PDA

View Full Version : Ζιγκλερ και κατανάλωση



amyroukai
25/02/2015, 19:02
Έχοντας πρόσφατα αλλάξει την τετράδα καρμπιρατέρ που έτρεχε με την "κάβα" από νεότατο fzs εκ μεγάλης βρεττανίας (είχα πάρει και πίσω δίσκο που δεν είχε καν πατηθεί από το τακάκι μεταξύ άλλων για αυτό λέω νεότατο), παρατήρησα το εξής περίεργο. Καίει "τη μάνα του και τον πατέρα του" πιά, ενώ η τροφοδοσία (θεωρητικά) είναι 100% στοκ με την "κάβα" τετράδα καρμπιρατέρ. Διαφορά της τάξης των 2λ/100χλμ, από 6 μέσο όρο στα 8, διόλου αμελητέα. Άντε το πρώτο γέμισμα είπα ότι έφταιγε το βαρύ το χέρι που χάρηκα, άντε το δεύτερο που βιαζόμουν, δεν το βλέπω να πέφτει όμως ούτε με ευλαβική αυτοσυγκράτηση... Όχι ότι με αφήνει να είμαι συγκρατημένος εύκολα γιατί μου φαίνεται πολύ πιο ζωηρό, αλλά το έκανα πολύ συνειδητά για τεστ.

Μου λέει λοιπόν ο Θεόφιλος888 σήμερα "μάλλον έκαιγε πολύ με τα δικά του και σε αυτά που φορούσες έβαλαν μικρά ζιγκλέρ". Όχι παράλογο μεν, με δεδομένο όμως ότι μύριζε από πάντα άκαυστη πίσω, απίθανο. Αλλά δεν το είχα ελέγξει κιόλας...
Ανοίγω σήμερα ένα ακριανό λεκανάκι και βλέπω το "pilot jet" (προζιγκλερ πως το λέμε) στο νούμερο 15. Το "main jet" ζιγκλέρ ήταν στο 132,5 νούμερο. Στοκ δηλαδή αμφότερα. Ανοίγω ένα μεσιανό λεκανάκι, 15 και 130 αντίστοιχα, οπότε στοκ και αυτό.
Οι παντεντιάρηδες στο Αμέρικα τα βάζουν από 125 ως 130 ανάλογα το μέσο υψόμετρο κίνησης, όλα ίδια και σηκώνουν τις βελόνες. Οπότε λέω τα ζιγκλέρ στοκ, να δούμε τις βελόνες μου τις παλιές...
Τούμπα η τετράδα, ξεβιδώνω το πρώτο καπάκι, η βελόνα στην μεσαία χαρακιά από τις πέντε που έχουν (αν την στήσεις με το κλιπ προς τα επάνω) άρα ήταν σωστά. Και αν ισχύει αυτό που διαβάζω ότι της dynojet έχουν οκτώ χαρακιές, είναι όντως οι στοκ βελόνες. Η μία που άνοιξα ήταν νούμερο 129, άρα το κανονικό. Μεμβράνες φαίνονται μιά χαρά επίσης, ελαστικές και χωρίς σημάδια τσακίσματα κλπ και τα σλάιντς δεν είναι τρυπημένα "για καλύτερη απόκριση".

Το ερώτημα το σοβαρό είναι... Βγήκαν στοκ καρμπιρατέρ, μπήκαν στοκ καρμπιρατέρ, γιατί να καίει περισσότερο;

Η σκέψη πιά είναι να πάρω ένα κιτ επισκευής, θα το πληρώσω κανένα 80άρι, να αλλάξω και τα 132.5 ζιγκλέρ με τα 130άρια που λένε οι Αμερικανοί (ή και όχι) και να ξαναβάλω τα παλιά επάνω, ρυθμίζοντας και το ύψος του φλοτέρ εκεί που λένε οι Αμερικανοί ότι δεν μπουκώνει παρκαρισμένο στο πλαϊνό σταντ. Δεν συμφέρει η αλλαγή στην τσέπη, θα έχω ρεφάρει σε τέσσερα-πέντε γεμίσματα :lol:
Αλλά μου έχει μείνει η απορία!

kostaspetrou
25/02/2015, 19:09
Έχοντας πρόσφατα αλλάξει την τετράδα καρμπιρατέρ που έτρεχε με την "κάβα" από νεότατο fzs εκ μεγάλης βρεττανίας (είχα πάρει και πίσω δίσκο που δεν είχε καν πατηθεί από το τακάκι μεταξύ άλλων για αυτό λέω νεότατο), παρατήρησα το εξής περίεργο. Καίει "τη μάνα του και τον πατέρα του" πιά, ενώ η τροφοδοσία (θεωρητικά) είναι 100% στοκ με την "κάβα" τετράδα καρμπιρατέρ. Διαφορά της τάξης των 2λ/100χλμ, από 6 μέσο όρο στα 8, διόλου αμελητέα. Άντε το πρώτο γέμισμα είπα ότι έφταιγε το βαρύ το χέρι που χάρηκα, άντε το δεύτερο που βιαζόμουν, δεν το βλέπω να πέφτει όμως ούτε με ευλαβική αυτοσυγκράτηση... Όχι ότι με αφήνει να είμαι συγκρατημένος εύκολα γιατί μου φαίνεται πολύ πιο ζωηρό, αλλά το έκανα πολύ συνειδητά για τεστ.

Μου λέει λοιπόν ο Θεόφιλος888 σήμερα "μάλλον έκαιγε πολύ με τα δικά του και σε αυτά που φορούσες έβαλαν μικρά ζιγκλέρ". Όχι παράλογο μεν, με δεδομένο όμως ότι μύριζε από πάντα άκαυστη πίσω, απίθανο. Αλλά δεν το είχα ελέγξει κιόλας...
Ανοίγω σήμερα ένα ακριανό λεκανάκι και βλέπω το "pilot jet" (προζιγκλερ πως το λέμε) στο νούμερο 15. Το "main jet" ζιγκλέρ ήταν στο 132,5 νούμερο. Στοκ δηλαδή αμφότερα. Ανοίγω ένα μεσιανό λεκανάκι, 15 και 130 αντίστοιχα, οπότε στοκ και αυτό.
Οι παντεντιάρηδες στο Αμέρικα τα βάζουν από 125 ως 130 ανάλογα το μέσο υψόμετρο κίνησης, όλα ίδια και σηκώνουν τις βελόνες. Οπότε λέω τα ζιγκλέρ στοκ, να δούμε τις βελόνες μου τις παλιές...
Τούμπα η τετράδα, ξεβιδώνω το πρώτο καπάκι, η βελόνα στην μεσαία χαρακιά από τις πέντε που έχουν (αν την στήσεις με το κλιπ προς τα επάνω) άρα ήταν σωστά. Και αν ισχύει αυτό που διαβάζω ότι της dynojet έχουν οκτώ χαρακιές, είναι όντως οι στοκ βελόνες. Η μία που άνοιξα ήταν νούμερο 129, άρα το κανονικό. Μεμβράνες φαίνονται μιά χαρά επίσης, ελαστικές και χωρίς σημάδια τσακίσματα κλπ και τα σλάιντς δεν είναι τρυπημένα "για καλύτερη απόκριση".

Το ερώτημα το σοβαρό είναι... Βγήκαν στοκ καρμπιρατέρ, μπήκαν στοκ καρμπιρατέρ, γιατί να καίει περισσότερο;

Η σκέψη πιά είναι να πάρω ένα κιτ επισκευής, θα το πληρώσω κανένα 80άρι, να αλλάξω και τα 132.5 ζιγκλέρ με τα 130άρια που λένε οι Αμερικανοί (ή και όχι) και να ξαναβάλω τα παλιά επάνω, ρυθμίζοντας και το ύψος του φλοτέρ εκεί που λένε οι Αμερικανοί ότι δεν μπουκώνει παρκαρισμένο στο πλαϊνό σταντ. Δεν συμφέρει η αλλαγή στην τσέπη, θα έχω ρεφάρει σε τέσσερα-πέντε γεμίσματα :lol:
Αλλά μου έχει μείνει η απορία!

Tα κιτ επισκευής δε συμφέρουν σε καμμιά περίπτωση διότι περιλαμβάνουν και πράγματα που ενδεχομένως δεν χρειάζεται ν'αλλάξεις.

Κοίτα το ορινγκ κατ' απ'τη βίδα του μίγματος αν έχει φθαρεί.

Επίσης τα νέα καρμπς είναι ίδια διάμετρο με τα παλιά;

amyroukai
25/02/2015, 19:11
Tα κιτ επισκευής δε συμφέρουν σε καμμιά περίπτωση διότι περιλαμβάνουν και πράγματα που ενδεχομένως δεν χρειάζεται ν'αλλάξεις.

Κοίτα το ορινγκ κατ' απ'τη βίδα του μίγματος αν έχει φθαρεί.

Επίσης τα νέα καρμπς είναι ίδια διάμετρο με τα παλιά;

Μεγάλο ορινγκ για το λεκανάκι, κάτι άλλα ψιλά και έχουν και το βαρελάκι του φλοτέρ το οποίο λογικά δεν χάνει αλλά ΚΣέρω και 'γω, το αλλάζεις έτσι επειδή μπορείς. 16 ευρώ το τεμάχιο.


Στοκ με στοκ, το έγραψα ξεκάθαρα....331732

sapila racing
25/02/2015, 19:17
Δες την σταθμη των φλοτέρ, παίζει μεγάλο ρόλο οχι μονο για να μην κανει υπερχείλιση αλλα και για το μίγμα και άρα και την κατανάλωση.

toyar
25/02/2015, 19:21
συγχρονισμος και ρυθμιση με καυσαναλυση εχει γινει;

amyroukai
25/02/2015, 19:26
συγχρονισμος και ρυθμιση με καυσαναλυση εχει γινει;

Στο εργοστάσιο πριν το πάρει ο πρώτος ιδιοκτήτης μάλλον... :bawl:

Όπως το πήρα, έτσι δούλευε τις τελευταίες 95000 χιλιόμετρα, αλλά έκαιγε μόλις 6λ/100 μέσο όρο! (βενζίνη, όχι λάδι, σας προλαβαίνω)

Στοκ τα λεκανάκια είναι ψηλά, οι αμερικανοί τα βάζουν από 12.5mm στα 14mm.

DrBig
25/02/2015, 19:34
Τα ελατηρια στις βελονες τα τσεκαρες μηπως δεν ειναι τα μαμα?

amyroukai
25/02/2015, 19:39
ε τώρα... αυτό που στο καλό να το ξέρω; ο Ivan θυμάμαι ότι έκοβε τα ελατήρια των slides δύο σπείρες αλλά αυτά δεν φαίνονται να έχουν πειραγμένα τελειώματα.
Αν εννοείς τα τοσοδούλια που πατάνε τη βελόνα κάτω από την πλαστική ασφάλεια, επίσης κανονικά φαίνονται. Αλλά πόσο άκυρο θα ήταν κάποιος να μην πειράζει τίποτα άλλο και να πειράξει τα ελατήρια εκεί;

toyar
25/02/2015, 19:43
εισαι σιγουρος οτι τα αγορασμενα εχουν σωστα ζιγκλερ και οτι ειναι σωστα ρυθμισμενα;
πως μπορεις να ξιολογησεις καρμπ χωρις να τα ρυθμισεις;
πριν ξεκινας να λυνεις δεν δοκιμαζεις να αντιγραψεις τις ρυθμισεις του μιγματος απο τα παλια στα νεα;

amyroukai
25/02/2015, 19:53
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες.
Με την διαφορά ότι (θεωρητικά) μπήκε πάλι ένα "ίδιο" εξάρτημα, από πολύ πιο φρέσκο μηχανάκι, δεν είχε ούτε λεκέ από νερό επάνω, τόσο φρέσκο, απορούσα γιατί το "κόψανε" ανταλλακτικά. Και αυτό που έβγαλα ήταν με 150,000 χιλιόμετρα στην πλάτη (τόσα έλεγε το κοντέρ τουλάχιστον). Οπότε αν μη τι άλλο, από το "φρέσκο" θα περίμενα να καίει το ίδιο ή λιγότερο, αυτό με εκπλήσσει. Ούτε το ένα το πείραξα ποτέ, ούτε το άλλο (λογικά) είχε προλάβει να το πειράξει άλλος. Από επιδόσεις δε, η μέρα με τη νύχτα το παλιό με το νέο, υπέρ του νέου εννοώ. Ρελαντί κανονικότατο και γουργουριστό, καλύτερο από το παλιό.

Εν τω μεταξύ το άλλο "παράδοξο" είναι ότι οι Αμερικανοί δυναμομετρώντας στοκ και "πειραγμένο" με μικρότερα ζιγκλέρ (και φίλτρο που έχω και ένα κόψιμο στο φιλτροκούτι που είχε γίνει λίγο μπακάλικα από κάποιον παλιότερο) και τη βελόνα μιά θέση επάνω έπαιρνε 10 ίππους και έγραφαν για ίδια κατανάλωση. Ανώμαλο μηχανάκι γμτ...

DrBig
25/02/2015, 19:56
ε τώρα... αυτό που στο καλό να το ξέρω; ο Ivan θυμάμαι ότι έκοβε τα ελατήρια των slides δύο σπείρες αλλά αυτά δεν φαίνονται να έχουν πειραγμένα τελειώματα.
Αν εννοείς τα τοσοδούλια που πατάνε τη βελόνα κάτω από την πλαστική ασφάλεια, επίσης κανονικά φαίνονται. Αλλά πόσο άκυρο θα ήταν κάποιος να μην πειράζει τίποτα άλλο και να πειράξει τα ελατήρια εκεί;

Εγω θα εβαζα τα ελατηρια των δυο καρμπ διπλα διπλα για να δω αν εχουν το ιδιο μηκος και ιδιο αριθμο σπειρων. Τα κιτ της δυνοτζετ για παραδειγμα εχουν τα δικα τους ελατηρια.

Ακυρο ναι θα ηταν, αλλα εχουν δει πολλα τα ματια μου...

amyroukai
25/02/2015, 19:58
2 λίτρα στα 100 από τα ελατήρια της βελόνας;;;;;

sapila racing
25/02/2015, 21:06
Από επιδόσεις δε, η μέρα με τη νύχτα το παλιό με το νέο, υπέρ του νέου εννοώ. Ρελαντί κανονικότατο και γουργουριστό, καλύτερο από το παλιό.

Εν τω μεταξύ το άλλο "παράδοξο" είναι ότι οι Αμερικανοί δυναμομετρώντας στοκ και "πειραγμένο" με μικρότερα ζιγκλέρ (και φίλτρο που έχω και ένα κόψιμο στο φιλτροκούτι που είχε γίνει λίγο μπακάλικα από κάποιον παλιότερο) και τη βελόνα μιά θέση επάνω έπαιρνε 10 ίππους και έγραφαν για ίδια κατανάλωση. Ανώμαλο μηχανάκι γμτ...

Tην απάντηση εν μέρει την έδωσες μόνος σου.
Εφ όσον παει εμφανώς καλύτερα σημαίνει οτι τώρα δουλέυει καλύτερα και κατα πάσα πιθανότητα έχει πιο πλούσιο μίγμα τώρα.
Πως γίνεται αυτό? Ευκολα μια και αυτα που εβαλες ειναι σχεδόν καινούρια σε σχέση με αυτά που έβγαλες. Οπερ σημαίνει οτι ολο και καπου καποιο θα είχε καποια στένωση.
Τα ζιγκλέρ δεν βουλώνουν εύκολα τελείως, αλλά σταδιακά μπορεί να μειθεί η πραγματική διάμετρος. Οι βελόνες φθείρονται σιγά σιγά κι ας μην φαίνεται με το μάτι.

Οσο για τους Αμερικάνους και τα μικρότερα ζιγκλέρ σε συνδυασμό με πιο ανοιχτό φίλτρο τώρα.
Οποιος το κάνει αυτό απλά παίρνει τα 'ευκολα' άλογα που δίνει ψηλά το ελαφρώς φτωχό μίγμα ρισκάροντας βέβαια ταυτόχρονα αφού αν ειναι αρκετά 'στεγνό΄και δουλεύει και ψηλά καραδοκεί η υπερθέρμανση, ακόμα και η καταστροφή του κινητήρα αν δεν είναι σχεδιασμένος για φτωχά μίγματα.
:wave2:

DrBig
25/02/2015, 21:18
2 λίτρα στα 100 από τα ελατήρια της βελόνας;;;;;

Το ειπα σα μια πιθανοτητα αλλα ναι καλλιστα θα μπορουσες να δεις μεγαλη διαφορα στη καταναλωση απο ελατηρια. Και πολυ μεγαλυτερη μαλιστα.

amyroukai
25/02/2015, 21:29
700 ευρώ το χρόνο παραπάνω θα μου κοστίζουν τα τιμημένα υπό τις παρούσες... :lol:

teogtp
25/02/2015, 21:31
700 ευρώ το χρόνο παραπάνω θα μου κοστίζουν τα τιμημένα υπό τις παρούσες... :lol:

Χιλιαρι δεν ειναι;
Δακτυλος του Γ.Γ μου μυριζει............:tooth:

vaska
25/02/2015, 21:37
700 ευρώ το χρόνο παραπάνω θα μου κοστίζουν τα τιμημένα υπό τις παρούσες... :lol:

ε τότε βγάλτα ρε τσίπη και βάλε τα παλιά να πηγαίνεις με 6/100.
Βρε ήρθε η ανάπτυξη και σου βάρεσε την πόρτα κι εσύ γκρινιάζεις??
:p

amyroukai
25/02/2015, 21:46
ε τότε βγάλτα ρε τσίπη και βάλε τα παλιά να πηγαίνεις με 6/100.
Βρε ήρθε η ανάπτυξη και σου βάρεσε την πόρτα κι εσύ γκρινιάζεις??
:p

Μπιλάκο το ξέρω ρε ότι υπάρχετε και εσείς που με θέλετε να γίνω ghostrider, αλλά τα παλιά είπαμε τρέχανε μπεντζίνα και το να πάρεις φωτιά αν δεν είσαι σουπεράνθρωπΑς πονάει λίγο, άσε που μετά δεν θα καίει λάδι, θα καεί όλο... Μαζί με εμένα μάλλον. Και επειδή εγώ δεν θα το χαρώ το συμβάν (άλλοι σίγουρα), το αποφεύγω και ας πλερώνω στο μπεντζινάδικο λίγο παραπάνω για την ώρα. Απλά έλεγα μην υπήρχε καμιά ιδέα σχετική γιατί εμένα με τρέλανε (αυτό με τα ελατήρια θα το δω στην τράμπα Β όταν γίνει, να μου φύγει η ιδέα). Πρώτα ο καλός θεούλης να'μαστε καλά και ΓΓ θέλοντος βοήθειά μας, καφετζή.

DrBig
26/02/2015, 08:08
Σε καθε περιπτωση κι αν δεν βγαλεις ακρη με τα πως και γιατι, μπορεις να δοκιμασεις να κατεβασεις τις βελονες μια θεση (ανεβαζεις τα κλιπ) στα καινουργια καρμπ.
Επισης τσεκαρε (αν δε το εχεις ηδη κανει) οτι τα μικρα ροδελακια κατω απο τα κλιπ των βελονων εχουν το ιδιο παχος.