PDA

View Full Version : Street VS Sport



zik_virches
18/02/2015, 12:42
Μπορεις σε πολη να οδηγησεις sportbike, ακομα και αν ειναι χαμηλου κυβισμου η θα σε παιδεψει? Υπαρχουν street με εμφανιση sport, ή παιρνωντας μια τις βαζω fairing και τη κανω εγω οπως θελω?

Ψαχνω μια, δε με νοιαζει η ψηλη τελικη, απλα να δινει γρηγορα, να ακουγεται ωραια και να δειχνει και ομορφη.

Billymuse
18/02/2015, 13:02
Sportbike θεωρητικά ειναι και το cbr250rr και το ninja 250&300. Για τα δεδομένα της πόλης είναι ευχάριστα
και εύχρηστα μηχανάκια καθώς τα μεγαλύτερα ss θα ''ανάψουν'' στη πόλη ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες
που θα σε πιάνει και καμια κίνηση... Eσύ εννοείς να πάρεις ενα naked και να του κουμπώσεις κουστουμιά
πάνω του αν κατάλαβα καλα?

KAWAMANRIDER
18/02/2015, 13:09
650cc δικυλινδρο , ιδανικο και για πολη και για ταξιδια με πολυ καλες χαμηλομεσαιες οσο να πεις ωραια εμφανιση , μετα υπαρχουν και προτασεις σε τετρακυλινδρα και απο kawa και αλλες εταιρειες , σου βαζω δυο φωτο , η πρωτη ειναι οπως βγαινει του 2009 μεχρι 2012 που θα το βρεις σε πολυ καλη τιμη και μετα απο 2012 οπως βγαινει σημερα καινουριο


2009

331403


2015

331404

KAWAMANRIDER
18/02/2015, 13:34
σε τετρακυλινδρα

suzuki bandit 650 s

331408

honda cbr600f

331409


yamaha xj6 diversion f

331410

Bob_o_mastoras
18/02/2015, 14:10
Για την πολη εγω θα επαιρνα αυτο που προτεινει ο Kawa. er6-f ομορφο, οικονομικο, αξιοπιστο, δικυλινδρο.

SHOOTER045
18/02/2015, 14:33
TDM 900 umber alles

Bob_o_mastoras
18/02/2015, 14:58
TDM 900 umber alles

Ναι, αλλα στα τελη θες +50 Ευρω, +50-100 ασφαλεια, + περισσοτερη βενζινη.
Αλλιως ειναι οντως ιδανικο μηχανακι για τα παντα ολα πλην χωματος.

KAWAMANRIDER
18/02/2015, 18:41
TDM 900 umber alles

το τδμ πολυ καλο για πολλους λογους , ροπακλα λεμε , αλλα με διαφορετικο προσανατολισμο νομιζω απο αυτο που ζηταει ο φιλος ,

sport φεριγκατο που να θυμιζει ss αλλα να μην ειναι , χωρις να διαθετει μεν τις επιδοσεις ss αλλα να εχει και το πλεονεκτημα για χρηση πολης ,

νομιζω οτι αυτα τα 4 - χωρις να αποκλειεται καποιο αλλο , πχ fazer , cbf κτλ - που ποσταρα ειναι αντιπροσωπευτικα σε εμφανιση , βαρος και στησιμο sport - allaround χωρις να ειναι ss εννοειται , που ζηταει ο φιλος ακομα και αν θελει να μπει πιστα

to kawasaki πλεονεκτει σε ροπατες χαμηλομεσαιες και χρηση πολης ,

το suzuki υπερτερει σε touring χρηση , νομιζω το πιο ξεκκαθαρο sport touring σε αυτα τα κυβικα και την κατηγορια ,

το yamaha και το honda με περισσοτερα sport χαρακτηριστικα και ισως αν το ψιρισουμε λιγο , ειναι καλυτερα για πολη απο θεμα ογκου - βαρους σε σχεση με το suzuki , ειδικα το honda ειναι μινιον σε σχεση με τα υπολοιπα , προσωπικα μου αρεσει

εννοειται η διαφορα στις ψηλες αν τις γουσταρει ειναι υπερ των τετρακυλινρων δεν το συζηταμε και στα αρπαγματα απο χαμηλα στο δικυλινδρο οπως επισης και σε απολυτες τελικες που βεβαια δεν εχουν τεραστιες διαφορες αφου αξιοπρεπως και τα 4 ξεπερνουν τα 200 αλλα και εκει υπερεχουν τα τετρακυλινδρα

απο ' κει και περα τα συγκεκριμενα τετρακυλινδρα δεν εχουν χαμηλα τις "κοιλιες" ενος ss δουλευουν καλυτερα πιο χαμηλα συγκριτικα με ss και μπορουν να δουλευτουν και για πολη αναλογα τα γουστα , αλλα προφανως στην πολη καλυτερο το δικυλινδρο , οπως επισης και οι οχι τοσο μεγαλες διαφορες σε κοστος συντηρησης και καταναλωσης μεταξυ δικυλινδρου και τετρακυλινδρου υπερ του δικυλινδρου ,

μηχανακια ομορφα αξιοπιστα και οικονομικα , sport με fering αλλα οχι ss

NICK39
18/02/2015, 19:30
Πολυ ωραια τα ειπε απο πανω απλα να πω μια πολυ μικρη σημειωση...το bandit εχει ενα θεμα με τις θερμοκρασιες που βγαζει...οετα ζεστο αερα που δεν παλευεται στα ποδια...θελει μια βελτιωση στο σημειο αυτο..

renos.xart
18/02/2015, 22:10
331432

zik_virches
18/02/2015, 23:40
Οποτε για πολη κοιταω μονοκυλινδρο-δικυλινδρο?

Απο Naked το μονο που εχω δει κια μαρεσει ειναι Aprilla SL-750 Shiver. Αυτο τι λεει απο επιδοσεις, οδηγηση, θορυβο?

Επισης απο καθε εταιρια βλεπω τα εξης, σε street και sport αντιστοιχα

Ninja ΖΧ-250/Ζ750
Yamaha YZF R1/R6/Fazer
Ducati SS-800
Honda CBR250/CB500X

dimzan
18/02/2015, 23:53
αν θες γκαζια πας σε 600αρια και πανω.

αν οχι τοτε μπορει να βολευτεις και με 250-500.

Το θεμα ειναι εσυ τι θες. Το cb500x θεωρω πως ειναι το καλυτερο all round (δεν το χω οδηγησει ακομα) αν τα 50 αλογα σου φτανουν.

yiannis172
18/02/2015, 23:55
Fazer 600 '04 και μετα....πανεμορφο,φερινγκατο,ΤΟ ΜΟΤΕΡ απο γκαζια και αξιοπιστια,με κυριο μειονεκτημα το οτι ειναι ψιλοψοφιο χαμηλα,πραγμα που με ενα κοντεμα στη μεταδοση θα στρωσει.Φρενα πολυ καλα για Γιαπωνεζικο,καλη τιμη και ευκολη μεταπωληση.

331434

KAWAMANRIDER
19/02/2015, 09:03
Οποτε για πολη κοιταω μονοκυλινδρο-δικυλινδρο?

Απο Naked το μονο που εχω δει κια μαρεσει ειναι Aprilla SL-750 Shiver. Αυτο τι λεει απο επιδοσεις, οδηγηση, θορυβο?

Επισης απο καθε εταιρια βλεπω τα εξης, σε street και sport αντιστοιχα

Ninja ΖΧ-250/Ζ750
Yamaha YZF R1/R6/Fazer
Ducati SS-800
Honda CBR250/CB500X

κοιτα σε γενικες γραμμες τα δικυλινδρα ειναι καλυτερα απο τα τετρακυλινδρα για κινηση στην πολη χωρις να ειναι ποτε τιποτα απολυτο , αν επιλεξεις σε μονοκυλινδρο να προτιμησεις κατι σε μοταρντ ή ον οφ ,

στην συνεχεια ,

του renos.xart εξαιρετικο αλλα πλεον μιλαμε για 1.000cc και αλλαζει το πλανο , αν πας για 1.000cc sport με fering αλλα να μην ειναι ss αυτο που προτεινει ο συμφορουμιτης ειναι απο τις καλυτερες επιλογες , επισης υπαρχει πχ και το kawasaki 1000zsx , το yamaha fazer 1000 , το vfr της honda πιο touring κτλ αλλα αλλη κατηγορια πανω απο τα μεσαια 600αρια σε οτι αφορα πολη , χρηση κτλ , δεν ξερω τι παιζει με το suzuki 650 gsxf σαν προταση αντι του 1000

331441

συμφωνω με τους υπολοιπους , dimzan οτι γραφει για τα γκαζια και το cb500x καλη προταση μεταξυ 250 και 600 το εχω δει και live και απο εμφανιση ειναι μια χαρα και το fazer 600 που προτεινει ο yiannis172 ειναι σταθερη αξια το οποιο μου αρεσει και ως σουλουπι και η yamaha εχει διαφορες επιλογες σε fazer , το εβαλα ως πιθανη επιλογη στο προηγουμενο ποστ μαζι και το cbf ,

τωρα για να μην αφησουμε τους ευρωπαιους απ ' εξω , υπαρχουν επιλογες αλλα αλλαζει το κοστος αγορας και ενδεχομενως συντηρησης χωρις να μιλαμε παντα για μεγαλες διαφορες αλλα εχεις σε πολλες περιπτωσεις πολυ καλυτερα περιφερειακα , στησιμο κτλ , το θεμα αξιοπιστια μεταξυ ιαπωνικου vs ευρωπαικου δεν το μπλεκω , νομιζω το καλυτερο ειναι να ψαξεις για το καθε μηχανακι ξεχωριστα αν εχει θεματα ,

τωρα αν πας οπως λες και σε γυμνα ή μονοκυλινδρα , υπαρχουν παρα πολλες επιλογες απο ολες τις εταιρειες , απλα αμα καταληξεις ενημερωνεσαι σχετικα με αυτο που θα αγορασεις και τελευταια προταση αν πας για καινουριο και γυμνο προτεινω yamaha mt07 , μεσαια κατηγορια και ισως η καλυτερη επιλογη για allaround γυμνο , ελαφρυ , οικονομικο , ροπατο και απο εμφανιση τα σπαει

331444

οτι και να επιλεξεις καλοταξιδος :beer:

zik_virches
19/02/2015, 11:10
Επειδη δεν εχω οδηγησει μεγαλου κυβισμου (εχω ξεκινησει λιγους μηνες με fzr250), μια R6 ας πουμε που στις 5000 στροφες σου δινει 70 χλμ/ω με δευτερα, αν την εχεις πολη, τριτη δε θα βαλεις ποτε?

skylaros
19/02/2015, 11:35
https://www.youtube.com/watch?v=G7Mqk6T2IFI

lykourgi
19/02/2015, 12:10
Επειδη δεν εχω οδηγησει μεγαλου κυβισμου (εχω ξεκινησει λιγους μηνες με fzr250), μια R6 ας πουμε που στις 5000 στροφες σου δινει 70 χλμ/ω με δευτερα, αν την εχεις πολη, τριτη δε θα βαλεις ποτε?

Ξέρεις, υπάρχουν και μηχανές με κόκκινο κάτω από 10.000 σαλ.

Αν ξεφύγεις λίγο (δηλ. πολύ) από την κατηγορία που κοιτάς θα βρεις πολύ πιο πρακτικές μοτοσυκλέτες για καθημερινή χρήση.

KAWAMANRIDER
19/02/2015, 12:11
https://www.youtube.com/watch?v=G7Mqk6T2IFI

μας εφτιαξες τωρα :D , ξαναβγαινει το sv ? , ερχεται και ελλαδα ? ή εχω μεινει πισω ?

amyroukai
19/02/2015, 12:16
μας εφτιαξες τωρα :D , ξαναβγαινει το sv ? , ερχεται και ελλαδα ? ή εχω μεινει πισω ?

Το 650 στην Αγγλία πωλείται κανονικά τόσο καιρό.

KAWAMANRIDER
19/02/2015, 12:31
Επειδη δεν εχω οδηγησει μεγαλου κυβισμου (εχω ξεκινησει λιγους μηνες με fzr250), μια R6 ας πουμε που στις 5000 στροφες σου δινει 70 χλμ/ω με δευτερα, αν την εχεις πολη, τριτη δε θα βαλεις ποτε?

μην τρελενεσαι , σε πιτα κινηση και ss - το r6 ειναι ss - να μην ειναι , με πρωτη δευτερα παει ενα 600αρι και "σκαρτη" τριτη οπου βολευει , γενικα μεσα σε πολη σε ωρες αιχμης δεν μπορεις να πας παραπανω , οι ταχυτητες στο κιβωτιο αλλαζουν προς τα πανω ελαχιστα , αντε και σε καμμια ανοιχτη λεωφορο , απο ' κει και περα το ss παρολο που μπορει να το χρησiμοποιουν ορισμενοι για παπι , δεν ειναι , ιδανικοτερες λυσεις για πολη , ον - οφ και μοταρντ μονοκυλινδρα και δικυλινδρα , μετα κανα μεσαιο street δικυλινδρο και τελος τα τετρακυλινδρα περιπου αυτα που αναφερθηκαν νωριτερα ,

ή θα εισαι σε λιγοτερα κυβικα ή θα αλλαξεις κατηγορια θα πας σε ον - οφ και μοταρντ μεσαια και ισως να περιορισεις το θεμα ταξιδι και εκτος πολης , σχετικα ειναι ολα , παντως μεχρι ενα μεσαιο μονοκυλινδρο - δικυλινδρο και καποια τετρακυλινδρα street ή ον - οφ - μοταρντ με νορμαλ αλογα ειναι καλη επιλογη και δεν θα εχεις προβλημα , απο ' κει και περα αν γουσταρεις το r6 και δεν κοιμασαι , μιας και θα ειναι η πρωτη σου μοτο το παιρνεις για τα γουστα και μονο



υ.γ. : να συμπληρωσω τα σπουδαιοτερα , οτι και να παρεις , παντα κρανος και εξοπλισμος , εννοειται διπλωμα και ασφαλεια και απο ΄κει και περα καποιο σχολειο αν τα καταφερεις και οδηγηση με συνεση και τα μυαλα εντος του κρανιου

KAWAMANRIDER
19/02/2015, 12:40
Το 650 στην Αγγλία πωλείται κανονικά τόσο καιρό.

δεν εχω παρει χαμπαρι λεμε , ερχεται και ελλαδα ?

amyroukai
19/02/2015, 12:45
το έχει κόψει ο Σφακ χρόνια τώρα, μάλλον γιατί την δεκαετία που οι "προλετάριοι" έκαναν πάρτι με τα δανεικά κανείς δεν ψώνιζε ένα μικρό ταπεινό φθηνό δικύλινδρο και δεν το ξαναέφερε ποτέ. Φυσικά μπορείς φαντάζομαι να το παραγγείλεις παραεισαγωγή.
εδώ έκοψαν από τον κατάλογο πλέον το bandit και λοιπά μικρά πλην Vstrom... Τι να πεις.

KAWAMANRIDER
19/02/2015, 12:47
το έχει κόψει ο Σφακ χρόνια τώρα, μάλλον γιατί την δεκαετία που οι "προλετάριοι" έκαναν πάρτι με τα δανεικά κανείς δεν ψώνιζε ένα μικρό ταπεινό φθηνό δικύλινδρο και δεν το ξαναέφερε ποτέ. Φυσικά μπορείς φαντάζομαι να το παραγγείλεις παραεισαγωγή.
εδώ έκοψαν από τον κατάλογο πλέον το bandit και λοιπά μικρά πλην Vstrom... Τι να πεις.

ε οχι και ταπεινο το sv , σε χαμηλομεσαιες απο τα καλυτερα ιαπωνικα ever

amyroukai
19/02/2015, 12:53
ε οχι και ταπεινο το sv , σε χαμηλομεσαιες απο τα καλυτερα ιαπωνικα ever

LOL επειδή μικρός δεν είσαι και ζούμε στην ίδια χώρα, "ταξίδεψε" δέκα χρόνια πίσω και ξαναπές το αυτό και μέτρα τα γιαούρτια που θα σου έρχονται από την πλατεία.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου επί της ουσίας, απλά συζητάω το γιατί δεν πούλησε εδώ ούτε αυτό, ούτε το μεγάλο.

KAWAMANRIDER
19/02/2015, 13:04
LOL επειδή μικρός δεν είσαι και ζούμε στην ίδια χώρα, "ταξίδεψε" δέκα χρόνια πίσω και ξαναπές το αυτό και μέτρα τα γιαούρτια που θα σου έρχονται από την πλατεία.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου επί της ουσίας, απλά συζητάω το γιατί δεν πούλησε εδώ ούτε αυτό, ούτε το μεγάλο.

ναι αν δεν εχει 200 αλογα δεν εχει λογο υπαρξης :lol:, ποτε δεν ημουν αυτης της φιλοσοφιας , ειδικα για ελλαδα και πολη απο τις καλυτερες επιλογες το sv

7Tolis
19/02/2015, 13:13
tlr δεν το λέγανε εκείνο το θεριό;Ε αυτό είναι οτι πρέπει.Χαντακωμένο στις πωλήσεις αλλα δε θυμάμαι γιατί.

amyroukai
19/02/2015, 13:18
TLR, the widow maker.
"Διάσημο" για το πρωτοποριακό πίσω αμορτισέρ που δούλευε με περιστροφικό τρόπο και λόγω της ανεπαρκούς εξέλιξης η απόδοσή του ήταν ότι να΄ναι με αποτέλεσμα πολλές και θεαματικές πτώσεις... Όσοι το άλλαξαν με συμβατικό έλεγαν τα καλύτερα, αλλά η ρετσινιά έμεινε και γενικώς πάτωσε. Κάποια βίτσια του 1000άρη της εποχής νομίζω ίσχυαν και για το TLR, πηνία ήταν που έβγαζε και δαύτο όπως το μεγάλο Στρόμ;

Bob_o_mastoras
19/02/2015, 14:18
Πολυ καλο και ομορφο το sv και στις δυο εκδοσεις. Οχι για ψηλους ομως.
Το βρισκεις και σε σουπερ τιμες πλεον.

Vice
19/02/2015, 15:16
Fazer 600 S2, R6, CBR 600F κανένα δεν είναι ζωντανό στην πόλη. Ολα μέτα τις 10.000 ζωντανεύουν. Χειρότερο μακράν το R6 (για πόλη)

pektis
19/02/2015, 15:19
331432

:beer::a013:

SHOOTER045
19/02/2015, 15:21
Πολυ καλο και ομορφο το sv και στις δυο εκδοσεις. Οχι για ψηλους ομως.
Το βρισκεις και σε σουπερ τιμες πλεον.

με ενα σετ τελικα θυμιζει εντονα ducati........





χωρις τους μεταλλικους ηχους:lol:

pektis
19/02/2015, 15:24
Fazer 600 S2, R6, CBR 600F κανένα δεν είναι ζωντανό στην πόλη. Ολα μέτα τις 10.000 ζωντανεύουν. Χειρότερο μακράν το R6 (για πόλη)

Οσον αφορα το fazer, μπορω να πω οτι απο τις 6.000 & πανω παει μια χαρα....:wave2:

Vice
19/02/2015, 15:33
Είναι υποκειμενικό. Κάποιος που εχει μεγάλο motard θα διαβάζει τι λέμε τώρα και θα γελάει. Κάποιος που είχε παπί π.χ. θα συμφωνεί μαζί σου. Εγώ επειδή τα είχα/εχω και τα 3 που ανέφερα, κανένα δεν με συγκίνησε στην πόλη.

amyroukai
19/02/2015, 15:39
Ψαχνω μια, δε με νοιαζει η ψηλη τελικη, απλα να δινει γρηγορα, να ακουγεται ωραια και να δειχνει και ομορφη.


Είναι υποκειμενικό. Κάποιος που εχει μεγάλο motard θα διαβάζει τι λέμε τώρα και θα γελάει. Κάποιος που είχε παπί π.χ. θα συμφωνεί μαζί σου. Εγώ επειδή τα είχα/εχω και τα 3 που ανέφερα, κανένα δεν με συγκίνησε στην πόλη.
Define συγκίνηση στην πόλη περικαλώ.

Ο άνθρωπας εδώ ζήτησε κάτι ωραίο για την μόστρα και αν παίρνει και τα πόδια του ακόμα καλύτερα, δεν ζήτησε μηχανή παραγωγής αδρεναλίνης για "μακριά" χέρια.

pektis
19/02/2015, 15:45
Είναι υποκειμενικό. Κάποιος που εχει μεγάλο motard θα διαβάζει τι λέμε τώρα και θα γελάει. Κάποιος που είχε παπί π.χ. θα συμφωνεί μαζί σου. Εγώ επειδή τα είχα/εχω και τα 3 που ανέφερα, κανένα δεν με συγκίνησε στην πόλη.

τωρα αν το θες για να κανεις εκκινησεις σε φαναρια στην πολη, αλλάζει το πραγμα!!
Δεν ειπαμε οτι βαζουν φωτια στην ασφαλτο απο την πολλη δυναμη, αλλά οχι οτι δεν πανε κιολας!!:beer:

Vice
19/02/2015, 16:01
Αν γυρνάς το γκάζι και δεν τρώς κλωτσιά στο στήθος να σου κοπεί η ανάσα τότε είναι για πέταμα λέμε! :D

Αφού το παλικάρι το λέει ξεκάθαρα: "δεν με νοιάζει η τελική και θέλω να δίνει γρήγορα"

Το ωραίο είναι υποκειμενικό. Το γρήγορο είναι επίσης υποκειμενικό.

Αν το FZR250 που οδήγησε το θεωρεί γρήγορο ή επαρκές για αυτό που θέλει τότε νομίζω είναι καλυμένος με οτιδήποτε και αν διαλέξει απο αυτά που προτείνατε. Αν όχι....καλό θα ήταν να δοκιμάσει ενα motardάκι

pektis
19/02/2015, 16:04
Αν γυρνάς το γκάζι και δεν τρώς κλωτσιά στο στήθος να σου κοπεί η ανάσα τότε είναι για πέταμα λέμε! :D

Αφού το παλικάρι το λέει ξεκάθαρα: "δεν με νοιάζει η τελική και θέλω να δίνει γρήγορα"

Το ωραίο είναι υποκειμενικό. Το γρήγορο είναι επίσης υποκειμενικό.


Τα ειπες ολα! Δεν το συνεχιζω!:beer:

sapila racing
19/02/2015, 16:13
Fazer 600 S2, R6, CBR 600F κανένα δεν είναι ζωντανό στην πόλη. Ολα μέτα τις 10.000 ζωντανεύουν. Χειρότερο μακράν το R6 (για πόλη)

Για τα Fazer 600 S2 και CBR 600F υπερβάλεις.
Αν διαφωνείς εξήγησε πως γίνεται τo Honda να ξυπνάει μετα τις 10.000 ενώ έχει την μέγιστη ροπή του στις 10.500 . :confused:

DoctoR_k6
19/02/2015, 16:30
Δηλαδη με την οση οδηγικη εμπειρια εχει το παιδι θα του φανουν τα παραπανω 2 ψοφια για την πολη??
Τι οδηγουσε πριν δηλαδή κτμ 520 η κανα v2??
Παρε ένα νιτζακι να συνηθισεις κ βλέπεις μετα για αλλα...

Vice
19/02/2015, 16:57
Μπορεί να μην με συναρπάζουν γενικώς τα 600άρια. Το 600F το εχω ακόμη. Το αγαπάω μεν αλλά δεν μπορώ να πω οτι είναι και το πλέον κατάλληλο μέσα στην πόλη. Πιο γραμμικό απο τα άλλα, αλλά πάλι θέλει 10-11 χιλ στροφές για να συγκινήσει. Οδήγησα ενα KTM 690 SMC και ετοιμος ήμουν να μπω car και να το πουλήσω.

Υπονοάς οτι δεν ειμαι αντικειμενικός;;; :lol:

zik_virches
19/02/2015, 17:12
Παιδια ειναι ξεκαθαρο, δε θελω να τερματιζω και να κομματιαζω, δεν εχω φτασει ακομα εκει. Θελω κατι ωραιο, με ωραιο ηχο, που να αρπαζει γρηγορα για καμμια βολτα τα βραδυα που δεν εχει κινηση και να βαζω πανω καμμια γκομενα

Για αυτο το λογο μαρεσουν οι sport που εχουν fairing, και ειναι πιο θηρια σε σχεση με τις street που ειναι naked και δειχνουν λεπτες. Απλως αυτες ειναι ρυθμισμενες να βγαζουν τελικες και αυτο ειναι που με αγχωνει. Δε με νοιαζει να παει παω απο 180, αρκει να αγριευει γρηγορα.

amyroukai
19/02/2015, 17:22
Βρε ζικ, θες και να αγριεύει και να κοτεύει μαζί; Δεν γίνεται τούτο το πράγμα. Το λιοντάρι άμα το τσιγκλήσεις κι αγριέψει θα σε φάει. Οπότε ξεκίνα με κάτι που να μπορείς να το κάνεις ζάφτι γιατί κρίμα είναι να έχεις άλλα τραβήγματα και όταν με το καλό το 'χεις για κάτι παραπάνω, πάρε το. Τα 600άρια με βάση τα όσα γράφεις μάλλον δεν σου κάνουν, πιο μικρό κοίτα.

sam4g
19/02/2015, 18:18
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3709915/

Για κάτι τέτοιο σε κόβω

7Tolis
19/02/2015, 18:56
Πάρε ένα r6 και με γυναίκα επάνω θα το δουλευεις μια ταχύτητα πάνω και όταν είσαι μόνος σου και θες να ξεδώσεις,μια ταχύτητα κάτω.Ολα εγω πια;

zik_virches
19/02/2015, 21:40
Εν κατακλειδι. 250εχω. Οποτε η επομενη αναβαθμιση ειναι ή 400 ή 600. 400αρια δε ξερω τι καλω παιζει, οποτε στα 600 κοιταω R6/CB600RR/GSX600R. Γνωστος μου σε συνεργειο που κατεβαινει σε αγωνες μου ειπε μακρια απο ninja και kawasaki. Αν οχι αυτα που ειπα, 400αρια καλα υπαρχουν?

amyroukai
19/02/2015, 23:44
Εν κατακλειδι. 250εχω. Οποτε η επομενη αναβαθμιση ειναι ή 400 ή 600. 400αρια δε ξερω τι καλω παιζει, οποτε στα 600 κοιταω R6/CB600RR/GSX600R. Γνωστος μου σε συνεργειο που κατεβαινει σε αγωνες μου ειπε μακρια απο ninja και kawasaki. Αν οχι αυτα που ειπα, 400αρια καλα υπαρχουν?

Μωρέ έχει αλλά είναι γεροντια, μπορεί να ζητήσουν πολλά για να γίνουν σωστά.

Ποιό 250 έχεις; απο τα R που αναφερεις, όχι το Γιαμάχα γιατί γενικά ηταν απόλυτο. Με τα άλλα δύο μπορείς να πας και χαλλλαρα. Απλά με "τρομαζεις" λίγο με τις διαθέσεις σου. Αυτά τα διαολια έχουν 200αρισει πριν πεις κιχ και εύκολα κάνεις χονδρή πατάτα, μι πιανς;

dimzan
20/02/2015, 01:27
αμα εισαι καλος γκομενος βαζεις γκομενες πανω και σε cbf125 (μην πω και c50)

τη μηχανη τη θες για σενα μεγαλη ή για την βλεπουν οι γκομενες και να σου λενε πωωωω ειναι μεγαλη!!??!

η λογικη απο τα δειγματα σου, λεει να αποφυγεις τα SS. Ειναι σιγουρα πολυ καλα για τη μοστρα στις καφετεριες, αλλα παντα θα υπαρχει στο απεναντι τραπεζακι καποιος πιο μαγκας απο σενα με ss 1000αρι 1300αρι 1400αρι και με πιο ωραια γκομενα απο σενα και θα αναρωτιεσαι τι εκανες λαθος.



Και για να επανελθω, καθορισε ποσα χρηματα διαθετεις για αγορα, εξασφαλισε τα 1500-2500€ που θελουν το χρονο τα 600αρια-1000αρια και πηγαινε δες πολλες μηχανες απο κοντα. Οποια σου κανει κλικ καβαλησε τη, και οποια σου αρεσει στην οδηγηση την αγοραζεις. Παθητικο test ride δε γινεται.

KAWAMANRIDER
20/02/2015, 01:45
Εν κατακλειδι. 250εχω. Οποτε η επομενη αναβαθμιση ειναι ή 400 ή 600. 400αρια δε ξερω τι καλω παιζει, οποτε στα 600 κοιταω R6/CB600RR/GSX600R. Γνωστος μου σε συνεργειο που κατεβαινει σε αγωνες μου ειπε μακρια απο ninja και kawasaki. Αν οχι αυτα που ειπα, 400αρια καλα υπαρχουν?

μαλλον εχεις μπερδευτει , r6 , cbr , gsxr ειναι ss δεν ειναι sport που μοιαζουν με ss , στην αρχη λες οτι θες ενα sport με fering αλλα οχι να ειναι ss , για να το εξηγησουμε οτι φοραει fering δεν ειναι ss , αν θες βεβαια και να μας εξηγησεις γιατι ο γνωστος ειπε οχι kawa , μονο απο περιεργεια ρωταω , οτι και να επιλεξεις παντα κρανος τουλαχιστον και το γκαζι με συνεση ;)

zik_virches
20/02/2015, 08:16
Μαγκες μηχανη ψαχνω οχι γκομενα, ουτε μηχανη που να ριχνει γκομενα. Μη μπερδευεστε που ανεφερα οτι γκομενα θα ανεβαινει πανω ;)
Και η μηχανη θελω να αρεσει σε μενα, οχι στη γκομενα και στους αλλους οποτε καλα κανουν και υπαρχουν χιλιαδες μαγκες με καλυτερα εργαλεια απο αυτο που θα καταληξω.

Οσο για το θεμα SS, ενταξει στο μυαλο μου σαν SS ειχα 800 και πανω, Ducati SS800, R1, GSX-R 1000/1300 Hayabusha. Τετοιες λεω δε θελω.

Απλως οπως ειπα εχω την 250, γιατι να δωσω χρηματα για αλλη μια 250. 400 αν ξερετε καποια πειτε μου, οποτε με αυτο το σκεπτικο ανεβηκα 600.

Σχεδιαστηκα επισης κουκλες ειναι KTM RC200, και Aprilla RSV4. Για να καταλαβετε απο εικονα τι εχω στο μυαλο μου

amyroukai
20/02/2015, 08:25
Στο ξαναειπα. Cbr400, zxr400 αλλα ειναι παλιες και ειναι υποπτες για πολλα εξοδα λογω ηλικιας και απονων πιθανων ιδιοκτητων.

Το gsxr και cbr ειναι μια χαρα 600αρια αλλα με τσιτα τα γκαζια προμηνυεται
πολυς πονος... Παρε ενα, απλα εχε παντα στο μυαλο σου οτι θελουν συνεση.

NICK39
20/02/2015, 09:26
Εν κατακλειδι. 250εχω. Οποτε η επομενη αναβαθμιση ειναι ή 400 ή 600. 400αρια δε ξερω τι καλω παιζει, οποτε στα 600 κοιταω R6/CB600RR/GSX600R. Γνωστος μου σε συνεργειο που κατεβαινει σε αγωνες μου ειπε μακρια απο ninja και kawasaki. Αν οχι αυτα που ειπα, 400αρια καλα υπαρχουν?

αφου σ'αρεσουν τα 600αρια απ'οτι φαινεται τι το συζητας..μην ασχοληθεις με 400αρια και 500αρια...εγω θα τσιμπαγα cbr η r6 h' gsxr...
to honda ειναι πολυ καλο σε ολα....το r6 ειναι το πιο δυνατο ψηλα αλλα και το πιο αδυναμο χαμηλα...το gsxr εχει πολυ καλο μοτερ...
τα 2 πρωτα εχουν φρενα ιδανικα..το gsxr σαν καθε suzuki που σεβεται τον εαυτο του εχει τρομπα για την θαλασσα...το gsxr ειμαι μακραν πιο ανετο ακολουθωντας πιο πισω το cbr σε αντιθεση με το r6 που η θεση του ειναι καθαρα αγωνιστικη και κουραζει ευκολα για βολτες..

yiannis172
20/02/2015, 10:11
Κατα τη γνωμη μου διαφορα σε κινδυνο δεν υπαρχει για εναν απειρο οδηγο,αναμεσα σε ενα 600 και ενα 1000ss.
Το κακο ειναι,οσον αφορα τα 600,οτι πολλοι ''παρεξηγουν'' τον μικρο κυβισμο τους ξεχνοντας πως ειναι γρηγοροτερα και πιο απολυτα απο το 99% των υπολοιπων μηχανων ολων των κατηγοριων,ακομα και διπλασιου κυβισμου.

Vice
20/02/2015, 11:21
Το έχουμε αναλύσει άπειρες φορές αυτό το θέμα και καταλήξαμε οτι αν είσαι καγκουρο-βλακάκος σκοτώνεσαι και με παπί

zik_virches
20/02/2015, 17:09
Bασικο το οποιο το προσπερασα, παλι καλα που αναφερθηκε. Θελω οντως 1500-2500 το χρονο συντηρηση? Προφανως για καθημερινη χρηση και με οριακες επιδοσεις. Και παλι πολλα δεν ειναι

amyroukai
20/02/2015, 18:12
Πόσα χιλιόμετρα θα κάνεις;
Αν είσαι στις 10-15000 το χρόνο, θέλεις δύο αλλαγές λαδιών, ένα σετάκι μπουζί, φίλτρο κλπ και ένα ζευγάρι λάστιχα, "μισή" αλυσίδα-γρανάζια και πες και ένα σετ τακάκια (υπερβολή το τελευταίο αλλά τέλος πάντων). Συν ασφάλεια και τέλη, το χιλιάρικο δεν το πιάνεις αλλά δεν απέχεις πολύ. Αν μιλάς για "οριακές επιδόσεις" δηλαδή σκίσιμο αέρα πατέρα τότε θα αλλάζεις πιο συχνά λάστιχα και αλυσίδα και λάδια και και και και και, και ναι μπορεί να ξοδέψεις και όσα λες.

dimzan
20/02/2015, 20:44
Πόσα χιλιόμετρα θα κάνεις;
Αν είσαι στις 10-15000 το χρόνο, θέλεις δύο αλλαγές λαδιών, ένα σετάκι μπουζί, φίλτρο κλπ και ένα ζευγάρι λάστιχα, "μισή" αλυσίδα-γρανάζια και πες και ένα σετ τακάκια (υπερβολή το τελευταίο αλλά τέλος πάντων). Συν ασφάλεια και τέλη, το χιλιάρικο δεν το πιάνεις αλλά δεν απέχεις πολύ. Αν μιλάς για "οριακές επιδόσεις" δηλαδή σκίσιμο αέρα πατέρα τότε θα αλλάζεις πιο συχνά λάστιχα και αλυσίδα και λάδια και και και και και, και ναι μπορεί να ξοδέψεις και όσα λες.

στα 1500-2500 το χρονο εγω βαζω και τις βενζινες μεσα. Με 7λ/100χλμ για τυπικο 600αρι ειναι 700λιτρα βεινζινης για 10.000χλμ δηλαδη 700*1,4=1000€ για βενζινη. Να τα πως βγαινουν τα 1500-2500€ ανα χρονο για τη μηχανη.

Vice
21/02/2015, 08:32
Νομίζω οι βενζίνες δεν πρέπει να προστίθενται στο λογαριασμό.

Προσωπικά, με 3000-4000 χλμ τον χρόνο στην πόλη και καμια πολεμική βόλτα τα ΣΚ δεν ξοδευω παραπάνω απο 400-450 ευρώ ετησίως

55 ευρώ τέλη 600cc
160 ευρώ ασφάλεια χρόνου
50 ευρώ αλλαγή λάδια και φίλτρο
150 ευρώ Λάστιχα (καθε 2 χρόνια ενα ζευγάρι 300 ευρώ χοντρά)

και πάλι τα λάστιχα ειναι θέμα χρήσης. Άλλοι θέλουν ενα ζευγάρι τα 150 χρόνια και άλλοι αλλάζουν πισινό κάθε εβδομάδα. Το ίδιο συμβαίνει με τακάκια και αλυσιδογράναζα.

Επίσης αν έχεις HONDA την βγάζεις πιο φτηνά :D

amyroukai
21/02/2015, 09:16
Προσωπικά, με 3000-4000 χλμ τον χρόνο στην πόλη και καμια πολεμική βόλτα τα ΣΚ


:bawl:
Nταξ...
Δεν είσαι και το πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα.

zik_virches
21/02/2015, 10:40
Αυτο λεω πως εσεις μιλατε για πολλα χιλιομετρα. Εγω κανω 10.000 το χρονο με το σκοοτερακι, το οποιο θα συνεχισω να χρησιμοποιω ια τις δουλειες και τυπικες μετακινησεις. Με τη μηχανη αντε να κανω 2.000. Οποτε ναι μονο βενζινες και χαρτουρα θα ειναι τα εξοδα

Vice
21/02/2015, 10:51
:bawl:
Nταξ...
Δεν είσαι και το πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα.

Υποτίθεται οτι την μηχανή την έχεις για να γουστάρεις στον ελεύθερο χρόνο σου. Εγώ τουλάχιστον έτσι την χρησιμοποιώ

Τώρα αν εσύ πχ κάνεις 10-20 χιλιαδες χλμ τον χρόνο με sport μηχανή σπίτι-δουλειά-σουπερμαρκετ τότε δεν θα πρέπει να κλαίγεσαι για κόστος συντήρησης. Πάρε ενα παπί ή ενα αυτοκίνητο

amyroukai
21/02/2015, 11:14
Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, δεν "υποτίθεται" τίποτα γιατί όλοι μας είμαστε διαφορετικοί. Αυτό που ο ένας μπορεί να θεωρήσει άκυρο, είναι αυτό που μπορεί να καραγουστάρει κάποιος άλλος. Και εννοείται ότι διατηρούν όλοι το δικαίωμα στην χρήση που γουστάρουν. Η σχετική καζούρα από όσους χρησιμοποιούν την μηχανή διαφορετικά, μέσα στο παιχνίδι επίσης.

Εγώ την χρησιμοποιώ και την γουστάρω καθημερινά για τα πάντα. Πολύς κόσμος κάνει το ίδιο, ακόμα και με σπορ μηχανές.

Για αυτό έβαλα πρώτα την παράμετρο "πόσα χιλιόμετρα" πριν απαντήσω.

sapila racing
21/02/2015, 11:18
Υποτίθεται οτι την μηχανή την έχεις για να γουστάρεις στον ελεύθερο χρόνο σου. Εγώ τουλάχιστον έτσι την χρησιμοποιώ


Ποιός το λέει αυτό?
Επίσης μπορεί καποιος να έχει αλλη μοτο για καθε μερα κι αλλη για τον ελεύθερο χρόνο του. ;)

Vice
21/02/2015, 12:27
Παιδες...το ίδιο πράγμα λεμε.

Κάποιος μπορεί να γουστάρει να πάρει μια Ferrari ή μια Lambo και να πηγαίνει για ψώνια στο σουπερμαρκετ! Με γεια του με χαρά του , δεν του το απαγορεύει κανένας και το κάνει γιατί έτσι γουστάρει. Δεκτόν! Οταν ομως θα ρωτήσει κάποιος γνώμες τι αμαξι να πάρει για να πηγαίνει σουπερ, δεν θα πεταχτεί αυτός να πει τις εμπειρίες του και τα κόστη του. Λογικό είναι να ειναι αυξημένα, τι συζητάμε τώρα;

Το ιδιο συμβαίνει και εδώ. Ρωτάει ο φίλος μας που ψάχνει μηχανή για πόλη, τι παιζει με κοστη, και λεμε το μακρύ μας και το κοντό μας. Γράφει ο CBR1000RR γράφει ο CRYPTON γράφει και ο ποδηλάτης. Γράφει ο Pedrosa, γράφει και ο παππούς που πηγαινει με 5χλμ/ω. Εγώ αν ημουν στην θέση του, και δεν ήξερα, και εβλεπα κοστη 1500-2000 ευρώ για την χρήση που το θέλει δεν θα επαιρνα καθόλου στην τελική.

Αρα ξεκαθαρίζουμε τα σταθερά κόστη μιας μηχανής, πχ. Τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια, Κτέο, κτλ. Λέμε και τις καταναλώσεις μέσο όρο που παίζουν και τα τυπικά σερβις, και τα υπόλοιπα πάνε βάσει χρήσης. Το σκίζεις; θα πληρώσεις; το πάς χαλαρά; θα σου βγεί πιο φτηνά.

Ζωντανό παράδειγμα εγώ δινω 400-450 ευρώ το χρόνο και ο dimzan λεει 2000. Και οι δυο αληθεια λεμε αλλά η πληροφορία που δίνουμε στο παιδί ειναι λάθος.

αντε φτάνει μιλάμε, πάμε καμια βόλτα τώρα να ξελαμπικάρουμε :) :beer:

dimzan
21/02/2015, 12:46
Υποτίθεται οτι την μηχανή την έχεις για να γουστάρεις στον ελεύθερο χρόνο σου. Εγώ τουλάχιστον έτσι την χρησιμοποιώ

Τώρα αν εσύ πχ κάνεις 10-20 χιλιαδες χλμ τον χρόνο με sport μηχανή σπίτι-δουλειά-σουπερμαρκετ τότε δεν θα πρέπει να κλαίγεσαι για κόστος συντήρησης. Πάρε ενα παπί ή ενα αυτοκίνητο

προσωπικα την χρησιμοποιω και σαν εργαλειο και για ευχαριστηση. Αμα μπορω να παω με τη μηχανη το προτιμω, ειτε ειναι να παω 3χλμ ειτε 30

amyroukai
21/02/2015, 20:46
Ζωντανό παράδειγμα εγώ δινω 400-450 ευρώ το χρόνο και ο dimzan λεει 2000. Και οι δυο αληθεια λεμε αλλά η πληροφορία που δίνουμε στο παιδί ειναι λάθος.

Η πληροφορία που δίνετε είναι ολόσωστη, για την χρήση που κάνετε ο καθ' ένας σας.

Και το παιδί βλέπει τον ένα χρήστη, βλέπει τον άλλον, μπορεί να έχει μιά εικόνα του τι σημαίνει έξοδο και με μιά απλή μέθοδο των τριών (ναι ξέρω επιστήμη τρελλή) να βρει περίπου τι θα πλΕρώνει στα χιλιόμετρα που κάνει.

Επίσης Vice ασφάλεια 160 το χρόνο φαντάζομαι χωρίς καμία κάλυψη τύπου νομική, οδική (χτύπα ξύλο, για την κακιά την ώρα), κλοπή κλπ κλπ κλπ που για ένα μηχανάκι που θα το οδηγεί "νέος" αναβάτης και δεν έχει αναφέρει πάρκινγκ τα θεωρώ απαραίτητα.

Vice
21/02/2015, 21:26
Επαρχία οι ασφάλειες είναι πιο φτηνές. 160 πληρώνω για όλα με νομική και οδική εκτός κλοπή που δεν βρήκα να ασφαλίζει κανένας

dimzan
21/02/2015, 23:54
επισης εγω βαζω και τις βενζινες, εσυ οχι. Στη χρηση της μηχανης μετρανε και οι βενζινες, δεν ειναι cbf125 που καιει 2λ/100χλμ ήτοι 280€ ανα 10.000χλμ. Ειναι πολλα τα χρηματα και στις βενζινες, δεν πρπει να τα αγνοουμε.

pektis
22/02/2015, 21:24
επισης εγω βαζω και τις βενζινες, εσυ οχι. Στη χρηση της μηχανης μετρανε και οι βενζινες, δεν ειναι cbf125 που καιει 2λ/100χλμ ήτοι 280€ ανα 10.000χλμ. Ειναι πολλα τα χρηματα και στις βενζινες, δεν πρπει να τα αγνοουμε.
Αυτο που λες ειναι λαθος...
Οσον αφορα τα καυσιμα παιζει μεγαλο ρολο ο δεξιος σου καρπος στο ανοιγμα του γκαζιου;)
Το εχουμε αναλυσει το θεμα ''καταναλωση'' πολλες φορες!
To 600αρι με νορμαλ στροφες καιει 6 λ/100:wave2:

dimzan
23/02/2015, 02:11
Αυτο που λες ειναι λαθος...
Οσον αφορα τα καυσιμα παιζει μεγαλο ρολο ο δεξιος σου καρπος στο ανοιγμα του γκαζιου;)
Το εχουμε αναλυσει το θεμα ''καταναλωση'' πολλες φορες!
To 600αρι με νορμαλ στροφες καιει 6 λ/100:wave2:

ναι οκ, συμφωνω. ακομα και με 6λ/100χλμ και τιμη βενζινης στα 1.4€/λιτρο εχουμε 84€ για καθε 1000χλμ, ή 840€ για 10.000χλμ. Δε θα τσακωθουμε αν ειναι 6λ/100 ή 7λ/100, σιγουρα ομως με ενα 600αρι μηχανακι τα 1000€ το χρονο σε βενζινες μπορει να ξοδευτουν πολυ ευκολα. Εκτος αν το μηχανακι βγαινει για 2 βολτες το μηνα, οποτε και δε συμφερει να το πληρωνεις ολο το χρονο, καλυτερα πηγαινε νοικιασε μηχανη 2 φορες το μηνα.

pektis
23/02/2015, 09:47
ναι οκ, συμφωνω. ακομα και με 6λ/100χλμ και τιμη βενζινης στα 1.4€/λιτρο εχουμε 84€ για καθε 1000χλμ, ή 840€ για 10.000χλμ. Δε θα τσακωθουμε αν ειναι 6λ/100 ή 7λ/100, σιγουρα ομως με ενα 600αρι μηχανακι τα 1000€ το χρονο σε βενζινες μπορει να ξοδευτουν πολυ ευκολα. Εκτος αν το μηχανακι βγαινει για 2 βολτες το μηνα, οποτε και δε συμφερει να το πληρωνεις ολο το χρονο, καλυτερα πηγαινε νοικιασε μηχανη 2 φορες το μηνα.

Βρε dim, η μηχανη για τον καθενα ειναι ξεχωριστη ευχαριστηση...
Άλλος του αρεσει να την βγαζει μια φορα την εβδομαδα για βολτα, αλλος μια φορα τον μηνα και αλλος καθε μερα...!
Αν ειναι να κοιταω ποσο καιει και ποσο εχει παει η βενζινα θα επαιρνα παπακι!
Μην ξεφευγουμε απο το θεμα!;)