PDA

View Full Version : TDM 850 , θεματακια



dbmgr
23/02/2015, 01:21
καλησπερα παιδια!
νεος στο forum , νεος και στις μηχανες!

Καταρχην να συστηθω, νικολας

δεν ειχα ποτε μου μηχανη-μηχανακι, εχω οδηγησει λιγες φορες απο μικρος..ξερω που πανε τα ΄4΄ λιγο πολυ :)

Τωρα στα 24(23+γκουχ,γκουχχ..) αποφασισα να παρω μηχανη..
ο λογος?μου αρεσει!δεν ξερω..το να την καβαλαω και να πηγαινω οπου θελω, να νιωθω την οδηγηση.δεν ξερω πως να το περιγραψω..απλα να ξυπνας κυριακη πρωι..να κανεις καφε στον κηπο σου και να χαζευεις την μηχανη..
δεν μου αρεσει η ταχυτητα , αλλα μου αρεσει η επιταχυνση..φοβαμαι δηλαδη να 200-300αριζω..αλλα μια 2α , μια 3η θελω να την δινω λιγακι :D

εχω στην ακρη καποια λεφτα και κοιταω street μηχανες..προσανατολιζομαι σε Z 750 η 800 ισως και 1000αρι.

μεχρι να καταληξω καπου ομως , εχω στα χερια μου μια TDM 850 του 96, ειναι του πατερα μου (δεν νομιζω να την ξαναπαρει χαχα)

πριν μια 2ετια εγινε ολικη επισκευη, σε γνωστο μερος εδω στην θεσσαλονικη.
με το ρικτιφιε εφτασε τα 900cc σχεδον.

η μηχανη τωρα δεν καει σταγονα λαδι αλλα ακουγετε ενας ηχος συνεχεια..σαν να χτυπανε βαλδιδεσ.ενα μικρο τακ τακ τακ που αυξομιωνετε αναλογα με τις στροφες.
τι μπορει να ειναι?ειναι επειγων?(το λεω γιατι δεν εχω μια τωρα..)
η μπορω να την γυριζω που και που?

επισης τι μικρες βελτιωσεις θα μπορουσα να κανω για να γινει καλυτερη η εμπειρια οδηγησης?
σκεφτομαι ενα service στις αναρτησεις..ειναι πολυ σκληρες..ειδικα οι μπροστα..

και κατι ακομα..το καρμυρατερ , δεν εχει καθαριστει ποτε.
20 χρονων μηχανη..δεν θα θελει ενα καθαρισμα??
ξερω οτι δεν πιανουν ολοι οι μαστορες να καθαρισουν καρμυρατερ..λιγοι ειναι αυτοι που θα σου κανουν καλη δουλεια.
που να απευθυνθώ?ειμαι απο θεσσαλονικη

ευχαριστω εκ των προτερων!

αν το θεμα μου δεν ειναι στο σωστο μερος ,παρακαλω ας μετακινηθει

toyar
23/02/2015, 06:56
αυτο που ακους πιθανον ειναι καδενα
τα καρμπ αν δουλευοθν σωστα μην τα πειραζεις

SHOOTER045
23/02/2015, 09:06
Ψηφίζω καδένα και εγώ.
Επείγον εξαρτάται πώς το βλέπεις για την καδένα. Αλλά νομίζω πρέπει να το κοιτάξεις κάποια στιγμή.
Όλα τα Tdm πονάνε στην μπροστά ανάρτηση, τώρα μάλλον η πίσω είναι πολύ σώβρακο γι αυτό σου φαίνεται η μπροστά σκληρή, για ρώτα μήπως έχουν αλλάξει σωθικά - ελατηρια κλπ.
Επισης αφού το μοτέρ έγινε ρεκτιφιέ και αυξήθηκαν τα cc το λογικό θα είναι να ρυθμίσανε τα καρμπ να δουλεύουν σε παραπάνω απαιτήσεις,πιθανοτατα να τα καθάρισαν κιόλας, οπότε αν δουλεύουν δεν τα πειράζεις.




Γνώμη μου
Αν καλυπτεσαι με αυτό κράτα το, βελτίωσε το, κάνε ένα revalving στις αναρτήσεις( μπρος πίσω) και με ένα καλό σετ λαστιχάκια θα σε ανταμείψει.
Εχουν αναφερθεί ότι τα 850 βαρούσαν στροφαλο, αλλά δεν είναι γενικό ούτε απόλυτο.
Είχα τον πρόγονο αυτουνού SUPER TENERE 750 και το απόγονο TDM 900 abs .
Για συνεργείο θα σου στείλω πμ.
Καλώς όρισες καρντάση

dbmgr
23/02/2015, 16:48
shooter045 , ευχαριστω για τα info.ειδικευεται για αναρτησεις ο τυπος?


μα ο ηχος ρε παιδια ακουγεται και οταν ειμαι σταματημενος..
η καδενα εχει ακομα ψωμια απ οτι βλεπω..και δεν ειναι ουτε τσιτα ουτε ξελασκαρισμενη..την βλεπω καλη.

για τις αναρτησεις (τις μπροστα) ξερω..οτι ο πατερας μου ειχε βαλει 'τακακια΄μεσα..και χοντρο λαδακι..για να τις δωσει υψος..αυτα πρεπει να βγουνε ολα
πισω δεν τις ακουμπησε ειναι μαμα..αλλα δεν πιστεβω να υπαρχουν και περιθωρια βελτιωσης για την πισω..

τωρα για το καρμπ , ο πατερας μου δεν τους αφησε να βαλουν χερι.
μονο το μοτερ ανοιξαν.

επισης κατι ακομα, μπουζι ιριδιου.τι εχετε να πειτε γι αυτο?
θα κερδισω τιποτα σε καταναλωση με αυτο?

amyroukai
23/02/2015, 17:39
Άλλο η καδένα εκκεντροφόρου άλλο η αλυσίδα μετάδοσης...

DrEvil
23/02/2015, 17:47
Άλλο η καδένα εκκεντροφόρου άλλο η αλυσίδα μετάδοσης...
Τιμια η παρατηρηση.
Η εκφραση ομως μου θυμισε την:
331680

DAYMAN
23/02/2015, 19:36
καδενα εκκεντροφορου και οδηγος να συμφωνήσω και εγω.Οταν ηρθα Θεσσαλονικη δεν ηξερα μαστορα που να ασχολειται σοβαρα με αναρτησεις και να κανεις αυτο που θελεις στην μηχνη μετα απο πολλα βρηκα ενα δυτικα,υπαρχουν και αλλοι αλλα προσοχη (καρχαριες).Ιριδιου μπουζι οχ ισυμφωνα με τον λογο συμπιεσης του μοτερ αυτου τσαμπα χρηματα και ισως και ζημια.Καθαρισμό καρμυρατερ για αρχη θα ηταν καλο.

notakos600
23/02/2015, 20:00
Από όσο ξέρω το 850 το καίει το λαδάκι του από τη μαμά του.

SHOOTER045
23/02/2015, 22:05
shooter045 , ευχαριστω για τα info.ειδικευεται για αναρτησεις ο τυπος?


μα ο ηχος ρε παιδια ακουγεται και οταν ειμαι σταματημενος..
η καδενα εχει ακομα ψωμια απ οτι βλεπω..και δεν ειναι ουτε τσιτα ουτε ξελασκαρισμενη..την βλεπω καλη.

για τις αναρτησεις (τις μπροστα) ξερω..οτι ο πατερας μου ειχε βαλει 'τακακια΄μεσα..και χοντρο λαδακι..για να τις δωσει υψος..αυτα πρεπει να βγουνε ολα
πισω δεν τις ακουμπησε ειναι μαμα..αλλα δεν πιστεβω να υπαρχουν και περιθωρια βελτιωσης για την πισω..

τωρα για το καρμπ , ο πατερας μου δεν τους αφησε να βαλουν χερι.
μονο το μοτερ ανοιξαν.

επισης κατι ακομα, μπουζι ιριδιου.τι εχετε να πειτε γι αυτο?
θα κερδισω τιποτα σε καταναλωση με αυτο?

Για αναρτήσεις
Six days

dbmgr
25/02/2015, 15:10
πηγα πριν σε εναν τοπικο μαστωρα , εδω στο χωριο μου και του ειπα για τον ηχο που μου κανει το μοτερ.

μου λεει , δεν ειναι τιποτα , ετσι λειτουργει.
20 χρονια μηχανακι ειναι, δεν χρειαζεται τιποτα.

το υφος του ομως δεν με επεισε.εγω που δεν ξερω απο μηχανες πολυ πολυ , ο ηχος δεν μου φαινεται γλυκος.κατι χτυπαει, μεταλο.οχι φοβερα , αλλα το καταλαβαινω..
απο την αλλη ο πατερας μου τα ιδια ..βαριεται μεχρι και να κατεβει να την ακουσει ο ιδιος και μου λεει κ αυτος οτι ετσι λειτουργει το δικυλινδρο, ειναι λιγο πιο αγριο απο τα τετρακιλυνδρα..

την αλλη βδομαδα που θα παρω τις πινακιδες θα την κατεβασω κεντρο να δω τι θα με πει κανας αλλος.

να σας πω , παιζει αν σας δωσω video με ηχο , να καταλαβαιτε τι μπορει να παιζει?οσο αυτο ειναι εφικτο?

Arxagelos
25/02/2015, 18:17
φαντάζομαι σκηνικό που παίζει....
ο γιος καυλωμένος να καβαλήσει το μοτέρ και ο πατέρας που βαριέται να κατέβει να την ακούσει....:lol:
331725