PDA

View Full Version : Έμεινα απο φράγκα



7Tolis
27/02/2015, 14:48
Είναι μια θέση που έχω να βρεθώ τουλάχιστον 18-20 χρόνια.Προς το παρόν γελάω με τον εαυτό μου αλλά το να μείνω άφραγκος είχε και τις παράπλευρες σκέψεις.Πλήρωσα τις υποχρεώσεις μου ως οφειλές, όχι χρέη και ανακαλύπτω πως έχω μόνο κάτι ψιλά στη τσέπη για τις επόμενες 7-8 ημέρες.Πόσο καιρό έχει να σας συμβεί αυτό, ή τι σκέψεις κάνετε όταν συμβαίνει;

taisteal
27/02/2015, 14:51
Είναι μια θέση που έχω να βρεθώ τουλάχιστον 18-20 χρόνια.Προς το παρόν γελάω με τον εαυτό μου αλλά το να μείνω άφραγκος είχε και τις παράπλευρες σκέψεις.Πλήρωσα τις υποχρεώσεις μου ως οφειλές, όχι χρέη και ανακαλύπτω πως έχω μόνο κάτι ψιλά στη τσέπη για τις επόμενες 7-8 ημέρες.Πόσο καιρό έχει να σας συμβεί αυτό, ή τι σκέψεις κάνετε όταν συμβαίνει;

Μεχρι Δευτερα που θα πληρωθω εχω 8 ευρω :lol:

Συμβαινει συνεχεια,και δεν με ενοχλει καθολου.
Οι σκεψεις που κανω ειναι οτι χαιρω ακρας υγειας προς το παρον,και ολα καλα.

OldMan
27/02/2015, 14:52
Μιμούμαστε τους ήρωες του Οργουελ στο "Κρατηστε σφιχτα τον μικροαστισμό σας" και στους "Αλητες του Παρισιού και του Λονδίνου"...

toyar
27/02/2015, 15:19
τωρα γινεσαι εριστικος:smokin:

εχει να μου συμβει πολυ καιρο............
συνηθως εχω να περασω 7-8 μερες χωρις ουτε τα ψιλα:D

καλα που το cbf παει και με αναθυμιασεις:look:

7Tolis
27/02/2015, 15:22
Ναι εντάξει απλά δεν είμαι μαθημένος έτσι (θα μάθω βέβαια) απλα ηθελα να δώ τι πάιζει.

ΝΤΙΚ
27/02/2015, 15:24
παλι καλα που ξερεις τουλαχιστον οτι θα μπει μισθος σε 7-8 μερες.
να μενεις με 5 ευρω και να μην ξερεις ποτε κι αν θα βγει δουλεια .... αστα
ρουτινα πλεον
ευτυχως με μακαρονια των 50 λεπτων χορταινει η οικογενεια

Pan (dvs)
27/02/2015, 17:12
Ναι εντάξει απλά δεν είμαι μαθημένος έτσι (θα μάθω βέβαια) απλα ηθελα να δώ τι πάιζει.

Δεν ειναι τοσο δραματικα τα πραγματα,για ολα υπαρχει λυσει.


Αν εχεις κανα παραλιακο οικοπεδακι......στειλε π.μ......κατι θα κανουμε.

Bob_o_mastoras
27/02/2015, 17:14
Μεγαλη μπινια. Εχει να μου συμβει 2, 3 χρονια.
Πιο μικρος παντως το περιεργο ηταν να μην εχω ξεμεινει, οποτε δεν μασαω. Προσπαθω και να μην εχω υποχρεωσεις βεβαια. Αμα εχω φαι και τσιγαρα ειμαι οκ! :)

MG-KTiNoS
27/02/2015, 17:58
Έλα να σου κάνω το τραπέζι....

:)

7Tolis
27/02/2015, 18:48
Έλα να σου κάνω το τραπέζι....

:)

Δεν είπα δεν έχω να φάω βρε :beer:

taisteal
27/02/2015, 18:51
Έλα να σου κάνω το τραπέζι....

:)

Εισαι τεραστιος ρε κτηνε...


:beer:

Billymuse
27/02/2015, 19:00
Δεν είπα δεν έχω να φάω βρε :beer:

Οχι μην πας θα σε πείσει να πουλήσεις το μηχανάκι σου και να πάρεις Ιταλικό..πέρα απτη πλάκα
εσύ να έχεις την υγειά σου και την οικογένεια σου καλά και τα άλλα θα έρθουν :beer:

yes-u
27/02/2015, 19:29
Tolis γνώριμο το σκηνικό από παλιά... προσωπικά η αίσθηση που έχω όταν είμαι άφραγκος είναι ένα ξαλάφρωμα (...) και μια αίσθηση ελευθερίας κρυφοηδονικής θα έλεγα... και τα πραγματικά προβλήματα δεν λύνονται με χρήμα, ευτυχώς ή δυστυχώς...

DAYMAN
27/02/2015, 20:45
συνηθες τα τελευταια χρονια:rolleyes:

giannis21
27/02/2015, 20:48
τις πρωτες φορες ειναι καπως τρομαχτικο..μετα συνηθιζεις και τα γραφεις λιγο στα α@#$δια σου.Μη μασας.

thunder ace
27/02/2015, 21:55
παλι καλα που ξερεις τουλαχιστον οτι θα μπει μισθος σε 7-8 μερες.
να μενεις με 5 ευρω και να μην ξερεις ποτε κι αν θα βγει δουλεια .... αστα
ρουτινα πλεον
ευτυχως με μακαρονια των 50 λεπτων χορταινει η οικογενεια

συμφωνω .με την τελευταια προταση

alexzafeir
27/02/2015, 21:57
Απο το 1999 εως 2004 ηταν η μονιμη μου κατάσταση - οχι οτι δεν δούλευα ή δεν πληρωνόμουνα ΑΛΛΑ τα γαμουσα την μ@ν@ πεντε μερες πριν πληρωθώ δεν ειχα δραχμή - ευρω
μολις πληρωνόμουν παλι αρχιζα τις μ@λ@κιες, βεβαια αλλες εποχές να μου πεις

costas_versys
27/02/2015, 23:31
Ετσι ή αλλιώς, λόγω κρίσης όλοι περνάνε με τα ψιλά. Το χειρότερο είναι έτσι περνούν οι συνταξιούχοι και αυτό με εξοργίζει πραγματικά. Για εμένα δεν με νοιάζει καθόλου

taisteal
27/02/2015, 23:48
331813

ggs
28/02/2015, 00:11
Απο λεφτά δεν πειράζει... Απο φίλους να μην μείνεις...

taisteal
28/02/2015, 00:19
Απο λεφτά δεν πειράζει... Απο φίλους να μην μείνεις...


331814

Λευκάδιος
28/02/2015, 05:43
Απο λεφτά δεν πειράζει... Απο πραγματικούς φίλους να μην μείνεις...Επίτρεψε μου την συμπλήρωση ;) https://www.youtube.com/watch?v=lRLMTDjV-xc

aristidis540
28/02/2015, 07:53
απλα αλλαζεις λιγο το προγραμμα σου,πας σε κανα φιλο για καφε η το βραδι σε κανα σπιτι,δεν νομιζω να ειναι προβλημα το να μεινεις απο φραγκα για λιγες μερες.
το προβλημα ειναι εαν εχεις οικογένεια και περιμενει και αυτη απο εσενα:(.

georgezzr600
28/02/2015, 08:49
πριν τεσσερις μηνες που γεννηθηκε ο γιος μου εγινε το εξης γεγονος...
εγω ανεργος...οι γονεις μου ανεργοι....τα πεθερικα πιο χρεωμενα και απο την Ελλαδιτσα...
εγω ειχα καβαντζα καποια χρηματα (μη φανταστεις πολλα) και ετσι ζουσαμε για τους προηγουμενους 9 μηνες. η γυναικα δουλευε αλλα σταματησε λογω εγκυμοσυνης.εγω κανενα μεροκαματο το μηνα καπου εκει.
πηγα στο μαιευτηριο και για να συμπληρωσω εσπασα κουμπαρα και πηγα σε σουπερ μαρκετ για να τα κανω χαρτονομισματα .οταν βγηκα απο το μαιευτηριο η περιουσια μου ηταν 3,5 ευρω....
ο Θεος ομως επειδη δεν αφηνει κανενα μεχρι να γυρισω σπιτι στη διαδρομη του γυρισμου χτυπησε το τηλεφωνο για δουλεια. σε αυτη που δουλευω μεχρι και σημερα.
και μεχρι σημερα παλι βαζω βενζινη με τα κερματα που μενουν.εχθες παρασκευη πληρωθηκα το δεκαπενθημερο ,εδωσα το νοικι και τωρα εχω 5,5 ευρω.
δοξα τω θεω να λεμεν.......

Eversman
28/02/2015, 09:21
Ημιμόνιμη κατάσταση τα τελευταία 3 χρόνια. Στην αρχή μου κακοφαινόταν, τώρα το συνήθισα και δεν δίνω σημασία. Όταν συμβαίνει προσπαθώ να γεμίζω το χρόνο μου με ανέξοδες ασχολίες και να ξεχνιέμαι.

Λίγο ποδήλατο, λίγο διάβασμα, καμιά βόλτα ποδαράτη στη θάλασσα να αγναντέψω. Πέρση (Ξέρξης, Αρτάβαζος κλπ) πέρασα σχεδόν όλα τα απογεύματα του χειμώνα με ποδήλατο. Έκλεινα το μαγαζί και για 2 ωρίτσες ήμουν παραλία. Την μία ώρα ποδηλατούσα και την άλλη αγνάντευα ουρανό και θάλασσα. Φέτος δεν βοηθά ο καιρός για ποδήλατο, οπότε βρέξει,χιονίσει αδιάβροχο και περπάτημα παραλία.

Επίσης τα όποια ψιλά μου έμεναν/μένουν στο τέλος κάθε εβδομάδας( 8-10 ευρώ), τα μάζευα/ω έτσι ώστε στο τέλος του κάθε μήνα, να έχω καμιά 30αριά ευρά για κοντινή μοτοβόλτα. 20 ευρώ για βενζίνη και 10 ευρώ για κανά καφέ ή διόδιο.

Κόψε και αυτό τον καρκίνο, το τσιγάρο. Θα έχεις περισσότερα ψιλά και θα έχεις πνευμόνια για ποδήλατο ή περπάτημα ;)

Υ.Γ.
Έχουμε και τον Μικέ να μας την "λέει" κάθε φορά, ότι δεν καθόμαστε για φαγητό. Με τι θα πλερώσουμε? Με μπιρμπιλόνια? Βρέ ούτε κάν τάπερ σου λέω!

yes-u
28/02/2015, 09:43
7Tolis ωραία, και τώρα που ξεμπρόστιασες όλους εμάς τους μπατίρηδες, μπορείς να περάσεις μια βόλτα από τους υπόλοιπους για κανά δανεικό...

Vice
28/02/2015, 12:04
Το θέμα είναι να μην χρωστάς πουθενα.

Νιώθω καλύτερα με 5 ευρώ στην τσέπη ΔΙΚΑ ΜΟΥ και όλες οι υποχρεώσεις πληρωμένες, παρά 100-1000-5000 ευρώ και να χτυπάνε τηλέφωνα από δεξια και αριστερά, δώσε, γιατί άργησες, ενοίκιο, ρευμα, και και και.

thunder ace
28/02/2015, 12:09
απλα αλλαζεις λιγο το προγραμμα σου,πας σε κανα φιλο για καφε η το βραδι σε κανα σπιτι,δεν νομιζω να ειναι προβλημα το να μεινεις απο φραγκα για λιγες μερες.
το προβλημα ειναι εαν εχεις οικογένεια και περιμενει και αυτη απο εσενα:(.
φιλε ειπες την μεγαλητερη (και πιο πικρη)αληθεια.

S705
01/03/2015, 00:29
Μην σκας ρε , στα τέτοια σου.
Και εγώ κάθε Σάββατο είναι να πάρω από 170 έως 190 ευρώ και το αφεντικό δίνει 50 έως 100 και σου λέει δεν έχω αλλά. Πάω τα ακουμπώ στο super market και τέλος. Την τρίτη θα έχω ξανά κανένα 20 και πάμε λέγοντας.
Μια μόνιμη μικρή φραγκιά.
Φαί να έχει το σπίτι και γάλα η μικρή , βενζίνη το παπί και έως εδώ…

Υ.γ εάν πεινάσεις πολύ, φρυγανιές και πολύ νερό !!!

2stroker
01/03/2015, 21:37
και εδω μια απο τα ιδια φιλε.Απειρες φορες να εχω μεινει με ψιλα για να περασω πολλες μερες.Μη μασας! :beer:

Lioulios
01/03/2015, 22:36
Πριν από κανα δύωρο , έμαθα για την απώλεια ενός γνωστού μου μοτοσικλετιστή (με μηχανή πήγε) και έπαθα αυτό που παθαίνω πάντα όταν ακούω τέτοιες ειδήσεις .

Την υγειά μας να χουμε και όλα τα άλλα .....

Bob_o_mastoras
01/03/2015, 22:50
Πριν από κανα δύωρο , έμαθα για την απώλεια ενός γνωστού μου μοτοσικλετιστή (με μηχανή πήγε) και έπαθα αυτό που παθαίνω πάντα όταν ακούω τέτοιες ειδήσεις .

Την υγειά μας να χουμε και όλα τα άλλα .....

+ Oσα θες !! :a10:

Συλυπητηρια και για το παιδι.

paramedic
02/03/2015, 13:31
Ρε σεις μάθαμε πια και δεν μασάμε που μας μένουν 5-10€ για 1 εβδομάδα. Το 1ο σοκ(όσοι το έζησαν τουλάχιστον) πέρασε και προσαρμοστήκαμε αρκετά. Οχι τελείως αλλά αρκετά. Μάθαμε να ζούμε και με λιγότερα και δεν πεθάναμε κιολας που μας φλωμόσανε. Και απο το € να φύγουμε που μας βομβαρδίζουν πάλι θα αναπροσαρμοστούμε θαρρώ. Δεν θέλω να πάω την συζήτηση εκεί να είμαι ξεκάθαρος. Απλά λέω αυτό που έχω δει σε φίλους και συγγενείς και γνωστούς. Μάθανε να ζούνε με λιγότερα. Βέβαια το δυστηχές δεν είμαστε εμείς που ζούμε με λιγότερα αλλά πως ζούνε αυτοί με κανένα εισόδημα...:(

stam2
02/03/2015, 13:49
"γιατί στο τέλος των χρημάτων να περισσεύει τόσος μήνας.....??"