PDA

View Full Version : προβλημα με πηνια σε cb500 98 ή κατι αλλο?



bip-vip
14/02/2015, 14:33
Καλησπερα σε ολο το φορουμ! Παρακολουθω το φορουμ εδω και χρονια και οφειλω να σας πω ολους σας ενα μεγαλο ευχαριστω για τις πληροφοριες που προσφερετε απλοχερα :) Με λενε Δημητρη, μενω Θεσ/νικη και θα ηθελα τη γνωμη σας για ενα προβλημα που εχω με τη μηχανη μου, ενα cb500 του 98.
Η μηχανη μου εχει προβλημα με τα ηλεκτρικα, κατι μου τελειωνει τη μπαταρια μεσα στο χρονο. Τη μια μου την εφαγε στους 10 μηνες, μια yassa, και την αλλη μια vatra μεσα στους 4 μηνες χωρις να χρησιμοποιω το συναγερμο μου. Επειδη δεν εχω χρονο να τη δω μονος μου, αποφασισα να τη παω σ ενα μαστορα να την κοιταξει.
Τη παω στο μαστορα και μου λεει φταινε τα πηνια. Του αφηνω τη μηχανη και του λεω οταν ανοιξει τα πηνια να περασω να τα δω (ναι, ξερω, δε φευγεις ποτε απο το συνεργειο αν δε ξερεις το μαστορα, αλλα αν ειχα και το χρονο να κατσω εκει θα τη κοιτουσα και μονος μου :( ). Αυτος ομως με παιρνει τηλεφωνο και μου λεει οτι εχει βρει ανταλλακτικο (πηνια-ανορθωτη μεταχειρισμενα) απο αλλο μηχανακι και τα χει ηδη περασει επανω με τιμη 230Ε με περαστικα.
Την αλλη μερα περναω απο κει και βλεπω τα πηνια μου, που δεν ειχαν ουτε μιση μαυριλα πανω. Σαν καινουρια φαινονταν. Του λεω να μετρησουμε την αντισταση τους ετσι οπως ειναι πανω και μου τα μασαει αρχικα, ενω στο τελος μου λεει πως αν τα μερτησεις τωρα θα ναι κομπλε, κι οτι πρεπει να τα μετρησεις ενω ειναι πανω στη μηχανη για να καταλαβεις αν οντως φταιν τα πηνια κτλ. Μου πεταει κι ενα "εχε το νου σου αν ειναι και στο συναγερμο μηπως σου τραβαει κι αυτος ρευμα" και με στελνει αδιαβαστο τελειως! Η απαντηση μου ηταν να περασει ξανα τα παλια οπως ηταν και να το ξανασκεφτω γιατι ειναι πολλα τα λεφτα..

Η ερωτηση μου ειναι η εξης:
Υπαρχει περιπτωση τα πηνια να δειχνουν τις σωστες τιμες οταν τα μετρησεις μονα τους, κι οταν τα μετρας πανω στη μηχανη να δειχνει οτι δε στελνουν το απαιτουμενο ρευμα? Και να φταιν τα πηνια γι αυτο?

sapila racing
14/02/2015, 14:46
Η ερωτηση μου ειναι η εξης:
Υπαρχει περιπτωση τα πηνια να δειχνουν τις σωστες τιμες οταν τα μετρησεις μονα τους, κι οταν τα μετρας πανω στη μηχανη να δειχνει οτι δε στελνουν το απαιτουμενο ρευμα? Και να φταιν τα πηνια γι αυτο?

Nαι, υπάρχει τέτοια περίπτωση. Μαλιστα ειναι και σύνηθες φαινόμενο γιατί το πρόβλημα συνήθως παρουσιάζεται μόνο οταν ζεσταίνονται.
Μπορείς βεβαια να τα βαλεις σε φούρνο στους 100 βαθμούς και μετα να τα μετρήσεις! Τότε θα εχεις αξιόπιστη μετρηση αντίστασης κι ας μην είναι πανω.
Δεν θα δείς τι ρεύμα βγάζουν όμως. ;)

bip-vip
14/02/2015, 15:27
Οπότε είναι σα να λέμε ότι πρέπει να κάνεις δύο μετρήσεις πάνω στη μηχανή? Μία με τη μηχανή ζεστή και μία με τη μηχανή κρύα? Πω... Πολυ μπέρδεμα μου φαινεται όλη η ιστορία.. Θα περιμένω ως τη Δευτέρα αν είναι να πάρω τη μηχανή και να κάνω μονος μου τις απαιτούμενες μετρήσεις σύμφωνα με τις οδηγίες του OldMan και του μανουαλ και ξανακάνω μια αναφορά της κατάστασης. Τα πηνία όμως, πώς καταλαβαίνουμε ότι ειναι ζεστα, για να κάνουμε τότε τη μέτρηση? Γιατί ο k.OldMan δεν αναφέρει πουθενά σ εκείνο το ποστ για μέτρηση με ζεστά πηνία..

gsman
14/02/2015, 22:02
Οπότε είναι σα να λέμε ότι πρέπει να κάνεις δύο μετρήσεις πάνω στη μηχανή? Μία με τη μηχανή ζεστή και μία με τη μηχανή κρύα? Πω... Πολυ μπέρδεμα μου φαινεται όλη η ιστορία.. Θα περιμένω ως τη Δευτέρα αν είναι να πάρω τη μηχανή και να κάνω μονος μου τις απαιτούμενες μετρήσεις σύμφωνα με τις οδηγίες του OldMan και του μανουαλ και ξανακάνω μια αναφορά της κατάστασης. Τα πηνία όμως, πώς καταλαβαίνουμε ότι ειναι ζεστα, για να κάνουμε τότε τη μέτρηση? Γιατί ο k.OldMan δεν αναφέρει πουθενά σ εκείνο το ποστ για μέτρηση με ζεστά πηνία..

φιλε μου ο μαστορας σου βρηκε-αλλαξε ανορθωτη-πηνια μεταχειρισμενα... τελικα πηνια ειναι ή ανορθωτης...και τα δυο φταινε...?? τσακμακι ο μαστορ, παιζει στα σιγουρα...τι να πω...

σε ενα φιλο μου με ενα μοντενας, που ξεφορτιζε τη μπαταρια, του αλλαξε ολο το συστημα φορτισης και βαλε(πηνια.ανορθωτης,μπαταρια,μπουζι,ασφαλειες), του πηρε 250 ευρω και τελικα του το εφτιαξε...

bip-vip
15/02/2015, 12:05
φιλε μου ο μαστορας σου βρηκε-αλλαξε ανορθωτη-πηνια μεταχειρισμενα... τελικα πηνια ειναι ή ανορθωτης...και τα δυο φταινε...?? τσακμακι ο μαστορ, παιζει στα σιγουρα...τι να πω...

σε ενα φιλο μου με ενα μοντενας, που ξεφορτιζε τη μπαταρια, του αλλαξε ολο το συστημα φορτισης και βαλε(πηνια.ανορθωτης,μπαταρια,μπουζι,ασφαλειες), του πηρε 250 ευρω και τελικα του το εφτιαξε...

Ε, αμα του το έφτιαξε εντάξει είναι. Εμένα μου είπε πως από δω και πέρα θα φορτίζει, αλλά να έχω και το νου μου στο συναγερμό μήπως τραβάει κι εκείνος ρεύμα παραπάνω από όσο πρέπει :uplate:... Ό,τι και να ναι πάντως εγώ τα πηνία φοβάμαι, γιατί ο ανορθωτής πάει κι έρχεται, τα πηνία είναι που θα με μαδήσουν στη κυριολεξία.. Θα δείξει η νεκροψία αύριο, που θα πάω να την πάρω με τα παλιά της εξαρτήματα..