PDA

View Full Version : δεν παιρνει μπρος δεν παιρνει μπρος



georgezzr600
16/02/2015, 08:17
εχθες ειπα να κατεβω στο κεντρο της θεσσαλονικης με τη κυρα και τη "γρια"
η μπαταρια βρισκετε εδω και πολυ καιρο πανω στο σπιτι στο φορτιστη οπου αγοραστηκε φετος αποκλειστικα και μονο για να μη τη ξαναπαθω(ασχετο αλλα με βοηθησε και στο αυτοκινητο ο φορτιστης...)
η μπαταρια λοιπον να ξεχειλειζει κατεβηκα την τοποθετησα αλλα δεν παιρνει μπρος.
τη τελευταια φορα πριν τρεις εβδομαδες περιπου πηρε.
εκανε κατι σκασιματα και ηθελε λιγο χρονο μεχρι να ανοιξεις το γκαζι και να δωσει δυναμη ωστε να κινηθει αλλα μεχρι εκει.
παθημενος απο προηγουμενη φορα οπου ειχα το τσοκ "μονιμα" ανοιχτο και τα μπουζι δυσανασχετησαν και παρεδωσαν πνευμα το τσοκ χρησιμοποιειτε πραγματικα ελαχιστα και ισα ισα για να παρει.
τι μπορει να ειναι?παλι μπουζι?η τιποτα χειροτερο?
η μιζα δινει κανονικα,δεν αρπαζει και μολις παει να παρει αμεσως σβηνει.χωρια που ακουστηκαν κατι μπαλωθιες απο την εξατμιση...
οποια βοηθεια δεκτη παιδια

SHOOTER045
16/02/2015, 08:36
Αν έχεις ρεύμα σωστό τότε πιθανόν καύσιμο.
Δηλαδή αν έχεις σπινθηρα σωστό σε όλα τα μπουζί έλλειψη βενζίνης δείχνει.
Τα καρμπ κατεβάζουν βενζίνη?
Ξεβιδωσε την βίδα υπερχείλισης ,αν στέλνει καύσιμο και έχεις ρεύμα τότε ίσως κάπου παίρνουν αέρα, από λαιμούς. Τα καρμπ σου έχουν μεμβράνες? Μήπως παρέδωσαν πνεύμα? .
Το τσοκ δουλεύει σίγουρα?
Δηλαδή εσύ το τραβάς απ το τιμόνι αλλά ανοίγει τον αέρα στα καρμπ?

georgezzr600
16/02/2015, 09:20
shooter τα καρμπ δεν ειναι στα καλυτερα τους αλλα εχουν επισκευαστει υποτιθετε απο καλο μαστορα πριν 1500 το πολυ χιλιομετρα.

SHOOTER045
16/02/2015, 09:35
Το τσοκ σου δουλεύει?
Κοίτα τον μηχανισμό αν ενεργοποιείται τραβώντας τον.
Η βενζίνη πηγαίνει στα καρμπ?

GFawkes
16/02/2015, 09:59
Δεν την δουλευεις την μοτο

και τα καρμπ σου εχουν τιγκαρει στην γλιτσα....

τραβα τσοκ, βαλε καλωδια στο αμαξι κ συνεδεσε τα την μπαταρια της μοτο....(για πιο μεγαλη διαρκεια, αλλιως η μπατ της μοτο θα τα παιξει)

Βγαλε το φιλτρο αερα και φυσα το.

Βαρα μιζιες παιζοντας ανοιχτο-κλειστο με το γκαζι μεχρι να αρχισει να σκαει (προσοχη μην παραζεστανεις την μιζα)

Εαν δεν γινει τιποτε, βγαλε μπουζι και μιζαρε λιγο διχως αυτα.
Εαν και παλι δεν γινει τιποτε, θες ανοιγμα στα ποτηρακια των καρμπ.
Στο εχω ξαναγραψει αυτο...

καλη τυχη

georgezzr600
16/02/2015, 10:12
γκαυ για να καταλαβω..αυτο ειναι η υπερχειληση?
και τωρα το χειμωνα που δεν τη χρησιμοποιω καθε ποτε πρεπει να τη βολταρω για να μη πιασει γλιτσα.καθε δυο εβδομαδες ειναι πολυ ?

stam2
16/02/2015, 10:31
όπως και να χει, αν είναι να την αφήνεις κανά 2-3 βδομάδες, θα πρότεινα να κλείνεις την πεταλούδα του καυσίμου (OFF) και να αφήνεις να δουλέψει μέχρι να σβησει στεγνή από καύσιμο. έτσι δεν μένει βενζίνη στα λεκανάκια των καρμπ.
Επίσης και για την μπαταρία θα μπορούσες να αποσυνδέεις πόλους αν δεν θες να την έχεις βάλε βγάλε στον φορτιστή...

SHOOTER045
16/02/2015, 10:33
Και να μην τη βολτάρεις βάζε την μόνο μπροστά να δουλεύει λίγο

GFawkes
16/02/2015, 10:46
Ναι

τα λεγομενα "ποτηρακια" λεγονται και υπερχειλιση.
Να την βαζεις στο off του ρουμπινε βενζινης οπως λεει και ο Σταμ.

SHOOTER045
16/02/2015, 10:53
Σε ένα δίχρονο ας πούμε, τύπου ΜΧ/ enduro η στα 2τsuper sport και γενικά σε όσα 2τ κάνουμε μίξη στο τεποζιτο, μετά από περίοδο ακινησίας 2-3 εβδομάδες, η προσθέτουμε και άλλο λαδι/ αν η βενζίνη είναι αρκετή / η την πετάμε και βάζουμε φρέσκια, το λάδι μιξης χάνει τις ιδιότητες του μετά από καποιες ήμερες ακινησίας .
Με επακόλουθα να δουλεύει στεγνά και να την ακούν ελατήρια και ρουλεμάν στροφαλου / μπιελας.
Το ίδιο όταν πάμε για αγορά μεταχειρου ΜΧ/ εenduro και καθόταν για κάτι μήνες η παραπάνω, να απαιτούμε φρέσκια βενζινολαδα, ένα απλό κούνημα δεν φτάνει, το κούνημα ενδυκνηται ΜΟΝΟ οταν μεσολαβουν λίγες ημέρες από βόλτα σε βόλτα

notakos600
16/02/2015, 12:19
όπως και να χει, αν είναι να την αφήνεις κανά 2-3 βδομάδες, θα πρότεινα να κλείνεις την πεταλούδα του καυσίμου (OFF) και να αφήνεις να δουλέψει μέχρι να σβησει στεγνή από καύσιμο. έτσι δεν μένει βενζίνη στα λεκανάκια των καρμπ.
Επίσης και για την μπαταρία θα μπορούσες να αποσυνδέεις πόλους αν δεν θες να την έχεις βάλε βγάλε στον φορτιστή...

:beer:

vaska
16/02/2015, 13:43
Σε ένα δίχρονο ας πούμε, τύπου ΜΧ/ enduro η στα 2τsuper sport και γενικά σε όσα 2τ κάνουμε μίξη στο τεποζιτο, μετά από περίοδο ακινησίας 2-3 εβδομάδες, η προσθέτουμε και άλλο λαδι/ αν η βενζίνη είναι αρκετή / η την πετάμε και βάζουμε φρέσκια, το λάδι μιξης χάνει τις ιδιότητες του μετά από καποιες ήμερες ακινησίας .
Με επακόλουθα να δουλεύει στεγνά και να την ακούν ελατήρια και ρουλεμάν στροφαλου / μπιελας.
Το ίδιο όταν πάμε για αγορά μεταχειρου ΜΧ/ εenduro και καθόταν για κάτι μήνες η παραπάνω, να απαιτούμε φρέσκια βενζινολαδα, ένα απλό κούνημα δεν φτάνει, το κούνημα ενδυκνηται ΜΟΝΟ οταν μεσολαβουν λίγες ημέρες από βόλτα σε βόλτα


ώπα ωπά μάστορα μισό. Εγώ ξέρω ότι επειδή η βενζίνη είναι πτητική (κάνει φτερά με την μορφή αναθυμιάσεων) όταν μένει καιρό στο ντεπόζιτο χωρίς ν' ανανεώνεται, την κάνει σιγά σιγά και αυτό που μένει στην τελική είναι καύσιμο με πολύ περισσότερο λάδι οπότε και δεν παίρνει εύκολα μπροστά και κινδυνεύει να κολλήσει το μηχανάκι γιατί δουλεύει πολύ πιο φτωχό λόγω μη ύπαρξης βενζίνης. Οπότε δεν προσθέτουμε λάδι αλλά βενζίνη.

Λάθος τα ξέρω??
:confused:

georgezzr600
16/02/2015, 15:32
ναι αλλα η zzr 600 δεν εχει πεταλουδα καυσιμου!!το σκεφτομουν οτι αν εκλεινα τη πεταλουδα και το αφηνα να σβησει θα ηταν σχετικα στεγνα τα λεκανακια αλλα δεν εχει πεταλουδα!

sapila racing
16/02/2015, 15:37
ναι αλλα η zzr 600 δεν εχει πεταλουδα καυσιμου!!το σκεφτομουν οτι αν εκλεινα τη πεταλουδα και το αφηνα να σβησει θα ηταν σχετικα στεγνα τα λεκανακια αλλα δεν εχει πεταλουδα!

Aν θυμαμαι καλά το ZZR εχει ρουμπινέτο με on-off-res στο αριστερό πλαστικό καπακι μπροστά απο την σελλα. :confused:

georgezzr600
16/02/2015, 15:39
οχι δεν εχει διακοπτη.ηταν απο τα πρωτα πραγματα που ειχα ψαξει στη μηχανη.διακοπτης πεταλουδα η οτιδηποτε αλλο δεν υπαρχει.

GFawkes
17/02/2015, 09:26
καπου πρεπει να εχει ενα τετοιο
http://www.ebay.com/itm/KAWASAKI-ZX6R-99-02-ZZR-600-05-08-ZX9R-98-02-OEM-FUEL-GAS-ON-OFF-KNOB-TAP-/151278155096#ht_600wt_1153

Επισης δες μηπως εχει τσακισει το σωληνακι απο το ρεζερβουαρ προς τα καρμπ.
Βαλε λιγη βενζινη σε ενα μικρο μπουκαλακι (π.χ. απο flash ή ΑΒΑ) και ταισε κατευθειαν το σωληνακι της βενζινης...
λογικα θα παρει.

MAIK72
17/02/2015, 11:18
οχι δεν εχει διακοπτη.ηταν απο τα πρωτα πραγματα που ειχα ψαξει στη μηχανη.διακοπτης πεταλουδα η οτιδηποτε αλλο δεν υπαρχει.

θα λείπει το κουμπί:D
331326
http://www.ebay.com.sg/itm/KAWASAKI-PETCOCK-KNOB-FUEL-TAP-ZX600J-ZX600J-ZX-600-ZX900C-ZX-900-92077-1123-/201233968912?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item2eda7aaf10&_uhb=1
Θα είναι στο ON μόνιμα.Αποκλείεται να μην έχει .'Ελεγξέ το και καθάρισέ το

MAIK72
17/02/2015, 11:31
Και εφόσον τα καρμπυρατέρ τα επισκεύασες (άλλαξες ; ) μετά θα κοίταγα τις εισαγωγές που μάλλον δεν τις άλλαξες και θα έχουν γίνει πέτρα μετά από 25 χρόνια :D
Παθών και μαθών:wave2:

pektis
17/02/2015, 12:25
Και εφόσον τα καρμπυρατέρ τα επισκεύασες (άλλαξες ; ) μετά θα κοίταγα τις εισαγωγές που μάλλον δεν τις άλλαξες και θα έχουν γίνει πέτρα μετά από 25 χρόνια :D
Παθών και μαθών:wave2:

Σωστος!:wave2:

OldMan
17/02/2015, 12:36
ώπα ωπά μάστορα μισό. Εγώ ξέρω ότι επειδή η βενζίνη είναι πτητική (κάνει φτερά με την μορφή αναθυμιάσεων) όταν μένει καιρό στο ντεπόζιτο χωρίς ν' ανανεώνεται, την κάνει σιγά σιγά και αυτό που μένει στην τελική είναι καύσιμο με πολύ περισσότερο λάδι οπότε και δεν παίρνει εύκολα μπροστά και κινδυνεύει να κολλήσει το μηχανάκι γιατί δουλεύει πολύ πιο φτωχό λόγω μη ύπαρξης βενζίνης. Οπότε δεν προσθέτουμε λάδι αλλά βενζίνη.

Λάθος τα ξέρω??
:confused:
Σωστα τα ξερεις γιαβρουμ....

(και definately, ξερεις πως να μιλας σε έναν άντρα...):a07:

vaska
17/02/2015, 13:10
Σωστα τα ξερεις γιαβρουμ....

(και definately, ξερεις πως να μιλας σε έναν άντρα...):a07:

τι μλκ είναι :bawl:

SHOOTER045
17/02/2015, 14:01
Δεν μίλησα για την βενζίνη, για το λάδι μιξης μίλησα ότι < ξεθυμαινει > μέσα στην βενζίνη.

OldMan
17/02/2015, 14:04
Δεν μίλησα για την βενζίνη, για το λάδι μιξης μίλησα ότι < ξεθυμαινει > μέσα στην βενζίνη.
Για να το λες θα έχεις και τπτς διαγράμματα που να δείχνουν (σε ημι-λογαριθμική κλίμακα, εννοείται..) το βαθμό "ξεθυμάσματος" σε σχέση με τον χρόνο παραμονής του λαδιού στην βενζίνη...

SHOOTER045
17/02/2015, 14:59
Μου τελείωσαν τα διαγράμματα.
Έμεινα στο πτυχίο από απουσίες.








Το έχω ακούσει από σοβαρούς μάστορες στον χώρο τού 2τ enduro .
Τώρα αν αποδεικνυεται και πως, θα σε γελάσω.

teogtp
17/02/2015, 15:17
Εγω ξέρω οτι το πολυκαιρισμενο καύσιμο σε δίχρονο "μαστιχωνει"
Να και ένας καινούργιος όρος να βασανιζεστε!:lol:

georgezzr600
17/02/2015, 15:42
καπου πρεπει να εχει ενα τετοιο
http://www.ebay.com/itm/KAWASAKI-ZX6R-99-02-ZZR-600-05-08-ZX9R-98-02-OEM-FUEL-GAS-ON-OFF-KNOB-TAP-/151278155096#ht_600wt_1153

Επισης δες μηπως εχει τσακισει το σωληνακι απο το ρεζερβουαρ προς τα καρμπ.
Βαλε λιγη βενζινη σε ενα μικρο μπουκαλακι (π.χ. απο flash ή ΑΒΑ) και ταισε κατευθειαν το σωληνακι της βενζινης...
λογικα θα παρει.

δεν υπαρχει πουθενα τετοιος διακοπτης ουτε καποιος παρομοιος.το εψαξα το θεμα καλα οχι μονο τωρα αλλα και στο παρελθον.εχω κατεβασμενο και το manual της μοτοσυκλετας και παλι οσο και αν εψαξα δεν βρηκα τετοιο κομβιο.....
τωρα τι να σας πω...
εχθες δεν ασχοληθηκα και απο οτι βλεπω παλι ουτε σημερα γιατι σχολαω απο τη δουλεια στις 8 το βραδυ οποτε ουτε φως ουτε τιποτα.
μπορει να δοκιμασω να το βαλω με μιζιες.αν παρει εχει καλως.αν παλι δεν παρει θα τη λουσω με βενζινη και θα τη καψω .μετα θα χορεψω και ενα βαρυ σαν τον νικολακη μπας και με ξαναερωτευτει η γυναικα μου!!

MG-KTiNoS
17/02/2015, 16:49
μπορει να δοκιμασω να το βαλω με μιζιες.αν παρει εχει καλως.αν παλι δεν παρει θα τη λουσω με βενζινη και θα τη καψω .μετα θα χορεψω και ενα βαρυ σαν τον νικολακη μπας και με ξαναερωτευτει η γυναικα μου!!

:a39:

SHOOTER045
17/02/2015, 17:28
Δοκίμασε να βάλεις βενζίνη με άλλο δοχείο, να φύγει η υπόνοια ότι φραζει από σκουριές η τσακισμένο σωληνάκι

georgezzr600
17/02/2015, 17:35
απο φραγμενο σωληνακι δεν το νομιζω γιατι οσο παει το ματι και με το φακο δε δειχνει καπου να τσακιζει.
εβαλα ενα καθαριστικο βενζινης οπου υποτιθετε οτι νερο εχει το απομακρυνει κλπ...σκουρα τωρα μπορει..
το κακο ρε παιδια ειναι οτι τετοια ωρα ειμαι ακομα στη δουλεια και θα σχολασω σιγουρα σε +1 ωρα.αυτο γινεται και το σαββατο οποτε δεν υπαρχει χρονος να ασχοληθω σοβαρα αλλα ουτε και να το παω σε κανενα μαστορα να ασχοληθει αυτοςγια μενα..
οποτε κατα τις 9 τπ βραδυ μερικες μιζιες ακομα ...αν με βριζουν οι γειτονες...συγνωμη προκαταβολικα!

vaska
17/02/2015, 20:09
Δεν μίλησα για την βενζίνη, για το λάδι μιξης μίλησα ότι < ξεθυμαινει > μέσα στην βενζίνη.

Όπως και να 'χει ρε Μήτσο όταν σε βενζινόλαδο προσθέτεις επιπλέον λάδι, το μίγμα "φτωχαίνει". Σκέψου το λίγο, περισσότερο λάδι στον ίδιο όγκο μίγματος σημαίνει λιγότερη βενζίνη άρα πιο φτωχό μείγμα.

vaska
17/02/2015, 20:12
δεν υπαρχει πουθενα τετοιος διακοπτης ουτε καποιος παρομοιος.το εψαξα το θεμα καλα οχι μονο τωρα αλλα και στο παρελθον.εχω κατεβασμενο και το manual της μοτοσυκλετας και παλι οσο και αν εψαξα δεν βρηκα τετοιο κομβιο.....
τωρα τι να σας πω...
εχθες δεν ασχοληθηκα και απο οτι βλεπω παλι ουτε σημερα γιατι σχολαω απο τη δουλεια στις 8 το βραδυ οποτε ουτε φως ουτε τιποτα.
μπορει να δοκιμασω να το βαλω με μιζιες.αν παρει εχει καλως.αν παλι δεν παρει θα τη λουσω με βενζινη και θα τη καψω .μετα θα χορεψω και ενα βαρυ σαν τον νικολακη μπας και με ξαναερωτευτει η γυναικα μου!!

Το βίντεο να είναι στο Rec μην ξεχάσεις. Κατά τα άλλα as u wish
:D

mankam
17/02/2015, 22:56
οχι δεν εχει διακοπτη.ηταν απο τα πρωτα πραγματα που ειχα ψαξει στη μηχανη.διακοπτης πεταλουδα η οτιδηποτε αλλο δεν υπαρχει.

Προφανως εχεις το zzr600 D 1990-93 γιατι στο επομενο (Ε) με το ram air ειναι εμφανης ο διακοπτης οπως ειπε και ο sapila

ρίξε μια ματια στην φωτογραφια ειναι ρεζερβουαρ απο το D και φαινεται που ειναι το ρουμπινετο βενζινης , πρεπει να το βγαλεις δυστυχως για να το δεις, ειναι υποπιεσεως με μεμβρανη δηλαδη δεν εχει ανοιξε κλεισε, καλο ειναι να του αλλαξεις την μεμβρανη και τα oring εχει σετακια επισκευης ο Δημητριου στην Οδυσεως, αν δεν λειτουργει σωστα σου πλημμυριζει τα καρμπυρατερ, αυτο σε συνδιασμο με χαλασμενα πυραυλακια στα φλοτερ.
αν εχεις ορεξη να ασχοληθεις βγαλε το ρεζερβουαρ και δες αν τρεχει βενζινη, λογικα μονο αν ρουφηξεις το σωληνακι υποπιεσης θα πρεπει να τρεχει.

331388

331389
331390

GFawkes
18/02/2015, 09:40
Ευγε ρε Μανκαμ...

αντι για ρουμπινε δουλευει με υποπιεση....(παντα ειχαν προβληματα αυτα τα συστηματα με τα γηρατια....)

Γιαυτο του ειπα να βαλει ενα μπουκαλακι κατευθειαν στο σωληνακι, να αποκλεισει την βλαβη στα καρμπ.

Αντε ΖΖΡα...ξεκινα δουλεια φιλαρακι...

MAIK72
18/02/2015, 11:51
φωτογραφία αρχείου σπάνια σαν το zzr600 του 90.Μια ώρα έψαχνα να βρω το συγκεκριμένο τεπόζιτο από κάτω.:beer:

georgezzr600
18/02/2015, 13:08
με αφησατε αναυδο....
παιρνω τωρα τον δημητριου για να δω για επισκευη.
και για να εχουμε τροφη για το μελλον τωρα που υπαρχουν λιγα χρηματακια προβλεπετε ενα φρεσκαρισμα στη καλη μου...

georgezzr600
01/03/2015, 19:03
παιδια συγνωμη που ξαναεπαναφερω το θεμα....αλλα εξακολουθει να μη παιρνει η ιεροδουλη...
ανοιξα τα ποτηρακια των καρμπ για να φυγει η βενζινη..φυσηξα το φιλτρο και παλι τιποτα.
οτι γνωριζει ο καθενας γιατι υπαρχει προβλημα χρονου και μετακινησης και κανενα συνεργειο εδω κοντα για το παω

toyar
01/03/2015, 19:23
κερνα βενζινη απευθειας στο σωληνακι των καρμπς με ενα χωνι
αν δεν παρει βγαλε μια πιπα και τσεκαρε αν εχεις σπινθηρα
αν εχεις βγαλε και καψε ή αλλαξε ολα τα μπουζι γιατι πιθανοτατα ειναι βραχυκυκλωμενα με τοσο μιζαρισμα
αν θες να αποκλεισεις το ρευμα χωρις να λυσεις τιποτα δοκιμασε με σπρει αιθερα κι αν παρει ειναι τροφοδοσια

georgezzr600
01/03/2015, 19:37
βραχυκυκλωνουν τα μπουζι ααπο τις μιζιες?δεν το ηξερα.αλλα και παλι μιζαρω με φειδω στο τσοκ.
τον αιθερα που τον ψεκαζω?

Χρηστος FZR
01/03/2015, 19:43
μεσα στο φιλτροκουτι η αν το εχεις βγαλει κατευθειαν πανω στα καρμπυρατερ.