PDA

View Full Version : Κάψιμο ανοξείδωτων λαιμών εξάτμισης για χρώμα.Θα κρατήσει;



kostaspetrou
23/02/2015, 16:39
Λοιπόν έχουμε ανοξείδωτους λαιμούς εξάτμισης που δεν έχουν φορεθεί.
Απ' όσο διάβασα γίνεται με κάψιμο καμινέτου να πάρουν χρώμα που ξεκινά από χρυσό και καταλήγει στο μπλε.
Το σκεπτικό είναι να μην ξαναχρειαστεί να καθαρίσουμε με αλοιφές όπως κάνουμε στ' ανοξείδωτα.
Το χρώμιο/νίκελ δε με πολυψήνουν διότι δεν ξέρω κατά πόσο θ'αντέξουν.

Το θέμα είναι θα κρατήσει;
Κάποιος που το έχει δοκιμάσει,κάποιον να προτείνει που το κάνει;

devil's animal
23/02/2015, 16:42
δεν εχω καταλαβει τι θες να κανεις...και γιατι...

kostaspetrou
23/02/2015, 16:59
Θέλω να κάψω με φλόγα/καμινέτο λαιμούς εξάτμισης ώστε νάποκτήσουν χρώμα.

Το σκεπτικό είναι ότι έτσι δε θα ξανασχοληθώ με τρίψιμο των λαιμών,το βαριέμαι απίστευτα.

Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει...

Ψάξτε torching exhausts,heat colouring και θα καταλάβετε

http://www.bssa.org.uk/topics.php?article=140

https://www.youtube.com/watch?v=TD1NS7xDfGY

https://www.youtube.com/watch?v=TD1NS7xDfGY

devil's animal
23/02/2015, 17:05
καποιες αποριες:
γιατι να αποκτησουν χρωμα?
οταν βαλεις τους λαιμους επανω στο μηχανακι, απο την θερμοκρασια δεν θα καουν και θ'αποκτησουν χρωμα? μπορει να μην ειναι το χρωμα που γουσταρεις αλλα ενα χρωμα θα το παρουν...
επισης γιατι να τριψεις τους λαιμους? ποιο το οφελος?

RaGe_Raptor
23/02/2015, 17:11
το είχα κάνει σε μια evolution akrapovic full titanium για να πιάσει κανα € παραπάνω και το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό...!!!:eek::eek::eek:

kostaspetrou
23/02/2015, 17:12
καποιες αποριες:
γιατι να αποκτησουν χρωμα?
Ομορφιά.Επίσης δεν ξέρω αν έτσι γλιτώνεις το λέρωμα που όλα τ'ανοξείδωτα το παθαίνουν,αυτό θέλω να επιβεβαιώσω

καποιες αποριες:
οταν βαλεις τους λαιμους επανω στο μηχανακι, απο την θερμοκρασια δεν θα καουν και θ'αποκτησουν χρωμα? μπορει να μην ειναι το χρωμα που γουσταρεις αλλα ενα χρωμα θα το παρουν...

Αυτό που λες γίνεται εν μέρει αλλά:
1)εντελώς ανομοιόμοφρα
2)νερά,σκόνες,βρωμιές και πετραδάκια δεν θα επιτρέψουν το ομοιόμορφο χρωμάτισμα.Οπότε λέω να γίνει ελεγχόμενα μέσω φλόγας πριν μπουν στο μηχανάκι.



επισης γιατι να τριψεις τους λαιμους? ποιο το οφελος?
Δε με κατάλαβες...το τρίψιμο θέλω να γλιτώσω!Κανένας ανοξείδωτος λαιμός δε μένει πεντακάθαρος, όλοι βρωμίζουν οπότε που και που πρέπει να τρίβεις.

Μόνο κάτι παλιά χόντα τσόπερ/κρούζερ έχουν λαιμούς που δε μασάνε αλλά δε νομίζω να μπορεί κάποιος να κάνει τη μαμά χόντα επινικέλωση/χρωμίωση/δεν ξέρω τί διάολο έκαναν οι γιαπωνέζοι ώστε να ξενοιάσουμε μια και καλή από καθαρισμούς,αλοιφές κα βαρετές εργασίες

kostaspetrou
23/02/2015, 17:13
το είχα κάνει σε μια evolution akrapovic full titanium για να πιάσει κανα € παραπάνω και το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό...!!!:eek::eek::eek:
Έχω δει τί λές στο σάιτ της γιοσιμούρα τζαπάν,κάνουν κάτι αντίστοιχο!Πολύ καλό αλλά εδώ μιλάμε για ανοξείδωτο, όχι τιτάνιο.

devil's animal
23/02/2015, 17:27
μαλιστα...
δλδ οτι θελεις να κανεις, θελεις να το κανεις για την ομορφια...:rolleyes:

ουτε εγω ξερω αν καει με φλογιστρο και παρει μπλε/μωβ/χρυσο χρωμα ο λαιμος της εξατμισης μετα δεν θα βρωμιζει...δεν το νομιζω ομως...
αλλα νομιζω υπαρχει λυση...
μπορεις να τους βαλεις πανω, να το αφησεις να ζεσταθει και μετα να ξεκινησεις τα ξερογκαζα και τους κοφτες...στατικα...κατα 99% θα γινει το ιδιο αποτελεσμα και μαλιστα πολυ πιο πειστικο απο το φλογιστρο...

τωρα οσον αφορα το τριψιμο αδυνατω να καταλαβω γιατι να θες να φαινονται σαν καινουργιοι οι λαιμοι ενω ειναι π.χ. 1 χρονο πανω στο μηχανακι...
απο την στιγμη που θερμαινονται και ψυχωνται καθε φορα που πηγαινεις βολτα και υπαρχουν νερα, καυσαερια, σκονες, χωματα κλπ στον δρομο, ειναι λογικο να βρωμιζουν...

ειναι σαν να λεμε, να καθαριζουμε καθε φορα την ποδια ή την καρινα της μηχανης μας...

kostaspetrou
23/02/2015, 17:36
Να κοφτιάζω το μηχανάκι στατικά απλά δε το κάνω,το αφήνω σε άλλους.
Άσε που δε θα'ναι ομοιόμορφο,δεν έχουν τα καυσαέρια ούτε την ίδια θερμοκρασία ούτε την ίδια ταχύτητα σ' όλα τα σημεία της εξάτμισης.

Δεν είπα να φαίνονται σαν καινούριοι, απλά δε μ'αρέσει το χρώμα που παίρνει το ανοξείδωτο όταν βρωμίζει.

Αν το χρώμα που πάρει είναι ομοιόμορφο τότε ακόμα και να βρωμίσει από σκόνες κλπ ΄θα εκακολουθεί να φαίνεται ωραιότερο από το βρώμικο ανοξείδωτο.

kostaspetrou
23/02/2015, 18:26
Φάτε μάτια ψάρια!
http://www.zrxoa.org/forums/showthread.php?255689-This-place-rocks-and-I-need-help...


http://s108.photobucket.com/user/flyingdave/media/DSC_6489.jpg.html

amyroukai
23/02/2015, 19:00
Υπάρχει λύση στο πρόβλημά σου, λέγεται Pektis. Θα σου πει πως με απλά βήματα και χωρίς κίνδυνο να πυρπολήσεις το γνωστό σύμπαν θα κρατάς τους λαιμοί καθαροί σαν εργοστασιακοί (χαρά στο κουράγιο σας εσάς τους πουλμουράκηδες).

notakos600
23/02/2015, 19:52
Υπάρχει λύση στο πρόβλημά σου, λέγεται Pektis. Θα σου πει πως με απλά βήματα και χωρίς κίνδυνο να πυρπολήσεις το γνωστό σύμπαν θα κρατάς τους λαιμοί καθαροί σαν εργοστασιακοί (χαρά στο κουράγιο σας εσάς τους πουλμουράκηδες).

Πνίγηκα με το τελευταίο. :bawl:

kostaspetrou
23/02/2015, 20:13
Υπάρχει λύση στο πρόβλημά σου, λέγεται Pektis. Θα σου πει πως με απλά βήματα και χωρίς κίνδυνο να πυρπολήσεις το γνωστό σύμπαν θα κρατάς τους λαιμοί καθαροί σαν εργοστασιακοί (χαρά στο κουράγιο σας εσάς τους πουλμουράκηδες).
Καλή η πλάκα αλλά θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος θέλει να μοιραστεί εμπειρίες και γνώσεις για το θέμα του νήματος,στο κάτω κάτω όλοι θα ενημερωθούμε.
Ρωτάω πολύ συγκεκριμένα πράγματα και εξηγω αναλυτικά τί και γιατί σκέφτομαι να κάνω.
Τα υπόλοιπα...
Ευχαριστώ.

teogtp
23/02/2015, 20:18
Το καψιμο των λαιμων και ο χρωματισμος αυτων γινεται μονο στο τιτανιο.

kostaspetrou
23/02/2015, 20:20
Το καψιμο των λαιμων και ο χρωματισμος αυτων γινεται μονο στο τιτανιο.
Όχι μόνο,δες τα λινκ που ανέβασα παραπάνω.

Συγκεκριμένα 3ο ποστ, 1ο λινκ


Heat tint colour chart

The table below represents the temper colours that are likely to form on stainless steel type 1.4301 (AISI 304) if heated in air.

THIS INFORMATION MUST BE USED WITH CARE WHEN INTREPETING THE HINT TINT COLOURS OBSERVED ON STAINLESS STEEL SURFACES AS THE HEATING CONDITIONS ARE NOT SPECIFIED.

Colour Formed Approx Temperature C
pale yellow 290
straw yellow 340
dark yellow 370
brown 390
purple brown 420
dark purple 450
blue 540
dark blue 600

amyroukai
23/02/2015, 20:29
Καλή η πλάκα αλλά θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος θέλει να μοιραστεί εμπειρίες και γνώσεις για το θέμα του νήματος,στο κάτω κάτω όλοι θα ενημερωθούμε.
Ρωτάω πολύ συγκεκριμένα πράγματα και εξηγω αναλυτικά τί και γιατί σκέφτομαι να κάνω.
Τα υπόλοιπα...
Ευχαριστώ.

Κατ΄αρχήν δεν κάνω πλάκα. Αν δεις τους λαιμούς του bandit του είναι πεντακάθαροι.

Δεύτερον, εσύ ζητάς κάτι μαγικό. Τον λαιμό που θα τρώει καυτός νερά, λάσπες, μαμούνια, οτιδήποτε πετάξει το λάστιχο επάνω και θα είναι πεντακάθαρος.
Λέω τώρα, μήπως κάπου ζητάς αυτό το υλικό που δεν υπάρχει;

teogtp
23/02/2015, 20:31
Αν βρειτε λυση πειτε το και σε μενα γιατι οι λαιμοι απο τον βασιλια ειναι νιμου.

kostaspetrou
23/02/2015, 20:38
Κατ΄αρχήν δεν κάνω πλάκα. Αν δεις τους λαιμούς του bandit του είναι πεντακάθαροι.

Δεύτερον, εσύ ζητάς κάτι μαγικό. Τον λαιμό που θα τρώει καυτός νερά, λάσπες, μαμούνια, οτιδήποτε πετάξει το λάστιχο επάνω και θα είναι πεντακάθαρος.
Λέω τώρα, μήπως κάπου ζητάς αυτό το υλικό που δεν υπάρχει;
Διάβασε λίγο τί έγραψα πριν απαντήσεις:ποτέ δεν ζήτησα λαιμό που θα μένει καθαρός παρά τις βρωμιές που θα τρώει, ούτε αναζήτησα κανένα υλικό.
Έγραψα:



Δεν είπα να φαίνονται σαν καινούριοι, απλά δε μ'αρέσει το χρώμα που παίρνει το ανοξείδωτο όταν βρωμίζει.

Αν το χρώμα που πάρει είναι ομοιόμορφο τότε ακόμα και να βρωμίσει από σκόνες κλπ ΄θα εκακολουθεί να φαίνεται ωραιότερο από το βρώμικο ανοξείδωτο.

Πιο αναλυτικά δε γίνεται να το ΞΑΝΑγράψω...

ikarosk
23/02/2015, 20:46
Καλησπέρα.....
Έκαψα με map gas τρεις inox σωλήνες, και να το αποτέλεσμα:

Εδώ είναι το ένα εξάρτημα από inox316, αρκετά γυαλισμένο.
331686

Κι εδώ τα τρία κομμάτια μετά από κάψιμο:
331687

Στο τμήμα που είναι ανοιχτόχρωμο η θερμοκρασία ήταν η μεγαλύτερη μιας και ερυθροπυρώθηκε. Όσο η θερμοκρασία είναι χαμηλότερη, το χρώμα γίνεται μωβ-μπλε και δίπλα πορτοκαλί.
Ο λεπτός σωλήνας είναι με χοντρότερο τοίχωμα και δεν κοκκινίζει τόσο γρήγορα, γι αυτό και έγινε μπλε η άκρη του. Επίσης δεν ήταν γυαλισμένος όπως οι άλλοι.
Αν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα....... πειραματίσου.

kostaspetrou
23/02/2015, 20:50
Ίκαρε καλό φαίνεται!
Αυτή τη στιγμ΄γ δεν έχω ούτε το χώρο ούτε το χρόνο ν'ασχολήθώ, δεν επείγει.

Σε σωλήνα για εξάτμιση το εφάρμοσες;
Αν ναι πώς άντεξε;

ikarosk
23/02/2015, 20:55
Όχι δεν είναι σωλήνας εξάτμισης, είναι σωλήνες για ναυτιλιακή χρήση. Ο λεπτός είναι 304L.

(Τι εννοείς όταν λες ''πως άντεξε''????

kostaspetrou
23/02/2015, 21:00
Πώς άντεξε στο χρόνο, αν έφυγε ο χρωματισμόις.
Αφού όμως δεν είναι εξάτμιση άστο.

Για την ιστορία οι λαιμοί έχουν πάχος 1,3χιλιοστά.
Δεν ξέρω κράμα αλλά δεν ελκύονται καθόλου ακόμα και από πολύ ισχυρό μαγνήτη.

ikarosk
23/02/2015, 21:10
Πώς άντεξε στο χρόνο, αν έφυγε ο χρωματισμόις.
Αφού όμως δεν είναι εξάτμιση άστο.

Για την ιστορία οι λαιμοί έχουν πάχος 1,3χιλιοστά.
Δεν ξέρω κράμα αλλά δεν ελκύονται καθόλου ακόμα και από πολύ ισχυρό μαγνήτη.

Ποιό χρόνο????? πριν από λίγο το έκανα για να δω τι γίνεται......:D
1,3mm είναι και οι δύο χοντροί σωλήνες της φωτογραφίας.
Πιθανόν το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις σε ότι κράμα inox δοκιμάσεις. :wave2:

sapila racing
23/02/2015, 21:33
Aμα το πας τέρμα το μηχανάκι θα γίνουν μονοι τους έτσι, τουλάχιστον οι λαιμοί. :D

kostaspetrou
23/02/2015, 21:34
http://i108.photobucket.com/albums/n23/Moriwaki-man/BEET%20Exhaust/Set-2.jpg

http://www.jalopyjournal.com/forum/threads/sand-bending-exhaust-tube.293162/page-3

7Tolis
23/02/2015, 22:50
Γιατί δεν κάνεις μια επισμάλτωση που είναι το utter πουλμούρ,συν την όπως λένε έξτρα απόδοση;

kostaspetrou
24/02/2015, 04:34
Επισμάλτωση; Ούτε που την έχω ακούσει...
Δε με νοιάζει η απόδοση κσθόλου(είμαι ήδη πολύ γλήγορος... :cry: )

sapila racing
24/02/2015, 08:52
Γιατί δεν κάνεις μια επισμάλτωση που είναι το utter πουλμούρ,συν την όπως λένε έξτρα απόδοση;

Μαλλον κεραμική επίστρωση θέλεις να πείς!

stefanos
24/02/2015, 09:00
Απο το ποστ του ikarosk πάντως φαίνεται αποχρωματισμός στις περιοχές περιοχές με εντονη θέρμανση οπότε νομίζω οτι τουλάχιστον οι λαιμοί ψηλά θα "ξεβάψουν" με τον χρόνο.

7Tolis
24/02/2015, 09:34
Μαλλον κεραμική επίστρωση θέλεις να πείς!
Το εχω διαβάσει ως επισμάλτωση αλλα και κεραμική επίστρωση.Υποθετω είναι το ίδιο;

stam2
24/02/2015, 10:24
+1 για κεραμεική επίστρωση, γίνεται και εξωτερικά και εσωτερικά η διαδικασία,
και θεωρητικά βοηθάει στην απόδοση του κινητήρα. Επίσης καθαρίζεται λίγο πιο εύκολα από λάσπες κλπ και έχει αποχρώσεις
όπως η χρυσίζουσα του τιτανίου που είναι πολύ πουλμουρ τελευταία...

Για το άλλο που ρωτάς, όπως έδειξε και ο ikarosk θα χρειαστείς αυτό https://www.google.gr/search?q=map+gas&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=jUHsVI3rMIO5aeD7gqAG και με το φλόγιστρο θα ζεστάνεις σε όποιο σημείο θές το σωλήνα να μπλεδίσει, ΠΡΙΝ όμως κοκκινήσει (>600-700 C).
ιδανικά για το μπλε χρώμα που θες αρκούν μέχρι 300-350 C... θα μου πεις πως θα μετρήσεις τώρα... πειραματίσου πρώτα όπως είπε και ο ίκαρος!

SHOOTER045
24/02/2015, 10:50
Κεραμικες επιστρωσεις κάνουν σε χταπόδια - πολλαπλές, από τουρμπατα για καλύτερη / γρηγορότερη απαγωγή καυσαερίων εσωτερικά, και καλύτερη θερμοαπαγωγη και άρα χαμηλότερη θερμοκρασία εξωτερικά

kostaspetrou
24/02/2015, 11:32
Παιδιά,δείτε τί βρήκα για κεραμικές,έχουν και σειρά που αντέχει σε πετραδάκια κλπ:
http://www.zircotec.com/

Πρέπει να τσούζει πάντως...

Τέλος πάντων,θα πειραματιστώ πρώτα με φλόγιστρο και θα σας πω!

SHOOTER045
24/02/2015, 11:37
Πριν χρόνια που ένας γνωστός είχε φτιάξει το χταπόδι σε ένα focus RS,στοίχισε μια περιουσία

kostaspetrou
24/02/2015, 11:54
Πριν χρόνια που ένας γνωστός είχε φτιάξει το χταπόδι σε ένα focus RS,στοίχισε μια περιουσία
Το χταπόδι φόκους είναι προστατευμένο από πετραδάκια και από νερά που θα πέσουν πάνω του ενώ αυτό είναι καυτό.
Αυτά που πετά ο μπροστινός τροχός πάνω στο λαιμό είναι πολύ επιβαρυντικά για οποιαδήποτε βαφή.

SHOOTER045
24/02/2015, 12:06
Το χταπόδι φόκους είναι προστατευμένο από πετραδάκια και από νερά που θα πέσουν πάνω του ενώ αυτό είναι καυτό.
Αυτά που πετά ο μπροστινός τροχός πάνω στο λαιμό είναι πολύ επιβαρυντικά για οποιαδήποτε βαφή.

Δεν διαφωνώ.
Μόνο ως προς το κόστος το ανέβασα, αλλά και ότι μάλλον δεν θα έχεις δει χταπόδι από τουρμπισιο να πυρωνει.

kostaspetrou
24/02/2015, 12:14
Δεν διαφωνώ.
Μόνο ως προς το κόστος το ανέβασα, αλλά και ότι μάλλον δεν θα έχεις δει χταπόδι από τουρμπισιο να πυρωνει.
Σε βίντεο έχω δει.

Τέλως πάντων,μόλις ρώτησα τύπο στην ΑΘήνα στον οποίο είχαμε στείλει πράγματα από παλιό zachs για νικελώσεις κλπ.
Μου είπε 40€ για φλόγιστρο και 60€ για χρώμιο.

Θα δείξει!