PDA

View Full Version : Να μου λυσετε μια απορια για λαστιχα του 990 Adv?



renos.xart
24/02/2015, 23:17
Χιλιοπαιγμενο θεμα και με πολλα ποστ για διαβασμα. Εφοσον ομως πηρα την αποφαση να δωσω τα ωραια μου λεφτακια και να αλλαξω τα λαστιχα της μηχανης και αφου κατελειξα στα Pirelli Scorpion MT90, εκανα και το αωαλογο search στο διαδικτυο για να βρω χαμηλες τιμες. Και καπου εδω μπερδευτηκα και θελω βοηθεια. Παρακατω θα παραθεσω 3 link απο λαστιχα που βρηκα στο ιδιο μαγαζι αλλα με διαφορετικη τιμη. Ποια ειναι λοιπον η διαφορα τους που εξηγει την αυξηση της τιμης σε καθε λαστιχο?

http://www.lyris.gr/index.php?route=product/product&product_id=40984
ή
http://www.lyris.gr/index.php?route=product/product&product_id=40986
ή
http://www.lyris.gr/index.php?route=product/product&product_id=40982

Επιπλεον αν μπορειτε να προτεινεται κατι σε καλυτερες τιμες θα με βοηθουσε. (Μπρος και πισω λαστιχο)

Ευχαριστω και βοηθατε γιατι ειμαι ασχετος.:dizzy:

amyroukai
24/02/2015, 23:59
Άλλος δείκτης βάρους. το ένα λέει 48, το άλλο 54 (αν ψάξεις θα βρεις και σε τι κιλά αντιστοιχούν)
Από τα δύο 54άρια, το ένα είναι με δείκτη ταχύτητας S που από ότι βλέπω είναι "ως 180", το άλλο V που είναι "ως 240"
Και το ΤΤ και TL πιθανώς να είναι κάποια διαφορά στον τρόπο κατασκευής του σκελετού αλλά τώρα νυστάζω να το ψάξω παραπάνω...

Η πιρέλι πάντως προτείνει το 90/90 - 21 M/C 54V TL με πίεση 2.4 BAR εμπρός και 150/70 R 18 M/C 70V TL με πίεση 2.8 BAR πίσω.

lykourgi
25/02/2015, 07:05
TT : Tube Type (για σαμπρέλα)

TL : TubeLess (χωρίς σαμπρέλα)

Renos, τα παραπάνω συμβαίνουν σε πολλά λάστιχα. Ιδιος τύπος, διαφορετικές προδιαγραφές.
Εχε το νου σου, όταν διαλέξεις.

:wave2:

TOMASKTM
25/02/2015, 08:25
[QUOTE=amyroukai;2559534
Η πιρέλι πάντως προτείνει το 90/90 - 21 M/C 54V TL με πίεση 2.4 BAR εμπρός και 150/70 R 18 M/C 70V TL με πίεση 2.8 BAR πίσω.[/QUOTE]

Και η ΚΤΜ τα ίδια λέει 331715

renos.xart
25/02/2015, 08:28
Ευχαριστώ πολυ και τους δυο σας. Amyroukai αν θες τουλάχιστον να μου εξηγήσεις, προτείνει η Pirelli για το συγκεκριμένο μοντέλο έτσι? (λογικά αυτο εννοείς αλλα ειναι πρωί και θέλω να σιγουρευτώ).

Lykourgi όποτε εγω αγοράζω ΤΤ αφού δεν έχω tubeless ζάντες. Ε?

amyroukai
25/02/2015, 08:32
Άνοιξε αυτό το λινκ

http://www.pirelli.com/tyres/en-ww/motorcycle/all-tyres/fitment

Βάλε τη μοτοσικλέτα σου και σου βγάζει τα λάστιχα που κοιτάς με τους τύπους που σου έγραψα και τις πιέσεις και άλλο ένα μοντέλο που δείχνει πιο "ασφάλτινο" αν μπορώ να το πω έτσι.

lykourgi
25/02/2015, 08:40
όποτε εγω αγοράζω ΤΤ αφού δεν έχω tubeless ζάντες. Ε?

Κανονικά ναι.
Βέβαια, όπως βλέπεις και στο ποστ του TOMASKTM η ίδια η ΚΤΜ προτείνει δύο διαφορετικά λάστιχα, από τα οποία το ένα είναι ΤΤ, ενώ το άλλο TL. Ο λόγος είναι ότι τα TL μπορούν να πάρουν σαμπρέλα, το αντίθετο όμως δεν γίνεται (ΤΤ στην θέση των TL).

Εκτός αυτού, προσεξε και τους δείκτες φορτίου και ταχύτητας.

renos.xart
25/02/2015, 08:45
Ok ευχαριστώ ακόμα μια φορά. Τα είχα δει και αυτά απλά ήθελα να μάθω και τι σημαίνουν οι διάφοροι κωδικοί για να αποκτάω γνώσεις.
Τελευταία ερώτηση:
Έχετε δοκιμάσει τα trail? Ειναι καλά λάστιχα? Ή να πάω στη σταθερή λύση των ΜΤ90 που μου αρέσουν κιόλας.

lykourgi
25/02/2015, 08:49
Έχετε δοκιμάσει τα trail? Ειναι καλά λάστιχα? Ή να πάω στη σταθερή λύση των ΜΤ90 που μου αρέσουν κιόλας.

Επ' αυτού καλύτερα να σου απαντήσουν κάτοχοι του μοντέλου (πως δουλεύουν τα συγκεκριμένα λάστιχα, στο συγκεκριμένο μηχανάκι), αφού προσδιορίσεις στο περίπου και τη χρήση που κάνεις.

kostasdirt
28/02/2015, 20:24
ΜΤ90 χωρίς δεύτερη σκέψη.. :)

modoxx
05/03/2015, 19:45
με τα mt90 τα γούσταρα τρελα αλλα μετά από 3000xlm γλίστραγα και λέω μήπως δοκιμάσω τώρα τα conti
τα έχει δοκιμάσει κανεις?

gefr
08/03/2015, 07:33
Τα Continental Trail Attack 2, θεωρούνται από τους αμερικάνους κορυφαία ασφάλτινα ελαστικά. Τα φοράω εγώ, αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα σε συμπέρασμα.
Γεια χαρά.

Mariner
08/03/2015, 11:00
Προσωπικά τα Conti δεν με ενθουσιάσανε αλλά είχαν μεγάλη διάρκεια, γύρω στα 20000χμ. Πλέον φοράω τα Dunlop TR91 τα οποία μου φαίνονται πολύ καλύτερα σε όλες τις συνθήκες απο τα Conti και ιδιαίτερα στο βρεγμενο.

renos.xart
08/03/2015, 14:04
Ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις και τις προτάσεις. Τελικά λάστιχα παραγγέλθηκαν. ΜΤ90 φρέσκα και ωραία.

Οι διαχειριστές αν νομίζουν μπορούν να κλειδώσουν ή διαγαλραψουν το θρεντ. Εκτός αν είναι χρησιμο για αλλους που ψάχνουν.

modoxx
10/03/2015, 16:10
Τα Continental Trail Attack 2, θεωρούνται από τους αμερικάνους κορυφαία ασφάλτινα ελαστικά. Τα φοράω εγώ, αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα σε συμπέρασμα.
Γεια χαρά.

Κάτι σε χαλάει ε?
Δεν έχεις Καλή αίσθηση?
Εγώ πάντως η χρήση που θα κάνω είναι μονο άσφαλτο
80%επαρχιακό στροφική
20% εθνική οδός.
Αυτά δεν φοράει και 1190 adv?

modoxx
10/03/2015, 16:49
πάντως για λέμε και την αλήθεια με mt90 έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος μέχρι να δω ότι δεν δουλεύουν με από 2500 με 3000xlm.μπορούσες να κανεις παπάδες αλλα δεν άντεξαν δυστυχώς οποτε για μενα (x)

gefr
11/03/2015, 18:22
Για ασφάλτινα υπάρχουν επίσης τα Pirelli Scorpion Trail με καλές κρητικές από φίλο. Το θέμα για τα Pirelli Scorpion MT90 οτι μετά τα 3000χλμ γλιστράνε το έχω ακούσει και διαπιστώσει και εγώ. Είχα μάλλιστα ακούσει οτι είναι χαρακτηριστικό "κλασσικό Pirelli". Δεν ξέρω αν ισχύει και για τα Pirelli Scorpion Trail. Άν γνωρίζει κανένας ας ενημερώσει. Τα Dunlop TR91 Trailmax δεν τα είχα υπ'όψη μου. Είναι καινούργιο φρούτο;

Mariner
12/03/2015, 14:03
Είναι καινούργιο φρούτο;
Έτσι κι έτσι, εγώ τα φοράω απο το Σεπτέμβριο του 2013 και ήδη κυκλοφορούσαν κάποιο καιρό.

renos.xart
12/03/2015, 14:15
Έτσι κι έτσι, εγώ τα φοράω απο το Σεπτέμβριο του 2013 και ήδη κυκλοφορούσαν κάποιο καιρό.

Ε δώσε καμία λεπτομέρεια λοιπόν. 2 χρόνια, πως σου φαίνονται?

lkol
12/03/2015, 14:51
Εγω πάντως επειδή τα έχω δοκιμάσει κ τα τρια σε ασφάλτινη μόνο χρηση, θεωρώ τα Conti μακράν κορυφαία σε σχέση με τα άλλα. Τα Conti έχουν πολυ πιο γρήγορη κορώνα κ είναι στην ουσία ένα σπορτ λάστιχο το οποίο όμως δεν υστερει σε τίποτα από τα Pirelli κ Dunlop που είναι πιο τουριςτάδικα κ σχετικά όμοια σε χαρακτηριστικά κ συμπεριφορα μεταξύ τους.
Τα conti βγάλανε πιο πολλα χλμ συνολικά με καλύτερο κράτημα μέχρι το τελος, ενώ τα Pirelli, Dunlop μετά τα 4-5k χλμ γλύστραγαν. Προβλέψιμα μεν, αλλά όσο γλύστραγε το conti στα 15k χλμ

modoxx
12/03/2015, 15:11
Πάλι μπερδευτήκαμε

spyro
12/03/2015, 16:37
να το μπερδέψω ακόμα λίγο και εγώ?

έχω δοκιμάσει τα Conti και προφανώς τα ΜΤ 90.

θεωρώ τα ΜΤ 90 φοβερό λάστιχο και γενικά καλύτερο λάστιχο για πολυ περισσότερο απο 3.000 που ανάφέρθηκε. πιο συγκεκριμένα τα θεωρώ κορυφαία για 8.000 χλμ.

θεωρώ οτι όταν ζεσταθούν στο Adv λειτουργούν σαφώς πιο καλύτερα απο τα Conti. τα mt 90 για μένα είναι εντελώς ασφάλτινα λάστιχα και ελάχιστα on-off. Τα conti κρατάνε πιο πολυ. δεν στρίβουν το ίδιο καλά αλλά κρατάνε πάνω απο 10Κ αξιοπρεπέστατα.

sminarxos
12/03/2015, 18:52
να το μπερδέψω ακόμα λίγο και εγώ?

έχω δοκιμάσει τα Conti και προφανώς τα ΜΤ 90.

θεωρώ τα ΜΤ 90 φοβερό λάστιχο και γενικά καλύτερο λάστιχο για πολυ περισσότερο απο 3.000 που ανάφέρθηκε. πιο συγκεκριμένα τα θεωρώ κορυφαία για 8.000 χλμ.

θεωρώ οτι όταν ζεσταθούν στο Adv λειτουργούν σαφώς πιο καλύτερα απο τα Conti. τα mt 90 για μένα είναι εντελώς ασφάλτινα λάστιχα και ελάχιστα on-off. Τα conti κρατάνε πιο πολυ. δεν στρίβουν το ίδιο καλά αλλά κρατάνε πάνω απο 10Κ αξιοπρεπέστατα.

:a013:

modoxx
12/03/2015, 19:12
να το μπερδέψω ακόμα λίγο και εγώ?

έχω δοκιμάσει τα Conti και προφανώς τα ΜΤ 90.

θεωρώ τα ΜΤ 90 φοβερό λάστιχο και γενικά καλύτερο λάστιχο για πολυ περισσότερο απο 3.000 που ανάφέρθηκε. πιο συγκεκριμένα τα θεωρώ κορυφαία για 8.000 χλμ.

θεωρώ οτι όταν ζεσταθούν στο Adv λειτουργούν σαφώς πιο καλύτερα απο τα Conti. τα mt 90 για μένα είναι εντελώς ασφάλτινα λάστιχα και ελάχιστα on-off. Τα conti κρατάνε πιο πολυ. δεν στρίβουν το ίδιο καλά αλλά κρατάνε πάνω απο 10Κ αξιοπρεπέστατα.

αλήθεια τώρα έχεις κράτηση το mt90 8000 χλμ και σε κρατούσαν σε στροφές?
φαντάζομαι σε πολύ καλή άσφαλτο.
τα dunlop τα έχεις δοκιμάσει?

spyro
12/03/2015, 20:33
αλήθεια τώρα έχεις κράτηση το mt90 8000 χλμ και σε κρατούσαν σε στροφές?
φαντάζομαι σε πολύ καλή άσφαλτο.
τα dunlop τα έχεις δοκιμάσει?

ντάξει εγώ δε ξέρω τι σημαίνει καλό λάστιχο σε χάλια άσφαλτο. :D

πάντως το ζευγάρι που έχω πάνω τώρα έχει γύρω τα 10K και καλιστα θα το πιεζα σε μια Επίδαυρο για παράδειγμα. δε ξέρω σε πια άσφαλτο μπορεί να αναφέρεσαι εσύ. ναι οκ δεν ειναι το ίδιο με ένα ζευγάρι στα 3Κ αλλά δε με τρομάζουν, είναι προβλέψιμα. έτσι και αλλιώς το μπροστινό του ξεφτίζει πολυ πιο αργά απο το πίσω.

Τα dunlop δεν τα έχω δοκιμάσει

modoxx
13/03/2015, 10:38
ντάξει εγώ δε ξέρω τι σημαίνει καλό λάστιχο σε χάλια άσφαλτο. :D

πάντως το ζευγάρι που έχω πάνω τώρα έχει γύρω τα 10K και καλιστα θα το πιεζα σε μια Επίδαυρο για παράδειγμα. δε ξέρω σε πια άσφαλτο μπορεί να αναφέρεσαι εσύ. ναι οκ δεν ειναι το ίδιο με ένα ζευγάρι στα 3Κ αλλά δε με τρομάζουν, είναι προβλέψιμα. έτσι και αλλιώς το μπροστινό του ξεφτίζει πολυ πιο αργά απο το πίσω.

Τα dunlop δεν τα έχω δοκιμάσει

καλά δεν λέω ότι οδηγείς πίσω από από το μηχάνημα που στρώνει άσφαλτο:lol:
μιλάω για μικτές συνθήκες οδοστρώματος

Mariner
13/03/2015, 11:35
Ε δώσε καμία λεπτομέρεια λοιπόν. 2 χρόνια, πως σου φαίνονται?

Όπως είπα και πιο πάνω τα προτιμώ απο τα Conti, έχουν πιο προβλέψιμη συμπεριφορά όταν τα πιέζεις, εξίσου καλό κράτημα στο στεγνό σε μεγάλες ταχύτητες αλλά πολύ καλύτερο στο βρεγμένο. Η αντοχή τους φαίνεται να είναι καλύτερη απο τα conti. Στο μόνο που ίσως υστερούν είναι στο κράτημα όταν είναι εντελώς κρύα, δλδ μόλις ξεκινάς, αλλα μόλις ξεκινήσουν να ζεσταίνονται είναι super. Η χρήση που τους κάνω είναι αποκλειστικά ασφάλτινη καθώς για χώμα πάντα χρησιμοποιούσα αποκλειστικά χωμάτινα λάστιχα.

spyro
13/03/2015, 13:35
καλά δεν λέω ότι οδηγείς πίσω από από το μηχάνημα που στρώνει άσφαλτο:lol:
μιλάω για μικτές συνθήκες οδοστρώματος

θα σου μιλήσω ειλικρινά.

Παρ’ όλο που

θεωρώ ότι τα τελευταία 2 χρόνια πολλά μέλη στο φόρουμ το έχουν παρακάνει με την εκθείαση του adv. Όπου σταθούν και όπου βρεθούν φωνάζουν για το πόσο τέλειο είναι και πόσο τέλεια είναι η ΚΤΜ, και τι μηχανάρες φτιάχνει, και πόσο τέλειο είναι το adv, και τους περνάμε όλους και είμαστε οι σούπερ και ξύνουμε αυτιά, ανεβαίνουμε βουνά, κατεβαίνουμε ποτάμια γιατί το μηχανάκι μας είναι σούπερ κτλ κτλ νομίζω ότι το φόρουμ γενικά (μέλη και admins) έχουν δείξει επιδεκτική ανοχή στις συγκεκριμένες παιδιάστικες συμπεριφορές. …… .....

Παρ’ όλα αυτά και ζητώντας συγνώμη για μια ακόμα ανούσια περιαυτολογία, θα σου πω ότι δίνεις μεγάλη βάση, στο πιο ακριβώς λάστιχο να βάλεις, γιατί το adv είναι ένα πολύ καλά ζυγισμένο μηχανάκι, το οποίο βοηθάει ώστε να εξομαλυνθούν οι διαφορές στα λάστιχα.

Σε προηγούμενα μηχανάκια που είχα οι διαφορές που εμφανιζόντουσαν μεταξύ συμπεριφοράς στα λάστιχα ήταν μεγάλες. (μέρα με τη νύχτα σε μια περίπτωση). Αυτό το πράγμα δε συμβαίνει με το adv . Οι διαφορές μεταξύ mt90 που προτιμώ εγώ με conti που έχω δοκιμάσει δεν είναι μεγάλες. Και με τα 2 μια χαρά γρήγορα (στα δικά μου μέτρα και σταθμά) οδήγησα.

Νομίζω ότι με τον καιρό πρέπει να δοκιμάσεις και εσύ και τα 2-3 (+ τα Dunlop ίσως) και να δεις πιο σου αρέσει περισσότερο, χωρίς να αγχώνεσαι αν εχεις κάνει λάθος. Μια χαρα΄θα είσαι με οποιοδήποτε.

spyrakos35
13/03/2015, 13:51
......

Οι διαφορές μεταξύ mt90 που προτιμώ εγώ με conti που έχω δοκιμάσει δεν είναι μεγάλες. Και με τα 2 μια χαρά γρήγορα (στα δικά μου μέτρα και σταθμά) οδήγησα.

Νομίζω ότι με τον καιρό πρέπει να δοκιμάσεις και εσύ και τα 2-3 (+ τα Dunlop ίσως) και να δεις πιο σου αρέσει περισσότερο, χωρίς να αγχώνεσαι αν εχεις κάνει λάθος. Μια χαρα΄θα είσαι με οποιοδήποτε.

+1300 σε αυτό που προτείνεις

modoxx
13/03/2015, 21:48
Έχεις δίκιο νομίζω

gefr
08/12/2016, 13:36
Η τελική μου ετυμηγορία για τα Conti Trail Attack 2 είναι οτι ποτέ δεν ένιωσα σιγουριά. Πάντα τα φοβόμουνα, γλιστρούσαν στο φρενάρισμα, γλιστρούσαν στο γκάζι. Αυτά για την πόλη. Εκτός δεν είχα κανένα πρόβλημα, αλλά δεν μπορούσα να τα εμπιστευτώ. Να συμπληρώσω εδώ οτι έβαλα το πίσω Dunlop 908 Rally raid που βγαίνει σε 140/80/18 και έμεινα κατάπληκτος από το κράτημά του σε στεγνή επαρχιακή άσφαλτο. Έγερνα και μου ενέπνεε εμπιστοσύνη, παρόλο που είναι το πιό off για το μηχανάκι μας.
Για μικτή χρήση προτείνω για πίσω το Heidenau που είναι πασπαρτού.
Αυτά.

πυξιδας990
08/12/2016, 17:20
dunlop κορυφη λεμε...το ασφαλτινο ετσι...

gefr
02/04/2017, 20:57
Για ποιά Dunlop μιλάς ακριβώς;

Συγνώμη αλλά ξέχασα κάτι σημαντικό για τα Conti Trail Attack: μου έκαναν υδρολίσθηση στα 140χλμ σε βρεγμένη Εγνατία από Βέροια πρός Κουλούρα και μετά πάλι στα 110χλμ εωώ η βροχή είχε σταματήσει. Ήταν σκοτεινά και δεν μπόρεσα να δώ αν είχε λιμνάζοντα νερά, αλλά... πρώτη φορά μου συνέβη αυτό και τρόμαξα.

kounnas
16/10/2019, 22:32
Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα που είχα κι εγώ με τα Metzeler Tourance Next στο 990 μου. Απρόβλεπτα γλυστρίματα ακόμα και ζεσταμένα με σωστές πιέσεις. Καμία εμπιστοσύνη πλέον. ΜΤ90 και πάλι κι όλα μια χαρά. Ας κρατάει λιγότερο, τουλάστιχον το χαίρομαι περισσότερο.