PDA

View Full Version : Πώληση μοτοσυκλέτας στο εξωτερικό.



maniatiakos
24/02/2015, 09:44
Καλημέρα!
Ενδιαφέρομαι να πουλήσω 2 κλασικές μοτοσυκλέτες μου στο εξωτερικό.
Σε αναζήτηση που έκανα βρήκα θέματα μόνο για αγορά από έξω.
Η μια έχει κανονικά πινακίδες και sidecar. H άλλη (lambretta) δεν έχει πινακίδες, ούτε είχε βγάλει ποτέ.
Το sidecar υποθέτω ότι μπορεί να πουληθεί εύκολα, χωρίς ιδιαίτερες διαδικασίες.
Τι γίνεται με τη lambretta και την άλλη μοτοσυκλέτα.

Αν ξέρει κανείς τη διαδικασία θα ήμουν υπόχρεος.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

GFawkes
24/02/2015, 10:52
Δυσκολο με τοσους απατεωνες που κυκλοφορουν.

Εαν δεν γνωρισεις/δεις τον αγοραστη...πιο καλα κανε χρηση καποιου εμπορα που ανεβοκατεβαινει στην αγορα που θα πουλησεις, και θα γνωριζει τα κατατοπια....

maniatiakos
24/02/2015, 11:09
Το ξέρω ότι παίζουν απατεωνιές με πληρωμή μέσω western union κ.α....

Απλά από γραφειοκρατική άποψη δεν ξέρω τι παίζει.
Θα μου πει κάποιος "δεν πας στο Μεταφορών να ρωτήσεις;".
Απλά σκέφτηκα να ρωτήσω πρώτα εδώ μήπως έχει το έχει κάνει κάποιος και ξέρει τη διαδικασία και στην πράξη, όχι μόνο στη θεωρία.

Flying Mythos
24/02/2015, 13:26
Όσον αφορά το κομμάτι της πώλησης, φαντάζομαι τα ξέρεις, προσοχή στην πληρωμή κλπ. Μη σε κοροϊδέψουν με τις γνωστές απάτες με western union, επιταγες κλπ.

Χωρίς να ξέρω τι γίνεται γενικά, θα σου γράψω τη δική μου εμπειρία.

Εφόσον είναι ταξινομημένες εδώ, αφού πουληθούν, θα χρειαστεί να διαγραφούν. Για να διαγραφούν, χρειάζεται πινακίδα και άδεια κυκλοφορίας.

Για να εγγραφούν όμως στη νέα χώρα χρειάζεται η άδεια κυκλοφορίας που έχουν εδώ. (Στη δική μου νέα χώρα τουλάχιστον έτσι ήταν).

Αυτό δημιουργεί μια παράλογη κατάσταση στην οποία και οι δύο χώρες σου ζητούν την πρωτότυπη άδεια κυκλοφορίας.

Πως το έλυσα εγώ; Δήλωσα απώλεια της άδειας κυκλοφορίας στην Ελλάδα και με αυτή και τις πινακίδες, διέγραψα το όχημα από εδώ. Στη συνέχεια με την πρωτότυπη άδεια κυκλοφορίας την ταξινόμησα στη νέα χώρα. Παράνομο ή νόμιμο, δούλεψε, βγάζοντας με από αδιέξοδο. Φαντάζομαι η νέα χώρα δε θα ψάξει ποτέ τι δήλωσες στην προηγούμενη και η Ελλάδα, δε θα αναζητήσει τι έκανα το διαγραμμένο όχημα.

Γι αυτό θα ήταν καλύτερα να συνεννοηθείς με τον αγοραστή τι χρειάζεται αυτός για να ταξινομήσει στη νέα χώρα.

Κάπου είχα ακούσει παλιότερα για διαγραφή λόγω εξαγωγής αλλά δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες. Υπάρχει κανένας άλλος που να το έχει κάνει για να βοηθήσει;

maniatiakos
24/02/2015, 16:13
@ Flying Mythos ευχαριστώ!

Για τις απάτες στις αγοραπωλησίες και τους αγοραστές από τη Νιγηρία τα ξέρω.
Ποίος όμως θα είναι ο ασφαλής τρόπος πληρωμής δεν ξέρω, εκτός του "χεράτα".

Για το sidecar λογικά δεν θα έχω πρόβλημα και η lambretta μόνο για αντ/κα θα φύγει, εκτός αν υπάρχουν και εκεί ελληνικού τύπου "φόρμουλες".

Όταν λες "δήλωσες απώλεια άδειας κυκλοφορίας" πού το έκανες αυτό και τι χαρτί σου έδωσαν;

Sapadak
24/02/2015, 16:35
Κάπου είχα ακούσει παλιότερα για διαγραφή λόγω εξαγωγής αλλά δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες.

Αυτό το επιβεβαιώνω και εγώ οτι ισχύει

Δες εδώ (http://www.diekpereoseis.gr/eksagogi-ix-sto-eksoteriko)

331705

331706

maniatiakos
24/02/2015, 16:47
@sapadak :beer: