PDA

View Full Version : ΜΟΛΙΣ ΖΕΣΤΑΘΕΙ ΣΒΗΝΕΙ KTM LC4 640



koutian
25/02/2015, 20:26
ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ...
ΜΟΛΙΣ ΖΕΣΤΑΘΕΙ ΣΒΗΝΕΙ KTM LC4 640 ΜΟΝ 2000
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ?
ΕΨΑΞΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ.

Billymuse
25/02/2015, 20:56
Για δώσε καμια πληροφορία παραπάνω, όταν λες σβήνει? Αφότου βάλεις μπρος μετα απο πόση ώρα σβήνει?
Στο κάνει και εν κινήσει?

koutian
25/02/2015, 23:42
Για δώσε καμια πληροφορία παραπάνω, όταν λες σβήνει? Αφότου βάλεις μπρος μετα απο πόση ώρα σβήνει?
Στο κάνει και εν κινήσει?


όταν είναι κρύο και βάλω μπρος πέρνει κανονικά μολις δουλέψει τρια λεπτα σβήνει,αφότου σβήσει δεν ξαναπαίρνει μέχρι να κρυωση ο κηνητηρας.το ίδιο γίνετε και εν κινηση μολίς ξεκίνηση ζεσταίνεται και σβήνει.στροφές οτάν το μαρσαρης ανεβάσει κανονικά.

Dant3
26/02/2015, 11:33
Τσεκαρε πηνια.
Βραχυκυκλωμα το οποιο εμφανιζεται οταν ζεσταθουν και γινει καπου επαφη.

koutian
26/02/2015, 14:08
Τσεκαρε πηνια.
Βραχυκυκλωμα το οποιο εμφανιζεται οταν ζεσταθουν και γινει καπου επαφη.

θα το δω και θα ενημερωσω!!!:)

Χρηστος FZR
26/02/2015, 14:35
παρομοιο προβλημα ειχα εγω στο μηχανακι μου.
κρυο επαιρνε κανονικα μπροστα και μολις ζεσταινοταν κανα 15λεπτο εσβηνε και μετα γιοκ οσες μιζιες και να εδινα. οσο δουλευε ανεβαζε κανονικα στροφες και κραταγε κανονικο ρελαντι.
εμενα το μυαλο μου πηγαινε σε βραχυκυκλωμα σε μπουζοκαλωδια και μπουζι με τοση υγρασια που εχουμε εδω περα, αλλα μολις αρχισα το λυσιμο, απο ρευμα ειδα οτι ημουν οκ και το προβλημα βρεθηκε στα καρμπ.
εντελως ξεριθμυστες βιδες του αερα, καμποση μπιχλα μεσα στα λεκανακια και βουλωμενοι καποιοι διοδοι του αερα μεσα (σε 2 καρμπ) στο θαλαμο της υποπιεσης εκει που ειναι οι μεμβρανες. εννοειται οτι και τα μπουζι μπουκωσανε με τοσο χαλια μειγμα και ηθελαν καθαρισμα και τωρα δουλευει σωστα. αν δεν βρεχει θα γινει και συγχρονισμα αυριο.

κοιτα και το δικο σου καρμπ να δεις τι γινεται απο καθαρισμα και ρυθμισεις και τσεκαρε για βραχυκυκλωμενα μπουζι, μπουζοκαλωδιο και πολλαπλασιαστη για υγρασια + οτι σου εχουν πει τα παιδια πιο πανω για πηνια.

Billymuse
26/02/2015, 14:50
Ακριβώς κοιτα τα καρμπ,για καθαρισμό και ρύθμιση βαλβίδων.
Επίσης δες και το φίλτρο αέρος μην έχει πιάσει κοράτσα πάνω και δεν περνάει
αρκετό μείγμα αέρα..παρατήρησες καμια διαφορά στη κατανάλωση πριν αρχίσει
να σου κάνει παιχνίδια με τα σβησίματα?

ariss8936
01/03/2015, 20:16
καλησπερα φιλε.εγω θα ελεγα να εστιασεις επιτοπου στο ρυθμισμα βαλβιδων και αυτο γιατι......οταν ζεσταθει ο κινητηρας, λογω διαστολων των μεταλλων απο τη θερμοκρασια ,καποιο κοκορακι κραταει καποια βαλβιδα ανοιχτη κ αυτος ειναι ο λογος που σου σβηνει.οταν ανοιγει η βαλβιδα αυτοματως "σπαει" η συμπιεση κ τελος.απευθυνσου σε ενα μηχανικο,δ ειναι κατι δυσκολο.ενα απλο ρυθμισμα βαλβιδων ειναι τελος