PDA

View Full Version : Στύλ Οδήγησης



toyota
26/10/2005, 10:00
Μπορείτε να μου πείτε τί πρέπει να διορθώσω στο στύλ μου;Σαν πρώτο δικό μου σχόλιο,νομίζω οτι πρέπει να σκύβω πιο κοντά στο τεπόζιτο (δηλ τώρα κάθομαι πολύ όρθιος μέσα στη στροφή).


26875

toyota
26/10/2005, 10:01
2


26876

toyota
26/10/2005, 10:01
3


26877

gcrook
27/10/2005, 01:02
Κοιτα να δεις ειδικος δεν ειμαι, αλλα μιας και κανουμε κουβεντα μου φαινεται οτι καθεσαι παρα πολυ μπροστα.
Αυτο το βλεπω απο το ποδι σου εξωτερικα που δεν κουμπωνει στο τεποζιτο,(βασικα απο τις φωτο φαινεται σαν να εχεις και τα 2 ποδια ανοιχτα), και η σταση του σωματος σου ειναι πολυ ορθια και μαλλον φορτιζεις πολυ τα κλιπον σε σημειο που στηριζεσαι απο κει και διαταρασσεις την ισορροπια της μοτοσυκλετας σου.
Οταν αλλαζεις σωμα λογικα θα κουναει πολυ η μοτο σου μιας και θα βαζεις δυναμη στα μαρσπιε και στα κλιπον για να μετατοπιστεις, ασε που θα σε πονανε και τα ποδια σου.
Οποτε δεν εχει νοημα να σκυψεις σε αυτη τη φαση ουτε θα σε βολεψει, ουτε θα μπορεσεις να σκυψεις στο τεποζιτο.
Τραβα τον κωλο σου πισω πριν την εισοδο και θα δεις οτι το εξω ποδι θα κουμπωσει στο τεποζιτο απο μονο του, και το χερι επισης.

Αλλα καλυτερα τα λαθη μας να τα ανακαλυψουμε μια και καλη σε καποιο σεμιναριο οδηγησης, μια και αυτο που βλεπω στις φωτο εγω,(και πολλα αλλα επισης) μου κοστισε πριν απο καιρο πολλα.

Και δεν προλαβα να το συζητησουμε σημερα ρε συ εφυγα νωρις απο τη Καντινα.

Ας με διορθωσει/διαγραψει καποιος αν κρινει οτι ετσι πρεπει να γινιε, μιας και δεν θελω να ειμαι υπευθυνος για λανθασμενες συμβουλες.

kinhsh
27/10/2005, 01:45
Στη στροφη αυτη για την ασφαλτο που εχει, η ταχυτητα της μηχανης ειναι μικρη. (Δεν σου λεω να τρεχεις περισσοτερο ).
Οποτε ολα τα στυλ κανουν δουλεια. Αν θελεις να μαθεις περισσοτερα για την οδηγηση κανε δυο πραγματα 1. Γνωρισε το τι περιπου κλισεις σηκωνει η καθε ασφαλτος (θα σου παρει καμμια 20000 χλμ). 2. Μην ασχολεισαι με το στυλ, κανε οτι σου κατεβει στο κεφαλι καθε φορα αρκει να δεις ολο και μεγαλυτερα χλμ σε συγκεκριμενη στροφη.
Εννοειται οτι τετοιες ασφαλεις στροφες ειναι ελαχιστες οποτε προοδευσε σταδιακα και με λογικη.
Παντως στις φωτογραφιες το στυλ που εχεις ειναι μια χαρα,δεν θελει σκυψιμο,τι να σε ωφελεισει. Οπως βλεπω φωτογραφιες απο τα μεγαρα στην κλειστη στροφη των 60 να ειναι σκυμενοι μπροστα λες και πανε με 180 ,αστειο θεαμα. Εκτος του οτι οσο χαμηλωνει το κεντρο βαρους χρειαζομαστε και μεγαλυτερη κλιση.

Θάνος
27/10/2005, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Στη στροφη αυτη για την ασφαλτο που εχει, η ταχυτητα της μηχανης ειναι μικρη. (Δεν σου λεω να τρεχεις περισσοτερο ).
Οποτε ολα τα στυλ κανουν δουλεια. Αν θελεις να μαθεις περισσοτερα για την οδηγηση κανε δυο πραγματα 1. Γνωρισε το τι περιπου κλισεις σηκωνει η καθε ασφαλτος (θα σου παρει καμμια 20000 χλμ). 2. Μην ασχολεισαι με το στυλ, κανε οτι σου κατεβει στο κεφαλι καθε φορα αρκει να δεις ολο και μεγαλυτερα χλμ σε συγκεκριμενη στροφη.
Εννοειται οτι τετοιες ασφαλεις στροφες ειναι ελαχιστες οποτε προοδευσε σταδιακα και με λογικη.
Παντως στις φωτογραφιες το στυλ που εχεις ειναι μια χαρα,δεν θελει σκυψιμο,τι να σε ωφελεισει. Οπως βλεπω φωτογραφιες απο τα μεγαρα στην κλειστη στροφη των 60 να ειναι σκυμενοι μπροστα λες και πανε με 180 ,αστειο θεαμα. Εκτος του οτι οσο χαμηλωνει το κεντρο βαρους χρειαζομαστε και μεγαλυτερη κλιση.

Όσο χαμηλώνει το κέντρο βάρους, η κλίση μικραίνει. Αυτός είναι και ο λόγος που σκύβουμε μπροστά.

Το στυλ του κάθε αναβάτη κατά τη σπορ οδήγηση, τον ακολουθεί σε όλους τους τύπους στροφών και δεν αλλάζει ανάλογα με το την ταχύτητα της στροφής.

Τώρα αν σου φαίνεται αστείο...

Tigas
27/10/2005, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Όσο χαμηλώνει το κέντρο βάρους, η κλίση μικραίνει. Αυτός είναι και ο λόγος που σκύβουμε μπροστά.

Το στυλ του κάθε αναβάτη κατά τη σπορ οδήγηση, τον ακολουθεί σε όλους τους τύπους στροφών και δεν αλλάζει ανάλογα με το την ταχύτητα της στροφής.

Τώρα αν σου φαίνεται αστείο...

ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΚΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΟΥ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ
ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΤΙΣ ΥΛΙΚΗΣ ΜΕ 260 ΕΑΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΤΑ ΣΩΜΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΝΤΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ.

Θάνος
27/10/2005, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΤΙΣ ΥΛΙΚΗΣ ΜΕ 260 ΕΑΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΤΑ ΣΩΜΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΝΤΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ.

Ναι οκ συμφωνώ... :blush: :D

Υπάρχουν εξαιρέσεις...

Tigas
27/10/2005, 12:05
ΤΟΥΟΤΑ Η ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΕΥΚΟΛΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΣΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ EIΠΕ Ο GCROOK ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ
ΤΡΑΒΑΣ ΠΙΣΩ ΤΟ ΠΙΣΙΝΟ ΣΟΥ, ΤΟΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΛΙΓΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ.
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΕΤΑΙ ΜΕ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΚΑΙ ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΒΛΕΨΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ, ΟΠΟΤΕ ΕΝΑ CSS ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ, ΑΛΛΙΩΣ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΤΡΙΦΤΕΡΟ ΦΙΛΟ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΙΣΤΟΥΛΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΟΚ.

Runner Ducati
28/10/2005, 03:22
Δυσκολη απαντηση απο εδω μεσα...

εγω προσωπικα, που οπως ειναι γνωστο καβαλησα μοτοσυκλετα περσι στα 36 μου, απλα εκανα το εξης... μπορει να ακουστει καπως, αλλα δουλευει εαν μπορεσεις να το αντιγραψεις οσο πιο πιστα γινεται, δες ποιος αναβατης SBK η MotoGP σου αρεσει παρα μα παρα πολυ για το στυλ του, δεν εχει σημασια εαν ειναι και τελευταιος, ειναι πολυ τιμονια ολοι... και μενα μου λενε για το στυλ μου μερικοι "Καλιφορνεζοι", καμια σχεση, ο Bayliss ειναι ΚΛΑΣΕΙΣ πχ ανωτερος απο ολους μας-τους... αρα αυτο που μετραει ειναι το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ... ολοι σχεδον οι παγκοσμιοι αναβατες εχουν διαφορετικο στυλ... και αρχισε να το αντιγραφεις πιστα σε ολες του τις φασεις, εισοδο-μεσα-εξοδο, ΑΣΧΕΤΑ εαν πας αργα η γρηγορα, αργα καλυτερα για αρχη, και μην ντρεπεσαι εαν πηγαινεις αργα και εχεις "υφος" στην οδηγηση σου μεχρι να βρεις πως αισθανεσαι καλα επανω στην μοτοσυκλετα σου, με τον καιρο θα αποριψεις απο την αντιγραφη αυτα που δεν σου πανε, και με την εμπειρια θα παιρνεις την σωστη θεση... θελει προσπαθεια προπονηση και φαντασια... και μετα σιγα σιγα περισσοτερη ταχυτητα στην στροφη (σε καταλληλο περιβαλον) για να εχουν εφαρμογη τα παραπανω...
σε συνεργασια παντα με τις βασικες αρχες της (σπορ) οδηγησης μοτοσυκλετας... (γυροσκοπικο-γκαζι κλπ)...

για αρχη απο τις φωτο, να καθεσαι λιγο πιο πισω, και να βγαζεις περισσοτερο σωμα, οχι μονο τον ωμο, αλλα και λιγο κωλαρακι... η τοποθετηση να εχει γινει πριν την στροφη, στην ευθεια ακομη... ολα αυτα τωρα για αρχη... και για αρχη ο ωμος που βρισκεται στο εσωτερικο της στροφης να βρισκεται λιγο πιο εμπρος απο τον εξωτερικο, και πιο σκυφτος στο εσωτερικο της στροφης... βεβαια απο τις φωτο, φαινεται να μην εχεις την απαιτουμενη ταχυτητα στην στροφη (λιγοτερα χλμ), αλλα σιγα σιγα ανεβαζε οσο εσυ αισθανεσαι καλα... δοκιμασε τα... και ελα μια φορα σε ενα παρκινγκ να δεις τι κανουμε... ;)
και γιατι αυτονομαζομαστε BAYLISSTIC... :lol: :lol:
(ακομα και με 30 χλμ/ωρα μπορεις να γινεις σουπερ)

εαν παρολα ταυτα και τις προσπαθειες και προπονηση δεν σου βγαινει, ενα σχολειο με την βοηθεια ειδικων θα σε βοηθησει φανταζομαι...


:beer:


26995

nemethon
29/10/2005, 20:01
αυτο το παλικάρι που έφυγε νωρίς έχει το αγαπημένο μου στυλ,αν σου αρέσει προσπάθησε να το υιοθετήσεις,δεν έναι δύσκολο απλά θέλει αρκετή εξάσκηση


27080

nemethon
29/10/2005, 20:05
επίσης αρκετα καλό θεωρώ και του rossi,αυτός οταν πλαγιάζει ακουμπάει σχεδόν μόνο το μπούτι του πάνω στην σέλα


27081

AFTER
29/10/2005, 20:18
Εγω απο την αλλη νιωθω καλυτερα αν βγαζω πολυ ΚΑΙ τον κωλο ΚΑΙ το πανω μερος του σωματος!
Μου φαινεται αδιανοητο μεγαλη κλιση χωρις να βγαλω σωμα, νιωθω οτι θα γλυστρισω!

Γενικα καλυτερα να δοκιμασεις κατι που σε βολευει εσενα καλυτερα, αλλωστε εσυ οδηγεις την μηχανη και οχι καποιος αλλος!

Οσο για αυτο για το κεντρο βαρους, νομιζω οτι οσο πιο ορθιο το σωμα, τοσο λιγοτερη κλιση θελει η μηχανη για να στριψει με τα ιδια χιλιομετρα/γραμμη.
Καπου εδω μεσα υπηρχε μια φωτογραφια που το εξηγουσε αυτο.

idi
29/10/2005, 20:21
Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ (ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΥΜΕ)

Είναι ένα πολύ πολύπλοκο θεμα και δεν είναι ΠΟΤΕ ιδανική οδήγηση δρομου (μιλάμε για φρένα στη στροφή, ντριφτ, διορθώσεις, αμυντικές γραμμές κτλ κτλ)

Οσο γρήγοραι και να πατε, οσο και να νομίζετε ότι μοιάζει το στυλ σας (οπτικά) με κάποιο αγωνισμένο...

Οι χειρισμοί και οι διορθώσεις που μπορουν και κανουν στο όριο οι οδηγοι επιπέδου GP είναι πολύ περισσότεροι από οσους μπορούμε/ εχουμε τη δυνατότητα/ υπαρχουν οι προϋποθέσεις ωτσε να επιτύχουμε

NICK-Z-DAGREEK
29/10/2005, 21:07
να πω και γω κατι...

πριν 3-4 τευχη του 0-300 στην προτελευταια σελιδα ειχε μερικα τιρs απ΄τον ιδρυτη του california οπως εχει και σε καθε τευχος...
ο κυριος λοιπον λεει οτι ο καθε αναβατης εχει το δικο του στυλ (αυτο που νιωθει πιο ανετα και πιο ασφαλης) και το κυριωτερο γραφει οτι αν δεις αναβατη να προσπαθει να ΜΙΜΗΘΕΙ το στυλ καποιου αγωνιζομενου να κρατας μεγαλη αποσταση γιατι ειναι επικυνδινος.
δεν εχω και γαμω τις εμπειριες αλλα θα συμφωνησω μαζι του
και με τη πρωτη ευκαιρια πηγαινε στο california πραγματικα βοηθαει.

:wave2: :wave2:

m1ke
29/10/2005, 23:06
Φίλε Toyota χωρίς να έχω θεωρητική κατάρτιση, μετά από χρόνια φαγούρας τελικά ανακάλυψα κάποια πράγματα που με βοήθησαν στο πως να τοποθετώ το σώμα μου στη στροφή.
Το πρώτο που ανακάλυψα είναι ότι ΔΕΝ πρέπει να μετακινώ το σώμα μου κατά τη διάρκεια της στροφής. Εάν δεν πηγαίνω οριακά όσο λάθος και να είμαι η μηχανή θα στρίψει. Εάν κουνιέμαι πάνω στη μηχανή προσπαθώντας να έρθω σε πιο σωστή θέση, το πιο πιθανό είναι ότι θα χαλάσω τη γραμμή μου.
Το δεύτερο που ανακάλυψα είναι ότι δεν πρέπει να στηρίζω το σώμα μου στα κλιπόν, γιατί αναγκάζομαι να έρθω πολύ μπροστά και να έχω τεντωμένα χέρια.
Το τρίτο και σημαντικότερο που έμαθα είναι να τοποθετώ σωστά το κεφάλι μου. Δηλαδή στρέφοντας το κεφάλι μου προς την έξοδο της στροφής ασυνείδητα τραβάω και το σώμα μου έξω από τη μοτό. Παλιά που κρατούσα το κεφάλι μου στη γραμμή της στροφής κρεμιούμουν σαν το σταφύλι από το μηχανάκι χωρίς αποτέλεσμα.

Ωστόσο για να καταλήξεις κάπου βρες μια διαδρομή που να γνωρίζεις και με χαμηλή ταχύτητα (τόσο χαμηλή ώστε να μην χρησιμοποιείς φρένα) πειραματίσου μέχρι να βρεις τη θέση που σε βολεύει.

Θάνος
29/10/2005, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Οσο για αυτο για το κεντρο βαρους, νομιζω οτι οσο πιο ορθιο το σωμα, τοσο λιγοτερη κλιση θελει η μηχανη για να στριψει με τα ιδια χιλιομετρα/γραμμη.
Καπου εδω μεσα υπηρχε μια φωτογραφια που το εξηγουσε αυτο.

Να ξαναπούμε στο σημείο αυτό ότι όσο χαμηλώνει το κέντρο βάρους, τόσο η κλίση μικραίνει!!

Από κει και πέρα συμφωνώ ότι η μίμηση είναι λάθος. Το σωστό είναι να μάθεις σωστά τη θεωρία και στη συνέχεια θα δεις μόνος σου πώς θα βολευτείς πάνω στη μηχανή για να την εφαρμόσεις. Το αποτέλεσμα θα είναι το δικό σου στυλ. Αν ξεκινήσεις με μίμηση θα καταλήξεις ημιμαθής.

Άκου, φιλτράρισε, προπονήσου, αλλά με την πρώτη ευκαιρία πήγαινε και παρακολούθησε κάποιο σχολείο ώστε να ξεκινήσεις σωστά.

kinhsh
30/10/2005, 18:28
Oσο το κεντρο βαρους ειναι πιο ψηλα τοσο μικροτερη κλιση χρειαζεται να παρει η μηχανη. Γιαυτο αν δειτε καποιον να τερματιζει τα λαστιχα δειτε μηπως η μηχανη του καθεται χαμηλα,η εχει μαλακες αναρτησεις και βουλιαζει.

nemethon
30/10/2005, 20:55
παιδιά δεν λέμε να μιμιθείς ακριβώς καποιον αλλα να υιοθετήσεις στοιχεία απο το στύλ του.Αλλωστε ο καθένας έχει τον δικό του σωματότυπο.Μπορεί ένας με 1,85 ύψος και με μερικά παραπάνω κιλάκια να μιμιθεί ακριβώς τον οδήγο motogp ύψους π.χ. 1,70.Το θέαμα θα ήταν τραγελαφικό

Θάνος
30/10/2005, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Oσο το κεντρο βαρους ειναι πιο ψηλα τοσο μικροτερη κλιση χρειαζεται να παρει η μηχανη. Γιαυτο αν δειτε καποιον να τερματιζει τα λαστιχα δειτε μηπως η μηχανη του καθεται χαμηλα,η εχει μαλακες αναρτησεις και βουλιαζει.

Για τρίτη φορά να πω ότι όσο χαμηλώνει το κέντρο βάρους τόσο μικραίνει η κλίση. Μην επιμένεις άδικα. Αυτό είναι δεδομένο που δεν επιδέχεται αμφισβήτηση όσο και να το συζητάμε.

Τώρα αν κάποιος θέλει να πιστεύει το αντίθετο καλά κάνει, αλλά είναι 100% λάθος!

Μπορεί οποιοσδήποτε να δοκιμάσει μέσα στη στροφή απλώς να σκύψει και θα δει την τροχιά του να κλείνει χωρίς να κάνει τίποτα περισσότερο, πράγμα που σημαίνει ότι για να διατηρήσει την ίδια τροχιά που είχε πριν σκύψει θα πρέπει να σηκώσει τη μηχανή.

Υπάρχει και σχετική τεχνική με πολλές εφαρμογές που βασίζεται στην ίδια θεωρία.

Xlitos
30/10/2005, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Για τρίτη φορά να πω ότι όσο χαμηλώνει το κέντρο βάρους τόσο μικραίνει η κλίση.

Αναφέρεσαι στο κέντρο βάρους του συστήματος μηχανή-αναβάτης.

Ο κίνησης αναφέρεται στο κέντρο βάρους της μηχανής.Για παράδειγμα το 1200GS(χαμηλό κέντρο βάρους σαν κατασκευή) πρέπει να πάρει μεγαλύτερη κλίση για τα ίδια χιλιόμετρα σε σχέση με ένα SS(ψηλό κέντρο βάρους σαν κατασκευή)

Θάνος
30/10/2005, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Οπως βλεπω φωτογραφιες απο τα μεγαρα στην κλειστη στροφη των 60 να ειναι σκυμενοι μπροστα λες και πανε με 180 ,αστειο θεαμα. Εκτος του οτι οσο χαμηλωνει το κεντρο βαρους χρειαζομαστε και μεγαλυτερη κλιση.

Δεν ξέρω... νομίζω ότι καλά το κατάλαβα. Άλλωστε η μηχανή δεν πάει μόνη της στο δρόμο...

Anyway...

Θάνος
30/10/2005, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από HotDog
Αναφέρεσαι στο κέντρο βάρους του συστήματος μηχανή-αναβάτης.

Ο κίνησης αναφέρεται στο κέντρο βάρους της μηχανής.Για παράδειγμα το 1200GS(χαμηλό κέντρο βάρους σαν κατασκευή) πρέπει να πάρει μεγαλύτερη κλίση για τα ίδια χιλιόμετρα σε σχέση με ένα SS(ψηλό κέντρο βάρους σαν κατασκευή)

Ωστόσο νομίζω ότι αν και η gs έστριβε χωρίς τον αναβάτη, θα ήθελε μικρότερη κλίση επειδή έχω την άισθηση ότι ο κινητήρας είναι χαμηλά.

Με τον αναβάτη επάνω όμως και επειδή το στήσιμο τον τοποθετεί ψηλά, τότε θα ήθελε μεγαλύτερη κλίση αν δεν έβγαζε καθόλου σώμα.

Έχω και μία σχηματική εξήγηση στο μυαλό μου αλλά δεν μπορώ να τη μεταφέρω καλά σ'ένα ποστ... :rolleyes: :D

Xlitos
31/10/2005, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Ωστόσο νομίζω ότι αν και η gs έστριβε χωρίς τον αναβάτη, θα ήθελε μικρότερη κλίση επειδή έχω την άισθηση ότι ο κινητήρας είναι χαμηλά.


Κοίτα:

''καθώς μια μοτοσυκλέτα πλαγιάζει σε μια στροφή,το σημείο επαφής μεταξύ ελαστικού και εδάφους απομακρύνεται από την κεντρική γραμμή της μοτό προς την άκρη του ελαστικού,και αυτό σημαίνει ότι η γωνία κλίσης εξαρτάται από το ύψος του κέντρου βάρους.
Με ένα χαμηλό κ.β η γωνία είναι πιο ανοιχτή, άρα η μοτοσυκλέτα πρέπει να γείρει περισσότερο για να στρίψει. Γι'αυτό,αν και το χαμηλό κ.β κάνει την μοτοσυκλέτα πιο γρήγορη στις εναλλαγές των στροφών*,αφού διαγράφει μικρότερο τόξο,μπορεί να προκαλέσει προβλήματα με την απόσταση από το έδαφος.''


*και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί οδηγώντας την 1200GS πλάγιαζα πιο γρήγορα/εύκολα απ'ότι με το CBR μου!Τι διάολο ss έχω;Μετά από καιρό διάβασα αυτό το αρθράκι και μου λύθηκε η απορία.


27151

Θάνος
31/10/2005, 03:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από HotDog
Κοίτα:

''καθώς μια μοτοσυκλέτα πλαγιάζει σε μια στροφή,το σημείο επαφής μεταξύ ελαστικού και εδάφους απομακρύνεται από την κεντρική γραμμή της μοτό προς την άκρη του ελαστικού,και αυτό σημαίνει ότι η γωνία κλίσης εξαρτάται από το ύψος του κέντρου βάρους.
Με ένα χαμηλό κ.β η γωνία είναι πιο ανοιχτή, άρα η μοτοσυκλέτα πρέπει να γείρει περισσότερο για να στρίψει. Γι'αυτό,αν και το χαμηλό κ.β κάνει την μοτοσυκλέτα πιο γρήγορη στις εναλλαγές των στροφών*,αφού διαγράφει μικρότερο τόξο,μπορεί να προκαλέσει προβλήματα με την απόσταση από το έδαφος.''


*και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί οδηγώντας την 1200GS πλάγιαζα πιο γρήγορα/εύκολα απ'ότι με το CBR μου!Τι διάολο ss έχω;Μετά από καιρό διάβασα αυτό το αρθράκι και μου λύθηκε η απορία.

Τι να σου πω... κοιτάζω δέκα λεπτά την εικόνα και προσπαθώ να καταλάβω πώς ταιριάζει με το κείμενο...

Η κόκκινη γωνία μετρώντας από την κατακόρυφο δεν είναι μικρότερη από την πράσινη; :confused:

Τέλος πάντων... επειδή και η ώρα είναι πονηρή τώρα πάω για ύπνο και θα σκεφτώ το πρωί με καθαρό μυαλό... :ZZZ:

Xlitos
31/10/2005, 13:59
Η κόκκινη γωνία μετρώντας από την κατακόρυφο δεν είναι μικρότερη από την πράσινη;

Κι εγώ εκεί είχα κολλήσει.Κοίταγα κάτω κάτω την γωνία που κάνει η κατακόρυφος με το σημείο επαφής ελαστ.-εδα.
Ενώ η πραγματική γωνία κλίσης είναι εκεί που πάνε τα βελάκια(πράσινο-κόκκινο).

Xlitos
31/10/2005, 14:00
....


27179