PDA

View Full Version : ΤΑ 700 Δεν παίρνει μπροστά



SHOOTER045
20/02/2015, 08:54
Το μηχανάκι είναι γνωστό το ΤΑ700 της δουλειάς.
Τον τελευταίο καιρό μου έκανε νούμερα η μπαταρία, αλλά έπαιρνε.
Εγω έχει κάποιες μέρες που έχω άδεια, χτες ο συνοδηγός μου πήγε να το βάλει μπροστά και παρέδωσε πνεύμα.
Με πήρε τηλέφωνο μου το είπε, επικοινώνησα με την σειρά μού με την διαχείριση και μου έφεραν μπαταρία.
Σήμερα πήγε να την περάσει και ενώ η μίζα γυρνάει ζωηρά δεν σκάει.
Με πήρε τηλέφωνο το άκουσα αλλά άκρη δεν έβγαλα.
Τι να κοιτάξω?
Γυρνάω την Κυριακή στην δουλειά. Και τα συνεργεία θα ναι κλειστά.Παιζει να ναι κάτι απλό? ( επειδή θα το λέγατε το kill switch ήταν στο ΟΝ)
Η να το φορτώσω και να το πάω συνεργείο?

amyroukai
20/02/2015, 09:01
Ρε Μήτσε, σοβαρά τώρα, υπάρχει κάτι που δεν ξέρεις; Η ντροπή η ίδια είσαι, νταξ.

Επίσης σοβαρά, σήμερα είναι Παρασκευή και όλα εργάζονται κανονικά. Ο συνοδηγός/συνεπιβάτης σου κλπ που προφανώς έχει υπηρεσία, γιατί δεν το πάει εκείνος και να σε αφήσει να χαλαρώσεις στο moto.gr άνετος μέχρι την Κυριακή που ξαναπάς δουλειά; Η ΕΛ.ΑΣ. δεν έχει κάποιο συμβεβλημένο εκεί πάνω;

SHOOTER045
20/02/2015, 09:13
Του είπα να το αφήσει ( του συνοδηγού) να το κοιτάξω εγώ, μην < φάμε > την καινούρια μπαταρία.
Το συνεργείο που τα πηγαίνουμε είναι στα 20 χλμ, οπότε αν δεν βγάλω άκρη την Κυριακή - Δευτέρα πρέπει να το πάω φορτωμένο.
Εντάξει έχουμε και τα μουλάρια ( v strom / gsx f) αλλά είναι το γαμώτο, άχρηστος είμαι? Τι διάολο.
Να το πάω φορτωμένο στο συνεργείο και να κάνει καμία μαλακιτσα, να πάρει μπροστά αμέσως και να γίνω ρόμπα....
Γι αυτό ζητάω ιδέες τι να τσεκάρω. Α και βενζίνη έχει. Το γέμισα πριν πάρω άδεια.

amyroukai
20/02/2015, 09:19
Να το πάει ο άλλος σήμερα και να γίνει ο άλλος ρόμπα. Το πρόβλημα λύθηκε. Και στην υπηρεσία σου θα πας κανονικά την Κυριακή και ούτε γάτα ούτε ζημιά. :lol:
Αλλά ευκαιρία ζητάς να λουφάρεις κουφαλίτσα, εβερεστ τσάμπα γουάι φάι να σπαμάρεις και την ημέρα του Κυρίου, χαλασμένο το μοτόρι αφού.

GFawkes
20/02/2015, 09:22
Ηλεκτρικο θα ειναι το θεμα..

υγρασια/κρυο κλπ...

Ας παρει ενα σπρει εκκινησης, να ριξει στις εισαγωγες, και λιγο σπρει στο kill switch μηπως βραχυκυλωνει....

stam2
20/02/2015, 09:23
ρεύμα τα μπουζί έχουν?

est
20/02/2015, 09:30
Κάποια από τα προηγούμενα 650άρια (τα πρώτα θαρρώ) είχαν ένα θεματάκι με το ιμομπιλάιζερ. Ενώ έβαζες κλειδί, ξεκλείδωνες κλπ αυτό δεν απενεργοποιούταν. Στο έδειχνε βέβαια με το λαμπάκι του.. λέω 'γω τώρα, μήπως είναι κάτι τέτοιο;

SHOOTER045
20/02/2015, 09:34
Δεν έχουμε Έβερεστ εδώ επάνω. Την Κυριακή αφού κόψει η κίνηση θα βάλω μέσα το στρώμα, και θα σκαλιξω το Τα, του αλλουνού του είπα < STOP - εγώ!!! >
Οπότε λείπω και παθαίνει κάτι, κάνουν μαλακία.
1) έχω άδεια ο τότε συνοδηγός το πάει να αλλάξει λαστιχα,σφίγγουν τις ψιλές βίδες της κόντρας του εμπρός τροχού( 4 ) κόβουν την μια !!!!
Το συμβεβλημένο ήθελε να αλλάξει ολόκληρο καλάμι!!!!!!
Δεν γινόταν είπε αλλιώς. Με δύο παξιμάδια / το ένα κόντρα / έβγαλα την κομμένη, πήρα άλλη απλή, την βιδωσα, έκοψα το κεφάλι, έφαγα με τροχό, καθάρισα με κολαουζο το σπειρωμα, ready....
2) παλι σε άδεια εγώ, παθαίνει λάστιχο ή Μότο, το διορθώνει,γυριζω από την άδεια, και λείπει η πίσω κόντρα Ψαλιδιου ( δεξιά) και η αριστερή είναι ανάποδα- έχει up / down με τρύπες για να φεύγουν υγρασιες και νερά.
Και μού λέει ότι έτσι ήταν όταν έφυγα!!!!!
Γι αυτό άστο να γυρίσω εγώ.

SHOOTER045
20/02/2015, 09:44
Κρατάω γνώμες,σπρει επαφών έχω. Θα το πάρω μαζί μου. Και θα δοκιμάσω. Το 650 είχεθεματα με τις πίπες, Αυτό μού είχε κάνει κάτι χνερια με την πλεξούδα( τα μάστορια μας που πέρασαν φαρους / ασύρματο κλπ) πλεξούδα παραγγελθηκε, αλλά εγώ βρήκα την άκρη.
Το ρώτησα το λαμπάκι τού hiss ανάβει κανονικά, όταν είχε θέμα η πλεξούδα και μου έσβηνε στα καλα καθούμενα ( υπάρχει το θέμα εδώ) το λαμπάκι του hiss δεν άναβε.
Άκη στην εισαγωγή απ το φίλτρο αέρα λες? Πρέπει να λύσω μισό μηχανάκι, που θα το κάνω ούτως ή άλλως για να τσεκάρω πίπες - μπουζί

GFawkes
20/02/2015, 10:07
αυτο με το immobilizer ειναι πολυ πιθανο,

αν ο φιλος πηγε να το βαλει μπρος με το "αλλο-δευτερο" κλειδι και εχει να μπει με αυτο καιρο, χανει την ρυθμιση του.
Καλο ειναι τα κλειδια να εναλλασονται καθε 40 μερες για να συγχρονιζουν.
Δεν αυτο πρωτα, μετα τις πιπες και το kill switch για υγρασια.

SHOOTER045
20/02/2015, 10:10
Με το δικό μου κλειδί έγιναν όλα,θα το κοιτάξω την Κυριακή όλα όσα αναφέρατε

lykourgi
20/02/2015, 10:48
Ασφάλειες κοιτάξε ο δικός σου; Μήπως εκεί στα βάλε - βγάλε μπαταρία, έγινε κανένα τσαφ;

dimmie_72
20/02/2015, 11:01
Λείπεις εσύ για να το διατάξεις :p

SHOOTER045
20/02/2015, 11:16
Ασφάλειες κοιτάξε ο δικός σου; Μήπως εκεί στα βάλε - βγάλε μπαταρία, έγινε κανένα τσαφ;

μου πηγε το μυαλο προς τα εκει,γιατι εκτος απο τα κεντρικα καλωδια της μοτο,ο ασυρματος(βαση)παιρνει και εκεινος απευθειας απο την μπαταρια.
θα το τσεκαρω και αυτο

dimmie 72

καποιες δουλειες για να γινουν σωστα τις κανεις μονος

dimmie_72
20/02/2015, 12:11
τελικά μαυτά και μαυτά τη γλύτωσε τη βάρδια ο συνάδελφος. κάνει κι ένα ψοφόκρυο...

SHOOTER045
20/02/2015, 12:39
Όχι βγήκε με το στρώμα

dimmie_72
20/02/2015, 12:54
Όχι βγήκε με το στρώμα

:hmm::hmm::hmm:....μπινιά μου βρωμάει.

Λες νάταν ο Dalton που είδε ότι είσαι ο μόνος που του απαντάς σοβαρά, νάχε όντως πρόβλημα το παιδί και σε πήρε τηλ.; :rolleyes:

SHOOTER045
20/02/2015, 14:04
Μου αναφέρθηκε από φίλο και συμφορουμιτη για αντλία βενζίνης, δεν έχει άδικο, γιατί τα ΤΑ700 πονάνε σε αυτό τον τομέα, ειδικά αν δουλεύουν παρατεταμένα με λίγο καύσιμο.
Θα το τσεκάρω και αυτό

amyroukai
20/02/2015, 14:11
Δεκαρικο-δεκαρικο μην βαραινει εμπρος και δεν σουζαρει ρε αλανια;

SHOOTER045
20/02/2015, 14:18
Όχι ρε συ. Δεν έχω θέμα εδώ σήκωνα το super tenere.
Αλλά το ΤΑ έχει από τις ποιο ακατάλληλες θέσεις για σούζες / κάτω και μέσα.
Πολλές φορές λόγω βάρδιας η άλλων γεγονότων δεν βολεύει να γεμίσει, και το βενζινάδικο απέχει κάποια χλμ

sniper
20/02/2015, 14:24
Δεν μου λες ρε Δημητριε,

η υπηρεσία δεν έχει ομάδα συντηρήσεως (δεν ξερω αν το λέω σωστά - τα εχω χάσει γενικώς με τις μονάδες σας και τους βαθμους σας, έχουν γίνει πολύ κινκυ τα τελευταλια χρόνια, από υπαστυνόμος, αστυνόμος και ξαφνικά ταξιαρχος και αντιστράτηγος (υποθέτω υπάρχουν ανεκπληρωτα κόμπλεξ) :cry:, ασε δε τους υπαξ που δεν μπορώ να καταλάβω το τι παίζει, εχω δει σαρδέλες από λοχία (υπάρχει τέτοιος βαθμός!?!?!?!) μέχρι αρχιλοχία αλλα ανάθεμα αν μπορώ να φανταστώ τους βαθμους) και κάνει ότι καταλαβαίνει ο καθένας στα οχήματα της υπηρεσίας (και του κράτους) ή τα πάτε σε εξουσιοδοτημένα και κόβει τιμολόγια κατά το δοκούν;

SHOOTER045
20/02/2015, 14:50
Οχι
Ομάδα συντηρησεως έχει ο στρατός.
Σε εμάς οποιος έχει χρεωμένο το όχημα μεριμνά για την συντήρηση κλπ. Και ΑΝ υπάρχουν κονδύλια επισκευαζεται.
Αν διάβασες παραπάνω για μια βίδα μπροστινής κόντρα άξονα, ο εξουσιοδοτημενος ήθελε να αλλάξει ολόκληρο ΤΟ ΚΑΛΑΜΙ ΉΜΑΡΤΟΝ.
εντάξει δεν το πληρώνω απ την τσέπη μου, αλλά το πληρώνουμε όλοι και αυτός γίνεται μάγκας.
Με τους βαθμούς και τα μαγειρεματα γίνεται μπάχαλο. Δηλαδή από αστυφύλακας παίρνεις δύο σαρδέλες γίνεσαι υπαρχιφυλακας, δηλαδή την μια η την μισή ( δνεα και υποδεκανεα) του στρατού τις πηδάμε.
Μετά παίρνεις Τρίτη σαρδέλα αρχιφύλακας,και εκεί τελειώνουν οι εκτός πανελληνίων / ειδικοί φρουροί / συνοριοφυλακες.
Οι ανακριτικοι / των πανελληνίων δηλαδή / πάλι πηδάνε από αστυφύλακες σε υπαρχιφυλακες αλλά αν δώσουν εξετάσεις γίνονται αρχιφύλακες με 4 σαρδέλες. Ενώ με τα χρόνια μένουν στις 3 σαρδέλες.
Μετά οι βαθμοί πάνε κανονικά ανθυπας, κλπ η ονομασία σε σχέση με τον στρατό διαφέρει

dimmie_72
20/02/2015, 14:59
Μου αναφέρθηκε από φίλο και συμφορουμιτη για αντλία βενζίνης, δεν έχει άδικο, γιατί τα ΤΑ700 πονάνε σε αυτό τον τομέα, ειδικά αν δουλεύουν παρατεταμένα με λίγο καύσιμο.
Θα το τσεκάρω και αυτό

αυτό συμβαίνει όντως γιατί η υπάρχουσα βενζίνη χρησιμοποιείται και για την ψύξη της αντλίας

sniper
20/02/2015, 15:06
αυτό συμβαίνει όντως γιατί η υπάρχουσα βενζίνη χρησιμοποιείται και για την ψύξη της αντλίας

Στα ΤΑ, σε άλλα το αντίθετο. :lol:

Bowleno
20/02/2015, 15:09
αυτό συμβαίνει όντως γιατί η υπάρχουσα βενζίνη χρησιμοποιείται και για την ψύξη της αντλίας

Γενικά, ΟΛΑ όσα έχουν εμβαπτιζόμενη αντλία μέσα στο ντεπόζιτο το έχουν αυτό το θέμα.....στο aprilia bikers είχε γίνει ο κακός χαμός με τις αντλίες του Πήγασου, ΟΛΟΙ έλεγαν ΟΤΑΝ σου χαλάσει (όχι άμα...) έλα να μας πεις και λέγανε ότι στα 10.000 χλμ παραδίδει ΠΑΝΤΑ το πνεύμα κ.λ.π μαλακείες έχω 40.000 και δουλεύει τέλεια, δεν το αφήνω, απλώς, ποτέ με λίγη βενζίνη μέσα....απλά πράγματα ;)

taisteal
20/02/2015, 16:41
Πληροφοριακα εχουμε 2 τρανσαλπ 700 φιλων με προβληματα εκκινησης.
Κατι παιζει με τα ρευματα απ'οτι καταλαβα

SHOOTER045
20/02/2015, 17:11
Πριν λίγο καιρο το έτερο ΤΑ το οποίο δούλευε σχεδόν πάντα μονοκυλινδρα.( το δικό μου δεν τα κάνει αυτά)
Αλλάξαμε και σε εκείνο μπαταρία, και ξανάρχισε πάλι να δουλεύει μονοκυλινδρα.
Αλλάξαμε πίπες δούλεψε 4/5 μέρες, και ακινητοποιηθηκε, από τότε είναι στο συνεργείο.
Εκείνο έχει λίγα χλμ παραπάνω απ το δικό μού, έκανε και το service των 60.000 χλμ, κάτι πίπες μας είπε για κλειστές βαλβίδες. Τελικά δυο τρεις μέρες δούλεψε και ακινητοποιηθηκε.
Γι αυτό ρωτάω ρε παίδες, μήπως το διορθώσω Μ
μόνος, η αν είναι να φτιάξει ο μάστορας μη μου αλλάξει μοτέρ χωρίς λόγο.
Το 650 που είχα δεν σταμάτησε να δουλεύει ούτε μια μέρα WTF...

Specialized
22/02/2015, 07:52
Δες το kill switch. Μετα δες το διακοπτη στο σταντ. Μετα θα πρέπει να μετρήσεις με πολυμετρο τον αισθητήρα στροφαλου. Σου αναβει το λαμπακι του κινητηρα; Ειναι μια επαφη μπροστα και κάτω απο το ψυγείο. Θα σου στειλω αργοτερα πως και τι. Αυτα έχω ακούσει για θέματα (σπάνια). Η τρόμπα δεν σε αφήνει έτσι, συνήθως κάνει βόμβο και τα φτυνει μετα απο καιρο (εκτός αν έχετε βενζίνη με σημεία και τέρατα μέσα). Όταν γυρίζεις το κλειδι και κάνει check, με το αυτί στο τεποζιτο την ακούς;

SHOOTER045
22/02/2015, 09:58
σημερα παιδια που θα παω στην δουλεια το απογευμα.
πολυμετρο ομως δεν παιζει...........

herc89
22/02/2015, 12:13
Ηλεκτρικο θα ειναι το θεμα..

υγρασια/κρυο κλπ...

Ας παρει ενα σπρει εκκινησης, να ριξει στις εισαγωγες, και λιγο σπρει στο kill switch μηπως βραχυκυλωνει....

Αυτό ακριβώς που φοβάται ο Shooter έπαθα εγώ πριν μερικές μέρες... Πηγαίνω στο συνεργείο, λέω στο μηχανικό: "Δεν παίρνει μπροστά με τίποτα!" -"Περίμενε μισό λεπτό", μου λέει και ρίχνει με το σπρέι στο kill switch. Πατάει μίζα και βρουυυμ... παίρνει μπροστά με την πρώτη! -_-

SHOOTER045
22/02/2015, 22:59
Kill switch check
Φισες check
Ασφάλειες check
Βενζιναντλια check
Σπρέι στις επαφές check
Διακόπτης σταντ Check
Μπουζι ( το πίσω τουλάχιστον, γιατί το εμπρός θέλει λύσιμο μισό μηχανάκι) check, έχει σπινθηρα αλλά τι σόι και πόσο δεν ξέρω.
Ήταν και αρκετά μαύρο το μπουζί, πήρα καινουριο το έβαλα πάνω και πήρα τα @@ μου.
Άι σιχτίρ γαμώτο την Χοντα σου.
Την Τρίτη συνεργείο

Bowleno
23/02/2015, 07:46
Πολύ μΕ αρέσει που λένε για τα ηλεκτρικά των Ιταλικών, μετά....:D

Πέτα το το μπουρδέλο αφού σε χαλάει :p

amyroukai
23/02/2015, 08:14
Πολύ μΕ αρέσει που λένε για τα ηλεκτρικά των Ιταλικών, μετά....:D

Πέτα το το μπουρδέλο αφού σε χαλάει :p
To ta εκεί δεν φτιάχνεται; λογικό...

SHOOTER045
23/02/2015, 08:43
To ta εκεί δεν φτιάχνεται; λογικό...

Το650 στην Ιταλία
Το 700 στην Ισπανία

Η το ανάποδο? :confused:

Specialized
23/02/2015, 10:12
Kill switch check
Φισες check
Ασφάλειες check
Βενζιναντλια check
Σπρέι στις επαφές check
Διακόπτης σταντ Check
Μπουζι ( το πίσω τουλάχιστον, γιατί το εμπρός θέλει λύσιμο μισό μηχανάκι) check, έχει σπινθηρα αλλά τι σόι και πόσο δεν ξέρω.
Ήταν και αρκετά μαύρο το μπουζί, πήρα καινουριο το έβαλα πάνω και πήρα τα @@ μου.
Άι σιχτίρ γαμώτο την Χοντα σου.
Την Τρίτη συνεργείο



To λαμπάκι ελέγχου του κινητήρα σου ανάβει; Δηλαδή ανιχνεύει βλάβη;

Ο έλεγχος του αισθητήρα στροφάλου:

Ο κονέκτοράς του είναι μπροστά και αριστερά (ο κάτω είναι ο κονέκτορας του στάντ), δεν χρειάζεται να βγει η ποδιά.

Σύμφωνα με το μάνιουαλ:

DTC 19-1 (CKP SENSOR)
• Before starting the inspection, check for loose or
poor contact on the CKP sensor 2P (Red) connector
and ECM 33P connectors, then recheck the
DTC.
1. CKP Sensor Peak Voltage Inspection
Turn the ignition switch OFF.
Disconnect the CKP sensor 2P (Red) connector.
Turn the ignition switch ON and engine stop
switch " ".
Crank the engine with the starter motor, and
measure the CKP sensor peak voltage at the CKP
sensor 2P (Red) connector.
Is the voltage more than 0.7 V (20°C/68°F)?
YES – GO TO STEP 2.
NO – Faulty CKP sensor
2. CKP Sensor Circuit Inspection
Turn the ignition switch OFF.
Disconnect the ECM 33P connectors.
Check for continuity between the CKP sensor 2P
(Red) connector and ECM 33P connector.
Is there continuity?
YES – Short circuit in Yellow wire
NO – • Open circuit in Yellow wire
• Open circuit in White/yellow wire
Connection: Yellow (+) – White/yellow (–)
TOOL:
Imrie diagnosis tester (model 625) or
Peak voltage adaptor 07HGJ-0020100
with commercially available digital multimeter
(impedance 10 MΩ/DCV minimum)
CKP SENSOR 2P (RED) CONNECTOR
(Sensor side/female terminal)
W/Y
Y
PEAK VOLTAGE ADAPTOR
Connection: B22 – Yellow
A32 – White/yellow

Με άλλα λόγια, με πολύμετρο που μετρά κορυφές (peak) δίνεις μιζιές (με το kill switch να κόβει την ανάφλεξη) και μετράς τα βολτ. Αν είσαι κάτω από 0,7 είναι θέμα αισθητήρα. Το βήμα 2 απαιτεί να μετρήσεις την συνέχεια στο κύκλωμα (στείλε μου με μήνυμα το mail σου, να σου στείλω τη φωτογραφία).

toyar
23/02/2015, 10:24
αποκλειεται να εχεις σπινθηρα και να μην εχεις ψεκασμο
κι αν εχεις ψεκασμο εστω και με χαμηλη πιεση βενζινης τουλαχιστον θα εσκαγε
εκτος αν ειναι τελειως στεγνο
πολυ παραξενη φαση......:confused:

SHOOTER045
23/02/2015, 10:30
Ποιο λαμπάκι εννοείς?
Το λαμπάκι του hiss ανάβει κανονικά, περιοδικά όπως πρέπει. Άρα από immobilizer δεν είναι, ο διακόπτης του σταντ καθαρίστηκε από λάδια, οι δοκιμές έγιναν και με ανοιχτό και κλειστό σταντ.
Οι ασφάλειες τσεκαριστηκαν μια προς μία. Τα ρελε το ίδιο ( βγήκαν και ξανακουμπωθηκαν/ δεν μετρηθηκαν, αφενός δεν ξέρω τι να μετρήσω, και αφετέρου. Τι πρέπει να δείχνουν)
Υποψιάζομαι η βραχυκυκλωμενες πίπες ή αντλία βενζίνης, γιατί μπορεί να κάνει βζιιιιιιτ γυρνώντας το κλειδί, αλλά μπορεί να μην στέλνει το καύσιμο που πρέπει.
Ίσως και όχι όμως γιατί τώρα που το σκέφτομαι το μπουζί που βγήκε ήταν μαύρο και είχε βενζίνη πάνω του.
Ειμαι περίεργος να δω από τι προκλήθηκε αυτό

notakos600
23/02/2015, 10:38
Αισθητήρας θέσης στροφαλοφόρου;

Ονομάζεται CKP Sensor (Crankshaft Position Sensor), o κωδικός είναι 30300 MFF D01. ;)

SHOOTER045
23/02/2015, 10:42
To λαμπάκι ελέγχου του κινητήρα σου ανάβει; Δηλαδή ανιχνεύει βλάβη;

Ο έλεγχος του αισθητήρα στροφάλου:

Ο κονέκτοράς του είναι μπροστά και αριστερά (ο κάτω είναι ο κονέκτορας του στάντ), δεν χρειάζεται να βγει η ποδιά.

Σύμφωνα με το μάνιουαλ:

DTC 19-1 (CKP SENSOR)
• Before starting the inspection, check for loose or
poor contact on the CKP sensor 2P (Red) connector
and ECM 33P connectors, then recheck the
DTC.
1. CKP Sensor Peak Voltage Inspection
Turn the ignition switch OFF.
Disconnect the CKP sensor 2P (Red) connector.
Turn the ignition switch ON and engine stop
switch " ".
Crank the engine with the starter motor, and
measure the CKP sensor peak voltage at the CKP
sensor 2P (Red) connector.
Is the voltage more than 0.7 V (20°C/68°F)?
YES – GO TO STEP 2.
NO – Faulty CKP sensor
2. CKP Sensor Circuit Inspection
Turn the ignition switch OFF.
Disconnect the ECM 33P connectors.
Check for continuity between the CKP sensor 2P
(Red) connector and ECM 33P connector.
Is there continuity?
YES – Short circuit in Yellow wire
NO – • Open circuit in Yellow wire
• Open circuit in White/yellow wire
Connection: Yellow (+) – White/yellow (–)
TOOL:
Imrie diagnosis tester (model 625) or
Peak voltage adaptor 07HGJ-0020100
with commercially available digital multimeter
(impedance 10 MΩ/DCV minimum)
CKP SENSOR 2P (RED) CONNECTOR
(Sensor side/female terminal)
W/Y
Y
PEAK VOLTAGE ADAPTOR
Connection: B22 – Yellow
A32 – White/yellow

Με άλλα λόγια, με πολύμετρο που μετρά κορυφές (peak) δίνεις μιζιές (με το kill switch να κόβει την ανάφλεξη) και μετράς τα βολτ. Αν είσαι κάτω από 0,7 είναι θέμα αισθητήρα. Το βήμα 2 απαιτεί να μετρήσεις την συνέχεια στο κύκλωμα (στείλε μου με μήνυμα το mail σου, να σου στείλω τη φωτογραφία).

shooter045@gmail.com

amyroukai
23/02/2015, 11:08
.............@gmail.com

Ρε Μήτσε, ντάξει είπαμε, είσαι λίγο κάπως τυπάκι.
Ειλικρινά τώρα, μετά από χιλιάδες εκατομύρια σπαμοποστ, πες μου ότι δεν ξέρεις ή δεν φαντάζεσαι καν ότι το email σου το στέλνεις με ΠΜ σε όποιον το ζητάει.
Μερικές φορές, ειλικρινά δεν ξέρω τι έχεις στο κεφάλι σου...

SHOOTER045
23/02/2015, 11:20
Δεν με απασχολεί.
Και βασικά βαριόμουνα να στείλω πμ

McTalas
23/02/2015, 11:49
Τρομπα μυριζει....

dimmie_72
23/02/2015, 12:17
Τρομπα μυριζει....

η τρόμπα θάχε δείξει σημάδια αρκετά πριν, δεν πάει μια κι έξω.

McTalas
23/02/2015, 12:39
η τρόμπα θάχε δείξει σημάδια αρκετά πριν, δεν πάει μια κι έξω.

:nono: στο βε στρωμ ενα ωραιο πρωι αποφασισε να οαραδωσει πνευμα χωρις ουτε μια ενδειξη. Ενω ακουγοταν πως δουλευε δλδ τραβουσε καυσιμο, αυτη απλα κατουραγε.

dimmie_72
23/02/2015, 12:55
:nono: να οαραδωσει πνευμα

αν ξαναπροσπαθούσες εκκινήσεις εκείνη τη στιγμή η αργότερα, θα δούλευε μέχρι να το ξαναεμφανίσει ;)
Άποψή μου πάντα, ακόμα και να "κατουράει" η αντλία με τόσες αλεπάλληλες προσπάθειες εκκίνησης, αν υπήρχε σπινθήρας θα είχε σκάσει.
Αφού αποκλείστηκε ο αισθητήρας και οι επαφές του σταντ υποψιάζομαι ρεύματα και ECU.

SHOOTER045
23/02/2015, 13:33
η τρόμπα θάχε δείξει σημάδια αρκετά πριν, δεν πάει μια κι έξω.

Dimie ,αν κοιτάξεις το νήμα, θα δεις ότι περιγραφω πως μου έκανε κάτι ατροφιες, κάτι σβησιματα κάτι ασταθειες ρελαντί + του ότι κάτι έχει ξεκολλήσει μέσα στο τεποζιτο και επιπλέει

teogtp
23/02/2015, 13:46
Την πιθανοτητα να μην σε γουσταρει την αποκλεισαμε;:p

SHOOTER045
23/02/2015, 13:54
Χτες την καλοπιασα, της είπα ερωτόλογα < βρε καλή μου, βρε χρυσή μου, βρε μανάρι μου, γιατί μου κάνεις νάζια, θα κόψω τις μαλακίες >
ΤΊΠΟΤΑ Η ΜΟΥΛΆΡΑ.
Τα παίρνω και εγώ κρανίο < δεν θα γίνεις καλά, σου γα@@σα.... >

dimmie_72
23/02/2015, 14:28
Dimie ,αν κοιτάξεις το νήμα, θα δεις ότι περιγραφω πως μου έκανε κάτι ατροφιες, κάτι σβησιματα κάτι ασταθειες ρελαντί + του ότι κάτι έχει ξεκολλήσει μέσα στο τεποζιτο και επιπλέει

α ΟΚ τότε! Βγάλε τεπόζιτο, βγάλε αντλία, καθάρισε καλά φιλτράκι, φύσα με κομπρεσέρ, μέτρα πίεση κι αν δε σηκώνει περίπου 3 bar, αλλαγή.

dimmie_72
23/02/2015, 14:33
Dimie ,αν κοιτάξεις το νήμα, θα δεις ότι περιγραφω πως μου έκανε κάτι ατροφιες, κάτι σβησιματα κάτι ασταθειες ρελαντί + του ότι κάτι έχει ξεκολλήσει μέσα στο τεποζιτο και επιπλέει

καλά αν κοιτάξω το νήμα μπορεί νάχα πει μέχρι και γω αντλία, αλλά μιας και λείπει ο Dalton... :a13:

SHOOTER045
23/02/2015, 14:53
α ΟΚ τότε! Βγάλε τεπόζιτο, βγάλε αντλία, καθάρισε καλά φιλτράκι, φύσα με κομπρεσέρ, μέτρα πίεση κι αν δε σηκώνει περίπου 3 bar, αλλαγή.

Θα κοιτάξω το απόγευμα αυτά που μού είπαν με το πολυμετρο .
Μέχρι εκεί, ούτε τεποζιτα ούτε τίποτα.
Τετάρτη συνεργείο

sniper
23/02/2015, 14:56
Θα κοιτάξω το απόγευμα αυτά που μού είπαν με το πολυμετρο .
Μέχρι εκεί, ούτε τεποζιτα ούτε τίποτα.
Τετάρτη συνεργείο

Πέπμτη καλύτερα, Τετάρτη πανε τα ΚΤΜ.

SHOOTER045
23/02/2015, 15:04
Πέπμτη καλύτερα, Τετάρτη πανε τα ΚΤΜ.





:moutza:
Πάει το τσίπουρο

notakos600
23/02/2015, 16:48
Αισθητήρας θέσης στροφαλοφόρου;

Ονομάζεται CKP Sensor (Crankshaft Position Sensor), o κωδικός είναι 30300 MFF D01. ;)

Το είδες, το προσπέρασες, το έλεγξες;

toyar
23/02/2015, 17:31
αν ειχε προβλημα εκει δεν θα ειχε σπινθηρα

TOMASKTM
23/02/2015, 18:44
αν ειχε προβλημα εκει δεν θα ειχε σπινθηρα

εχω δει χαλασμενο hall sensor να βγαζει σπινθηρα αλλα να μην περνει μπροστα.ισως ο χρονος,η ενταση,η διαρκεια; αλλαχτηκε και ολα ο.κ

notakos600
23/02/2015, 19:45
αν ειχε προβλημα εκει δεν θα ειχε σπινθηρα

Σπινθήρας υπάρχει αλλά όχι όταν και όσο πρέπει.
Έχει παρατηρηθεί πάντως και σε άλλα ΤΑ 700 σαν βλάβη κι αν δεν με απατά η μνήμη μου κοστίζει κάτι λιγότερο από κατοστάρικο (σαν ανταλλακτικό).

SHOOTER045
23/02/2015, 22:10
Δεν ασχολούμαι άλλο. ΤΕΛΟΣ.
τετάρτη συνεργείο

teogtp
23/02/2015, 22:19
Ειπαμε ρε .......
Οι ραμπες ειναι πιασμενες...........
Πεμπτη πηγαινε το.

bulmont
23/02/2015, 22:22
Ειπαμε ρε .......
Οι ραμπες ειναι πιασμενες...........
Πεμπτη πηγαινε το.


:moutza:

amyroukai
23/02/2015, 22:31
Εγώ λέω να το πάει Παρασκευή, έτσι ώστε να χρειαστεί ανταλλακτικό που δεν θα έρθει αυθημερόν, μέχρι την άλλη τετάρτη θα κάθεται και θα σπαμάρει. Παράδεισος.

Dalt0n
23/02/2015, 22:54
θες να σου δώσω το cbr να πας για υπηρεσία?

dimmie_72
23/02/2015, 23:13
θες να σου δώσω το cbr να πας για υπηρεσία?

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao: teoooooooo!!!!!

teogtp
23/02/2015, 23:17
θες να σου δώσω το cbr να πας για υπηρεσία?


:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao: teoooooooo!!!!!

emoticon δεν βλεπω και νομιζω οτι μπορει να μιλαει σοβαρα.............

dimmie_72
23/02/2015, 23:22
emoticon δεν βλεπω και νομιζω οτι μπορει να μιλαει σοβαρα.............

dubai γίναμε ρε πστμ!

teogtp
23/02/2015, 23:29
θες να σου δώσω το cbr να πας για υπηρεσία?

Μπα!
Δεν νομιζω να τον βολεψει.Ετσι σκυφτος που θα ειναι θα μπασει κρυο η χαραδρα του............

amyroukai
24/02/2015, 08:36
Να πάρει το bandit του άλλου Ντάλτον και να πάει για υπηρεσία, θα πάρει και ιδέες για το πως να μην φτιάξει το δικό του.

S705
25/02/2015, 09:06
Γενικά, ΟΛΑ όσα έχουν εμβαπτιζόμενη αντλία μέσα στο ντεπόζιτο το έχουν αυτό το θέμα.....στο aprilia bikers είχε γίνει ο κακός χαμός με τις αντλίες του Πήγασου, ΟΛΟΙ έλεγαν ΟΤΑΝ σου χαλάσει (όχι άμα...) έλα να μας πεις και λέγανε ότι στα 10.000 χλμ παραδίδει ΠΑΝΤΑ το πνεύμα κ.λ.π μαλακείες έχω 40.000 και δουλεύει τέλεια, δεν το αφήνω, απλώς, ποτέ με λίγη βενζίνη μέσα....απλά πράγματα ;)


Κοντή γιορτή φιλέ μου !!
Μια στις 10χλμ και μια στις 30χλμ. Με πάντα γεμάτο το ρεζερβουάρ .όταν την πάθεις , δεν στο εύχομαι , πάρε στα χεριά την μαμά τσεχική να δεις ποιότητα κατασκευής και πλαστικούρα.

Dalt0n
25/02/2015, 14:09
Τελικά τι έχει?

Bowleno
25/02/2015, 14:34
Τελικά τι έχει?

Κόλλησε daltonitida.....:D

SHOOTER045
25/02/2015, 16:58
Το άφησα στο συνεργείο και έφυγα.
Όταν θα είναι έτοιμο θα πάω να το πάρω και θα τον ρωτήσω

Dalt0n
25/02/2015, 18:00
Κόλλησε daltonitida.....:D
εγώ τα χαλάω μόνος μ
βαράω μιζιες αβέρτα με κλειστό kill switch
βάζω ταχύτητα και μ σβήνει λόγο πλαϊνου. .Μπορεί να το έκανα και είκοσι φορές
κ

Αλλά το κορυφαίο στης 7 το πρωί ξημερώματα Νοεμβρίου κομμάτια με έναν φίλο ιδιοκτήτη ματιζ να μας βγάζει την πίστη να το σπρώχνουμε να πάρει. .αλλά είχα κλείσει το ρουμπινετο βενζίνης

Bob_o_mastoras
25/02/2015, 20:44
Nαι, οδηγα και κομματια εσυ να δεις προκοπη οταν θα φας τα μουτρα σου (χτυπα ξυλο).. :moutza:

Dalt0n
25/02/2015, 22:25
χτυπά ξύλο όπως λες.μια φορά κατέβαινα κομμάτια και σε μια αριστερή στροφή δεν πρόλαβα να κόψω πολύ φοβήθηκα να πλαγιασω και το έκοψα ευθεία. ...ευτυχώς ήταν ομαλό το έδαφος και δεν έπεσα καν απ το μηχανάκι :beer:

dimmie_72
25/02/2015, 23:03
ευτυχώς ήταν ομαλό το έδαφος και δεν έπεσα καν απ το μηχανάκι

παίζει ρόλο και το στήσιμο, μη νομίζεις...

Dalt0n
26/02/2015, 01:33
Το κορυφαίο είναι ότι δεν φρεναρα αρκετά όταν βγήκα απ το δρόμο σταμάτησα κανονικα. ....δεν κατέβηκα καν απ το μηχανακι. γυρνάω και πάω να βγω πάλι στο δρόμο. ..Επειδή όμως έκανα μλκια και αντί να καβαλήσω κατευθείαν την άσφαλτο πήγα σχεδόν δίπλα και δεν μπορούσα σε εκεί το σημείο να ανέβω. ..συνέχισα πλάι πλάι με τον δρόμο και 20 μέτρα ποιο κάτω ήταν σχεδόν στο ίδιο υψο ο δρόμος με το έδαφος ανεβαινω στην άσφαλτο και συνεχίζω. .φτάνω λίγα μέτρα ποιο κάτω και εκείνη την στιγμή έκανε αναστροφή ένα περιπολικό που είχε μπλόκο στο ρεύμα μου. ...τυχερός ήμουν. ..αν δεν έβγαινα απ το δρόμο θα περνούσα από μπροστά του. .Μαλλιά! !!!!

taisteal
26/02/2015, 01:36
Το κορυφαίο είναι ότι δεν φρεναρα αρκετά όταν βγήκα απ το δρόμο σταμάτησα κανονικα. ....δεν κατέβηκα καν απ το μηχανακι. γυρνάω και πάω να βγω πάλι στο δρόμο. ..Επειδή όμως έκανα μλκια και αντί να καβαλήσω κατευθείαν την άσφαλτο πήγα σχεδόν δίπλα και δεν μπορούσα σε εκεί το σημείο να ανέβω. ..συνέχισα πλάι πλάι με τον δρόμο και 20 μέτρα ποιο κάτω ήταν σχεδόν στο ίδιο υψο ο δρόμος με το έδαφος ανεβαινω στην άσφαλτο και συνεχίζω. .φτάνω λίγα μέτρα ποιο κάτω και εκείνη την στιγμή έκανε αναστροφή ένα περιπολικό που είχε μπλόκο στο ρεύμα μου. ...τυχερός ήμουν. ..αν δεν έβγαινα απ το δρόμο θα περνούσα από μπροστά του. .Μαλλιά! !!!!

Joe bar


:lol:

dimmie_72
26/02/2015, 11:47
παίζει ρόλο και το στήσιμο, μη νομίζεις...

που έφυγες ευθεία εννοούσα... :cool:

Bob_o_mastoras
26/02/2015, 13:55
Δημητρη το πηρες απο το μαστορα να λυθει το μυστηριο;;;

nightraider
27/02/2015, 00:32
χτυπά ξύλο όπως λες.μια φορά κατέβαινα κομμάτια και σε μια αριστερή στροφή δεν πρόλαβα να κόψω πολύ φοβήθηκα να πλαγιασω και το έκοψα ευθεία. ...ευτυχώς ήταν ομαλό το έδαφος και δεν έπεσα καν απ το μηχανάκι :beer:


πες που κυκλοφορεις συνηθως για να σε αποφευγουμε

Bowleno
27/02/2015, 00:48
πες που κυκλοφορεις συνηθως για να σε αποφευγουμε

Ντεν μπορεί να σΕ πει, καρντιά μου, έφαγε ban (άγνωστον για πόσο) αλλά από όσο ξέρω τριγυρνάει πέριξ της Κοζάνης....:D

Bob_o_mastoras
27/02/2015, 02:58
Γιατι εφαγε μπαν;; Τι εκανε;;;

amyroukai
27/02/2015, 08:32
Γιατι εφαγε μπαν;; Τι εκανε;;;

Μάλλον ηταν αυτος ο σατανικός Αγγελος κάτι τέτοιο, με το bandit που απο μπινια υπερθερμαινεται το καλοκαίρι...

7Tolis
27/02/2015, 10:35
Νομίζω πρέπει να φτιαχτεί μια Dalton team. Επί του θέματος τώρα. Δημήτρη είχε βενζίνη το μηχανάκι;