PDA

View Full Version : Κολλάει το ρελαντί κατά την εκκίνηση



RideFree
20/02/2015, 01:03
Καλησπέρα σε όλους,

τον τελευταίο καιρό, ειδικά κατά το ξεκίνημα, κολλάει το ρελαντί του CBF 250 μου. Ουσιαστικά κολλάει ο λεβιές, δυσκολεύεται να μπλοκάρει ταχύτητα, και για 2-3 χρήσεις είναι ακόμα σκληρός. Στη συνέχεια δεν έχει θέμα, μέχρι την επόμενη φορά που θα τη βάλω μπροστά.

Ξέρει κανείς τί μπορεί να παίζει; Είμαι σε φάση που θέλω να την ψαχουλέψω και λίγο μόνος μου από ενδιαφέρον για να δω αν μπορώ να κάνω κάτι εγώ πριν την πάω σε μάστορα οπότε θα ήθελα και τη γνώμη σας.

:a20:

George_Sp
20/02/2015, 04:58
Πιθανόν η ντίζα του γκαζιού έχει πιάσει μάκα ή μαγκώνει κάπου γιατί είναι στα τελευταία της.

Εδώ το βιντεάκι. :)
http://www.youtube.com/watch?v=_NGz3Fw9s0g

Στο συγκεκριμένο ο τύπος μόνο μαζεύει τα μπόσικα.
Εσύ θες να βγάλεις τελείως το κούμπωμα της γκαζιέρας από την εσοχή και να τσεκάρεις αρχικά το μάγκωμα στο πάνω μέρος της μανέτας και μετά τη γραμμή μέχρι το κάτω μέρος στον κινητήρα για τσακίσματα που σημαίνει οτι θέλει αλλαγή. Αν δεν έχει τσακίσματα φθορές, να ρίξεις ένα πλύσιμο με καθαριστικό σπρέυ στη γραμμή και εσωτερικά στη ντίζα και μετά λίγο λάδι.

και εδώ περίπτωση σα τη δική σου

http://www.youtube.com/watch?v=chTWgKPkV_0

toyar
20/02/2015, 05:57
αν καταλαβα καλα κολλαει το γκαζι οποτε τσεκαρε μηπως βρισκει το αριστερο ακρο του γκριπ στο πλαι του διακοπτη
την ωρ που το νιωθεις κολλημενο τραβα το λιγο δεξια

lykourgi
20/02/2015, 07:43
Διευκρίνησέ μας τι ακριβώς κολλάει.

Το γκριπ του γκαζιού ή ο λεβιές ταχυτήτων.

Η διατύπωσή σου δεν είναι σαφής και θα λάβεις άσχετες απαντήσεις.

amyroukai
20/02/2015, 08:43
Οπως το εγραψε και εγω καταλαβα οτι δυσκολευεται να αλλαξει ταχυτητες με κρυο μηχανακι και λεω τι σχεση εχει το τσοκ...

lykourgi
20/02/2015, 09:56
Οπως το εγραψε και εγω καταλαβα οτι δυσκολευεται να αλλαξει ταχυτητες με κρυο μηχανακι και λεω τι σχεση εχει το τσοκ...

Και εγώ αυτό κατάλαβα, αλλά εμπλεξε και το ρελαντί στη μέση και το μπέρδεψε.

Αν πάντως είναι δυσκολία στον λεβιέ, αποτελεί γνωστό πρόβλημα των CBF250.

MAIK72
20/02/2015, 10:39
Και εγώ αυτό κατάλαβα, αλλά εμπλεξε και το ρελαντί στη μέση και το μπέρδεψε.

Αν πάντως είναι δυσκολία στον λεβιέ, αποτελεί γνωστό πρόβλημα των CBF250.

Καμπάνα συμπλέκτη;;:confused:

lykourgi
20/02/2015, 10:44
Κάτι τέτοιο. Μάλιστα άλλαζαν καμπάνες εντός εγγύησης αλλά το πρόβλημα δεν λυνόταν σίγουρα.

Τα περισσότερα είχαν πρόβλημα κυρίως στην εύρεση νεκράς, αλλά και γενικά το κιβώτιο ήταν σκληρό.

Σημειωτέον ότι δεν είμαι κάτοχος, αλλά τα έμαθα ψάχνοντας μτχ για έναν γνωστό.

MAIK72
20/02/2015, 12:17
Το μυαλό μου, πήγε στον άξονα στο καπάκι ,στους δίσκους ,ακόμα και σε έλλειψη λαδιών αλλά όχι σε ελλατωματική καμπάνα. :rolleyes:

RideFree
25/02/2015, 01:46
Οκ παιδιά, τη μάμησα την εξήγηση καθώς φαίνεται.

Όταν είπα λεβιές, εννοούσα μανέτα, αλλά πάνω στην κούραση μπερδεύτηκα με τις λέξεις... Αυτό που γίνεται είναι να κολλάει λοιπόν η μανέτα κάτω (σα να την κρατάω), με αποτέλεσμα να απομονώνει σε νεκρά. Αυτό συμβαίνει όταν βάζω μπροστά το μηχανάκι, και μετά από δυο τρία "παιξίματα" (αφού τελικά ξεκινήσει) στρώνει. Πάντως αυτά τα 2-3 είναι δύσκολα γτ φαίνεται κολλημένη και σκληρή στη θέση της. Όταν "ξεκολλήσει" όλα καλά..

Πάντως πολύ χρήσιμο και το βιντεάκι του George_sp αλλά και τα σχόλια των υπολοίπων , αν κ offtopic (από δική μου λάθος διατύπωση βέβαια). Το κιβώτιο ταχυτήτων κκαι το θέμα με τη νεκρά είναι όντως πολύ σπαστικό και πρέπει απλά να μάθεις να ζεις με αυτό...

toyar
25/02/2015, 05:59
εγω μπερδευτηκα περισσοτερο
κολλαει η μανετα του συμπλεκτη πατημενη;:confused:
το ρελαντι τι σχεση εχει;

amyroukai
25/02/2015, 07:39
Τη μανέτα του συμπλέκτη σε ενα λεπτό με ενα σπρέι την κάνεις κουκούλι, εκτός αν έχει παραγινει χάλια οπότε πας για νέα.

theofilos888
25/02/2015, 08:24
Λαδωσε και σφιξε την ντιζα σου. Στα ειπαν και πιο πανω. Αν δε στρωσει μια καινουργια μπορει να βοηθησει.

RideFree
26/02/2015, 04:22
Τη μανέτα του συμπλέκτη σε ενα λεπτό με ενα σπρέι την κάνεις κουκούλι, εκτός αν έχει παραγινει χάλια οπότε πας για νέα.

WD-40 κλασικά ε; θα παω να παρω αυριο να δοκιμασω αλλιως θα βαλω μια καινουρεα, thanks!

toyar, κολλάει η μανέτα κάτω με το που την πρωτοπατάω για να κουμπώσω ταχύτητα, και παραμένει σε νεκρά μέχρι να ξεκουμπώσει... το εξήγησα όπως να'ναι sorry about dat..

toyar
26/02/2015, 05:07
ξανα......
οταν λες μανετα εννοεις τη γνωστη του συμπλεκτη στο χερι ή το λεβιε των ταχυτητων που παταμε με το ποδι; (και το λες μανετα)

amyroukai
26/02/2015, 08:38
Μάλλον το "μένει σε νεκρά" εννοεί ότι μένει συμπλεξαρισμενο, αφού κολλάει το σύρμα μέσα στον οδηγό του.

harris_x
26/02/2015, 08:50
WD-40 κλασικά ε; θα παω να παρω αυριο να δοκιμασω αλλιως θα βαλω μια καινουρεα, thanks!

toyar, κολλάει η μανέτα κάτω με το που την πρωτοπατάω για να κουμπώσω ταχύτητα, και παραμένει σε νεκρά μέχρι να ξεκουμπώσει... το εξήγησα όπως να'ναι sorry about dat..ξανα......
οταν λες μανετα εννοεις τη γνωστη του συμπλεκτη στο χερι ή το λεβιε των ταχυτητων που παταμε με το ποδι; (και το λες μανετα)

Φίλε RideFree, για να μη μπλεκόμαστε, μανέτα είναι ένα πράμα, και είναι αυτό:

331749

amyroukai
26/02/2015, 08:59
331751

Και αν χρησιμοποιήσεις ένα τέτοιο που δεν θυμάμαι πως το λένε αλλά πιάνει την ντιζα στην άκρη της και οδηγεί το wd40 η όποιο άλλο σπρέι με πίεση μέσα, θα διευκολυνθεις περισσότερο στη λίπανση.

RideFree
27/02/2015, 03:32
Ναι ρε παιδιά, την κανονική μανέτα του χεριού εννοώ! Την κρατάω για να κουμπώσω και μετά δεν επαναφέρεται μόνη της.

lykourgi
27/02/2015, 06:44
Ναι ρε παιδιά, την κανονική μανέτα του χεριού εννοώ! Την κρατάω για να κουμπώσω και μετά δεν επαναφέρεται μόνη της.

Ωραία, ξεκίνα λοιπόν λιπαίνοντας τη ντίζα και ταυτόχρονα έλεγξε μήπως κολλάει και η ίδια η μανέτα (ο άξονάς της).

toyar
27/02/2015, 12:31
ξεφτισμενη ντιζα ετοιμη να κοπει
αλλαξε τη