PDA

View Full Version : Δεν παίρνει μπρος



Takata Dome
16/02/2015, 08:41
Άρχισε και η καινούργια τα δικά της :mad:

DT125 05 η μηχανή. Αν την αφήσω 1-2 μέρες ακίνητη,αρνείται πεισματικά να πάρει μπροστά.Όση ώρα και να μιζάρω,σε ό,τι θέση και αν έχω το τσοκ,άσχετα από το αν έχω ανοίξει ή κλείσει το γκάζι,δεν παίρνει με τίποτα. Σήμερα παρατήρησα το εξής: Άμα την ταρακουνήσω δεξιά αριστερά,μετά παίρνει,δουλεύει για λίγα δευτερόλεπτα,και σβήνει μόνη της (αν δοκιμάσω να ανοίξω γκάζι,μπουκώνει και κόβει).Έβγαλα μπουζί,στεγνό. Την προηγούμενη φορά που το έκανε (πριν 4 μέρες),με ένα καθάρισμα στο μπουζί και άδειασμα το μπόλ του καρμπυρατέρ,όλα εντάξει.

Να πώ επίσης πως πρόβλημα στην εκκίνηση έχω μόνο όταν μείνει ακίνητη για διάστημα >1 μέρας. Υποψιάζομαι πως ίσως θέλει καθάρισμα το καρμπυρατέρ,έχω δίκιο;

SHOOTER045
16/02/2015, 08:49
Το τεποζιτο είναι καθαρό?
Μήπως κάθονται σκουπίδια στο ρουμπινετο?

dimitrisag
16/02/2015, 08:51
Μάλλον φίλε... Πιθανά το θέμα να είναι στην τροφοδοσία. Τσέκαρε και το φιλτράκι της βενζίνης μην έχει μαζέψει μούργα...

Takata Dome
16/02/2015, 14:02
Σωστό και αυτό,θα πρέπει να ρίξω μια ματιά και στο ρουμπινέτο. Τώρα δεν παίρνει ούτε με άδειασμα του μπολ του καρμπυρατέρ και καθάρισμα μπουζί. :evil:

gasto
16/02/2015, 15:17
Δοκιμασε αν την αφηνεις για μερες σταματημενη να κλεινεις το ρουμπινετο.Επισης ισως να θελει ρυθμισμα η βιδα του αερα λογω του κρυου.Βαλε και μια μανιβελα να ξεμπερδευεις με τη μιζα.

dimitrisag
16/02/2015, 15:25
Δοκιμασε αν την αφηνεις για μερες σταματημενη να κλεινεις το ρουμπινετο.Επισης ισως να θελει ρυθμισμα η βιδα του αερα λογω του κρυου.Βαλε και μια μανιβελα να ξεμπερδευεις με τη μιζα.

Μπορείς να βάλεις μανιβέλα όταν το μηχανάκι δεν έχει από μόνο του; Κι αν ναι πόσο κοστίζει ρε παιδιά αυτή η μετατροπή...;

sapila racing
16/02/2015, 15:27
Βαλε και μια μανιβελα να ξεμπερδευεις με τη μιζα.

Πως το πες αυτό?
Θελει ενα σωρό ανταλλακτικά για να βαλει πάλι μανιβέλα.

sapila racing
16/02/2015, 15:32
Μπορείς να βάλεις μανιβέλα όταν το μηχανάκι δεν έχει από μόνο του; Κι αν ναι πόσο κοστίζει ρε παιδιά αυτή η μετατροπή...;

Οταν το μηχανακι δεν εχει και δεν εβγαινε ποτέ ο κινητήρας του με μανιβέλα απλά το ξεχνάς.

Αν όμως είχε και καταργηθηκε όπως εδώ, γίνεται και μαλιστα αρκετά εύκολα αρκεί να αγοράσεις ολα τα ανταλλακτικά που καταργήθηκαν και να τα εγκαταστήσεις και πάλι.
Δηλαδή την μανιβέλα, τον αξονά της που πιάνει , την καστανια και το ελατήριο, και κατι αλλα ψιλα.

Takata Dome
16/02/2015, 15:36
Καλό είναι να υπάρχει,αλλά θέλει λύσιμο ο κινητήρας για να εγκατασταθεί. Οπότε το ξεχνάμε.

gasto
16/02/2015, 15:52
Τα ιδια ανταλακτικα εχουν και το dt 200 και το tzr 125.Χρειαζεσαι μανιβελα,αξονα μανιβελας με ελατηριο επαναφορας,ενα γραναζι που συμπλεκει τον αξονα με τη καμπανα,μια τσιμουχα 4 ροδελες και 4 circlip.Και εδω και ebay τα βρισκεις ευκολα.Για τη τοποθετηση απλα λυνεις το δεξι καπακι της καμπανας και τη καμπανα(που χρειαζεται ειδικο εργαλειο).

Takata Dome
16/02/2015, 18:28
Ρουμπινέτο-ρεζερβουάρ ελέγχθηκαν,και είναι καθαρά.Άρα περνάμε σε καρμπυρατέρ.

old m42
16/02/2015, 18:47
καθαρισμα carb και ελενχος της σταθμης της βενζινης
μεσα στο μπολ.
ακριβως το ιδιο προβλημα σε dt 125 του 1999 ειχα και εγω.

Takata Dome
16/02/2015, 19:03
καθαρισμα carb και ελενχος της σταθμης της βενζινης
μεσα στο μπολ.
ακριβως το ιδιο προβλημα σε dt 125 του 1999 ειχα και εγω.

Aυτό υποψιάζομαι και εγώ.Αύριο θα το βγάλω να το καθαρίσω,και βλέπουμε.

Takata Dome
20/03/2015, 18:00
Το καρμπυρατέρ βγήκε και καθαρίστηκε,το μπουζί καθαρίστηκε και ελέγχθηκε το διάκενο,καθάριστηκε και το φίλτρο αέρα.Η μηχανή με λίγο ζόρι τώρα παίρνει,αλλά μου δημιουργήθηκε άλλο πρόβλημα. Το καρμπυρατέρ υπερχειλίζει συνεχώς.Και δε μιλάμε για 2-3 σταγόνες σιγά-σιγά,αν το αφήσω καμια ώρα είναι ικανό να αδειάσει το ρεζερβουάρ.Τι διάολο ρε παιδιά; Έλεγξα τη στάθμη του πλωτήρα και είναι οκ,και η έδρα με το πυραυλάκι δε μου φάνηκαν φθαρμένα.Επίσης,πριν το καθαρίσω,δεν είχα πρόβλημα υπερχειλίσεων.

sapila racing
20/03/2015, 18:14
Το καρμπυρατέρ βγήκε και καθαρίστηκε,το μπουζί καθαρίστηκε και ελέγχθηκε το διάκενο,καθάριστηκε και το φίλτρο αέρα.Η μηχανή με λίγο ζόρι τώρα παίρνει,αλλά μου δημιουργήθηκε άλλο πρόβλημα. Το καρμπυρατέρ υπερχειλίζει συνεχώς.Και δε μιλάμε για 2-3 σταγόνες σιγά-σιγά,αν το αφήσω καμια ώρα είναι ικανό να αδειάσει το ρεζερβουάρ.Τι διάολο ρε παιδιά; Έλεγξα τη στάθμη του πλωτήρα και είναι οκ,και η έδρα με το πυραυλάκι δε μου φάνηκαν φθαρμένα.Επίσης,πριν το καθαρίσω,δεν είχα πρόβλημα υπερχειλίσεων.

Κατι δεν πήγε καλά στο λύσιμο/καθάρισμα/δέσιμο προφανώς.
Θα πρέπει να το επαναλάβεις, ίσως κολλάει η βαλβίδα του φλοτέρ η το φλοτερ δεν κινείται ελεύθερα ή υπάρχει καποιο σκουπιδακι και δεν κλείνει καλά.

Takata Dome
21/03/2015, 10:09
Ξαναέλυσα το καρμπυρατέρ,έβγαλα την έδρα και το πυραυλάκι,και φαίνεται να σφραγίζουν σωστά.Δοκίμασα πολλές φορές να δω μήπως κολλάει το πυραυλάκι,αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε.Το καρμπυρατέρ γεμίζει τόσο πολύ με καύσιμο άμα η μηχανή είναι σβηστή και το ρουμπινέτο ανοιχτό,που ανεβαίνει από την έδρα της βελόνας,και περνάει στον κινητήρα :eek: Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ,είναι ότι ξεράθηκε (επειδή είχα και το καρμπυρατέρ για κανα μήνα άδειο στον πάγκο) το τσιμουχάκι της έδρας. Θα δοκιμάσω να το αλλάξω,και βλέπουμε.

MAIK72
21/03/2015, 10:48
Kατά 90% φταίει το πυραυλάκι.Μήπως έβαλες κανά κινέζικο και δεν κάθεται καλά.Που δεν νομίζω να έχεις βάλεις κάτι τέτοιο ..αλλά λέμε.. μήπως...:rolleyes:
'Αμα γυάλισες και την έδρα από μέσα ..τελείωσε
Το τσιμουχάκι στην έδρα που είπες και μετά το φλοτέρ μήπως τρύπησε.

Takata Dome
21/03/2015, 10:54
Το φλοτέρ το έλεγξα (μέσα σε νερό,και έλεγχος αν βγαίνουν φυσαλίδες) και είναι εντάξει.Το πυραυλάκι δεν έχει αλλαχτεί,συν το ότι δεν φαίνεται καμία φθορά στην άκρη του.Ούτως ή άλλως,έχω σχεδόν αποκλείσει το ενδεχόμενο να πρόκειται για φθορά στην έδρα ή το πυραυλάκι,γιατί δεν υπήρχε πρόβλημα υπερχείλησης πρίν να ανοίξω το καρμπυρατέρ. Θεωρώ πως μάλλον το τσιμουχάκι φταίει,το άλλαξα,και μένει να δοκιμάσω.

MAIK72
21/03/2015, 11:01
γιατί δεν υπήρχε πρόβλημα υπερχείλησης πρίν να ανοίξω το καρμπυρατέρ.
Μήπως εννοείς το ρουμπινέτο;:rolleyes:

Takata Dome
21/03/2015, 11:08
Μήπως εννοείς το ρουμπινέτο;:rolleyes:

Όχι,το καρμπυρατέρ εννοώ. Το άνοιξα για να το καθαρίσω,πριν το ανοίξω,δεν είχα πρόβλημα υπερχείλησης.

MAIK72
21/03/2015, 11:21
Τεσπα αφού και το ρουμπινέτο το έλεγξες για διαρροές και όλα είναι καθαρά επιστρέφουμε στο τσιμουχάκι και στο πυραυλάκι :D

toyar
21/03/2015, 13:37
μηπως εχεις βαλει το πυραυλακι αναποδα;
αν εισαι σιγουρος οτι το πυραυλακι σφραγιζει μηπως τελικα ειναι ρυθμισμενη ψηλα η σταθμη;

Takata Dome
21/03/2015, 13:53
μηπως εχεις βαλει το πυραυλακι αναποδα;
αν εισαι σιγουρος οτι το πυραυλακι σφραγιζει μηπως τελικα ειναι ρυθμισμενη ψηλα η σταθμη;

Tι εννοείς ανάποδα; Η στάθμη μετρήθηκε σύμφωνα με το manual,και είναι εντός ορίων.

notakos600
21/03/2015, 14:04
Αν τρέχει βενζίνη στο μοτέρ το πρόβλημά σου είναι στο φλοτέρ-πυραυλάκι.
Έχεις θέμα με τη στάθμη.
Αν γυρίζει το καρμπυρατέρ οριζόντια, χωρίς να το βγάλεις από τη μοτοσυλέτα, βγάλε το λεκανάκι και σήκωσε λίγο το λαμάκι του φλοτέρ έτσι ώστε να σφραγίζει γρηγορότερα.
Πλημμυρίζει βενζίνη το μηχανάκι, γι' αυτό δεν παίρνει μπρος.

Tedvj23
21/03/2015, 14:20
Ποτε να περασω να το παρω αφου χαλασει ή πριν..?

Takata Dome
21/03/2015, 14:23
Ποτε να περασω να το παρω αφου χαλασει ή πριν..?

Να κάτσεις εκεί που είσαι,θα το φτιάξω και αυτό :smokin:

MAIK72
21/03/2015, 14:43
Αν τρέχει βενζίνη στο μοτέρ

Υπερβολές..:p

Takata Dome
21/03/2015, 16:12
Γυρίσα εκεί που βρισκόμουν αρχικά: Η υπερχείληση σταμάτησε (έφταιγε τελικά το τσιμουχάκι της έδρας),και η μηχανή δεν παίρνει.Προφανώς δεν επαρκεί το καύσιμο για κρύα εκκίνηση,και αφού το ύψος της στάθμης του φλοτέρ είναι σωστό,φταίει κάτι άλλο.Η δική μου ενασχόληση τελειώνει εδώ,και φεύγει για το μάστορα. Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

toyar
21/03/2015, 16:33
αν το κερασεις ή αν ταπωσεις το καρμπ με το χερι ή αν ψεκασεις αιθερα παιρνει;

Takata Dome
21/03/2015, 16:42
αν το κερασεις ή αν ταπωσεις το καρμπ με το χερι ή αν ψεκασεις αιθερα παιρνει;

Θα ξαναδοκιμάσω αύριο,και θα σας πώ.Ό,τι και να 'ναι,δύσκολο να βρώ χρόνο να ασχοληθώ παραπάνω.

Takata Dome
31/03/2015, 17:28
Για την ιστορία,το έφτιαξα με μια αλλαγή στις ρυθμίσεις του ρελαντί και της βίδας του αέρα.Τώρα δουλεύει μια χαρά.