PDA

View Full Version : καλοκαιράκι και καύσωνας



Αμαρτωλός Άγγελ
23/02/2015, 17:50
Καλησπέρα παιδιά μόλις σήμερα γράφτηκα στο φόρουμ αν και εδώ διαβάσει αρκετά σαν επισκέπτης :)
Έχω εδώ και 4 χρόνια ένα 400αρακι (απο τα 17 και το κυκλοφορουσα στην κωμόπολη που μένα και λίγες βόλτες εκτός και λίγες φορές δικαβαλος ) φέτος όμως που έβγαλα το δίπλωμα κάνω σχέδια για θάλασσα με το έτερον μου ήμισυ αλλά αυτό που με προβληματιζει είναι πως τις περισσότερες φορές που πήγαινα 130 και πάνω για αρκετά χιλιόμετρα μου ανέβαζε θερμοκρασίες κόκκινο. και ήμουν και μόνος για δικαβαλία και αρακέτα χιλιόμετρα ούτε λόγος δεν το επιχείρησα καν. .....τι λύση προτινεται. .μεγαλύτερο ψυγείο ας πούμε? ? έξτρα ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ? ?

toyar
23/02/2015, 17:56
καταρχην για ποιο μηχανακι μιλαμε;
μεγαλυτερο ψυγειο και εξτρα βεντιλατερ δεν υπαρχουν ως λυσεις
αρχικα βεβαιωνεσαι οτι η τρομπα νερου ο θερμοστατης και το βεντιλατερ δουλευουν οπως πρεπει
μετα καθαριζεις το ψυγειο σου μεσα εξω και βαζεις νεο παραφλου
τελος ελεγχεις το μιγμα στα καρμπ

DrEvil
23/02/2015, 17:57
καταρχην για ποιο μηχανακι μιλαμε;
μεγαλυτερο ψυγειο και εξτρα βεντιλατερ δεν υπαρχουν ως λυσεις
αρχικα βεβαιωνεσαι οτι η τρομπα νερου ο θερμοστατης και το βεντιλατερ δουλευουν οπως πρεπει
μετα καθαριζεις το ψυγειο σου μεσα εξω και βαζεις νεο παραφλου
τελος ελεγχεις το μιγμα στα καρμπ

ολα τα προαναφερθεντα + ενα τσεκ (η και αλλαγμα) στην ταπα του ψυγειου.

Και μετα το πιθανοτερο, δεν θα σε απασχολησει ξανα το θεμα ;)

daz
23/02/2015, 17:58
Αμαρτωλέ Άγγελε δε μας λες τι μηχανάκι είναι!
Πόσα χλμ έχει?

Υγρά ψυγείου έχεις τσεκάρει? Τα έχεις αλλάξει ποτέ?
Μπορεί να φταίει ο θερμοστάτης ή η αντλία.

Αποκλείεται να θέλεις μεγαλύτερο ψυγείο ή έχτρα βεντιλατέρ, κάπου υπάρχει πρόβλημα.




Edit. Πότε προλάβατε ρε? :cry:

Αμαρτωλός Άγγελ
23/02/2015, 18:08
το ψυγείο το έχω καθαρίσει εγώ ο ίδιος με φιλερ και υπομονή,τάπα ψυγείου αλλάξαμε το Σεπτέμβριο γτ μας εκλανε νερά (είχε πέσει η αντοχή στην πίεση της ),τρόμπα νερού και θερμοστάτη είχαμε ελέγξει τον Σεπτέμβρη που βρήκαμε πως την λαδια μας την έκανε η τάπα. . (θερμοστάτη είχε αλλάξει ο προηγούμενος γτ κολουσε. τσεκαρισμένο. ..στο συνεργείο μου είχαν πει πως είναι λογικό...170 σπασμένος για καμιά εκατοστη χιλιόμετρα είναι λογικό. ..μου προτινανε μεγαλύτερο ψυγείο

DrEvil
23/02/2015, 18:14
το να μην πας σπασμενος, ειναι επιλογη;
Μαλλον θα βοηθουσε τη κατασταση.

toyar
23/02/2015, 18:53
αλλαξε μεγαλυτερο μηχανακι.......
proβlem fixed:D

Μανολης67
23/02/2015, 19:09
Πες τι μηχανάκι είναι έχει σημασία ...99% υπάρχει κάποιο πρόβλημα, εδώ παπάκια ταξιδεύουν με 40αρια χωρίς πρόβλημα, γνώμη μου λοιπόν ότι κάτι παίζει με το μηχανάκι, θερμοστάτης? άλλαξες παραφλού? (κάθε 3 χρόνια θέλει αλλαγή) κάτι τέτοιο μπορεί να παίζει, 400 κυβικά δεν είναι λίγα...το βεντιλατέρ βοηθά ΜΟΝΟ στην κίνηση, όταν το μηχανάκι τρέχει κανονικά δεν πρέπει να λειτουργεί οπότε δεν έχει νόημα να βάλεις μεγαλύτερο ( η διπλό από βεντιλατέρ ....PC που βάζαμε παλιά στα DT για την πόλη)
Παντως στο ξαναλέω, μηχανάκι που ζεσταίνεται τρέχοντας (οχι στην πόλη) εχει πρόβλημα.

Αμαρτωλός Άγγελ
23/02/2015, 19:24
λεφτά για μεγαλύτερο μεχανακι δεν παίζουν. .αλλά και να έπαιζαν θα τα έριχνα σε αυτό. .χορια το ότι δεν με κάλυπτε το δίπλωμα. τα μηχανακι έχει περίπου εκατό χιλιάδες χιλιομετρα......τα μαστορια μου προτινανε (έχω κακό παρελθόν. Έχω κολλήσει τρία παπάκια το DT το κόλλησα δεύτερη μέρα ) μου προτινανε μιας και για να φτάνω θάλασσα θέλω καμιά κατοσταρια χιλιόμετρα τάπα δικαβαλία να βάλω μεγαλύτερο ψυγείο. ....παραφλου δεν βάζω. το χειμώνα βάζω φουλ αντιψυκτικο γτ βαράει αρκετά μείον και το καλοκαίρι απιονισμενο νερό γτ μου έχουνε πει πως έχει καλύτερη θερμοαπαγωγη.

Μανολης67
23/02/2015, 19:36
λεφτά για μεγαλύτερο μεχανακι δεν παίζουν. .αλλά και να έπαιζαν θα τα έριχνα σε αυτό. .χορια το ότι δεν με κάλυπτε το δίπλωμα. τα μηχανακι έχει περίπου εκατό χιλιάδες χιλιομετρα......τα μαστορια μου προτινανε (έχω κακό παρελθόν. Έχω κολλήσει τρία παπάκια το DT το κόλλησα δεύτερη μέρα ) μου προτινανε μιας και για να φτάνω θάλασσα θέλω καμιά κατοσταρια χιλιόμετρα τάπα δικαβαλία να βάλω μεγαλύτερο ψυγείο. ....παραφλου δεν βάζω. το χειμώνα βάζω φουλ αντιψυκτικο γτ βαράει αρκετά μείον και το καλοκαίρι απιονισμενο νερό γτ μου έχουνε πει πως έχει καλύτερη θερμοαπαγωγη.


Φίλε μου, με όλο το σεβασμό, είσαι σιδερόσπαστης! κάτι δεν πάει καλα με σένα! ειχα και εγω το DT 200 με 85.000 χλμ του επινα το αίμα δικάβαλος τρικάβαλος στην θεσσαλονίκη, βουνό και Χαλκιδική εκδρομές καλοκαίρι με 40αρια και τρίτη -τετάρτη σπασμένο και δεν μου ανέβασε θερμοκρασία ποτέ!
το παραφλού είναι ανώτερο απο το νερό, και για να πειστης κοίτα την συσκευασία ενός ακριβού παραφλόυ, το valvoline πχ, γράφει θερμοκρασία μέχρι 104 βαθμούς!!! ενώ το νεράκι όπως ξέρεις, στου 100.....
Μεγαλυτερο μηχανάκι δεν χρειάζεται να αγοράσεις, για να κολήσει το DT, η εβαλες λάθος λαδι, η είχε ταλαιπωρημένη αντλία λαδιού,

Αμαρτωλός Άγγελ
23/02/2015, 19:42
Έχω πληρώσει αρκετά σπασμένα....του Αγίου πνεύματος πέρσι πήρα το Exup ενός γνωστού μ και σε ένα απόγευμα έκαψε φλατσα..ευτυχώς ο μάστορας έκανε ψυχικό και πλήρωσα μόνο φλατσα και έναν καφέ για το πλαναρισμα...
Αυτό για το παραφλου και το νερό το ξέρω αλλά έχω διαβάσει σε πολλά άρθρα πως καλύτερα νερό...

lykourgi
23/02/2015, 19:48
Έχω εδώ και 4 χρόνια ένα 400αρακι
τις περισσότερες φορές που πήγαινα 130 και πάνω για αρκετά χιλιόμετρα μου ανέβαζε θερμοκρασίες κόκκινο.


170 σπασμένος για καμιά εκατοστη χιλιόμετρα


τα μηχανακι έχει περίπου εκατό χιλιάδες χιλιομετρα......


Καταρχήν, άλλο 130+, άλλο 170χαω για 100χλμ συνεχώς.

Και μάλιστα σε μηχανάκι 400κ.εκ. με 100.000χλμ.

Αλλαξε μηχανάκι ή άλλαξε τρόπο οδήγησης.

Αμαρτωλός Άγγελ
23/02/2015, 19:53
Δεν παίζουν αρκετά ευρα και δεν παίζουν και υγείη μυαλά οπότε. ....το να αλλάξω ψυγείο θα βοηθησει κάπως την κατάσταση λέτε?
Επίσης ήθελα να ρωτήσω θα χρειαστεί να αλλάξω και τρόμπα νερού?
κάθε κράξιμο δεκτό :)

Μανολης67
23/02/2015, 19:53
Καλά, γράφεις καύσωνας...μην μου πεις ότι και τώρα ανεβάζει θερμοκρασία!!!!!:) δηλαδη χειμωνιάτικα σου ανεβάζει θερμοκρασία??

Αμαρτωλός Άγγελ
23/02/2015, 19:57
Όχι προς θεού. .εδώ έχει 10 βαθμού μαξινουμ αυτόν τον καιρό

amyroukai
23/02/2015, 20:01
το καλοκαίρι απιονισμενο νερό γτ μου έχουνε πει πως έχει καλύτερη θερμοαπαγωγη.
Ναι. Μήπως, μήπως λέω, ίσως, αν, αντί για νεράκι που βράζει στους 100 (λίγο παραπάνω με την πίεση από το κύκλωμα) να άφηνες το ψυγείο ήσυχο με ότι φοράς και το χειμώνα που είναι καλής ποιότητας και να το αλλάζεις κάθε διετία όπως λένε οι περισσότερες εταιρίες, να τελειώνει το πρόβλημά σου;

teogtp
23/02/2015, 20:10
Καποιον dalton με ενα ας πουμε honda cbr,τον ξερεις;

Αμαρτωλός Άγγελ
23/02/2015, 20:10
για να μην τα πολυλογουμε και βγω εκτός θέματος ρωτώ τα έξεις : θα δώσει καμία ανάσα το ψυγείο γιατί δεν μου πάει η καρδιά να το δώσω ειδικά τώρα που θα την οδηγώ και νόμιμα,έχω περάσει πολλά κωμικό τραγικά μαζί της ειδικά τον πρώτο καιρό

Αμαρτωλός Άγγελ
23/02/2015, 20:11
Τι πρόβλημα είχε το δικό του?

Αμαρτωλός Άγγελ
23/02/2015, 20:16
Ναι. Μήπως, μήπως λέω, ίσως, αν, αντί για νεράκι που βράζει στους 100 (λίγο παραπάνω με την πίεση από το κύκλωμα) να άφηνες το ψυγείο ήσυχο με ότι φοράς και το χειμώνα που είναι καλής ποιότητας και να το αλλάζεις κάθε διετία όπως λένε οι περισσότερες εταιρίες, να τελειώνει το πρόβλημά σου;


το περασμένο καλοκαίρι τον Ιουνίου είχα αφήσει το υγρό που είχα βάλει το χειμώνα αλλά μου ανέβαζε πάλι και επειδή έπρεπε να συμπληρώνω αποφάσισα να βάλω νερό μιας και το απιονισμενο έρχεται ποιο οικονομικά (και στην τελική τσάμπα λεφτά αν αγόραζα παραφλου -αντιψυκτικο για να συμπληρώνω)

amyroukai
23/02/2015, 20:19
το περασμένο καλοκαίρι τον Ιουνίου είχα αφήσει το υγρό που είχα βάλει το χειμώνα αλλά μου ανέβαζε πάλι και επειδή έπρεπε να συμπληρώνω αποφάσισα να βάλω νερό μιας και το απιονισμενο έρχεται ποιο οικονομικά (και στην τελική τσάμπα λεφτά αν αγόραζα παραφλου -αντιψυκτικο για να συμπληρώνω)

Είχες αλλάξει τάπα κλπ μπλιμπλίκια τότε;

Αμαρτωλός Άγγελ
23/02/2015, 20:22
Είχες αλλάξει τάπα κλπ μπλιμπλίκια τότε;


όχι.τέλος καλοκαιριού κλαταρε και έτρεχε το σωληνάκι της υπερχείλισης

DrEvil
23/02/2015, 20:23
Τωρα με 400αρι, να πεταει τις παπαντζες την μια μετα την αλλη, το μονο λογικο που μπορω να σκεφτω (εκτος του να ειναι ο Αβερελ) ειναι οτι ειναι ο αδερφος του Αβερελ.

Μην πηγαινεις 170 μανα μου, πηγαινε με 155. Δεν θα εχεις θεμα.

Αμαρτωλός Άγγελ
23/02/2015, 20:27
ποιος αρεβελ?

teogtp
23/02/2015, 20:28
Τι μηχανακι ειναι το καημενο;

Αμαρτωλός Άγγελ
23/02/2015, 20:30
Η μηχανή καλοκαίρι μετά τα 150 ανέβαζε πάντα θερμοκρασία...φέτος Σεπτέμβριο πάνω κάτω άρχισε να τρέχει η υπερχείλιση του ψυγείου με το παραμικρό άνοιγμα. ..αιτία : κλασμενη τάπα
την αλαξαμε και η μηχανή ήρθε στα ίσια της
ανέβαζε στα κόκκινα όταν πήγαινα με πολλά

Αμαρτωλός Άγγελ
23/02/2015, 20:32
Τι μηχανακι ειναι το καημενο;

τον ληστή έχω :D

amyroukai
23/02/2015, 20:35
όχι.τέλος καλοκαιριού κλαταρε και έτρεχε το σωληνάκι της υπερχείλισης

Άρα αντιλαμβάνεσαι ότι δεν έφταιγε το ψυκτικό, έφταιγε η τάπα.

Και μάλλον φέτος με το κύκλωμα να δουλεύει σωστά και με το σωστό ψυκτικό μέσο να τρέχει σε αυτό, το πρόβλημά σου πιθανώς και να μην υπάρχει...

Σε κάθε περίπτωση, οποιοδήποτε μοτέρ δουλεύει στο όριό του για ώρα λογικό είναι να ανεβάσει θερμοκρασία.

mikes
23/02/2015, 20:36
τον ληστή έχω :D
????????? ο ληστης ο 400αρης αερόψυκτος δεν ηταν??

Αμαρτωλός Άγγελ
23/02/2015, 20:37
μπες και ξαναβγες

Αμαρτωλός Άγγελ
23/02/2015, 20:46
Άρα αντιλαμβάνεσαι ότι δεν έφταιγε το ψυκτικό, έφταιγε η τάπα.

Και μάλλον φέτος με το κύκλωμα να δουλεύει σωστά και με το σωστό ψυκτικό μέσο να τρέχει σε αυτό, το πρόβλημά σου πιθανώς και να μην υπάρχει...

Σε κάθε περίπτωση, οποιοδήποτε μοτέρ δουλεύει στο όριό του για ώρα λογικό είναι να ανεβάσει θερμοκρασία.


28η είχε ωραία μέρα μπορεί να είχε και είκοσι βαθμούς θρμ περιβάλλον,διάνυσα μια απόσταση πενήντα χλμ δικαβαλος με τον κολλητό μ (85 κιλά αυτός κάπου 65 εγώ ) μέσο όρο ταχύτητας 160. πιάσαμε και 180 αλλά μετά το έκοψα. ...φορούσα την καινούργια τάπα και το ψυγείο τινγκα παραφλου. ετοιμαζόμουν για το χειμώνα. ....

μας ανέβασε πάλι θερμοκρασίες και αναγκάστηκα να πηγαίνω με 90 μέχρι να κατέβει σε φυσιολογικα επίπεδα

teogtp
23/02/2015, 20:49
Το bandit το 400 δεν ειναι αεροελαιοψυκτο;

Μανολης67
23/02/2015, 20:50
28η είχε ωραία μέρα μπορεί να είχε και είκοσι βαθμούς θρμ περιβάλλον,διάνυσα μια απόσταση πενήντα χλμ δικαβαλος με τον κολλητό μ (85 κιλά αυτός κάπου 65 εγώ ) μέσο όρο ταχύτητας 160. πιάσαμε και 180 αλλά μετά το έκοψα. ...φορούσα την καινούργια τάπα και το ψυγείο τινγκα παραφλου. ετοιμαζόμουν για το χειμώνα. ....

μας ανέβασε πάλι θερμοκρασίες και αναγκάστηκα να πηγαίνω με 90 μέχρι να κατέβει σε φυσιολογικα επίπεδα

παραφλού βάζεις? η νερό με αντιψυκτικό? ειναι άλλο πράγμα! αν βάζει νερό με αντιψυκτικό τι αναλογία???? 20 βαθμοι δεν είναι ζέστη για να ζεσταθεί η μηχανή,....

Αμαρτωλός Άγγελ
23/02/2015, 20:54
παραφλου σκέτο βάζω. ..
Τώρα τι θα παίξουμε έλα παππού να σου δείξω που το έχει η γιαγιά? υδροψεικτος είναι ο διαολος

buckley
23/02/2015, 21:07
Δε πας να παίξεις πουθενά αλλού λέω γω.

DAYMAN
23/02/2015, 21:10
Δε πας να παίξεις πουθενά αλλού λέω γω.

αυτο ακριβως!:wave2:

Αμαρτωλός Άγγελ
23/02/2015, 21:18
ΜΠΙΝΙΑΑΑΑΑΑ

amyroukai
23/02/2015, 21:20
Ο αμαρτωλός Ντάλτον έκανε αυτό που είχε υποσχεθεί, να μπει από άλλο λογαριασμό και να τρολάρει;

Λες;

pipe_smoker
23/02/2015, 21:25
Αμαρτωλέ αρματωλέ ηρέμησε λιγάκι σε παρακαλώ και μίλα καλύτερα.

teogtp
23/02/2015, 21:36
https://www.youtube.com/watch?v=elqPZ2GIi6U

Αμαρτωλός Άγγελ
23/02/2015, 21:46
Σήμερα έβγαλα το διαολο μια βόλτα και με έπιασε ψιλοβροχα. .πήγαινα σιγά σιγά και τραγουδούσα μέσα απ το κράνος δύο τραγούδια. .Αυτό του Μελα που ανέβασες και του μαργαριτη. .τα μάζεψα τα πράγματα και έφυγα από το σπίτι

SHOOTER045
23/02/2015, 21:55
Λοιπόν αυτά που ξέρω εγώ ειναι ότι το παραφλου έχει καλύτερη θερμοαπαγωγικη από το απλό νερό, απιονισμενο η μη.
Το να σου βράζει νερά εν κινήσει πάει αλλού.
Αφού το ψυγείο ειναι οκέι.
Το κύκλωμα είναι οκ.
Η φλατζα κεφαλής σού είναι εντάξει?

Αμαρτωλός Άγγελ
23/02/2015, 22:00
κομπλέ είναι όλα και δεν ανεβάζει θερμοκρασίες απλά έχω βρει ένα σχεδόν καινούργιο ψυγείο από cbr1000 6 μοντέλο αρκετά τούμπανο και φανταστικα πόσο ωραίο θα είναι πάνω στο δικό μ. Θέλω να το πάρω γιαυτό άνοιξα το θέμα μήπως και μου απαντήσετε σοβαρά γι αυτά συν και τα πλην αυτής της αλλαγής και αν θα χρειαστεί να αλλάξω και κάτι άλλο. ..

Πάντως να σε καλά σουτερ είσαι ο μόνος που απαντάς σοβαρά και με βοήθησες αρκετά για την αγορά του usd μπροστινού και για την όλη φάση. ..

foler
23/02/2015, 22:08
Πριν 15 χρονια ειχα ενα cbr600f2 το οποιο ειχε κολημενο θερμοσταστη κλειστο. Μπορει να κυκλοφορουσα 1 ωρα στην πολη χωρις να ανεβασει θερμοκρασια αλλα μολις εβγαινα εξω κ το ψιλοεσπαγα πηγαινε στο κοκκινο...Για αρχη μπορεις να βγαλεις τελειως τον θερμοστατη για να κυκλοφορει συνεχεια το νερο και να δεις αν οντως ευθυνεται αυτος.

teogtp
23/02/2015, 22:17
Φταιει το ψαλιδι το οποιο με το σχημα που του εχει δωσει ο μ@λ@κας ο Ιαπωνας στροβιλιζει τον αερα και δημιουργει υποπιεση με αποτελεσμα την μη επαρκη ροη αυτου στο ψυγειο.
Αρα η καλυτερη λυση ειναι να το κανεις μονομπρατσο οπως ηθελες.
Θα μας κανεις την χαρη τωρα να σταματησεις να μας σπας τα καλαμπαλικια καθε τρεις και λιγο;

SHOOTER045
23/02/2015, 22:17
Πριν 15 χρονια ειχα ενα cbr600f2 το οποιο ειχε κολημενο θερμοσταστη κλειστο. Μπορει να κυκλοφορουσα 1 ωρα στην πολη χωρις να ανεβασει θερμοκρασια αλλα μολις εβγαινα εξω κ το ψιλοεσπαγα πηγαινε στο κοκκινο...Για αρχη μπορεις να βγαλεις τελειως τον θερμοστατη για να κυκλοφορει συνεχεια το νερο και να δεις αν οντως ευθυνεται αυτος.

Η αυτό η με μια ψιλή αρίδα κάνε τρύπα στο στεφάνι του θερμοστάτη.




Ρε μαλεα, πέρα απ την πλάκα, δεν σου αρνήθηκε κανείς εδώ μέσα γνώσεις και συμβουλές.

7Tolis
23/02/2015, 22:36
Μήπως είναι βαμμένο το ψυγείο;Κάτι θα ξέρει ο shooter επ αυτού. :D

foler
23/02/2015, 22:39
Η αυτό η με μια ψιλή αρίδα κάνε τρύπα στο στεφάνι του θερμοστάτη.




Ρε μαλεα, πέρα απ την πλάκα, δεν σου αρνήθηκε κανείς εδώ μέσα γνώσεις και συμβουλές.

Ο δικος μου κολημενος θερμοστατης οντως ειχε μια μικρη τρυπα αλλα υπηρχε απο κατασκευης του. Οταν την ειδα φανταστηκα οτι απο εκει περνουσε εστω κ ελαχιστο νερο κ δεν εβραζε η μοτο ακομα κ σε χαλαρες καταστασεις. Μαλον υπαρχει για την περιπτωση που κολησει κλειστος ο θερμοστατης Κ δεν το παρεις χαμπαρι αμεσως

teogtp
23/02/2015, 22:39
Μήπως είναι βαμμένο το ψυγείο;Κάτι θα ξέρει ο shooter επ αυτού. :D

Ο Μητσος ειναι ο μοναδικος που ξερω οπου μπορει να φτιαξει ολονων τα μηχανακια εκτος απο τα δικα του (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144331).:p
:tooth:

SHOOTER045
24/02/2015, 00:59
Ο δικος μου κολημενος θερμοστατης οντως ειχε μια μικρη τρυπα αλλα υπηρχε απο κατασκευης του. Οταν την ειδα φανταστηκα οτι απο εκει περνουσε εστω κ ελαχιστο νερο κ δεν εβραζε η μοτο ακομα κ σε χαλαρες καταστασεις. Μαλον υπαρχει για την περιπτωση που κολησει κλειστος ο θερμοστατης Κ δεν το παρεις χαμπαρι αμεσως

Στο super tenere επειδή ήταν γριά, είχα φτιάξει έξτρα κύκλωμα με διακόπτη που ενεργοποιουσε το βεντιλατερ ,ανεξάρτητα από τον θερμοστάτη.
Την ειχα πάθει μια φορά, αλλά μετά από αυτή την πατέντα όλα καλά

SHOOTER045
24/02/2015, 01:00
Ο Μητσος ειναι ο μοναδικος που ξερω οπου μπορει να φτιαξει ολονων τα μηχανακια εκτος απο τα δικα του (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144331).:p
:tooth:

Ιδέες έχω
Φράγκα δεν έχω

Bob_o_mastoras
24/02/2015, 01:50
Tελικα ειναι ο Νταλτον ή οχι;;; :confused:

Dalt0n
24/02/2015, 03:31
331693

οριστε υδροψυκτο ειναι του παιδιου

sek
24/02/2015, 07:06
:a014: :a014:

teogtp
24/02/2015, 07:09
331693

οριστε υδροψυκτο ειναι του παιδιου

Βλεπω ο βραχος ειναι ο κοινος παρονομαστης......

vaska
24/02/2015, 07:38
Φίλος άλλαξε το εργαλείο της δουλειάς και το παλιό το δίνει κομμάτια. Οπότε υπάρχει ψυγείο μεγαλύτερο από το δικό σου (είναι μάλιστα βαμμένο κόκκινο - όχι οι κυψέλες αλλά το υπόλοιπο σώμα και θα ταιριάζει ταμαμ με το μηχανάκι σου). Με την μάρκα ίσως έχεις πρόβλημα (Scania τράκτορας είναι) αλλά τα μαστόρια νομίζω θα το προσαρμόσουν εύκολα.

Μου φτιάξατε την ημέρα, να 'σται καλά!!

teogtp
24/02/2015, 07:52
Φίλος άλλαξε το εργαλείο της δουλειάς και το παλιό το δίνει κομμάτια. Οπότε υπάρχει ψυγείο μεγαλύτερο από το δικό σου (είναι μάλιστα βαμμένο κόκκινο - όχι οι κυψέλες αλλά το υπόλοιπο σώμα και θα ταιριάζει ταμαμ με το μηχανάκι σου). Με την μάρκα ίσως έχεις πρόβλημα (Scania τράκτορας είναι) αλλά τα μαστόρια νομίζω θα το προσαρμόσουν εύκολα.

Μου φτιάξατε την ημέρα, να 'σται καλά!!

Πωωωω πωωω!
Τι μου θυμησες τωρα!
Ψυγειο απο scania και καρμπυρατερ απο daf σε ενα ιδιο με το απο πανω το μπαντιτ ειχε ενας εδω στον Βολο.
Μονο στον βραχο αλλαζαν.........
Οι απο πανω εχουν μεγαλυτερο.....

Bowleno
24/02/2015, 08:00
331693

οριστε υδροψυκτο ειναι του παιδιου

Ρε τι φωτοσουπιά είναι τούτη; :cry::bawl:


Φίλος άλλαξε το εργαλείο της δουλειάς και το παλιό το δίνει κομμάτια. Οπότε υπάρχει ψυγείο μεγαλύτερο από το δικό σου (είναι μάλιστα βαμμένο κόκκινο - όχι οι κυψέλες αλλά το υπόλοιπο σώμα και θα ταιριάζει ταμαμ με το μηχανάκι σου). Με την μάρκα ίσως έχεις πρόβλημα (Scania τράκτορας είναι) αλλά τα μαστόρια νομίζω θα το προσαρμόσουν εύκολα.

Μου φτιάξατε την ημέρα, να 'σται καλά!!

:nono: Επειδή εργάζομαι στην εταιρία που φέρνει τους εν λόγω τράκτορες, μετά από επικοινωνία που είχαμε με την μητρική εταιρία στην Σουηδία, δηλώνω το ψυγείο αυτό ΔΕΝ ταιριάζει λόγω του ότι οι βίδες προσαρμογής του ψυγείου δεν συμπίπτουν με τις αντίστοιχες οπές του ληστή.
Αυτό που κάθεται άριστα στον εν λόγω μηχανάκιον, είναι από terex titan (https://www.youtube.com/watch?v=aDAQPHok-DE) (η μπλε μούρη που βλέπετε...)

vaska
24/02/2015, 09:22
Ρε τι φωτοσουπιά είναι τούτη; :cry::bawl:



:nono: Επειδή εργάζομαι στην εταιρία που φέρνει τους εν λόγω τράκτορες, μετά από επικοινωνία που είχαμε με την μητρική εταιρία στην Σουηδία, δηλώνω το ψυγείο αυτό ΔΕΝ ταιριάζει λόγω του ότι οι βίδες προσαρμογής του ψυγείου δεν συμπίπτουν με τις αντίστοιχες οπές του ληστή.
Αυτό που κάθεται άριστα στον εν λόγω μηχανάκιον, είναι από terex titan (https://www.youtube.com/watch?v=aDAQPHok-DE) (η μπλε μούρη που βλέπετε...)

Η κατάντια σας είναι αυτή. Βάζει ο άλλος σε μοτο φόρουμ το προβλημά του κι εσείς τον διακωμωδείτε.
Αλλά αυτοί ήσασταν πάντα και το ίδιο καραγκιόζηδες παραμένετε. Ειρωνεία και τπτ άλλο.
Σιχάθηκα
:yuck::a04:

teogtp
24/02/2015, 09:57
Η κατάντια σας είναι αυτή. Βάζει ο άλλος σε μοτο φόρουμ το προβλημά του κι εσείς τον διακωμωδείτε.
Αλλά αυτοί ήσασταν πάντα και το ίδιο καραγκιόζηδες παραμένετε. Ειρωνεία και τπτ άλλο.
Σιχάθηκα
:yuck::a04:

Βασιλη ......
τι να πω .......
ντρεπομαι και ανακαλω.
















Το καρμπυρατερ δεν ηταν απο daf αλλα απο tatra.....

SHOOTER045
24/02/2015, 10:02
Βασιλη ......
τι να πω .......
ντρεπομαι και ανακαλω.
















Το καρμπυρατερ δεν ηταν απο daf αλλα απο tatra.....

ΑΣΧΕΤΟΙ
ούτε τα daf ούτε τα tatra είχαν καρμπ.
Από ν8 καναδεζα του στρατού είναι

ΝIKOLTSOS
24/02/2015, 10:07
Φταιει το ψαλιδι το οποιο με το σχημα που του εχει δωσει ο μ@λ@κας ο Ιαπωνας στροβιλιζει τον αερα και δημιουργει υποπιεση με αποτελεσμα την μη επαρκη ροη αυτου στο ψυγειο.
Αρα η καλυτερη λυση ειναι να το κανεις μονομπρατσο οπως ηθελες.
Θα μας κανεις την χαρη τωρα να σταματησεις να μας σπας τα καλαμπαλικια καθε τρεις και λιγο;

xaxaaxaxaxaxaxaaxaxxaa :rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

teogtp
24/02/2015, 10:24
ΑΣΧΕΤΟΙ
ούτε τα daf ούτε τα tatra είχαν καρμπ.
Από ν8 καναδεζα του στρατού είναι

Το καλυτερο V το εχω δει απο ελληνιδα.........

7Tolis
24/02/2015, 10:31
Το καλυτερο V το εχω δει απο ελληνιδα.........

Eγω απο κλαρινογαμπρό βλαχομπρουτάλ πάντως.Ηταν και τγασπαγάν παναθεμά τονε :moutza:

GFawkes
24/02/2015, 10:58
Dalton


αλλαξες ονομα βρε....





αλλα σε καταλαβα.....


CBR400 δεν ειναι το μηχανακι;

SHOOTER045
24/02/2015, 11:04
Dalton


αλλαξες ονομα βρε....





αλλα σε καταλαβα.....


CBR400 δεν ειναι το μηχανακι;

Τώρα βασανίζει ένα μπαντιτ

Bowleno
24/02/2015, 11:12
Η κατάντια σας είναι αυτή. Βάζει ο άλλος σε μοτο φόρουμ το προβλημά του κι εσείς τον διακωμωδείτε.
Αλλά αυτοί ήσασταν πάντα και το ίδιο καραγκιόζηδες παραμένετε. Ειρωνεία και τπτ άλλο.
Σιχάθηκα
:yuck::a04:


Βασιλη ......
τι να πω .......
ντρεπομαι και ανακαλω.
















Το καρμπυρατερ δεν ηταν απο daf αλλα απο tatra.....

Ντρέπομαι κι εγώ και ανακαλώ, επίσης.
Ούτε του terex δεν κάνει, για να απάγει τόση θερμότητα, απαιτείται το(α) ψυγείο(α) του KLIK (http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26519&subid=2&pubid=113333289).....:D

OldMan
24/02/2015, 12:22
Συναδέρφισες Προϊσταμένες...

Το θελει καμια σας αυτό ή να παει να συναντήσει τον δημιουργό του...???:smokin:

Bowleno
24/02/2015, 12:32
Η κατάντια σας είναι αυτή. Βάζει ο άλλος σε μοτο φόρουμ το προβλημά του κι εσείς τον διακωμωδείτε.
Αλλά αυτοί ήσασταν πάντα και το ίδιο καραγκιόζηδες παραμένετε. Ειρωνεία και τπτ άλλο.
Σιχάθηκα
:yuck::a04:


Συναδέρφισες Προϊσταμένες...

Το θελει καμια σας αυτό ή να παει να συναντήσει τον δημιουργό του...???:smokin:


Δεν το πας μια βόλτα στα ανέκδοτα; είναι κρίμα τόση ευφυΐα, τόση φαιά ουσία που σπαταλήσαμε για να βοηθήσουμε τον πτωχό πλην τίμιο συμφορουμίτη....:D

Cpt. Haddock
24/02/2015, 12:48
Ρε προβληματα που έχετε κι εσεις στις νοτιες χώρες... :p