PDA

View Full Version : Βοήθεια !!!



Kill_Bill_
08/02/2015, 23:10
Καλησπέρα σας...Έχω στην κατοχή μου ένα yamaha xt600 e,εδώ και ένα χρόνο,με κάμποσα χιλιόμετρα...Η χρήση που του κάνω είναι αρκετά νορμάλ,και στα σέρβις και την συντήρηση τυπικοτατος... Αντιμετωπίζω εδώ και τρεις μήνες το εξής:Ένα απόγευμα που οδηγούσα,ξαφνικά ένιωσα έντονους κραδασμους,και η μηχανή δεν "πήγαινε"..Εν κινήσει το συμπλεκταρω και άρχισε να μειώνει έντονα ταχύτητα,ώσπου περίπου στα 40χλμ μπλοκάρει ο πίσω τροχός και αρχίζω τα παντιλικια, ωσάν οδηγός motard!!!Τρόμαξα μπορώ να πω γιατί ήταν ξαφνικό και από πίσω μου είχα αυτοκίνητα...Με τα πολλά κάνω στην άκρη και καπνοί έβγαιναν από το πίσω φρένο...Είχε ανάψει όλο το σύμπαν,το φρένο κόλλησε και δεν έκανε ούτε μπρος ούτε πισω..Μετά από κάνα μισάωρο,ίσως και παραπάνω,αφότου κρυωσε, ξεκόλλησε και συνέχισα...Έχοντας απομακρύνει το πόδι μου από το λεβιέ του φρενου(μην τυχόν το πάταγα κατά λάθος) μετά από λίγη ώρα ξανακολλαει μόνο του!!!Οδική βοήθεια λοιπόν και στον μάστορα...Λύνουμε το πίσω φρένο και το εμβόλο δεν πιέζονταν μέσα ούτε με κάβουρα,απίστευτο!!!Παραγγέλνω κιτ επισκευής εμβολου από την yamaha,και το φτιάχνουμε...Αλλάζω δισκοπλακα που είχε στραβώσει,και τακακια αφού δεν είχε μείνει τπτ...Το φρένο δουλεύει μια χαρά τώρα...Μετά από μια εβδομάδα πάλι τα ίδια...Άρχισα να τρελαίνομαι,τελικά...Ξανά στον μάστορα,νέο κιτ επισκευής...Παρεπιπτοντως,η αντλία του φρενου δουλεύει μια χαρά, οπότε δεν χρειάστηκε να την επισκευάσω,άλλωστε δεν έχει να κάνω με το αν κολλάει η δαγκανα ή όχι...Αλλάζω λοιπόν και τα ελατήρια που συγκρατούν τα τακάκια,μήπως από τα χρόνια έχουν αδυνατίσει και δεν επαναφέρουν τα τακακια στην αρχική τους θέση, μόλις αφήνω το φρένο και αποσυμπιέζει το εμβόλο...Μέχρι ώρας είμαστε στα 160€,αλλά σήμερα μια από τα ίδια...Ε λοιπόν απελπιστικα...Όποιος έχει βιώσει/ακούσει κάτι παρόμοιο ή έχει τρομερή φαντασία για το τι μπορεί να φτάει,ας βοηθήσει,γιατί δεν ξέρετε τι είναι να ξεκινάς για κάπου και δεν ξέρεις αν τελικά θα φτάσεις...Ευχαριστώ για το χρόνο σας,συγγνώμη για το μέγεθος του κειμένου,αλλά προσπάθησα να είμαι όσο πιο αναλυτικός μπορω..

toyar
09/02/2015, 06:37
το μονο που εχει απομεινει για επισκευη ειναι η τρομπα αλλα αυτη οταν χαλαει δεν ανεβαζει πιεση
το πιθανοτερο ειναι να πατας ασυναισθητα συνεχως φρενο και να υπερθερμαινονται τα παντα μεχρι να φρακαρουν

Μανολης67
09/02/2015, 10:29
το μονο που εχει απομεινει για επισκευη ειναι η τρομπα αλλα αυτη οταν χαλαει δεν ανεβαζει πιεση
το πιθανοτερο ειναι να πατας ασυναισθητα συνεχως φρενο και να υπερθερμαινονται τα παντα μεχρι να φρακαρουν


Αν παίζει αυτό, δηλαδή ασυναίσθητα πατάς το πίσω φρένο, αφού βεβαιωθείς ότι δουλεβει το πίσω στοπ, βάλε ένα φίλο σου να σε ακολουθεί για μερικά χιλιόμετρα και να βλέπει πότε κάθε πότε ανάβει το Στοπ, αν θες βάλε και ένα λαμπάκι LED στο τιμόνι, που να ανάβει (συνδεδεμένο ) με το πίσω στοπ, και κάτι άλλο φίλε μου, υγρά φρένων πότε άλλαξες τελευταία φορά? κανονικά κάθε τρία χρόνια θέλουν άλλαγμα.

Kill_Bill_
09/02/2015, 18:17
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...Το να πατάω ασυναίσθητα φρένο δεν παίζει,γιατί όπως πατάω στο μαρσπιε δεν φτάνει με τπτ το πόδι μου το λεβιέ,σε αυτή την θέση...Υγρά φρένων άλλαξα όταν πήρα την μηχανή,στην πρώτη επισκευή της δαγκανας και προχθές...Σήμερα έβγαλα και την τρόμπα και παρατήρησα ότι η φούσκα από την κάτω μεριά,είχε μια διαρροή,και έβγαζε ένα πράγμα καφετί και πηχτό,σαν σάπια σωλήνα,που μόνο υγρό φρένων δεν ήταν...Έτσι υπέθεσα ότι μάλλον χρήζει επισκευή ΚΑΙ η τρόμπα...Εσείς τι λέτε?

mitsakos_18
09/02/2015, 18:28
Μήπως είχες κάποια πτώση λίγο πριν παρουσιάσει το πρόβλημα για πρώτη φορά?
Το σκεπτικό μου είναι μήπως έχει στραβώσει το δεξί μαρσπιέ και δεν αφήνει το πεντάλ του φρένου να επανέλθει μέχρι πάνω, με αποτέλεσμα η τρόμπα να πιέζει συνεχώς απο λίγο..

Kill_Bill_
09/02/2015, 21:40
Η αλήθεια είναι ότι είχα μια πτώση,πολύ πριν μου παρουσιάσει όμως αυτό το πρόβλημα..Συν το ότι η πτώση έγινε σε βρεγμένο με 20χλμ το πολυ...Δεν είχε στραβώσει δλδ,αλλά και ο λεβιές/πεντάλ του φρενου δουλεύει ελεύθερα...Θα το κοιτάξω όμως,αλλά δεν νομίζω....

Kill_Bill_
09/02/2015, 21:46
Η αλήθεια είναι ότι είχα μια πτώση. Ήταν όμως σε βρεγμένο με πολύ λίγα χλμ(χαζή πτώση)..Αλλά αυτό ήταν μετά που παρουσιαστηκε το πρόβλημα...Το μαρσπιε δεν στράβωσε,ούτε καν το πεντάλ του φρενου...Βέβαια θα το κοιτάξω...Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι,ότι όταν άλλαξα αλυσιδογραναζα με ένα φίλο,του ζήτησα να πατάει πίσω φρένο με δύναμη,για να μην γυρνάει ο τροχός,βέβαια από ότι είδα αυτός το παράκανε,αλλά ήταν πλέον αργά...Φοβάμαι μήπως την "άκουσε" η τρομπα και έκτοτε δεν δουλεύει σωστά...