PDA

View Full Version : Hornet 600 PC36 Dynojet



igatos
18/02/2015, 18:04
Χαιρετω τη παρεα, ειμαι νεος στο forum αν και παρακολουθω καιρο, επισης νεος στις μηχανες.
Προχθες εκανα ενα full rebuild στα carb αν και ηταν σε αριστη καταστηση γυαλιζαν τα παντα, και εβαλα Dynojet μονος μου, χρησιμοποιησα τα D114 μιας και εχω akra πανω και K&N. ( μαμα ειχε keihin 115 και στα 4 carb, τα D114 ειναι σαν keihin 120). Νιωθω γενικοτερα οτι στροφαρει λιγο πιο αγριεμενα αλλα νομιζω οτι εχω καπου τρυπες στη καμπυλη το αισθανομαι. Λετε να κανω ενα συγχρωνισμο? Εχει κανεις τα ιδια με μενα φανταζομαι πολλοι. Δε θελω να μπλεξω με καυσαναλυση και δυναμομετρησεις

sapila racing
18/02/2015, 20:21
Χαιρετω τη παρεα, ειμαι νεος στο forum αν και παρακολουθω καιρο, επισης νεος στις μηχανες.
Προχθες εκανα ενα full rebuild στα carb αν και ηταν σε αριστη καταστηση γυαλιζαν τα παντα, και εβαλα Dynojet μονος μου, χρησιμοποιησα τα D114 μιας και εχω akra πανω και K&N. ( μαμα ειχε keihin 115 και στα 4 carb, τα D114 ειναι σαν keihin 120). Νιωθω γενικοτερα οτι στροφαρει λιγο πιο αγριεμενα αλλα νομιζω οτι εχω καπου τρυπες στη καμπυλη το αισθανομαι. Λετε να κανω ενα συγχρωνισμο? Εχει κανεις τα ιδια με μενα φανταζομαι πολλοι. Δε θελω να μπλεξω με καυσαναλυση και δυναμομετρησεις

Ενα balance ποτέ δεν βλάπτει. Δεν νομίζω να σου κλείσει τρύπες σε καποιες στροφές όμως.
Αισθάνεσαι να κομπιάζει σε κάποοιες στροφές? Τερμα ψηλά είναι όπως πρέπει?
Η Dynojet δίνει και κιτ με βελόνες κλπ για να ρυθμισεις σε μεγαλο φάσμα ανοίγματος γκαζιού και στορφών, αν άλλαξες μόνο τα κύρια ζιγκλέρ τότε το επηρρέασες στην ουσία μόνο στο τέρμα γκάζι και από μεσαίες και πάνω.

DrBig
18/02/2015, 21:02
Χαιρετω τη παρεα, ειμαι νεος στο forum αν και παρακολουθω καιρο, επισης νεος στις μηχανες.
Προχθες εκανα ενα full rebuild στα carb αν και ηταν σε αριστη καταστηση γυαλιζαν τα παντα, και εβαλα Dynojet μονος μου, χρησιμοποιησα τα D114 μιας και εχω akra πανω και K&N. ( μαμα ειχε keihin 115 και στα 4 carb, τα D114 ειναι σαν keihin 120). Νιωθω γενικοτερα οτι στροφαρει λιγο πιο αγριεμενα αλλα νομιζω οτι εχω καπου τρυπες στη καμπυλη το αισθανομαι. Λετε να κανω ενα συγχρωνισμο? Εχει κανεις τα ιδια με μενα φανταζομαι πολλοι. Δε θελω να μπλεξω με καυσαναλυση και δυναμομετρησεις

Απαντησε σε αυτο που ρωτησε ο Σαπιλα. Επισης εχε υποψιν οτι αλλες βελονες συχνα χρειαζονται και αλλα mains.
Δοκιμασε επισης μιση η μια θεση πιο ψηλα τις βελονες. Την μιση θεση την επιτυγχανεις με (μια επιπλεον) ψιλη ροδελιτσα κατω απο το κλιπ.

igatos
19/02/2015, 20:52
Ευχαριστω για τις απαντησεις, εννοειται αλλαξα τα παντα, και βελονες και ελατηρια στην προβλεπομενη απο DJ θεση η βελονα και τα main. Δεν ειμαι σιγουρος για τη τρυπα ρε γαμωτο ισως να ειναι η ιδεα, αρα μονο η δυναμομετρηση θα μου το δειξει. Ποιον μου προτεινεται να παω και για balance και για δυναμομετρηση?

DrBig
19/02/2015, 21:10
Ευχαριστω για τις απαντησεις, εννοειται αλλαξα τα παντα, και βελονες και ελατηρια στην προβλεπομενη απο DJ θεση η βελονα και τα main. Δεν ειμαι σιγουρος για τη τρυπα ρε γαμωτο ισως να ειναι η ιδεα, αρα μονο η δυναμομετρηση θα μου το δειξει. Ποιον μου προτεινεται να παω και για balance και για δυναμομετρηση?

σε τι συνθηκες σου παρουσιαζει αυτο που θεωρεις οτι ειναι τρυπες ?

igatos
19/02/2015, 21:12
Πιστευω 6-8 χσαλ, και μετα δινει καλα, αλλα επισης εχω προσφατη αλλαγη σε γραναζια μετατροπη σε 520 και 44 δοντια πισω, οποτε παλι ειμαι χαμενος στη μεταφραση για να δω και να εντοπισω διαφορες.

DrBig
19/02/2015, 21:18
Πιστευω 6-8 χσαλ, και μετα δινει καλα, αλλα επισης εχω προσφατη αλλαγη σε γραναζια μετατροπη σε 520 και 44 δοντια πισω, οποτε παλι ειμαι χαμενος στη μεταφραση για να δω και να εντοπισω διαφορες.

Δοκιμασε να ανοιγοκλεισεις αποτομα το γκαζι σε αυτη τη περιοχη στροφων. Αν καθυστερησει να αρπαξει (βηξει κουλουπου) τοτε σηκωσε τις βελονες.

igatos
19/02/2015, 21:24
Ωραιος ευχαριστω, ποπο με τι κουραγιο να τα ξανανοιξω :lol:

CBR900RR 98-99
19/02/2015, 21:54
Να συμπληρωσω μαζι με τα παραπανο που ειπαν τα παιδεια οτι ο συνχρονισμος επειρεαζει το ρελαντι και της χαμηλες στροφες περισοτερο η τουλαχιστον αισθητα!

θεωρω οτι αν δεν κανεις καυσαναλιση στον δρομο δεν κανεις τιποτα ουσιαστικο στο δυναμομετρο για ρυθμιση μιγματον οποτε πεταμενα λεφτα για μενα!

Της δυναμομετρισης αστες κατα μερος μιας και επειρεαζονται απο πολλους παραγοντες πεταμενα λεφτα και παλι για μενα!

Μονο με δοκιμες και συνδιασμους ζιγκλερ και υψος βελονας θα βγαλεις ακρη με μετρο συγκρισης το πως παει πριν και μετα!

Τελος αν δεν βγαλεις ακρη με της τρυπες που λες οτι συνδιασμο και να κανες δοκιμασε να βαλεις το μαμα φιλτρο αερα!

igatos
19/02/2015, 22:30
με wideband φανταζομαι εννοεις, σαφως θα ειναι καλυτερο, και εχω μαλιστα πανω σε ενα cupra που εχω, πως θα μπει στο μηχανακι ομως?

CBR900RR 98-99
19/02/2015, 22:42
Ναι ,τρυπα στο χταποδι και κολημα παξημαδι στην διασταση του σπειρωματος του αισθητηρα αισθητηρα λ που θα χρησημποιησης!