PDA

View Full Version : Ηλεκτρικα Προβληματα..



Zeon
15/02/2015, 12:57
Καλημερα..εχω ενα crypton r 105 του 2000 και αντιμετωπιζω καποια προβληματα στα ηλεκτρικα.
Στην αρχη ειχα προβληματα με την φλας ειχαν σταματησει να λειτουργουν.(η μπαταρια μολις ειχε αλλαχθει) μιζα ολα λειτουργουσαν κανονικα.
Μετα αρχισε να μ πεφτει η ταση εχασα το φως στο κοντερ και μετα απο λιγες μερες εχασα την μιζα επαιρνε μπροστα μονο απο μανιβελα.
Και τωρα δεν εχω καμια ενδειξη κοντερ ουτε χιλιομετρα ουτε βενζινης ουτε φλας ουτε τπτ.Φως μπροστα και πισω εχω κανονικα.
Αλλαξα λοιπον ανορθωτη γιατι μου ειπαν αυτο ειναι το προβλημα που εχανα ταση.Εβαλα μπροστα αλλα ουτε μιζα εχω ουτε ενδειξεις τιποτα.
Πρεπει να αλλαξω μπαταρια?(εχει φουλ υγρα)
Αν αλλαξω μπαταρια και εχει τα ιδια προβληματα τι πρεπει να κοιταξω?

Ευχαριστω.

daz
15/02/2015, 13:10
Φίλε ζεον ποιος σου είπε να αλλάξεις ανορθωτή? Ένας φίλος που του περιέγραψες το πρόβλημα στην ώρα που πίνατε καφέ στην καφετέρια?

Χρειάζεσαι πολύμετρο για να βγάλεις άκρη. Μέτρησε κανείς τίποτα ή απλά υποθέσεις έκανε?

Έτσι όπως μας τα περιγράφεις τα φλας που χρειάζονται ελάχιστο ρεύμα έπαψαν να λειτουργουν πριν τη μίζα η οποία λειτουργούσε για μερικές μέρες.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=17006

cosgili
15/02/2015, 13:10
Τράβα σε ένα ηλεκτρολόγο γιατί διάγνωση στα ηλεκτρικά εξ αποστάσεως δεν γίνεται:wave2:

notakos600
15/02/2015, 13:48
Έλεγξε κάποιος τις γραμμές των καλωδίων και τους κονέκτορες για να δει αν υπάρχει κάπου βραχυκύκλωμα;
Το να αλλάξεις τα πάντα δεν σε κάνει αυτομάτως μάστορα.