PDA

View Full Version : τι να κανω με την τραπεζα;



thunder ace
26/02/2015, 09:33
Καλημερα σε ολους.Παιδια εχω ενα προβλημα και οποιος εχει γνωσεις βοηθαει.Πριν 7-8 χρονια αγορασα ενα αμαξι 4500ευρο,χωρις προκαταβολη με δοσεις.Τα πρωτα 2 χρονια πληρωνα κανονικα τις δοσεις.Το καλοκαιρι του 10 μενω ανεργος και σταματαω να πληρωνω.Δεν με ενοχλησαν μεχρι το 14(δεν με εντοπιζαν;)αλλα τους τελευταιους 3-4 μηνες με περνουν απο ενα δικηγορικο γραφειο και μου λενε θα παμε δικαστηρια κλπ.(αυτη τη στιγμη το χρεος ειναι 3500).Πηγα σημερα στην ιδια την τραπεζα και εκει μου ειπαν οτι η υποθεση οντως εχει παει σε δικηγορικο γραφειο.Περνουμε τηλεφωνο μεσα απο την τραπεζα το δικ,γραφειο και μας λενε:πρεπει να δοσω τουλαχιστον 1000-1500 αμεσα και τα υπολοιπα θα τα κανουμε διακανονισμο.Τι να κανω ρε παιδια(δεν υπαρχει μια);τι μπορουν να μου κανουν αν δεν μπορω να πληρωσω;καθε βοηθεια δεκτη.

Cpt. Haddock
26/02/2015, 09:42
[...]τι μπορουν να μου κανουν αν δεν μπορω να πληρωσω;καθε βοηθεια δεκτη.

Να σου παρουν το αυτοκινητο, αφου ετσι κι αλλιως η κυριότητα του ειναι ακομα στην τραπεζα (δες την αδεια κυκλοφορίας)

thunder ace
26/02/2015, 09:48
Να σου παρουν το αυτοκινητο, αφου ετσι κι αλλιως η κυριότητα του ειναι ακομα στην τραπεζα (δες την αδεια κυκλοφορίας)
ναι το ξερω οτι το αμαξι ειναι ακομα στο ονομα της τραπεζας.Δηλαδη αν γινει δικαστηριο,μου περνουν το αμαξι και τελος;δεν ζητανε και φραγκα;χεστικα για το αμαξι.

Cpt. Haddock
26/02/2015, 09:50
Κοιτα, δικαστης δεν ειμαι για να αποφασίσω, αλλα εαν δε σε ενδιαφέρει το αμαξι οντως, συνεννοήσου με το δικηγορικο γραφείο, πριν φτάσει η υποθεση σε δικασιμο (και πληρωσεις και δικηγορο και δικαστικα εξοδα).

amyroukai
26/02/2015, 09:56
Η θεωρία λέει ότι ζητάνε τα χρήματά τους, ναι; Το αμάξι πόσο αξίζει σήμερα (βρες τα πιο φτηνά στο car), πες τόσο. Χρωστάς τόσο. Θα σου ζητήσουν και τη διαφορά πιθανότατα. Βρες ένα δικηγόρο ή αν δεν θέλεις προσπάθησε ο ίδιος να διαπραγματευτείς κάπως. Το να κρύβεσαι και να σε κυνηγάνε δεν λύνει το πρόβλημά σου, όπως βλέπεις.

Cpt. Haddock
26/02/2015, 10:02
Βασικα, αν μπορεις να το πουλησεις οσο (ή και παραπανω) ειναι το χρέος, δεν εχεις θέμα :wave2:

thunder ace
26/02/2015, 10:02
Αυτος ειναι ο προβλημματισμος μου.Να ξερω σιγουρα τι γινετε σε αυτες τις περιπτωσεις.Γιατι μπορει πχ να σου παρουν το οχημα για 1500ευρο(λεμε)και να τους χρωστας και τα υπολοιπα μεχρι τα 3500.Προσπαθω να βρω την πιο ανωδυνη λυση(για μενα)αλλα τουλαχιστον να τους αντιπαραθετω πραγματα που γινονται,οχι τρελες.Καποιος που να εχει περασει ιδια περιπτωση;

skylaros
26/02/2015, 10:09
Το να σου πάρουν το αυτοκίνητο κάποια στιγμή όχι δε πάει να πει πως τελειώνεις. Θα το πάρουν για 500 ευρό πχ και θα χρωστάς το υπόλοιπο ποσό. Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα και ζήτα να κάνεις μια ρύθμιση χωρίς να δώσεις όμως κεφάλαιο μπροστά. Θα σου ζητήσουν να υπογράψεις μια πρόσθετη πράξη, ένα καινούργιο συμβόλαιο δηλαδή. Πρόσεξε στις καινούργιες δώσεις που θα έχεις να μπορείς να τις πληρώσεις και να είναι για πάνω από δύο χρόνια οι δόσεις (συνήθως στη διετία ξαναγυρίζουν στην αρχική δόση) επίσης να ξέρεις πως το μεγαλύτερο μέρος θα πηγαίνει στον τόκο και μόνο μέρος της δόσης σου (5-25% πάνω κάτω) θα πηγαίνει στην αποπληρωμή του αρχικού ποσού. Κάνε το αίτημα σου σε τραπεζικό κατάστημα και Μη μιλάς καθόλου με αυτό που σου λένε δικηγορικό γραφείο δεν έχει ιδιαίτερο νόημα παραμόνο όταν τους πεις πως έχεις κάνει αίτηση ρύθμισης σε υποκατάστημα για να σκυλιάσουν και να μαχαιρωθούν μεταξύ τους :p Αν δεν έχεις ακίνητη περιουσία δική σου μη φοβάσαι τίποτα φυσικά και να έχεις πάλι μη σκας. Σε τόσο μικρά ποσά παίζει να μη κάνουν κάν εξώδικο ή τέλος πάντων να αργήσει πολύ. Στη θέση σου θα έκανα ένα διακανονισμό με χαμηλό ποσό και το max που θα μπορούσα να πάρω σε ποσοστό της δόσης μου στο αρχικό κεφάλαιο, όταν φτάσεις να έχεις πληρώσει το ποσό που είχες πάρει και κάτι παραπάνω πήγαινε στην τράπεζα και ζήτα την κίνηση με πρωτόκολλο και το ξανακουβεντιάζεις μαζί τους. Μη μασάς πάντως απλά σου σκοτίζουν τον έρωτα τώρα, απλά καλό είναι κάποια στιγμή να δώσεις μια λύση (εγώ δε μπορώ να χρωστάω και θα το είχα βραχνά ρε παιδί μου)

thunder ace
26/02/2015, 10:10
Η θεωρία λέει ότι ζητάνε τα χρήματά τους, ναι; Το αμάξι πόσο αξίζει σήμερα (βρες τα πιο φτηνά στο car), πες τόσο. Χρωστάς τόσο. Θα σου ζητήσουν και τη διαφορά πιθανότατα. Βρες ένα δικηγόρο ή αν δεν θέλεις προσπάθησε ο ίδιος να διαπραγματευτείς κάπως. Το να κρύβεσαι και να σε κυνηγάνε δεν λύνει το πρόβλημά σου, όπως βλέπεις.
Δεν κρυβομαι ,αφου πηγα στην τραπεζα.Περιπου 1700-2000 πουλιωνται μεση τιμη(saxo 1100 τελεια κατασταση το δικο μου).

thunder ace
26/02/2015, 10:12
Βασικα, αν μπορεις να το πουλησεις οσο (ή και παραπανω) ειναι το χρέος, δεν εχεις θέμα :wave2:
δεν μπορω να το πουλησω,ειναι στο ονομα της τραπεζας.

amyroukai
26/02/2015, 10:12
Δεν υπάρχει "να ξέρω τι γίνεται".
Βασικά υπήρχε το "αφού δεν μπορούσα να πληρώνω, πήγα στην τράπεζα και έκανα κουμάντα από τότε που έμεινα άνεργος" που θα ήταν και το πιο ανώδυνο.
Τώρα υπάρχει το "διαπραγματεύομαι και ότι βγει".
Δεν είναι φάση "πέρασα με κόκκινο πόσο είναι το πρόστιμο" που είναι πάντα ίδιο. Τώρα όποιος είναι πιο καπάτσος κλείνει την πιο καλή συμφωνία. Ή ο δικηγόρος θα πάρει όσα περισσότερα μπορεί για λογαριασμό της τράπεζας ή εσύ θα δώσεις όσα λιγότερα γίνεται. Και για αυτό σου ξαναείπα βρες δικηγόρο να μπορεί να ξέρει τι δικαιούσαι, τι δικαιούνται οι άλλοι και να είναι μέσα στο παιχνίδι και να μπορεί να παίξει με άλλα όπλα σε σχέση με εσένα που δεν ξέρεις. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική οπότε ότι και να σου πούμε εδώ δεν σε βοηθάει.

amyroukai
26/02/2015, 10:17
...

Αν δεν έχει μία, όπως λέει, μάλλον δεν μπορεί να πληρώνει καμία δόση, οπότε ότι και να πει με την τράπεζα...

vaska
26/02/2015, 10:18
Τώρα λοιπόν θα σου μια πραγματική ιστορία έτσι για την "τεχνογνωσία". Είναι από άκρη σε άκρη αληθινή έχει συμβεί σε πολύ κοντινό μου άνθρωπο οπότε τα ξέρω από 1ο χέρι. Με την καμία όμως δεν σου λέω πως να πράξεις. Το τι θα κάνεις είναι καθαρά δική σου υπόθεση και η συμβουλή μου είναι να συμβουλευτείς δικηγόρο.
Πάμε λοιπόν.
Αγοράστηκε αυτοκίνητο με μέρος της αξίας του μετρητά και το υπόλοιπο δάνειο από τράπεζα (μεγάλη και σίγουρη "με τα δικά μας τα λεφτά και με τις φιλίες του πρώην πρωθυπουργού")
Για αρκετό καιρό οι δόσεις πληρώνονταν κανονικά και στην ώρα τους. Κάποια στιγμή υπήρξε αδυναμία πληρωμής και άρχισαν οι οχλήσεις από την τράπεζα. μπλα μπλα μπλα. Το ποσό αυξάνονταν αφού τοκίζονταν, η εμπορική αξία του αυτοκινήτου έπεφτε καθημερινά μιας και είναι μεγάλου κυβισμού και δεν τ΄ακουμπάει κανείς. Τηλεφωνήματα αβέρτα, απειλές για κατάσχεση κλπ. Κουφός ο κάτοχος.
Γίνεται δικαστήριο στην Αθήνα (έδρα της τράπεζας) και πάλι κουφός ο κάτοχος. Δεν πάει στο δικαστήριο και βγαίνει απόφαση να παραδώσει το αυτοκίνητο. Και πάλι κουφός ο κάτοχος. Τον ενοχλεί δικαστικός επιμελητής 2-3 φορές και πάλι κουφός ο κάτοχος.
Τηλ από δικ. γραφείο με ερώτηση από μέρους τους τι θα γίνει, αν θα παραδώσει το αυτοκίνητο. Και πάλι κουφός ο κάτοχος.
Επειδή λοιπόν τα αυτοκίνητα και ειδικά τα μεγάλου κυβισμού είναι για τις τράπεζες πονοκέφαλος, έρχεται η τράπεζα με νέα πρόταση. Διαγραφή όλων των τόκων και των εξόδων με τα οποία είχαν βαρύνει τον δανειολήπτη και εκ νέου διακανονισμός του ποσού που έχει απομείνει από το κεφάλαιο. Διαλλακτικότατη η τράπεζα και με δόση που βολεύει τον δανειολήπτη.
Αυτά!

thunder ace
26/02/2015, 10:19
Το να σου πάρουν το αυτοκίνητο κάποια στιγμή όχι δε πάει να πει πως τελειώνεις. Θα το πάρουν για 500 ευρό πχ και θα χρωστάς το υπόλοιπο ποσό. Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα και ζήτα να κάνεις μια ρύθμιση χωρίς να δώσεις όμως κεφάλαιο μπροστά. Θα σου ζητήσουν να υπογράψεις μια πρόσθετη πράξη, ένα καινούργιο συμβόλαιο δηλαδή. Πρόσεξε στις καινούργιες δώσεις που θα έχεις να μπορείς να τις πληρώσεις και να είναι για πάνω από δύο χρόνια οι δόσεις (συνήθως στη διετία ξαναγυρίζουν στην αρχική δόση) επίσης να ξέρεις πως το μεγαλύτερο μέρος θα πηγαίνει στον τόκο και μόνο μέρος της δόσης σου (5-25% πάνω κάτω) θα πηγαίνει στην αποπληρωμή του αρχικού ποσού. Κάνε το αίτημα σου σε τραπεζικό κατάστημα και Μη μιλάς καθόλου με αυτό που σου λένε δικηγορικό γραφείο δεν έχει ιδιαίτερο νόημα παραμόνο όταν τους πεις πως έχεις κάνει αίτηση ρύθμισης σε υποκατάστημα για να σκυλιάσουν και να μαχαιρωθούν μεταξύ τους :p Αν δεν έχεις ακίνητη περιουσία δική σου μη φοβάσαι τίποτα φυσικά και να έχεις πάλι μη σκας. Σε τόσο μικρά ποσά παίζει να μη κάνουν κάν εξώδικο ή τέλος πάντων να αργήσει πολύ. Στη θέση σου θα έκανα ένα διακανονισμό με χαμηλό ποσό και το max που θα μπορούσα να πάρω σε ποσοστό της δόσης μου στο αρχικό κεφάλαιο, όταν φτάσεις να έχεις πληρώσει το ποσό που είχες πάρει και κάτι παραπάνω πήγαινε στην τράπεζα και ζήτα την κίνηση με πρωτόκολλο και το ξανακουβεντιάζεις μαζί τους. Μη μασάς πάντως απλά σου σκοτίζουν τον έρωτα τώρα, απλά καλό είναι κάποια στιγμή να δώσεις μια λύση (εγώ δε μπορώ να χρωστάω και θα το είχα βραχνά ρε παιδί μου)
ναι ρε φιλε skylare αυτο ειναι που με τρελενει,Δεν χρωσταω ΠΟΥΘΕΝΑ αλλου,μονο το γαμοαμαξο και δυστυχως δεν μπορω να βγαλω το χρεος απο πανω μου αφου δεν υπαρχουν φραγκα.

theofilos888
26/02/2015, 10:30
Αφου δεν παιζουν φραγκα θα πουλησεις το αυτοκινητο. Πηγαινε στην τραπεζα και πες τους να συμγφωνησετε να το πουλησεις. Να ξερεις με αυτο σε κρατανε. Αρχικα θα πουν οχι. Αν το παιξεις και λιγο δυσκολος ακομη, θα συμφωνησουν και θα προχωρησει η δουλεια.
Αλλιως κανε μο,τι σου ειπε ο σκυλαρος. Και συμβουλεψου δικηγορο. Οπωσδηποτε!

infidel
26/02/2015, 10:36
Ένας φίλος μου (προ κρίσης) που βρέθηκε στην ίδια κατάσταση (καλά, αυτός ήταν και ο ορισμός του επιπόλαιου, χρώσταγε το αμάξι και είχε ρίξει πάνω του άλλα 10 χιλιάρικα) τελικά συμφώνησε και πήγε και έδωσε το αμάξι και πατσίσανε με το υπόλοιπο.

skylaros
26/02/2015, 10:46
Μη δώσεις λεφτά σε δικηγόρο αν δεν έχεις ένα ποσό χ να μπορείς να δίνεις το μήνα στις δόσεις σου, αν πας σε φίλο γνωστό δικηγόρο και του πεις δεν έχω και αυτός να μη πληρώνεις θα σου πει. Δες τι μέρος του αρχικού ποσού έχεις ήδη αποπληρώσει και κάνε κουμάντο με την τράπεζα. Μη σκας είναι πολύ μικρό το ποσό.

Vaska η ιστορία σου είναι πραγματική και γίνεται πολύ συχνά να ξέρεις. Γενικά οι τράπεζες ψάχνουν για μετρητά ακόμα και για ψίχουλα. Είναι πολύ λίγα και μόνο ακίνητα αυτά που κυνηγάνε και δε μπαίνουν σε διακανονισμό για να τους τα φάνε. Στο παρελθόν οι τράπεζες λειτουργούσαν με πωλήσεις χρημάτων από το 07 και μετά το τμήμα collection έγινε σχεδόν παντού το μεγαλύτερο σε όλες. Τα τελευταία χρόνια που δε μπορεί να πληρώσει ο κόσμος ή μάλλον να αποπληρώσει (μαζί με άλλες παραμέτρους φυσικά) δε ξέρω πως επιβιώνουν ή μάλλον όλοι ξέρουμε :p

vaska
26/02/2015, 10:55
Μη δώσεις λεφτά σε δικηγόρο αν δεν έχεις ένα ποσό χ να μπορείς να δίνεις το μήνα στις δόσεις σου, αν πας σε φίλο γνωστό δικηγόρο και του πεις δεν έχω και αυτός να μη πληρώνεις θα σου πει. Δες τι μέρος του αρχικού ποσού έχεις ήδη αποπληρώσει και κάνε κουμάντο με την τράπεζα. Μη σκας είναι πολύ μικρό το ποσό.

Vaska η ιστορία σου είναι πραγματική και γίνεται πολύ συχνά να ξέρεις. Γενικά οι τράπεζες ψάχνουν για μετρητά ακόμα και για ψίχουλα. Είναι πολύ λίγα και μόνο ακίνητα αυτά που κυνηγάνε και δε μπαίνουν σε διακανονισμό για να τους τα φάνε. Στο παρελθόν οι τράπεζες λειτουργούσαν με πωλήσεις χρημάτων από το 07 και μετά το τμήμα collection έγινε σχεδόν παντού το μεγαλύτερο σε όλες. Τα τελευταία χρόνια που δε μπορεί να πληρώσει ο κόσμος ή μάλλον να αποπληρώσει (μαζί με άλλες παραμέτρους φυσικά) δε ξέρω πως επιβιώνουν ή μάλλον όλοι ξέρουμε :p

Το ξέρω από πρώτο χέρι ότι είναι πραγματική αλλά σε καμία περίπτωση δεν λέω στον φίλο πως να κινηθεί. Το έγραψα για να το έχει στο πίσω μέρος του μυαλού του σαν γεγονός όταν θα πάει στην τράπεζα να διαπραγματευτεί

thunder ace
26/02/2015, 13:46
παιδια πηγα και εβγαλα τα χαρτια που μου ζητησε ο υπαληλος της τραπεζας για να κανω αιτηση για καινουργιο δδιακανονισμο.Τωρα πως θα κανει διακανονισμο αφου ο ιδιος ο υπαληλος μου ειπε οτι η υποθεση εχει φυγει απο την τραπεζα ενας θεος ξερει.Αυριο θα ξερω και εεγω.Θα σας τα πω αυριο .

skylaros
26/02/2015, 14:34
Μην υπογράψεις την πρόσθετη πράξη αν δε την πάρεις σπίτι σου και να τη διαβάσεις !!! Όλα στο υποκατάστημα θα γίνουν και ο φυσικός σου φάκελος στην τράπεζα είναι όχι σε δικηγορικό γραφείο !!! Πρόσεχε μην υπογράψεις αν δε διαβάσεις όλο το καινούργιο σου συμβόλαιο (πρόσθετη πράξη) !!!

Bob_o_mastoras
26/02/2015, 15:01
Thunder μη μασας μια. Η τακτικη τους ειναι ο "εκφοβισμος" και η πιεση μεσω τηλεφωνηματων απο δικηγορικα γραφεια και τραπεζες.
Δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα αν δηλωνεις οτι δεν εχεις εισοδημα. Και εφοσον το μονο που εχεις υποθηκευσει ειναι το αυτοκινητο στη χειροτερη των περιπτωσεων να στο κατασχουν που και αυτο ακραιο ειναι.
Φιλος μου χρωσταει 10.000+ για αμαξι, δεν εχει δωσει φραγκο και το αμαξι το 'χει ακομα. :lol:
Περιμενε μεχρι να σου προτεινουν τους πιο ευνοϊκους ορους ή αν σε βολευει να δωσεις το αμαξι και να τελειωσει εκει.
Δικαστικα δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα ως ανεργος για ενα τοσο μικρο δανειο.
Ουτε και η τραπεζα θα ασχοληθει, γιαυτο τα δινουν σε εισπρακτικες και δικηγορικα γραφεια.
Χαλαρος εισαι γενικοτερα! :)

ΝΤΙΚ
26/02/2015, 15:09
εγω παλι εχω την εξης απορια,
πηρες αμαξι των 4500 ευρω πριν 8 χρονια,
πληρωνεις σε 2 χρονια το 22% σχεδον (1000 ευρω)
μενει απληρωτο 4-5 χρονια και τωρα που ηρθε το αβγο (αυγο) στον κωλο τρεχεις.
το 10 που λες οτι εμεινες ανεργος γιατι επαναπαυθηκες και δεν πηγες για διακανονισμο;
συγνωμη κιολας που τα γραπτα μου φαινονται καπως, αλλα δεν εκανες καλα γενικοτερα...
δεν μου φαινεται τιμιο ρε παιδακι μου απο την στιγμη που εσυ πηγες σε αυτους.
τωρα βρες σε κανεναν να το δωσεις και παρε μπροστα τα λευτα να το αποπληρωσης, κανε αρση παρακρατησης και διωχτο.
στην χειροτερη πουλα και το μοτο. το χρεος ειναι χρεος....

rock n rolla
26/02/2015, 15:12
Αυτο που δανειζομαστε με ορους που εχουμε υπογραψει για ν αγορασουμε κατι και μετα τα βαζουμε και βριζουμε τον δανειστη που θελει πισω τα λεφτα του ενω εμεις εχουμε κανει την αγορα μας με τα λεφτα του με ξεπερναει..

Bob_o_mastoras
26/02/2015, 15:13
Σιγα μην τους λυπηθουμε κιολας τα αρχιλαμογια λησταρχους των τραπεζων. Αμα μπορει να τους αφησει πιστολια αυτο να κανει.
Να πληρωνουμε τα χρεη μας στους φιλους μας και στους τιμιους ανθρωπους. Οχι στους αρχικλεφτες και αρχιτοκογλυφους.

Bob_o_mastoras
26/02/2015, 15:15
Αυτο που δανειζομαστε με ορους που εχουμε υπογραψει για ν αγορασουμε κατι και μετα τα βαζουμε και βριζουμε τον δανειστη που θελει πισω τα λεφτα του ενω εμεις εχουμε κανει την αγορα μας με τα λεφτα του με ξεπερναει..

Θυμισε μου σε παρακαλαω με ποιανου λεφτα ανακεφαλαιωθηκαν οι τραπεζες...
Ααα ασε το θυμηθηκα! Με τα δικα μας! :mad:
Ε, εγω του τα χαριζω του thunderace λοιπον!
:D

7Tolis
26/02/2015, 15:16
Σιγά βρε παιδιά μια αναποδιά του ήρθε του ανθρώπου.Διαβάστε λίγο τα ποστ του δεν είναι λαμόγιο ο άνθρωπος.Δεν σας έχει τύχει ποτέ στραβή εσάς;Ναι και εγω μαζί σας, πρέπει να πληρωθεί εφόσον υπάρχει οφειλή αλλά παίζουν και στραβες στη ζωή.

rock n rolla
26/02/2015, 15:16
Τοτε να δανειζομαστε απο τους φιλους μας και τους τιμιους ανθρωπους για να χρωσταμε και σε αυτους. Οταν δανειζεσαι απο τραπεζα τοτε χρωστας σε τραπεζα.

Bob_o_mastoras
26/02/2015, 15:19
Τοτε να δανειζομαστε απο τους φιλους μας και τους τιμιους ανθρωπους για να χρωσταμε και σε αυτους. Οταν δανειζεσαι απο τραπεζα τοτε χρωστας σε τραπεζα.

Ενταξει, αν σου φαινεται το ιδιο ενας φιλος σου με μια τραπεζα... :a56:

εδιτ: Σορρυ, δεν αντιληφθηκα ακριβως τι ηθελες να πεις. Καλο ειναι να μπορουμε να μην δανειζομαστε. Αλλα δεν θα λυπηθω την τραπεζα σε καμια περιπτωση μιας και ειναι αυτη που σε κλεβει πρωτη.

ΝΤΙΚ
26/02/2015, 15:22
Σιγά βρε παιδιά μια αναποδιά του ήρθε του ανθρώπου.Διαβάστε λίγο τα ποστ του δεν είναι λαμόγιο ο άνθρωπος.Δεν σας έχει τύχει ποτέ στραβή εσάς;Ναι και εγω μαζί σας, πρέπει να πληρωθεί εφόσον υπάρχει οφειλή αλλά παίζουν και στραβες στη ζωή.

διαβασε λιγο πιο προσεχτηκα το τι γραφω ,
και βεβαια υπαρχουν αναποδιες, και ανθρωποι ειμαστε , και μαζι του ειμαι και τα παντα ολα,
απλα λεω οτι το λαθος του ηταν οτι δεν πηγε στην αρχη της αναποδιας να διαπραγματευτει μιας και περισσοτερα θα επιανε το αμαξι
και κατι θα προλαβαινε, καλο κουραγιο τωρα

7Tolis
26/02/2015, 15:32
Εχεις δίκιο,βιάστηκα.

skylaros
26/02/2015, 15:35
διαβασε λιγο πιο προσεχτηκα το τι γραφω ,
και βεβαια υπαρχουν αναποδιες, και ανθρωποι ειμαστε , και μαζι του ειμαι και τα παντα ολα,
απλα λεω οτι το λαθος του ηταν οτι δεν πηγε στην αρχη της αναποδιας να διαπραγματευτει μιας και περισσοτερα θα επιανε το αμαξι
και κατι θα προλαβαινε, καλο κουραγιο τωρα

Γιατί όταν έχεις δουλειά 2,3,10 χρόνια και μένεις άνεργος, λες σε 1,2,3 μήνες θα βρω πάλι και θα δώσω και ότι χρωστάω και μετά βαράς έναν πανικό και μια καταθληψάρα και λες δε γ@μιούνται όλα.

toyar
26/02/2015, 15:40
αυτο μου θυμιζει την ιστορια που εγω που σκιζομαι να πληρωσω το στεγαστικο μου θα το πληρωσω ολο, και ο αλλος που το αφηνει απληρωτο θα κερδισει εκπτωση (κι ας κυκλοφορει με αιφον)
οι ατυχιες στη ζωη συμβαινουν και αν δεν ειναι θεμα υγειας ολα διορθωνονται αλλα εγω αν εμενα ανεργος και χρωσταγα αμαξι θα το πουλαγα τον δευτερο μηνα για να το ξεχρεωσω και δεν θα περιμενα να με βρουν μετα απο χρονια και να με φορτωσουν και τοκους για κατι που εχει απαξιωθει

7Tolis
26/02/2015, 15:42
αυτο μου θυμιζει την ιστορια που εγω που σκιζομαι να πληρωσω το στεγαστικο μου θα το πληρωσω ολο, και ο αλλος που το αφηνει απληρωτο θα κερδισει εκπτωση (κι ας κυκλοφορει με αιφον)
οι ατυχιες στη ζωη συμβαινουν και αν δεν ειναι θεμα υγειας ολα διορθωνονται αλλα εγω αν εμενα ανεργος και χρωσταγα αμαξι θα το πουλαγα τον δευτερο μηνα για να το ξεχρεωσω και δεν θα περιμενα να με βρουν μετα απο χρονια και να με φορτωσουν και τοκους για κατι που εχει απαξιωθει

Δεν μπορεί να το πουλήσει το αυτοκίνητο γιατι δεν έχει την κυριότητα το παληκάρι αλλά η τράπεζα.

Cpt. Haddock
26/02/2015, 15:44
Δεν μπορεί να το πουλήσει το αυτοκίνητο γιατι δεν έχει την κυριότητα το παληκάρι αλλά η τράπεζα.

Φυσικα και μπορει και με την πώληση εξοφλειται το χρεος και διαγραφεται η παρακράτηση. Αν τωρα το αφησε 4 χρονια η αξια απαξιώθηκε, ειναι αλλο καπέλο.

toyar
26/02/2015, 15:46
υπαρχει τροπος
δεν ειναι αυτο το θεμα
οι νομοι ειναι φτιαγμενοι στα μετρα των μεγαλων
ο καλυτερος τροπος να τη σπασεις στην τραπεζα ειναι να μη μενεις ακαλυπτος ωστε να μην εχουν να σε πιασουν απο πουθενα
ο κακοπληρωτης ειναι ο καλυτερος πελατης τους

Cpt. Haddock
26/02/2015, 15:50
[...]
ο κακοπληρωτης ειναι ο καλυτερος πελατης τους

Λάθος :wave2:

ΝΤΙΚ
26/02/2015, 16:02
Λάθος :wave2:

κι ομως,
εχουν δει πολλα τα ματια μου,
γνωστο μου προσωπο πολυ οικειο ειχε χρεοι αρκετα στην τραπεζα και πηγαινε τακτικα (τον ξεζουμιζαν)
μολις πηγαινε ολοι κυριε ταδε περαστε, καθιστε, καφεδακι;
ε του εκατσε η ευκαιρια του ανθρωπου και τα εσκασε ολα, ολα ομως με την μια,
απο τοτε ειναι απλα το Νο 263 που βγαζει το χαρτακι απο το μηχανημα....
δεν λεω ρε παιδια, ολους μας σακατεψε η κριση, κι εμενα ηρθε το συμπαν τουμπα (κατασκευαστικος κλαδος)
αλλα μολις ηρθαν τα ζορια, και συνδεσεις εκοψα, και αυτοκινητα πουλησα, και την μηχανη στην ζωη μου ενεκα της κρισης την εβαλα(ευτυχως)
το θεμα ειναι οτι με τις τραπεζες ουτε μαγκια πουλας, ουτε παιζεις τον παπα.
κλεινουν σπιτια και φουνταρει κοσμος απο τα μπαλκονια απο τα αδιεξοδα,
σημερα το αμαξι, αυριο η μηχανη, το σπιτι την δουλεια, τα παντα.
για καλο τα λεμε,
εγω προσωπικα δεν γραφω για να κραξω κανεναν ποτε,
απλα το παθημα πρεπει να γινει μαθημα.

dimitris777
26/02/2015, 16:26
Νομιζω φιλε οτι δε μπορουν να σου κανουν ΤΙΠΟΤΑ! Αν μπορεις δινεις 2-5€ το μηνα. Αυτα εχω αυτα δινω αλλιως παμε δικαστηριο. Δηλωνεις οτι εχεις μεινει ανεργος απο τοτε, τους γραφεις στα παλια σου και να πας δικαστηριο θα σε αθωώσουν. Ειναι ψυχοφθορο αλλα σκεψου οτι η 8 στους 10 εχουΜΕ να δινουμε ενα βουνο φραγκα!
Ξεχασα κατι σημαντικο.....ΜΗΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ θα ειναι σα να αποδεχεσαι το χρεος με τους τοκους!
Η ταπεινη μου γνωμη.

..και να σας πω και κατι αλλο.. ειχα παρει 2 δανεια (5000+15000) και 2 καρτες (1500+3000) απο τη eurobank, για να ξεκινησω τη δουλεια που κανω μεχρι και σημερα, δε μου δινανε ενα ολοκληρο αλλα μικρα με απιστευτο επιτοκιο, ουτε στεγαστικο αφου δεν ειχα και δεν εχω κατι στο ονομα μου, αυτα τα πληρωνα ατελειωτα, καποια στιγμη μου λενε οτι καθυστερω και θα πρεπει να υπογραψω ενα νεο...35000!! Μετα απο καιρο και ενω ειχα δωσει παρα πολλα χρηματα αλλα ποτε αρκετα για να ξεπληρωσω αυτα γινανε 49000!!!!!! Πληρωνα 3 χρονια 680€ (25000 περιπου)το μηνα χωρις να χασω ουτε μια δοση ουτε μια μερα και οταν πριν 6 μηνες ρωτησα ποσο χρωσταω μου ειπαν.....48000!!!!!!!!!!!!!!!! Οι τοκοι ηταν 675 και 5 το κεφαλαιο και με επιτοκιο 12,50 μολις σταματησα το τελευταιο μηνα ηρθαν στα ιδια.
Αποτελεσμα: Δε δινω εδω και 6 μηνες, παρακαλανε να υπογραψω και δε το κανω. Περιμενω να παω δικαστηριο να δω αν υπαρχει νομος. Προς θεου δεν ειπα να μη πληρωσω αλλα ΩΣ ΕΔΩ! Εχουν παρει απιστευτα πολλα φραγκα, αν μου πει το δικαστηριο ενοχος και πρεπει να πληρωσω θα ξερω οτι προσπαθησα.
Αυτα.

alexxxcbr
26/02/2015, 18:21
Πιθανοτατα δεν θα σου κανουν τιποτα.
Και να σου παρουν το αμαξι θα τους κοστισει περισσοτερο απο οσο αξιζει.
Στον φοβο σου πατανε και σε εκβιαζουν μηπως και παρουν κανα φραγκο.

:wave2:

notakos600
26/02/2015, 18:23
Να πληρώνει κανείς ή να μην πληρώνει;
Ιδού η απορία.
Αν αυτός που πληρώνει στην ώρα του θεωρείται μαλ@κας όταν ο διπλανός του δεν πληρώνει μια και δεν του καίγεται καρφί.
Νομίζω πως έχουμε ξεφύγει γενικώς σαν πολίτες αυτής της χώρας.
Μα τι λέω, ζητωκραύγαζαν τα πλήθη για τη νίκη του σύριζα έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού τους πως θα γλιτώσουν φόρους, δάνεια και ότι άλλο έχει σχέση με τις υποχρεώσεις τους.
Συμφωνώ για τις τράπεζες, πως είναι δηλαδή στέκια οικονομικής ακολασίας και εκμετάλλευσης του ανθρώπινου πόνου.
Αλλά βρε αδερφέ, μόνος σου πάτησες το κουμπάκι για να ανοίξει η πόρτα και να μπεις για να πάρεις το δάνειό σου, δεν νομίζω να ήρθε ο τραπεζικός στο σπίτι σου και να στο έβαλε κάτω από το μαξιλάρι.
Αυτά.

thunder ace
26/02/2015, 19:21
ΕΧΟΥΜΕ εναν ανθρωπο που ΔΕΝ εχει πιστωτικη καρτα.Εχουμε εναν ανθρωπο που ΔΕΝ εχει παρει στη ζωη του διαφορα δανεια(αυτα που εδιναν καποτε για οποιο λογο γουσταρες).Εχουμε εναν ανθρωπο που εχει δουλεψει 30+χρονια και στα 48 εμεινε ανεργος.Εχουμε τον ιδιο ανθρωπο ,που οταν οοοολος(σχεδον)ο κοσμος επερνε τζιπαρες-σουμπαρουδαρες-evo-τελευταιο μοντελο ss κλπ,αυτος διαλεξε μεταχειρισμενο saxo 1100 του 99,ΚΑΙ οταν μεσα σε ολα αυτα εχει και δυο εμφραγματα-μπαλονακια ,την τελευταια 10ετια.....ΟΤΑΝ λοιπον ρωταει πως μπορει να ξεμπλεξει οσο γινεται πιο ανωδυνα με την τραπεζα,δεν μπορει να ακουει οτι ''μαγκας εισαι και δεν θες να πληρωσεις;"εμεις κοροιδα ειμαστε που πληρωνουμε;'και αλλα διαφορα.Πολλες φορες κανουμε πραγματα στη ζωη μας,που σε αλλες συνθηκες δεν θα τα καναμε.Αναγκαστηκα και σταματησα τις πληρωμες λογο πολυ μεγαλων προβληματων.Δεν θελω να αποφυγω τις υποχρεωσεις μου(προς την τραπεζα)αλλα επειδη εχω ακουσει πολλα κουλα(χαρισμα τοκων-εκπτωση αρχικου κεφαλαιου)εκανα εδω μεσα το θεμα.Αν ειναι να κατηγορηθω για κατι ,ειναι το οταν αρχισαν τα ζορια(το 10)δεν πηγα να ξανακανω ρυθμιση.

thunder ace
26/02/2015, 19:27
Αυτο που δανειζομαστε με ορους που εχουμε υπογραψει για ν αγορασουμε κατι και μετα τα βαζουμε και βριζουμε τον δανειστη που θελει πισω τα λεφτα του ενω εμεις εχουμε κανει την αγορα μας με τα λεφτα του με ξεπερναει..
αν, λεω αν εχω γραψει κατι τετοιο,πες μου που ειναι γιατι εγω δεν το βρισκω να το διαβασω.

Cpt. Haddock
26/02/2015, 19:28
Αδερφε, με το συμπάθειο για τα προβληματά σου (που πολλοι εδω μεσα τα εχουμε επισης περασει), ασε την κλάψα.

Τα καταλαβαινω ολα οσα λες, αλλα αν πραγματικα δεν ηθελες να αποφυγεις τις υποχρεωσεις σου, θα εκανες κατι πιο νωρις και δε θα κρυβόσουν για να τρέξεις να ποσταρεις εδω μολις σου ειπαν για δικηγορους κλπ. Κατανοητά όλα, αλλα τα λαθη ειναι και δικά σου.

Καλα ξεμπερδέματα :beer:

toyar
26/02/2015, 19:29
αυτο που προσπαθουμε να πουμε οι περισσοτεροι ειναι οτι αφηνοντας εκκρεμοτητες σε βαθος χρονου με την τραπεζα βγαινεις χαμενος
οποτε κανε εστω και τωρα εναν διακανονισμο τον οποιο να μπορεις να στηριξεις σιγουρα, ετσι ωστε εστω χανοντας καποια χρηματα να κερδισεις την ψυχικη σου υγεια που ειναι πολυ σημαντικοτερη


κατα τα αλλα...........

να σαι παντα καλα:beer:

thunder ace
26/02/2015, 19:29
Τοτε να δανειζομαστε απο τους φιλους μας και τους τιμιους ανθρωπους για να χρωσταμε και σε αυτους. Οταν δανειζεσαι απο τραπεζα τοτε χρωστας σε τραπεζα.

εγω που ειπα οτι χρωσταω;

thunder ace
26/02/2015, 19:47
Αδερφε, με το συμπάθειο για τα προβληματά σου (που πολλοι εδω μεσα τα εχουμε επισης περασει), ασε την κλάψα.

Τα καταλαβαινω ολα οσα λες, αλλα αν πραγματικα δεν ηθελες να αποφυγεις τις υποχρεωσεις σου, θα εκανες κατι πιο νωρις και δε θα κρυβόσουν για να τρέξεις να ποσταρεις εδω μολις σου ειπαν για δικηγορους κλπ. Κατανοητά όλα, αλλα τα λαθη ειναι και δικά σου.

Καλα ξεμπερδέματα :beer:
Λες :θα παρουν τα @ρχιδι@ μου οι τραπεζες-δεν πανε να γ@μηθουν......τι εισαι;λαμογιο,κουφαλα κλπ.Λες:ρε παιδια για αυτον και αυτον τον λογο δεν μπορεσα να ειμαι ενταξει......τι εισαι;κλαψας,ξανθοπουλος κλπ.Ευτυχως που υπαρχουν και οι τελειοι να μας δειχνουν τον τροπο.

Allst@rf
26/02/2015, 22:21
Πιστευες οτι θα βρεις αλληλεγγύη στο moto.gr;

:rolleyes:

taisteal
26/02/2015, 22:26
Μια ερωτηση εκανε ο ανθρωπος..

AUFGEBRACHT
26/02/2015, 22:31
Μια ερωτηση εκανε ο ανθρωπος..

Απλά μερικές φορές είναι ο τρόπος που γίνεται η ερώτηση...

taisteal
26/02/2015, 22:34
Απλά μερικές φορές είναι ο τρόπος που γίνεται η ερώτηση...

Δεν διαβασα κατι το μεμπτο.
Δεν μπηκε με υφος μαμαω,ουτε ειπε οτι χανει την μερτσεντα..
Ετσι το διαβασα εγω τουλαχιστον

AUFGEBRACHT
26/02/2015, 22:45
Δεν διαβασα κατι το μεμπτο.
Δεν μπηκε με υφος μαμαω,ουτε ειπε οτι χανει την μερτσεντα..
Ετσι το διαβασα εγω τουλαχιστον

Κάτι το μεμπτό δεν υπάρχει, αλλά έτσι για το τυπικό να δώσω και τη δική μου οπτική. Είχε να πληρώσει από το 2010 και μέχρι το 2014 δεν τον είχαν ενοχλήσει, βέβαια έκλεισε και το ματάκι πονηρά ότι δεν μπορούσαν να τον βρουν. Χωρίς να ξέρω λοιπόν τον συμφορουμίτη και χωρίς να αμφισβητώ την κατάσταση που έχει περιέλθει, εγώ το διαβάζω αλλιώς... 4 χρόνια έκανα την πάπια, το παίζω κι εξυπνάκιας ότι 4 χρόνια δε μπορούσαν να βρουν τα στοιχεία μου και κλείνω το ματάκι για το κατόρθωμα και τώρα που με βρήκαν τρεχάτε ποδαράκια μου. Η εικόνα που δίνει δεν είναι ενός ανθρώπου που θέλησε να είναι εντάξει και μόλις ανέκυψε το πρόβλημα προσπάθησε να βρει μια αμοιβαία ή συμβιβαστική λύση, αλλά κάποιου που το άφησε στο ντούκου και τώρα τρέχει να δει τι θα κάνει επειδή τον βρήκαν και τον απειλούν με νομικά μέτρα. Δεν έχω τίποτα με τον άνθρωπο το ξαναλέω, απλά λέω τι αποκομίζω από τα γραφόμενά του, αυτό εννοώ μερικές φορές είναι ο τρόπος που γίνεται η ερώτηση. 4 χρόνια πάντως δείχνουν αδιαφορία...

nick_VFR
26/02/2015, 22:58
[...] βέβαια έκλεισε και το ματάκι πονηρά ότι δεν μπορούσαν να τον βρουν[....]

Το πιθανότερο είναι ότι δεν έκλεισε το ματάκι πονηρά, απλά έβαλε ερωτηματικό και παρένθεση μαζί και βγήκε το emoticon... (προσέξατε ότι η παρένθεση που είχε ανοίξει λίγο πριν δεν έκλεισε ποτέ; )

Και εμένα πάντως μου έκανε εντύπωση που 4 χρόνια δεν ασχολήθηκε... αλλά από την άλλη, αν είσαι 4 χρόνια άνεργος, θα βάλεις σε προτεραιότητα να πληρώσεις την τράπεζα; :confused:

taisteal
26/02/2015, 23:08
αλλά από την άλλη, αν είσαι 4 χρόνια άνεργος, θα βάλεις σε προτεραιότητα να πληρώσεις την τράπεζα; :confused:


Για κανενα λογο.
Υπαρχουν δυο ειδων δυσκολες καταστασεις,αυτη που δεν εχεις να πληρωσεις τα τελη κυκλοφοριας για το
εργαλειο των 2000 κυβικων,και αυτη που προσπαθεις να επιβιωσεις,κυριολεκτικα.
Οι περισσοτεροι ελληνες ανηκουμε στη πρωτη,αλλα υπαρχουν και πολλοι στην δευτερη κατηγορια.
Ας μην ειμαστε τοσο αυστηροι

AUFGEBRACHT
26/02/2015, 23:10
Το πιθανότερο είναι ότι δεν έκλεισε το ματάκι πονηρά, απλά έβαλε ερωτηματικό και παρένθεση μαζί και βγήκε το emoticon... (προσέξατε ότι η παρένθεση που είχε ανοίξει λίγο πριν δεν έκλεισε ποτέ; )

Και εμένα πάντως μου έκανε εντύπωση που 4 χρόνια δεν ασχολήθηκε... αλλά από την άλλη, αν είσαι 4 χρόνια άνεργος, θα βάλεις σε προτεραιότητα να πληρώσεις την τράπεζα; :confused:

Για την παρένθεση μπορεί να είναι κι έτσι, αλλά γράφει δίπλα ότι δεν τον ενόχλησαν γτ δεν τον έβρισκαν. Λογικό δεν είναι να μη σε βρίσκουν αν δεν έχουν στοιχεία σου ή αν κρύβεσαι; Αν μπω εγώ και γράψω έχω πέσει πολλές φορές χωρίς κράνος και δεν έχω χτυπήσει γιατί δεν έχω μηχανή τι θα μου γράψεις; Αν κατάλαβα καλά εξακολουθεί να είναι άνεργος, γιατί να το βάλει τώρα προτεραιότητα; Ούτε εξυπνάκιας το παίζω, ούτε κριτής ούτε τίποτα, απλά είμαι μέσα στο συγκεκριμένο χώρο και 13 χρόνια νομίζω δικαιούμαι να έχω άποψη για το θέμα έχοντας μιλήσει με ΧΙΛΙΑΔΕΣ ανθρώπους κι έχοντας αντιμετωπίσει χιλιάδες υποθέσεις... Γιατί δεν μπήκε να ρωτήσει πριν 4 χρόνια τι να κάνει όπως έκανε τώρα;

toyar
26/02/2015, 23:12
οταν αγωνιζεσαι να επιβιωσεις ο τελευταιος που θα δειξει κατανοηση ειναι η τραπεζα
γι αυτο ειναι η πρωτη που κοιτας να ξεμπλεξεις
αν νομιζεις οτι θα σε ξεχασουν κανεις λαθος και οσο πιο αργα σε θυμηθουν τοσο περισσοτερους τοκους θα πληρωσεις

AUFGEBRACHT
26/02/2015, 23:13
Να το θέσω κι αλλιώς; Αν ο συμφορουμίτης είχε ένα σπίτι και το νοίκιαζε σε κάποιον και αυτός ο κάποιος μια μέρα εξαφανιζόταν με τα νοίκια χρεωστούμενα, τον αναζητούσε παντού και μετά από 4 χρόνια τον πετύχαινε κάπου κι έπαιρνε απάντηση "ξέρεις έμεινα άνεργος 4 χρόνια" τι θα έκανε; Θα του έλεγε "συγγνώμη δεν το ήξερα;" Δε νομίζω...

thunder ace
26/02/2015, 23:14
Εχετε δικιο για το ματακι.Κατα λαθος μπηκε στη θεση της παρενθεσης.

AUFGEBRACHT
26/02/2015, 23:16
Εχετε δικιο για το ματακι.Κατα λαθος μπηκε στη θεση της παρενθεσης.

Συγγνώμη προσωπικά λοιπόν που εξέλαβα το ματάκι και μόνο αλλιώς στην όλη φράση σου.

thunder ace
26/02/2015, 23:24
Φιλε ALLst@rf δεν ζητησα αλληλεγγυη γνωμες ζητησα.Αλλα το μονο που βλεπω ειναι οτι με κρινουν.

taisteal
26/02/2015, 23:28
Φιλε ALLst@rf δεν ζητησα αλληλεγγυη γνωμες ζητησα.Αλλα το μονο που βλεπω ειναι οτι με κρινουν.

Να πουλησεις την μερτσεντε και τα ακινητα,και πουλα και το εξοχικο στην Αραχωβα.
Και να φερεις το χρημα απο την Ελβετια να αποπληρωσεις την τραπεζα.
Fuck it,παω να φτιαξω ενα σαντουιτς γιατι πεινασα

thunder ace
26/02/2015, 23:29
Προς ολους που γραψανε την λεξη "κρυβεται".....ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.Εχω τον ιδιο αριθμο στο κινητο 15 χρονια.

AUFGEBRACHT
26/02/2015, 23:32
Προς ολους που γραψανε την λεξη "κρυβεται".....ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.Εχω τον ιδιο αριθμο στο κινητο 15 χρονια.

Εγώ το έγραψα. Μπορείς να διευκρινήσεις φίλε μου τι εννοείς ότι 4 χρόνια δεν σε εντόπιζαν; Έγραψες πως δεν σε ενόχλησαν γιατί δεν σε εντόπιζαν. Πως το εννοείς;

byron
26/02/2015, 23:32
Φιλε ALLst@rf δεν ζητησα αλληλεγγυη γνωμες ζητησα.Αλλα το μονο που βλεπω ειναι οτι με κρινουν.

Κάποιοι σε κρίνουν, κάποιοι σε υποστηρίζουν. Δεν μπορούμε να τα ΄χουμε όλα...

Θεωρητικά, δεν μπορούν να κάνουν πολλά πράγματα. Δείξε μια διάθεση συμβιβασμού, δείξε πως δεν έχεις εισοδήματα, κάρτα ανεργίας κλπ και πες τους πως μπορείς να δίνεις 10-20-30 το μήνα ή δεν μπορείς να δίνεις και ας κρατήσουν το αμάξι. Καμμία απ΄τις λύσεις δεν θα σου προσφέρει αποπληρωμή δανείου πάντως, απλά παράταση.
Μόνο αν είχες κάποιο ποσό που θα μπορούσε να λειτουργήσει ως δόλωμα θα μπορούσες να κάνεις κάποια διαπραγμάτευση και να πετύχεις μείωση της οφειλής.

byron
26/02/2015, 23:36
Προς ολους που γραψανε την λεξη "κρυβεται".....ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.Εχω τον ιδιο αριθμο στο κινητο 15 χρονια.

Thunder, δεν λέει και τίποτα αυτό που λες. Δηλαδή φταίνε οι ίδιοι και αδιαφόρησαν να σε βρουν αφού είχες το ίδιο τηλέφωνο?

Είχες πάει φαντάζομαι στην τράπεζα, αιτήθηκες δάνειο, σου έδωσαν λεφτά, κάποια στιγμή σταμάτησες να πληρώνεις, αλλά δεν νομίζω να φαντάστηκες οτι με κάποιο τρόπο μαγικό η οφειλή πληρώθηκε μόνη της.

thunder ace
26/02/2015, 23:37
Να πουλησεις την μερτσεντε και τα ακινητα,και πουλα και το εξοχικο στην Αραχωβα.
Και να φερεις το χρημα απο την Ελβετια να αποπληρωσεις την τραπεζα.
Fuck it,παω να φτιαξω ενα σαντουιτς γιατι πεινασα

Ρε συ που με ξερεις;κρυβε λογια.

thunder ace
26/02/2015, 23:56
Εγώ το έγραψα. Μπορείς να διευκρινήσεις φίλε μου τι εννοείς ότι 4 χρόνια δεν σε εντόπιζαν; Έγραψες πως δεν σε ενόχλησαν γιατί δεν σε εντόπιζαν. Πως το εννοείς;

Φιλε AUFGEBRACHT δεν το εγραψες μονο εσυ.1-6-2010 με απολυουν.Τα πραγματα για μενα ηταν ηδη δυσκολα.25-6-2010 μετακομιζω στο πατρικο μου στο Αγρινιο.Ημουν τοτε 48 χρονων, αντε βρες δουλεια.Προσπαθουσα με το επιδομα να τα φερω βολτα.Λες το πρωτο πραγμα που σκεφτομουν να ηταν η τραπεζα;ηξερα οτι καποια στιγμη θα με ενοχλουσαν και μαλιστα απορουσα πως τοσο καιρο δεν περνανε τηλεφωνο.Αυτο που σε κραταει ειναι η ελπιδα οτι δεν μπορει ,ολο και κατι γινει να σου πανε τα πραγματα καλητερα.

Bob_o_mastoras
27/02/2015, 02:57
Ρε 'σεις πατε καλα;;;; Δηλαδη παιρνετε το μερος της τραπεζας;;;; Ε μπραβο! Τι να πω;; Γι'αυτο παμε μπροστα σαν κοινωνια.. :moutza:
Γλυφουμε τους δυναστες μας!

Ναι ρε! Μαγκια του να μην το πληρωσει και να τους αφησει πιστολι αυτα και αλλα τοσα και ενα δις αμα μπορει. Φτωχος ανθρωπος ειναι. Και 'σεις που τα πληρωνετε καθε μηνα, αν αναρωτιεστε αν ειστε βλακες, η απαντηση ειναι οτι στα ματια πολυ κοσμου ναι ειστε!
Λες και τα βαλατε απο τη τσεπη σας... Τι να πω ρε πστμ... :(
Τα πηρα στο κρανιο βραδυατικα!

toyar
27/02/2015, 05:25
προφανως δεν εχεις καταλαβει οτι στο τραπεζικο μας συστημα αν δεν πληρωσω εγω δεν πιστολιαζω την τραπεζα αλλα εσενα:(

tsompanis
27/02/2015, 06:39
Αυτα ηταν καποτε που ο κοσμος ειχε καταθεσεις.τωρα πιστολιαζεις τον Σοιμπλε:D

byron
27/02/2015, 06:42
Ρε 'σεις πατε καλα;;;; Δηλαδη παιρνετε το μερος της τραπεζας;;;; Ε μπραβο! Τι να πω;; Γι'αυτο παμε μπροστα σαν κοινωνια.. :moutza:
Γλυφουμε τους δυναστες μας!

Ναι ρε! Μαγκια του να μην το πληρωσει και να τους αφησει πιστολι αυτα και αλλα τοσα και ενα δις αμα μπορει. Φτωχος ανθρωπος ειναι. Και 'σεις που τα πληρωνετε καθε μηνα, αν αναρωτιεστε αν ειστε βλακες, η απαντηση ειναι οτι στα ματια πολυ κοσμου ναι ειστε!
Λες και τα βαλατε απο τη τσεπη σας... Τι να πω ρε πστμ... :(
Τα πηρα στο κρανιο βραδυατικα!

Καραλολ :tooth:

Καλά...αυτό το


Τι να πω;; Γι'αυτο παμε μπροστα σαν κοινωνια.. :moutza:


Είναι epic ! :tooth: :beer:

thunder ace
27/02/2015, 06:54
Καλημερα σε ολους.Bob σε ευχαριστω για τα λογια σου,αλλα......ΔΕΝ θεωρω μαγκια μου που δεν εχω πληρωσει.Και για να μη παρεξηγηθω εννοω οτι θα προτιμουσα να ειχα τα φραγκα να τελειωνω με τη τραπεζα.Φυσικα ποτε δεν θα παρω το μερος του τραπ.συστηματος,εχουν κανει πουστιες και πουστιες,εχουν καψει κοσμο και κοσμακι.Το δικο μου χρεος ειναι τριχα μπροστα σε αυτα που ακουω να χρωστανε αλλοι συνανθρωποι μας.Οτι εγραψα το εγραψα μη τυχων και καποιος γνωριζει κατι παραπανω να το πει.Μη παω σαν στραβαδι και με σκισουν.Τωρα αν μερικοι νομιζουν οτι ειμαι ο Ακαλυπτος......ας το νομιζουν.

thunder ace
27/02/2015, 07:00
BYRON ο bob μιλαει απο αγανακτηση(ετσι το καταλαβαινω εγω).

byron
27/02/2015, 07:27
BYRON ο bob μιλαει απο αγανακτηση(ετσι το καταλαβαινω εγω).

Μπα, αγαναΧτησμένος με σένα ειναι, που ψάχνεις να βρεις τρόπο να ξεμπλέξεις αντί να μπεις στην τράπεζα να το κάνεις Κούγκι.

thunder ace
27/02/2015, 08:07
Μπα, αγαναΧτησμένος με σένα ειναι, που ψάχνεις να βρεις τρόπο να ξεμπλέξεις αντί να μπεις στην τράπεζα να το κάνεις Κούγκι.
Λες να ξεκινησει απο μενα η επανασταση;να γινω λαικος ηρωας;δεν ειναι κακο.

teogtp
27/02/2015, 08:14
Ρε 'σεις πατε καλα;;;; Δηλαδη παιρνετε το μερος της τραπεζας;;;; Ε μπραβο! Τι να πω;; Γι'αυτο παμε μπροστα σαν κοινωνια.. :moutza:
Γλυφουμε τους δυναστες μας!

Ναι ρε! Μαγκια του να μην το πληρωσει και να τους αφησει πιστολι αυτα και αλλα τοσα και ενα δις αμα μπορει. Φτωχος ανθρωπος ειναι. Και 'σεις που τα πληρωνετε καθε μηνα, αν αναρωτιεστε αν ειστε βλακες, η απαντηση ειναι οτι στα ματια πολυ κοσμου ναι ειστε!
Λες και τα βαλατε απο τη τσεπη σας... Τι να πω ρε πστμ... :(
Τα πηρα στο κρανιο βραδυατικα!

Τα λεγομενα σου μου θυμησαν ενα "καλοπληρωτη"που ειχα για πελατη οπου μου πεταξε το θεικο.

"Τοσα χρονια ο παππους μου απο εσενα αγοραζε καφε......Ε! δεν εχω εγω το δικαιωμα να σου κανονιάσω καποια χρηματα;"
Και αυτο με εντονο υφος περικαλω και το BMW απ'εξω................

Cpt. Haddock
27/02/2015, 09:07
Τελος παντων, επειδη θεωρω οτι ο συμφορουμιτης πηρε καποιες ιδεες για το τι μπορει να κανει και για να αποφυγουμε περαιτερω κοντρες και χαρακτηρισμους, το κλειδωνω.

thunder αν εχεις νεότερα και θες να τα μοιραστεις μαζι μας, στειλε μου πμ

:beer: