PDA

View Full Version : speedo-healer



McTalas
14/02/2015, 22:10
λοιπον μαγκες, χρονιαρα μερα σημερα ξερω οι περισσοτεροι θα "καλουπωνετε" και καποιοι αλλοι θα τραβολογουντε σε διαφορες καρδουλοχαζομαρες, αλλα εδω εχουμε θεμα να συζητησουμε, παμε λοιπον:

αλλαζουμε γραναζια στο χρεπι

και θα βαλω 15/44Τ απο 16/43Τ που ειναι το μαμα δλδ πιο κοντο, χρειαζομαι speedo-healer ????

ξερω το κοντερ θα ειναι αλλου για λλου και το οδομετρο θα γραφει αλλα ντ' αλλων.
πειραζει να το αφησω ετσι ή θα μπερδευομαι? ειδικα στα διανισθεντα χλμ ισως να μην υπολογιζω το διαστημα για το σερβις. και αν θα το δωσω ποτε θα γραφει παραπανισια χλμ... αλλα ειναι λογος αυτος για να με απασχολει?
υπαρχει τιποτα εναλλακτικο του speedo-healer?

daz
14/02/2015, 22:27
Κατ' αρχήν ας ξεκινήσουμε απ' τις υπάρχουσες λύσεις και βλέπουμε μετά τις εναλλακτικές. ;)

Το speedo healer θεραπεύει το ταχύμετρο μόνο ή και τον χιλιομετρητή?

McTalas
14/02/2015, 22:30
Κατ' αρχήν ας ξεκινήσουμε απ' τις υπάρχουσες λύσεις και βλέπουμε μετά τις εναλλακτικές. ;)

Το speedo healer θεραπεύει το ταχύμετρο μόνο ή και τον χιλιομετρητή?
ολα.
ειναι ενα κουτακι που παρεμβαλεται αναμεσα στον σενσορα και το κοντερ και διορθωνει το σφαλμα.

daz
15/02/2015, 01:53
:beer:
Κάπου είχα διαβάσει ότι διόρθωνε την ένδειξη μόνο στο ταχύμετρο. Δεν το βρήκα και πολύ λογικό αυτό, αλλά δεν το έψαξα παραπάνω γιατί δε με ενδιέφερε και πολύ.


Edit. Μάλλον υπάρχουν λύσεις που διορθώνουν τις δύο ενδείξεις ανεξάρτητα την μία απ' την άλλη και φθηνότερες λύσεις που διορθώνουν είτε μόνο την ένδειξη του ταχύμετρου είτε και τις δύο αλλά στο ίδιο ποσοστό. (Σε πολλές μηχανές η ένδειξη του ταχυμέτρου έχει μεγαλύτερο ποσοστό σφάλματος απ' το οδόμετρο, τενερε πχ)

Δεν νομίζω ότι θέλεις κάτι τέτοιο για παράδειγμα, παρόλο που η τιμή του μπορεί να είναι η μισή.
http://www.shop.mjsperformance.com/product.sc?productId=176&categoryId=2

CBR900RR 98-99
15/02/2015, 18:02
Ας ξεκινισουμαι απο τα βασικα πρωτα:

1)αν διαβαζει απο το μπροστινο λαστιχο δεν επιρρεαζεται το ταχιμετρο απο το γραναζομα.

2)αν διαβαζει απο το γραναζι τοτε αν μικρινης το μπροστα θα σου δειχνη περισοτερα απο οτι πας και το αντιστροφο αν βαλης μεγαλητερο μπροστα δλδ λιγοτερα!

3)στο πισω γινεται το αναποδο δλδ μικροτερο=λιγοτερα απο οτι πας και μεγαλητερο=περισοτερα απο οτι πας.

4)1 δοντι μπροστα=2,66 δοντια πισω!

5)Οταν θελεις να κοντινης το γραναζομα καλητερα ειναι να μεγαλονης το πισω γραναζι εχει να κανει με της φθορες γραναζιων και αλλησιδας!το ιδιο και οταν θες να μακρινης περαν απο ενα δοντι πισω δλδ αν θες να το μακρινης 2 δοντια πισω καλητερα να βαλης 1 δοντι μεγαλητερο μπροστα αντι να να βαλεις 2 μικροτερο πισω και ας εισαι 2,66 δοντια πισω μακριτερος και παλι εχει να κανει με της φθορες αυτο που λεω!

6)για να γλητωσης τα λεφτα του speedo-healer βαλε 16-45 γραναζομα κατα πασα πιθανωτητα θα σου δειχνη τα πραγματικα χιλιομετρα που πας μιας και ολα τα κοντερ κλεβουν γυρο στο 10% και να ξερεις οτι ο χιλιομετρητης οτι και επιλεξης παει σε συναρτηση του ποσο δειχνη το καντραν αλλα δεν γνωριζω αν χανουν αναλογικα!

Οποιος νομιζει οτι κανω καπου λαθος να μου το πει γιατι εγω ετσι τα εμαθα!

McTalas
15/02/2015, 20:59
ολα καλα αυτα που λετε παιδια αλλα ας ξεκαθαρισουμε δυο πραγματα.
το μηχανακι διαβαζει απο το μπροστα γραναζι σε συναρτηση με τις στροφες του κινητηρα κτλ κτλ.
το γραναζωμα θα γινει -1 μπροστα και +1 πισω, δλδ 15/44Τ
αυτα τα παραπανω ειναι δεδομενα και δεν θα αλλαξουν.

το θεμα που διακυβεύεται εδω ειναι: εαν θα πρεπει να με απασχολει το οτι το κοντερ θα δειχνει παραπανω χλμ και το οδομετρο θα γραφει παραπανω χλμ με τα αρνητικα που συνεπαγεται αυτο. πχ ο οδομετρο θα δειχνει παραπανω χλμ και οταν θα θελω να το πουλισω (λεμε τωρα) θα εχει ψευδως παραπανω χλμ και αντε να εξηγω στον εκαστοτε αγοραστη. ή πχ θα μπερδευομαι στο ποτε θα πρεπει να κανω το σερβις βαση χλμ και αλλα τετοια ψιλολογια.

οποτε το ερωτημα που τιθεται ειναι:
1) υπαρχει κατι αναλογο του speed-healer λιγοτερο απο τα 100€ ή ολα εχουν την ιδια ταρυφα?
2) Υπαρχει αλλος τροπος να διορθωσω το σφαλμα στο κοντερ? (πιο πολυ με ενδιαφεει το οδομετρο)
και 3) και πιο σοβαρο, αξίζει να δωσω 100€ για τους παραπανω λογους? για μενα δεν φαινονται σοβαροι λογοι για να δωσω αλλα 100€, αλλα ισως καποιος απο εσας να εχει σοβαρα επιχειριματα για το αντιθετο

σας ακουω λοιπον...

CBR900RR 98-99
15/02/2015, 23:06
φιλε μου παρε ενα gps και εναν φιλο σου(να κραταει το gps)και οταν δηξη το gps 100χλμ ανα ωρα δες το κοντερ σου αυτη ειναι η διαφορα σου στα 100 παραδηγμα αν ειναι 10% στα 100 δλδ 10χλμ ανα ωρα στα 200 θα ειναι η διπλασια δλδ 20χλμ και στας 300 λεμε τωρα δεν ξερω τι μηχανη εχεις θα ειναι 25χλμ ανα ωρα αναλογικα παει!

κανε της πραξεις βγαλε εναν μεσο ορο και θα ξερεις στο περιπου ποτε πρεπει να κανης σερβις μιας και οπως σου ειπα θα επιρεαστη και το οδομετρο!

Τωρα οταν την πουλησης γυρνα τα χιλιομετρα (δεν θελω σχολια σε αυτο παρακαλο, αρκεστιτε στα ορθγραφικα μου)

Εγω που ειμαι κολιμενος με την ακριβεια τα εσταξα και το πηρα και δουλευει ωντος!

παντος ετσι ωπος το γραναζωσες δειχνη σιγουρα οτι να νε πρεπει να σε γυρο στα 20χλμ πανο στα 100 πραγματικα!

zopas
16/02/2015, 13:43
Αν αλλαξεις γραναζι το speedohelaer είναι απαραιτητο αλλιως το ταχυμετρο σου θα δειχνει αλλα για αλλα...το θεμα όμως είναι ποσο πρεπει να προγραμματισεις το speedo healer για να σου δειξει τη σωστη ταχυτητα..π.χ στο δικο μου ,αλλαξα μπροστινο από 16αρι σε 15αρι,είναι -7,4 και τσεκαρισμενο ότι η ταχυτητα στο κοντερ είναι ακριβως η ιδια που δειχνει και το gps μου..Από Παπασταυρου στην Καλιρροης, 80 ευρω τοποθετημενο αλλα τα μαστορια εκει δεν ξερουν τι αριθμο να βαλουν, πρεπει να ψαξεις αναβατη που εχει βρει το νουμερο που ταιριαζει στην μηχανη σου για να εχεις ορθη ενδειξη..

McTalas
16/02/2015, 16:47
Αν αλλαξεις γραναζι το speedohelaer είναι απαραιτητο αλλιως το ταχυμετρο σου θα δειχνει αλλα για αλλα...το θεμα όμως είναι ποσο πρεπει να προγραμματισεις το speedo healer για να σου δειξει τη σωστη ταχυτητα..π.χ στο δικο μου ,αλλαξα μπροστινο από 16αρι σε 15αρι,είναι -7,4 και τσεκαρισμενο ότι η ταχυτητα στο κοντερ είναι ακριβως η ιδια που δειχνει και το gps μου..Από Παπασταυρου στην Καλιρροης, 80 ευρω τοποθετημενο αλλα τα μαστορια εκει δεν ξερουν τι αριθμο να βαλουν, πρεπει να ψαξεις αναβατη που εχει βρει το νουμερο που ταιριαζει στην μηχανη σου για να εχεις ορθη ενδειξη..

η αποκλιση ειναι 10%. στο σαιτ της εταιρειας σου βγαζει το σφαλμα οταν βαζεις τους παραγωντες που αλλαζουν.

daz
17/02/2015, 07:47
η αποκλιση ειναι 10%. στο σαιτ της εταιρειας σου βγαζει το σφαλμα οταν βαζεις τους παραγωντες που αλλαζουν.

Σου βγάζει το σφάλμα απ' τους παράγοντες που άλλαξες αλλά δεν υπολογίζει το σφάλμα που υπήρχε ακόμα και χωρίς καμία αλλαγή. Για να δεις το σφάλμα που έχει η μηχανή σου με ή χωρίς οποιαδήποτε αλλαγή μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό.

http://www.gearingcommander.com/

Έλεγξε την ταχύτητα που σου λέει το gearingcommander με την ένδειξη που γράφει το κοντέρ σου στις ίδιες στροφές και βγάλε το ποσοστό σφάλματος.

Το gps μπορεί να σου δείξει ελαφρώς διαφορετική τιμή λόγο ελαστικού. (Διαφορετικά ελαστικά ή ελαστικά με διαφορετικούς συντελεστές φθοράς επηρεάζουν κατά ένα ποσοστό).

Στο οδόμετρο το σφάλμα μπορεί να είναι διαφορετικό. Εδώ χρησιμοποίησε gps υπολογίζοντας υπολογίζοντας και την ποσοστιαία απόκλιση του gps απ' το ταχύμετρο (βαση του gearingcom).

*Η απόκλιση του gps απ' το gearincom θα είναι μηδενική μόνο στην περίπτωση που ξέρεις το Tire Circumference του ελαστικού που χρησιμοποιείς. (Ίδιας διάστασης ελαστικά έχουν διαφορετικό Tire circumference)