PDA

View Full Version : μπαταρια για το mille.



giannis21
28/02/2015, 19:59
η καινουργια μου μοτο παιδες θα χρειαστει μια μπαταριουλα για να δουλευει ζωηρα!για πειτε καμια προταση ως προς μαρκα αλλα και τυπο.Η μοτο ειναι ενα aprilia mille του 2002.Αυτη τη στιγμη φοραει μια yuasa(ytx 12-bs)

giannis21
01/03/2015, 15:30
βρισκω την παρακατω σε καταστημα στην πολη

http://www.smart-cover.gr/product_info.php?products_id=3008

καμια αποψη?

faraway
01/03/2015, 15:33
Για δες και τις διαστάσεις αυτής που έχεις τώρα με αυτή που θες να πάρεις .
Πιθανόν να μην χωράει . :winka:

Spyrious
02/03/2015, 15:47
Αν έχεις τα χρήματα και θέλεις δες και τις λιθίου.Πιο δυνατές και πολύ πιο ελαφρές.

byron
02/03/2015, 16:28
Αυτή που πόσταρες είναι 3 cm ψηλότερη απ΄αυτή που φοράς, και δεν θα μπαίνει η σέλλα.
Ή θα μείνεις στην YTX-12 ή θα πάς σε λιθίου που είναι περίπου διπλή τιμή και -2.5 κιλά.

Viking
02/03/2015, 16:53
Πάντως, η ΥΤΧ-14BS μπαίνει, απλά καταργείς το πλαστικό που την συγκρατεί στη θέση της (αυτό το "αυτάκι" που βρίσκεται στο πάνω μέρος).

RaGe_Raptor
02/03/2015, 17:16
Σε φίλου tuono v4 πάντως το πρόβλημα ήταν στη γείωση.. Δε γυρνούσε τη μίζα ζωηρά ενώ η μπαταρία ήταν οκ...βάλαμε χοντρότερο καλώδιο κι έστρωσε.

giannis21
02/03/2015, 17:22
Σε φίλου tuono v4 πάντως το πρόβλημα ήταν στη γείωση.. Δε γυρνούσε τη μίζα ζωηρά ενώ η μπαταρία ήταν οκ...βάλαμε χοντρότερο καλώδιο κι έστρωσε.

το γνωριζω το θεμα και εννοειτε οτι θα το τσεκαρω.απλα η μπαταρια ειναι 3 χρονων οποτε παει για αλλαγη.βασικα ηθελα να ρωτησω αν παιζει κατι καλυτερο απο αποψη αποδοσης τιμης στα χρηματα που κοστιζει η yuasa αλλα και ποιες μαρκες πρεπει να αποφυγω..οσο για τις λιθιου,τις καλες εποχες ειχα παραγγειλει απο αμερικα για το τουονακι μου τη shorai.τωρα παμε σε value for money επιλογες.

RaGe_Raptor
02/03/2015, 17:28
το γνωριζω το θεμα και εννοειτε οτι θα το τσεκαρω.απλα η μπαταρια ειναι 3 χρονων οποτε παει για αλλαγη.βασικα ηθελα να ρωτησω αν παιζει κατι καλυτερο απο αποψη αποδοσης τιμης στα χρηματα που κοστιζει η yuasa αλλα και ποιες μαρκες πρεπει να αποφυγω..οσο για τις λιθιου,τις καλες εποχες ειχα παραγγειλει απο αμερικα για το τουονακι μου τη shorai.τωρα παμε σε value for money επιλογες.

Η πρώτη μου πήγε 7 χρόνια και εννοείται έβαλα ξανά αυτή. Μια πενταετία την έχουν χαλαρά οι yuasa... Με προϋπόθεση βέβαια να γίνει σωστή πρώτη φόρτιση

Pan (dvs)
02/03/2015, 19:43
Γιαννη,καταρχην ανεβασε φωτο με τη μηχανη να ζηλεψουμε.Καλοταξιδη.:beer:


Ειχες προβλημα με την παλια η ετσι την αλλαζεις?

giannis21
02/03/2015, 23:12
Πανο ψαχνω τις επιλογες μου γιατι συμφωνα με τον προκατοχο θα χρειαστει αλλαγη.Βεβαια απο σκ και μετα θα γινει γενικος ελεγχος στη μοτο(καλωδιωσεις,γειωσεις κτλ) οποτε και θα καταληξουμε αν οντως χρειαζεται η οχι.

φωτο εχω ανεβασει εδω

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135771&page=4