PDA

View Full Version : Μεταβιβαση και κυκλοφορια...



mitsakos_18
18/02/2015, 23:55
Γεια χαρα guys,

μια ερωτηση περι μεταβιβασης..Αν κανω μεταβιβαση στο ονομα μου μια μηχανη και δεν βγαλω ασφαλεια,μπορω να την κυκλοφορησω για την παω απο Θεσσαλονικη στη Λαρισα οπου και μενω?
εννοειτε πως την επομενη μερα θα βγει ασφαλεια..Θυμαμαι παλιοτερα που ειχε αγορασει ο πατερας μου ι.χ, ειχε βγαλει κατι που λεγοταν "Μ" ή καπως ετσι και ηταν για να μπορεσεις να κυκλοφορησεις το οχημα..Νομιζω παντα...:lol::lol:
Ισχυει κατι τετοιο ακομη?
thank you και καλο βραδυ....;)

SHOOTER045
19/02/2015, 00:16
χωρις ασφαλεια ρισκαρεις.
μπορεις να την μεταφερεις
1)Με φορτωτικη
2) Στην ζουλα-ανασφαλιστη/δεν το προτεινω
3)Βγαζεις απευθειας ασφαλεια(αφου θα την βγαλεια ουτως η αλλως,και ταξιδευεις κυριος

Αυτα για το Μ κλπ δεν τα γνωριζω,μονο για οχημα σε ακινησια,το οποιο για καποιο λογο,ειτε πηγαινεια για σερβις,η αλλαζει περιοχη ακιννητοποιησης ,αλλα και παλι βγαζεις προσωρινη μιας ημερας

mitsakos_18
19/02/2015, 00:46
δεν προκειτε να κουνηθει ανασφαλιστη για κανενα λογο..
Η ολη ιστορια γινεται γιατι ο ασφαλιστης μου ,μου ειπε πως αν δεν προλαβω να παρω στα χερια μου την αδεια μεχρι της 12 το μεσημερι, τοτε και να κανω την ασφαλιση, θα ισχυει για την επομενη μερα.
Οποτε δεν λεει να κατεβω Λαρισα και την επομενη να ξανα ανεβω Θεσσαλονικη για να κατεβασω την μοτο..

SHOOTER045
19/02/2015, 00:57
Αν εισαι σιγουρος για την αγορα της μοτο,ζητα απ τον πωλητη τον αριθμο πλαισιου η την πινακιδα,δωστα στον ασφαλιστη σου να σου βγαλει μια προσωρινη και end of story

mitsakos_18
19/02/2015, 01:11
δεν γνωριζα πως μπορει να γινει κατι τετοιο..
βολευει αρκετα σε περιπτωση που δεν προλαβω μεχρι της 12 να ξεμπερδεψω με την μεταβιβαση..

SHOOTER045
19/02/2015, 01:17
oπως σου ειπα
ζητα απ τον πωλητη
αρ πλαισιου/μοτερ
και αρ κυκλοφοριας
δωστα στον ασφαλιστη,και με το που θα ανεβεις σαλονικα
τον παιρεις τηλ ,του τα δινεις ,σου βγαζει ασφαλεια
και εσυ κανεις την μεταβιβαση και το ταξιδακι σου ησυχος

GFawkes
19/02/2015, 08:42
oπως σου ειπα
ζητα απ τον πωλητη
αρ πλαισιου/μοτερ
και αρ κυκλοφοριας
δωστα στον ασφαλιστη,και με το που θα ανεβεις σαλονικα
τον παιρεις τηλ ,του τα δινεις ,σου βγαζει ασφαλεια
και εσυ κανεις την μεταβιβαση και το ταξιδακι σου ησυχος

:a20:

mitsakos_18
19/02/2015, 09:49
Ευχαριστω πολυ SHOOTER..:beer: