PDA

View Full Version : Χιονιάς στην Αττική οδό 18.02.15



Αμφίσημος
19/02/2015, 23:30
Καλησπέρα στην παρέα. Μοιράζομαι εμπειρία.
Προχθές στις 18.02.15 στα τελευταία χιόνια στην Αττική βρέθηκα να τελειώνω ενα ραντεβού στις 23:00 στον Βύρωνα και έπειτα να κατευθύνομαι για Μαρκόπουλο μέσω Κατεχάκη / Α.Ο στην Περιφερειακή Υμηττού. Πληρώνω τα 1.25€ (μοτοκάρτα) στις 11:10 όπου και ξεκίνησε να χιονίζει καλά. Τι όμορφα! Λέω απο μέσα μου ικανοποιούμενος με την προνοητικότητα μου να φοράω μπότες, γάντια, επιγονατίδες, μπουφάν και όλα τα τριβόλια. Ο δρόμος γυαλί με το χιόνι ακόμα στις άκρες του. Οι φωτεινοί σηματοδότες ειδοποιούσαν πως γίνεται ρίψη άλατος και όλα αυτά τα ωραία "Ευρωπαϊκά". ΟΚ λέω Αττική Οδός με γαμώ τσι ασφάλτους και γω με ΟΝ-ΟFF ημιτακουνάτο (Tenere με Sahara) τι διάολο;
Το χιόνι όλο και πύκνωνε και ο δρόμος όλο και άσπριζε. Λέω απο μέσα μου - μην κόβεις και πολύ και το φοβηθείς, όλα στο μυαλό είναι. Έτσι έπιασα και κάτι κατοστάρες που τις μετάνιωσα στην 1η επιβράδυνση και έπεσα τελικά στα μαξ 50χλμ/ώρα με 2α, 3η το πολύ.
Ε; 11:15 δεν έβλεπα μπροστά μου απ'τα χιόνια και ξεκινήσανε και οι κατηφορικές στροφές. Τα ΙΧ με προσπερνούσανε αναγκάζοντας με να βγαίνω δεξιά στο απάτητο και γενικά να αρχίζω να νιώθω αυτό που λέμε άβολα.331484
Λίγο πιο κάτω βρίσκω εναν τύπο σταματημένο με ενα Kawa 650 δικύλινδρο σλικάτο. Σταματάω (εκεί και οι φωτό) του ανάβω τα αλάρμ να τον βλέπουνε και του λέω να ακουλουθήσει τη ροδιά μου. Ταχύτητες 5-15χλμ/ώρα τώρα πια - ίσα που τσουλάγαμε. Ένιωθα πως 1 μοίρα να στρίψω το μηχανάκι θα πέσω. Το χιόνι παιδιά απο άλλο τόπο - τόσο πυκνή χιονόπτωση στο Καρπενήσι θυμάμαι. Αναγκαστήκαμε να ανοίξουμε πια τις ζελατίνες απο τα κράνη γιατί ήταν κάτασπρες και δεν βλέπαμε Χριστό. Κόντρα φώτα, νερά, χιόνια, προσπεράσεις στο τσίμα τσίμα και άγχος στο μάξιμουμ. 331485
Μετά απο ξύλιασμα σοβαρό φθάσαμε στον Alpha λίγο πριν τα μεσάνυχτα όπου και παρκάραμε εκεί για προστασία. Κοίτα λέω περιπέτεια στα καλά του καθουμένου;
Πάντως μου έμεινε και η αίσθηση πως είχα κι άλλα περιθώρια αλλά ο "φόβος" με κυρίεψε με την έννοια πως ήμουν ψυλλιασμένος πως θα βρεθώ ξάπλα εκεί που δεν το περιμένω και να σέρνομαι μαζί με τα μέταλλα. Σαν εμπειρία πάντως καλοδεχούμενη αν και φορτική. Απορώ αυτοί που ταξιδεύουν χειμωνιάτικα στον Βορρά πως την παλεύουν;

amyroukai
19/02/2015, 23:38
Δεν ταξιδεύουν, δεν ασφαλίζεται μοτοσικλέτα για χειμώνα σε μια εκ των σκανδιναβικών που είχα ρωτήσει.

Δεν πεφτεις τόσο εύκολα, αλλά σε παρόμοια φάση και εγώ το είχα παρκάρει καμμιά δεκαριά χιλιόμετρα από το σπίτι.

spyrakos35
20/02/2015, 05:06
έχω την αίσθηση οτι δεν πρέπει να πηγαίνεις πάνω στα πατημένα.....

το χιόνι δεν γλυστράει αν δεν είναι παγωμένο.... και τη στιγμή που ξεκινάει να το στρώνει δεν έχει γινει πάγος....

το χιονι τη στιγμή που πέφτει είναι σαν αφρός με κενά αέρος αλλά όταν το πατάς τότε συμπιέζεται σε πιο στέρεη μαζα με αποτέλεσμα να γίνεται γλυστερό....

μπορεί βεβαια να κάνω και λάθος......

zopas
20/02/2015, 07:19
Μπραβο σου το χειρίστηκες αψογα...και φυσικα περα απο το αγχος , το παγωμενα δάκτυλα, ο πονος που πατας την μανετα ακομα και με θερμαινόμενα γκριπ θα πρεπει να είναι ενας δάσκαλος ότι με τη φυση δεν μπορει να τα βαλει κανενας...

GFawkes
20/02/2015, 07:55
Τυχεροι εισασταν και οι 2....

ειδικα ο φιλος με το στρητ....καμια ελπιδα....

η γλιστρα με στρητ λαστιχα ερχεται εκει που δεν το περιμενεις....

:eek:

buckley
20/02/2015, 08:00
Καλησπέρα στην παρέα. Μοιράζομαι εμπειρία.
Προχθές στις 18.02.15 στα τελευταία χιόνια στην Αττική βρέθηκα να τελειώνω ενα ραντεβού στις 23:00 στον Βύρωνα και έπειτα να κατευθύνομαι για Μαρκόπουλο μέσω Κατεχάκη / Α.Ο στην Περιφερειακή Υμηττού. Πληρώνω τα 1.25€ (μοτοκάρτα) στις 11:10 όπου και ξεκίνησε να χιονίζει καλά. Τι όμορφα! Λέω απο μέσα μου ικανοποιούμενος με την προνοητικότητα μου να φοράω μπότες, γάντια, επιγονατίδες, μπουφάν και όλα τα τριβόλια. Ο δρόμος γυαλί με το χιόνι ακόμα στις άκρες του. Οι φωτεινοί σηματοδότες ειδοποιούσαν πως γίνεται ρίψη άλατος και όλα αυτά τα ωραία "Ευρωπαϊκά". ΟΚ λέω Αττική Οδός με γαμώ τσι ασφάλτους και γω με ΟΝ-ΟFF ημιτακουνάτο (Tenere με Sahara) τι διάολο;
Το χιόνι όλο και πύκνωνε και ο δρόμος όλο και άσπριζε. Λέω απο μέσα μου - μην κόβεις και πολύ και το φοβηθείς, όλα στο μυαλό είναι. Έτσι έπιασα και κάτι κατοστάρες που τις μετάνιωσα στην 1η επιβράδυνση και έπεσα τελικά στα μαξ 50χλμ/ώρα με 2α, 3η το πολύ.
Ε; 11:15 δεν έβλεπα μπροστά μου απ'τα χιόνια και ξεκινήσανε και οι κατηφορικές στροφές. Τα ΙΧ με προσπερνούσανε αναγκάζοντας με να βγαίνω δεξιά στο απάτητο και γενικά να αρχίζω να νιώθω αυτό που λέμε άβολα.331484
Λίγο πιο κάτω βρίσκω εναν τύπο σταματημένο με ενα Kawa 650 δικύλινδρο σλικάτο. Σταματάω (εκεί και οι φωτό) του ανάβω τα αλάρμ να τον βλέπουνε και του λέω να ακουλουθήσει τη ροδιά μου. Ταχύτητες 5-15χλμ/ώρα τώρα πια - ίσα που τσουλάγαμε. Ένιωθα πως 1 μοίρα να στρίψω το μηχανάκι θα πέσω. Το χιόνι παιδιά απο άλλο τόπο - τόσο πυκνή χιονόπτωση στο Καρπενήσι θυμάμαι. Αναγκαστήκαμε να ανοίξουμε πια τις ζελατίνες απο τα κράνη γιατί ήταν κάτασπρες και δεν βλέπαμε Χριστό. Κόντρα φώτα, νερά, χιόνια, προσπεράσεις στο τσίμα τσίμα και άγχος στο μάξιμουμ. 331485
Μετά απο ξύλιασμα σοβαρό φθάσαμε στον Alpha λίγο πριν τα μεσάνυχτα όπου και παρκάραμε εκεί για προστασία. Κοίτα λέω περιπέτεια στα καλά του καθουμένου;
Πάντως μου έμεινε και η αίσθηση πως είχα κι άλλα περιθώρια αλλά ο "φόβος" με κυρίεψε με την έννοια πως ήμουν ψυλλιασμένος πως θα βρεθώ ξάπλα εκεί που δεν το περιμένω και να σέρνομαι μαζί με τα μέταλλα. Σαν εμπειρία πάντως καλοδεχούμενη αν και φορτική. Απορώ αυτοί που ταξιδεύουν χειμωνιάτικα στον Βορρά πως την παλεύουν;

Ρε μπαγάσα φωτογράφος είσαι ? Γαμάτες οι Α/Μ φωτό.

Zid
20/02/2015, 08:10
Οταν το χίονι είναι φρέσκο ... απλά καβαλάς το απάτητο και με χαμηλή ταχύτητα και προσοχή θα πάς με ασφάλεια εκει που θες.. Είναι πολύ χειρότερα να πάτήσεις φρένο στις ροδιές που ειναι πατημενο το χίονι .

Pan (dvs)
20/02/2015, 08:20
έχω την αίσθηση οτι δεν πρέπει να πηγαίνεις πάνω στα πατημένα.....

το χιόνι δεν γλυστράει αν δεν είναι παγωμένο.... και τη στιγμή που ξεκινάει να το στρώνει δεν έχει γινει πάγος....

το χιονι τη στιγμή που πέφτει είναι σαν αφρός με κενά αέρος αλλά όταν το πατάς τότε συμπιέζεται σε πιο στέρεη μαζα με αποτέλεσμα να γίνεται γλυστερό....

μπορεί βεβαια να κάνω και λάθος......

Φυσικα στο απατητο εχεις καλυτερο πατημα,ειδικα αν εχεις τακουνια.Παλι ομως προσεκτικα,γιατι το χιονι που μαζευεται στα τακουνια απο ενα σημειο και μετα τα κανει σλικ.Οι Βορειοι χρησιμοποιουνε λαστιχα με καρφια.Αmyroukai ,φυσικα και κανουνε ταξιδια.

Οταν ,στις βολτες μας,βρεθουμε σε παγο παμε σαν τις κοτες χωρις να κανουμε αποτομες κινησεις.Η ψυχη μας παει στην κωλοτσεπη.Αμεσως μετα λεμε οτι ,αν ξαναβρουμε παγο θα επιστρεψουμε,αλλα καθε φορα που τον ξαναβρισκουμε κανουμε τα ιδια.Στραβο ,συνωμοτικο χαμογελο και προχωραμε.Μυστηριο πραγμα ο ανθρωπος,παντα θελει να δει που φτανουνε τα ορια του.

Αμφίσημε μαζευε εμπειριες.Ολα εχουνε τη χαρη τους.:beer:

Αμφίσημος
20/02/2015, 10:04
Ρε μπαγάσα φωτογράφος είσαι ? Γαμάτες οι Α/Μ φωτό.

Nαι φίλος! Φωτογράφος είμαι - και οι φωτό είναι με την καλύτερη μηχανή μου είχα μαζί μου, το κινητό. Η σύμπτωση είναι πως και το άλλο παλικάρι με το Versus ήταν κι αυτός φωτογράφος. Πόσο σύμπτωση πια;

Μικe777
20/02/2015, 10:10
Οταν το χίονι είναι φρέσκο ... απλά καβαλάς το απάτητο και με χαμηλή ταχύτητα και προσοχή θα πάς με ασφάλεια εκει που θες.. Είναι πολύ χειρότερα να πάτήσεις φρένο στις ροδιές που ειναι πατημενο το χίονι .

Το χιονι δεν ειναι προβλημα οταν ειναι φρεσκο!!
ο παγος και το κρυο!
ειναι ομως πολυ επικινδυνα..

Αμφίσημος
20/02/2015, 10:19
Οταν το χίονι είναι φρέσκο ... απλά καβαλάς το απάτητο και με χαμηλή ταχύτητα και προσοχή θα πάς με ασφάλεια εκει που θες.. Είναι πολύ χειρότερα να πάτήσεις φρένο στις ροδιές που ειναι πατημενο το χίονι .

Παίζει να έχεις δίκιο. Η ψευδαίσθηση του οτι πατούσα στο πατημένο - νεροποιημένο ήταν η επικρατέστερη εκείνη τη στιγμή. Φρένο δεν πάτησα σχεδόν πουθενά. Να είναι καλά το μονοκύλινδρο...

RizlaPlusPlus
20/02/2015, 10:36
Εγω αυτο που θα σχολιασω παντως, ειναι οτι καποιος ****** της ΑΟ θα επρεπε να εχει ερθει. Αν οχι για σενα, τουλαχιστον για το σλικατο παιδι που ειχε σταματησει στο πεοκρυο. Θυμαμαι αντιστοιχη ιστορια περσι τελη Φλεβαρη(καλη ωρα) που διενυσα την εγνατια Γιαννενα - Θεσσαλονικη με χιονι και χαλαζι, και το μοναδικο πραγμα που με κρατουσε πανω στη μηχανη ηταν η εντυπωση οτι αν σταματησω, δε θα ξαναξεκινησω ποτε.

Περα απο αυτο, ωραια περιπετεια για μας τους Αθηναιους, γαμω τις φωτο :beer:

Αμφίσημος
20/02/2015, 10:50
Εγω αυτο που θα σχολιασω παντως, ειναι οτι καποιος ****** της ΑΟ θα επρεπε να εχει ερθει. Αν οχι για σενα, τουλαχιστον για το σλικατο παιδι που ειχε σταματησει στο πεοκρυο. Θυμαμαι αντιστοιχη ιστορια περσι τελη Φλεβαρη(καλη ωρα) που διενυσα την εγνατια Γιαννενα - Θεσσαλονικη με χιονι και χαλαζι, και το μοναδικο πραγμα που με κρατουσε πανω στη μηχανη ηταν η εντυπωση οτι αν σταματησω, δε θα ξαναξεκινησω ποτε.

Περα απο αυτο, ωραια περιπετεια για μας τους Αθηναιους, γαμω τις φωτο :beer:

Πράγματι. Το αντίτιμο που πληρώνουμε έπρεπε να πιάσει τόπο στην δύσκολη ώρα. Το παλικάρι που τους κάλεσε (πριν φθάσω) του είπαν "να περιμένει" και πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Περίεργο...

VANDA
20/02/2015, 10:52
Το παλικάρι που τους κάλεσε (πριν έρθω) του είπαν "να περιμένει" και πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

Α, τόσο καλά;

Αμφίσημος
20/02/2015, 10:57
Α, τόσο καλά;

Ε; Σου λέει αυτό γίνεται μια φορά το χρόνο. Βγάλαμε αλάτια / εκχιονιστικά τι άλλο; Πιάστε μια γέφυρα καθήστε κοντά στις εξατμίσεις και τα λέμε πρωί...

VANDA
20/02/2015, 11:29
Ε; Σου λέει αυτό γίνεται μια φορά το χρόνο. Βγάλαμε αλάτια / εκχιονιστικά τι άλλο; Πιάστε μια γέφυρα καθήστε κοντά στις εξατμίσεις και τα λέμε πρωί...


Τραγικό. Δεν είχαν ένα όχημα να πάνε να τον πάρουν τουλάχιστον; Καλά που βρεθήκατε, τον βοήθησες και ξεμπερδέψατε μαζί.

Αμφίσημος
20/02/2015, 12:10
Τραγικό. Δεν είχαν ένα όχημα να πάνε να τον πάρουν τουλάχιστον; Καλά που βρεθήκατε, τον βοήθησες και ξεμπερδέψατε μαζί.

Το ακραίο φαινόμενο ήταν 1-1.5 ώρες το πολύ. Δεν υπολόγισαν πως θα έβγαινε κανείς παλαβός με το μηχανάκι έξω αλλά απο την άλλη εφόσον περάσαμε τα διόδια είχαν "υποχρέωση" να στείλουν ενα ΙΧ να μαζέψει εμάς - αν οχι και τα moto που θα χρειαζόταν βανάκι. Αν δεν έβλεπα το παλικάρι δεν θα σταματούσα - ευτυχώς απο τη μια που με προσγείωσε ο φίλος - έχουμε και 2 στόματα να θρέψουμε - μεγάλο το ρίσκο.

georgezzr600
21/02/2015, 08:16
μπραβο φιλαρακι οχι μονο για τη ψυχραιμια που ειχες (και φανταζομαι πολλοι θα την ειχαν) να οδηγησεις με ασφαλεια αν και με κινδυνο και δυσκολια αλλα που σταματησες για τον συνοδοιπορο.
βεβαια κατι τετοιες στιγμες ειναι που νοιωθεις περισσοτερο "ανθρωπος" γιατι σε φοβιζει η δυναμη της φυσης και νοιωθεις περισσοτερη ασφαλεια με μαποιον συνανθρωπο σου.
και σαν φωτογρφος που εισαι τρααβηξες πολυ καλες φωτο!!μας πηγες και εμας εκει που ησουν

Αμφίσημος
21/02/2015, 15:45
μπραβο φιλαρακι οχι μονο για τη ψυχραιμια που ειχες (και φανταζομαι πολλοι θα την ειχαν) να οδηγησεις με ασφαλεια αν και με κινδυνο και δυσκολια αλλα που σταματησες για τον συνοδοιπορο.
βεβαια κατι τετοιες στιγμες ειναι που νοιωθεις περισσοτερο "ανθρωπος" γιατι σε φοβιζει η δυναμη της φυσης και νοιωθεις περισσοτερη ασφαλεια με μαποιον συνανθρωπο σου.
και σαν φωτογρφος που εισαι τρααβηξες πολυ καλες φωτο!!μας πηγες και εμας εκει που ησουν

Πολύ ωραία τοποθέτηση. Ευχαριστώ αλλα τα μπράβο περιττά με την έννοια πως όλοι έτσι θα έκαναν - το πιστεύω. Ήταν πολύ σουρεαλιστική κατάσταση πάντως σε κλασσική διαδρομή δουλειά-σπίτι να περάσω τέτοια εμπειρία. Όσο για τις φωτογραφίες και παρόλο που έχω ενσωματώσει και βάση για την GoPro στο γάντζο ρυμούλκησης απογοητεύτηκα που δεν είχα μαζί μου οχι καλύτερο "εργαλείο" αλλα το κουράγιο να "ασχοληθώ" παραπάνω μιας και οι συνθήκες ήταν μαγευτικές και σπάνιες...