PDA

View Full Version : Σκέψη για το βόρειο ακρωτήρι τον Ιούλιο



ilai_7
09/02/2015, 19:13
Καλησπέρα σε όλους!! Φέτος καλώς εχόντων των πραγμάτων σκέφτομαι να βγω πάλι έξωτερικό και από Βενετία να ανέβω Φιλανδία και από εκεί Νοrdcapp . Στη συνέχεια να κατέβω απότηνάλλη πλευρά Νορβηγία Δανία και πάλι Βενετία!
Με μία πολύ πρόχειρη ματιά τα χλμ βγαίνουν περίπου στα 8500!! Το ταξίδι θα γίνει με bmw adv gs 1200 του 2014 και δύο άτομα!

Πόσες μέρες λέτε να χρειαστώ συνολικά και πόσα χρήματα πρέπει να έχω διαθέσιμα?

Δωμάτια δεν μας ενδιαφέρουν πολυτελή απλά αξιοπρεπή ! ίσως και κάποια καμπινκ αλλά με σπιτάκι όχι σκηνή!

Για να δω καταρχήν αν μπορώ να το κάνω γι ανα ψάξω τη συνέχεια!

Bladerunner
09/02/2015, 19:29
Δεν ξέρω αν το έχεις διαβάσει... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=110543&p=1869901&viewfull=1#post1869901)

Φαντάζομαι ότι μπορείς να πάρεις μία ιδέα :)

vardis
09/02/2015, 20:01
Δες κι αυτό
http://http://motoadv.gr/2014/01/19/nordkapp2013/ (http://motoadv.gr/2014/01/19/nordkapp2013/)

Pan (dvs)
09/02/2015, 20:03
Kαι ο Δημητρης εκανε ενα πολυ ενδιαφερον ταξιδι.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131739

Μπορεις να το κανεις,απλα βρες το πως.

doctoras
09/02/2015, 20:14
Εγω θα σου πω πως θα χρειασθούν σίγουρα 20 με 22 μέρες για να μπορέσει να βγει αξιοπρεπώς το ταξίδι να δείτε και νά βιωσετε τα δρώμενα

faraway
09/02/2015, 20:28
Τι budget συνολικό θέλει αυτό το ταξίδι για 3 βδομάδες min/max,
έχει κάποιος έτοιμο προυπολογισμό ?

doctoras
09/02/2015, 20:54
Εαν θα τα γευθείτε ολα αλλα και με οικονομική συγκράτηση πιθανόν να θέλετε για 20μερες περίπου 4k

πυξιδας990
10/02/2015, 09:31
πανω απο 20 μερες σιγουρα.
οι μαλακιες που λεει ο μητσος για 15νθημερα και τετοια ειναι σφαιρα φαντασιας και ανευ φωτογραφιας;)

vardis
10/02/2015, 14:46
Τι budget συνολικό θέλει αυτό το ταξίδι για 3 βδομάδες min/max,
έχει κάποιος έτοιμο προυπολογισμό ?
Στο σύνδεσμο που παραθέτω παραπάνω, υπάρχουν στο τέλος κάθε μέρας αναλυτικά τα έξοδα που έγιναν.

stamktm
10/02/2015, 15:21
20 μερες το λιγότερο αν θες να κάνεις εκδρομή, και 3000 ευρα στην τσέπη :D

ilai_7
11/02/2015, 21:40
Επειδή όντως μετά από συζήτηση που έκανα και ταξιδιωτικά που διάβασα χρειάζονται πιστεύω 25-30 μέρες για να το ευχαριστηθείς στο έπακρο καθώς μια φορά πας εκεί και φέτος τουλάχιστον αυτές τις μέρες δεν τις έχουμε διαθέσιμες τον Ιούλιο θα ταξιδεύσουμε Αγγλία - Σκωτία 2 εβδομάδες!!
Πληροφορίες δεκτές για τα μέρη αυτά αν και έχω αρχίσει να στήνω το πλάνο σιγά σιγά!!

Shiatman
11/02/2015, 23:10
Για το νησί ότι πληροφορία θέλεις με ρωτάς.

Εγώ είμαι Νοτίως του Μάντσεστερ και θα χαρώ πολύ να τα πόυμε και γιατί όχι να κάνουμε και μερικά μίλια παρέα αν σας φέρει ο δρόμος.

Παράχουμε και φιλοξενία λίγο στριμωγμένα βέβαια, αλλά όλοι οι καλοί χωράνε!

πυξιδας990
12/02/2015, 08:56
?? Δε πιστευω να ειναι για μενα αυτο??

οχι ρε φιλε.μητσος ειναι ενας κοινος μας γνωστος με τον ηλια που εχει σουβλατζιδικο στο αστρος.
συγνωμη αν παρεξηγηθηκε το post μου

dimitris777
12/02/2015, 09:05
:beer:

ilai_7
12/02/2015, 09:23
Για το νησί ότι πληροφορία θέλεις με ρωτάς.

Εγώ είμαι Νοτίως του Μάντσεστερ και θα χαρώ πολύ να τα πόυμε και γιατί όχι να κάνουμε και μερικά μίλια παρέα αν σας φέρει ο δρόμος.

Παράχουμε και φιλοξενία λίγο στριμωγμένα βέβαια, αλλά όλοι οι καλοί χωράνε!

Eυχαριστώ πολύ φίλε μου !! Γενικά θέλω βοήθεια ως προς όμορφες διαδρομές στην Αγγλία και στη ΣΚωτία δρόμους που πρέπει όπως δήποτε να οδηγήσω όπως επίσης και ότι έχει να κάνει με αξιοθέατα φυκικά και μη!! Θέλω να επικεντρωθώ και να δω φέτος στο νησί όσο περισσότερα μπορώ!! Ευχαριστώ πολυ και για την πρόταση φιλοξενίας φίλε μου . Πιστεύω να μη χρειαστεί να σε ξεβολέψουμε από το σπιτάκι σου!! Αλλά να συνταξιδεύσουμε μαζί κάποια μίλια όπως λες θα ήταν πολύ ευχάριστο για εμάς ειδικά με κάποιον που ξέρει την περιοχή!!

ilai_7
12/02/2015, 09:30
οχι ρε φιλε.μητσος ειναι ενας κοινος μας γνωστος με τον ηλια που εχει σουβλατζιδικο στο αστρος.
συγνωμη αν παρεξηγηθηκε το post μου


χαχαχαχαχχααχ οχι ρε φίλε ούτε καν δεν στέκομαι σε αυτά που λέει αν και έχω να τον δω πολυ καιρό!! Εννοείτε ότι δεν βγαίνει σε 15 μέρες αλλά ακόμα και να βγαίνει αν είναι να οδηγείς με το κεφάλι κάτω και να μην βλέπεις από που πέρνας και τι άστο ας μην πάω ποτέ!! Αν είχα φέτος 1 μηνα περιθώριο να μπορώ να λείπω από τη δουλειά θα έπερνα την ελένη και θα πηγαίναμε αλλά και αυτή να λείπει καλοκαίρι 1 μήνα από τα ενικοιαζόμενα είναι δύσκολο! Πίστεύω να είμαστε καλά αν βγει του χρόνου!!

Φέτος Αγγλία - Σκωτία φίλε!

πυξιδας990
12/02/2015, 11:34
χαχαχαχαχχααχ οχι ρε φίλε ούτε καν δεν στέκομαι σε αυτά που λέει αν και έχω να τον δω πολυ καιρό!! Εννοείτε ότι δεν βγαίνει σε 15 μέρες αλλά ακόμα και να βγαίνει αν είναι να οδηγείς με το κεφάλι κάτω και να μην βλέπεις από που πέρνας και τι άστο ας μην πάω ποτέ!! Αν είχα φέτος 1 μηνα περιθώριο να μπορώ να λείπω από τη δουλειά θα έπερνα την ελένη και θα πηγαίναμε αλλά και αυτή να λείπει καλοκαίρι 1 μήνα από τα ενικοιαζόμενα είναι δύσκολο! Πίστεύω να είμαστε καλά αν βγει του χρόνου!!

Φέτος Αγγλία - Σκωτία φίλε!

:beer:αμα εβγαινε θα ειχε παει και αυτος.

Kostas2B
13/02/2015, 17:54
Φιλε Ηλία νομιζω και παλι δε φτάνουν 2 εβδομάδες για Σκωτία. Φιλος με TDM που πάσχει απο σιδεροκωλιαση μου ειπε οτι θες τρεις εβδομάδες για να μπορεσεις να δεις και λιγο Αγγλία και λιγο Highlands,John o Groats,Isle of Sky κτλ.

Shiatman
13/02/2015, 18:19
Εγώ πάντως προτείνω να μην αφήσετε την Ουαλία απ' έξω. Φοβερές διαδρομές και απείρως καλύτερη φύση από Αγγλία. Μιλάμε για το κάτι άλλο...

ilai_7
15/02/2015, 16:47
Καλησπέρα σε ολους και ευχαριστω για τις πληροφορίες να ξέρετε οτι τις λαμβάνω υπόψην μου !! Σε καμια περίπτωση δεν εχω 3 εβδομάδες δυστυχώς !!

17-18 μερες max και πως το εχω μεχρι στιγμής!!

Μερα 1 πατρα ανκονα
Μερα 2 ανκονα μιλανο η καπου εκει γύρω για υπνο!
Μερα 3 μιλανο Λουξεμβούργο
Μερα 4 Λουξεμβούργο Λονδίνο (2 μερες)
Μερα 6 Λονδίνο Λίβερπουλ
Μερα 7 Λίβερπουλ Γλασκώβη (2 μερες)
Μερα 9 γλαςκωβη ινβερνες (2 μερες)
Μερα 11 ινβερνες Εδιμβούργο ( 2 μερες)
Μερα 13 Εδιμβούργο Παρίσι ( 3 μερες) λόγω 1000 απόσταση της μέρας
16 μερα Παρίσι γενευη η καπου εκει για υπνο
17 μερα γενευη ανκονα
18 μερα ανκονα πατρα!!

Κάπως ετσι το σκεφτομαι και εχω βγαλει κάποιες διαδρομές που θα κινηθώ σε Αγγλία Σκωτία στην επαρχία!!

Πως σας φαίνεται γενικα σαν πλάνο;;

Kostas2B
15/02/2015, 17:13
Η ταπεινή μου γνωμη...Για αρχη θα έπαιρνα το πλοίο για Βενετία με καμπίνα για να ειμαι ξεκούραστος και εγω και η συνεπιβάτιδα,το οποίο βγαίνει νωρίς το πρωι στο λιμάνι και θα προσπαθούσα να γράψω μια 1000αρα χλμ μέχρι το απογευμα μονο απο Εθνικές οδούς εννοειται. Βγαίνουν αφού εχεις και GSA!
Μη ξεχνάς οτι το καράβι στην Ανκόνα φτάνει απογευμα νωρίς νομιζω οπότε δε σου δινει και πολλα περιθώρια να γράψεις km. Αν αργήσει κιολας,άστο...

Βενετία - Calais ειναι 1450 km. Εγω θα κοιτούσα να οδηγήσω όσο το δυνατόν περισσότερο για να φτάσω όσο πιο κοντα στο Calais για διανυκτέρευση.

ilai_7
15/02/2015, 19:27
Η ταπεινή μου γνωμη...Για αρχη θα έπαιρνα το πλοίο για Βενετία με καμπίνα για να ειμαι ξεκούραστος και εγω και η συνεπιβάτιδα,το οποίο βγαίνει νωρίς το πρωι στο λιμάνι και θα προσπαθούσα να γράψω μια 1000αρα χλμ μέχρι το απογευμα μονο απο Εθνικές οδούς εννοειται. Βγαίνουν αφού εχεις και GSA!
Μη ξεχνάς οτι το καράβι στην Ανκόνα φτάνει απογευμα νωρίς νομιζω οπότε δε σου δινει και πολλα περιθώρια να γράψεις km. Αν αργήσει κιολας,άστο...

Βενετία - Calais ειναι 1450 km. Εγω θα κοιτούσα να οδηγήσω όσο το δυνατόν περισσότερο για να φτάσω όσο πιο κοντα στο Calais για διανυκτέρευση.

Κώστα αυτη ειναι η δεύτερη σκέψη μου να ξεκινήσω απο Βενετία ξεκούραστος για πανω !! Ειχα μια αμφιβολία κσι περίμενα να ρωτησω τι ωρα βγαινει το καραβι!! Αφου κες πιανει λιμανι νωρίς το πρωι βολευει παρα πολυ!! Κάπως ετσι το σκεφτόμουν καρφί εθνικη για να φτάσω όσο πιο πανω μπορω!!
Την επιστροφή παντως θα την κανω σιγουρα απο ανκονα!!

Ναι το ξερω γτ και πέρυσι το καραβι επιασε ανκονα αργα το απογευμα οποτε κοιμηθήκαμε στο φόρλι σχετικα κοντα λόγω οτι ειχαμε και κάποιους γνωστούς που μας περίμεναν!!

Το υπόλοιπο προγραμμα αν μεινει το ιδιο κσι αλλάξει μονο η αναχώρηση απο βενετια πως το βλεπεις;

Kostas2B
15/02/2015, 21:13
Δε μπορω να σου πω για το υπόλοιπο προγραμμα δεδομένου οτι πρώτον δε γνωρίζω πολυ καλα τις χιλιομετρικές αποστάσεις στο νησί και δεύτερον επειδή δε ξερω τι ακριβως θες να δεις και ποσο αντέχετε πανω στη σέλα...
Σαν ιδέα παντως,επειδή ειναι σχετικά οριακές οι μερες,αν οχι λίγες,αυτο που πρεπει να δεις ειναι να φτάσεις όσο το δυνατόν πιο γρήγορα στο νησί και να υπολογίσεις μια δυο διανυκτερεύσεις εκτός Αγγλίας και πλησίον Ανκονας για την επιστροφή. Οτι περισσεύει ενδιάμεσα απο μερες,τις εχεις για το Νησί...

taisteal
15/02/2015, 21:48
Δε μπορω να σου πω για το υπόλοιπο προγραμμα δεδομένου οτι πρώτον δε γνωρίζω πολυ καλα τις χιλιομετρικές αποστάσεις στο νησί και δεύτερον επειδή δε ξερω τι ακριβως θες να δεις και ποσο αντέχετε πανω στη σέλα...
Σαν ιδέα παντως,επειδή ειναι σχετικά οριακές οι μερες,αν οχι λίγες,αυτο που πρεπει να δεις ειναι να φτάσεις όσο το δυνατόν πιο γρήγορα στο νησί και να υπολογίσεις μια δυο διανυκτερεύσεις εκτός Αγγλίας και πλησίον Ανκονας για την επιστροφή. Οτι περισσεύει ενδιάμεσα απο μερες,τις εχεις για το Νησί...


Σωστος ο Κωστας.
Με το μηχανακι που εχεις,μολις κατεβεις απο το καραβι φευγεις καρφι για Calais..
Περνας απεναντι στο νησι,και διανυκτερευεις εκει.