PDA

View Full Version : Ζητείται τίμια σχολή οδήγησης



νεοσσός
23/02/2015, 18:01
Κατ΄αρχάς χαιρετώ τους αναγνώστες του forum και ευχαριστώ για τη φιλοξενία, ως νέο μέλος. Θα ήθελα σας παρακαλώ τη βοήθειά σας στο ακόλουθο.

Έχω ξεκινήσει εδώ και μήνες μαθήματα οδήγησης για να αποκτήσω άδεια οδήγησης μοτοσυκλέτας κατηγορίας Α. Ξεκίνησα από το μηδέν (μόνο αυτοκίνητο -16 χρόνια έχω δίπλωμα και οδηγώ καθημερινά- και ποδήλατο ήξερα να οδηγώ) και μέσα σε περίπου 35 διδακτικές ώρες έχω φθάσει σε καλό σημείο, κατά το δάσκαλό μου και μπορώ να δώσω εξετάσεις. Προσωπικά πιστεύω ότι χρειάζομαι μερικές ώρες ακόμα και σκοπεύω να τις κάνω. Οι υποχρεωτικές ώρες για κάτοχο διπλώματος αυτοκινήτου είναι 10, οπότε καταλαβαίνετε ότι κινούμαι όχι απλά τυπικά, αλλά και ουσιαστικά κάνοντας 4πλάσιες ώρες πρακτικής εξάσκησης, θέλοντας να μάθω να κυκλοφορώ ασφαλώς στους δημόσιους δρόμους.

Δεν είχα κάποιο γνωστό μου δάσκαλο, οπότε βρήκα μία σχολή που είναι κοντά μου, με δάσκαλο που με κέρδισε σε πρώτη εντύπωση και ξεκαθάρισα εξ αρχής ότι είμαι διατεθειμένος να πληρώσω περισσότερα μαθήματα ώστε να βελτιώσω το σημαντικότερο στοιχείο της ενεργητικής ασφάλειας, που δεν είναι άλλο από τον εαυτό μου ως οδηγό μοτοσυκλέτας.

Έχω ήδη αγοράσει τον απαραίτητο εξοπλισμό ενεργητικής και παθητικής ασφάλειας (κράνος, μπουφάν, παντελόνι, γάντια, μποτάκια) και είμαι σε αντίστροφη μέτρηση για να δώσω εξετάσεις μέσα στον επόμενο μήνα. Έχω ήδη πετύχει στη θεωρητική εξέταση με την πρώτη προσπάθεια. Δυστυχώς έχω τον περιορισμό ότι μπορώ να πάρω μόνο ένα απόγευμα άδεια από την εργασία μου και δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να δίνω πολλαπλές φορές. Προτιμώ δηλαδή να πληρώσω περισσότερα σε μαθήματα, παρά να χρειαστεί επανεξεταστώ.

Όντας και ο ίδιος δάσκαλος (σε άλλο τομέα), ξέρω ότι κανένας δάσκαλος δεν μπορεί να εγγυηθεί επιτυχία στο μαθητή. Η σημαντικότερη παράμετρος στην εξίσωση της επιτυχίας είναι ο μαθητής, με το δάσκαλο να δίνει κατευθύνσεις, να διορθώνει και να ενθαρρύνει.

Στα τελευταία 3 μαθήματα ο δάσκαλος μου είπε και τις 3 φορές ότι καλό είναι να λαδώσω για να περάσω. Ότι με συμφέρει αφενός χρηματικά, αφετέρου μειώνει σημαντικά την πιθανότητα αποτυχίας που συνεπάγεται επιπλέον άδεια από τη δουλειά μου (που είναι πολύ δύσκολο να πάρω). Μάλιστα ξεκίνησε διακριτικά ψυχολογικό πόλεμο, λέγοντας ότι η εξέταση θα είναι "νεράκι" με λάδωμα, ενώ χωρίς λάδωμα θα προσπαθούν οι εξεταστές να βρουν κάτι για να με κόψουν. Από τη στιγμή εκείνη έχασα τον ενθουσιασμό που είχα επί μήνες στο στόχο για το δίπλωμα κατηγορίας Α. Απογοητεύτηκα με την επιλογή του δασκάλου, πλημμύρισα άγχος για τις εξετάσεις. Άρχισα να διαβάζω σε φόρουμ για αντίστοιχες περιπτώσεις και φρικάρισα.

Στην αρχή σκεφτόμουν να τα παρατήσω. Δε θέλω να γίνω μέρος ενός διαβεβλημένου συστήματος, προτιμώ να μείνω ρομαντικός, πιστεύοντας ότι ηθικοπράττοντας και όχι μόνο ηθικολογώντας βάζω ένα λιθαράκι στο κοινωνικό οικοδόμημα. Τελικά αποφάσισα να δραστηριοποιηθώ ουσιαστικά. Ξέρω ότι υπάρχει τίμημα στις ηθικές επιλογές και είμαι έτοιμος να το πληρώσω, αλλάζοντας σχολή.

Σας παρακαλώ προτείνετέ μου μία σχολή (υπάγομαι στην Αγία Παρασκευή και θα εξεταστώ στην περιοχή του Παπάγου) που δε λειτουργεί με πονηρούς τρόπους, αλλά εκπαιδεύει μαθητές ουσιαστικά και θα με βοηθήσει να αποκτήσω τις δεξιότητες που χρειάζομαι, αφενός για να επιτύχω στις εξετάσεις, αφετέρου για να κυκλοφορώ με ασφάλεια στους δρόμους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

notakos600
23/02/2015, 19:53
Για Ελλάδα μιλάς ή γενικά Ευρώπη-Αμερική;

zygos30
23/02/2015, 21:02
Εγω δεν καταλαβα γιατι να αλλαξεις σχολη.Αν εσυ εισαι ετοιμος και στα μαθηματα που κανετε,τα κανεις ολα σωστα......πηγαινε να δωσεις εξετασεις και παρε το διπλωμα!!!Αν δεν εισαι σιγουρος οτι θα το παρεις,κανε εξτρα μαθηματα και πηγαινε να δωσεις οταν αισθανθεις ετοιμος.Το συστημα αυτο δουλευει ετσι στην Ελλαδα απο ''αρχαιοτατων'' χρονων......γιατι βγαζεις αγχος?????

Bob_o_mastoras
23/02/2015, 23:02
Αν πεσεις σε λαμογια εξεταστες θα σε κοψουν σιγουρα. Δεν θα ειναι απο λαθος σου. Θα εκοβαν τους παντες, τον καθηγητη σου, τον Valentino Rossi κλπ κλπ.
Ετσι λειτουργουν. Το 80% λαδωνεται και το υπολοιπο 20% δεν λαδωνεται αλλα κοβει σχεδον τους παντες ασχετως με το τι κανουν για να βγαινουν οι στατιστικες και να μην ειναι "καρτα" η λαμογιά και περνανε ολοι.
Αν τα κανεις ολα σωστα και πεσεις σε νορμαλ ανθρωπο απο το 80% που λαδωνεται θα σε περασει κατα πασα πιθανοτητα. Αν πεσεις στο 20%, στους κοφτες, ζορικα τα πραγματα οπως ζορικα θα ειναι αν πεσεις σε καποιον που θελει οπωσδηποτε λαδωμα.
Αν δεν εισαι σιγουρος και δεν σε παιρνει χρονικα και οικονομικα καλυτερα να λαδωσεις.
Επισης τιμια σχολη οδηγων, οπως το εννοεις, στην Ελλαδα δεν υπαρχει. Ολες ειναι στο κυκλωμα.

devil's animal
23/02/2015, 23:30
αμα θες να γινεις ο καλος Σαμαρειτης, τραβα στους μπατσους, προσημειωστε τα φραγκα και την μερα της εξετασης που θα τα δωσεις στον δασκαλο να τα δωσει τους εξεταστες (παιρνει και ο δασκαλος ενα καλο ποσοστο να ξερεις), βγες και στα καναλια και καντους ρομπα αφου εχουν οδηγηθει ολοι στον εισαγγελεα...
μολις πας να ξαναδωσεις στην ιδια περιοχη μετα απο κανενα δεκαπενθημερο, θα περασεις και ολα λαθος να τα κανεις...

αν το κανουν 5-6 αυτο, να δεις για ποτε θα χεστουν εξεταστες και δασκαλοι σχολων...


τωρα οσον αφορα το διπλωμα αν εισαι τερμα τυπικος και προσεκτικος, θα περασεις...
αλλα επειδη το ματσακι κρινεται στις λεπτομερειες και μπορει για μισο λαθος να βρεθεις με κουλουρα στο διαγωνισμα, το καλυτερο θα ηταν να λαδωσεις (αν δεν κανεις το σεναριο με τους τσεους)...]

zygos30
24/02/2015, 00:25
Προσωπικα,ολες τις κατηγοριες στο διπλωμα,τις πηρα κανονικα-χωρις λαδωμα.Δεν υπαρχει σχολη που να μην σου πει να λαδωσεις για να το παρεις σιγουρα!!!!! Οταν εβγαλα για μηχανη (ημουν Αθηνα τοτε) κοπηκα μια φορα απο δικο μου λαθος (η πολυ σιγουρια με ''εφαγε'') και το πηρα με την δευτερη αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να σε κοψει ο εξεταστης αν εισαι σωστος???? ΔΙΑΦΩΝΩ απολυτα με το ''λαδωμα'' λες και ειναι κατι το φυσιολογικο!!!!! ''5 γ@μημενα πραγματακια εινα''........καν''τα και θα το παρεις.

Bladerunner
24/02/2015, 08:25
Δεν υπαρχει σχολη που να μην σου πει να λαδωσεις για να το παρεις σιγουρα!!!!!

Νομίζω κάπου το έχω ξαναγράψει... Επειδή χρειαζόμουν δίπλωμα αυτοκινήτου άμεσα, (έπρεπε να ανεβάσω το μηχανάκι με τρέιλερ Σέρρες και η "οδηγός" μου δε μπορούσε να έρθει), πρότεινα εγώ στον εκπαιδευτή μου να πληρώσω για να διασφαλίσω την εξέταση. Η απάντησή του;

"Μην είσαι μαλάκας. Αν δεν κάνεις λάθος, θα περάσεις όποιοι και αν είναι οι εξεταστές."

leftos
24/02/2015, 08:36
Να πω καποια πραγματα επειδη εχω δωσει προσφατα σχετικα και για μηχανακι και για φορτηγο.
Και εχουν δωσει γνωστοι μου σε διαφορες σχολες.
Τα πραγματα εχουν αλλαξει. Ναι και ο λογος ειναι οτι πλεον στο δημοσιο κανεις δεν ειναι εξασφαλισμενος. Αν σου ζητησουν λαδωμα με τον τροπο τους οι εξεταστες.
Εχεις τον τροπο με την ανωνυμη καταγγελια να τους βαλεις σε πολυ μεγαλους μπελαδες για την ιδια την δουλεια τους.
Πλεον κανεις δεν ειναι διαθετειμενος να παιξει την θεση του στο δημοσιο.
Επισης να γνωριζεις οτι τα χρηματα αν δωσεις δεν τα παιρνουν οι εξεταστες. Τα μοιραζονται με την σχολη εκπαιδευτη και πιθανον περνουν και τα λιγοτερα απο αυτα.
Για μενα μαθε καλα την πιστα μεσα να εισαι σε ολα σωστος. Χρονος κεφαλι φλας.
Μαθε τα μηχανολογικα που ρωτανε απο κατω. λαδια τακακια υγρα φρενων τετραχρονος διχρονος...
Κουμπωσε το κρανος και κλεισε το τζαμακι πολυ βασικα. Οι περισσοτεροι απο αυτο κοβονται.
Απο εκει και περα εξω εχε στο νου σου . Σωστη θεση στην λωριδα σου τερμα δεξια και μονο αριστερα αν θες να στριψεις κεφαλι φλας.
Οπου δεις πεζο σταματας επι τοπου.
Με αυτα νομιζω οτι δεν χρειαζεσαι κατι αλλο πας δινεις χωρις αγχος ξερεις να οδηγεις απλα πρεπει να το αποδειξεις και τελειωσες.
Το λαδωμα ειναι λαθος και πλεον τα πραγματα εχουν αλλαξει.
Καλες βολτες να εχεις.

amyroukai
24/02/2015, 09:11
Θα συμφωνήσω με τους αποπάνω περί μή λαδώματος.

Επίσης, αν έχεις μάθει καλά το "πιστάκι" εξέτασης μην ξοδεύεσαι για άλλα μαθήματα γιατί δεν σου προσφέρουν κάτι αλλά κράτα τα χρήματα (συν τα χρήματα του λαδώματος) για κάποια σχολή "μεταπτυχιακή".

S705
25/02/2015, 12:42
Κάπου στο μακρινό 1999 έδωσα στην Πάτρα για παπί.
Να αναφέρω ότι ( κακός αλλά συνέβαινε ) οδηγούσα αυτοκίνητο από τα 16 μου αλλά πάντα με συνοδηγό τον πατερά μου , όπου μου έμαθε να έχω σωστή συμπεριφορά στον δρόμο.
Το παπί το είχα 2 μήνες πριν τις εξετάσεις , έτσι όταν έδωσα δεν ήμουν ψαρί.
Δεν λάδωσα , ήξερα έκανα τα πάντα σωστά και πέρασα.
Μερικούς μήνες μετά τα ιδία και με το αυτοκίνητο.
Με την μηχανή είχα αλλά (Αθήνα πια) . Ο δάσκαλος με παροτρύνε να λαδώσω αλλά εγώ δεν …
Όταν έκανα την εξέταση στον δρόμο , ξεκίνησα από φανάρι όπου είχα σταματήσει στο κόκκινο. Όταν λοιπόν ξεκίνησα άκουσα από την ενδοεπικοινωνία.
¨γιατί δεν κοιτάξατε πίσω σας?¨
¨γιατί ξεκίνησα από φανάρι , δεν είχα σταθμεύσει στην άκρη του δρόμου ¨ απάντησα εγώ.
Έψαχναν αφορμή να με κόψουν , αλλά με τον τρόπο μου τους έδειξα ότι δεν θα τους περάσει.
Πέρασα και αυτό το τεστ.
Τράβα να δώσεις με την πεποίθηση ότι είσαι κάλος και θα τα κάνεις σωστά, θα περάσεις.

nightraider
28/02/2015, 02:23
αμα θες να γινεις ο καλος Σαμαρειτης, τραβα στους μπατσους, προσημειωστε τα φραγκα και την μερα της εξετασης που θα τα δωσεις στον δασκαλο να τα δωσει τους εξεταστες (παιρνει και ο δασκαλος ενα καλο ποσοστο να ξερεις), βγες και στα καναλια και καντους ρομπα αφου εχουν οδηγηθει ολοι στον εισαγγελεα...
μολις πας να ξαναδωσεις στην ιδια περιοχη μετα απο κανενα δεκαπενθημερο, θα περασεις και ολα λαθος να τα κανεις...

αν το κανουν 5-6 αυτο, να δεις για ποτε θα χεστουν εξεταστες και δασκαλοι σχολων...


)...]

:a20: