PDA

View Full Version : Βοήθεια από γνώστες παρακαλωωω!!!



Supra97
09/02/2015, 23:58
Εχω ενα παπί Honda supra με μοτέρ Αστρεα πανω!!!
Το μηχανακι εχει κύλινδρο πιστόνι assa 59μμ κεφάλι στυλ 72αρας 6βολτι κ εκκεντροφόρο takegawa r20....κ στρόφαλο Μανισιο στα49.5μμ!!
Θελω να αλλάξω στρόφαλο...τι μ προτείνεται?

ΝΤΙΚ
10/02/2015, 09:24
χωρις να εχω διαθεση να στην σπασω, το γεγονος οτι το σουπρα ειναι και αυτο αστρεα,
και ομολογουμενος παει μια χαρα, τι δεν σου φτανει στο παπι;
μην τα σκαλιζετε και πετατε τζαμπα λεφτα επανω.
αντε και πιανει 105 απο τα 100 τελικη, αντε και τα 100 τα πιανεις σε 13,7'' απο 14'',
φευγουν τα λεφτα σε ανουσιες μετατροπες και δεν μενει ευρω για ''καφε'' μετα,
και στα 21 που θελετε να παρετε σοβαρη μηχανη αναπολειτε τα πεταμενα φραγκα που ριχνατε.
να ηταν 50αρακι να του δωσεις λιγο αερα...
μην πετατε τα λεφτα σας τετοιους καιρους ιδικα
σαν συμβουλη παντα τα γραφω

Bowleno
10/02/2015, 12:24
Μια παλιά μοτοπαροιμία λέει: "όποιος θέλει επιδόσεις 1100 πάει και παίρνει 1100, δεν προσπαθεί να κάνει το 750, 1100...."

Άκου τον από πάνω και δεν θα χάσεις, μάζεψε τα λεφτά που θα έδινες στο παπί και μόλις στο επιτρέπει η ηλικία σου και το δίπλωμα, μας ευχαριστείς.....

giorgos.bmw
10/02/2015, 12:34
χωρις να εχω διαθεση να στην σπασω, το γεγονος οτι το σουπρα ειναι και αυτο αστρεα,
και ομολογουμενος παει μια χαρα, τι δεν σου φτανει στο παπι;
μην τα σκαλιζετε και πετατε τζαμπα λεφτα επανω.
αντε και πιανει 105 απο τα 100 τελικη, αντε και τα 100 τα πιανεις σε 13,7'' απο 14'',
φευγουν τα λεφτα σε ανουσιες μετατροπες και δεν μενει ευρω για ''καφε'' μετα,
και στα 21 που θελετε να παρετε σοβαρη μηχανη αναπολειτε τα πεταμενα φραγκα που ριχνατε.
να ηταν 50αρακι να του δωσεις λιγο αερα...
μην πετατε τα λεφτα σας τετοιους καιρους ιδικα
σαν συμβουλη παντα τα γραφω


Μια παλιά μοτοπαροιμία λέει: "όποιος θέλει επιδόσεις 1100 πάει και παίρνει 1100, δεν προσπαθεί να κάνει το 750, 1100...."

Άκου τον από πάνω και δεν θα χάσεις, μάζεψε τα λεφτά που θα έδινες στο παπί και μόλις στο επιτρέπει η ηλικία σου και το δίπλωμα, μας ευχαριστείς.....

+100000 :beer:

Bowleno
10/02/2015, 12:42
Άσε που έπεσες και στα πολλά κρύα και ο παλιΟγερος εδώ σε αυτά τα λημέρια έχει λουφάξει κάπου με την τσιπουράκλα του....:p

(τι; δεν είναι στα τεχνικά;; κάποιος mod να το μεταφέρει άμεσα!) :D

sapila racing
10/02/2015, 13:42
Άσε που έπεσες και στα πολλά κρύα και ο παλιΟγερος εδώ σε αυτά τα λημέρια έχει λουφάξει κάπου με την τσιπουράκλα του....:p

(τι; δεν είναι στα τεχνικά;; κάποιος mod να το μεταφέρει άμεσα!) :D

Οπως επιθυμείτε. :D
Δεν πρόκειται για ανακατασκευή ούως η άλλως.

McGyver
10/02/2015, 13:57
Οπως επιθυμείτε. :D
Δεν πρόκειται για ανακατασκευή ούως η άλλως.

Ναι, αλλά θα βρεθούν γνωστές στα λημέρια του Αντώνη;

sapila racing
10/02/2015, 15:08
Ναι, αλλά θα βρεθούν γνωστές στα λημέρια του Αντώνη;

Εκει κι αν θα βρεθούν! :lol:

Bowleno
10/02/2015, 15:11
Δεν έχει εμφανιστεί ακόμα ο Αντώνης με την σκούπα και αρχίζω να ανησυχώ :sick:

:p


Υ.Γ. Ας μας πει το παλικάρι που άνοιξε το θέμα για ποιες γνωστές μιλάει (π.χ. Μενεγάκη, Δημητρίου....) :D

amyroukai
10/02/2015, 15:20
Υ.Γ. Ας μας πει το παλικάρι που άνοιξε το θέμα για ποιες γνωστές μιλάει (π.χ. Μενεγάκη, Δημητρίου....) :D

Κανω καμ μπακ, καμ μπακ στα στροφαλα σουυυ
Τωρα σε τσαγιωσα και μπραβο και με'γεια σουυυυ

Lioulios
10/02/2015, 15:33
το θεμα ειναι πως πρεπει να εχουμε το καλύτερο παπί στην παρέα και να παταμε τους άλλους . Τα περασαμε και εμεις . Ας του πει καποιος που να ξερει , τι ακριβως θα παρει και αν θελει προχωράει .

...Μην είμαστε σπασίκλες .Ο άλλος μπορεί να του ρίχνει 3-4 μηχανάκια στην κόντρα και να θέλει να τον πατήσει και αυτός .

Απαντηστε με το συναίσθημα και όχι με τη λογική

:wave2:

Bowleno
10/02/2015, 15:39
το θεμα ειναι πως πρεπει να εχουμε το καλύτερο παπί στην παρέα και να παταμε τους άλλους . Τα περασαμε και εμεις . Ας του πει καποιος που να ξερει , τι ακριβως θα παρει και αν θελει προχωράει .

...Μην είμαστε σπασίκλες .Ο άλλος μπορεί να του ρίχνει 3-4 μηχανάκια στην κόντρα και να θέλει να τον πατήσει και αυτός .

Απαντηστε με το συναίσθημα και όχι με τη λογική

:wave2:

το Συναίσθημα το έφαγε η άδεια τσέπη...:(

Πάνε οι εποχές που δεν μας ένοιαζε και τα χώναμε δίχως αύριο...

OldMan
10/02/2015, 17:09
Προτεινετε ενα στροφαλο στο παλικαρι να παει στο καλό, ρε είρωνες....:D


Υ.Γ.
Εγω φιλαρακι θα σου πρότεινα ένα στροφαλο γυρω στα 47.5mm (2 mm μικρότερο από αυτόν που έχεις...)
Θα ρίξεις την συμπίεση και θα μπορείς να καις και βενζίνα με 80 οκτανια...

Supra97
10/02/2015, 17:20
Εννοούσα οτι η μηχανη που εχει πανω ειναι από Astrea grand

Supra97
10/02/2015, 17:21
Ωραία...ειμαι πιτσιρικάς ακομα εχω καιρό κ χρονια ακομα για μηχανές κ οτι αλλο είπατε...αν μπορείτε να μου προτείνετε μια στροφαλομπιελα!

toyar
10/02/2015, 17:29
φιλε αδικα ρωτας εδω μεσα........
οι περισσοτεροι εχουν να ασχοληθουν με παπακια απο τοτε που ειχανε πλατινες
και η αποδειξη:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144122

OldMan
10/02/2015, 17:36
Μαστορα κανονισε γιατί μας τα βγαζεις ενα - ενα...

Στροφαλο θελεις να αλλαξεις ή στροφαλομπιέλα...??

Σε είπα να βαλεις έναν 2mm μικρότερο από τον μανίσιο αλλα δεν θες να χασεις συμπίεση - ΟΚ πασο και μαγκιά σου...

Βάλε αυτόν που σΕ λεω με μπιελα μακρυτερη κατα 1mm και θα ανεβαζεις στροφές στον θεό...

Supra97
10/02/2015, 20:33
Δηλαδη να μην παω σε μια 54αρα διαδρομή;
Ναι συγγνωμη για πριν δεν τ έθεσα σωστα

Supra97
10/02/2015, 20:38
Και ευχαριστώ πολυ τους κυρίους-γέρους για την ειρωνία τους...όσο για το ''γνωστες'', δεν φταίω εγω το Τ9 φταίει αν τ έχετε ακουστά...
Και για αυτούς που θέλουν να με συμβουλεύουν απλά θελω το παπί να ειναι 59 και να πηγαίνει σαν 59!!! Γιατί εχει κατι 56 που με πατάνε για την πλακα τους...κ πιστευω οτι το θέμα ειναι στην κοντή διαδρομή που εχω...

typhoon
11/02/2015, 05:21
Πόσα κιλά είσαι?

Bowleno
11/02/2015, 11:35
Μαστορα κανονισε γιατί μας τα βγαζεις ενα - ενα...

Στροφαλο θελεις να αλλαξεις ή στροφαλομπιέλα...??

Σε είπα να βαλεις έναν 2mm μικρότερο από τον μανίσιο αλλα δεν θες να χασεις συμπίεση - ΟΚ πασο και μαγκιά σου...

Βάλε αυτόν που σΕ λεω με μπιελα μακρυτερη κατα 1mm και θα ανεβαζεις στροφές στον θεό...


Και κάπου εκεί, μεταξύ ουρανού και θεού, θα πάρει το πΕστόνι στο χέρι.....:D

Bowleno
11/02/2015, 11:42
Και ευχαριστώ πολυ τους κυρίους-γέρους για την ειρωνία τους...όσο για το ''γνωστες'', δεν φταίω εγω το Τ9 φταίει αν τ έχετε ακουστά...
Και για αυτούς που θέλουν να με συμβουλεύουν απλά θελω το παπί να ειναι 59 και να πηγαίνει σαν 59!!! Γιατί εχει κατι 56 που με πατάνε για την πλακα τους...κ πιστευω οτι το θέμα ειναι στην κοντή διαδρομή που εχω...

Ρε παλίκαρε....δεν σε ειρωνεύτηκε κανείς, αυτά που ζητάς τα έχουμε περάσει ΟΛΟΙ οι βρωμόγεροι (sic) εδώ.....

Κάνε ότι σου είπε ο Αντώνης (odman) πιο πάνω, απλά να ξέρεις πεταμένα λ7 είναι και αμαρτία γιατι μαζεύοντας τα θα πάρεις μΕχανάκι της προκοπής κάποια στιγμή και η παρέα που θες να πατήσεις θα μείνει με το πουλί στο χέρι και δεν θα έχει φράγκα να πάρει γιατί θα τα έχουν ρίξει στο ρημάδι τους....

Το παπί ότι και να το ταίσεις παπί θα μείνει, Άλμπατρος δεν γίνεται με τίποτα......

OldMan
11/02/2015, 16:45
απλά θελω το παπί να ειναι 59 και να πηγαίνει σαν 59!!!
Υποθετω ότι το παραπάνω θεωρείται εκ των ουκ ανευ...


εχει κατι 56 που με πατάνε για την πλακα τους...
σε πατανε σε τελική, σε επιτάχυνση ή και στα 2...??

Lioulios
11/02/2015, 18:38
Εγώ πάντως αν είχα 59 και με πάταγαν τα 56 , δεν θα κοιμόμουνα τα βράδια ..... Θα σκεφτόμουνα στροφάλους , μπιέλες κτλ κτλ ....

Αν δεν τα κάνεις τώρα , πότε θα τα κάνεις ... Τί θα χεις να λες όταν μεγαλώσεις ...

motomaniac
11/02/2015, 20:00
Εγώ πάντως αν είχα 59 και με πάταγαν τα 56 , δεν θα κοιμόμουνα τα βράδια ..... Θα σκεφτόμουνα στροφάλους , μπιέλες κτλ κτλ ....

Αν δεν τα κάνεις τώρα , πότε θα τα κάνεις ... Τί θα χεις να λες όταν μεγαλώσεις ...


πωπω... μιλαμε για κοντρες ετσι? να γινω εντελως αντισυμβατικος και να προτεινω απο τωρα μηχανη εσττω 125 διχρονο και να μην τον παταει κανενας?


υγ, αν ειχα ακομα και σαν γονιος να επιλεξω αναμεσα σε παπι 59 με 54αρα διαδρομη κλπ και 125rs χωρις διπλωμα θα διαλεγα το 2ο. ασε που και το σουπρα χωρις διπλωμα το εχει.

kapnias
11/02/2015, 21:48
Εχω ενα παπί Honda supra με μοτέρ Αστρεα πανω!!!
Το μηχανακι εχει κύλινδρο πιστόνι assa 59μμ κεφάλι στυλ 72αρας 6βολτι κ εκκεντροφόρο takegawa r20....κ στρόφαλο Μανισιο στα49.5μμ!!
Θελω να αλλάξω στρόφαλο...τι μ προτείνεται?

Βάλε ΑΑSA στροφαλο με διαδρομή 56 χιλιοστα,αλλα να ξερεις οτι κάπου χάνεις, κάπου κερδίζεις.
Θα κερδίσεις σε δυναμη χαμηλομεσαια αλλα θα χάσεις σε στροφάρισμα λογω της μεγαλύτερης διαδρομης (μη σου πω γραμμικης ταχύτητας του πιστονιου.
Επίσης θα χάσεις σε αξιοπιστία (ουτως ή αλλως την έχασες με το πιστονι 59mm).
Αν ψαχτείς για στρόφαλο, καλο θα ειναι εκει που θα τον αγοράσεις να τους πείς τι φοράει το μηχανάκι σου για να μην ψάχνεσαι μετα για πιο κοντη μπιέλα ή αποστατες στον κύλινδρο κλπ.
Επίσης θα χρειαστείς πιο λεπτό αξονάκι λαδιού γιατι δεν θα χωράει ο στροφαλος.

Μην μασάς, πολλοι ξεχάσαμε εδω μεσα πως ήμασταν πιτσιρικάδες (προσωπικά ζηλεύω λίγο).
Να ξέρεις οτι οταν θα μεγαλώσεις και εσύ τα ιδια θα λές και οταν θα περνά ο πιτσιρικάς με την εξάτμιση και θα ξυπνάει το παιδάκι σου θα γαμοσταυρίζεις !!!:wave2:

kapnias
11/02/2015, 21:55
Και ευχαριστώ πολυ τους κυρίους-γέρους για την ειρωνία τους...όσο για το ''γνωστες'', δεν φταίω εγω το Τ9 φταίει αν τ έχετε ακουστά...
Και για αυτούς που θέλουν να με συμβουλεύουν απλά θελω το παπί να ειναι 59 και να πηγαίνει σαν 59!!! Γιατί εχει κατι 56 που με πατάνε για την πλακα τους...κ πιστευω οτι το θέμα ειναι στην κοντή διαδρομή που εχω...
Ισως να σου πέφτει μικρή η κεφαλή σου και οχι η κοντή διαδρομή.
Αν θέλεις στροφάρισμα θα πρεπει να κρατησεις κοντή διαδρομη και να ψαχτείς με την κεφαλή αν θέλεις δυναμη παντού θα αλλάξεις στροφαλο αλλα πάλι θα πρέπει να φροντισεις να αναπνέει το μηχανάκι σου.
Τωρα εισαι στα 135 κυβικά περιπου, με 56 στροφαλο θα πάς στα 155. σιγουρα θέλεις κατι άλλο σε θέμα κεφαλής, αυτη την κεφαλή τη φορούσαμε σε 100-110 κυβικά για στροφάρισμα.

Supra97
12/02/2015, 14:04
Στροφαλομπιελα με 54 διαδρομή λεω να. Βάλω κ μια κεφάλι cdi

kapnias
12/02/2015, 22:40
Στροφαλομπιελα με 54 διαδρομή λεω να. Βάλω κ μια κεφάλι cdi
Kαλα θα κάνεις, τη cdi γυαλισε την λίγο ή ακομα καλύτερα ρίξε κανενα θυρίδωμα.
Θα θέλεις και εκκεντροφόρο, απο την 6βολτη δεν ταιριάζει.

Να ξέρεις οτι μπορεί να σου φύγει ο άλλος σε επιταχυνση ακομα και με πιο αδυναμο μηχανάκι,
οπως επίσης να έχει πιο πολλά άλογα απο λιγότερα κυβικα αν εχει πιο καλοστημένο μοτέρ.
Εχω δει στο δυναμομετρο το astrea ενος φιλου με 52 πιστονι,μαμα κεφαλη με καλα περιφερειακα(καρμπυρατερ,εκκεντροφορο θυριδωματα κλπ) και έβγαλε 16 άλογα.
Και μπορεί να ρίξεις ενα κάρο λεφτά σε χιλιοστα διαδρομές κλπ και να μην έχεις τοσο καλή αποδοση ή να έχεις άλογα αλλα να μην έχεις πχ καλη επιτάχυνση.

Ειχα ενα astrea με 54 στροφαλο και 54 πιστόνι (με καθρέφτες, ποδιά, μαμα εξάτμιση κλπ).Το μηχανάκι έβγαζε 120 κοντερίσια, αλλα τα έβγαζε ακόμα και σε ανηφόρα δικάβαλος.
Αυτο που θέλω να πω, ειναι οτι δεν υπάρχει μια συνταγη συγκεκριμένη, ουτε σωστό και λάθος, θέλει δοκιμές και πειράματα.

Bowleno
13/02/2015, 07:37
Kαλα θα κάνεις, τη cdi γυαλισε την λίγο ή ακομα καλύτερα ρίξε κανενα θυρίδωμα..


:confused:

kapnias
13/02/2015, 08:15
:confused:

Ti δε σου άρεσε;

Bowleno
13/02/2015, 08:25
Ti δε σου άρεσε;

Θυρίδωμα κάνουν στα δίχρονα από όσο ξέρω... εκτός και αν έχει αλλάξει τίποτα από τα νιάτα μου.....

Σε τετράχρονες κεφαλές, ροική και γυάλισμα αυλών

kapnias
13/02/2015, 08:43
Θυρίδωμα κάνουν στα δίχρονα από όσο ξέρω... εκτός και αν έχει αλλάξει τίποτα από τα νιάτα μου.....

Σε τετράχρονες κεφαλές, ροική και γυάλισμα αυλών
Στα νιατα σου δηλαδη οταν πέρνατε το τρυπανι και ανοιγατε τους αυλους λέγατε "κανω ροική εξέλιξη και γυάλισμα αυλών"?
Στην ξένη ορολογία "porting" χρησιμοποιείται τοσο στα τετράχρονα οσο και στα δίχρονα.
Εκτος αν θέλετε να βγάλουμε μια καινουργια λέξη, αφου θυρίδωμα χρησιμοποιείται (αυθαίρετα) στις θυρίδες στα διχρονα, να λέμε για τους αυλούς στα τετράχρονα "ΑΥΛΩΜΑ"!!!!!!:bawl:

amyroukai
13/02/2015, 10:02
Πωωωω


Τη βλεπω τη φαση...

"Μαστορας" με ντρεμελ πανω απο το τεμαχιο και να ωρυεται: τι σου κανω μωρη; σε αυλωνω;

theofilos888
13/02/2015, 10:07
Αι τουρμπιναι και τα νιτρα ποτε μπαινουν στο παιχνίδι;;;;;;

Bowleno
13/02/2015, 15:42
Αι τουρμπιναι και τα νιτρα ποτε μπαινουν στο παιχνίδι;;;;;;

Αυτά αργούν, πρέπει να βρει κεφαλή να τα αντέχει, πρώτα. :lol:

@kapnias, ένα δίκιο για to porting το έχεις μεν , όμως εφόσον έχει επικρατήσει για τα δίχρονα (έστω αυθαίρετα) το "θυρίδωμα" τι να κάνουμε; θυρίδες τα μεν 2Τ, αυλούς εισαγωγής-εξαγωγής τα 4Τ, ροική εξέλιξη (και καλά) το άνοιγμα/γυάλισμα των αυλών..... καλώς κακώς αυτή η ορολογία έχει επικρατήσει.

Όποιον και να ρωτήσεις μόλις του πεις την λέξη "θυρίδωμα" (χωρίς να αναφέρεις το μΕχανάκι) το μυαλό του σε κάποιο 2Τ θα πάει αμέσως αμέσως.

(κάποιος mod να πάει τα ποστ στις αντιπαραθέσεις, προβλέπεται ξεκατίνιασμα :bawl: )

kapnias
13/02/2015, 23:10
Αυτά αργούν, πρέπει να βρει κεφαλή να τα αντέχει, πρώτα. :lol:

@kapnias, ένα δίκιο για to porting το έχεις μεν , όμως εφόσον έχει επικρατήσει για τα δίχρονα (έστω αυθαίρετα) το "θυρίδωμα" τι να κάνουμε; θυρίδες τα μεν 2Τ, αυλούς εισαγωγής-εξαγωγής τα 4Τ, ροική εξέλιξη (και καλά) το άνοιγμα/γυάλισμα των αυλών..... καλώς κακώς αυτή η ορολογία έχει επικρατήσει.

Όποιον και να ρωτήσεις μόλις του πεις την λέξη "θυρίδωμα" (χωρίς να αναφέρεις το μΕχανάκι) το μυαλό του σε κάποιο 2Τ θα πάει αμέσως αμέσως.

(κάποιος mod να πάει τα ποστ στις αντιπαραθέσεις, προβλέπεται ξεκατίνιασμα :bawl: )

Aν ξεκατινιαστούμε και για τα θυριδώματα και τα γυαλίσματα :sad: καήκαμε !!!

Προσωπικα (ισως και λάθος) χρησιμοποιώ (γιατι ετσι το εμαθα εδω και 20 χρονια) το θυρίδωμα για την διάνοιξη αυλών.
Και επειδή πιτσιρικάς δεν ειχα dremel ειχε πέσει πολύ αλεζουάρ !!!
Στο κάτω κάτω και η εξαγωγή στο 2τ αυλος είναι, δεν είναι θυρίδα. Και για υπεράσπιση μου να προσθέσω οτι ειμαι Σαλονικιός (ετσι για να φτιάξουμε λιγο την κατάσταση!!):lol:

Σπυρος
17/02/2015, 22:48
Προτιμησε στροφαλομπιελα 54αρας διαδρομης και οχι 56αρας...Θα εχει καλυτερο στροφαρισμα..Οπως ειπε και ο φιλος kapnias πιο πανω,σχετικο ειναι το καθε μοτερ..Καρμπυρατερ,ρευματα, σχεση συμπιεσης,ροικες,γυαλισματα,εκκεντροφοροι,γραναζωματ α...Πολλα παιζουν ρολο..Με την 54αρα στροφαλομπιελα,μπορεις να κρατησεις το ιδιο πιστονι και να το κατεβασεις..Υπαρχουν περιθωρια δηλ,σε ολα τα πιστονια που μπορουν να φορεσουν τα astrea,να κατεβει στο τορνο και να ταιριαξει σε 54αρη στροφαλο..Για 56αρι στροφαλο,θες καινουργιο πιστονι..

vaska
17/02/2015, 23:02
:confused:

κι εγώ Παυλόπουλος έμεινα. Βρε λες να είναι δίχρονο το άστρεα??

kapnias
18/02/2015, 10:01
κι εγώ Παυλόπουλος έμεινα. Βρε λες να είναι δίχρονο το άστρεα??


Εντάξει ρε παιδια, οπως λέει και η λαίδη, ουδεις άσφαλτος!!
Δεν υποστήριξα ποτέ οτι τα τετραχρονα εχουν θυρίδες αλλα το θυρίδωμα το έμαθα ως διάνοιξη τοσο θυρίδων οσο και αυλών.
Οταν ημουν πιτσιρικάς (προ 20ετιας) δεν υπήρχε (στους κύκλους μου) η έκφραση " ροική εξέλιξη " .
οταν έπαιρνα το αλεζουαρ και μεγάλωνα τους αυλούς δεν νομιζω οτι "εξέλισσα ροικά".
Απ΄την άλλη το θυρίδωμα στα δίχρονα δεν θεωρείται ροική εξέλιξη;Μονο στα τετράχρονα είναι ροική εξέλιξη;

Στο κάτω κάτω πολλές εκφράσεις χρησιμοποιούμε εσφαλμένα και αυθαίρετα, και το ιδιο το θυρίδωμα ειναι λέξη που την φτιάξαμε, ετυμολογικά δεν μπορω να βρώ τη ρίζα της.
Θα μπορούσαμε με το ιδιο σκεπτικο να λέμε "κυλίνδρωμα" οταν ανοίγουμε χιλιοστά στον κύλινδρο κτλ.

Δεν επιμένω οτι εχω δίκιο, ειναι κάτι που το έμαθα έτσι μάλλον λογω τόπου και χρόνου και δεν το άλλαξα στην πορεία.
Ειναι οπως είπα πρώτη φορά στον κουμπάρο μου στο Pέθυμνο οτι έχει ανοιχτό τον πλάγιο στο μηχανάκι του και μου απάντησε
"ποιον πλάγιο βρε μ@λ@κ@ στέκα το λένε !!" :bawl:

OldMan
18/02/2015, 13:18
οταν έπαιρνα το αλεζουαρ και μεγάλωνα τους αυλούς
Ή κατι άλλο έπαιρνες ή κατι άλλο μεγάλωνες...

kapnias
18/02/2015, 13:27
Ή κατι άλλο έπαιρνες ή κατι άλλο μεγάλωνες...
Διορθώνω σε "χρησιμοποιούσα το γλύφανο για να διευρύνω τους αυλούς":lol:

kapnias
18/02/2015, 18:24
@ Bowleno και vaska
ετσι για την ιστορία, διαβασα ξανα το νημα και μου φάνηκαν φτηνές και παιδιάστικες δικαιολογίες αυτα που έγραψα.
Απο δω και πέρα θα σταματήσω να χρησιμοποιώ τη λέξη "θυρίδωμα" για τα τετράχρονα!
Δεν προσφέρει κάτι στο θέμα απλα οταν (τελικά) έχεις άδικο πρέπει να το αναγνωρίζεις !:beer: