειπες καλα,θελω να μην το εγνοια ρε παιδι μου,ειχα για χ,ψ λογους 2-3 βδομαδες να το κινησω αλλα ανεβαινω και φευγω κατευθειαν.να μην εχω χαζα και γενικα να κραταω τη μηχανη στοκ και να εχω το κεφαλι μου ησυχο!ουτε πολυ θορυβο απο εξατμισεις ουτε ψαξιματα και αν δεν μου ειναι αρκετο το γκαζι παμε σε κατι μεγαλυτερο!
το τενερε ομολογω πως ειδικα απο κοντα ειναι πολυ ομορφο και μπανικο μηχανακι!χανει πολυ απο τις φωτος!αλλα δεν ειναι της φιλοσοφιας μου να μπουμπουνιζουν οι εξατμισεις για 3-4-5 αλογατα!καταλαβαινεις πως το λεω νομιζω!

DrBig
09/02/2015, 21:20
αυτο που λες ομως με το τενερε και το να του βαλω χερι παλι ομως παμε στη διαδικασια βιδας που λες παρακατω!

Αυτο θα γινει μια κι εξω ομως και δεν θα ξανα-ασχοληθεις ποτε.

endopandou
09/02/2015, 21:30
εξκιούζ μι για την παρέμβαση, μια επισήμανση. Τα 950-990 με το adv1190 δεν έχουν καμία απολύτως σχέση εκτός απ το όνομα. Το 1190 είναι λες και το έφτιαξε άλλη εταιρία.

Z-rider
09/02/2015, 21:32
έχω ένα 990 adventure εδώ και τρία χρονια 39000 km. το χρησιμοποιώ κάθε μέρα με αυτό πάω για δουλειά ,
σε ταξίδια πολυήμερα εξωτερικό σε βουνό ενώ έχει μπει και δυο φορες σε μοτοκρός πιστα και σύντομα και trackday
στα σέρβις είμαι τυπικός και τίποτα άλλο. το μονο που έχω αλλάξει ένα "μπουτονακι" για το abs.
το καλοκαίρι που μας πέρα σε σε ταξιδάκι βαλκάνια από από 6 μηχανάκια τις παρέας δυο μείνανε japan. ένα cbf 1000 και ένα fazer 1000 με μισά από μένα χιλιόμετρα
αυτά προσωπικά
ελπίζω να βοήθησα
γνώμη μου:
ΝΑ ΤΟ ΠAΡΕΙΣ ΤΟ ΚΟΡΊΤΣΙ :wave2:

peterTHErider
09/02/2015, 21:40
έχω ένα 990 adventure εδώ και τρία χρονια 39000 km. το χρησιμοποιώ κάθε μέρα με αυτό πάω για δουλειά ,
σε ταξίδια πολυήμερα εξωτερικό σε βουνό ενώ έχει μπει και δυο φορες σε μοτοκρός πιστα και σύντομα και trackday
στα σέρβις είμαι τυπικός και τίποτα άλλο. το μονο που έχω αλλάξει ένα "μπουτονακι" για το abs.
το καλοκαίρι που μας πέρα σε σε ταξιδάκι βαλκάνια από από 6 μηχανάκια τις παρέας δυο μείνανε japan. ένα cbf 1000 και ένα fazer 1000 με μισά από μένα χιλιόμετρα
αυτά προσωπικά
ελπίζω να βοήθησα
γνώμη μου:
ΝΑ ΤΟ ΠAΡΕΙΣ ΤΟ ΚΟΡΊΤΣΙ :wave2:

βοηθησες πολυ!οπως το εχω στο μυαλο μου,αν εισαι τυπικος στην συντηρηση ειναι θεμα γκαντεμιας να σου κατσει η στραβη οτι και να εχεις!απλα ηθελα να επιβεβαιωσω πως η κακη φημη του παρελθοντος ειχε συγκεκριμενο λογο που ειχε δημιουργηθει!το αν θα το παρω το κοριτσι θα αποφασιστει μετα απο καποιο καλο τεστ οταν με το καλο ειναι διαθεσιμο!

peterTHErider
09/02/2015, 21:42
εξκιούζ μι για την παρέμβαση, μια επισήμανση. Τα 950-990 με το adv1190 δεν έχουν καμία απολύτως σχέση εκτός απ το όνομα. Το 1190 είναι λες και το έφτιαξε άλλη εταιρία.

με την εταιρεια που εφτιαξε το 1190 να ειναι αλλη προς το καλυτερο να υποθεσω?

DrBig
09/02/2015, 21:53
εξκιούζ μι για την παρέμβαση, μια επισήμανση. Τα 950-990 με το adv1190 δεν έχουν καμία απολύτως σχέση εκτός απ το όνομα. Το 1190 είναι λες και το έφτιαξε άλλη εταιρία.

Mε τα μεγαλα της κτμ το προβλημα συνηθως δεν ειναι στα οσα φτιαχνει ο αυστριακος, αλλα στα οσα δε φτιαχνει, οπωςπχ τρομπες παντως ειδους...

el-Gatto
09/02/2015, 22:26
@ peterbmwrider Αν κατάλαβα καλά ,απο τις μοτοσυκλέτες σου γουστάρεις να σου βγάζουν δύναμη πολύ ,κέφια ,συγκινήσεις κ χαμόγελα.
Με λίγα λόγια δεν σου φτάνει να πηγαίνεις απλά βόλτα ,αλλά θες να σ'εξιτάρουν ,όταν πηγαίνεις βόλτα.
Αυτά είναι ωραία μοτο-γούστα και ακριβά.
Αν επίσης ξανακατάλαβα καλά ,είσαι απο τους τυχερούς που έχουν (ακόμα) την οικονομική δυνατότητα να αποκτούν τέτοια "γούστα".
Χαίρομαι για σένα κ να'σαι καλά να χαίρεσαι κι εσύ τα μοτόρια σου.
Παρ'ολα ταύτα ,έχοντας τέτοια μοτο-φιλοσοφία ,δεν έχεις πάρει ακόμα κάποιο ΚΤΜ.
Λοπόν ,άγνωστε φίλε μου ,θα σου πώ δυό κουβέντες.
Πάρε το ΚΤΜ που γουστάρεις.
Εκτός απο τα κέφια που θα σου βγάλει ,θα σε κάνει να αναρωτιέσαι τι έχανες όλα αυτά τα χρόνια που ασχολιόσουν με τα Γιαπάνια.

endopandou
09/02/2015, 22:28
με την εταιρεια που εφτιαξε το 1190 να ειναι αλλη προς το καλυτερο να υποθεσω?
Σαν μηχάνημα-λειτουργία ναι είναι εντελώς αλλού. Το 990 δεν θα σου αρέσει καθότι ράθυμο με απότομο γκάζι και γενικώς κομπρεσέρ, την ώρα που στο 1190 ανεβαίνεις και κινείσαι πανεύκολα με ασύλληπτους ρυθμούς. Μείνε σε αυτό με τους ρυθμούς γιατί αυτό είναι το ζητούμενο από τέτοιο μηχανάκι.

Οι ιστορίες κάθε τρίτης δεν σε αφορούν γιατί έτσι κι αλλιώς βγήκαν για τα μονοκύλινδρα και στόμα με στόμα έφτασε να θέλει κάθε τρίτη αλλαγή τσιμουχάκια μέχρι και η εσπρεσιέρα στα κεντρικά της ΚΤΜ.
Στον αντίποδα είναι το άλλο με τα Γιαπωνέζικα που παίρνουν φωτιά ή μένουν πάση θυσία από ηλεκτρονική ή θα κόψουν πλαίσιο και τα έχω ακούσει πολλάκις στο ντουκάτι κλάμπ...

3 χρόνια εγγύηση over & out

edit τα τρομποθέματα τα γνώρισα από πρώτο χέρι. Και τα 2... :a7:

peterTHErider
09/02/2015, 22:48
@ peterbmwrider Αν κατάλαβα καλά ,απο τις μοτοσυκλέτες σου γουστάρεις να σου βγάζουν δύναμη πολύ ,κέφια ,συγκινήσεις κ χαμόγελα.
Με λίγα λόγια δεν σου φτάνει να πηγαίνεις απλά βόλτα ,αλλά θες να σ'εξιτάρουν ,όταν πηγαίνεις βόλτα.
Αυτά είναι ωραία μοτο-γούστα και ακριβά.
Αν επίσης ξανακατάλαβα καλά ,είσαι απο τους τυχερούς που έχουν (ακόμα) την οικονομική δυνατότητα να αποκτούν τέτοια "γούστα".
Χαίρομαι για σένα κ να'σαι καλά να χαίρεσαι κι εσύ τα μοτόρια σου.
Παρ'ολα ταύτα ,έχοντας τέτοια μοτο-φιλοσοφία ,δεν έχεις πάρει ακόμα κάποιο ΚΤΜ.
Λοπόν ,άγνωστε φίλε μου ,θα σου πώ δυό κουβέντες.
Πάρε το ΚΤΜ που γουστάρεις.
Εκτός απο τα κέφια που θα σου βγάλει ,θα σε κάνει να αναρωτιέσαι τι έχανες όλα αυτά τα χρόνια που ασχολιόσουν με τα Γιαπάνια.

χαχαχα!φιλε μου πολυ απολαυσα την τοποθετηση σου!καλα μην φανταστεις οτι μας τρεχουν απο τα μπατζακια αλλα με προγραμματισμο μπορουμε να ικανοποιησουμε μια καλη επιθυμια!αμαξι να καταλαβεις ουτε διανοουμε να αλλαξω και ας ειναι 10ετιας+ πλεον...ετσι και αλλιως μονο με την μηχανη κυκλοφορω...:p
ακομα οπως το λες,γουσταρω να βγαζω γουστα με τα μηχανακια μου αλλα εχω και μια γυναικα με μεγαλη παντοφλα:cry: που θελει ομως και τις ανεσεις της!δηλαδη ανετες σελες,άπλα,μπαγκαζια και προστασια απο τον αερα!με την ταχυτητα δεν εχει προβλημα αλλα πρεπει να βολευτουν και ολα τα υπολοιπα μαζι!για αυτο κοιταω εκει που κοιταω!
με προβληματισε πολυ η τελευταια σου φραση γεροντα...τι εχανα τοσα χρονια ε....?

peterTHErider
09/02/2015, 22:59
Σαν μηχάνημα-λειτουργία ναι είναι εντελώς αλλού. Το 990 δεν θα σου αρέσει καθότι ράθυμο με απότομο γκάζι και γενικώς κομπρεσέρ, την ώρα που στο 1190 ανεβαίνεις και κινείσαι πανεύκολα με ασύλληπτους ρυθμούς. Μείνε σε αυτό με τους ρυθμούς γιατί αυτό είναι το ζητούμενο από τέτοιο μηχανάκι.



εκει ακριβως ειναι ολη η ουσια για μενα στη φραση σου!να μπορεις να πας πολυ γρηγορα ευκολα!οχι με την ταυτοτητα στο στομα και με κεφαλι καζανι και να ειναι σαν να παλευες με ταυρο!να φτανεις απο βολτα σφαιρα και να εισαι σαν τον ανθρωπο μετα!αυτο ηταν που δεν μου αρεσε τοσο στο μουλτι,ηταν πολυ αποτομο και σκληρο για τα γουστα μου!

amyroukai
09/02/2015, 23:11
δηλαδη ανετες σελες,άπλα,μπαγκαζια και προστασια απο τον αερα!Τι κάνει νιάου νιάου στην μεριά του ΧΤΖ1200, Tiger 1200 και του GS1200ADV...
Το 1190/1290 δεν είναι στο ίδιο επίπεδο. Στο ΜΟΤΟ περιοδικό την σέλα του 1190 την έχουν "στολίσει" καταλλήλως και παρά τα σχόλια η αντιπροσωπεία δεν φρόντισε να την αλλάξει (ενώ η ΚΤΜ υποτίθεται ότι αναγνώρισε πρόβλημα με κάποιες παρτίδες σε αφρώδη) για να έχουμε και άλλη πληροφόρηση. Κάλυψη από αέρα; Φώτα; Απόσταση σέλας/μαρσπιέ; Το τελευταίο mega test δείχνει πολλά... Όχι ιδιαίτερα κολακευτικά σχόλια για την συμπεριφορά φορτωμένο.
Θα μου πείτε, χώνει λ7 η γερμανική μηχανή για μάρκετινγκ ενώ οι αυστριακοί είναι άγιοι/τίμιοι και μάλιστα κάλεσαν και τον Αλέξη να τα πούνε, νταξ, μπορεί και αυτό να φταίει.

Ή ίσως να φταίει αυτό που γράψατε, ότι τα ΚΤΜ είναι για ξεκαύλωμα, όχι για τουρισμό διπλό-βαλιτσάτο-προστατευμένο-χαλαροάνετο...

peterTHErider
09/02/2015, 23:26
Τι κάνει νιάου νιάου στην μεριά του ΧΤΖ1200, Tiger 1200 και του GS1200ADV...
Το 1190/1290 δεν είναι στο ίδιο επίπεδο. Στο ΜΟΤΟ περιοδικό την σέλα του 1190 την έχουν "στολίσει" καταλλήλως και παρά τα σχόλια η αντιπροσωπεία δεν φρόντισε να την αλλάξει (ενώ η ΚΤΜ υποτίθεται ότι αναγνώρισε πρόβλημα με κάποιες παρτίδες σε αφρώδη) για να έχουμε και άλλη πληροφόρηση. Κάλυψη από αέρα; Φώτα; Απόσταση σέλας/μαρσπιέ; Το τελευταίο mega test δείχνει πολλά... Όχι ιδιαίτερα κολακευτικά σχόλια για την συμπεριφορά φορτωμένο.
Θα μου πείτε, χώνει λ7 η γερμανική μηχανή για μάρκετινγκ ενώ οι αυστριακοί είναι άγιοι/τίμιοι και μάλιστα κάλεσαν και τον Αλέξη να τα πούνε, νταξ, μπορεί και αυτό να φταίει.

Ή ίσως να φταίει αυτό που γράψατε, ότι τα ΚΤΜ είναι για ξεκαύλωμα, όχι για τουρισμό διπλό-βαλιτσάτο-προστατευμένο-χαλαροάνετο...

κοιτα,σε γενικες γραμμες δεν διαφωνω καπου.το μοτο που λες φυσικα και το εχω διαβασει αλλα αν θυμαμαι καλα ειχαν το 1190 r!η κανω λαθος?και για αυτο παω προς το 1290 γιατι νομιζω βελτιωθηκαν σε αρκετα απο αυτα που ανεφερες,comfort σελες,ψηλοτερη-φαρδυτερη και ρυθμιζομενη ζελατινα αλλα και κατι ακομα αεροδυναμικα στο πλαι για καλυτερη καλυψη,μεγαλυτερο ρεζερβουαρ με αποτελεσμα καλυτερη προστασια στα ποδια,προβολακια για τα φωτα που ειπες,ημιενεργητικες αναρτησεις,cornering abs...και οπως δηλωνουν οι αυστριακοι αυτος ειναι ο πιο "smooth" κινητηρας που εχουν κατασκευασει ποτε...δεν ξερω κατα ποσο μενει πισω απο αυτες που ανεφερες...να θυμησω και τα 160 αλογα να παρει φωτια η κουβεντα...:p

amyroukai
09/02/2015, 23:38
δεν κάνεις λάθος, στο περσινό όμως στο μοντενέγκρο είχαν γράψει ότι η σέλα του R είναι απείρως καλύτερη από του απλού και ότι η ανάρτηση του R είναι καλύτερη επίσης.

Το 1290 όντως έχει γενικά εξαιρετικές κριτικές από την παρουσίαση, αλλά δεν είναι και ότι έγραψαν μιά 700άρα ημερήσια με μπαγκάζια, μιά καυλερή βόλτα στην τενεφίρη πήγαν (ή κάπου τέτοια εΚΣωτικά).

Επίσης προσφάτως ανακάλυΠΣα ότι τα άλογα είναι να'χαμε να λέγαμε διότι σπάνια βγαίνουν στο δρόμο όλα. Στις συνθήκες που περιέγραψες μετά της συμβίας, θα το πας τέρμα γκάζι τέρμα φρένα κοφτιασμένος για να βρεις τα 160; Και (τυχαίο παράδειγμα) με τα 90 του XTZ άρχοντας θα είσαι και μάλιστα επειδή στα χαμηλομεσαία έχει περισσότερη ροπή, μάλλον θα πας το ίδιο γρήγορα και πιο οικονομικά.

peterTHErider
09/02/2015, 23:53
δεν κάνεις λάθος, στο περσινό όμως στο μοντενέγκρο είχαν γράψει ότι η σέλα του R είναι απείρως καλύτερη από του απλού και ότι η ανάρτηση του R είναι καλύτερη επίσης.

Το 1290 όντως έχει γενικά εξαιρετικές κριτικές από την παρουσίαση, αλλά δεν είναι και ότι έγραψαν μιά 700άρα ημερήσια με μπαγκάζια, μιά καυλερή βόλτα στην τενεφίρη πήγαν (ή κάπου τέτοια εΚΣωτικά).



Επίσης προσφάτως ανακάλυΠΣα ότι τα άλογα είναι να'χαμε να λέγαμε διότι σπάνια βγαίνουν στο δρόμο όλα. Στις συνθήκες που περιέγραψες μετά της συμβίας, θα το πας τέρμα γκάζι τέρμα φρένα κοφτιασμένος για να βρεις τα 160; Και (τυχαίο παράδειγμα) με τα 90 του XTZ άρχοντας θα είσαι και μάλιστα επειδή στα χαμηλομεσαία έχει περισσότερη ροπή, μάλλον θα πας το ίδιο γρήγορα και πιο οικονομικά.

ασε μην θυμηθω την τελευταια βολτα που ειπαμε να παμε χαλαρα και σε κατι καλα κομματια πιαστηκαμε με ενα gsxr 600 και γυρισαμε σε απιστευτους ρυθμους για δικαβαλο!το μονο παραπονο της γυναικας ηταν πως δεν μπορουσε να αφησει την χειρολαβη να ξυθει:p!η γυναικα δεν εχει προβλημα που και που να πηγαινουμε πολεμικα αλλα θελει στα μεγαλα ταξιδια ΚΑΙ τα λουσα της!
λες το χτζ χαμηλομεσαια να ειναι πιο γεματο απο το v2 της κτμ??χλωμο μου ακουγεται...:confused:αλλα οπως λες γενικα θα πας χαλαρα και ωραια,αλλα οταν το θες το γ@μημενο το γκαζι δεν θα το εχεις...καταλαβαινεις πως το εννοω νομιζω...
αλλα το τι ψαρια πιανει το 1290 θα το δουμε εδω και τοτε θα παρουμε αποφασεις...τωρα απλα θελω να δω αν αξιζει να το σκεφτομαι...και μαλλον αξιζει...:beer:

amyroukai
09/02/2015, 23:58
λες το χτζ χαμηλομεσαια να ειναι πιο γεματο απο το v2 της κτμ??χλωμο μου ακουγεται...:confused:αλλα οπως λες γενικα θα πας χαλαρα και ωραια,αλλα οταν το θες το γ@μημενο το γκαζι δεν θα το εχεις...καταλαβαινεις πως το εννοω νομιζω...
Για το πρώτο ΝΑΙ και υπάρχουν και ελληνικά και ξένα δυναμοδιαγράμματα που το αποδεικνύουν (σύγκριση με το 1190). Αφού το έχεις το τεστ, δες το.
Για το δεύτερο... Δεν ξέρω, μου έχει βγει μιά περίεργη κούραση αυτό τον καιρό και ενώ το έχω το γκάζι δεν είναι αυτό που ψάχνω. Φάση είναι και θα περάσει πιθανώς.
Οτιδήποτε σε φτιάχνει ωραία αξίζει ;)

peterTHErider
10/02/2015, 00:09
330961

:D

για δες να σχολιασουμε!αλλα να εχεις και στο μυαλο σου πως το 1290 ειναι πολυ πιο γεματο απο το 1190 στις χαμηλομεσαιες!

Bob_o_mastoras
10/02/2015, 00:31
Mεχρι τις 4 χιλιαδες στροφες το Yamaha ειναι σαφως καλυτερο. Μετα τρωει αγριο ξυλο ομως! :lol:
Συνολικα καλυτερες καμπυλες εχει σαφως το BMW παντως. Οταν βλεπω καμπυλες ροπης ετσι σαν ισια γραμμη κατι παθαινω ρε γμτ! :a32::hypnotize:

spyrakos35
10/02/2015, 05:29
Αν θυμαμαι καλα τι μηχανακι εχεις προβλεπω να τρως απιστευτη παντοφλα απο τη γυναικα με αυτα (*τα παλιοκατεμια) που μελετας να παρεις.....

*φιξντ

πυξιδας990
10/02/2015, 08:25
1290.απλα η κορυφη στα mega.
η κτμ εριξε το 1190,ειδε,εμαθε και προσφερει το 1290.
αυτο δεν μειωνει το 1190,ουτε και το 1050 που αν ευσταθουν τα φουσκωματα στα χαμηλα(1050) και εκει τα διαφορα xtz θα τρωνε ξηλο.

endopandou
10/02/2015, 08:53
330961

:D

για δες να σχολιασουμε!αλλα να εχεις και στο μυαλο σου πως το 1290 ειναι πολυ πιο γεματο απο το 1190 στις χαμηλομεσαιες!


Γενικό σκόλιο...
Μην τσιμπάτε με νέτες δυναμομετρήσεις διυλίζοντας κώνωπες ανούσια. Μια καμπύλη από μόνη της λέει την μισή αλήθεια αν δεν λάβουμε υπ όψιν και τον παράγοντα ευστροφία, τον ρυθμό δηλαδή που ανεβαίνουν οι στροφές ενός μοτέρ.
Υψηλότερη ροπή δεν σημαίνει ντε φάκτο ταχύτερη έξοδο, σημαίνει καλύτερη δυνατότητα επιτάχυνσης με μεγάλο φορτίο. Για μοτοσυκλέτες 250 κιλών δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα ε-κίνησης είτε με 13 κιλά ροπή είτε με 10, η μόνη διαφορά συνήθως έγκειται στο ότι τα περισσότερα κιλά ροπής θα σπάσουν την πρόσφυση ευκολότερα και συχνότερα.
Ένα παράδειγμα για να γίνει πιο κατανοητό. Αν σε 250 κιλά μοτό είχαμε ένα απλό! 1200cc ντίζελ μοτέρ με ας πούμε +40% ροπή και -40hp από το GS δεν θα ξεκόλλαγε καλύτερα γιατί αφενός η ροπή υπερκαλύπτει και στις 2 περιπτώσεις άρα δεν παίζει τόσο ρόλο, αφετέρου ο συνδυασμός ροπής, αλόγων και κυρίως ευστροφίας που είναι καταλυτικός παράγων σε όλων των ειδών τις επιταχύνσεις θα μας δώσει την ταχύτερη μοτό.

Στη σύγκριση GS tenere 1190 εγώ βλέπω έναν δισταγμό του Γιάπωνα στις 4500σαλ ο οποίος οφείλεται σε εσκεμμένη φίμωση για να καλυφθεί η euro4 νόρμα, καθώς και τις μεγάλες διαφορές των τριών από τις 7 και πάνω.
Επίσης μιας και έχω ιδία πείρα από το 1190, σε κάτι περισσότερο από test ride 10 τετραγώνων, υπογράφω πως η ροπή του είναι υπεραρκετή και τα άλογά σε συνδυασμό με την ακρίβεια του ψεκασμού σκέτη απόλαυση από το ρελαντί έως τον κόφτη. Προσωπική γνώμη, αν προέρχεσαι από γρήγορο sport turing ή ss Δεν θα σου λείψει δύναμη πουθενά. Η διαφορά υπέρ αυτών είναι στις παρατεταμένες 250άρες και υπέρ του 1190 η ευκολία και εντέλει υψηλότερη ταχύτητα κίνησης σε μέτρια και κλειστά κομμάτια. Το μείον του 1190 είναι μια σχετική ασάφεια στο μπροστινό πάνω από τα 200-220.

amyroukai
10/02/2015, 09:30
Από την μικρή στατική εμπειρία με τα συζητούμενα μηχανάκια, για εμένα μακράν την ανετότερη θέση και σέλα την είχε ο τενερές.
Από πλευράς μοτέρ τώρα, επειδή μιά εμμονή στο τέρμα γκάζι την έχΟΥτε... Την μηχανή την χρησιμοποιείτε καθημερινά; Πάτε δουλειά, σουπερμάρκετ, καφέ, ταβέρνα "καρυδωμένοι"; Ή προσανατολίζουμε τις ανάγκες στη χρήση μιάς μονοκάβαλης Κυριακής το μήνα; Την δική μου βλέπω ότι συστηματικά την δουλεύω με "ταβάνι" τις 6000 στροφές γιατί το παραπάνω σε συνήθεις συνθήκες δεν μου χρειάζεται ούτε ψυχολογικά. Με το 600άρι ήμουν όλη μέρα κόφτη για το ίδιο αποτέλεσμα, οπότε η αλλαγή στο μεγάλο είναι πολύ ξεκούραστη. Με το μεγάλο επίσης σε βόλτες είδα ότι περισσεύει η δύναμη γιατί συνήθως το "ταβάνι" μετατοπίζεται στις 7 βία 8000 στροφές και όσες λίγες φορές το πλάκωσα κόκκινα έκανα βόλτα μόνος μου ή άφηνα απόσταση για να την ξαναμαζέψω δυό στροφές μετά... Οπότε για τις δικές μου ανάγκες και επιθυμίες, το φουσκωμένο χαμηλά μοτέρ του τενερέ/gs ταιριάζει καλύτερα γιατί εμπράκτως έχω δει ότι τα 120λίγα ρόδα του φέιζερ περισσεύουν (επίσης αυτό που λέει ο έντος για την ευστροφία είναι σημαντικός παράγοντας του γιατί νιώθω ότι περισσεύουν τα 120λίγα).

Προφανώς οι ανάγκες του καθ'ενός μας είναι άλλες και οι επιθυμίες μας επίσης άλλες. Αλλά το να ακυρώνουμε ένα κινητήρα γιατί στο τελευταίο 1/4 του στροφόμετρου δεν... Ξέρω και γω, λίγο χαζό μου φαίνεται.


εδιτ: Χρήσιμο επίσης θα ήταν να βλέπαμε και το γρανάζωμα. Η παρεχόμενη δύναμη με 6η στα 120 ας πούμε (γιατί κάποια "αστεράκια" του κόφτη από τόσο χαμηλά δεν τραβούσαν και ήθελαν δύο κάτω ΝΑΙ 990 εσένα κοιτάω μην κάνεις το χαζό).

zopas
10/02/2015, 10:23
Μην χαλιεστε με το θεμα της σελλας...αν εχεις να δωσεις 18 -20 χιλιαρικα να παρεις μηχανη, δινεις και 200ευρω και πας στο μαγαζι κ.ο.κ στον κωστα στην Δαφνη , βαζεις τζελ και την διαμορφωνεις όπως θελεις...από εμπειρια αξιζει και τα ταξίδια ειναι τελεια ξεκουραστα...Από εκει και περα μακρια από gs1200...αν μπλέξεις μηχανολογικα μαζι τους, απλα τελειωσες κα κριμα μια γκλαμουρια να πληρωνεται τοσο ακριβα...Τα ΚΤΜ σαφεστατα εχουν βελτιωθει αρκει να πηγαινουν στο σωστο μαστορα και στην ωρα τους...αλλωστε το ντακαρ χρονια τωρα μονο η ΚΤΜ το κερδιζει,.....εεε....αυτό κατι λεει...εγω το μονο που θα σου συστησω από εμπειρια όταν το πας στο μαστορα να καθεσαι εκει να βλέπεις ο ιδιος με το τι γινεται στη μηχανη σου....

renos.xart
10/02/2015, 10:24
Πάρε ΚΤΜ για να βρεις την χαμένη καυλα όλων των μηχανοβιων αυτού του κόσμου. Και απο αξιοπιστία ειναι σαν τη γυναίκα σου. Αν την αγαπάς και την πληρώνεις θα σε εχει βασιλιά μια ζωή.

amyroukai
10/02/2015, 10:30
αλλωστε το ντακαρ χρονια τωρα μονο η ΚΤΜ το κερδιζει,.....εεε....αυτό κατι λεει...
Ότι είσαι μεγάλο θύμα του μάρκετινγκ ίσως. Όταν δίνω 20 χιλιάρικα όχι την άνετη σέλα στάνταρ, μέχρι και μιναριστήρι αυτόματο θέλω που λέει και ο Βάσκας.



Πάρε ΚΤΜ για να βρεις την χαμένη καυλα όλων των μηχανοβιων αυτού του κόσμου. Και απο αξιοπιστία ειναι σαν τη γυναίκα σου. Αν την αγαπάς και την πληρώνεις θα σε εχει βασιλιά μια ζωή.
Ρένο άμα πληρώνεις, θα έχεις όποια θες και όποτε θες και βασιλιά θα σε έχει. Κριτήριο και αυτό...

renos.xart
10/02/2015, 10:49
Ρένο άμα πληρώνεις, θα έχεις όποια θες και όποτε θες και βασιλιά θα σε έχει. Κριτήριο και αυτό...

Κριτήριο ναι. Αλλα να τα δίνεις λογικά και όχι σαν να πετάς χαρτομάντιλα. (Γιατί τα πεντοχίλιαρα δεν ειναι πετσετακια κι ετς)

peterTHErider
10/02/2015, 11:01
Μην χαλιεστε με το θεμα της σελλας...αν εχεις να δωσεις 18 -20 χιλιαρικα να παρεις μηχανη, δινεις και 200ευρω και πας στο μαγαζι κ.ο.κ στον κωστα στην Δαφνη , βαζεις τζελ και την διαμορφωνεις όπως θελεις...από εμπειρια αξιζει και τα ταξίδια ειναι τελεια ξεκουραστα...Από εκει και περα μακρια από gs1200...αν μπλέξεις μηχανολογικα μαζι τους, απλα τελειωσες κα κριμα μια γκλαμουρια να πληρωνεται τοσο ακριβα...Τα ΚΤΜ σαφεστατα εχουν βελτιωθει αρκει να πηγαινουν στο σωστο μαστορα και στην ωρα τους...αλλωστε το ντακαρ χρονια τωρα μονο η ΚΤΜ το κερδιζει,.....εεε....αυτό κατι λεει...εγω το μονο που θα σου συστησω από εμπειρια όταν το πας στο μαστορα να καθεσαι εκει να βλέπεις ο ιδιος με το τι γινεται στη μηχανη σου....

Εγω θα το ξαναπω γιατι ειναι κατι που με ενδιαφερει,το 1290 εχει τις comfort θερμαινομενες σελες που το 1190 ειχε σαν εξτρα αρα εκει νομιζω ειμαστε οκ...νομιζω λεω...

πυξιδας990
10/02/2015, 11:06
τα γραναζωματα παιζουν σαφεστατο ρολο.
πολλες φορες ειναι και σκοπιμα απο την εταιρια για προδιαγραφες κτλπ.
δεν ειναι τυχαιο οτι κοντυτερα προσφερονται σαν αφτερ.

στο δια ταυτα,πιστευω οτι το 1290 ειναι αυτη τη στιγμη οτι καλυτερο.εδω στις ανηφορες δεν σε παιρνει πισω,με το συστημα που εχει.αυτο που το πας?

peterTHErider
10/02/2015, 11:12
τα γραναζωματα παιζουν σαφεστατο ρολο.
πολλες φορες ειναι και σκοπιμα απο την εταιρια για προδιαγραφες κτλπ.
δεν ειναι τυχαιο οτι κοντυτερα προσφερονται σαν αφτερ.

στο δια ταυτα,πιστευω οτι το 1290 ειναι αυτη τη στιγμη οτι καλυτερο.εδω στις ανηφορες δεν σε παιρνει πισω,με το συστημα που εχει.αυτο που το πας?

Ελα μωρε που θα το χρησιμοποιησεις αυτο?στην καβαλα μενεις?

peterTHErider
10/02/2015, 11:16
Αν θυμαμαι καλα τι μηχανακι εχεις προβλεπω να τρως απιστευτη παντοφλα απο τη γυναικα με αυτα (*τα παλιοκατεμια) που μελετας να παρεις.....

*φιξντ

Οντως απο το 1300gt θα ζοριστει αλλα θα την παγιδευσω!θα την παρω μαζι μου στο τεστ ντραιβ ισα ισα να δει τα καλα και να γουσταρει χωρις τις ενδεχομενες δυσκολιες του μεγαλου ταξιδιου να δωσει το οκ και μετα να μην μπορει να πει τπτ...λαμογια...:D

amyroukai
10/02/2015, 11:17
στο δια ταυτα,πιστευω οτι το 1290 ειναι αυτη τη στιγμη οτι καλυτερο.εδω στις ανηφορες δεν σε παιρνει πισω,με το συστημα που εχει.αυτο που το πας?
Απορώ πως επιβιώναμε τόσα χρόνια χωρίς δαύτο το μαραφέτι... Έχει πλάκα, σε αυτοκίνητο που το έχω ζησει λιγάκι ξένιζε μεν, βόλευε μόνο όταν δεν ήξερες να ξεκινάς σε ανηφόρα. Αλλά σε αντίθεση με το ABS, MSC κλπ είναι απλά γκάτζετ...
Η ύπαρξη του οποίου κάνει ένα μηχανάκι "ότι καλύτερο";;;;;;

πυξιδας990
10/02/2015, 11:50
ρε μην τσιμπατε,ειπα εγω οτι χρειαζεται,σαρκασμο εκανα.:D



παντως ,φανταστητε ανηφορα καθετη,μηχανακι στο ρελαντι,το βαζεις στο σταντ και.....................................................κατεβαινεις για κατουρημα.αυτο δεν κανει βημα πισω.
καλα μιλαμε αμα σε δει κανενας,θα εχει παθει πλακα.:lol:

ΝIKOLTSOS
10/02/2015, 12:06
Γενικό σκόλιο...
Μην τσιμπάτε με νέτες δυναμομετρήσεις διυλίζοντας κώνωπες ανούσια. Μια καμπύλη από μόνη της λέει την μισή αλήθεια αν δεν λάβουμε υπ όψιν και τον παράγοντα ευστροφία, τον ρυθμό δηλαδή που ανεβαίνουν οι στροφές ενός μοτέρ.
Υψηλότερη ροπή δεν σημαίνει ντε φάκτο ταχύτερη έξοδο, σημαίνει καλύτερη δυνατότητα επιτάχυνσης με μεγάλο φορτίο. Για μοτοσυκλέτες 250 κιλών δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα ε-κίνησης είτε με 13 κιλά ροπή είτε με 10, η μόνη διαφορά συνήθως έγκειται στο ότι τα περισσότερα κιλά ροπής θα σπάσουν την πρόσφυση ευκολότερα και συχνότερα.
Ένα παράδειγμα για να γίνει πιο κατανοητό. Αν σε 250 κιλά μοτό είχαμε ένα απλό! 1200cc ντίζελ μοτέρ με ας πούμε +40% ροπή και -40hp από το GS δεν θα ξεκόλλαγε καλύτερα γιατί αφενός η ροπή υπερκαλύπτει και στις 2 περιπτώσεις άρα δεν παίζει τόσο ρόλο, αφετέρου ο συνδυασμός ροπής, αλόγων και κυρίως ευστροφίας που είναι καταλυτικός παράγων σε όλων των ειδών τις επιταχύνσεις θα μας δώσει την ταχύτερη μοτό.

Στη σύγκριση GS tenere 1190 εγώ βλέπω έναν δισταγμό του Γιάπωνα στις 4500σαλ ο οποίος οφείλεται σε εσκεμμένη φίμωση για να καλυφθεί η euro4 νόρμα, καθώς και τις μεγάλες διαφορές των τριών από τις 7 και πάνω.
Επίσης μιας και έχω ιδία πείρα από το 1190, σε κάτι περισσότερο από test ride 10 τετραγώνων, υπογράφω πως η ροπή του είναι υπεραρκετή και τα άλογά σε συνδυασμό με την ακρίβεια του ψεκασμού σκέτη απόλαυση από το ρελαντί έως τον κόφτη. Προσωπική γνώμη, αν προέρχεσαι από γρήγορο sport turing ή ss Δεν θα σου λείψει δύναμη πουθενά. Η διαφορά υπέρ αυτών είναι στις παρατεταμένες 250άρες και υπέρ του 1190 η ευκολία και εντέλει υψηλότερη ταχύτητα κίνησης σε μέτρια και κλειστά κομμάτια. Το μείον του 1190 είναι μια σχετική ασάφεια στο μπροστινό πάνω από τα 200-220.

+1000 στα bolt και όχι μόνο...
Μια δυναμομέτρηση για να την πάρουμε (αν την πάρουμε) στα σοβαρά η λιγότερη πληροφορία που πρέπει να μας δίνει είναι το τόπο με τον οποίο βγάζει τις καμπύλες, π.χ. μετράει ροπή σε διακριτές στροφές και μετά κατασκευάζει μια καμπύλη με παρεμβολή (interpolation) ή κάνει κάτι άλλο.... ο iat sensor από που διαβάζει θερμοκρασία κτλ. κτλ.

Το καλύτερο τεστ είναι η βόλτα, όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα... Ο endopantou σου έδωσε αρκετή πληροφορία!!!
Οι δυναμομετρήσεις έχουν άλλο σκοπό...

gior-gos
10/02/2015, 13:08
...αλλωστε το ντακαρ χρονια τωρα μονο η ΚΤΜ το κερδιζει,.....εεε....αυτό κατι λεει...

Αφου σχεδον μόνο ktm τρεχουν. Και με τεχνκη υποστηριξη η οποία διαθετει spare κινητηρες και spare μηχανακια σε αφθονία...

Bob_o_mastoras
10/02/2015, 13:41
Ενταξει το Dakar λεει κατι οσο αφορα το r&d και το αγωνιστικο τμημα. Δεν μπορουμε να κρινουμε την αξιοπιστια βαση αυτου.
Και το τιμονι του Bort εσπασε φετος. Τι σημαινει;; Οτι η Renthal βγαζει μουφα τιμονια;;; (ή οτι ο Bort ειναι καγκουρας;;; :lol: )