PDA

View Full Version : αγορα μηχανης με πολλα χλμ..αξιζει τελικα?



askianos
23/02/2015, 10:53
γεια σας παιδια.
εχω βρει μερικα μονοκυλινδρα εντουρακια που εχουν 80.000+ χλμ
μονο οσον αφορα τον κινητηρα:winka:
σε ένα τετοιο μοτερ για να το κανεις σαν καινουργιο περα από τα γνωστα πιστονι ρεκτιφιέ αν σηκωνει η κυλινδρο...:eek:τι άλλο πρεπει να αλλαχτεί??
αξιζει λετε το κοπο?:a013:

ΥΓ.με 100% προσωπικη εργασια παντα. η βοηθεια στα πολυ δυσκολα υπαρχει...:winka:

Μανολης67
23/02/2015, 11:07
Αφού λες προσωπική εργασία, φαίνεται ότι γνωρίζεις από μοτοσυκλέτες, νομίζω ότι αν κάποιος γνωρίζει μπορεί να καταλάβει αν σε γενικές γραμμές το μηχανάκι αξίζει, αν όχι καλύτερα να εχει μαζί του κάποιον γνώστη...μια ζωή είχα μονοκύλιδρα...το 1990 αγόρασα ενα DT 200 R, έκανα 85.000 χλμ, το έσκισα, (πάντα όμως καλό λάδι) και το μηχανάκι δεν έκανε κιχ..το πούλησα το 1997 σε ενα φίλο και το μηχανάκι δουλεύει ακόμα! αμέσως μετα αγόρασα ενα ΧΤ 600 μεταχειρισμένο (μοντ 94) που έγραφε..34.000 χλμ, μετά έμαθα τυχαία, οτι το μηχανάκι ειχε πολλά παραπάνω..το κράτησα 3 χρόνια και εκανα αλλα 20.000..τι λεφτά χρειάστηκε το ΧΤ ? (περα από τα σέρβις) κάλυμμα σέλας 15 ευρω, και φλασάκια ψείρες που τα έβαλα εγώ ......πέρσι αγόρασα ενα ΧΤ 660 με πολύ λίγα χιλιόμετρα (15.000) με 2.800 ευρώ, και ευκολίες , μηχανικά δεν έβγαλε τίποτα, είχε μόνο φαγωμένο κεντρικό διακόπτη .
πρόσεξε πάντως και προσοχή,

endopandou
23/02/2015, 11:11
Εξαρτάται από την τιμή κτήσης. Δεν είναι μόνο τα χλμ του μοτέρ, αν υπολογίσεις τα αναλώσιμα που μπορεί να χρειαστεί ένα παραμελημένο μοτό του είδους (ας πούμε ΧΤ 600) κοντεύουν το 500ρικο, οπότε χρειάζεται συνεκτίμηση και αυτό

Μανολης67
23/02/2015, 11:16
Εξαρτάται από την τιμή κτήσης. Δεν είναι μόνο τα χλμ του μοτέρ, αν υπολογίσεις τα αναλώσιμα που μπορεί να χρειαστεί ένα παραμελημένο μοτό του είδους (ας πούμε ΧΤ 600) κοντεύουν το 500ρικο, οπότε χρειάζεται συνεκτίμηση και αυτό

Ναι, το καλό με τα αναλώσιμα είναι ότι δεν χρειάζεται να ξέρεις και πολλά, δηλαδή φαίνονται θέλω να πω, αλλυσιδες, γρανάζια κτλ, τα βλεπεις και τα εκτιμάς-υπολογίζεις, ενώ με τον κινητήρα η τα ηλεκτρικά υπάρχει πάντα το ρίσκο,
στα πόσα λεφτά μιλάμε? εγώ πάντως ρε παιδιά, στα τελευταία έφαγα φλασιά με αυτό το μηχανάκι, νομίζω λόγω ηλικιάς (ειμαι 47) είναι ότι πρέπει για την περίπτωση μου!!!!!

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5846741/


:)

askianos
23/02/2015, 11:23
Αφού λες προσωπική εργασία, φαίνεται ότι γνωρίζεις από μοτοσυκλέτες, νομίζω ότι αν κάποιος γνωρίζει μπορεί να καταλάβει αν σε γενικές γραμμές το μηχανάκι αξίζει, αν όχι καλύτερα να εχει μαζί του κάποιον γνώστη...μια ζωή είχα μονοκύλιδρα...το 1990 αγόρασα ενα DT 200 R, έκανα 85.000 χλμ, το έσκισα, (πάντα όμως καλό λάδι) και το μηχανάκι δεν έκανε κιχ..το πούλησα το 1997 σε ενα φίλο και το μηχανάκι δουλεύει ακόμα! αμέσως μετα αγόρασα ενα ΧΤ 600 μεταχειρισμένο (μοντ 94) που έγραφε..34.000 χλμ, μετά έμαθα τυχαία, οτι το μηχανάκι ειχε πολλά παραπάνω..το κράτησα 3 χρόνια και εκανα αλλα 20.000..τι λεφτά χρειάστηκε το ΧΤ ? (περα από τα σέρβις) κάλυμμα σέλας 15 ευρω, και φλασάκια ψείρες που τα έβαλα εγώ ......πέρσι αγόρασα ενα ΧΤ 660 με πολύ λίγα χιλιόμετρα (15.000) με 2.800 ευρώ, και ευκολίες , μηχανικά δεν έβγαλε τίποτα, είχε μόνο φαγωμένο κεντρικό διακόπτη .
πρόσεξε πάντως και προσοχή,

μανο η αληθεια είναι ότι μηχανάκια που ειχες παρει είναι τα ιερα τερατα αξιοπιστίας...εγω για να καταλάβεις εχω 1dt- wr 200 yamaha για τα χωματα.



απλα σκέφτομαι εντονα να παω σε τετραχρονο πιο μετεπειτα χρονολογιας..

SHOOTER045
23/02/2015, 11:28
Ένα μονοκυλινδρο εφόσον υπάρχουν γνώσεις, με προσωπική εργασία και ανταλλακτικά από μπέη - car ,συνέρχεται.
Ακόμα και αν βαράει στροφαλος / μπιελα κλπ.
Οπότε είναι θέμα αρχικού κόστους κτήσης και εν συνέχεια ανακατασκευής για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Μανολης67
23/02/2015, 11:31
Φίλε μου το μηχανάκι κούκλα! να το χαίρεσαι! κοίτα, αν εχεις τέτοιο μεράκι οπώς δείχνη, δεν σε φοβάμαι...δεν είσαι χθεσινός δηλαδή, τώρα τι να πω? να προτείνω 660 όπως έχω εγώ? νομίζω δεν θα απογοητευτείς, ΧΤ 660 βρίσκεις και με 2.500, το παλιό 600 θα έλεγα όχι, γιατί θα είναι τελειωμένη μηχανή,
ΥΓ αν θες κάτι για το 660 στείλε μήνυμα
Και πάλι κούκλα!!!!:)

askianos
23/02/2015, 11:59
για αυτό γλυκοκοιτάζω αυτά με τα πολλα χλμ...να εχουν χαμηλη αξια και να το φτιαξω γλυτώνοντας πολλα γιουργια!χαχαχα
το μπεμπε μανο οντως είναι πολύ δελεστικο! οσο για το 660 θα χρειαστω τα φωτα σου καποια στιγμη...:beer:
κατι σε drz σκέφτομαι πιο πολύ!


σβουρος ημουν με τον αδελφο μου και ειχαμε 1 δυαλιμενο παπι...δεν τρωγαμε την τυροπιτα στο σχολειο, για να παρουμε σπρει πλαστικα κτλ..
καποια στιγμη όταν το φτιαξαμε δ σας κρυβω ότι την ικανοποιηση που ενιωθα όταν το οδηγουσα δ προκειται να την ενιωθα μακαρι να μου εδιναν την πιο τελεια την πιο ακριβη μηχανη του κοσμου!!!

και μου εχει μεινει φαινεται! χαχαχα :a9:
αν κατι το αναστησεις εσυ με στερήσεις και κοπο....σου χαρηζει συναισθηματα απεριγραπτα!
:a15:

toyar
23/02/2015, 16:47
γεια σας παιδια.
εχω βρει μερικα μονοκυλινδρα εντουρακια που εχουν 80.000+ χλμ
μονο οσον αφορα τον κινητηρα:winka:
σε ένα τετοιο μοτερ για να το κανεις σαν καινουργιο περα από τα γνωστα πιστονι ρεκτιφιέ αν σηκωνει η κυλινδρο...:eek:τι άλλο πρεπει να αλλαχτεί??
αξιζει λετε το κοπο?:a013:

ΥΓ.με 100% προσωπικη εργασια παντα. η βοηθεια στα πολυ δυσκολα υπαρχει...:winka:

αν το ανοιξεις θα αλλαξεις σιγουρα τεντωτηρα καδενα τσιμουχακια βαλβιδων
ισως χρειαστει και καμμια βαλβιδα αλλα σιγουρα τριψιμο βαλβιδων
επισης πολυ πιθανα τρομπα λαδιου
καποια μοντελα ειδικα μεγαλα κυβικα θελουν και εναν ελεγχο στο σασμαν σε γραναζια φουρκετες
σε αυτα τα χλμ και τα πηνια θα ειναι δουλεμενα αρκετα
υπαρχουν 2 περιπτωσεις:
1.πληρωνεις καλα και περνεις το καλυτερο που θα βρεις και δεν το πειραζεις μεχρι να ζητησει
2.περνεις τσαμπα το μεγαλυτερο ισιο χρεπι που θα βρεις και το κανεις θρυψαλα αμεσα