PDA

View Full Version : ΚΡΑΝΟΣ ΕΩΣ 300 Ε



gkaZZakiaS
26/02/2015, 22:47
Την καλησπερα μου σε ολα τα παιδια του φορουμ νεος κ εγω.... διαβαζω συνέχεια παλια θεματα για να μπω στο κλιμα :-D
Παμε στο χιλιοδιατυπωμενο θεμα μας αγορα κρανους.....( συγνωμη αν γίνομαι κουραστικός πραγματικά διαβασα τοσα πολλα που ζαλίστηκα κ εγω ο ιδιος) ;-)
λοιπον κάτοχος χρυσής Σφίγγας του 07 ηρθε η ωρα να αλλαξω το παλιο κρανος ενα kbc με ενα νεο. Εδω λοιπόν χρειάζομαι την βοήθεια σας θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας..... ξερω απο αυτα που διαβασα ότι δν παίζει μεγαλο ρολο η μηχανή αν είναι naked κτλπ το πως θα μου κάτσει στο κεφάλι +φωνω απλα ψαχνω ενα κρανος που να μην ειναι για πιστα ουτε τπτ φανταχτερό απλα να κανω της βόλτες μου στην πόλη και μικρά ταξιδια μεχρι 200-300 χιλιόμετρα να μην ποναει το κεφαλι μου απο τον αερα που θα μπαίνει μέσα στο κράνος (ηχος σφύριγμα) αλλα να εχει και καλο εξαερισμό.... ξερω οσοι θα δειτε το θεμα θα πειτε παλι τα ιδια!!!!! :-) απλα τα λεφτα βγαίνουν δύσκολα κ θελω να ειμαι σίγουρος με την βοήθεια σας παντα.... ααα κ κάτι αλλο η παραγγελία απο εξωτερικό είναι εξ ασφαλισμένη σε ποιότητα κτλπ ? Αυτα ευχαριστώ πολυ

Pan (dvs)
27/02/2015, 18:24
Πλεον το 300 ευρω δεν λεει και τιποτε.Μπορει δηλαδη να βρεις ενα των 500 σε προσφορα με 280.

Τωρα στις τιμες που λες ,υπαρχουνε αρκετα Nolan,HJC,AGV ...για να διαλεξεις.Αυτο που θα ψαξεις στο φορουμ δεν ειναι η μαρκα ,αλλα οι προδιαγραφες που θα πρεπει να εχει ενα κρανος.

Στην ενοτητα "Προστατευτικός εξοπλισμός" ,http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?f=35 παρε τις πληροφοριες που χρειαζεσαι,για να κανεις σωστη αγορα.

Αν μετα καταληξεις σε δυο τρια,ζητα πληροφοριες για τα συγκεκριμενα.

alexzafeir
27/02/2015, 19:46
Καλησπέρα επειδη εψαχνα κατι ανάλογο κατέληξα εδω και είμαι υπερευχαριστημενος

http://coloriposto.gr/web/?ProductID=6682&id=9&sub=26

ειναι και ποιο φτηνο απο οτι υπαρχει στο εξωτερικο

zopas
27/02/2015, 21:09
και σουπερ τεχνολογια ασφαλειας εχει και εχει τη σωστη τιμη...πολυ καλη επιλογη μπραβο σου...

paramedic
27/02/2015, 21:19
Το τι μηχανή οδηγείς φυσικά και παίζει μεγάλο ρόλο μιας και ενα κράνος που έχει φτιαχτεί για σκυφτή θέση οδήγησης ή με μόνιμα πχ ανοιχτούς αεραγωγούς δεν θα κάνει δουλειά σε μια μηχανή με όρθια η ελαφρά σκυφτή θέση οδήγησης. Γι'αυτό διάβασε καλύτερα όσα έχουν γραφτεί για τα κράνη και θα καταλάβεις τι κράνος θές να πάρεις αρχικά εφόσον ξέρεις καλύτερα απ'όλους μας την μοτοσυκλέτα σου. Στο budget που έχεις ορίσει(άντε βαριά +50€) υπάρχουν πολλά και αξιόλογα κρανη πάντως.

PetranGR
27/02/2015, 21:25
Shoei XR-1100

alexzafeir
27/02/2015, 21:41
Shoei XR-1100

Aν μπορεις οικονομικά ειναι ΤΟΠ επιλογη

anixneyths
28/02/2015, 06:37
Aν μπορεις οικονομικά ειναι ΤΟΠ επιλογη

Γιατί όχι το qwest της Shoei που έχει και πέντε αστέρια στο Sharp;

alexzafeir
28/02/2015, 12:09
Γιατί όχι το qwest της Shoei που έχει και πέντε αστέρια στο Sharp;

Δεν ξέρω τι με χαλάει στο qwest μου αρέσει ποιο πολύ το xr -1100 το οποιο εψαχνα και μεταχειρισμένο (είχα 200 ευρω και βιαζόμουν)

αυτο που πηρα το HJC IS 17 πεντε αστερια εχει

http://sharp.direct.gov.uk/testhelmetlist?page=1&sharp-make=112&sharp-model=&sharp-type=All&sharp-rating=1&sharp-price-from=0&sharp-price-to=9999&discontinued=1

gkaZZakiaS
28/02/2015, 14:03
Σημερα εκανα μια βολτα σε μαγαζια
Στην Θεσσαλονίκη κ κατέληξα στο riders
Market εκει δοκίμασα πολλα απο κρανοι απο ολες της εταιρείες καλυτερα μου καθησε το συγκεκριμένο HJC RPHA10 το απλο σε μαυρο χρώμα μου το άφηνε στα 325 κομπλε με sun visor κ υποσιαγωνιο κ δεύτερο pin lock ποία ειναι η γνώμη σας? Δοκιμασα κ το shoei NXR δεν μου καθησε καλα στο κεφαλι... στην ιδια κατηγορια μου εδωσε κ ενα AGV veloster αν θυμάμαι καλα αλλα κ αυτο δν μου καθησε καλα για παραγγελια απο εξωτερικό ποια ειναι η γνωμη σας? Σκέφτομαι αν το παρω απο εκεί οτι παθει θα
Παω απο εκει εννοώ απο εξωτερικό ?

nickald
28/02/2015, 14:16
Εχει μια διαφορα η τιμη σε σχεση με αυτα που βρισκεις στο ιντερνετ που ισως να δικαιολογει την αγορα απο εξω....

Στο FC moto με μια γρηγορη ματια ειδα οτι ξεκινανε απο 250+ μεταφορικα.....

anixneyths
28/02/2015, 15:29
Δεν ξέρω τι με χαλάει στο qwest μου αρέσει ποιο πολύ το xr -1100 το οποιο εψαχνα και μεταχειρισμένο (είχα 200 ευρω και βιαζόμουν)

αυτο που πηρα το HJC IS 17 πεντε αστερια εχει

http://sharp.direct.gov.uk/testhelmetlist?page=1&sharp-make=112&sharp-model=&sharp-type=All&sharp-rating=1&sharp-price-from=0&sharp-price-to=9999&discontinued=1
Καλό!!! Το έχω σταμπάρει και εγώ. Από εξαερισμό πως πάει; Δεν έχω διαβάσει τα καλύτερα. Κάνει για όρθια θέση οδήγησης(Honda CBF);

alexzafeir
28/02/2015, 16:41
Μια χαρα απο εξαερισμο αλλα σε καθε κεφαλι καθεται διαφορετικα sport touring οδηγω και δεν εχω θεμα

anixneyths
28/02/2015, 17:05
ποια έχεις;

alexzafeir
28/02/2015, 17:13
r1100s

PetranGR
28/02/2015, 19:20
ούτε για πλάκα από εδώ motocard.com σε μοντέλα που δοκίμασες νούμερο και άντε γειά.

κάφρος
28/02/2015, 19:36
Χθες πήρα από Ελλάδα το SHOEI QWEST. 320Ε το μονόχρωμο και πιο φθηνό από τα γνωστά sites.

PetranGR
01/03/2015, 01:52
Χθες πήρα από Ελλάδα το SHOEI QWEST. 320Ε το μονόχρωμο και πιο φθηνό από τα γνωστά sites.

307€ είχα πάρει το XR1100

Pan (dvs)
01/03/2015, 18:01
Οι τιμες σε πολλα ελληνικα μαγαζια ,ειναι παρα πολυ καλες σε σχεση με αυτες του εξωτερικου.Ψαξτο.

anixneyths
01/03/2015, 20:29
Οι τιμες σε πολλα ελληνικα μαγαζια ,ειναι παρα πολυ καλες σε σχεση με αυτες του εξωτερικου.Ψαξτο.
Γιατί δεν μας ψάχνουν τα μαγαζιά; Ας οργανώσουν καλύτερα τα eshops τους.

Pan (dvs)
01/03/2015, 20:40
Γιατί δεν μας ψάχνουν τα μαγαζιά; Ας οργανώσουν καλύτερα τα eshops τους.

Πως να μας ψαξουνε,πορτα πορτα?

Μια χαρα οργανωμενα ειναι,τουλαχιστον με οσα εχω ερθει εγω σε επαφη.

anixneyths
01/03/2015, 22:29
Πως να μας ψαξουνε,πορτα πορτα?

Μια χαρα οργανωμενα ειναι,τουλαχιστον με οσα εχω ερθει εγω σε επαφη.

Ας φτιάξουνε eshops αξιόλογα σαν αυτά που υπάρχουν έξω,με καλές τιμές και με πελατοκεντρικές πολιτικές όχι της μιας φοράς.
Καιρός να το καταλάβουν για να μην τα χρησιμοποιούμε μόνο ως δοκιμαστήρια για τις παραγγελίες μας από το εξωτερικό. Έχει και μερικά αστεράτα....
Ένα που μου έρχεται στο μυαλό είναι το motoraid.gr... Για να τα λέμε και όλα.

Pan (dvs)
02/03/2015, 08:02
Πολυ καλο αυτο που λες αλλα υπαρχουνε και αλλα εξισου καλα.Εχουνε περασει στο σταδιο της ενηλικιωσης και τα δικα μας μαγαζια ,πιστευω.


Ας το σταματησουμε ομως εδω, γιατι θα παρει αλλο δρομο το θεμα του gkaZZakiaS και ποιος ακουει τον υπευθυνοΝ.

anixneyths
02/03/2015, 10:29
Πολυ καλο αυτο που λες αλλα υπαρχουνε και αλλα εξισου καλα.Εχουνε περασει στο σταδιο της ενηλικιωσης και τα δικα μας μαγαζια ,πιστευω. Ας το σταματησουμε ομως εδω, γιατι θα παρει αλλο δρομο το θεμα του gkaZZakiaS και ποιος ακουει τον υπευθυνοΝ.
ΟΚ, απλά μια παρένθεση ήταν...Απλά, αυτό που θέλω να πω είναι πως γνωρίζω περισσότερα ξένα eshops παρά ελληνικά. Ας κάνουν κάτι για αυτό οι μαγαζάτορες για να το αλλάξουν, δεν φταίει ο πελάτης. Μια γνώμη είπα, και ο λόγος που αναφέρθηκα στο παραπάνω μαγαζί είναι επειδή έχω ιδία πρόσφατη εμπειρία... Κατανοητό το παραπάνω σχόλιο σου μιας και θίγονται συμφέροντα και αξιόλογες σίγουρα προσπάθειες για αλλαγή...

gkaZZakiaS
02/03/2015, 23:16
HJC R-PHA 10
Τελικά κλείνω προς το παραπάνω.
Καλυτερα να το παρω απο ελλαδα το κράνος γτ οτι παθει μπορώ να παω να του το βροντηξω κατω κ να του πω κυριε εδω εχουμε προβλημα.... κανόνισε το
στο εξωτερικό πιος ψάχνει. Απλα δν ρωτησα αν ειναι το plus η το απλο!!!! Λογικα στα 325 θα ειναι το plus ;-)
Μέτρησα την κεφαλα μου κ εβγαλα 59 στην εταιρία με βγαζει Large ο πωλητής μου πρότεινε να βαλω το Medium κ μου καθησε ακριβως + ότι θα παρουν τα σφουγγάρια το σχημα του προσώπου... να παρω M or L ??

anixneyths
02/03/2015, 23:47
HJC R-PHA 10
Τελικά κλείνω προς το παραπάνω.
Καλυτερα να το παρω απο ελλαδα το κράνος γτ οτι παθει μπορώ να παω να του το βροντηξω κατω κ να του πω κυριε εδω εχουμε προβλημα.... κανόνισε το
στο εξωτερικό πιος ψάχνει. Απλα δν ρωτησα αν ειναι το plus η το απλο!!!! Λογικα στα 325 θα ειναι το plus ;-)
Μέτρησα την κεφαλα μου κ εβγαλα 59 στην εταιρία με βγαζει Large ο πωλητής μου πρότεινε να βαλω το Medium κ μου καθησε ακριβως + ότι θα παρουν τα σφουγγάρια το σχημα του προσώπου... να παρω M or L ??

...αν το δοκίμασες το medium και δεν σου προκαλούσε δυσφορία να το πάρεις. Σιγά σιγά θα έρθει στο σχήμα του προσώπου και θα είναι ποιο δύσκολο να βγει σε περίπτωση πτώσης. Και εγώ το ίδιο circumference κεφάλας έχω αλλά δεν αγοράζω ακόμα γιατί δεν έχω την δυνατότητα, προς το παρόν τουλάχιστον, να το δοκιμάσω... Όσο ποιο μικρό το μέγεθος τόσο ποιο δύσκολα θα φύγει σε περίπτωση πτώσης, απλά να μην σου προκαλεί δυσφορία ξαναλέω.

anixneyths
09/03/2015, 20:30
HJC R-PHA 10
Τελικά κλείνω προς το παραπάνω.
Καλυτερα να το παρω απο ελλαδα το κράνος γτ οτι παθει μπορώ να παω να του το βροντηξω κατω κ να του πω κυριε εδω εχουμε προβλημα.... κανόνισε το
στο εξωτερικό πιος ψάχνει. Απλα δν ρωτησα αν ειναι το plus η το απλο!!!! Λογικα στα 325 θα ειναι το plus ;-)
Μέτρησα την κεφαλα μου κ εβγαλα 59 στην εταιρία με βγαζει Large ο πωλητής μου πρότεινε να βαλω το Medium κ μου καθησε ακριβως + ότι θα παρουν τα σφουγγάρια το σχημα του προσώπου... να παρω M or L ??

Τελικά τι έκανες; Προσωπικά παραλαμβάνω το HJC IS-17 αύριο μάλλον. Θα σας πω εντυπώσεις σύντομα. Το αγόρασα από εδώ(Ελλάδα) σε χρώμα rubber black:
http://www.motorshop.gr/p.KRANOS-IS-17-HJC.887787.html. Τιμή πολύ καλύτερη από τα μαγαζιά του εξωτερικού!!! Το κατάστημα δε πολύ εξυπηρετικό, μπράβο στα παιδιά!

nickald
09/03/2015, 22:34
Μονο που το λινκ που εβαλες ειναι απο αλλο μοντελο που φυσιολογικα ειναι φθηνοτερο..... Ειχα μεινει με την εντυπωση οτι ψαχνεις για HJC R-PHA 10

anixneyths
09/03/2015, 22:56
Μονο που το λινκ που εβαλες ειναι απο αλλο μοντελο που φυσιολογικα ειναι φθηνοτερο..... Ειχα μεινει με την εντυπωση οτι ψαχνεις για HJC R-PHA 10

...άλλο anixneyths και άλλο gkaZZakiaS, άλλο gkaZZakiaS και άλλο anixneyths... Από την αρχή HJC IS-17 έψαχνα αφού βέβαια απέρριψα το Shoei GT-AIR. Απαράδεκτο για τόσο ακριβό κράνος να παίρνει στο Sharp 3 αστέρια, αναφέρομαι στο Shoei μιας και το HJC IS-17 έχει 5!!! Κοίταξα και για λίγο το Shoei Qwest αλλά δεν με καλύπτει λόγω έλλειψης sun visor. Αν μη τι άλλο το double d ring με έχει κουράσει, για συχνό βγάλε βάλε δεν κάνει.

nickald
10/03/2015, 07:38
wow.... με το μπαρδο τοτες

paramedic
10/03/2015, 08:21
...άλλο anixneyths και άλλο gkaZZakiaS, άλλο gkaZZakiaS και άλλο anixneyths... Από την αρχή HJC IS-17 έψαχνα αφού βέβαια απέρριψα το Shoei GT-AIR. Απαράδεκτο για τόσο ακριβό κράνος να παίρνει στο Sharp 3 αστέρια, αναφέρομαι στο Shoei μιας και το HJC IS-17 έχει 5!!! Κοίταξα και για λίγο το Shoei Qwest αλλά δεν με καλύπτει λόγω έλλειψης sun visor. Αν μη τι άλλο το double d ring με έχει κουράσει, για συχνό βγάλε βάλε δεν κάνει.
Ειναι τουλαχιστον αστειο να πιστευεις οτι το Gt Air ειναι κατωτερο του IS-17 βασιζομενος στα τεστ του Sharp. Τα εχουμε ξαναπει εδω μεσα και τα λενε και στο εξωτερικο οσον αφορα το Sharp. Κατσε διαβασε τα και ισως αναθεωρησεις.
Περα απο αυτο, καλοφορετο το νεο κρανος σου φιλε!

anixneyths
10/03/2015, 08:46
Ειναι τουλαχιστον αστειο να πιστευεις οτι το Gt Air ειναι κατωτερο του IS-17 βασιζομενος στα τεστ του Sharp. Τα εχουμε ξαναπει εδω μεσα και τα λενε και στο εξωτερικο οσον αφορα το Sharp. Κατσε διαβασε τα και ισως αναθεωρησεις.
Περα απο αυτο, καλοφορετο το νεο κρανος σου φιλε!

Σαν κράνος overall μπορεί να είναι καλύτερο το Shoei Gt Air δεν θα διαφωνήσω, το καλό brand name πληρώνεται. Σε ασφάλεια όμως δεν το πιστεύω πως υπερέχει. Οι ειδικοί που δουλεύουν στο συγκεκριμένο Αγγλικό υπουργείο(στο οποίο και ανήκει το ανεξάρτητο site του Sharp) έχουν άλλη άποψη και θα τους εμπιστευτώ. Φοράω κράνος για να μου προστατεύει το κεφάλι και όχι για να μην ακούω εξωτερικούς θορύβους(μου είναι αδιάφορο). Θα δείξω εμπιστοσύνη στους ανθρώπους που η δουλειά τους είναι να αξιολογούν κράνη. Αν είναι τόσο καλό το Shoei και εκτίθεται το Sharp scheme γιατί δεν το διορθώνουν το λάθος; Αδιανόητο για ένα κράνος των 600 ευρώ...Ας τους κάνει καταγγελία η Shoei, μέχρι τότε όμως γεια χαρά. Και φυσικά, πολλές εταιρείες έχουν συμφέροντα να απαξιώνουν το Sharp... Θα εμπιστευτώ τον επίσημο φορέα για της αγορές μου. Ελπίζω να κατάλαβες το πνεύμα μου.

anixneyths
10/03/2015, 08:51
wow.... με το μπαρδο τοτες

χαχαχα... Wow? Μήπως σε λένε και Γιάνη;

paramedic
10/03/2015, 18:14
Σαν κράνος overall μπορεί να είναι καλύτερο το Shoei Gt Air δεν θα διαφωνήσω, το καλό brand name πληρώνεται. Σε ασφάλεια όμως δεν το πιστεύω πως υπερέχει. Οι ειδικοί που δουλεύουν στο συγκεκριμένο Αγγλικό υπουργείο(στο οποίο και ανήκει το ανεξάρτητο site του Sharp) έχουν άλλη άποψη και θα τους εμπιστευτώ. Φοράω κράνος για να μου προστατεύει το κεφάλι και όχι για να μην ακούω εξωτερικούς θορύβους(μου είναι αδιάφορο). Θα δείξω εμπιστοσύνη στους ανθρώπους που η δουλειά τους είναι να αξιολογούν κράνη. Αν είναι τόσο καλό το Shoei και εκτίθεται το Sharp scheme γιατί δεν το διορθώνουν το λάθος; Αδιανόητο για ένα κράνος των 600 ευρώ...Ας τους κάνει καταγγελία η Shoei, μέχρι τότε όμως γεια χαρά. Και φυσικά, πολλές εταιρείες έχουν συμφέροντα να απαξιώνουν το Sharp... Θα εμπιστευτώ τον επίσημο φορέα για της αγορές μου. Ελπίζω να κατάλαβες το πνεύμα μου.
Εγώ πάλι θα μου επιτρέψεις να εμπιστευτώ τους νόμους της φυσικής όσον αφορά τις αντοχές των υλικών στις κρούσεις και την απορρόφηση αυτών...

anixneyths
10/03/2015, 18:56
Εγώ πάλι θα μου επιτρέψεις να εμπιστευτώ τους νόμους της φυσικής όσον αφορά τις αντοχές των υλικών στις κρούσεις και την απορρόφηση αυτών...

...αυτούς επικαλείται και το υπουργείο το αγγλικό. Σημασία έχει ποιος ερμηνεύει τους νόμους και τα πειραματικά δεδομένα. Στην προκειμένη, θα εμπιστευτώ την ερμηνεία ενός ανεξάρτητου κρατικού φορέα ενός προηγμένου κράτους, και τους ειδικά καταρτισμένους υπαλλήλους του... Αν ήταν έτσι όπως λες, δεν θα έκαναν πειράματα αλλά θα έφτιαχναν και αυτοί τα πινακάκια τους μετά από surfarisma στο google. No sorry, it is not for me matey.

paramedic
10/03/2015, 20:13
Δηλαδή αυτό : http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/arai-rx-7-gp είναι χειρότερο απο αυτό: http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/duchinni-d832 σε θέματα κρούσης και απορρόφησης αυτής και όλοι οι οδηγοί moto gp, SB κλπ που είναι με ARAI να τα αφήσουν και να τρέχουν με DUCHINNI θες να μου πείς γιατί είναι πιο ασφαλή.
Οκ με κάλυψες.

akis_trevor
10/03/2015, 20:16
που το βρηκες το DUCHINNI;;;;ιδεα δεν ειχα για την υπαρξη του!!

anixneyths
10/03/2015, 21:24
Δηλαδή αυτό : http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/arai-rx-7-gp είναι χειρότερο απο αυτό: http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/duchinni-d832 σε θέματα κρούσης και απορρόφησης αυτής και όλοι οι οδηγοί moto gp, SB κλπ που είναι με ARAI να τα αφήσουν και να τρέχουν με DUCHINNI θες να μου πείς γιατί είναι πιο ασφαλή.
Οκ με κάλυψες.

Δεν ξέρω. Δεν είμαι ειδικός, εμπιστεύομαι τον επίσημο κρατικό φορέα. Αν θίγονται τα συμφέροντα της Arai-Shoei ας ζητήσει παχυλή αποζημίωση. Γιατί δεν το κάνει; Επίσης δε, την άποψη σου την σέβομαι. Απλά,δεν συμπίπτει με την δική μου. Μου φαίνονται παράξενα όλα αυτά και ίσως και να υπάρχουν σκοπιμότητες. Δεν έχω αποδείξεις όμως και συνωμοσιολόγος δεν θα γίνω, και προς θεού δεν λέω πως είσαι εσύ. Επίσης, την συνδρομή σου στην συζήτηση την εκτιμώ. Μη με παρεξηγήσεις...

gkaZZakiaS
12/03/2015, 20:01
Σώστε με παιδια υπάρχει διαφορα αναμεσα στο κανονικο HJC R-PHA 10 Plus απο το HJC R-PHA 10 Plus Carbon
Δν μπορω να καταλάβω? Οπιος ξερει κ μπορει να μου δωσει μια απάντηση αμεσα ευχαριστώ.....

spyrakos35
12/03/2015, 20:12
Carbon

Google it

gkaZZakiaS
12/03/2015, 22:02
Και το κανονικό εχει και carbon spyrako!!! Εχουν το ιδιο βαρος αρα δν παιζει να ειναι φουλ carbon... αν ξερει κάποιος να μου πει ευχαριστώ. ...

akis_trevor
12/03/2015, 22:06
μηπως απλα ειναι το χρωμα καρμπον;;γκουγκλαρωντας το ειδα σε καποια σαιτ οτι εγραφε hexagonal carbon και βλεπωντας την φωτο εχει εξαγωνα σχηματακια και το χρωμα του ειναι καρμπον.
το συγκεκριμενο κρανος ειναι καρμπον-κεβλαρ-φαιμπεργκλας αν θυμαμαι καλα.

gkaZZakiaS
12/03/2015, 22:24
Ακριβως αυτο καταλαβα κ εγω σε πολλα σαιτ που ειδα εχει σχεδον την διπλάσια τιμη μονο κ μονο για τις κυψελες κ το χρώμα!! Ακομα δν μπορω να καταλαβω γτ τοσο μεγάλη διαφορα τιμης? Στην τελικη βρηκα ενα κρανος carbon μεταχειρισμενο στα ιδια χρήματα με 20 ευρώ πανω βρίσκω καινούργιο απλα το κανονικό κ ελεγα αν αξίζει να παρω το μεταχειρισμενο???

Pan (dvs)
12/03/2015, 22:30
Καλυτερα καινουργιο.

gkaZZakiaS
12/03/2015, 22:54
http://m.ebay.com/itm/271797967815?nav=SEARCH

Αυτο λέω απλα εχει 40 λιρες αποστολη στην Ελλάδα αρα παει 160 λιρες με 170 λιρες αγοραζω καινούργιο......

aristidis540
13/03/2015, 23:06
Τελικά τι έκανες; Προσωπικά παραλαμβάνω το HJC IS-17 αύριο μάλλον. Θα σας πω εντυπώσεις σύντομα. Το αγόρασα από εδώ(Ελλάδα) σε χρώμα rubber black:
http://www.motorshop.gr/p.KRANOS-IS-17-HJC.887787.html. Τιμή πολύ καλύτερη από τα μαγαζιά του εξωτερικού!!! Το κατάστημα δε πολύ εξυπηρετικό, μπράβο στα παιδιά!

τελικα φιλε παρελαβες?

anixneyths
14/03/2015, 01:19
τελικα φιλε παρελαβες?

και παρέλαβα και το δοκίμασα και είμαι πολύ ευχαριστημένος....Χαίρομαι που έκανα την συγκεκριμένη αγορά!!! Τίμια!

aristidis540
14/03/2015, 07:37
ωραια το εχω βαλει και εγω στο ματι αλλα ειμαι ασχετος απο κρανη,εχω 125cc on-off δηλαδη δεν παω πανω απο 100 και οδηγω σε ορθια θεση.
μου κανει αυτο το κρανακι? ποσο βαρος εχει?
ενα lazer που εχω αυτα τα χρονια γραφει 1450gr,ειναι το hjc ελαφρυτερο?
χρωμα μαυρο-κοκκινο βρηκα παντος.
332334

anixneyths
14/03/2015, 08:34
ωραια το εχω βαλει και εγω στο ματι αλλα ειμαι ασχετος απο κρανη,εχω 125cc on-off δηλαδη δεν παω πανω απο 100 και οδηγω σε ορθια θεση.
μου κανει αυτο το κρανακι? ποσο βαρος εχει?
ενα lazer που εχω αυτα τα χρονια γραφει 1450gr,ειναι το hjc ελαφρυτερο?
χρωμα μαυρο-κοκκινο βρηκα παντος.
332334

Μου φαίνεται είναι 100γρ βαρύτερο. Δες τις προδιαγραφές του, μην βαριέσαι. Νομίζω πως κάνει αλλά δεν είμαι και ειδικός.

alexzafeir
14/03/2015, 08:53
Μου φαίνεται είναι 100γρ βαρύτερο. Δες τις προδιαγραφές του, μην βαριέσαι. Νομίζω πως κάνει αλλά δεν είμαι και ειδικός.

Μετα απο 200 χλμ χρησης: Ειναι βαρυτερο γιατι έχει το συστημα με τα γυαλιά για τον ηλιο - κανει αρκετο θορυβο από ταχυτητες 180+ το συστημα που δενει ειναι τελειο ειδικα για καποιον που κάνει καθημερινή χρήση, δεν κουνιεται καθόλου και το συστημα ασφαλειας της ζελατινας το συνηθίζεις αμεσως - χωρις το pinlock θολωνει πολυ η ζελατινα και σε συνδιασμο με την ασφαλεια που κουμπώνει σου δημιουργει προβλημα (ετσι και αλλιως την εχει μεσα η συσκευασια)

anixneyths
14/03/2015, 09:12
Μετα απο 200 χλμ χρησης: Ειναι βαρυτερο γιατι έχει το συστημα με τα γυαλιά για τον ηλιο - κανει αρκετο θορυβο από ταχυτητες 180+ το συστημα που δενει ειναι τελειο ειδικα για καποιον που κάνει καθημερινή χρήση, δεν κουνιεται καθόλου και το συστημα ασφαλειας της ζελατινας το συνηθίζεις αμεσως - χωρις το pinlock θολωνει πολυ η ζελατινα και σε συνδιασμο με την ασφαλεια που κουμπώνει σου δημιουργει προβλημα (ετσι και αλλιως την εχει μεσα η συσκευασια)


...σχετικά με το σύστημα κουμπώματος τι σε χαλάει; Το βρίσκω εξαιρετικά εύκολο στην χρήση, ειδικά για καθημερινή χρήση. Πάντα βέβαια σε σύγκριση με το Double D Ring το οποίο λίγο πολύ το ξέρουμε όλοι.

180+ και θόρυβος----> Δεν έχω άποψη μιας και δεν τρέχω τόσο αλλά στις χαμηλές ταχύτητες μου φάνηκε λίγο ποιο θορυβώδες σε σχέση με το Arai που έχω(Arai Viper)

Θόλωμα ζελατίνας---->Προσωπικά δεν πρόσεξα κάτι τέτοιο αλλά δεν υπάρχει κάποια αξιοπρόσεκτη διαφορά σε σχέση με το προηγούμενο κράνος μου(Arai). Βέβαια, στο Arai δεν φορούσα pinlock ενώ στο IS-17 φοράω.

alexzafeir
14/03/2015, 09:35
...σχετικά με το σύστημα κουμπώματος τι σε χαλάει; Το βρίσκω εξαιρετικά εύκολο στην χρήση, ειδικά για καθημερινή χρήση. Πάντα βέβαια σε σύγκριση με το Double D Ring το οποίο λίγο πολύ το ξέρουμε όλοι.

το συστημα ασφαλειας της ζελατινας λεω οχι του κράνους

332338

anixneyths
14/03/2015, 15:00
το συστημα ασφαλειας της ζελατινας λεω οχι του κράνους

332338

...ευκολόχρηστο το βρήκα. Ποιο straightforward από αυτά που ανοίγουν από το πλάι τραβώντας προς τα πάνω την ζελατίνα.... Σαν μηχανισμός το πόσο θα αντέξει βέβαια ο χρόνος θα το δείξει.

aristidis540
14/03/2015, 15:30
με πείσατε θα πάω να το δω,αν και θα ήθελα να πάρω πιο ελαφρύ κράνος απο αυτό που έχω.

anixneyths
14/03/2015, 16:44
με πείσατε θα πάω να το δω,αν και θα ήθελα να πάρω πιο ελαφρύ κράνος απο αυτό που έχω.
...το να αποκτήσεις ιδία άποψη είναι το καλύτερο. Καλές αγορές και αχρείαστο να είναι.

gkaZZakiaS
14/03/2015, 23:55
Ερώτηση στα shoei πχ εχει διπλα σε καυε κρανος ενα tc1 η tc2 η tc5 σημαίνει μονο το ποτε βγηκε η κ τπτ αλλο?

gkaZZakiaS
28/03/2015, 18:51
Λοιπον παιδια το κράνος το παρήγγειλα απο το lids direct ολα μαζι μου βγηκαν 238 ευρό καλα ειναι πιστεύω ευχαριστώ πολύ οσους μου δώσανε τα φωτα τους :-D

amyroukai
28/03/2015, 18:57
Ερώτηση στα shoei πχ εχει διπλα σε καυε κρανος ενα tc1 η tc2 η tc5 σημαίνει μονο το ποτε βγηκε η κ τπτ αλλο?

έχει περάσει καιρός, αλλά το TC είναι το σχέδιο και ο αριθμός είναι το χρώμα.

Τι πήρες τελικά; Καλοφόρετο :)

gkaZZakiaS
28/03/2015, 19:10
http://www.lidsdirect.co.uk/clearance-sale/clearance-helmets/hjc-r-pha-10-epik-black.htm

Αυτο πειρα δν ξέρω αν το βγαλει γτ ειμαι απο κινητο..... απλα λεει εχτρα ζελατίνα απλα δν λεει εχτρα pin lock
Λες να μην εχει καθολου? Νομιζω οτι λογικα θα εχει?

amyroukai
28/03/2015, 19:29
Includes MAX VISION Pinlock Insert.

όμορφο είναι.

gkaZZakiaS
28/03/2015, 19:32
Ευχαριστώ πολύ δν ξες πως το περιμένω :-D
εχει κανεις ανάλογη εμπειρία σε ποσο θα έρθει το η παραγγελία εγινε 24 του μηνα??